IJmond (dames) na spannende strijd kampioen in handbalcompetitie Beeldende kunst in de fabriek Derdeklassers uit Kennemerland De Kennemers versloeg Hercules Castricum Bakkum Santpoort 7 Voorzichtig begin van toenadering Blinden vragen aandacht teen medelijden Gymnastiek Onderlinge wedstrijden SSH om drie wisselbekers Hockey Wedstrijden van Strawberries WIJ II boekte succes IEV verloor van Spaarndam Korfbal „Watervliet" boekte eerste zege Kerstconcert der Koor vereniging Prima handschoenen Ph. de Koning BAANDAG 17 DECEMBER 1951 Toen ik de cantine van één der bedrijven 0U de Hoogovens te Velsen binnenstapte, Mfeeld van een vriendelijke jongedame, •je mij door de propaganda-afdeling was toegevoegd" (ik geloof dat men dat zo iegt), was deze Qeheel gevuld met arbei- jirs in overalldie hun twaalf-uurtje zaten \t nuttigen. Ofschoon ik wel eens meen J te merken, dal „meneren" mij tenge re van kleine afwijkingen in kleding èn haardracht niet helemaal als een der hunnen zien, kreeg ik nu het (een beetje plegen makende) gevoel een „meneer" te zijn tussen deze mensen. Nu ging het er om dat ik de werken van de schilderes Nola Hatterman zou be kken, die in de cantine ten gerieve van ae arbeiders zijn opgehangen en daar iets cVer zou schrijven. Maar als ik nu, zoals bij een gewone tentoonstelling, zou gaan opmerken dat ik door de aquarellen die ;(ola Hatterman in Londen maakte een sierke impressie van de indrukwekkende Melancholie van die wereldstad kreeg, dan ;'eef ik daarmee m ij n mening, in dit ge val mijn meneren-mening, althans in de ogen van die mannen in overalls, die, daar i5 geen twijfel aan, met een lichte arg waan de rug van deze meneer met bloc note bezagen. (Ik mag hierbij wel als ver achtende omstandigheid veronderstellen dat de „toegevoegde" jongedame, mense lijkerwijs gesproken, een afleidende blik- vangster geweest zal zijn). Wat had er nu in deze situatie kun nen gebeuren? Dit: de meneer had, na de schilderijen te hebben gezien, zijn rugaan- iicht kunnen verwisselen voor wat men in de schilderkunst zijn „en face" noemt. Met andere woorden: hij had, al of niet ter jijde gestaan door de jongedame, een plaatsje kunnen innemen te midden van die overalls om de volgende vragen te stellen: Ten eerste: vindt u het prettig of nut tig dat de directie wisselende tentoonstel lingen van schilderijen organiseert in de ontspanningslokalen?' Ten tweede: vindt u de schilderijen die s nu hangen mooi, lelijk, vreemd, knap, crachtig, afschuwelijk, raar, vervelend, vrolijk, enzovoorts, enzovoorts? Neem nu eens aan dat hij die vragen gesteld had; dan zou hij vermoedelijk dit hebben ontdekt: A: Dat er in al die gelijkvormige over alls even veel of even weinig meningen leefden als in alle meer of minder goed gesneden colbertcostuums van de meneren voornoemd. B: Dat hij dus een doorsnee-mening moet rapporteren, die volstrekt geen juist 'ceeld geeft van wat er in deze mensen groep leeft. Gebaar van betekenis Toch blijft juist deze vraag van belang: hoe staan deze mensen, die uiteraard zel den in de gelegenheid zijn om een mu- seum te bezoeken, tegenover de schilder kunst die hun nu in eigen huis geboden wordt? De heer C. F. van Dam, chef van de propaganda-afdeling, die wèl zijn oor te luisteren legt, vernam dat er vooral voorde grafische kunst (voor etsen, litho's en houtgravures) veel waardering is. Men bewondert de uitvoerige détaillering in de houtgravures van Dirk van Gelder, de dé coratieve figuren in de vignetten van Pam Rueter. Ook het werk van Nola .Hatter man valt in de smaak. Men begrijpt het Effectieve propaganda in „Christelijke Belangen" De volle zaal van het IJmuidense ge bouw voor Christelijke Belangen getuigde er Zaterdagavond van, dat vele Velsense ingezetenen sympathiseren met het prach tige werk van de Nederlandse Blinden- bond. Een aandachtig gehoor heeft dan ook geluisterd naar hetgeen de heer Joh. van öen Berg, een man, die zelf sinds zijn ze ventiende jaar het licht zijner ogen moet ontberen, over deze, in 1895 opgerichte, or ganisatie wist te vertellen. „Wij blinden 'nebben altijd aan de kant van de levens ei gezeten", zo begon de heer Van den Berg zijn uiteenzetting, maar in Nederland s er sinds 60 jaar een opgaande lijn en de blinden hebben aangetoond te staan midden in het leven. „Ik weet zelf wat het is blind te zijn", vervolgde hij, „maar voor wie God een deur sluit opent hij een ven der". In een blinde is een gezond eerge voel te vinden en hij heeft bewezen econo misch bruikbaar te zijn. De heer v. d. Berg '•ees op de grote zegen van het braille schrift, dat de Fransman Louis Braille in uit dacht. In de blindenbibliotheek te Ben Haag zijn nu al 10.000 braille boeken ie vinden en in geheel Nederland wordt aantal op 130.000 geraamd. In Neder- •and zijn voorts 3 scholen voor blinden: in Bussum, Zeist en Grave. Zij, die hiervoor bekwaam zijn kunnen bovendien verder studeren en de inleider kon al gewagen van een blinde predikant. Een andere lot genoot van de heer Van den Berg is doc tor m de wis- en natuurkunde, 'n werkplaatsen vinden blinden verder practische arbeidsmogelijkheden hoewel •jeze instituten eerder moderne fabrieken aan werkplaatsen genoemd kunnen wor den. ^derland staat er, wat het aantal blin den betreft, in vergelijking tot andere lan- 0en, gunstig voor. „Wij 5000 blinden zijn £8n heterogeen gezelschap", zeide spreker, ü?ar hebben één ding gemeen: wij "'llen niet beklaagd worden. Wij hebben c°s een normale plaats aan de maatschap- Peujke dis nodig". ..Nederland is echter aan de andere ant helaas een van de weinige landen vaar van staatswege nog niets voor de oiinden wordt gedaan", merkte hij verder v »™aar gelukkig heeft het ministerie an.Sociale Zaken op de begroting voor p een bedrag van ƒ30.000 geplaatst voor 'ndenzorg". De heer v. d. Berg, die er liilf Wees koe onvergetelijk de jaar- ril k hondsdagen en blindenkampen voor betrokkenen zijn, sprak tenslotte de - °P uit dat er op deze avond tussen muiden en de Nederlandse Blindenbond ip'li zou z'in gesmeed die tot in leng- ber dagen bestendigd zou blijven. 0n »ler1?a is de film vertoond „Eén van j.,eze rolprent op basis van een his- imiffC SCGnario verfilmd, laat zien hoe een worrf11' een aut°-°ngeluk blind ge- léve Zhn weg in het maatschappelijke zen, Z??kt en na veel tegenslagen en te- w v lng ook vindt. Met muziek van £5. ®nde C.J.M.V.-ensemble „Die Rooi k' aat met een nieuw propagramma nl oader de beproefde leiding van de di J' Ottens en na elk nummer een ver- av,wi applaus oogstte, en declamatie is de verder opgeluisterd. Ds. J. v. d. S sprak het openingswoord. en wordt niet voor problemen gesteld. De heer Van Dam vertelt verder dat de ten toongestelde werken ook Zondags te be zichtigen zijn en dat er de eerste keer al meer dan tweehonderd bezoekers waren. Dat er in de toekomst ook lezingen over kunst gehouden zullen worden en dat al deze noviteiten ook navolging vinden in andere bedrijven, onder meer aan de Zaan. Het probleem blijft' echter dat grote groe pen van de samenleving in feite zo ver van het wezen der schoonheid verwijderd leven, omdat zij aan het ontstdan er van geen deel hebben, omdat er in onze tijd geen volkskunst meer bestaat Deze groe pen zien de kunstenaar toch vooral als de eenzame, die de vrijheid verkozen heeft en deze veelal met een ic\'en zonder sociale zekerheden moest kopen. Toen de trein over de brug reed van het Noordzeekanaal, waarboven de heldere vrieslucht lichtend blauw ivas, zag ik van achter mijn venstertje - de machtige fa briekscomplexen en schoorstenen langzaam verdwijnen en realiseerde ik mij dat hier toch een voorzichtig begin gemaakt werd om een toenadering tot stand te brengen tussen kunstenaar en bevolking. Ik dacht over het grote belang dat hierin ook voor de kunstenaar kan liggen en dat het zeker goed en nuttig zal wezen lezingen te hou den. Maar wat mij vooral' van betekenis leek, was het „gebaar" het gebaar van de kunstenaar die zijn werk niet stuurde naar de „Salon", maar naar de fabriek. OTTO B. DE KAT. Toneeluitvoering van Velser HBS-vereniging Op Zaterdag 22 December geeft de toneel club van de Velser H.B.S.-vei'eniging in gebouw „Concordia" een uilvoering. Opgevoerd zal worden het vermakelijke detectivespel in vier bedrijven Dicky", geschreven door Paul Armant, Gerbidon en Mamousi in de Nederlandse vertaling van B. RanucciBeekman. De regie heeft drs. J. van Dijck. Door een grotere schotvaardigheid aan de dag te leggen is de Kennemers er in geslaagd het Utrechtse Hercules een ste vige 51-nederlaag te bezorgen. De uit slag behoeft, gezien de stand der elubs op de ranglijst, wel geen verbazing te wek ken. Intussen blijkt duidelijk, dat de Be- verwijkers zich volkomen in het milieu der tweede klassers hebben ingewerkt. De Utrechtse achterhoede, met de spectacu laire doelman Lozew en rechtsachter Bos boom als uitblinkers, deed in kracht vrij wel niet voor die van de thuisclub onder. Het grote verschil school in de voorhoe den. De spelers van Hercules zetten me nige aardige aanval op, maar in de buurt van het Beverwijkse strafschopgebied ge komen wisten zij er geen vervolg op te vinden. De Beverwijkse voorwaartsen daarentegen, de nieuwe rechtsbuiten Slui ter zo goed als de productieve gebroeders Van der Sluis, waren stuk voor stuk in staat Lozew voor moeilijke problemen te stellen. Reeds in de dertiende minuut kop te H. v. d. Sluis een hoekschop van Mi chel goed in. Bosboom keerde het gevaar echter even fraai met het hoofd. Onmid dellijk daarop presenteerde Jansen de bin- nenspelers een voorzet, waarvan J. v. d. Sluis gebruik maakte door de bal in te koppen. Dezelfde speler loste twee minu ten later een schot, dat door Michel van richting veranderd, voor Lozew onhoud baar in het net verdween. In het midden veld ging de strijd vrijwel gelijk op, zo dat van een eenzijdige vertoning geen sprake v/as. Na een half uur boekte De Kennemers weer succes. Een pass van Schaap werd toen door J. v. d. Sluis met een hard schot bekroond. Ook na de her vatting bleef de thuisclub nog enige tijd de betere ploeg. Hercules raakte echter spoedig op het toen te kort gehouden spel ingespeeld en kreeg gaandeweg zelfs enig overwicht. Na een half uur kopte midvoor Wijdeveld een voorzet van Gijsbertse in (3—1). Het was toen echter te laat voor de bezoekers om nog enige hoop op één of meer punten te mogen kosteren. De Kennemers deed er voor alle zekerheid bovendien nog een schepje op en bracht door doelpunten van Jansen en H. v. d. Sluis de eindstand op 51. De gymnastiekvereniging „SSH", leider de heer H. van Wijnen, houdt ook thans in December haar jaarlijkse onderlinge wed strijden voor de leden. Het gaat dit jaar ook weer om de SSH- jeugdbeker, de Kennemerstaten beker en de Van Wijnenbeker, waarvoor drie groe pen moeten strij'den. Deze strijd wordt Dinsdag-, Woensdag en Donderdagavond gehouden in het gym nastieklokaal van de Da Costaschool aan de Noorderlaan. Het eerste herenelftal verloor met 10 van HBS. Op het glibberige veld kwam het spel moeilijk tot ontplooiing en mede door het zware spel van de achterspelers van HBS was de voorhoede niet in staat om het verdiende gelijke spel te bereiken. Zand voort I verslagen Een grote verrassing was de overwinning van 2—1 op Zandvoort I van Strawberries II. Enkele seconden voor tijd maakte de uit stekende linksbuiten B. Vriends het winnen de doelpunt. Dit elftal is nu definitief bui ten gevaar. De wedstrijden van het derde en vierde elftal werden wegens de terreingesteldheid afgelast. Jongens-a verloor met 3—2 van Eechtrop b en het tweede jeugdelftal won verdiend van Alliance a. De dames van Strawberries verloren met 3—0 van Laren. In de eerste helft kregen de Strawberries de beste kansen maar door de uitstekende achterhoede van Laren werd er niet gedoelpunt. Het uitstekende spel van mejuffrouw Brunink viel op. De wedstrij den van dames II en dames IV gingen niet door, en dames III won met 4-2 van Alliance. Mejuffrouw v. Ameronge-n wist twee maal te doelpunten in deze vlot gespeelde wed strijd. Meisjes a verloor met 2—0 van Amsterdam b en de wedstrijden van de andere meisjes elftallen vonden geen doorgang. Kinheim verloor opnieuw met 2-1 Op „Tussenwijk" heeft Kinheim voor de vijfde maal in deze competitie een wedstrijd met 2-1 verloren; nu van TOG uit Amster dam in een zeer goede en spannende strijd. Na een minuut plaatste H. Prinssen de bal hoog voor het doel en v. d. Wateren kopte in (1-0). Dit gaf de gastheren moed om in het open spel over de vleugels te volharden. Dé aanvallen der bezoekers onderschepte invaller-doelman Daniels goed. Enkele goe de kansen voor Kinheim gingen wegens treuzelen verloren. Een hard schot van H. Prinssen ging net over en even later werk te doelman Hoeben de bal na een schot van v. d. Wateren tot hoekschop. Ook uit de hoekschoppen boekte Kinheim geen resul taat. Na. de hervatting verhoogde TOO het tempo en na vijf minuten werd het linker gedeelte van de verdediging van Kinheim verrassend omspeeld, waarna middenvoor Verberne onhoudbaar via de paal doel puntte (1-1). Paap kopte na twaalf minu ten de bal van de doellijn weg, maar de volgende Amsterdamse aanval over rechts had succes. Verberne scoorde voor de twee de maal (1-2). Kinheim zette nu alles op de aanval en de enkele TOG-uitvallen strandden op buitenspel. Steeds wee^j zweefde de bal voor het TOG-doel. A. Prinssen passeerde vier spelers, doch op het ogenblik van schieten werd hij van de bal gewerkt. Van de Wateren moest later een strafschop nemen, toen de rechtsachter de bal met de hand speelde. Hij schoot de bal in de hoek, doch op fraaie wijze stomp te doelman Hoeben deze via de paal in het veld terug. Vitesse verspeelde weer een punt De Castricummers hadden in de wedstrijd tegen Terrasvogels een tweetal invallers en wel voor de spelers op wie de voorhoede drijft, namelijk Eijkhof en Valk. Deze linie liet dan ook weinig bijzonders zien en kon vrij gemakkelijk door de verdediging van Terrasvogels, waarin Zaal het meest opviel, in bedwang worden gehouden. Een groot deel van de speeltijd vertoefde de bal op de helft van Vitesse, maar èn door zwak soel van Spanjaard èn door goed verdedigen van de Castricumse achterhoede bleven voor de rust doelpunten uit. Na de rust doelpuntte Spanjaard echter al vrii spoedig uit een voorzet van Schip per. Terrasvogels bleef de toon aangeven. Cobben zorgde voor een tweede doelpunt, doch dit werd wegens buitensnel geannu leerd. Vlak voor het: einde slaagde Vitesse er na een doelworsteling in de rrolnkmaker achter Akkerman te plaatsen (1-1). CSV—GVO 1-0 Zij die van de wedstrijd CSVGVO ge tuige zijn geweest hebben een spannende en sportieve kamp kunnen aanschouwen. De thuisclub was op dreef en was steeds voor het doel der gasten te vinden. Na on geveer 36 minuten spelen in de eerste helft kopte de linksachter der bezoekers een hoge voorzet van H. Jacobs in eigen doel (1-0). In de middenlinie van CSV onderschepten de gebroeders Docter iedere aanval van de tegenpartij. Vooral na de hervatting waren zij in goede vorm. Bracht de doelman dei- gasten het publiek door zijn goed werk in verrukking, aan de andere kant deed doel man J. Edam het niet minder en voorkwam verscheidene malen een zeker schijnend doelpunt. Hoe beide elftallen ook zwoegden de stand bleef 1-0 voor de thuisclub. Een gelijk spel had de verhouding beter weer gegeven. BKCBeverwiik 20 Toen Beverwijk zeven minuten voor het eind van de wedstrijd tegen BKC in St. Pancras een strafschop kreeg te nemen en D. v. Lint deze in de handen van de voor treffelijke BKC-doelman schoot, bleek dit het sein te zijn, waarop de Beverwijkers hadden gewacht om de zaken eens flink aan te pakken. Het was toen echter te laat, want de achterhoede van de thuis club, met haar doelman aan het hoofd, bleef de situatie al evenzeer meester als voordien, toen een lusteloos spelende Be verwijkse voorhoede, met een deze keer opvallend weinig presterende Bouvree, de spelers uit St. Pancras eigenlijk geen ogen blik voor moeilijkheden stelde. Reeds zes minuten na de aanvang leverde een fout van rechtshalf Bennink de Beverwijkers een achterstand van 10 op. Tot aan de rust kwam er in de stand van de weinig fraaie wedstrijd geen verandering. Toen een half uur na de hervatting het tweede doelpunt door de thuisclub gemaakt werd, leek de zege in St. Pancras te blijven. Ze kerheid hieromtrent ontstond na het niet inschieten van de strafschop. DEM sneelde gelijk tegen WFC DEM schijnt er een gewoonte van te willen maken om tegen sterke ploegen met de beste resultaten uit de bus te komen. Tegen WFC, dat de laatste tijd zo sterk naar voren was gekomen, werd een alles zins verdiend gelijk spel behaald. De ploeg uit Beverwijk speelde geestdriftig. In de eerste helft waren de Wijkenaren niet de minderen van hun tegenstanders. Toch nam WFC in deze^ periode een voorsprong 'toén bij'ëèn"crèf' aanvallen Worp met' een kopbal doelman Groenland het nakijken gaf. Wat DEM hierna ook probeerde, voor rust slaagde het er niet in gelijk te ma ken. Plet begin van de tweede helft deed voor DEM het ergste vrezen. WFC was in het offensief en het doel van Groenland kwam onder zware druk. Groenland was in goede vorm en wat WFC ook probeerde, steeds bleef Groenland in de meest hache lijke situaties meester. Teen het WFC- offensief na een kwartier wat luwde, kwam DEM in de aanval en de Wijkenaren smaakten het genoegen door toedoen van Zonneveld uit een hoekschop van Beentjes de stand in evenwicht te brengen. (11). Er ontspon zich op het zware veld een spannende strijd om de overwinning, waarbij DEM enkele kansen kreeg maar WFC hield stand. Gelijk soel van Velsen Het is Velsen niet gelukt zich geheel te herstellen van de laatste zwakke beurten: het moest met DCG in Amsterdam de punten delen. In tegenstelling met de vo rige wedstrijden kan de Velser ploeg toch weer op een behoorlijke wedstrijd terug zien. Enkele wijzigingen bleken verbete ringen te zijn. Zo was Stet weer in de voorhoede opgesteld. Deze had destijds in de promotiewedstrijd tegen Schoten zijn been gebroken. Hoewel hij het wat voor zichtig aandeed ging er over het algemeen meer kracht uit van de Velser voorhoede zonder dat dit tot succes leidde daar de verdediging van DCG goed op dreef was. Ook de Velser achterhoede was in vorm. Het wederopstellen van Bugnum als spil was ongetwijfeld een versterking De snelle Amsterdamse voorhoede, die over meer fantasie beschikte dan die van Velsen, kreeg weinig kansen. Plet was over het algemeen een goede wedstrijd waarin zeer behoorlijk werd ge speeld. De uitslag 00 geeft de krachts verhouding goed weer. Om beurten waren de partijen in de aanval maar de verde digers bleken te sterk voor de aanvallers en zo kwam het einde van deze goede en vooral spannende strijd met een puntloos spel. Wijk aan Zee verloor in Wormer met 93 Wijk aan Zee is met de kous op de kop uit de Wormer teruggekeerd want met niet minder dan 93 moest het tegen WSV het onderspit delven. Het uiterst gladde veld bleek een han dicap voor de bezoekers in tegenstelling met de thuisclub, die er zich buitengewoon goed op thuis voelde. In de eerste helft kreeg Wijk aan Zee geen voet aan de grond en de achterhoede van de bezoekers liep van het kastje naar de muur. Zij kon zich niet handhaven. Regelmatig werd ge doelpunt en de stand met rust was 60. In de tweede helft werd de zaak aan vankelijk op dezelfde voet voortgezet. Het was spoedig 80. Daarna slaagde Vrijburg er in het eerste tegenpunt te scoren. Dit gaf de bezoekers weer wat moed. Door- Van der Mey werd het 82 en Vrijburg liep'de achterstand tot 83 ih. Kort voor het 'eindé werd invaller doelman Warmen. hoven, die toch een zeer goede partij had gespeeld, voor de negende maal ge passeerd. (93). Eindelijk is het de reserves van de voet balvereniging IJmuiden gelukt een over winning te behalen op het lang niet zwakke Kennemerland 3. Als er zo enthousiast ge speeld wordt als Zaterdag kunnen er meer overwinningen volgen. Voor rust zag het er niet naar uit, dat de IJmuidenaren met de overwinning zouden gaan strijken, want Kennemerland was steeds in de aanval. De verdediging en in laatste instantie de doelman voorkwamen doelpunten. Na rust scoorde IJmuiden 2 uit een doelworsteling. Boudestein, die een uitstekende wedstrijd speelde maakte hands in het strafschop gebied, waardoor Kennemerland de stand gelijk kon maken. IJmuiden vocht verbe ten door en rechtsbuiten Kwak bracht kort voor het einde met een px-achtig schot de stand op 2-1. IJmuiden 4 kon het niet bolwerken te gen het leidende RCH en moest met 6-1 het onderspit delven. IE.V. verscheen met vijf invallers. De opstelling moest gewijzigd worden. Spaarn dam had direct een veTdoverwicht. Toch bracht dit niet meer dan één doelpunt in de eerste helft op. Na de hervatting waren de bezoekers meer op elkander ingespeeld en Spaarn dam scoorde slechts één keer. De invallers Van Aalst en Kuilman zagen kans de par tijen op gelijke voet te brengen (2-2). IEV vocht verwoed om deze stand te handha ven, doch toen mede wegens vermoeidheid een misverstand in de Velser verdediging ontstond, zag Spaarndam kans om hiervan vlak voor het einde gebruik te maken (3-2). Het was Zondagmorgen feest op „Water r vliet" bij „IJmond", want nadat vorige week de dames van het tweede elftal op fraaie wijze haar kampioenschap hadden verworven in de tweede afdelingsklasse, zorgden de dames van het eerste, hoewel na zeer spannende strijd tegen Foresters I uit Heiloo, voor het behalen van de titel in de eerste klasse van de afdeling Noord holland Noord van het Nederlands Hand bal Verbond. De IJmond I-dames hebben het kam pioenschap ongeslagen behaald. De wedsti-ijd was meer spannend dan fraai. Vooral Foresters, dat het er kenne lijk op gezet had IJmond de eerste neder laag te bezorgen, speelde fanatiek. Het re sultaat was een voox-spi-ong van 10. Na dat de IJmond-midvoor M. Klesser enkele schoten te hoog had gericht bracht zij na ongeveer een kwartier met een hard schot de pax-tijen op gelijke voet (1—1). D. Marckelbach gaf nog voor de rust de thuisclub de leiding (21). Ook na de hervatting volhardde Foresters in het forse spel. dat er daai-door niet mooier op wei-d. IJmond speelde nu wat vrijer en Foresters kwam niet verder dan een aantal onge vaarlijke en vei-re schoten. Onverwacht werd het 22 toen bij een doelwoi-p de bal in handen kwam van de Forestei's- rechtsbuiten, die ongehinderd in het ver laten doel schoot. Doordat de verdediging van de gasten haar taak ging veronacht zamen kon IJmond vei-schillende dooi'bra- ken forceren, waaruit ten slotte M. Klesser haar ploeg naar het kampioenschap voerde (3—2). Het derde IJmond-dameselftal won van het sterk opkomende Heemstede I. IJmond had enkele, overigens goed spelende, inval sters opgesteld en was schotvaardiger. Spoedig had H. Kluft succes, waarna nog voor de rust R. Zuurbier het tweede doel punt scoorde. Na de hervatting bracht R. Zuurbier de stand voor IJmond 3 op 30. In de heren wedstrijd IJmond 2 tegen O.S.S. 2 telde de thuisclub enkele invallei-s, hoewel dit geen verzwakking bleek. J. v. Eden had tegen de rust het eerst succes (10). Tien minuten na de hervatting scoorde J. Molenaar het tweede doelpunt. In het laatste kwartier volgden meer doel punten want H. Garritsen (2) en J. v. Eden brachten het aantal op vijf. O.S.S. zag in deze periode echter kans om doel man H. Mol ook tweemaal te passeren. Eindstand 52. Hoewel alle wedstrijden waren afgelast is het Watervliet na overleg met de be treffende instanties gelukt de thuiswed strijd tegen Groen Geel uit Wormerveer te spelen. De thuisclub boekte haar eerste zege in de competitie. Het succes was hier bij voor een groot deel te danken aan A. de Vries, die met vijf doelpunten een grote schotvaardigheid aan de dag legde. De bal was nog niet in de aanval van Groen Geel geweest toen De Vries scoor de. Enkele minuten later doelpuntte hij van achter de paal. (20). Na de vakver- wisselling beschikte Groen Geel over de sterkste opstelling. Deze ploeg maakte ge lijk. (22). In de derde opstelling was Watervliet weer sterker. Berghuis had met een afstandschot spoedig succes en even later doelpuntte deze uit een vrije worp op uitstekende wijze. (42). In de begin opstelling bleef De Vries zeer gevaarlijk. Opnieuw scoorde hij kort achtereen twee keer.' (62), waarna de bezoekers even voor de rust de achterstand inliepen. (63). Na de hervatting was het tempo van de eerste helft aanmerkelijk gedaald. Toch slaagde Velthuys er in om Water vliet nog meer te doen uitlopen. (73). Hoewel de thuisclub zich nu volkomen veilig dacht, ontstonden aan de andere kant twee doelpunten. (75). Groen Geel liep zelfs in tot 76 en veroorloofde zich de weelde om met deze stand ook nog een strafworp te missen. Bij Watervliet bracht De Vries echter opluchting met zijn vijfde doelpunt. (86). Hoewel Groen Geel bleef aanvallen en met een doel 87 de span ning aanmerkelijk vergrootte, was het tenslotte Velthuys, die met een schouder schot ongeveer tien minuten voor het einde de eerste Watervliet-zege in veilig heid steld. (97). DE PRESTATIES DER LAGERE ELFTALLEN Vitesse '22 had weer een goede dag daar alle elftallen uitgezonderd de aspiranten A geen nederlaag leden. De ploegen van CSV stelden danig teleur doordat zij alle verloren. De uitslagen zijn: Vitesse '22: Vitesse 2—QSC 3 41; Vitesse 3—Limmen 3 3—1; Forsters 2—Vitesse 4 02; Zeevogels asp. AVitesse asp. A 42; St. Adelbert asp. BVitesse asp. B 2—3; Limmen asp. C —Vitesse asp. C- 1—2. CSV: CSV 2—SVA 2 12; Uitgeest 3CSV 3 30; Jong Holland asp. ACSV 'asp. A 74. „De Pion" op het bord Voor de onderlinge competitie van de Castricumse schaakclub „De Pion" werden in hotel Meijer een flink aantal wedstrijden gespeeld. De uitslagen hiervan zijn: C. J. Heeck—Walt. Uhl 0-1, J. Bos— Wern. Uhl x/i-xk, C. BennesP. Zwartrl-0, D. KeetbaasJ. van Ravenzwaai 0-1, J. RozingT. de Vries 1-0. P. BouwenTh. de Smalen 0-1, S. van WeerenC. Menke V2-V2, dr. A. de JonghH. Hoogenvorst 1-0, A. de Wit—B. Schlösser 0-1, P. RomanR. v. d. Berg 0-1. Contactavond voor forensen De Nederlandse Vereniging van Forensen hield Zaterdagavond in hotel De Harmonie haar Kerstcontactavond voor de leden. Op deze bijeenkomst, die tevens als laat ste voor 1951 gold, waren flink wat leden tegenwoordig. Zij vei'maakten zich in de met groen versierde zaal met diverse gezel- schapspelen. waarvoor enkele aardige prij zen beschikbaar waren. Een gratis verloting ontbrak niet. Aan het slot van de avond sprak de voor zitter, de heer J. H. Beijersbergën-Van He negouwen, de wens uit dat het komende jaar voor alle leden een goed jaar mocht zijn, en wenste hun pretti1™ feestdagen. Liederencyclus van Moussorgsky Dank zij haar begaafde dirigent Henk Duinker kwam de nog jonge koorvereniging .Castricum" op het Zondagavond in de concertzaal Borst gegeven Kerstconcert met een programma voor de dag dat ge- noord mocht worden. Hier nu eens niet de conventionele kooi-liedjes, die bij vrijwel geen zanguitvoering ontbreken. Duinker durfde het aan werken te laten uitvoeren als „Het afscheid der herders" uit „De ieugd van Christus" van Hector Berlioz, het Herderskoor uit „Rosamiinde" van Schubert en het gave Kerstlied in oud- Franse stijl van de Belgische musicoloog Fi-angois Gevaert. Zijn poging, kunst te brengen van een gehalte dat boven het ge wone niveau uitkomt, is met succes be kroond. Dat men daarenboven nog een nadrukkelijke bijval oogstte, is wel het beste bewijs, hoezeer het publiek dit stre ven naar waarde weet te schatten. Een der uitzonderlijkste romantici van de vorige eeuw was Hector Berlioz, die zijn grootste kracht zocht in het componeren van „kolossale" werken met een enorme bezetting. Het karakter van zijn muziek wordt voornamelijk bepaald door de drang naar het bizarre, hoewel dit in zijn trilogie „De heilige familie" minder opvallend is dan in zijn andere composities. Deze trilo gie, waarvan de eei-ste uitvoering op 16 December 1854 plaats vond, vangt aan met „De droom van Herodes". „De jeugd van Chi'istus" is het tweede deel en hieruit hoorde men deze avond het met zorg inge studeerde „Afscheid der herders". Duinker heeft een fraaie samenzang ver kregen, die opvallend puntig-rhythmiseh geaccentueerd was in dit herdei-skoor,even als in Jos. Haydn's Hymne, ook een koor- wei-k met- een voornaam karakter. De be zetting van „Casti'icum" was met name in de alten van een goede kwaliteit, waarbij tenoren en bassen een evenwichtig klin kend fond vox-mden. De sopranen waren deze avond door uitvalsters niet op volle sterkte; het was hoorbaar het minst gaaf klinkende register. Desondanks heb ik met bewondering geluisterd naar hetgeen Duin ker met deze zangei-s en zangeressen zo uiterst muzikaal en volkomen verantwoord ten beste gaf. Er viel echter nog meer te genieten: het kunstenaarsduo Maria van VeenMiiller (alt) en Ru van Veen (piano) heeft de vele toehoorders tussen wie zich burgemeester C. F. Stneets en zijn echtgenote bevonden, onthaald op de slechts zelden uitgevoerde cyclus „Liederen en Dansen van de Dood" van Moussorgsky, de meest ooi'spronkelijke Russische componist der negentiende eeuw. Moussorgsky, van wie een zijner tijdgeno ten eens schreef: „Hij is een nauwgezet ambtenaar, die in zijn vrije tijd wat aan muziek doet", koesterde een bijna angstige Meevaller. De sombere verwachtin gen ten aanzien van de minder gunstige visprijzen in het buitenland werden Za terdag in IJmuiden weersproken door de stijging van de tong. Grote tong kwam daardoor op 4.05 per kilo en de kleine tongen 2 deden weer 1.26 per kilo. De weegtarbot noteerde de uitermate gunstige koers van 2.30 per kilo en voor de schol soorten was ook al veel animo. Grote no teerden 83.tot 75.per kist en de kleinere soorten boekten prijzen van 40 tot 30 per 50 kilo. De „Thoi'ina", die met verse haring aan de afslag kwam kreeg niet de prijzen van zijn voorganger „Post Boy" maar kon toch tevreden zijn met de geïncasseerde 19 tot 17 voor de kist. De luttele kisten makreel vonden grage kopers, die er 45 tot 40 voor betaalden. oGrote en middelschelvis varieerden naar gelang van de kwaliteiten van 72 tot 65 per kist. Totaal werd er aangebi-acht 3800 kisten waarvan 570 fijnvis, 745 schol, 2000 haring, 85 makreel, 25 schelvis en 255 wij ting. Dertigduizend. De „Thorina" besomde voor haar 1600 kisten Kanaalharing 30.560; alweer een VEM-succes voor een korte weekreis. De Claes Compaen bracht het tot 8200 voor een afgebroken 13- daagse reis. Van de vorige aanvoerders werd de KW 35 de hoogste met 2970. Voorraadje. In de vroege losbeurt van vandaag lagen de Vios met 60 kisten schel vis en piepers, 525 makreel, 450 wijting, 45 rog, 20 heek, 140 koolvis, 300 dichte wij ting, de KW 41 met 400 kisten haring, de Haarlem met 2800 kisten Kanaalharing, de IJM 209 met 65 wijting, 40 platvis en 25 diversen en de IJM 129 met 20 kisten wij ting, 54 platvis en 43 diversen. Verder losten laat 25 kotters met een totale aan voer van 1400 manden diversen en 22 log gers met 20.000 kilo tong en tai'bot, 435 kisten schol, 50 wijting en 200 diversen. Morgen twee. Op de thuisstoom voor de Dinsdagmarkt waren Zondag de Tzonne van de Barendszzee en de Catharina Duyvis met 100 kisten makreel, 400 wijting, 60 koolvis en 30 kisten haai. Gokje. De trawler Vikingbank, die oorspronkelijk Dinsdag naar IJmuiden zou komen, heeft de steven gewend om Dinsdag in Grimsby af te slaan. In en uit. Zatei-dag kwamen binnen: WR 67, 7, UK 79, 163, 91, KW 35, 92, 189, 128, 31, 53, 104, 64, 94, 125, 51, 127, 272, 91, 89, 24, 59, 26, 20, 155, 49, 10, IJM 23, 230, 52, 129, 27, 276, 209, 229, 214, 204, RO 3, 29, VD 60, KW 77, 84, 210, 32, 16, 28, 133, 30, 162, IJM 9, KW 34, IJM 11, RO 1, IJM 210, 240, KW 107, 114, 169, 69, 19, 12. 108, 65. Naar zee vei'trokken: IJM 35, TEX 32, 49, 51. Naar binnen vertrokken: UK 141, 72, 73, 126, 44, 79, 163, 243, 234, 76, 91, 64, 164, 59, 69, 163, 244, 46, WR 67 en de WR 7. Belgische pechvogel. Zatei'dagavond kwam de Oostendese logger O 66 binnen met een defect aan de schroef. Later op de avond kon het schip na reparatie weer naar zee vertrekken. Prijzen: Heilbot 2.70—2.30, gr. tong 4.05—3.35, grm. tong 2.90—2.35, kim. tong 2.21—2.03, kl. tong I 1.76—1.57, kl. tong II 1.28—1.16, tarbot I 3.20—2.55 per 1 kg. Tarbot II 98—71, tarbot III 62—61, tarbot IV 51—50 gr. schol 6459, grm. schol 73— 65, kim. schol 83—70, kl. schol I 68—52, kl. schol II 42—18, schar 29—14, v. haring 19:50—16.50, makreel 42—34, grm. schelvis 72, kim. schelvis 61, kl. schelvis I 55—54, kl. schelvis II 38.50, wijting 28—11, kl. haai 24. ham 84, poontjes 16.50, kl. koolvis zw. 3(X5028, kl. koolvis wit 42 per 50 kg. Gr. Kabeljauw 200—180, gr. koolvis zw. 79 per 125 kg. Aanvoer: 570 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 745 schol, 45 schar, 2005 haring, 85 makreel, 25 schelvis. 255 wijting, 40 ka beljauw en gul, 15 kl. haai, 3 poon, 20 koolvis, 30 diversen. Totaal 3840 kisten. Besommingen. RO 46 Claesje 8200. 1 Trawler met 30.500. KW 76 5830, KW 35 2920, KW 92 1910, KW 189 840, KW 67 2410 KW 7 2900, IJM 277 3250, KW 23 1200, KW 12 8940. Verse haring KW 138 1629, KW 73 2500, KW 124 830. ADVERTENTIE „L A I M B C K" f q CA nappa, gevoerd ..IIV.JVJ KENNEMERLAAN 24 liefde voor de onveiwalste Russische volks muziek, die hij ongerept bewaard wilde zien. Als zodanig was hij een volkomen tegenhanger van Tsjaikowsky, die altijd voor Westerse invloeden open stond. In de cyclus „Liederen en Dansen van de Dood" wisselen een realistische spreekti-ant en een Slavische melodiek elkaar af. Met ontroering hoort men hoe teder en hoe raak de eenzame Moussorgsky, om wie geen mens zich tijdens zijn leven bekommerde, in deze muzikale gedichten de verlatenheid, het lugubere en het lokkende van de dood in al zijn nuances, met sobere middelen weet uit te beelden. Als zodanig is deze cyclus een variant op de „Dies irae" uit de Middeleeuwen. Met haar expi'essieve stemmiddelen heeft Maria van VeenMüller deze buitenge meen fraaie effecten weten te bereiken, welke nog geaccentueerd werden doordat zij de teksten in het Russisch zong en zeg de. Want ook als diseuse heeft mevrouw Van Veen bewezen een kunstenares te zijn naar wie men met bewondering luistert. Een ander facet van haar veelzijdigheid was de uitvoei'ing der Negi-o Spirituals, waarvan „Little David" het best vooi'ge- dragen was. De koorvereniging „Castricum" heeft met dit concert ongetwijfeld velen aan zich ver plicht. V. J. VAN DER WEIJDEN. Kerstwydinessamenkomst met „Haast U naar de stal" De jongens en meisjes van de Santpoortse jeugdgroepen „Het Bosvolk" en de „Vrije Vogels" komen Woensdag 19 December 's avonds om halfarht in de Nederlands Hervormde kerk bij elkaar voor een Kerst- wijdingssamenkomst. Enige jongens en meisjes zullen o.a. het Kerstspel „Haast u naar de stal" opvoeren. Ouders der kin deren en belangstellenden zijn welkom.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3