Eerste klassers beginnen aan tweede helft der competitie HUISBRAND-OLIE STOOKOLIE altijd wint Acht doeken van de muur genomen en onder de vloer geborgen WEK DE GAL IN UW LEVER OP -Clowntje Rick Lynne Thorn's dilemma Nieuwe uitgaven ZATERDAG 15 DECEMBER 1951 Sport op Zondag Conferentie van circuitdirecteuren Sport in 't kort Biljarten De Ruyter scoorde in één beurt 500 Tennis VIRGINIA 80 ct. Vreemd gedoe in Frans Halsmuseum oor de kinderen Schipbreukelingen in Kiel aangekomen FEUILLETON Voetbal Wel Zaterdagmiddagvoet bal in de afdeling Haarlem V oetbalopstellingen Courses op Mereveld In October werden 5282 huizen voltooid HANDELMAATSCHAPPIJ SHAMROCK N.V. De eerste klassers hebben (op een enkele uitzondering na) de helft van het competitie- programma afgewerkt. De resultaten van de Haarlemse ploegen zijn uitstekend. Haarlem, EDO en RCH hebben een goede kans op het kampioenschap. Haarlem heeft een achter stand van twee punten op het leidende DWS en EDO drie en RCH heeft vier verliespun- ten meer dan Ajax dat de bovenste plaats bezet. De drie clubs wacht echter nog een zwaar programma, maar te verwachten is, dat zij ook in het tweede deel een belangrijke rol zullen vervullen. Morgen begint de tweede ronde. Haarlem, dat het seizoen met een zege van 43 op 't Gooi begon, krijgt bezoek van deze Hil- versumse club. De gasten hadden een zwak begin doch daarna hebben zij zich omhoog gewerkt: de afgelopen Zondag verloren zij echter van Elinkwijlc. De Hilversummers zullen natuurlijk trachten hun plaats op de ranglijst te behouden en strijden om een goede prestatie te bereiken. EDO begon minder gelukkig tegen Heeren veen op de eerste Zondag van September. Daarna heeft het nog een keer verloren en wel van 't Gooi. De taak van de Haarlem mers in Friesland is niet gemakkelijk, want de Heerenveners hebben in geruime tijd geen nederlaag geleden en zij zullen natuurlijk trachten ongeslagen te blijven. EDO wil revanche nemen en zijn fraaie positie hand haven, zodat een interessante strijd te ver wachten is. RCH trekt naar VSV in Velsen, dat de zevende plaats bezet. In technisch opzicht zijn de Haarlemmers beter dan de Velsena- ren, maar dat betekent nog niet, dat de be zoekers zullen winnen. Zij zullen zich daarvoor extra moeten inspannen. In de tweede klasse krijgt HFC bezoek van ZFC dat op het ogenblik de bovenste plaats bezet. De Haarlemmers staan dus niet voor een gemakkelijke taak. Schoten moet bij Volendam op bezoek. Met een gelijk spel zul len de Haarlemmers al tevreden, zijn. Hockeywedstrijden De velden in Bloemendaal waren voor vanmiddag afgekeurd. Zodat de kans groot is, dat er morgen niet gespeeld zal worden. Anders wordt het voor de meeste clubs de laatste competitie Zondag in dit jaar. In de kopgroep, die dus speelt om het tVestelijk kampioenschap, krijgt HHIJC bezoek van BMHC. Dit wordt de laatste uitwedstrijd voor de Bloemendalers, die de zege wel aan de gastheren zullen laten. Een belangrijke en moeilijke wedstrijd in de promotieklasse wordt gespeeld tussen Hiilversum en BMHC II. De ontmoetingen BMHC III—Groen Geel en Strawberries— HBS zullen ongetwijfeld in het voordeel van de gasten eindigen. Alliance ontvangt in Heemstede Ijsvogels. Voor de Bloemendaalse dames, die uit tegen Be Fair moeten spelen, durven we sinds de teleurstellende resultaten van de laatste v/eken geen voorspelling te wagen. Als de wedstrijd van Rood Wit tegen Hil versum in het Heemsteedse Sportpark door gang vindt, moeten de gastvrouwen de kans grijpen, een of twee punten te veroveren. In de promotieklasse zijn er thuiswedstrij den voor HBS, BDHC II en Strawberries tegen respectievelijk Rood Wit II, Pinoké en ADVERTENTIE U zult 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Te Parijs werd onder voorzitterschap van de heer J. H. Hugenholtz, directeur van het circuit van Zandvoort een conferentie van directeuren van circuits uit West-Europa gehouden. Een twaalftal directeuren uit Frankrijk, Engeland. Italië, Duitsland, Bel gië en Nederland woonde deze eerste con ferentie bij. Een aantal gemeenschappelijke problemen werd besproken. Een rapport aangaande belangrijke questies die nadere regeling vereisen zal aan de Commission Sportive Internationale toegezonden wor den. Besloten werd, onderling contact te houden. Ook de directeuren van de drie grote nationale renbanen, Monza, Montlhéry en de Nurburgring woonden de conferentie bij. Ter conferentie is gebleken dat het cir cuit van Zandvoort op alle punten van be spreking een vergelijking met andere circuits glansrijk kon doorstaan. JAN DE VRIES IN SPORTCOMMISSIE KNZB. Door het bedanken van de heer W. Ch. M. Scheevelenbos als lid der sport- commissie van de KNZB zal de opengevallen plaats tijdelijk worden ingenomen door de voorzitter van de zwembond, de heer Jan de Vries. Deze zal de functie waarnemen tot aan de komende jaarvergadering van de bond. Laren. BDHC III gaat op bezoek bij Kie viten. Handbal De ploegen van Concordia spelen voor de zaalhandbalcompetitie tegen de teams van Niloc, waarvan de heren verleden week een goede wedstrijd tegen Aalsmeer speelden met een onbeslist einde (1212). Wij geven de Concordiaheren dan ook niet veel kans. Voor de dames zit er een klein kansje in, wanneer er met wat meer geestdrift wordt gespeeld dan vorige week. Te verwachten is dat de wedstrijden op de velden geen door gang zullen vinden. Kees de Ruyter, de enige Nederlandse deelnemer aan het tournooi om de Europese libre-titel te St. Etienne, heeft in de laatste avondpartij van de tweede dag een fraaie prestatie geleverd door zijn party tegen de Zwitser Rosselet in een beurt uit te maken. Hiermede evenaarde hü de Europese records hoogste serie en hoogste partijgemiddelde en verbeterde de beide Nederlandse records. In de derde stoot kreeg De Ruyter de bal len langs de lange band in goede positie voor serie Américaine en eerst langzaam, dan razend snel maakte hij zijn caramboles. Snel ging onze landgenoot het biljart rond en toen hij weer op zijn uitgangspunt was teruggekeerd, waren 227 caramboles bijeen gebracht. Kort hierna lagen de ballen vast, maar enkele stoten na de acquit was de juiste positie weer gevonden en voort ging het weer. De driehonderd werd gepasseerd en even later de vierhonderd. Aan het andere biljart waren Galmiche en Vervest met hun partij gestopt om de concentratie van de Nederlandse meester niet te storen. Zo snel scoorde De Ruyter nu, dat de arbiter moeite had hem bij te houden. 475, nog een hoek moest worden genomen. Het lukte prachtig en precies een half uur na de beginstoot had De Ruyter de 500 vol. Rosselet kwam niet verder dan 1. De uitslagen van Vrijdag luiden: Vervest Galmiche 500 101 8 8 293 70 62.50 12.61 Galmiche Reuss 500 11 13 13 164 4 38.46 0.846 Vervest Grivaud 500 390 24 24 158 115 20.83 16.25 Van Hassel 14 14 258 18 35.71 2.785 Groep b: 40 40 111 126 12.50 11.17 Spielmann De Ruyter 248 8 8 138 257 31.00 62.50 Alhinho 55 4 4 245 17 125.00 13.75 De Ruyter 1 500 500.— VER. STATEN-ZWEDEN 5-0 De ploeg van de Verenigde Staten heeft de interzöne-finale van Zweden met 5—0 ge wonnen. De uitslagen van de laatste twee enkelspelen luiden: Schroder versloeg Da vidson 62, 62, 61; Trabert versloeg Bergelin 6—1, 10—8, 6—4. ADVERTENTIE In het begin van deze week zijn in een der zalen van het Frans Halsmuseum te Haarlem acht schilderijen van de muren genomen en elders in het gebouw verborgen. Zij werden reeds een uur na het ontdekken van de verdwijning teruggevonden. „Dit is gekkenwerk", was de eerste reactie van de heer H. P. Baard, directeur van het museum, toen hij zich Dinsdagmorgen ter plaatse op .de hoogte had gesteld. Aange nomen wordt dat men hier niet te doen heeft met een poging tot diefstal, doch met een pathologisch geval of een rancuneuze daad. Het door de politie ingestelde onder zoek is nog in volle gang. De ontvreemde doeken waarvan er twee uit de lijst werden genomen waren door een luik van de centrale verwarming onder de vloer verborgen. Het kiezen van deze bergplaats maakt het oogmerk van diefstal onwaarschijnlijk. Daar komt nog bij dat de doeken zorgvul dig en met kennis van zaken behandeld waren. Doch het merkwaardigste is dat de dader alleen werken van betrekkelijk ge ringe waarde en betekenis heeft meegeno men, terwijl er vlak in de buurt een ruime keuze uit belangrijke stukken mogelijk was. Het gaat hier om (tamelijk kleine) schilde rijen van Dusart, Van Huchtenburgh, Pieter Verbeeck, Isaac van Ostade, Van Everdin- gen, Hendrick Heerschop, Guiljam du Bois en Jan van Goyen, maar in dezelfde zaal hangen ook veel kostbaarder werken van Pieter Roestraten, Klaas Hals en Wouwer man, benevens de enige Jan Steen (een dorpskermis) die het museum rijk 'is. Vlak Zo volgden ze Pilon naar het huis van Tripje. „Ziezo, hier is het", zei Pilon, en hij belde. De deur ging open en Tripje keek naar buiten, verbaasd, toen hij daar Pilon met al die Kabouters zag. „Wel, wel," lachte hij. „Heb je bezoek meegebracht, Pilon?" „Dit zijn mijn dorpsgenoten", zei Pilon. „Ze zijn uit ons land weggegaan en zouden graag in Speelgoedslad willen wonen." „Kom maar binnen, allemaal", zei Tripje vrolijk. „Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Tante Liezebertha zal de koffie net klaar hebben!" Allen stapten ze het huis binnen. Ze veegden netjes hun voeten en volgden Tripje naar de kamer, waar ze kennis maakten met Liezebertha. „Ja, Liezebertha", lachte Tripje. „Daar komen zo opeens 'n heleboel vrienden bij ons op visiteHebben we wel stoelen genoeg? Neem plaats allemaal en maak het je gemakkelijk. Is de koffie al bruin, Liezebertha?" „Net gezet!", lachte Liezebertha. „Ik zal even gaan inschenken!" Toen ze de deur opendeed, klonk in de kamer ernaast opeens een dubbele juich kreet. want daar zaten Rick en Bunkie, en die zagen, xpie er op bezoek kwamen! In het kabinet zijn, zoals men op de foto kan zien, de ontvreemde schilderijen weer op hun oude plaatsen gehangen. in de nabijheid bevindt zich een prachtige Terborgh en in het aangrenzende kabinet treft men nota bene de regentenstukken van Frans Hals aan! Geen spoor van inbraak De gedachte aan diefstal wordt verder verzwakt door het grote aantal. Geen rede lijk wezen zal het in zijn hoofd krijgen om acht schilderijen te stelen. Het was kenne lijk alleen de bedoeling om een zaal leeg te halen, aldus veronderstelt de heer Baard, die overigens evenmin begrijpt wat hiervan de zin of de aardigheid is. Had er toevallig een klein meesterwerk gehangen, dan zou dat óók zijn meegenomen. Nu was het doek van Isaac van Ostade het voor naamste. De Jan van Goyen (die het mu seum in bruikleen heeft) is een der minst belangrijke werken van deze meester. Het is overigens onbegrijpelijk hoe de dader zijn slag heeft kunnen slaan, daar er in het gebouw doorlopend bewaking aanwezig is. Er was trouwens geen enkele deur geforceerd of enig ander spoor van inbraak te vinden. Het is door dit alles wel zeer twijfelachtig of men hier met een in dringer te doen heeft, hoewel natuurlijk de mogelijkheid bestaat dat iemand zich liet insluiten om des nachts zijn voornemen te kunnen uitvoeren, ofschoon er ook dan ge surveilleerd wordt. De politie zet het onderzoek voort. Het geheele personeel, bestaande uit de direc teur, drie assistenten, drie suppoosten en twee nachtwakers, is reeds ondervraagd, zonder dat dit tot dusver resultaten heeft opgeleverd. Het Russische stoomschip „Imandra" heeft de negentien opvarenden van het Belgische vaartuig „Jean Marie", die het Woensdag in de Botnische Golf aan boord heeft genomen, te Kiel van boord doen gaan. De Belgische zeelieden werden ver welkomd door de consul van België te Hamburg, die voor hun terugkeer naar België zorg zal dragen. De „Jean Marie" is, als gemeld, in de Botnische Golf door zijn bemanning verlaten. Het vaartuig is naar alle waarschijnlijkheid gezonken. De „Imandra" is uit Kiel naar Amsterdam vertrokken. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 9) De verbinding werd verbroken en Lynne keerde terug naar haar kamer, waar het feest aan 't aflopen was. Ze voelde zich ontstemd. Dr. Mannerley was klaarblijke lijk boos, maar waarom liet hij haar de zaak niet uitleggen. Het was toch niet haar schuld, dat ze hem niet dadelijk had kunnen antwoorden. Genoeg ervan! Mor gen ging ze met vacantie en had ze niets meer met hem. te maken, noch met alle kleine en grote moeilijkheden, welke haar werk meebracht. Ze wilde er verder niet meer aan denken en ze zou in de komen de veertien dagen slechts voor haar ge noegen leven. Dat verwachtte iedereen toch van haar, dus waarom niet? Met een wonderlijk gevoel van opluch ting onderging Lynne de volgende morgen het vertrek van de trein uit 't Victoria Station. Tot op het laatste moment had ze onbewust gevreesd, dat er nog iets tus senbeide zou komen. Ze keek uit haar raampje naar de tuinen in de voorsteden, waar ze langsreden, en ze loosde een diepe zucht van verlichting. In de veertien vacantiedagen, die voor haar lagen, zou ze vergeten, dat ze dr. Lynne Thorn was en zou ze enkel en alleen Lynne zijn. Ze zou lang uitslapen, ze zou eten waar ze zin in had, ze zou tennissen, zwemmen en luieren. Ze zou dr. Mannerley, de kliniek, het ziekenhuis en de verpleegsters-verge ten. Ze fronste even, terwijl ze dacht aan hetgeen de student haar gisteravond om trent dr. Mannerley verteld had. Dit was een zijde, die ze niet van hem kende. Man nerley bleek dus niet alleen getrouwd ge weest te zijn, maar ook de vader van een allerliefst meisje. Ze kon zich hem in die rol niet voorstellen en ze probeerde zich het huishouden in Hampstead in te den ken, waar Mannerley niet als dokter op trad, maar als vader van een klein meisje en als broer van een vrouw, die voor zijn kind zorgde. Ze was zo in gepeins verzon ken, dat ze pas na enige tijd merkte, dat de vrouw, die tegenover haar zat, erg veel last had van het open raampje. Lynne stond op. „Zal ik het raam even dicht doen?", bood ze aan. „Het is te koud voor u". De vrouw zag er verzuurd uit en rea geerde bits: „Ik hou van frisse lucht". Lynne glimlachte. „Maar het is niet goed voor u, zo pal in de tocht'te zitten", begon ze overredend. De vrouw keek haar koel aan. „Dank u", zei ze kortaf. „Ik ben heel goed in staat voor me zelf te zorgen". Lynne trok zich onmiddellijk terug en voelde de geamuseerde blikken van de andere passagiers op zich gericht. Ze vouw de haar krant open en verborg haar ver legen gezicht er achter. Wat was ze toch een dwaas! Het leek bij haar wel een ziekte, zich eeuwig met andermans zaken te willen bemoeien. Zou ze nooit de kennis en ervaring, die ze in de afgelopen jaren opgedaan had, opzij kunnen zetten? Op deze manier zou ze haar weddenschap, dat niemand zou merken, dat ze dokter was, nog verliezen! Ze was nu nog maar een half uur onderweg en hier zat ze al een oudere vrouw te onderhouden, over wat al of niet gezond voor haar was! Een blik langs haar blauwgrijze elegante mantelpak stelde haar echter weer gerust. Ze zag er in ieder geval goed uit! Nan had haar prima geadviseerd: het zwarte vilt- hoedje en de zwarte suède pumps pasten uitstekend bij het geheel, evenals de hand schoenen en de eenvoudige handtas. Ze kon zichzelf vaag in het raampje zien en ze was tevreden over het effect van het pikante zwarte hoedje op haar lichtblonde haar. Niemand zou ooit in haar iets anders kunnen zien dan een jonge vrouw, die voor haar plezier op reis is. Dr. Harris zou zijn weddenschap ver liezen! Na verloop van enige tijd moest ze overstappen en met een stoptreintje reisde ze verder naar de plaats van bestemming. Ze kwam langs vele kleine, bijna uitge storven stationnetjes en ze was blij toen ze eindelijk in Gipsy Lane uit kon stappen. Rondom waren bossen en zachtglooiende heuvels, die in de richting van de zee af liepen, en de beklimming, die ze even ge voeld had, viel van haar af. Ze hield van dit zuidelijke landschap. Ze was zelf in het Noorden opgegroeid, maar ze herin nerde zich de vacanties in het zoveel liefe lijker Zuiden. Het station leek op het eerste gezicht uitgestorven. Lynne voelde zich onbehaag lijk eenzaam op het kleine perronnetje. De spoorwegbeambte, een oude man, met waterige oogjes, nam haar kaartje in ont vangst en keek haar argwanend aan. „Wordt u niet gehaald juffrouw?", vroeg hij nieuwsgierig. „Ze hebben me niet laten weten, dat u kwam". Lynne nam met een resoluut gebaar haar koffer op en trachtte zich over een gevoel van teleurstelling heen te zetten. Ze was toch oud genoeg om zelf de weg te vinden! ,,'t Is allemaal in orde", zei ze tot de oude man. „U kunt me zeker wel vertel len, hoe ik naar Bexley Cottage moet lopen"? De oude man streek zich langs zijn achterhoofd. „Dat is wel een uur lopen", zei hij langzaam. „Het lijkt me 't beste, dat u hier blijft wachten, tot iemand u komt halen. Ze hebben zeker vergeten, dat u zou komen. Het is me een stelletje hersenloze jonge dwazen daar in Bexley Cottage. Het bestuur van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond heeft besloten de wedstrijden voor heden middag niet af te gelasten, ondanks het feit, dat de voor de KNVB vastgesteld wedstrijden wegens de gesteldheid der terreinen niet doorgaan. Vanmorgen zijn wel enkele velden in I-Iillegom en Nieuw Vennep afgekeurd. Haarlem't Gooi. De opstelling van Haarlem tegen 't Gooi luidt: doel: Snijders; achter: Laan en Odenthal; midden: Boeree, De Voogd en Barends; voor: Jacob, Van Duin, Roozen, Schilpzand, Grocneveld. VSV—RCII. De Racing verschijnt als volgt tegen VSV: doel: Van den Berg; ach ter: Van Rheenen en Willemink; midden: Lasschuit, De Vos en Van den Brink; voor: Koster, De Wette, Galles, Biesbrouck en Pelser. VSV komt uit met: doel: Van der Wint; achter: C. Schoon en Kunst; midden: Haze- veld, J. Schoon, Stijger; voor: Thoolen. Tielrooy, G. de Vries, Van der Kuil en De Graaf. IleerenveenEDO. Met het volgend elftal trekt EDO naar Heerenveen: doel: Van den Berg; achter: Bax en Dweelaart; midden: Karpes, Koning, Evers; voor: Ver dam. Klein, Prins, Roodselaar en Korevaas. Indien de vorst terugkomt, of indien de baan nog hard en dus snel blijft, zullen Zondag op Mereveld vele paarden, die moei lijk door het zware terrein gaan, nu grote kansen krijgen en vooral de flyers zich zullen laten gelden. Mocht inderdaad de baan snel zijn, dan zal in het openingsnummer Pieter D niet veraf eindigen. Olga Axworthy, die ruim zes weken niet in de baan is geweest, mag als het favoriete paard worden be schouwd. Voorts zijn daar Ostara, Paraat enPlayzier, waarvan echter de eerstgenoem de de voorkeur geniet. In de Marseille-prijs kan Martini Spencer, die een sterk vooruitgaande vorm toont, als de winnaar worden aangewezen, dit echter onder zware concurrentie van Petulance K, die met Meta Dynamic een zeer sterk duo vormt. Slechts Lex V kan in dit gezelschap als outsider worden beschouwd. De gebruikelijke serie-draverij is weer volkomen open met tal van mogelijkheden. Aan de kop van de grote groep paarden staan 3 zeer goede 3-jarigen, die zeer lang van hun ontheffingen kunnen profiteren. Prince Bond de "eeuwige tweede krijgt opnieuw een kans een overwinning te boe ken, temeer daar zijn grote concurrente Pelronella zeer onbetrouwbaar is. Het groot ste gevaar komt dan ook van Geersen met Omar Spencer en Old Gold, wiens keuze in de voorste gelederen zal eindigen. Een niet minder open nummer is de Bor deaux-prijs, waarin het onderling krachts verschil wel zo gering is, dat alles mogelijk is. Daar vorm hier de doorslaggevende fac tor is gaat de voorkeur uit naar Kalida, die revanche kan nemen voor haar ongelukkige nederlaag van Zondag. Op de overige plaat sen worden verwacht Norbert M en Lepe laar S. In het slotnummer verschijnt de topklasse weer aan de start. Na haar succesvolle tocht door Duitsland doet Madame B hier weer haar entree. Haar record heeft de merrie in Diulsland gebracht op 1.21.9 en zij heeft veel kans. Het meeste vertrouwen wordt echter gesteld in Notekraker S, Leo Axkit en Nellie Gregor. Het programma wordt wederom geopend met een ren, die echter bij harde baan van het programma zal worden geschrapt. Het entrainement Riem staat o.i. met de beste kansen; van zijn vertegenwoordigers kiezen wij Great Girl boven Madame de Maintenon. Marlotte zal op de plaats kunnen eindigen. De wispelturige Aquavit is de outsider. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden in October 5282 woningen voltooid. Hierin zijn 355 duplexwoningen begrepen. Dit aantal is als volgt over de provincies en de drie grote steden verdeeld (tussen haakjes volgen de cijfers van October '50): Groningen 216 (199); Friesland 179 (144); Drente 130 (175); Overijsel 349 (362); Gelderland 716 (397); Utrecht 246 (253); Noordholland behalve Amster dam 523 (544); Zuidholland behalve Den Haag en Rotterdam 769 (618); Zee land 136 (144); Noord-Brabant 707 (579); Limburg 431 (411); Amsterdam 155 (259); Den Haag 337 (318); Rotterdam 383 (467); N.O.-polder 5 (85). In October werden tevens 4294 woningen in uitvoering genomen, waaronder 101 du plexwoningen. Dr. F. van der Meer, Atlas de Westerse beschaving. - Eli vier, Amsterdam-Brussel. Elsevier's Atlas van de Westerse besoh* ving is van een omvang en een fraaih? die na een eerste blik doen vrezen dat? imponeercl worden verplicht is. Profe^ë van der Meer maakt evenwel in zijn Wn? Vooraf duidelijk, dat dat althans bij de bedoeling niet is. Deze atlas is een eën voudig hulpmiddel bij de bezinning 0d w verleden, zegt hij, „met name voor hen dl hun geheugenmateriaal betreffende de' el schiedenis onzer beschaving willen ordp nen en overdenken". Om dit verlangen të dienen, zijn er 52 kaartc-n, bijna alle van Europa of delen van Europa in opeenvol gende perioden van de geschiedenis- daar" op zijn de namen aangegeven van dé grotë stijlen en geestelijke stromingen, en van mannen die in de betreffende periode M belangrijkste artistieke of wetenschapnT lijke werk geleverd hebben; aan kleine tekentjes is te zien, op welke punten welke soorten architectonische merkwaardk heden staan. Dat is nog lang niet alles-"eë- zijn 946 foto's van beeldende kunstwerken en er is een aantal pagina's tekst, waarin de stromingen geresumeerd en in verband gebracht worden. Op deze manier wordt een indruk gegeven van de Westerse cul tuur" van het Griekse begin tot het tegen woordige eind inderdaad een eind, ze«t de auteur, alleen al omdat er geen zaken meer zijn, die uitsluitend het Westen aan gaan. Met een beetje slechte wil valt er altijd wel te knibbelen op wat in een dergelijk overzicht weggelaten of niet met voldoende ophef behandeld is; maar men moet in ieder geval erkennen dat deze atlas, hoe wel zoals immer onvolledig, verbazend veel namen te bieden heeft: het register is werkelijk enorm. Wat de foto's betreft, die zijn over het algemeen goed gekozen en helder, al doet het ze geen goed als zij met z'n twaalven op een pagina staan,'zoals met een aantal het geval is. De hoofdzaak is tenslotte, dat men zich na het nieuwsgierig en verrast bezien van al dit moois nog steeds afvraagt wat toch wel de bijzondere waarde mag zijn van zo'n kartering van de Europese cultuur. Het is ondenkbaar dat iemand van allé stromingen en personen, die in deze Atlas genoemd worden, goed op de hoogte zou zijn. Een enkeling kan van een aantal er van vrij wat afweten, maar dan moet men aannemen dat zijn voorstelling van deze onderwerpen ook al een zekere mate van ordelijkheid heeft. De werkelijke belang hebbenden zijn natuurlijk zij, die van een heel aantal onderwerpen wel een beetje (bijna niets) weten. Laat zo iemand iiu eens geïnteresseerd zijn, zo'n beetje, in het veertiende-eeuwse nominalisme, en wel eens de namen Occam en Jean Gerson ziin tegengekomen. Wat vindt hij nu hier? Nog negen andere namen op de kaart; en één zinnetje in de tekst. Wat is er nu bij hem geordend? En wat voor nieuws heeft hij te overdenken? Of hij is altijd aangetrok ken door de beschouwing van de zeven tiende eeuw; wat heeft hij nu aan een kaart «met dozijnen namen, afgedrukt in de zee bij Frankrijk, Engeland en Italië? Het bezien van deze atlas geeft geen aanleiding tot verandering van de opinie dat van artistieke en wetenschappelijke ac tiviteiten het kenmerk, dat zij zich op ver schillende plaatsen afspelen, niet in eerste instantie scherpe aandacht verdient. Dat een vrolijk gekleurde landkaart een aar diger achtergrond geeft van rijtjes namen dan een sobere witte pagina, daar is geen twijfel aan; maar wat moeten wij met die rijtjes? De landkaarten beantwoorden werkelijk aan geen enkele behoefte. Wie aan Elizabethaanse schrijvers denkt en zich daarbij niet desgewenst de vorm van de Britse eilanden voor de geest kan roepen, kan de schrijvers beter laten voor wat zij zijn. Niettemin, om zo maar eens naar te kijken is het zonder twijfel een boek waar je mee aan kunt komen. S. M. Onze rijsttafel door mevrouw E. W. K. Steinmetz. Uitgave: C. A. J. van Dishoeck, Bussum. 1 Met het schrijven van dit kookboekje heeft - mevrouw Steinmetz vele Nederlandse huis- vrouwen een dienst bewezen. Ook in ons land maakt de rijsttafel meer en meer op gang en de huisvrouw heeft er daardoor een taak bij gekregen: AC en toe een Indisch etentje aan haar disgenoten voorzetten. In dit boekje treffen zij 'n keur van menu's en gerechten aan, waarvan de bereiding stuk voor stuk op eenvoudige en heldere manier wordt uiteengezet. Ter verduidelijking is er een overzichtje ingelast van de vreemde benamingen van de diverse gerechten plus een vertaling van het materiaal waarmee zij bereid dienen te worden. Mevrouw Stein- metz heeft een veertigtal menu's bijeen- gebracht en is daarmee aan de wens van velen tegemoet gekomen. ADVERTENTIE Levering kan ook geschieden via uw brandstoffenhandelaar. Strandweg 14 IJmuiden Telefoon K 2550/4602. Na 6 uur 4912. „Hersenloos misschien, m'n beste", kwam een jonge stem tussenbeide, „maar dwaas mag je ons niet noemen! Bent u juffrouw Thorn?" Lynne draaide zich om en haar hart bonsde. Ze zou hem overal op aarde her kend hebben die lange donkere jonge man met zijn plagende, ietwat arrogante lachje. Even zag ze het beeld van de ver legen jongen, die haar destijds goedendag was komen zeggen, voor ogen. „Jimmie Mathers", zei ze zachtjes en stak haar hand uit. Hij nam haar hand in de zijne en keek haar vragend aan. Dan nam hij haar koffer op en liep in de richting van een auto, die geparkeerd stond. „Deze auto is niet veel bijzonders", merkte hij verontschuldigend op", en het spijt me dat ik te laat kwam Jean waarschuwde me al maar zij kent de wagen beter clan ik. U vermoedde zeker wel, dat ik zou komen?" „Helemaal niet. Ik begon juist te infor meren, hoe ik moest lopen". Hij installeerde haar in de ietwat wan kele Austin en nam zelf naast haar achter het stuur plaats. „U schijnt me op de een of andere manier te kennen", merkte hij op. „Hebben we elkaar eerder ontmoet?" Ze lachte en wist niet of ze zich ge kwetst of geamuseerd moest voelen om het overduidelijke feit, dat hij haar niet herkende". Jean schreef, dat u hier ook logeerde", antwoordde ze luchtig, „en toen ik u zag, besefte ik onmiddellijk, dat u de grote Jimmie Mathers moest zijn". „Ik heb u nog niet bevestigd, dat 1K inderdaad ben", zei hij lachend. „Maar om u niet in onzekerheid te laten: jJ "e 't bij het rechte eind. Natuurlijk ben ft ioch nieuwsgierig te weten, hoe u mlj dadelijk wist te plaatsen. Jean heeft at)) diverse iogé's. Nee, lieve jonge dame. ben ervan overtuigd, dat u me en dat u me dus op de een of ana manier vroeger al eens ontmoet hebt „Dat is inderdaad waar", antwoorddeu Hij keek haar lachend aan en het sen haar, die zich ieder klein détail van thans zo goed herinnerde, onbegr'JP 1 toe, dat hij zich niets van haar herinn ,,'n Massa mensen kennen me", ze' toegeeflijk, ,,'t Is soms zeer moeilijk, v al in een geval als dit: wanneer een a jong meisje zegt je te kennen en JU idee hebt, wie zij is. Een man v°e) dan niet op z'n gemak. Waarschijn hebt u me met m'n band gezien. ,e „Nee",antwoordde ze en het ami«w» haar, dat hij kennelijk geïnti-igeerc „nee, ik heb u nooit met uw kana e meneer Mathers. Ik ga weinig naai gelegenheden". or^, „Hebt u nog nooit m'n band ge.. met geveinsde verontwaardiging. „J°n2e, u beledigt me! U wilt me toch nl en. tellen, dat u tot dat ernstige boze soort behoort, dat dansen uit a vindt? U ziet er uit, alsof u heel go dansen!" (Wordt ve- rvolgd)<

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6