Wereldnieuws Succes voor Enschedé toont mogelijkheden in Indonesië PUROL GENEEST Samenwerking tussen Flora 1953 en Stichting Keukenhof Lisse President-directeur: „Als men maar gewoon doet" De radio geeft Dinsdag Arrestaties bij inval in Haagse speelclubs Films voor televisie Boekje over emigratie PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA BARTELJORISSTRAAT 20 —TEL. 1Ö439 In de grootste club was men echter aan het dansen Accoord met Bioscoop bond in zicht Huldiging van prof. mr. M. G. Levenbach Britse ambassadeur nam afscheid van de Koningin Nieuw kiesreglement van KVP bijna geheel aanvaard Agenda voor Haarlem International Flower Festival of Holland Weer broodvergiftiging in Frans dorp Studentenparlement in 's lands vergaderzaal Luipaard voor Artis werd afgemaakt Voor het Europese leg MAANDAG 17 DECEMBER 1951 Het moment waarop de overeenkomst tot het stichten van de Indonesische N.V., die onder leiding van Enschedé bank- en ander waardepapier gaat drukken, in Djakarta werd ondertekend. De heer B. F. Enschedé zet zijn handtekening. Naast hem zit mr. Sutikno Slamet, thesaurier-generaal aan het ministerie van financiën van de Republiek Indonesiëdie de overeenkomst tekende namens de minister van financiën, mr. Yusuf Wibisono. „Wij moeten ons niet laten afschrikken door slechte berichten en sombere voor spellingen over Indonesië. En evenmin mogen wij eeuwig blijven hangen aan oude gevoelens van bitterheid over de na oorlogse ontwikkeling. Wanneer wij bereid zijn vertrouwen te schenken, zijn er voor het Nederlandse bedrijfsleven kansen in Indonesië. Ondanks de huidige politieke moeilijkheden, die natuurlijk ook wel eens de zakelijke samenwerking doorkruisen. Wanneer wij vertrouwen schenken, kunnen wij vertrouwen winnen." Ziedaar in het kort samengevat de woorden van de heer B. F. Enschedé, president-directeur van Johan Enschedé en Zonen Grafische Be drijven N.V., die zojuist is teruggekeerd van een reis naar Indonesië. Een reis, die bekroond werd door een zeer mooi succes voor dit Haarlemse bedrijf: een overeen komst met de Indonesische regering tot het gezamenlijk oprichten van een drukkerij in Indonesië, die daar bank- en ander waarde papier gaat vervaardigen. Het bedrijf zal zoals wij reeds meldden voornamelijk worden gefinancierd met Indonesisch kapi taal, maar de leiding zal in handen van En schedé berusten. Dit succes is bereikt in weerwil van hevige buitenlandse, vooral Britse concur rentie, want het grote Britse bedrijf Thomas de la Rue had alles op alles gezet om tot de overeenkomst te komen, die thans met En schedé is gesloten. In weerwil ook van de huidige politieke moeilijkheden. De bespre kingen, die vijf weken hebben geduurd, zijn in een uitermate hartelijke sfeer verlopen. „Iedereen had er echt plezier in", zei de heer Enschedé. En dat is te begrijpen, want het resultaat is zowel uit Indonesisch als uit Nederlands oogpunt niet mis. Er zal bin nen de kortst mogelijke tijd men spreekt van een jaar in Kebajoran, een voorstad van Djakarta, een gans complex worden gebouwd, niet alleen bestaande uit de be drijfsgebouwen, maar ook uit tientallen huizen, die het personeel zullen herbei-gen. Het wordt een compleet model-dorp met eigen kracht-centrale en eigen watervoor ziening. Voorlopig zal het bedrijf met hon derd a tweehonderd man personeel werken, maar de mogelijkheid tot uitbreiding is er. Een uitbreiding, die wel eens nodig kan zijn wanneer, zoals wordt verondersteld, ook in omliggende landen een afzetgebied kan worden gevonden. Om het bedrijf zo spoedig mogelijk in staat van perfectie te brengen, zullen Nederlandse experts er ADVERTENTIE STURKA WINDJACKETS .1 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 7.30 Zenderslui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor kleu ters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12,30—12.33 Weerbe richt. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsorkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Kamerorkest en solist. 15.15 Platen. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor zieken. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualitieten. 18.20 Sport. 18.30 R.V.U.: India. 19.00 Hier is vrij Europa, vau deville-programma. 19.30 Platen. 19.40 Dit is leven, causerie. 19.50 Instrumentaal septet. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Nodeloos avontuur, hoorspel. (In de pauze: platen). 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Gezond gezin, causerie. 23.25 Residentie orkest en solisten. 23.5024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Zender sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 De groenteman. 9.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Piano. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 14.40 School radio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse Buren. 16.05 Kinderkoor. 16.30 Zenderslui ting. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Accordeonmuziek. 19.45 Grote ontdekkingen van de laatste vijftig jaar, cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Platen. 21.30 Theaterorkest. 22.00 Dit is uw land, uw volk. klankbeeld. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (zender Lopik). Experimenteel programma, 20.1521.45 Actualiteit; Sport; Film; Buitenlands over zicht; Weerkaart; Weens programma. BRUSSEL 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.15 Orkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05-24.00 Platen. gaan werken en tegelijkertijd zal de oplei ding van Indonesisch personeel in het Haar lemse bedrijf ter hand worden genomen. Er wordt naar gestreefd om na een over gangsperiode, die misschien een jaar of tien zal vergen, de ganse bedrijfsvoering in In donesische handen te leggen. Tot op het hoogste niveau. Trouwens reeds meteen zal een van de twee directeuren een Indonesiër zijn. Verheugd Dat de heer B. F. Enschedé uitermate verheugd was over het resultaat van zijn reis, laat zich denken. Verheugd omdat het hier natuurlijk een groot belang voor zijn eigen bedrijf betreft, maar ook omdat hier een algemeen Nederlands belang is gediend. En zeker eveneens omdat is aangetoond, dat er ondanks alle sombere voorspellingen, plaats is voor de ervaring en de kennis van Nederlanders in Indonesië. De voorwaarden om van deze kans gebruik te maken, noem den wij reeds. „Laat men er toch vooral geen „slimme" jongens heen zenden, zoals som mige andere landen doen. Wanneer men maar „gewoon" doet en bewijzen wil, dat men ondanks de vele problemen vertrou wen heeft in dit jonge land, kan men er de bereidheid tot samenwerking vinden. En als er iets gedaan moet worden, dan kan dat soms ineens heel snel gebeuren, onder veel ambtelijke rompslomp", zo besloot de heer Enschedé. Woorden, die gezien het succes van zijn reis een waardevol advies vormen. Opnieuw heeft de Haagse politie op last van de justitie Zaterdagnacht invallen in de clublokalen van Haagse speelverenigingen gedaan. In de „Nieuwe Club" aan de Laan van Meerdervoort, waar roulette werd ge speeld, zijn tafel en fiches in beslag geno men. Van de bestuursleden en spelers, die voorlopig naar het hoofdbureau werden gé bracht, werden drie personen in arrest ge houden. Het zijn de 56-jarige T. K., zonder beroep, uit Leiden, de 37-jarige koopman A. H. B. en de 57-jarige F. J. van L. S., zonder beroep, beiden uit Den Haag. Het was juist de eerste avond, dat deze club het balletje weer liet rollen. In de herleefde „MondiaP'-club aan de Laan van Meerdervoort, die eveneens Za terdagavond voor het eerst sedert de grote razzia van 4 Augustus, de verenigingswerk zaamheden hervatte, werd echter bot ge vangen. Vrijdagavond had de politie in Rotterdam namelijk alle in die stad gevestigde speel clubs gewaarschuwd, dat uiterlijk op Za terdag 22 December met .roulette en bacca rat moest worden gestopt. Op advies van de juridische adviseur van „Mondial" die eerst de uitspraak van de Hoge Raad in de proefprocessen van Januari 1951 wil af wachten, besloot de club voorshands geen roulette of baccarat te spelen. De politie moest Zaterdagavond dan ook bij „Mondial" constateren, dat er geen hazardspelen werden beoefend, doch slechts bridge, schaak-, dam- en dergelijke spe len. Toen de politie vernam dat deze club met hazard tot na een arrest van de Hoge Raad zal wachten, vertrok zij weer. Tussen de Nederlandse Bioscoopbond en de Nederlandse Televisiestichting zal waarschijnlijk overeenstemming worden bereikt over het gebruik van films bij de televisie. De Bioscoopbond heeft aan de Televisie-stichting een ontwerp-overeen- komst aangeboden. De bond heeft geen be zwaar tegen levering van bepaalde films voor zover de exploitatierechten niet in het gedrang komen. Een bijzondere moeilijkheid vormden de films over actualiteiten. Met inachtneming van bestaande verplichtingen zal het film bedrijf opdrachten uitvoeren voor de leve ring van filmnieuws aan de televisie. Dit zal tot gevolg hebben, dat actueel nieuws van betekenis voortaan niet meer, zoals thans voornamelijk het geval is, aan het einde van de week in de bioscopen wordt vertoond, maar onmiddellijk na het gereed komen van de films. Hiervoor worden technische voorzieningen getroffen. De Televisiestichting zou bereid zijn het gebruik van films te beperken en ten hoog ste zeven minuten per programma te ge bruiken voor actuele films. Indien de overeenkomst tot stand komt, zal het gebruik van films uitsluitend wor den toegestaan voor televisie-ontvangst in huiselijke kring. De overeenkomst zal voor één jaar van kracht zijn ten einde de partijen in de ge legenheid te stellen gedurende de experi mentele periode ervaring op te doen. In opdracht van de K.L.M. heeft de auteur A. den Hertog een boekje geschreven over emigratie. „Vluchtige Verkenningen" heeft hij het genoemd, „zowel van mogelijke lan den als van menselijke motieven." Het ministerie van Sociale Zaken heeft zijn instemming betuigd met deze uitgave en het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal 8.000 exemplaren van „Vluchtige Verkenningen" uitreiken aan leerkrachten van de hoogste klassen van scholen voor lager onderwijs, voortge zet lager onderwijs, uitgebreid lager onder wijs, bijzondere scholen en gesubsidieerde dagnijverheidsscholen. Het boekje is ver schenen bij A. W. Sythoff's uitgeversmaat schappij N.V. te Leiden. Prof. mr. M. G. Levenbach, die gedu rende een kwart eeuw de eerste Neder landse leerstoel in het arbeidsrecht heeft bezet, is Zaterdagmiddag gehuldigd op een receptie, welke onder meer werd bijge woond door minister mr. D. U. Stikker, de Amsterdamse wethouders B. C. Franke en mr. A. de Roos en prof. F. de Vries, voorzit ter van de Sociaal Economische Raad. De voorzitter van het huldigingscomité, prof. W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar aan de Vrije Universiteit overhandigde me vrouw Levenbach een fraai uitgevoerd exemplaar van het boekwerk „Arbeids rechtelijke Opstellen", waarin de belang rijkste publicaties zijn opgenomen, die prof. Levenbach heeft geschreven. Mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van So ciale Zaken memoreerde het werk, dat de jubilaris in tal van functies vóór, tijdens en na de oorlog voor de Nederlandse re gering heeft verricht. De Britse ambassadeur bij het Neder landse Hof, Sir Philip Nichols, is Zaterdag middag door de Koningin en Prins Bern- hard in het paleis op de Dam te Amster dam ontvangen, daar hij binnenkort ons land gaat verlaten. Bij aankomst aan het paleis inspecteerde de Koningin de erewacht, bestaande uit een compagnie van de troepen Regiment Intendance. Naast de ingang van het paleis stonden twee maréchaussée's in ceremonieel tenue. Omstreeks drie uur keerden de Britse ambassadeur en mevrouw Nichols naar Den Haag terug. Direct daarna vertrokken de Koningin en Prins Bernhard naar Soest- dijk. ADVERTENTIE ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen Op de partij raadvergadering van de K.V.P., die Zaterdag is voortgezet, zijn vrijwel alle voorgestelde wijzigingen in het kiesreglement voor de aanwijzing van can- didaten in de Tweede. Kamer, aangenomen. Een van de belangrijkste veranderingen in het bestaande reglement geldt de bevoegd heid van de verkiezingsraad der K.V.P. Deze zal in het vervolg definitief candi- daten op verkiesbare plaatsen mogen aan wijzen ten getale van hoogstens een derde deel van het in de kieskringen te verwach ten aantal zetels en moet over de overige plaatsen advies geven aan deze kringen. De verdere behandeling van het ontworpen staatkundig programma is terug verwezen naar de programma-commissie. Met be trekking tot dit programma zijn door zeven kieskringen niet minder dan 88 amende menten ingediend plus 8 wijzigingsvoor stellen van het partijbestuur. MAANDAG 17 DECEMBER Haarlemse Kegelbond Filmvoorstelling voor aspirant-emigranten, 8 uur. Stads schouwburg Volksvoorstelling „Anna Lu- casta" (Comedia), 8 uur. Gem. Concertge bouw: Chr. Oratorium Vereniging „Door Zang Vriendschap". Weihnachts-oratorium, 8 uur. Rembrandt: „De held van de straat", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Nachtclub de Gouden kooi", 18 j., 7 en 9.-15 uur. Luxor „Ja dat is Parijs", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „Code nummer 3", 18 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Ik doodde Jesse James", 18 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Liefde kent geen mu ren", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 18 DECEMBER Concertgebouw (grote zaal): Orgelrecital Jeanne Demessieux, 8 uur; (tuinzaal): Jo Juda, viool, George van Renesse, piano, 8.15 uur. Stadsschouwburg „De eeuwige romance" (Comedia) 8 uur. Rembrandt, Luxor en Palace: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur (Zie agenda van Maandag). Remonstrantse Kerk: Kerstfeest „De Ster van Bethlehem", 8 uur. In de hedenmiddag in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond te Haarlem gehouden vergadering van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft de voorzitter, jhr. dr. O. F. A. II. van Nispen tot Pannerden meegedeeld, dat tussen bet hoofdbestuur der vereniging, de directie van Flora 1953 en het bestuur der Stichting Keukenhof Lisse volledige overeenstemming is bereikt om in het jaar 1953, in vertrouwensvolle samenwerking, een hoogtepunt te bereiken van propaganda voor de Nederlandse bloembollencultuur en -handel en van bezoek van de buitenlandse afnemers aan de beide tentoonstellingen. Deze zullen worden verenigd en de besturen zullen samen werken waardoor van het jaar 1953 een groot „International Flower-festival of Hol land" gemaakt zal worden. De spreker vervolgde dat overeengeko men is de vergadering te verzoeken, als het hoogste orgaan van de algemene vak organisatie van het bloembollenbedrijf, om reeds in deze bijeenkomst het „Internatio nal Flower-festival of Holland 1953" plech tig uit te roepen. Hij vroeg daarop gaarne de instemming, omdat het eindigen van de strijd slechts kan zijn in het waarachtig belang van het vak en van het land. Ten slotte vi-oeg de spreker namens beide or ganisaties medewerking te verlenen, opdat 1953 een hoogtepunt in de vakgeschiedenis zal worden. Het jaar 1951 was niet ongunstig De voorzitter wierp een terugblik op het thans ten einde lopende jaar en zeide, dat met dankbaarheid en voldoening gecon stateerd mag worden, dat 1951 voor het bloembollenbedrijf een niet ongunstig jaar is geweest. De productie is vrijwel geheel naar het buitenland afgezet, waartoe met name de opheffing der contingentering in Engeland in belangrijke mate heeft bijge dragen. Inmiddels moet het het vak met zorg vervullen, dat de liberalisatie van de Europese handel, ins'tede van goede voor uitgang te maken, in enige landen veeleer op de terugweg schijnt. Ook in de afzet naar de Verenigde Staten is onvoldoende vooruitgang, ondanks de belangrijke bedra gen aan onpersoonlijke reclame aldaar be steed en de omvangrijke potentiële markt die een dergelijk afzetgebied doet vermoe den. Toch houden wij de hoop dat de omscha keling in dat land, van oroeiershandel op droge verkoop, die zich de laatste jaren vol trekt, spoedig wederom tot een verdere stijging van de afzet zal leiden. Wat het binnenland betreft dient de kwekers steeds weer de verzorging van kwaliteit en bloei vermogen met nadruk te worden aanbe volen. Het is niet alleen nodig een gezond, maar ook een goed product aan te bieden dat de uiteindelijke afnemer ten volle kan bevredigen. Jhr. Van Nispen tot Pannerden bracht dank aan mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, die het hoofdbestuur om eervol ont slag verzocht had als lid van het scheids gerecht, waaraan hij van 1916 af zijn krachten heeft gegeven, eerst als secretaris, later als voorzitter. Voorts wijdde de voorzitter aandacht aan de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en merkte op, dat men nog onvoldoende beseft in de kring van bloembollencultuur wat in dit organiserend tijdsgewricht de eigen organisatie betekent of betekenen kan en moet. Herdacht werden de heren B. Korsten, directeur van M. van Waveren en Zonen, C. H. Scheffer, directeur der N.V. Scheffer en Kroes, G. Sluiter, G. K. Spierenburg te Voorhout, C. M. van Zaal te De Kwakel, A. F. Bos, M. G. van Nierop, penningmeester der afdeling Bennebroek-Vogelenzang en C. Kapiteyn, lid van de firma C. Kapiteyn en Zn. PARIJS, (Reuter). Twintig nieuwe gevallen van broodvergiftiging hebben zich voorgedaan in Pont-Saint-Esprit, het Zuid- Franse dorp, waar in September van dit jaar een dergelijke epidemie uitbrak. On der de nieuwe slachtoffers bevindt zich een aantal personen, die vorige maal ziek zijn geworden en thans nog niet helemaal wa ren hersteld. Deze vergiftiging wordt geweten aan moederkoren, dat in het meel terecht is gekomen. De patiënten lijden aan halluci naties en aan aanvallen van waanzin. Zaterdag is in het gebouw van de Tweede Kamer te Den Haag de eerste vergadering van het Studenten-Parlement onder voorzitterschap van dr. L. G. Kortenhorst ge houden. Een der fracties tijdens de vergadering. Ministers-met-bolhoed lieten zich Zater dagmorgen in een met vier paarden be spannen rijtuig naar het Binnenhof rijden, waar het Leidse studentenparlement zit ting hield om de positie van de gehuwde ambtenares te behandelen. De vergadering was zoveel mogelijk met inachtneming dei- parlementaire gebruiken geënsceneerd maar bovendien hadden de studenten ge zorgd voor enige stemmige effecten. De leden van de Christelijke fractie versche nen allen in plechtig zwart en hadden va dermoorders om. Het lid De Savornin Loh- man had voor de gelegenheid het jacquet van zijn beroemde overgrootvader aange trokken en steunde op diens ebbenhouten wandelstok met zilveren handvat. De leden van de communistische fractie droe gen rode dassen. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, heeftrhet studentenpar lement gepresideerd. In een korte toe spraak tot de „geachte afgevaardigden", noemde hij de bijeenkomst „een spel met een diepere zin". De jonge intelligentia is de draagster van Nederlands toekomst en het wekken van belangstelling bij de jon geren voor de zaken der politiek achtte de voorzitter van groot belang voor het Ne derlandse volk. Achter de regeringstafel hadden plaats genomen de „minister-president" P. J. H. Jonkman, H. O. Fraser „minister van Bin nenlandse Zaken", H. L. J. Roelvink „mi nister van Justitie" en mejuffrouw A. Ade- ma van Scheltema „staatssecretaresse van Binnenlandse Zaken". „Minister" Jonkman deelde mede, dat de regering zich zou doen bijstaan door de regeringscommissarissen prof. dr. C. Polak, dr. Van Ommen Kloeke en mr. Kan. De afgevaardigde van de VVD, mej. Van Dunné, heeft tijdens deze zitting van het studentenparlement de re gering geïnterpelleerd over de rechtsposi tie van de gehuwde ambtenares. De stu denten hebben voor het welslagen van dit experiment hard gewerkt en er kennelijk het grootste deel van de „Handelingen der Tweede Kamer" uit. de laatste vijftig jaar voor doorworsteld. Het debat liep op een motie uit, waarin de regering werd verzocht de beperkende bepalingen ten aanzien van de gehuwde vrouw in overheidsdienst zo spoedig mo gelijk in te trekken. Zowel de „interpellate" als de „staats secretaresse van Binnenlandse Zaken", die de weinig benijdenswaardige taak had het mannelijke standpunt der regering te ver dedigen, hebben zich met slagvaardigheid en met veel humor van haar taak gekwe ten. 64. Even was Joris Goedbloed uit het veld geslagen, toen hij zo onverwacht werd aangesproken door Jolliepop. Hij had de trouwe dienaar ver van hier gewaand! Jolliepop, die natuurlijk Joris in zijn Oos terse kledij niet herkende, dacht echter dat zijn stilzwijgen een teken van aarze ling was. „Weifeling is overbodig, mijn heer de Illiraniër!"sprak hij dus. „Ge moet weten, dat mijn Heer onderweg is om de Sheik een medaille te brengen en nu heeft hij helaas de robijn die er bij hoort vergelen! Die kom ik hem even brengen, begrijpt u? Wees dus zo goed me de weg te wijzen!" En zo sprekend toonde hij een glanzend voorwerp, waarvan Joris met een half oog zag dat dit de enige echte Rambam-R.obijn was! Onmiddellijk hervond hij nu zijn tegenwoordigheid van geest. „Maar natuurlijk, o eerbiedwaardige effendü", riep hij uit. „Laat niets u weer houden! Ga toch vooral op bezoek bij onze hoog-tronende Sheik, o vereerde heer, wiens woorden zijn gelijk honingstralen en wiens robijnen zijn gelijk opgaande zon netjes! Spoed u slechts naar déze kant, en ge zult spoedig het einde van uw tocht bereiken!" „Dank, dank, mijn beste!", zei Jolliepop en hij nam zijn hoed af en liep in de aangegeven richting. „Geen dank o sierlijke effendü Ik stel u mijn diensten geheel zonder verplichting en gratis ter beschikking!", antwoordde Joris, terwijl hij zijn voet naar voren stale. Het zal nie mand verbazen, dat Jolliepop over deze voet ten val kwam. Hij belandde nogal onzacht op de grond en beet gretig in het zand, terwijl de robijn hem uit de hand vloog. Het juweel suisde in de richting van Joris, die het opving en opmerkte: „Maar wanneer gij dergelijke fooien om u heen werpt, o verheven heer, dan wil ik u niet beledigen door te weigeren!" En zo bracht een nieuwe slechtheid de Rambam-Robijn dan weer in zijn bezit. Gemiddelde man Het Amerikaanse bureau voor volkstelling heeft het voleP^ medegedeeld over „de gemiddelde Am! rftaanA UDe gemiddelde Amerikaan»" aldus dit bureau „is dertig jaar oud i huwd en vader van twee kinderen' hh is hetzij eigenaar van het huis, waarin hij woont, of hij deelt het eisenrinm J WUU1UI Ul 'Hl ueeu net eigendom Pl. van met een bank of een maatschapoil voor onroerende goederen. Hij bezitV auto, een ijskast, een radiotoestel 2 telefoon. Hij werkt in een bedrijf Waar oio onn K f i "«i» in hij als een halfgeschoolde kracht wordt beschouwd. Zijn gemiddelde laar lijkse ^inkomen bedraagt drieduizend dollar Uitnodiging. De Franse ministerraad hooft Zaterdag besloten de leden-staten van de Raad van Europa en Oostenrijk Zwitserland en Portugal voor te stellen in de nabije toekomst een conferentie te houden teneinde het plan voor een Europese landbouwgemeenschap te be spreken. Opleiding. Met de „Willem Ruys", die on 20 December naar Europa vertrekt zul len 18 Indonesische jongelui naar Énge" land reizen om daar een opleiding" të 1 ontvangen voor verkeersvlieger, Deze opleiding zullen zij krijgen aan de lucht vaartschool te Hamble, nabij Southamp" i ton en zij zal tweeëneenhalf jaar in be! slag nemen. Koude. Als gevolg van hevige koude en sneeuwstormen zijn 89 personen in de Verenigde Staten om het leven geko men. De sterfgevallen zijn veroorzaakt door te grote inspanning, ongelukken en bevriezing. In Zuid-Dakota en Minne sota, twee staten van het Midden-Wes ten, zijn temperaturen van dertig graden onder nul geregistreerd. Staking. Op de vliegvelden Idlewild en Laguardia in New York is het vliegende personeel en het grondpersoneel van de „Pan American Airways" Zondagoch tend in staking gegaan, 24 uur eerder dan door de vakvereniging was aange kondigd. Op Idlewild wachtten 600 pas. sagiers op hun vertrek, toen de maat schappij mededeelde, dat de vluchten vertraagd waren. Bijna 6000 employés van de „Pan American" hadden besloten heden in staking te gaan naar aanleiding van het mislukken van de besprekingen over loonsverhoging. Ook in San Fran cisco wordt gestaakt. Doodstraf. De Turkse Nationale Vergade ring heeft een wetsontwerp aangeno men, waarbij de doodstraf wordt inge steld voor degenen die schuldig worden bevonden aan het organiseren en leiden van communistische activiteit. Volmacht. Het Finse parlement heeft Za> terdag met 141 tegen 37 stemmen een noodwet aangenomen, die de regering uitgebreide volmachten geeft om inflatie te bestrijden. De wet machtigt de rege^ ring de lonen aan de kosten van het levensonderhoud te koppelen en controle uit te oefenen op de houtexport en deze uitvoer te belasten. Premier Oerhc Kek. konen had aan de stemming over het ontwerp de vertrouwenskwestie verbon den. Geschil. De regering van Groot-Brittannië heeft bij de griffie van het Internatio naal Gerechtshof in Den Haag ëèn over eenkomst gedeponeerd, waarbij Groot- Brittannië en Frankrijk het Ho! een ge. schil voorleggen, dat tussen beide staten is gerezen met betrekking tot de souve- reiniteit van enkele eilandjes en rotsen in het Kanaal. Het betreft hier de eilandjes Minquiers en Ecrehous, waar van beide landen de souvereiniteit op eisen. Laatste poging. Een woordvoerder van de West-Duitse regering heeft meegedeeld, dat bondskanselier Adenauer heden een onderhoud zou hebben met de leider van de oppositie, dr. Kurt Schumacher. Naar verluidt zal Adenauer een laatste poging doen de socialisten te bewegen de regering te steunen bij de stemming over de ratificatie van het plan-Schu- man, die 9 Januari in het West-Duitse parlement aan de orde komt. Verplichting. Engeland zal zijn verplich tingen ten aanzien van zijn leningen van de Verenigde Staten en Canada ten volle nakomen en de op 31 December vervallende eerste jaarlijkse aflossingen en rente op deze leningen betalen, Na de financiële positie van het land in ogensöhouw te hebben genomen heeft het ministerie besloten geen gebruik te maken van het recht rentebetalingen na te laten. In totaal zal aan Amerika en Canada ongeveer 175 millioen dollar moeten worden betaald. Zoon. Manilal Gand'hi, zoon van Mahatma Gandhi, die een protestcampagne tegen de wetten op de apartheid voert, is Za terdag ongehinderd de Oranje-vrijstaat binnengegaan, hoewel dit volgens de Zuid-Afrikaanse wet verboden is. Op het station aan de grens van de staat en Natal, waren geen ambtenaren aan wezig om hem te arresteren, ondanks zijn waarschuwing aan premier Malan in het begin van deze week, dat hij van plan was een conferentie van het Afri kaanse nationale congres in de Oranje- vrijstaat bij te wonen. LONDEN (A.F.P.). Toen de steward van een Brits vracht-vliegtuig, dat een lui paard voor Artis vervoerde, te San Benin waar het toestel moest tanken, de laaings- ruimte opende, bleek de luipaard uit zij kooi te zijn ontsnapt. Kalm wandelde dier in de ruimte rond. De te hulp f?esne politie schoot op het dier, dat gew raakte, maar tenslotte door vergiftigd v-e aan zijn eind moest worden gebracht. zagvoerder William Key verklaarde na loop te hopen, dat de Amsterdamse dier tuin zal besluiten een ander dier te oes len. Voor een stevige en goed gesloten zou dan zorg worden gedragen. Een Italiaans tijdschrift heeft een op ming gegeven van de aantallen waPe t in Italië tussen 1945 en medio 1951 zijn in geheime bergplaatsen. Het o a dat deze lijst officieel is. Zij omv kanonnen, 695 'mortieren, 5027 zware chinegeweren,34.982 lichte ren, 159.975 geweren, 33.888 P 1.113.200 kilo explosiemiddelen, en handgranaten en 19.757.401 patro296 kogels van divers kaliber. Ook wei radiozenders gevonden. Alle wape vfl0r in goede conditie, goed ingevet onmiddellijk gebruik «tereecl. presSi)

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2