Twee jubilerende „bootslieden" Nieuwe woningen vullen gaten in de bebouwing op De Ring propageerde amateur-boksen Werk van de gevoelige schilder Edlef ter Haar Ronieny Feest in de „werkinrichting" 5 „De 666' Detaillering van de omvangrijke plannen Verwarming van ,,Rex Schoolgeld blijft zo G. v. d. Outenaar en N. Pronk vijf en twintig jaar bij de Hoogovens DUYN's AUTORIJSCHOOL Humanist heeft open oog voor het wonder De heer J. C. C. Slot jubileerde bij Van Gelder Razzia-vereniging in puike stemming Felison9'toomt i Grote belangstelling voor demonstratiesmeer op komst !AANDAG 17 DECEMBER 1951 li] de mededelingen, die wethouder W. Visser van Velsen ons Zaterdag ver ste over de bouw van 666 nieuwe wo lken in het gebied tussen de „Groen- -jok" en de Velserduinweg, wordt nog y volgende opgemerkt: Velsen behoort, wat vermindering van woningvoorraad als gevolg van ooi-logs- -iiandigheden betreft, tot een der ^arst getroffen gemeenten in ons land, Ween uit de volgende cijfers moge blij- woningvoorraad bedroeg voor de [jlog 12891 woningen. Tijdens de bezetting werden 3200, dus jf, der woningen, afgebroken, 232 door 3bardementen verwoest en 1186 zwaar ïchadigd. Van de aanvankelijke voorraad ging dus totaal - 27 verloren. Onmiddellijk na de bevrijding werden grote schaal projecten voor de herbouw a Velsen ontworpen. Gebruik werd ge- «akt van de door afbraak en bombarde ren vrijgekomen terreinen om bredere •bindingswegen te ontwerpen, welke r groenstroken worden voorzien, waar- :jr een royaler en aangenamer aspect fldt verkregen. Hoewel de woningbouw na 1945 bevre- ■gende vorderingen heeft gemaakt, is het f.ningtekort, als gevolg van bovenstaan- factoren, en door de snelle bevolkings- ywas, nog steeds nijpend. 'De moeilijkheden worden bovendien sgroot door de sterke uitbreiding van de :ogovens en Breedbandwalserij, met aan- ■rwante bedrijven, waardoor steeds meer rioneel naar deze gemeente wordt aan lokken. Gelflscliaarste Dg problemen op de geldmarkt hebben -aal in den lande de woningbouw gedu bde het laatste jaar ernstig vertraagd, vplannen voor de bouw van in totaal 666 aingen, welke thans zullen worden uit- HToerd, lagen reeds geruime tijd gereed, konden door gebrek aan geldmidde- 2 niet worden gerealiseerd. Het betreft projecten, tot de bouw waarvan in frÊrse raadsvergaderingen werd besloten 2 waarvan de financiering inmiddels op ledigende wijze is geregeld: raadsvergadering van 24 April 1951: aw van 114 woningen op een terrein ge- gen tussen Rijnstraat, Spaarnestraat, ange Nieuwstraat en Velserduinweg te frauiden(O-), totale stichtingskosten ge- and op 1.500.000, b. raadsvergadering van 12 Juni 1951: m van 202 woningen en 2 winkels op neinstroken gelegen langs de Hunze- rraat, Vechtstraat, Rijnstraat, Reggestraat, Eerwedestraat en Spaarnestraat te IJmui- k totale stichtingskosten geraamd op 2,600.000, t. raadsvergadering van 12 Juni 1951: j?iw van 348 woningen op ten'einstroken, ten Westen en ten Oosten van het lkrbergplantsoen te IJmuiden, totale tchtingskosten geraamd op 5.000.000, Opvulling van „gaten" Door de realisering van plan a, bestaan- kuit 38 étage-woningen, 72 eqngezins- rasingen en 4 woningen voor bejaarden, inrit het nog braak liggende terreinge- islte pussen Lange Nieuwstraat en Rijn- Éaat' opgevuld. Plan b bestaat geheel uit étage-wonin- a.met 2 winkels, verdeeld over 11 bouw- iokken, welke worden gesticht op terrein- troken, gelegen in de nieuwe woonwijken de Herenduinen te IJmuiden. Plan c bestaat uit 10 blokken étage-wo- ogen, welke ontworpen zijn langs een ADVERTENTIE de beste bril Komt van DE BOER Trompstraat 16—18 - IJrauiden-Oost Telefoon 4938 Mevrouw de weduwe A. Dekker-Noor- te IJmuiden-Oost, eigenaresse van •:t Rex-theater, heeft de gemeente ver ent in verband met de plaatsing van een voor de oliestookinrichting van dit ■sater van de gemeente te mogen kopen a grondstrook ter oppervlakte van on- feer 39 m2. deel uitmakende van het i'-n de gemeente in eigendom toebehoren-r -'Perceel aan de Westzijde van Rex. Te- a inwilliging van dit verzoek bestaat sn bezwaar mits, behalve aan de gebrui- alJKe, aan de volgende voorwaarden voldaan: dat de koopster aan de ge ënte bij de overdracht betaald een som y f 225, zijnde de kosten, verbonden aan •s maken van ongeveer 10 m. fundering swerk, hoog 1 m. en dik 0.33 m., e werkzaamheden noodzakelijk zijn ,5. ('e fundatie van de Oostelijke zij— ••;el van de toekomstige bebouwing van :;'aan de Westzijde van de grond lig- I gemeentelijk bouwterrein, als ge- !tS van de ontgraving voor de tank voor ■I_ stookinrichting van Rex; dat de «ente het recht verkrijgt om de fun is van de muur zo ver in de over te ïnf,nP0nd te le§&en> dat deze fundatie De vi onder de muur komt te liggen. ',,„6rf00Pprijs van de grondstrook dient "en gesteld op f 10 per m2. h de raadsvergadering van 13 Februari ^erd het vermenigvuldigingscijfer heffing van schoolgeld, voor de 'eld 3ren 194°/50 en 1950/51 vastge- en een half voor het gewoon etl V001'tgezet gewoon lager onder- drie vierden voor het uitgebreid f onderwijs. fi: z'Jn van oordeel, dat deze ver- aaf!!iU gingsci-'lers voorlopig gehand- yd dlenen te blijven. brede, van groensti-oken voorziene, Noord- Zuid lopende verbindingsweg. Op deze wijze wordt een fraaie overgang verkregen tussen het Westelijke en Oostelijke gedeelte van IJmuiden. De tot vorenvermelde plannen behoren de étage-woningen maken deel uit van bouwblokken van 2, 3 en 4 woonlagen, welke tezamen respectievelijk 8, 534 cn 48 woningen bevatten. De bouw van de eex-ste twee plannen zal worden uitgevoerd door het bouw- en aan nemersbedrijf firma Van der Putten te Haarlem onder architectuur van de dienst voor de volkshuisvesting der gemeente Velsen en J. Schipper te Zaandam, terwijl met de bouw van het plan van 348 wonin gen onder ax-chitectuur van ir. W. van Tijen te Rotterdam, is belast IJsselstein's Aannemings- en Bouwbedrijf „Gouda" N.V. te Gouda. Kinderfeest van „Schulpen" De buurtvei'eniging „Schulpen" hield Zaterdagmiddag in afwijking van de ge woonte om met de andere drie buurtver enigingen samen een Sinterklaasfeest te houden, nu een afzonderlijk kinderfeest in ,,'t Centrum" te Beverwijk. Hieraan namen ruim 200 kinderen deel, gesplitst in twee groepen. Het programma van deze middag werd verzox-gd door de Nederlandse Schoolbio scoop met de vertoning van enige goede culturele films, waax-onder een van het vogelleven en een over de herdershond „Scott". Er bestond geboeide aandacht voor en de komische films hadden uiteraai'd uit bundig succes. De kinderen werden voox-ts rijkelijk gctracteerd. Accordéon- en piano muziek zorgden voor een prettige afwisse ling. Kerstwijding van Christen Vrouwenbond De afdeling Velsen van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond houdt heden- Maandagavond een Kerstwijding in het gymnastieklokaal van de Christelijke school aan de Van Langeveldstraat. Vele medewerkers van de afdeling Ti-ansportwezen der Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. hadden zich in het feestelijk versierde schaftlokaal verzameld om twee van de collega's de heren G. van den Outenaar en N. Pi-onk, bootslieden bij de havens, op spontane wijze te huldigen. De gelukwensen der dix-ectie mochten de jubilarissen in ontvangst nemen bij monde van dix-ecteur P R. Bentz van den Berg, die deze gelukwensen van de gebruike lijke envelop vex-gezeld deed gaan. Bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies ver heugde zich er over, dat hem de gelegen heid werd geboden twee jubilarissen van het Transpox-twezen een afdeling die hem ook bijzonder na aan het hart ligt te mogen gelukwensen met hun jubileum. Zijn jubileumrede bevatte vele woorden „van man tot man" en in het bijzonder bx-acht hij hun werk en hun instelling ten aanzien van de veiligheidsgedachte naar voren en stelde hen ten voorbeeld aan andex-en. De heer Spies vereerde de jubi larissen met het gedenkbord en het getuig schrift der maatschappij. Uit de toespraak van de algemene leider van het Transportwezen, de heer W. ADVERTENTIE Kalverstraat 20 - IJmuiden-Oost - Tel. 4806 zegt een Humanist In de Rijks-H.B.S. hield Zondagmorgen de heer A. Ei-iks uit Alkmaar een inleiding voor de leden van het Humanistisch Ver bond. Spreker-, die zijn ondex-werp noemde „De eex-biedwaax-dige humanist" begon met een omschrijving te geven van het woord religieus, dat in de woordenboeken wordt aangeduid als godsdienstig, godsvruchtig of vroom. Ook de humanisten willen echter door gaan, aldus spreker, voor religieus, al scha kelen zij hierbij het godsbegrip uit. Want, de humanisten mogen een geheel andere kijk op het godsbegrip hebben, zij hebben tevens een open oog voor het mysterie. De wereld, zei spreker, is boox-devol won deren, die zich in grote verscheidenheid openbaren. De mens zoekt boven de begrenzing van de wex-eld het absolute. Zolang men echter het verstand inschakelt is men begrenst. Geest en materie zijn zuiver wereldse be grippen, aldus de heer Ex-iks verder; eeuwigheid en oneindigheid daarentegen zijn begx-ippen waai-op het verstand vast loopt. Eeuwige tijd is geen tijd, eeuwige ruimte geen ruimte. De mens kan zich ech ter niet ontworstelen aan de wereld, omdat hij zowel rekening heeft te houden met ge voel als met verstand. Het is zinloos te streven naar het absolute, omdat de mens daartoe de capaciteiten ontbreken. De taak van de mens is, aldus de huma nistische conclusie, zich over te geven aan deze wereld en te' trachten er iets van te maken, niet om de een of andere geluk zaligheid, maar om het leven zelf. „De aai'd- se hemel, wordt door ieder zelf gebouwd", zei de heer Eriks. De mens staat voor de opgave om de eer bied voor deze wondere wereld tot uit- drukking te brengen, door mede te werken aan de instandhouding ex-van, zo besloot spreker. Zaterdag heeft de heer J. C. C. Slot als laatste in de reeks van jubilarissen van dit jaar bij Van Gelder Zonen N.V. Konink lijke Papierfabrieken het zilveren feest ge- viex-d en in de versiex'de grote koffiekamer van het bedrijf was veel belangstelling voor dit jubileum. Ir. B. Verdoorn, fabrieksdirecteur, herin nerde er aan, dat de jubilaris terug zag op een vervulling van verscheidene functies en hij merkte voox-ts op, dat de jubilaris zich heeft opgewerkt van jongste bediende tot de huidige functie van reorganisator der magazijnen. Hoewel de heer Slot vooruit wilde, bleef hij bescheiden en bereikte juist daardoor veel, ook in kennis. Nadat de heer Verdoorn ook mevrouw Slot in de hulde had betrokken, bood hij namens de directie een fraai polshorloge aan als huldeblijk, alsmede een foto van de heer Slot in zijn werk en de schriftelijke gelukwensen van de hoofddix-ectie. Namens de beambten sprak ir. J. B. Ader en hij wees er op, dat hij de jubilaris nog maar kort kende. Uit gesprekken met an deren is hem evenwel veel waardering voor de heer Slot gebleken. De jubilax-is ki'eeg van het beambtencox-ps een Perzisch tapijt aangeboden. De heer Mol gaf een overzicht van de weg, die de jubilaris zich in de mechanische werkplaats zelf heeft gekozen en die door het pex-soneel wel eens met „gemengde ge voelens" werd gevolgd. Er zijn vele func ties dooi-lopen: ook aan de draaibank en bij de bierviltfabricage. De heer Mol bood hem een prachtige vulpen aan en mevrouw Slot ontving een bloeiende plant. De heer Slot dankte allen tenslotte. Wiersma, klonk de trots over zo'n groot aantal getrouwe medewerkers zes in December die hun arbeidsvreugde ge durende 25 jaren in één bedrijf hebben gevonden. Deze jubilarissen zijn bij de havens begonnen en daar gebleven. Uitvoerig belichtte de chef van de afde ling Havens, de heer M. J. Janssens, het wex-k van de bootsman in de havens van het bedrijf en in gekuiste zeemanstermen roemde hij het uitmuntende vakmanschap van beide stoere werkex-s. Vervolgens feliciteerde de heer J. Visser namens de groep Ijkmeesters, die met „de jongelui van de havens" in dagelijks con tact staan. De heer A. Scherer, chef van de afdeling Onderwijs, haalde herinnerin gen op aan zijn werkzaamheden aan de havens, die door de collegiale steun die spreker van jubilaris Van den Outenaar mocht ondervinden, tot de beste van zijn leven behoren. Voor de ondervonden steun bracht hij oprechte dank. De jubileumkas had als aanbieders der geschenken de heren J. C. van der Aar en J. W. van Doorn uitverkoren. Beide func tionarissen verrichten deze taak op harte lijke wijze en hun toespraken getuigden van waardex-ing en vriendschap. De heer D. Jansen gewaagde van de goede sfeer, waarin de werkers zich ten opzichte van elkaar gedragen, waarna als laatste spx-eker de populaire heer C.' Julius, veiligheidsman, op het podium trad. In sappige volzinnen prees hij de wijze van huldiging die op het bedrijf inheems is en die voor hoog en laag gelegenheid biedt om een gewaardeerde medewerker in het zonnetje te zetten. Zijn waardering voor de jubilarissen was doorweven van humoristische opmerkingen waarmede hij veel bijval oogstte bij de vele aanwezigen. Mevrouw Van den Outenaar (de heer Pronk is vrijgezel) werd door alle spre kers in de huldiging betx-okken. Feestavond in Heiloo De „Razziavereniging 12 December 1944" heeft haar leden met de echtgenoten Za terdag laten genieten van de jaarlijkse feestavond in „De Rustende Jager" te Heiloo. Na een minuut stilte, waarmee de in Duitsland omgekomen en kortelings in Ne derland hei-begraven vrienden wei-den her dacht, gaf de voorzitter van de afdeling Alkmaar, de heer C. Mooy, het sein tot het feest. Hiervoor was het toneelgezelschap „De familie" Kok" geëngageerd, dat op een zeldzaam vlotte manier kans zag het ene lachsalvo na het andere uit te lokken. Dit „familiebedrijf", dat op een na het best geoutilleerde in Nederland is, beschikt over uitstekende krachten, die van alle markten thuis zijn. Vader Jean Kok, die voor de conférences zorgt, is een prima tegenspeler van moeder Kok en zijn zoon Joop, die zich behalve potsenmaker, ook accordeonnist van de bovenste plank mag noemen en het Ham- mond-orgel wordt eveneens op vaardige wijze door hem bespeeld. De jongste telg, Nico beschikt over een bewonderenswaar dige techniek op de xylophoon. Het begeleidende revue-orkest, onder leiding van Conny Arnolds is, dooi-dat het eveneens aan de familie Kok geparenteerd is, uitstekend voor zijn taak berekend. Jolly en Joker" oogstten door hun fan tastische opera-parodieën in gooi- en smijt-stijl veel succes en als gasten tra den deze avond de „Rio's" op met Spaanse melodieën, die door het publiek met een geestdriftig applaus werden gehonoreerd. Al met al was het een avond, die op een goed peil stond. De gasten, waaronder vele IJmuidenaren, bleven tot diep in de nacht in een gezellige stemming bijeen. De Nederlandse Judoraad heeft vorige week in de Stadsgehoorzaal te Leiden inter nationale wedstrijden gehouden, waaraan Japanse beoefenaars van de judosport deelnamen. Zij maken een reis door een aantal landen en bezoeken thans Nederland. Gistermiddag waren zij in het Centraal Instituut Opleiding Sportleiders te Overveen om kennis te maken met de Nederlandse dragers van de zwarte band. Tijdens een demonstratie in Frankrijk. Derde van links de Fransman Jean de Herdt en vierde Risei Kano, zoon van Jigoro die als de grondlegger van judo wordt beschouwd. Verhuur van onteigende woningen Wegens het beëindigen van de destijds aangegane overeenkomsten van voortgezet gebruik, dient te wox-den overgegaan tot verhuur van de onteigende woningen Bloemstraat no. 20 en Koningin Wilhelmi- nakade no. 6 te IJmuiden, tegen de huur- sommen van respectievelijk 8,en 5,75 per week. B. en W. stellen de raad voor, genoemde woningen tot wederopzegging te verhuren, met ingang van een door het college te be palen datum. VARA-vrienden zien televisie De IJmuidense afdeling van de V.A.R.A. houdt Dinsdag 18 December een Televisie- Kijkavond voor de leden in het tweede Ge meentelijk vex-gaderlokaal inïde Moerberg- school (School A) aan de Kerkstraat. Kerstwijding met muzikale lyst Op Donderdag 20 December wordt er een Kerstwijdingsavond geox-ganiseei'd in de Nederlands Hervormde kerk aan de Ka naalstraat. Muzikale medewerking hieraan wordt verleend door de Christelijke Muziekver eniging „Wilhelmina" o.l.v. de heer E. A. Boorsma en het Goede Herderkerkkoor o.l.v. de heer J. Huizinga. De Kersttoe spraak wordt gehouden door ds. D. C. v. Wijngaarden N. H. predikant en de ope ning geschiedt door ds. W. Thijs, Gerefor meerd predikant; het slotwoord wordt door ds. J. v. d. Berg, Nederlands Hervormd predikant, verzorgd. De jaarlijkse feestmiddag voor de leer lingen van de Werkinrichting aan de Hout manstraat in IJmuiden heeft velen weer een prettig ogenblik bezorgd. Het is telkens weer een hele opgave om deze mannen en jongens, wier bevattingsvermogen geen ge lijke tx-ed heeft gehouden met leeftijd en lichamelijke ontwikkeling, een programma voor te zetten, waar ze ware vreugde aan beleven. De heer J. Stolk, hoofd van de B.L.O.- school, trouw terzijde gestaan door zijn echtgenote, is ook ditmaal weer in zijn keuze van ontspanning geslaagd. Niet slechts de leerlingen, ook hun familieleden hebben genoten van „professor" Remidols poppenkast; het bestuur en de wethouder van Onderwijs, de heer H. de Boer, die met zijn echtgenote aanwezig was, hebben zich al even kostelijk geamuseerd'. Het was dan ook wel een heel spannend avontuur van Jan Klaasen en de zeven zingende eek hoorns, dat de aandacht van de belangstel lenden gevangen hield. Maar „professor" Remidol bleek over nog meer gaven te beschikken dan het vertonen van een poppenkast eist. Hij is een pheno- meen in het goochelen en al trachtte men hem de kunst af te kijken, zijn handigheid won het van de nieuwsgierigheid van het publiek. Deze middag zou echter onvolledig zijn geweest als de heer J. van Os had ontbx-o- ken. Reeds enige jax-en is deze postman- accordéonist van de partij en zijn samen spel met de heer Stolk als violist verhoogt nog altijd de gezelligheid. Het zijn geen gx-ote nummers, die deze beide ten gehore brengen, maar de een voudige melodieën vinden weerklank bij de eenvoudigen van geest en kinderlijk blij hebben 'déze mensen genoten van al wat in het versierde gymnastieklokaal van de Wil- helminaschool te hunner ere geschiedde, Het geschenk onder couvei-t dat hun na afloop ter hand werd gesteld, is hen een morele steun gewoi-den. Zij gevoelden zich hierdoor min of meer opgenomen in het gx-ote corps der volwaax'digen. 99 „Velsens ontwikkeling tot middelgrote stad houdt geen gelijke tred met zijn culturele ontplooiing". Tot deze conclusie moest helaas ook de Cultux-ele Ambtenaar der ge meente, de heer G. W. F. de Man, komen in zijn openingsspeech van de tentoonstelling, die „Felison" Zaterdagmiddag in haar expositieruimte aan de Heidestraat te IJmuiden- Oost aan het publiek prijs gaf. Hij noemde in dit verband het werk van „Felison" belangrijk en herinnerde er aan hoe ook de gemeente ijvert voor wat meer mani festaties op cultureel gebied. ccooooocooocoooooco In antwoord op wat een der bestuursleden cccocccoooooocccc in zijn inleidingsspeechje opmex-kte over de geringe ruimte, waarover de exposerende vereniging in de voormalige school beschikt tengevolge van de „concurrentie" van de sociëteit voor ouden van dagen, zegde hij een oplossing van de daaruit voortvloeiende problemen toe. Voorts sprak hij de wens uit, dat het be stuur van „Felison" een gaatje zal weten te vinden om de schooljeugd van Velsen naar de Heidestraat te krijgen, teneinde haar kennis te laten maken met het belang wekkende oeuvre van de Heemskerkse kun stenaar Edlef ter Haar Romeny, dat hier veertien dagen lang te pronk hangt. „Te pronk" is niet te veel gezegd van deze kleine, maar uitstekend vex-zorgde expositie: hier kwam een schilder aan het woord, die tot het ras der volbloedigen behoort en met zijn werk midden in zijn tijd staat. Al is deze jeugdige artist nog niet waar hij heen wil en niemand zal dat eerder toegeven dan Romeny zelf zijn gedegen studie en zijn vele reizen in Indonesië en het zonnige Zuiden van Frankrijk en Italië hebben zijn werk al een rijkdom gegeven, die meestal „later" komt. Van de dertig doeken en aquarels, die ge nummerd zijn er liggen verder nog ette lijke droge naaldjes en vlugge watervex-f- tekeningen is er niet een, dat zonder een paalde bedoeling tot stand kwam, of het moesten de „Zonnebloemen" zijn (9), waar des schilders overigens zo beheerste tech niek uitgleed in een vlakke, weinig zeggen- Onder de vele plannen, die de vereni ging „Felison" in haar culturele schild voert, is één idee wel bizonder aantrek kelijk. Het bestuur wil namelijk met medewerking van gemeente en scholen in Velsen komen tot een groot „teken kamp" voor Velsens jeugd. De beste tekeningen van de deelnemende scho lieren zullen geselecteerd worden voor een tentoonstelling. Wie de resultaten van een dergelijk initiatief elders heeft kunnen bewonderen, kan slechts tevre den zijn over dit plan van het nog jonge, maar blijkbaar springlevende „Felison". De boksliefhebber krijgt in de Mid-Ken- nemer contreien maar zelden een kans: de enige boksclub van IJmuiden en verre omtrek, heeft zoals vele anderen, een kas, waaruit met moeite zo nu en dan wat ge put kan worden voor hoognodig aan te schaffen trainingsmateriaal. „De Ring" gaf Zaterdagavond in het voormalig gebouw van de Centrale Keur- ken aan de Abeelenstraat echter toch eens een demonstratie, waaraan zowel IJmui dense als hoofdstedelijke-amateurboksers deelnamen. In deze wel bij uitstek ongeschikte ruim te bleek eens temeer, dat de belangstelling voor deze, dikwijls verguisde sport in IJmuiden groter is dan men op het eerste gezicht zou vermoeden. Er waren vele stoelen tekort, hetgeen het bestuur van „De Ring" uiteraard niet onwelgevallig geweest zal zijn. In de eex-ste zes partijen van het pro gramma kwamen IJmuidense amateux-s tussen de touwen tegen Amsterdamse kna pen, en hun prestaties bewezen het moge wellicht enigszins zonderling klin In de luchtmachtschool te 's-Gravenhage heeft de plaatsvervangend chef van de luchtmachtstaf generaal-majoor A. Baretta Vrijdagmiddag de eerste brevetten van bekwaamheid voor staffuncties uitgereikt aan enige officieren van de luchtmacht. Deze officieren hebben de eerste opleiding gevolgd aan de in 1949 opgerichte lucht macht-stafschool, die bij het luchtwapen dezelfde taak vervult als de hogere krijgs school bij de Koninklijke Landmacht. Vervolgens hebben deze officieren een practische proeftijd van twee jaar in staffuncties doorgemaakt, zoals vereist is voor het verwerven van dit stafbrevet. De uitreiking van de brevetten door generaal-majoor Baretta (geheel rechts). ken hoezeer de centjes van belang zijn: hulpmiddelen en routine zijn voor jonge boksers eerste vex-eisten. En waar „de Ring" zeker niet gerekend kan worden tof de kapitaalkrachtige verenigingen, ligt een zekere achterstand bij de grote Amster damse boksscholen voor de hand. Niettemin hebben de IJmuidense jongens laten zien wat het principe van boksen is en de dames in het zaaltje hebben hun ogen niet hoeven dicht te knijpen voor de „bloedbaden", waarover in de px-ofessionele boksspoi-t immer zo genoegelijk wordt ge sproken. Dus heeft deze avond een niet te mis kennen propagandistische waarde gehad. In de eerste partij won Van Engel uit Amstex-dam door in de laatste x-onde de IJmuidenaar Zwai-t te overrompelen. Qua stijl geven wij de laatste evenwel het hoog ste cijfex-. J. Hogendijk van „de Ring" was technisch de mindere van Van der Velde, die wat rustiger door de ring ging en tevens zijn ogen openhield. In de derde ronde gooide de verzorger van de IJmuidenaar de handdoek voor de voeten van de over het algemeen voortreffelijk leidende scheidsrechter Losekaat. In het zwaarwel- tergewicht bokste de grootste troef van „de Ring", J. Rietdijk, tegen Hagenaar. Een aardige, levendige partij, die onbeslist eindigde. De Amstex-dammer Vex-boom won zonder veel moeite van Noordzij, die al na een paar seconden, de strijd op medisch advies moest staken wegens een gelukkig niet ernstige oogblessure. Henk Hogendijk nam de handschoen op tegen Sjouwerman, een forse knaap met een goede stijl. De IJmuidenaar kwam net tien puntjes tekort om als overwinnaar te worden uitgeroe pen. In de laatste partij voor de pauze kwam Eerry Hogendijk in de x-ing tegen Nijhox-st. Met zijn lange armen bleef hij bijna drie ronden in de meerdex-heid. Het was alleen jammer, dat stijl en dekking van de IJmuidenaar te wensen overlieten. De Amsterdammer kreeg overigens veel meer te incassex-en. Beide factoren zullen door de scheidsrechter tegen elkaar zijn afgewogen met als resultaat: onbeslist. 0 Na de pauze kwamen uitsluitend hoofd stedelijke boksers in de ring en ook uit deze partijen konden de toeschouwers con cluderen hoe het wel en hoe het niet moet. De aantrekkelijkste wedstrijd van het hele programma was die tussen Nierink en Benjamins. Na de laatste gongslag stapte de heer J. B. Kx-om, lid van het hoofdbestuur van de N.B.B., in de ring. Hij dankte de toe schouwers voor hun belangstelling en spor tieve houding en voegde hier aan toe, dat „de Ring", ondanks de financiële m.oeilijk- lieden, planen heeft in de nabije toekomst, indien mogelijk, in een gi-otere en geschik- tex-e zaal een boksprogx-amma te presen teren, dat klinkt als een „gong". de compositie, die alleen uit een oogpunt van kleuivei-deling nog bekoren kan. Verder is deze Romeny een man van sfeer en daardoor dus ook een gemakkelijk te be ïnvloeden schilder. De tijd, dat hij wei-kte aan een paar gebrandschilderde ramen is terug te vinden in het diepe coloriet van enige doeken, zijn stijl uit de tijd, dat hij de Antwerpse academie bezocht, is daaxwan een goed voorbeeld. Krachtig en bizonder aansprekend vertelt Romeny van het leven in de Sinjox-enstad en elders, zoals met zijn „Keyzerlei" (15) en zijn „Kathedx-aal" (4), zijn „Woonwagens" (5) en zijn „Place Royale" (3). Dit laatste schilderij is een van de beste voorbeelden van het proeven van de sfeer: een gewaagd ondex-werp als de ochtendstemming op een van Brussels pleinen gaat hij te lijf met de picturale durf van de sfeerschilder. Uit een zacht groene nevel werken zich de contouren der huizen los, die het oog van de beschouwer naar het standbeeld in het centrum leiden deze dx-omerige stemming ligt Romeny kennelijk goed. Dat hij inmiddels ook andere aspecten begrijpt, blijkt uit het grote doek „Bevrijdingsdag" (1), waarvoor hij het Haarlemse raadhuis als achtergrond en de alweer opkomende dreiging der tijden als somber motief koos: boven de trans van het feestelijk bevlagde stadhuis welft zich de duistere hemel in een beklemmend visioen. Houdt daar het juweeltje, dat Ro meny uit Arles meebracht eens naast (12) en ge begrijpt de schommelingen tussen licht en donker in het hart van deze jon geman: een klaterend doekje met een ver blindend-kleurig stierengevecht als onder- wex-p vormt als het ware de „andere kant" van zijn wezCTi gelukkig de overheersen de, tussen haakjes. Romeny is niet bang voor de kleur, hij veegt er mee, als het hem uitkomt, breeduit over doek of hax-dboard („Donkere lucht", nummer 19 is een voox-beeld van beheerste passie voor de., kleur) en dan komen ex- soms doeken te voorschijn als de sombere „Straathoek" (14), die op de keper bekeken niet eens zo knap zijn, maar in hun geheel precies de sfeer treffen van zo'n rommelig achterafstraatje in een wereldstad. Fijner en doordachtex- is het latere kleine straat- gezichtje uit Antwerpen (17), dat echter dezelfde geest ademt, maar ovei-wogener van kleurschikking wei u. Dat Romeny niettemin voldoende tech niek in de mars heeft, om het detail niet te schuwen bewijst hij met een serie stillevens. „Roos en sinaasappel" (18) is een oorspron kelijke visie op een simpel gx-oepje en ook de paar portretten pleiten voor het onder richt, dat de jonge Heemskerker genoot: de beide meisjesportrettten zijn weliswaar kennelijk geïnspireerd op klassieke en mo derne schilders, maar ze zijn toch ook weer zo „eigen" gebleven, dat de fijn-gepenseelde jonge Iitaliaanse met de tulp (7) ten voor beeld gesteld mag worden aan menig pro- beex-sel op het gebied der portrettering. En een geheel eigen plaats neemt het kleine, innige „Moeder en kind" (28) in, dat op deze manier al vele malen eerder is geconterfeit, maar zelden met zo weinig middelen komend tot zulk een overtuigend resultaat. Dit is vlug maar met intense aan dacht op het papier gebracht. Daarmee zijn we aan de aquarels geko men, die in grote verscheidenheid op de tafels rondom liggen uitgestald. In dit deel van zijn werk overheerst de fijne, soms pietepeuterige stijl, die blijkbaar in Rome- ny's veelzijdigheid ook een plaatsje heeft gevonden. Ze zijn echter vaak zo dartel, zo als een miniatuur-strandtafreeltje. stam mend uit Ajaccio en een straatgezichtje uit Algiers, dat hetzelfde genoegen, waarmee ze gemaakt wei-den, onwillekeurig overslaat op de geboeide kijker. Deze aansprekende tentoonstelling wordt gaarne en van ganser harte een brede kring van belangstellenden toegewenst. Evenals de lezing, die Romeny Donderdagavond in de epositiezaal denkt te houden over de glazeniex-skunst. j. F, O

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 7