Politieke UNO-commissie gaat vandaag stemmen Weerbericht Haarlems Dagblad Engels gesprek Churchill belooft Engelse steun aan Europees leger Frankrijk onderschrijft Britse politiek in het Midden-Oosten Nederlander op Java doodgeschoten Over Westelijk ontwapeningsvoorstel en Russische amendementen Het woord is aan. Griekenland eist een vrij Cyprus Amerika bezorgd over lot van vermisten Eén Nederlander op de lijst Christiansen vrij Verkiezingen in Perzië gisteren begonnen Frans-Britse overeenstemming Westelijk antwoord aan Rusland over Midden- Oosten België houdt het been stijf Moskou meldt: „Amerikanen lieten twee spionnen in Moldavië neer" Dreigende vervoersstaking in West-Berlijn Commissie ad hoe vordert geenszins Krijgsgevangenen in Korea Naar Duitsland gebracht Veiligheidsraad trekt Italië voor :ge JAARGANG NO 1^9 Bureaux: Kermemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. felef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Adrnin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 19 DECEMBER 1951 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 298 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post ƒ5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET ENGELSE WEEKBLAD The Ob server, over welks streven naar Atlan- .;!Che federale Unie hier onlangs geschre- vjn js, houdt er een gedachtenwisseling 1;> zijn lezers over. Het blad verzekert dat sinds zijn critiek op de geëiste onvoor waardelijke overgave van Duitsland en zijn ^genoten, in Maart 1944, niet zoveel i-ieven heeft ontvangen als over zijn twee irtikelen pro Atlantische Unie. Het is van sening dat nu, evenals toen, velen in on- Wjsj verkeren over de vraag of de Britse jjütiek in het grootste probleem van de j3g niet de verkeerde koers heeft gekozen, ijs het dat goed ziet mag het een mooi verschijnsel heten. In elk geval heeft deze vedachtenwisseling al aangetoond dat vele jngelsen het niet met hun regering eens "■n. The Observer spreekt van „een ver- rassehd groot aantal" briefschrijvers. Zij Een zijn met het blad van mening dat En gland Atlantische Unie moet nastreven Wndat alleen gezamenlijk, in een onverbre kelijke eenheid, Amerika en West-Europa een veilige positie tegenover Rusland kun- Kn verwerven, de vrede verzekeren en de veg bereiden voor wereldregex-ing. In een Jjropese Unie-alleen, als onderdeel van en Atlantische coalitie, geloven zij even- in als The Observer. Maar zij beamen de ::inie van het blad, dat Europese Unie een jnig naar Atlantische zou slaan, dat het i-mpzalig zou zijn als de huidige Europese Ifderale beweging zou falen, dat Engeland ich veel hulpvaardiger jegens deze bewe ring moet tonen dan het tot dusver gedaan leeft en tenslotte dit is bijzonder inte ressant dat het in een streven naar At lantische Unie meer zou kunnen winnen ::or zich bij een Europese Unie te voegen, a die naar Atlantische Unie te helpen frren, dan door erbuiten te blijven. In andere brieven aan The Observer, ;aarin critiek op het standpunt van het :!ad wordt uitgeoefend, overwegen drie be waren. Namelijk: dat een Atlantische "nie overheerst zou worden door zijn sterk - stelid; Amerika; dat zulk een Unie onver- enigbaar zou zijn met de idealen van het socialisme en met nationale socialistisch- Konomische ontwikkeling volgens plan; Mslotte dat Atlantische Unie niet zou zijn •everenigen met het bestaan van het Britse Gemenebest, of zelfs van de Britse mo narchie. Op het eerste bezwaar antwoordt het Engelse blad dat Engelands afhankelijkheid ran Amerika in een grondwettige Unie -minder weerzinwekkend en minder één- iijdig" zou zijn dan zij nu is. In de huidige rérhoudingen moet gemeenschappelijk be leid door diplomatieke onderhandeling tus sen regeringen tot stand komen en krijgt de regering van de sterkste mogendheid in regen van de tien gevallen haar zin. In een Unie, met gezamenlijk gekozen bewind, zal niet worden onderhandeld, maar zullen Atlantische Federale ministers volgens het gemeenschappelijk inzicht ageren. In een coalitie geeft de sterkste partner de toon •an; in een federatie overweegt gewoonlijk iet sterkste politieke argument, wat ook zijn oorsprong moge zijn. Dit inzicht van het Engelse blad met in- s'emming citerend hetzelfde is op deze plaats herhaaldelijk betoogd begrijpen mij niettemin dat zich hier de grootste raadselen voordoen voor mensen, die nog nooit over het wezen van federale unie nebben nagedacht. Op het tweede bezwaar, betreffende na tionale economische souvereiniteit en socia listische plannen, waarvan Engeland in een Unie beroofd zou worden, antwoordt The Observer: dat is eenvoudig onwaar, voor zover overheids- of particulier bezit van vitale industrieën bedoeld wordt. Iedere slaat, die lid van een Unie is, kan er zijn eigen kolenmijnen, electrische centrales enz. op na blijven houden. Geen staats economie zal evenwel als een afgescheiden eenheid kunnen bestaan. Maar kan zij dat tü soms? Telkens zijn onze plannen ver stoord door omstandigheden, waarover wij geen controle hadden. In een federatie zou- cen wij tenminste een aandeel in de con trole krijgen. En wij zouden meedoen aan let bestuur van een veel groter en veel sterker economisch geheel dan nu. De keus ligt niet tussen onafhankelijkheid en onder- danigheid, maar tussen de illusie van on afhankelijkheid in afzondering en de rea liteit van onafhankelijkheid gedeeld met. raderen. Dit laatste moge ik ter herlezing aanbe velen. Het is duidelijk en het geldt even seer voor ons en voor de andere West- Europese volken als voor de Engelsen. Wij leven nu in een illusie van onafhanke- lijkheid, in een illusie van souvereiniteit. Hen zou ook kunnen zeggen: in een utopie. Op het derde bezwaar van sommigen on derzijn lezers geeft The Observer ten ant woord, dat in een federale unie de Britse monarchie zou blijven bestaan en constitu- '■•onele verandering in het Britse Gemene best niet nodig zou zijn. Wel zouden de relaties met het Gemenebest beïnvloed yorden door de opneming van de Britse ■efensie en buitenlandse politiek in het 'Odérale geheel. Maar de uitwerking zou !{or gunstig kunnen zijn. Het Gemenebest sou bovendien tot een groter Gemenebest Va,'de Atlantische Unie kunnen uitgroeien. Ter toelichting op de commentaar „de uitwerking zou zeer gunstig kunnen zijn" renoeft hier alleen maar gezegd te worden C5t de overzeese delen van het Britse Ge menebest zich in feite reeds in hoofdzaak op Amerikaanse militaire beveiliging ver aten. Ge ziet dat in Engeland gedachtenwisse- ™ff is ontstaan. Zij is voor ons belangwek- jOM; daarom is zij hier vrij uitvoerig Weergegeven. Het weekblad The Observer, oa'zich in zijn .uitingen niet neutraal, maar ^afhankelijk doet gelden het stelt zich Wvên de partijen is er aaardoor bi.izon- r toe geëigend, in Engeland als fede- pionier op te treden. Het heeft begrepen, die taak op zich genomen'en .'■middellijk sterke weerklank bij zijn LmS gev°nden. Dit goede begin zou van °kenis kunnen zijn. R. P. Jl «O a, Nederlandse Spoorwegen zullen op treinnn 1 26 en 27 December een aantal extra 2- ene!i, aien rijden. Daar op de Maandagen L December vele kantoren en fabrie- l'rcinf» oten ziJn> zal een aantal forensen- en op deze beide dagen vervallen. PARIJS, (Reuter) Na afloop van de te Parijs gevoerde tweedaagse besprekingen tussen de ministers-presidenten en minis ters van Buitenlandse Zaken van Groot- Brittannië en Frankrijk en hun raadgevers is een communiqué uitgegeven waarin wordt medegedeeld dat Groot-Brittannië Frankrijk heeft toegezegd dat het zich, zoveel als slechts mogelijk is, zal laten be trekken bij de instelling van het voorge stelde Europese leger. De Britse strijd krachten in Europa, die onder het opper gezag van generaal Eisenhower staan, zul len voor oefening en bevoorrading zo nauw mogelijk met het Europese leger samen werken, wanneer dit tot stand is gekomen. Een permanente Britse delegatie zal wor den gevestigd bij het hoofdkwartier van het bovennationale gezagsorgaan, dat door de zes bij de uitvoering van het verdrag- Schuman betrokken mogendheden zal wor den gesticht. In het communiqué wordt voorts gezegd dat Groot-Brittannië en Frankrijk volle dige overeenstemming hebben bereikt over alle vraagstukken der huidige internatio nale situatie, met name met betrekking tot de problemen van Europa en het Midden- en Verre Oosten. „Engeland en Frankrijk zijn het er over eens dat de beste wijze, om een democra tisch Duitsland deel te doen hebben aan een verdedigingsorganisatie ter beveiliging van West-Europa, is gelegen in het sluiten van een overeenkomst tussen de zes landen (Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Neder land, België en Luxemburg), wier ver tegenwoordigers thans te Parijs beraad slagen over de instelling van een Europees leger", aldus' het communiqué. Groot-Brittannië heeft te kennen gege ven vastbesloten te zijn zijn strijdkrachten op het Europese vasteland te handhaven, zulks ter vervulling van zijn aandeel in de gemeenschappelijke zaak. Ook heeft Enge land toegezegd zo nauw mogelijk met de Europese verdedigingsgemeenschap te zul len samenwerken en wel in alle stadia van haar politieke en militaire ontwikkeling. In Franse diplomatieke kringen is men zeer ingenomen met het verloop der Pa- rijse besprekingen en met de door Chur chill aangenomen houding. Men hecht vooral waarde aan de schriftelijke verkla ring van Churchill en Eden, waarin de Britse regering zich ten volle uitspreekt voor het denkbeeld van het instellen van een Europees leger. De Britse staatslieden hebben zich slechts in zeer vage bewoordingen uitgelaten over de vorm, waarin Groot-Brittannië wenst samen te werken met een Europees leger, wanneer dit eenmaal tot stand is gekomen. Er is op geen enkel tijdstip der bespre kingen sprake geweest van het opnemen van Britse strijdkrachten in een Europees leger, doch de steun, die Groot-Brittannië heeft gegeven aan het plan-Pleven, zal de Franse politieke leiders behulpzaam zijn bij het overwinnen van de tegenzin, die de landen van de Benelux in de laatste tijd ten aanzien van de instelling van een Euro pees leger aan de dag hebben gelegd. Zo als gemeld, ging het hierbij speciaal om het instellen van een bovennationaal ge zagsorgaan. In het officiële communiqué wordt geen enkele bijzonderheid gegeven over hetgeen er is besproken over de toestand in het Midden- en Verre Oosten. Van gewoonlijk welingelichte zijde wordt evenwel verno men dat de wederzijdse steun, die Enge land en Frankrijk elkander in de afgelo pen maanden in deze gebieden hebben ver leend, niet slechts zal worden voortgezet, doch voortaan ook op meer stelselmatige wiize zal worden gegeven. Zo zal Frankrijk bijvoorbeeld de Britse politiek in Egypte blijven steunen, onge acht de ernst van de toestand die zich daar zou kunnen ontwikkelen. In telegrammen van diplomatieke zijde, die Dinsdag te Pa rijs uit Cairo zijn ontvangen, wordt ge sproken van een zeer gespannen toestand in Egypte en de vrees wordt er in uitge sproken dat de toestand zal verslechteren. Geen opzienbarende vorderingen Onze correspondent in Parijs meldt: Men heeft, zo werd ons gisteravond aan de Quai d'Orsay verklaard, van Franse en Engelse kant over elkanders standpunten nu een helderder en completer inzicht ver kregen, zonder dat ze wederzijds echter veel gewijzigd zijn. Engeland blijft dus practisch afzijdig van liet Europese leger, het Schuman-plan en de landbouw-pool, al zal die afzijdigheid echter in de toekomst een wat minder af wijzend karakter kunnen dragen. De Franse en Engelse regeringsleiders hebben namelijk mogelijkheden gevonden van soepeler regelmatige contacten tussen Londen en de Europese organen en die mo gelijkheden zullen door de experts nog na der worden bestudeerd. De Engelse troepen, die onder Eisenhower staan zullen, als het zover is,'zich onder de Europese vlag mogen scharen. Gezien de zeer geringe omvang van deze eenheden, lijkt dit wel voornamelijk een symbolische geste op verzoek van Frankrijk gedaan om, voor de doorslaggevende conferentie te Lissabon begin Februari, de weerstand der Eenelux-partners bij het Pleven-plan te kunnen overwinnen. Opzienbarende vorderingen zijn stellig niet gemaakt en werden ook niet verwacht. Onze correspondent in Londen voegt hieraan toe: Churchill's bezoek aan Parijs zal de Fran sen ongetwijfeld hebben duidelijk gemaakt, dat hetgeen de Britten scheidt van de vas telanders, meer is een verschil van metho de dan van principe. Hoever Churchill en Eden ook in hun positieve toezeggingen om Europa niet in de steek te laten,-zijn ge gaan, zij blijven de apostelen van de be hoedzaamheid. Het Parijse be'zoek was ongetwijfeld be doeld als een geruststelling voor Frankrijk en tevens een demonstratieve poging om Amerika gerust te stellen dat Engeland er niet aan denkt om het denkbeeld van de Europese eenheid te torpederen. DJAKARTA (Aneta) Even buiten Soebang werd de 23-jarige Nederlandse ondernemingsemployé H. Borg door onbe kenden doodgeschoten. Hij reed op een mo torfiets naar de onderneming „Tjibo", doch later vond men hem enkele kilometers bui ten Soebang met een schot in het hart. Zijn polshorloge was gestolen, doch de licht beschadigde motorfiets hadden de daders laten liggen. Het slachtoffer zou op Oudejaarsdag in het huwelijk treden. An derhalf jaar geleden kwam zijn vader door een aanslag om het leven. Geen Brits-Egyptische verzoening te Parijs De diplomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland te Moskou hebben Gromyko, plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken, de antwoorden van hun regeringen op de Russische nota's van 24 November over het voorgestelde com mando voor het Midden-Oosten overhan digd. De Sovjet-Unie had in haar nota's de eventuele instelling van het commando een aggressieve daad genoemd. De Egyptische waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, Ibrahim Farag Pasja, heeft Dinsdag meegedeeld, dat bij zijn onlangs met de Amerikaanse ambassa deur te Cairo, Jefferson Caffery, gehou den besprekingen de verdediging van het Midden-Oosten in het algemeen ter sprake ïs gekomen. Hij was van mening, dat de landen in dit gebied zelf hun defensie moeten orga niseren. Hiertoe was reeds een verdrag voor wederzijdse veiligheid gesloten, welk pact, volgens Farag Pasja, in het kader van het Handvest der UNO kon worden geconsolideerd. De Britse en Egyptische ministers van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden en Salah El Din Pasja, hebben geen vorde ringen gemaakt ten aanzien van een ver zoening van de standpunten van hun re geringen in het Brits-Egyptische geschil, aldus diplomatieke kringen te Parijs. In de politieke UNO-commissie is het debat over de ontwapeningsvoor stellen van Oost en West voortgezet. Behalve de afgevaardigden der grote landen spraken ook enkele vertegen woordigers van kleinere, die voorna melijk poogden de kloof tussen de groten nauwer te maken. Verbijstering De Syrische afgevaardigde Faris El Khoery Bey zeide verbijsterd te zijn door de hardnekkigheid waarmede Oost en West aan hun standpunten vasthouden. „Indien de Russen zich vijf jaar geleden eens had den verklaard met de Westelijke inzichten, zou het verbod, waar zij thans naar stre ven, reeds bestaan. En indien de Weste lijken indertijd hadden ingestemd met het Russische standpunt, zouden zij reeds de beschikking hebben gehad over de orga nisatie voor het houden van toezicht, die zij thans willen instellen", aldus de Syri sche afgevaardigde, die te kennen gaf zich bij stemming over beide ontwapeningvoor- stellen te zullen onthouden. De vertegenwoordiger van Irak, dr. Mo hammed Fadhil Jamili, stelde minister Wysjinski de vraag of de Sovjet-Unie mede zou werken aan de tenuitvoerlegging van het Westelijk ontwapeningsvoorstel,- indien de algemene vergadering zich hiervoor zou uitspreken. „Indien de Sovjet-Unie hiertoe namelijk niet bereid zou zijn, lijkt het mij beier het Westelijke ontwapeningsvoorstel voorlopig nog niet in stemming te brengen en eerst andere onderwerpen te behande len. Er zou dan een bemiddelingsgroep kunnen worden gevormd, waarin verte genwoordigers van neutrale landen, waar onder Zweden, zitting zouden moeten heb- De bevolking van Poesan is sedert het uitbreken van de oorlog verdubbeld. Behalve de vele vluchtelingen is ook het -feit dat Poesan nu hoofdstad en belangrijkste geal lieerde aanvoerhaven is geworden, oorzaak van velerlei problemen die met over bevolking gepaard gaan: voedselgebrek, woningnood, zwarte markt e.d. De miserabele omstandigheden van de inheemse bevolking worden geëxploiteerd door waarzeggers, die hun vele klanten de zozeer verlangde betere tijden voorspellen ben. Deze groep zou tot opdracht hebben te pogen de „grote vier" overeenstemming te doen bereiken over de taak der ontwa peningscommissie", aldus de Iraakse afge vaardigde. Daarop sprak Wysjinski. De leider der Russische delegatie zeide dat de Sovjet- Unie nimmer weigert met anderen samen te werken. „Wij weigeren niet deel te ne men aan het werk der voorgestelde ont wapeningscommissie. Bij de besprekingen in een dergelijke commissie kunnen andere vraagstukken en voorstellen ter sprake komen, welke zouden worden besproken in de hoop dat het mogelijk zou zijn be zwaren uit de weg te ruimen". „Het zou gemakkelijker zijn", aldus Wysjinsky, „hinderpalen te overwinnen, indien het Westelijke ontwapeningsvoor stel niet zou worden aanvaard en de ont wapeningscommissie met een „schone lei" zou kunnen beginnen. Er zouden dan nieuwe en van verbeeldingskracht getui gende voorstellen kunnen worden gedaan, waarover overeenstemming zou kunnen worden bereikt". De Russische minister van Buitenlandse Zaken zeide verder dat het voorstel van de Iraakse afgevaardigde om, hangende nieuwe besprekingen over het ontwape- ningsvraagstuk, andere agendapunten te behandelen, „voortspruit uit een redelijke gedachtengang en niet verworpen moet worden". „Het Westelijke ontwapeningsplan", al dus zei later de Egyptische afgevaardigde, „gelijkt op een volmaakt menselijk lichaam, doch het bezit geen hart, waardoor het niet op gang kan komen. Aan het Russische ontwapeningsvoorstel liggen hooggestemde idealen ten grondslag, doch zij blijken in de practijk niet goed te kunnen worden verwezenlijkt". De Indonesische afgevaardigde L. M. Palar was van mening dat zowel bij aan vaarding van het Westelijke als van het Russische ontwapeningsvoorstel de vrede in gevaar zou worden gebracht. De voorzitter verklaarde daarop dat eerst over het Westelijke ontwapeningsvoorstel en de daarop ingediende Russische amen dementen zou worden gestemd. De Iraakse afgevaardigde, dr. Jamali, stelde voor de stemming pas Woensdag ochtend te doen plaats vinden. Dit voorstel werd door Wysjinski gesteund. De politieke commissie keurde het met 25 tegen 19 stemmen, bij dertien onthoudingen, goed. Nadat de voorzitter had bepaald dat de stemming over de inleiding tot het Weste lijke ontwapeningsvoorstel Woensdag (heden) niet later dan 10.45 uur Neder landse tijd zou beginnen, werd de zitting verdaagd. BRUSSEL (A.F.P.) Met betrekking tot de onderhandelingen, die te Parijs dooi de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking over België's positie in de Europese Betalingsunie worden gevoerd, wordt vernomen, dal België zijn standpunt niet heelt gewijzigd en dat de Belgische delegatie bij deze onderhandelingen zeer strikte instructies van haar regering heeft meegekregen. België blijft weigeren verdere verhoging van zijn vorderingen op de andere landen van de Europese Betalingsunie toe te staan. Wanneer er geen regeling kan worden ge troffen, die het mogelijk maakt, dat voor het grootste gedeelte van de Belgische uit voer in goud of dollars betaling zal ge schieden, zal België zoals het reeds te ken nen heeft gegeven, overwegen zich uit de Europese Betalingsunie terug te trekken. LONDEN (Reuter). Volgens radio- Moskou zijn twee Russen wegens spionna- ge in Rusland ter dood gebracht, nadat zij boven Russisch gebied uit een Amerikaans vliegtuig waren gesprongen. Hun namen werden opgegeven als A. I. Osmanof en I. K. Sarantsef. Het vonnis werd met de kogel voltrokken. Volgens de radio betreft het hier „Ame rikaanse agitatoren", die in de zomer onder dekking van de duisternis door een Amerikaans vliegtuig naar de Moldavische republiek (Sovjet-Unie) werden gebracht. De veiligheidspolitie arresteerde hen en vond op hen documenten, wapens „en an dere zaken voor het voeren van verwar ring-wekkende en terroristische activiteit". Zij hadden tevens een grote hoeveelheid geld bij zich. In de nabijheid van de plaats van arrestatie werden geopende valscher men gevonden. Het vonnis werd geveld door een mili taire rechtbank van het opperste Sovjet gerecht. Osmanof en Sarantsef hadden bekend. Zij hadden gezegd door de Ameri kaanse geheime dienst in West-Duitsland gerecruteerd te zijn in kampen voor ver plaatste personen. Zij hadden een speciale oefening ontvangen in topografie, para chutespringen het gebruik van wapens, spionnage en andere zaken. Zij waren via Griekenland naar de Mol davische republiek, tussen Roemenië en de Oekraine gevlogen. Na het volbrengen van hun opdracht hadden zij zich naar Kars, een Turkse plaats aan de Armeense grens moeten begeven, waar functionarissen van de Amerikaanse geheime dienst hen zou den opwachten. De regering van West-Berlijn heeft Dinsdag een ultimatum van vakvereni gingszijde afgewezen, waarin gedreigd wordt met een algemene vervoersstaking met ingang van Donderdag, indien niet aan de looneisen van het personeel tege moet wordt gekomen. Het gaat hier om ongeveer 50.000 arbei ders, waaronder het personeel van auto bussen, trams en ondergrondse spoor wegen. Indien de staking een feit wordt, zullen de West-Berlijners voor hun reizen met de Kerstdagen geheel op de Oost-Duitse luchtspoorweg zijn aangewezen. De erva ring heeft echter geleerd, dat deze niet alleen een dergelijke drukte kan verwer ken. Een woordvoerder van de vakvereniging verklaarde, dat de staking slechts kan worden voorkomen als de senaat van West-Berlijn te elfder ure meedeelt, dat hij aan de eisen der vakvereniging tege moet komt en over de maanden December, Januari en Februari de gevraagde toe slagen zal betalen. hi de Leidsevaart ter hoogte van de Haar lemse Stadsschouwburg ligt een armoedig scheepje gemeerd, dat woonruimte moet bieden aan een gezin van vier personen. De eigenaar, de heer W. Th. Koster, kreeg gisteren aanzegging om naar het Zuider Buiten Spaarne te trekken. Dat deed hij echter niet. „Ik moet een huis hebben. Zo is het niet langer uit te houden", aldus zijn commentaar. PARIJS (Reuter). Griekenland heeft de UNO meegedeeld, van mening te zijn, dat een eind moet komen aan het Britse bestuur op Cyprus en dat het eiland vrij moet zijn om over zijn eigen lot te beslis sen. De Griekse afgevaardigde Akritas ver klaarde in de sociale commissie, dat niets een verlenging van de huidige status kan rechtvaardigen. Hij was er van overtuigd, dat het zelfbeschikkingsrecht aan Cyprus zou worden verleend. PARIJS (Reuter) De Amerikaanse af gevaardigde John Sherman Cooper heeft in de tweede politieke commissie van de UNO (de commissie ad hoe) verzocht een commissie in te stellen om te onderzoeken of in beide delen van Duitsland de omstan digheden het houden van vrije verkiezingen mogelijk maken, zonder hierbij acht te slaan op oppositie van Russische en Oost- Duitse zijde. Wanneer de UNO haar actie inzake Duitsland zou staken uit vrees voor een veto van de Sovjet-Unie, zou dit het pres tige van de organisatie doen verminderen. „Het bestaan van de commissie op zich zelf zal een teken voor de bevolking van Oost- Duitsland zijn, dat de rest van de wereld haar niet heeft vergeten", zo voegde de Amerikaanse afgevaardigde hieraan toe. De Noorse afgevaardigde Gundersen gaf vervolgens zijn mening te kennen over de Zweedse resolutie, waarin gezegd wordt, dat men eerst de vier bezettende mogend heden in Duitsland moet verzoeken voor waarden voor het houden van vrije ver kiezingen tot stand te brengen. Hij noemde bet „de grootst mogelijke illusie" om te verwachten, dat een dergelijk beroep enig resultaat zou hebben. De Russische afgevaardigde Malik meen de dat het instellen van de voorgestelde commissie in strijd zou zijn met het hand vest voor de organisatie van de UNO en een inbreuk zou betekenen op de binnen landse souvereiniteit van het Duitse volk. Thornton Wilder: Een zwijgzame vrouw is iemand die in haar geest onderscheiden heeft tussen het détail, dat in de vergetelheid terug moet vluchten en het détail, dat opnieuw aan dacht verdient. (Reuter). De niet-officiële reactie in Washington op de door de Noordelijken verstrekte lijst van zich in hun handen be vindende geallieerde krijgsgevangenen, waarop de namen van 3198 Amerikanen voorkomen, was: wat is er gebeurd met de negenduizend andere Amerikaanse mili tairen, waarvan officieel is opgegeven dat zij vermist zijn? Generaal Ridgway heeft, als gemeld, kortgeleden verklaard, dat naar schatting zesduizend Amerikaanse militai ren, die door de communisten in Korea krijgsgevangen waren gemaakt, zijn ver moord. Op de lijst komen de namen van 919 Britse krijgsgevangenen voor. Dit cijfer klopt ten naaste bij met de schatting, dat ongeveer duizend Britse militairen in Korea vermist zijn. A.F.P. meldt uit Tokio, dat de naam van de enige Nederlandse krijgsgevangene, voorkomend op de lijst, welke de Noorde lijken hebben overhandigd, Arie Biever luidt. Op de lijst der Noordelijken bevinden zich verder de namen van 234 Turken, 40 Phillippijnen, 10 Fransen, 4 Zuid-Afrika nen, 3 Japanners, één Canadees en één Griek. Zweden bereid Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat Zweden in principe bereid is waarnemers naar Korea te zenden, die eventueel deel zullen uitmaken van de voorgestelde neutrale commissie voor toezicht op naleving van een wapenstilstand. De voormalige „Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, General der Flieger" F. C. Christiansen is heden in vrijheid ge steld. Hij is van de gevangenis aan de Pomp- stationsweg te Scheveningen door de rijks politie naar Nieuweschans gebracht en daar over de grens geleid. Christiansen was door het Bijzonder Ge rechtshof te Arnhem tot twaalf jaar gevan genisstraf veroordeeld. Aanvankelijk heeft hij beroep van cassatie ingesteld, maar dit later ingetrokken. Bij wijze van gratie is destijds vier jaar van zijn gevangenisstraf afgetrokken. Christiansen is 72 jaar. TEHERAN (Reuter). In Teheran en de Noordelijke, aan Rusland gx-enzende provincies van Perzië, zijn gisteren de al gemene vex-kiezingen begonnen voor het Perzische parlement. Verwacht wordt, dat deze verkiezingen een grote overwinning zullen worden voor premier Mossadeq. Het gaat om 136 zetels in de Tweede Kamer. In de huidige Kamer hebben slechts zeven vertegenwoordigers van de partij van Mossadeq (het nationale fx-ont) zitting. Waarnemers zijn echter van mening, dat het nationale front als de stex-kste partij in het parlement uit de verkiezingen tevoor schijn zal komen. In de meeste distx-icten zullen de verkiezingen enkele dagen in beslag nemen. Het kan echter maanden dux-en voordat de resultaten uit de ver af gelegen provincies binnen zijn. In Teheran betwisten ongeveer 800 can- didaten merendeels leden van het natio nale front, elkaar twaalf zetels in de Kamer. Het actief en passief kiesrecht bezitten alleen gelovige Mohammedanen. Christe nen kunnen slechts door een speciale kies- procedure twee Christelijke afgevaax'dig- den kiezen. De Joden kiezen één afgevaar digde evenals de aanhangers van de oude godsdienst van Zoroaster. PARIJS, (AFP) De Veiligheidsraad heeft met 8 stemmen tegen 1 (Rusland), bij 2 onthoudingen (Joegoslavië en India), besloten de kwestie van het Italiaanse lid maatschap van de UNO te bespreken vóór dat van de andere landen die het hebben aangevraagd. De volgende landen hebben nu om toe lating verzocht: Oostenrijk, Ceylon, Fin land, Ierland, Italië, Jordanië, Korea, Pox*- tugal, Nepal, Albanië, Mongolië, Bulgarije, Roemenië, Hongarije en Vietnam. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Op vele plaatsen nevel of mist. Ove rigens meest zwaar bewolkt en hier en daar enige regen of motregen. Ma tige tot krachtige Zuidelijke wind. In het Noord-Westen van het land lagere temperaturen, elders weinig verande ring van temperatuur. 20 December Zon op 8.45 uur, onder 16-30 uur. Maan op 23.59 uur, onder 12.15 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 20 December Hoog water: 8.00 en 20.21 uur. Laag water: 3.25 en 15.45 uux\

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1