Britse poging om het plan-Pleven „passend te maken" „Onze stad is bij overleg over Moerdijkkanaal niet gehoord" Weerbericht netheid Lijsten van krijgsgevangenen in Korea heden uitgewisseld Churchill en Eden in Parijs Getuigen-parade in zaak-Rinchard Poolse resolutie in de politieke commissie Conferentie in Parijs over kwestie-Egypte Bakkers zijn niet tevreden gesteld Lidmaatschap van CPN voor ambtenaren verboden I fOEN die grote avonturen-schrijver uit Ln vervlogen tijdperk, de Fransman 'öVerne, de „Reis om de wereld in tach- •fdagen" schreef liet hij de held van zijn op de avond vertrekken van de dag, 4rop hij de weddenschap had afgesloten 'hij zijn wereldreis in zo korte tijd vol- ji-jgen zou. Zo korte tijd. Ge moogt daar '."Tn lachen, in het fiere bewustzijn van V hedendaagse snelheden, maar de '■■se lach zal u op de lippen besterven als .er André Siegfried op naleest. In zijn >;dend hoofdstuk „Het nieuwe aanschijn '•Weid" in Volkskarakters legt deze ~JS Fransman er de nadruk op, dat Phi- yjogg vertrok binnen enkele uren nadat Teerste gedachte aan zijn reis bij hem y opgekomen. Wij zouden diezelfde reis "minder dan een week kunnen volbren- maar hoeveel tijd van voorbereiding Tien wij nodig hebben eer wij de visa 'de deviezen bij elkaar zouden hebben verschillende inentingen onder-gaan? Nog driehonderd op de rol Prof. Supomo antwoordt Eisenhower als „offer"? Sir Philip Nichols nam afscheid van journalisten Verzoek aan onze weekabonnés is aan. Fel verwijt van Rotterdamse wethouder: Ergeniszvekkende discriminatie van Belgische zijde Generaal William F. Dean komt er op voor Evenals dat van andere communistische organisaties Mr. Cals installeerde de Televisieraad ,jJAARGANG NO 138 foreaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. felef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), r-nasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, piiectie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Adrnin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboora DINSDAG 18 DECEMBER 1951 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 295e JAARGANG No 297 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiais. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Dit is een pijnlijke vraag. Als ge over de •atwoording gaat nadenken en u iemand ijrstelt, die niet over bijzondere relaties ,Thikt een gewone man dus, evenals jeas Fogg, die behalve door zijn boven- mselijk flegma, zijn ijskoude bedaard- 'Jzich niet zeer onderscheidde wordt steeds minder optimistisch. Als een .-ïoeeldige kleinzoon van Fogg vanmid- T in een Londense club de weddenschap T'ing, om daar over tachtig dagen terug "leren nadat hij inmiddels een wereldreis -hebben volbracht vandaag over atig dagen dus is het de vraag nog hij zou slagen. Dit is van waarlijk belang. ;men een grote reis met bijzondere snel- jd wil volbrengen doet men dat meestal jj bij wijze van sportprestatie of om er ^weddenschap mee te winnen, maar om sof ander zakelijk resultaat met zo wei- mogelijk tijdverlies te bereiken. Als het ')te afstanden met bezoek aan vele lan- •a betreft staat het te bezien of wij wer- ■Jijk veel tijdverlies hebben ingehaald. zou de zaak kunnen omdraaien en ;56jn, dat het vliegtuig bijtijds is uitge zien om het grote tijdverlies, dat de Kdeme staat en zijn ambtenarij ons be rgen, in te halen. En als men aan Phileas denkt rijst de vraag, of zelfs zijn •^bedaardheid opgewassen zou zijn ge lest tegen de ambtelijke beproevingen, .5 iemand moet doorstaan die naar Cana- l Australië of een ander land-zonder- ïrang wil emigreren. „Afstanden worden td sneller afgelegd dan vroeger", zegt regfried, „maar de zodoende gewonnen tijd weer verloren in een doolhof van for maliteiten, verwikkelingen en visa en het izeerde vraag, of er per slot van rekening •iiisgewonnen.Onze eeuw heeft, zoals Paul Vorand het uitdrukt, een nieuwe ondeugd gevonden: de snelheid. Wij kunnen er iit meer buiten, ofschoon gerede twijfel :5» geopperd worden aan de vraag, of wij sveel beter van zijn geworden. Zelfs op kleine afstanden is de winst niet itijd zichtbaar. Wie over een snelle auto schikt kan van Haarlem (op zijn horloge ijkend bij de Amsterdamse Poort) naar linsterdam (Mercatorplein) rijden in een rwartier. Maar als hij op een weekdag een spreking in de binnenstad moet voeren heeft hij zeker nog een kwartier nodig, iderbrcken door veelvuldig stoppen voor tde verkeerslichten, eer hij dat punt heeft aeikt. Dan ervaart hij, vooral als het aan en gracht ligt, dat geen officieel-ver- rioofde parkeerruimte beschikbaar is, of :sar voor één of twee uur beschikbaar is, swijl hij kan voorzien dat zijn vergade- r:g drie uur zal duren. Waagt hij dat erop, a kost het hem een gulden of acht boete, te gaat hij op zoek naar een andere par- eerplaats, verspeelt met gemak een derde wartier van zijn tijd, moet tenslotte nog a eind lopen en komt te laat op zijn ver kering. Het afleggen van een afstand van kilometer heeft hem vijftig minu- ;n gekost. Ik overdrijf niet; er doen zich zasser gevallen voor. Maar de internationale belemmeringen fin de ergste. Politieke en administratieve ^gbomen zijn erger dan ooit tevoren, zegt terecht: elke volkseenheid tracht Kh tegen de andere te verdedigen door Éh met obstakels te omringen. Onze zo iijde verworven snelheden, vormend „de «uwe ondeugd onzer eeuw", worden op Cerlei vernuftige wijzen geremd en tot een iaiiddelde tex-uggebracht dat de voor deren, als zij temidden van ons konden ■ftigkeren, minder verwonderen zou dan tee zonderlinge afwisseling van hollen en tetaan. Een gestadige voortbeweging, zij dan in kalm tempo en met minder on- Siukken maar met ongeveer hetzelfde re- jjiaat, zou hun nog steeds aantrekkelijker -teen. Ons misschien ook, als wij er ons op gijen bezinnen. Het is bovendien jammer dat men deze herweging geenszins tot verkeersmiddelen perken kan. De tijd waarin men er (voor leiding meegerekend) in slagen kan een •te te bouwen, of een nieuwe machine uit •••buitenland te betrekken en in zijn be kijf in werking te stellen, of een verwor- 1 erfenisje in zijn bezit te krijgen, of T ia. gaat u maar verder. Er zal niet dw een eind aan de opsomming van lang- tege tijdvakken komen. Er is dan ook &n reden om er u over te verbazen dat jjoeuitdrukking „de eeuw van de snel- f. nooit meer hoort. Dat was een ver eng. Dat is niet de twintigste eeuw. Dat "e pegentiende, die helaas aan de onze örafging. Dit is alleen maar de eeuw van -spurts. En de remmen. r. p. geen brood-, maar vis- vergiftiging Jei? onderzoek heeft uitgewezen, dat de S-int P geyallen van vergiftiging in Pont EsPrit in Frankrijk niet te wijten aan moederkoren doch aan bedor- '5n visconserven. bommenwerper neergestort ^viermotorige bommenwerper B-29 li eveport (Louisiana, v.s.) bij de irtip neerSestort en verbrand. Van de cm .1 bemanningsleden kwamen twee leven en werden 11 gewond. (Rt.) «Mot Linz (°ostenrijk) zijn twee man- icm'püu s maanden gevangenisstraf ver- icb'npn ZÖ "hoü Hitier" geroepen 'ïiaan' ene in dronkenschap (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) Enkele duizenden Parijzenaars hadden gisteren de natte kou en de dikke mist ge trotseerd om een glimp van Winston Churchill aan de Gare du Nord op te vangen. De Engelse premier werd vergezeld door Eden, minister van Buitenlandse Zaken, Massigli, de Franse ambassadeur in Londen, en nog een vijftal naaste medewerkers. Churchill werd verwelkomd door premier Pleven en de ministers Bidault, Schuman en Queuille. De Fransen hadden veel werk van de ontvangst gemaakt. De stationshal was met Engelse vlaggen versierd, en over het perron was een tapijt uitgerold tot op het trot toir, waarvoor een auto van de Engelse ambassade stond te wachten. Er was muziek en een erewacht, die door Churchill werd geïnspecteerd. Sedert 1948, toen Churchill de hoogste Franse militaire onderscheiding ontving, was de Britse staatsman niet meer in Parijs geweest. Wanneer Churchill vanavond weer naar Londen terugkeert, zal hij aan verschillen de banketten, ondermeer met president Auriol en generaal Eisenhower hebben aan gezeten, en met de voornaamste Franse ministers hebben geconfereerd. Minister Eden heeft van zijn kant al een bespreking gevoerd met zijn Egyptische ambtgenoot Sala El Din Pasja, die hier de delegatie van zijn land bij de UNO leidt, over de moeilijkheden tussen beide regerin gen. Wat de Frans-Engelse besprekingen be treft, ziet men het hier in politieke kringen over het algemeen zo, dat Churchill, die, zoals bekend, grote waarde aan dit soort persoonlijke gesprekken op het hoogste niveau hecht, alvorens naar Washington te vertrekken, zich heeft willen vergewissen van de Franse inzichten inzake de proble men, waarover hij met Truman tot over eenstemming zal trachten te geraken. Daarbij stonden twee vraagstukken op de voorgrond. Ten eerste een algemene her ziening van de organisatie van het Atlan tisch pact, volgens Churchill thans veel te gecompliceei-d ingericht en ten tweede de kwestie van het Europese leger. Wat dit tweede punt aangaat, gelooft men dat Churchill vooral heeft gestreefd naar een compromis met de Fransen, om daar mee volgende maand in Amerika een goede beurt te kunnen maken. Churchill, die dooi de Fransen wel verweten wordt, dat hij zijn geesteskind Europa te Straatsburg te vondeling heeft gelegd, zou zich hebben beroepen op de bekende Benelux-bezwaren over het Pleven-plan in de hoop zo de Franse regering te kunnen doen besluiten de idee van souvereiniteitsafstand uit haar ontwerp te schrappen. Wanneer de nationale contingenten in het Europese leger niet aan de autoriteit van de verschillende regeringen onttrokken zouden worden, zou Engeland, zo geloofde men gisteravond in Parijs, een directe deel neming alsnog kunnen overwegen. Enkele Britse divisies zouden dan op het vasteland kunnen worden gestationneerd, terwijl dan bovendien piloten en tankspe cialisten van de andere landen in Engeland een opleiding zouden kunnen komen vol gen. Het is op dit moment zeker nog te vroeg betrouwbare reacties uit officiële Franse kringen op deze suggestie van Churchill te kunnen geven. BRUSSEL (ANP). De vijfde week van het proces voor het Assizenhof te Brus sel tegen de chirurg uit La Louvière, dr. Rinchard, is ingegaan en het défilé der ge tuigen duurt nog steeds voort. Door het invoeren van een soort getuigenverhoor in telegramstijl, dat per getuige niet langer dan drie minuten mag duren, heeft men tot nu toe ongeveer 300 getuigen kunnen afhandelen, doch er staat nog eenzelfde aantal op de rol. Veel wijzer is men door dit getuigenverhoor intussen niet gewor den. De feiten hebben zich ongeveer zeven jaar geleden voorgedaan, men herinnert zich alles nog maar vaag en in de verkla ringen, die worden afgelegd, zijn dikwijls grote tegenstrijdigheden te ontdekken. De verdediging van Rinchard en van de an dere beklaagden, heeft hiervan een handig gebruik weten te maken en heeft twijfel doen ontstaan of Rinchard wel de aan stichter is geweest van de aanslag op Deberghe, die begin 1940 burgemeester van La Louvière was. Men zal zich herinneren, dat volgens de acte van beschuldiging Rinchard er van wordt beschuldigd door zijn geestelijk overwicht op de ondergrondse strijder Wauthier deze ertoe te hebben bewogen Deberghe uit de weg te ruimen. Rinchard, die door de burgemeester de toegang tot zijn kliniek was ontzegd, zou uit wx-aak de Duitsers hebben medegedeeld, dat De berghe voor de ooi-log een artikel tegen Hitler had geschreven. Het gevolg hiei-van was dat Deberghe werd ontzet als bux-ge- meester en enige tijd in de gevangenis moest doox-bi-engen. Na de bevrijding zou Rinchard, die vreesde dat Deberghe hem bij de autoi-iteiten wegens verraad zou aangeven, dus alle reden gehad hebben om Debex-ghe te laten vermoorden. Hoewel vele getuigen gewag maakten van de haat, die Rinchax-d voor Debex-ghe koesterde en sommigen zelfs Rinchard, toen hij dronken was, hebben hoi-en ver klaren dat hij Deberghe had doen vermoor den, is door het vei-hoor nog niet bewezen, dat het uitsluitend de chii-ui-g is geweest, die aandrang heeft uitgeoefend op Wau thier. Het schijnt vooi-al Lucienne Burion, iemand, die een belangrijke rol heeft ge speeld in de ondei-grondse oi-ganisatie in België, geweest te zijn, die Wauthier zou hebben gesuggei-eerd de oud-burgemeester neer te schieten. Zoals zij zelf bekende, zag zij namelijk een gevaar in hem. Het onafhankelijke linkse dagblad „Com bat" deelde vanmoi-gen niettemin in een sensationele kop mede, dat het plan Pleven na een paar uur conferex-en met Churchill als definitief zou zijn opgegeven. Die voorstelling van zaken lijkt ons ech ter op zijn minst zeer voorbarig. PARIJS. (Reuter). Maandag heeft de politieke commissie van de UNO het her ziene Westelijk plan voor internationale controle en toezicht op een ontwapenings pact besproken. De Poolse afgevaardigde, Wiex-blowski, noemde de Sovjet-Russische amendemen ten concreet en de drie-mogendheden voorstellen vaag. Hij diende een ontwerp resolutie in en daagde de Westelijke mo gendheden uit hun goede wil te tonen door de x-esolutie te aanvaarden. In de reso lutie wordt de commissie verzocht de ont wapeningscommissie te doen wex-ken vol gens de procedureregels van de commissie voor atoomenex-gie en de commissie te in strueren de Westelijke resolutie en de Russische amendementen te behandelen. In Parijs beschouwt men de Maandag door Polen ingediende resolutie als een poging om op het laatste ogenblik te voor komen, dat de Assemblée zich met over weldigende meex-dex-heid uitspreekt voor het Westelijke ontwapeningsplan. De indruk is, dat de Poolse stap klaar blijkelijk bedoelt een ontwapeningscom missie in te stellen zonder werkschema of opdracht. Het is bekend dat Amerika, En geland en Frankrijk sterk gekant zijn te gen een dergelijke procedure. De Nedex-landse i-egering heeft enige dagen geleden aan de Indonesische ambas sadeur in bijzondere dienst, prof. Supomo, een memorandum overhandigd, waarin op heldering gevraagd werd over een aantal punten alvorens tot bespreking te komen over eventuele wijziging van het unie statuut. Prof. Supomo heeft op dit memorandum geantwoord. Dit antwoord wox-dt thans door de Nederlandse regering bestudeex-d. In een chemische fabriek te Amsterdam ontstond een lek in een groot gasreservoir. Een 24-jarige chef die, voorzien van een gas masker. in het reservoir afdaalde, geraakte desondanks bedwelmd. Twee arbeiders haal den hem uit de tank. Hij bleek reeds over leden te zijn. De arbeiders verloren daarna eveneens het bewustzijn. In een ziekenhuis zijn zij bijgebracht. CXXJOOOOOCCOOOCCOOCOOOCCOOOCCOOOOCCOOOOCOOOOOOCiOOCOCOOCCO De Londense correspondent van de „New York Times" meldt, dat generaal Eisenhower heden tijdens zijn bespre king met Churchill zal aanbieden, zijn plan om zich candidaat te stellen voor het Amerikaanse presidentschap op te geven en opperbevelhebber der Atlan tische strijdkrachten te blijven, indien Engeland belooft zich bij de vorming van een Europees leger aan te sluiten. OOCOCOOOCCOOCOOOCOCOOXXXXXXXJOOOCOOOOOOOOOCCCOOOCCCOOCCC (Van onze parlementaire redacteur) „Wij zullen nooit iets tegen Europese fedei-atie ondernemen, noch iets tegen enige poging op het gebied van functionele federatie, maar van enige overdracht door Engeland van souvereine rechten aan een ander orgaan zal anderzijds nooit sprake zijn. Dat is voor ons Engelsen uitgesloten". Aldus gaf de Engelse ambassadeur, Sir Philip Nichols, het standpunt van zijn re gering te kennen aan een gezelschap Ne- dei-landse journalisten en vertegenwoordi gers van Engelse bladen die hij Maandag avond in de ambassade ten afscheid ont ving, daar hij ons land gaat verlaten, na gedurende x-uim di-ieëneenhalf jaar Enge land in Den Haag te hebben vertegenwoor digd. Volgens hem zou men onder andere in Nederland te weinig begrip tonen voor deze Britse zienswijze. Zijn regering streeft naar nauwere sa menwerking binnen het Atlantisch Pact, maar niet op federale grondslag. Deze week vertrekt de ambassadeur naar zijn vadex-land, waar hij zich zal gaan toe leggen op de houtvesterij. Wegens incassomoeilijkheden in ver band met de Kerstdagen, verzoeken wij onze weekabonnés vriendelijk, in de week van 1722 December, tevens het abonnementsgeld voor de week van 2429 December aan onze bezor gers te willen voldoen. DE ADMINISTRATIE LONDEN (Reuter). De Britse exx de Egyptische ministers van Buitenlandse Za ken, Eden en Salah El Din Pasja, zullen heden te Parijs een bespreking voeren, al dus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie bekendgemaakt. Abdel Fattah Amr Pasja, de teruggeroepen Egyptische ambassadeur in Londen, is gisteravond naar Parijs vertrokken. Luitenant-generaal Sir George Erskine, oppex-bevelhebber der Britse strijdkrach ten in Egypte, heeft tegenover een Egyp tische journalist verklaard, dat de Britse positie in de Suez-kanaalzöne in militair opzicht veel sterker is geworden. „Ik heb veel meer troepen. Er zijn geen gezinnen van militairen in Egyptische steden en er is een gestadige toevloed van arbeids krachten van buiten de zone". De Egyptische minister van Binnenlandse Zaken deelde gisteren in het parlement mede, dat de x-egering voorlopig 100.000 Egyptische ponden heeft uitgetrokken voor de opleiding van jongelieden in de „bevrij dingsbataljons". De opleiding zou geschie den in hun vrije tijd. In Ismailia zijn gisteren twee jeeps van de Britse strijdkrachten op een afstand van 200 meter van het hoofdbureau van de Egyptische politie, in een hinderlaag ge raakt. Van de wegkant werd een bom ge- wox-pen en sluipschutters openden het vuur. Een luitenant werd dodelijk gewond en een korporaal liep ernstige verwondin gen op. Solon: Indien alle mensen ter wereld al hun leed en verdriet bijeenbrach ten om die met anderen te delen en indien dan al dat leed op een hoop gestapeld, dooreengemengd en gelijkelijk verdeeld werd, dan zou ieder gaarne weer datgene meenemen dat hij had aange bracht. Ruim vijfhonderd bakkers waren Maan dagmiddag in Alkmaar bijeen om te pro testeren tegen de jongste regeringsmaatre gelen ten aanzien van de volksbroodprijs. De bakkers zijn niet tevreden met de 30 cent subsidie op de bloem per honderd kilo gram en de één cent prijsverhoging. Men is algemeen van oordeel dat het verplicht vei-kopen van het volksbrood beneden de productieprijs onrechtvaardig is. De ver gadering heeft moties hierover doen toe komen aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, aan de mi nisterraad en aan de Tweede Kamer. Men acht strijd voor een betere broodprijs zeker verantwoord. De besturen der landelijke organisaties komen in Januari in Den Haag bijeen om eveneens over deze zaak te spreken. Tijdens de behandeling van de algemene beschouwingen in de Rotterdamse ge meenteraad heeft de wethouder van Finan ciën en voor het havenbedrijf van Rotter dam scherpe critiek geleverd op het Bene- lux-overleg omtrent het Moerdijkkanaal, dat hij „de allesoverheersende bedreiging van onze welvaart" noemde. Hoezeer de Belgische belangen hierin naar zijn mening op de spits zijn gedreven bleek zijns inziens uit het rapport van de Belgisch-Nederland se bijzondere commissie voor de Watex-we- gen, dat in het begin van dit jaar is ver schenen. Bij dit ondex-zoek is de Belgische documentatie, naar hij zeide, zonder meer ondeugdelijk gebleken. „Een pover groepje in wezen niets om het lijf hebbende ax-gu- TOKIO (Reuter). Schout-bij-nacht Libby heeft medegedeeld, dat de Noorde lijke onderhandelaars te Panmoendjom heden de vertegenwoordigers van de U.N.O. lijsten zouden overhaixdigen over de krijgsgevangenen. Tot nu toe hadden de Noordelijkexx geweigerd gegevens over krijgsgevangenen te verstrekken. De lijs ten, aldus een verbonden woordvoerder, zouden onmiddellijk voor publicatie vrij gegeven worden. Kerkdienst in een krijgsgevangenenkamp in Zuid-Korea. Honderden Noordelijke krijgsgevangenen, die zich voor 't bijwonen van christelijke kerkdiensten hebben op gegeven, luisteren naar de preek van kapelaan Völkel, een missionaris die voor het uitbreken van de oorlog reeds in Korea zielsverzorger ivas. Officieel wordt medegedeeld dat de re- gex-ing is ovex-gegaan tot de samenstelling van een nieuwe lijst van voor ambtenai'en verboden verenigingen. Deze lijst omvat de Communistische Par tij Nederland, de Arbeidei-sbond voor Cul tuur, het Algemeen Nederlands Jeugd Ver bond, de Nederlandse Vrouwen Beweging, de Eenheidsvakcentrale en de daax-bij aan gesloten bedx-ijfsbonden. De regei'ing heeft bovendien besloten de colleges van Gedeputeerde Staten en van burgemeester en wethouders in overweging te geven de plaatselijke verordeningen in dit opzicht met het Rijksambtenarenregle ment in overeenstemming te brengen. Bij algemene maatx-egel van bestuur zal moge lijk worden gemaakt, dat de lagex-e organen ook het advies kunnen inwinnen van de commissie inzake ontslag van politiek on betrouwbare ambtenaren, welke commissie door de regering moet worden gehoord al vorens tot een ontslag mag worden over gegaan. De in 1938 afgekondigde lijst van ver boden verenigingen is in 1949 ingetrokken. Het algemeen x-ijksambtenai-enreglement bepaalt in artikel 97b, dat een ambtenaar eervol kan worden ontslagen, indien naar het oordeel van het gezag, dat tot het ver lenen van het ontslag bevoegd is, uit zijn gedragingen een zodanige gezindheid blijkt, dat geen voldoende waarborg aanwezig is dat hij zijn plicht onder alle omstandig heden geti'ouwelijk zal volbrengen. Is een ambtenaar lid van een vereniging, welke door de x-egering geplaatst is op een lijst van verboden verenigingen, dan kan daaruit worden afgeleid, dat een gedraging aanwezig is, welke tot ontslag kan leiden. Inderdaad hebben later beide partijen van de subcommissie voor de krijgsgevan genen elkaar de lijsten met gegevens over de krijgsgevangenen overhandigd. De Zwitserse bondsraad heeft Maandag medegedeeld, dat Zwitserland bereid is waax-nemers naar Korea te zenden, die deel zouden uitmaken van de voorgestelde neu trale commissie voor toezicht op de na leving van een wapenstilstand. Gisteren hebben de U.N.O.-onderhande laars de Noordelijken gewaarschuwd, dat de weg van Kaesong naar Pjongjang, die door de Noordelijke ondex-handelaars wordt gebruikt van nu af aan aan aanvallen bloot zal staan. Men was overeengekomen, dat de weg niet zou worden aangevallen en dat twee convooien per dag van de weg gebruik zouden kunnen maken. De verbondenen zeggen, dat behalve die convooien per dag ongeveer twintig voertuigen op de.weg zijn waargenomen. De twee convooien zelf zullen echter niet aan aanvallen worden blootgesteld. Dean terecht De lijst der Noordelijken bevat ongeveer 11.000 namen, waaronder 3100 van Ame rikanen en 1000 van soldaten uit andex-e landen, die aan de zijde der verbondenen strijden, zo werd later gemeld. Een der kx-ijgsgevangenen is volgens deze lijst de Amerikaanse generaal-majoor William F. Dean, bevelhebber van de Amerikaanse 24ste infanterie-divisie, die sinds Juli, toen de verbondenen zich uit Noord-Korea te- x-ugtrokken, vermist werd. De door de UNO ingediende lijst bevat 132.474 namen van krijgsgevangenen. De staatssecretaris voor Ondex-wijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft Maandag in Den Haag de Tele visieraad geïnstalleerd. In een toespraak zei hij, dat de regering vervuld is met ex-nstige zorg ten aanzien van het gebruik van de televisie en zich er in hoogste in stantie verantwoordelijk voor acht. Voordat een vastomlijnd plan voor het televisiebestel kan worden gegeven is het de taak van de Televisieraad een grondig onderzoek in te stellen naar de verschil lende aspecten van dit nieuwe medium, in het bijzonder naar de geestelijke en sociale aspecten. „De raad zal zich hebben af te vragen", aldus mr. Cals, „welke invloed de televisie heeft op het gezinsleven en op de jeugd. Hij zal zich erover moeten beraden, hoe er waax-borgen te verkrijgen zijn, dat dit massa-medium mede kan wex-ken tot verst'ex-king van onze cultuur en niet tot haar afbraak." Daarbij moet aandacht wor den geschonken aan de positieve bijdrage, die de televisie kan bieden bij het onder wijs in de breedste zin van het woord, bij de bevordering der volksontwikkeling en in het algemeen bij het levend maken der cultuux-waax-den, door stimulering van de zelfwex-kzaamheid der kijkex-s. menten is in zijn volle naakte onbedui dendheid in het daglicht gesteld. Hoezeer een toegevingsgezinde Nederlandse rege ring hierna nog zal trachten te onderhan delen, zij zal zakelijk ik bedoel tech nisch, economisch en financieel nooit meer een houdbaar standpunt kunnen in nemen, indien ze bij deze onderhandelin gen tot een in haar ogen aanvaardbaar compromis komt." Toen België na de beide wereldoorlogen „ongelooflijke economische meevallers" had tegenover „de economische ontreddering van Nedex-land" heeft België volgens wet houder Van Tilburg zich allerminst een goede buur getoond en van deze verhou ding op een teleurstellende wijze gebruik gemaakt. „Axitwerpen wel vertegenwoordigd" Nu de regering zich „op het uiterst ge- vaax-lijke pad der politieke onderhandelin gen heeft laten di-ingen" heeft men van Nedex-landse zijde een „economisch ge schoolde politicus, behorende tot de groot ste politieke partij" aangezocht, maar in België werd een politicus benoemd, die te vens Antwerpenaar is, oud-schepen van deze haven en oud-bux-gemeester van deze stad. „Men heeft zich ook hier een troef uit handen laten spelen," aldus de wethouder die betreurde dat Rotterdams vertegen woordiging door de heer Brautigam zowel van Nederlandse als van Belgische zijde is geweerd. Ook het kosteloos slepen van Antwerpen naar Dordrecht, waartoe België reeds in September 1946 overging en het Belgische besluit tot heffing van Rijnvaartpremies in November 1949 noemde de heer Van Til burg „de alom bekende handelwijze van een niet gewaardeerde tegenpartij, inge geven door eigenbelang, door gebrek aan begrip voor de belangen van de bevriende partner." Zonder enig voorafgaand ovex-leg met de Nedex-landse havens is de Nederlandse re gering gaan onderhandelen, juist nu het spant, aldus de wethouder, die de verontschuldiging van minister Stikker, dat er tijd noch gelegenheid voor zou bestaan, niet wenste te aanvaarden. Het havenvex-keer in Antwerpen heeft thans het vooi-oorlogse verkeer reeds met 25 pex-cent overschreden, terwijl Rotterdam nog niet aan 85 percent van het vex-keer van 1938 toe is. „Met gelijke munt" Omtrent de vraag of het Rotterdams stadsbestuur, nu het door de regering „ken nelijk in de steek is gelaten" zelf handelend kan optreden, zei de wethouder, dat „de bij het bedrijfsleven ergex-niswekkende discri minatie van Belgische zijde met gelijke munt kan worden betaald." „Ik ben pex-soonlijk gekant tegen iedere discriminatie van handelspolitieke aard," zo besloot de heer Van Tilburg, „maar als men nu denkt, dat wij ons rustig in een hoekje laten drukken en ons maar als Joris Goedbloed alles laten welgevallen, dan vergist men zich. Rotterdam zal pal- staan exx bij iedere gelegenheid weer de Rotterdamse havenbelangen verdedigen. Kan het zonder vechttarieven of premies voor het Belgische industriële verkeer, des te beter, maar moet het anders, omdat de x-egering ons in de steek laat, dan zal het ook andex-s." NOG MISTIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Op de meeste plaatsen mist en hier en daar enige motregen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-West. In het Zuid-Oosten van het land van nacht en morgenochtend lichte vorst, elders weinig verandering van tempe ratuur-. 19 December Zon op 8.44 uur, onder 16.29 uur. Maan op 22.46 uur, onder 12.04 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 19 December Hoog water: 7.17 en 19.35 uur. Laag water: 2-49 en 15.09 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1