Geen inflatie, geen schaarste, slechts matige prijsstijging Chefarine Wereldnieuws Tsjechisch studentenverzet richt zich tot vrije wereld De radio geeft Donderdag Hartekreet: Vergeet ons niet" 4 beroemde middelen met extra geneeskracht Constantijn Huygensprijzen uitgereikt PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA WOENSDAG 19 DECEMBER 1951 2 AMERIKAANSE ECONOMEN WAREN TE PESSIMISTISCH Kwakzalverij in Assendelft De KABO nam afscheid van de heer H. A. Vulink Zwinglibond wil bijzonder professoraat stichten In 1952 20.000 emigranten per schip naar Canada Nieuw idee voor de woningbouw in Goes cCo&é jvotide/iejtf Heringa Wuthrich Opgave Predikbeurten Rotterdams boekhouder van verduistering verdacht Waterpolo D.W.R. (dames) versloeg D.W.T. Voetbal Amsterdams elftal Internationaal programma voor 1952/1953 HFC-Oud-Internationals Invallersbepaling bij Neder land-België Badminton Breda won van Duinwijck (Van onze correspondeiit in Amerika) Heel bekwame lieden in het Amerikaanse bureau van de prijsstabilisatie hebben eer tijds voorspeld, dat deze herfst de druk van de inflatie krachtig te voelen zou zijn. Nu is het jaar bijna om. Van schaarste in de gebruiksgoederen en van een ernstige stijging der prijzeh was dit najaar niets te merken. Men mag het de economen niet kwalijk nemen, dat zij profeten zijn, die brood eten. Er zijn zoveel onberekenbare factoren, die invloed hebben op het al of niet optreden van inflatie, dat het waarlijk onmogelijk is met zekerheid een voorspelling te doen. Onmiddellijk nadat het vechten in Korea begonnen was, heeft het er echter wel naar uit gezien, dat er een flinke inflatie ging komen. Het publiek sloeg aan het kopen en men kreeg de indruk, dat er een zekere schaarste van goederen ontstond. Dat was lang niet altijd een werkelijke schaarste. Vaak hielden de groothandelaars bepaalde goederen alleen maar vast. In die weken en maanden kon niemand nog zeggen, in hoeverre de Amerikaanse herbewapening invloed zou hebben op de productie van auto's, van televisie-toestel len en van textielgoederen. Tot dusverre gaat de verkoop van auto's echter normaal door en wij hebben zelfs de indruk, dat de handelaars in televisie-toestellen enige moeite hebben met hun omzet. In de tex tielnijverheid gaan de zaken op het ogen blik minder goed dan vlak na de oorlog. Het publiek koopt wat minder en in de textiel industrie zelf bestaat een zekere werkloosheid. Sommige textielprijzen zijn wat naar beneden gegaan. Prijsdaling is evenwel iets uitzonderlijks, ook in Amerika. Het ministerie van Arbeid te Washington geeft iedere maand een in dex uit van alle belangrijke gebruiksgoe deren tezamen en die index is bijna iedere maand hoger. De stijging gaat echter niet snel. Waarom niet? Een econoom zal u vele factoren kunnen noemen: Een oorlog op grote schaal acht men voor de naaste toe komst niet zeer waarschijnlijk. Vandaar dat de grondstoffen niet langer stijgen in prijs. Bovendien schijnt men in Amerika nog te aarzelen om bepaald oorlogsmate riaal aan de lopende band te gaan maken. Op sommige gebieden schijnt het wijzer door te gaan met proefnemingen en nog maar niet een grote hoeveelheid materiaal te gaan maken, die kans zou lopen te ver ouderen. Niettemin zijn de bedragen, die Amerika voor defensie uitgeeft, buitengewoon in drukwekkend. Nog indrukwekkender is het De kruidkundige W. K. uit Assendelft is wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde door de Zaandamse kanton rechter veroordeeld tot een geldboete van 300 subs. 100 dagen. K. had zich al eerder voor het kanton gerecht moeten verantwoorden. Deze zaak was aanhangig gemaakt naar aanleiding van de dood van een van zijn patiënten, die een ongeneeslijke hartkwaal had. Hei door K. voorgeschreven valeriaan-drankje bleek evenwel geen oorzaak van de dood te zijn geweest. In zijn requisitoir merkte de ambtenaar van het Openbaar Ministerie, mr. Pitlo op dat de kwakzalverij een gevaar voor de volksgezondheid is. Hoewel hij bereid was aan te nemen, dat K. in staat was om zelf standig een diagnose te stellen, achtte hij een hoge straf gerechtvaardigd. Hij eiste een boete van 300 subs. 50 dagen. Maar de kantonrechter, mr. Van Houten, maakte er 300 of 100 dagen van. ADVERTENTIE yi- K N.V ROWNTREE - AMSTERDAM HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 7.30 Zenderslui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Dameskoor. 13.40 Kamerorkest. 14.00 Promenadeorkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Pianokwartet. 15.45 Advents- dienst. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.40 Op de stelling. 18.50 Platen. 19.05 Levensvragen. 19.20 Ver zoekprogramma. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Kerstzangdienst. 20.45 Platen. 21.00 Internationale zang- en getuigenis samenkomst. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Zender sluiting 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 De groenteman. 9.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Gevarieerde mu ziek. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansmuziek. 12.50 Causerie over een reis naar Zuid-Afrika en Ethiopië. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 Platen. 14.15 Het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam, klankbeeld. 14.45 Platen. 15.00 Voor zieken. 16.10 Platen. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.40 Platen. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Orkest. 19.40 Rubriek van kunst en cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 Orkest en solist. 20.55 Ronde Tafel Discussie. 21.20 Winterstemmingen. 21.55 Platen. 22.25 Ge varieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.3024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor boeren. 12.42 Piano- en vioolmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Europa treedt aan. 16.30 Vioolconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Kant werkstersliederen. 19.50 Causerie. 20.00 Ver zoekprogramma. 21.00 Alleen voor mannen. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten, 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkers en houtblazersensemble. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Dansmuziek. wellicht, dat de economie van dit land tot dusverre in staat is gebleken de last van een geweldige herbewapening te dragen, zonder dat er in de civiele productie een noemenswaardige schaarste of een gevaar lijke prijsstijging ontstond. De economen verwachten voorlopig geen verandering in deze toestand. Voor henzelf en voor Amerika mag men hopen, dat ze gelijk hebben. Een bedrijf in Amsterdam is reeds enige jaren bezig met -proeven ter vervaardiging van kledingstukken van schuimplastic. Deze kleding is waterdicht, isoleert tegen koude en weegt zeer weinig. Een met schuimplastic gevoerde zwemvest en broek, die nog geperfectionneerd móeten worden. Het eindresultaat waarvan men grote ver wachtingen heeft, zal vele toepassings mogelijkheden vinden bij de Marine en het Reddingwezen. In de te Utrecht gehouden bondsverga dering van de Katholieke Bond van Over heidspersoneel is afscheid genomen van het hoofdbestuurslid de heer H. M. van Lies hout, die benoemd is tot Eerste Kamerlid. Tevens werd afscheid genomen van de bondsvoorzitter, de heer H. A. Vulink, die met pensioen gaat. De voorzitter van de Katholieke Arbei ders Beweging, de heer A. C. de Bruijn, bracht de dank over van het verbondsbe- stuur voor het vele werk, door de heer Vulink in dertig jaar verricht. In Utrecht heeft de Zwinglibond onder voorzitterschap van ds. H. van Lunzen uit Odoorn vergaderd. Ds. P. D. van Royen hield een toespraak waarin hij onder meer zei dat sinds de invoering der nieuwe kerkorde door vrijzinnig Nederland een onherstelbare breuk loopt. Ds. Van Lunzen betoogde in een rede dat het aan de Vrij zinnig Hervormden te wijten is dat de con fessionele kerkorde de vereiste meerder heid in de synode heeft verkregen. Jhr. L. de Geer, die als kerkelijk visita tor aanwezig was op verzoek yan de prae- ses der synode, werd door de voorzitter verzocht de ledenvergadering te verlaten aangezien hij geen lid van de Zwinglibond is. Jhr. De Geer voldeed aan dit verzoek na zijn verontschuldiging te hebben aange boden. Hierna werden de moeilijkheden bespro ken van vrijzinnige studenten die de ge loofsbelijdenis der Ned. Hervormde Kerk niet aanvaarden. Ds. Van Lunzen deelde mede dat de kerkvoogdij der Ned. Her vormde Gemeente te H.olwerd zich aan het toezicht van het Provinciaal College van Toezicht had onttrokken. Zowel de rechtbank als het gerechtshof te Leeuwar den hebben de kerkvoogdij in het gelijk gesteld. Tenslotte werd besloten een fonds te vormen voor een stichting van een bijzon der professoraat aan een der universiteiten. AMBTSAANVAARDING VAN DOCENTE IN ANAESTHESIE Mevrouw D. M. E. VermeulenCranch, Engelse van geboorte, die onlangs in Ne derland is benoemd tot privaat-docente in de anaesthesie aan de universiteit van Am sterdam, heeft dit ambt Dinsdag aanvaard met een openbare les over de ontwikke ling van de anaesthesie, de verdoving bij operaties, tot heil van de patiënt. ADVERTENTIE Voor het eerste halfjaar van 1952 is een aantal emigrantenreizen per schip naar Canada vastgesteld. Totaal zullen er dat jaar circa twintig reizen naar Canada wor den gemaakt en men denkt hiermede 18 tot 23.000 emigranten naar de overzijde van de Atlantische Oceaan te kunnen vervoeren. Voorlopig wordt gerekend op een aantal van twintigduizend. Op 22 Januari, 12 Februari, 4 Maart, 15 April, 7 en 29 Mei vertrekt uit Rotterdam het tot emigrantenschip verbouwde troe pentransportschip Zuiderkruis, dat plaats biedt aan ruim 800 passagiers. Eenzelfde aantal opvarenden vindt een plaats aan boord van de Waterman. Voor dit schip eveneens een verbouwd troepentrans portschip staat de vertrekdatum nog niet vast. In Amsterdam wordt op het ogenblik de Groote Beer verbouwd, die daarna ook plaats biedt aan ruim 800 emigranten. Op 28 Juni vertrekt dit schip uit Rotterdam. De Sibajak, die ruim duizend mensen kan vervoeren, vertrekt uit Rotterdam naar Canada op 22 April en 17 Mei. Ook de Rijndam en de Veendam van de Holland-Amerika Lijn zullen enige reizen naar Canada maken, zodat ook met deze schepen emigranten vervoerd kunnen worden. In een van de middenstandsverenigingen in Goes is een nieuw idee geopperd om het probleem van de financiering van de woningbouw in deze gemeente te helpen oplossen. Men wil er naar streven om in een halfjaarlijkse middenstandsactie eens geen doosje bonbons of, als het goed valt, een stofzuiger cadeau te doen maar een huis. Dit idee zou men willen verwezen lijken door bijvoorbeeld bij aankoop tot een bepaald bedrag een bon te verstrek ken. Van deze verkoop zouden dan de deelnemende winkeliers een gering per centage schenken als bijdrage voor de woningbouw. De winkeliers schatten op die manier na een half jaar 50.000 gulden bijeen te kunnen brengen. Dit geld zou ge deeltelijk kunnen worden besteed voor de financiering van de woningbouw en voor de rest voor de aankoop van een woning, als premie voor de winkel-actie. Hierbij zou niet alleen het recht van bewoning, maar tevens de volle eigendom kunnen worden gegeven. Het plan betekent natuurlijk een ver storing in het door de gemeente gevolgde huisvestingsbeleid en het is de vraag of het college van B. en W. er iets voor voelt. De „Verzetsbeweging der democratische studenten van de Karls-universiteit te Praag" heeft een open brief, die Bazel heeft bereikt, gericht aan alle democrati sche studenten-organisaties in de gehele vrije wereld, waarin onder meer wordt gezegd: „Ter nagedachtenis van al onze collega s, die door de nazi's werden doodgemarteld, wenden wij ons nu tot alle studenten in de vrije wereld, met de oproep ons te helpen de nieuwe barbarendictatuur omver te werpen, welke in ons land heerst. Zes jaar na het einde van de verschrik kelijkste oorlog in de geschiedenis der mensheid bevinden onze studenten zich wederom in kerkers en worden zij op nieuw gemarteld. De Duitse bezetters in het Masarijk-college te Praag zijn nu ver vangen door communistische politie, ter wijl de studenten zelf gedwongen zijn in de- faculteitslocalen, turnhallen en houten barakken te overnachten. Zo zorgt voor onze materiële behoeften een régime, dat, naar het zegt, de materiële welvaart als grondbasis ver boven geestelijke waarden stelt. Met deze geestelijke waarden is het in dit communistisch paradijs nog erger gesteld. Vrijheid van onderzoek, de wel daad van het vrije debat, de mogelijkheid om ideeën te verkondigen, de academische vrijheid, dat alles kan men in onze scholen niet meer vinden, sinds de communisten aan de macht zijn gekomen. De mogelijk heid ons op de hoogte te stellen van de vorderingen der wetenschap in de wereld bestaat bij ons niet. Men dwingt ons lange passages uit allerlei bolsjewistische en pseudo-wetenschappelijke werken uit het hoofd te leren, die dan moeten doorgaan voor de uitingen van het menselijk den ken. Ondanks alles Ondanks alle discriminatie der vrije we tenschap streven de democratische studen ten in Tsjechoslowakije er naar op de hoogte te blijven van de wetenschap in de vrije wereld. Onder onzegbaar moeilijke omstandigheden studeren wij in het ge heim uit wetenschappelijke boeken, welke wij konden redden. Wij trachten de tra ditie van het vrije onderwijs ener demo cratische republiek te volgen. Wij voelen ons nog steeds één met onze collega's, die hebben kunnen vluchten, en die nu in de vrije wereld studeren, en met hen, aan wie het communistische régime de mogelijk heid heeft ontnomen aan een hogeschool te studeren. Wij vragen alle organisaties van demo cratische studenten in de gehele wereld onze collega's in ballingschap zoveel mo gelijk materieel en moreel te willen hel pen. Vergeet niet, dat aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn tienduizenden stu denten en met hen de gehele bevolking wachten op elke uiting van solidariteit, die van u komt. Laat niet af in de strijd voor het ene, werkelijk vrije Europa. ADVERTENTIE De 4 beroemde geneesmiddelen in één tablet Chefarine „4" verenigd, zorgen voor extra geneeskracht. Door de juiste samenwerking wordt een beter resultaat verkregen, zodat zij bij hevige pijnen en griep ook dan helpen, als andere middelen (alen. ADVERTENTIE Haarlem BLIKSEMAFLEIDERS Mr. F. M. A. Schokking, burgemeester van Den Haag, heeft gisteren de door de Jan Campertstichting beschikbaar gestelde prijzen voor litteratuur uitgereikt in tegen woordigheid van een groot aantal genodig den. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat voor het eerst de Constantijn Huygens- prijs door een Vlaamse schrijver was ge wonnen, namelijk door Willem Elsschot, wiens gehele oeuvre men hiermede heeft willen bekronen. De Vijverbergprijs 1950 is toegekend aan de te Parijs wonende Ne derlandse schrijfster Josepha Mendels voor haar roman „Als wind en rook", de Jan Campertprijs 1950 (posthuum) aan Hans Lodeizen voor zijn verzenbundel „Het in nerlijk behang" en de nieuw ingestelde essayprijs aan Hendrik de Vries voor zijn gebundelde en ongebundelde poëziebe schouwingen. De voorzitter van de Campertstichting, mr. F. Bordewijk, noemde in zijn rede Willem Elsschot „een meester" en zei dat de Nederlandse auteurs nog veel van de Belgische schrijvers konden leren wat be treft „ware vertelkunst" en „heilig vuur". Hij achtte het werk van de helaas jong overleden dichter Hans Lodeizen op een zelfde hoogte te staan als destijds de eerste verzen van Herman Gorter en deelde mede dat de vader van de posthuum bekroonde het bedrag van de Campertprijs ter be schikking van de stichting had gesteld. De opgaven voor de predikbeurten rubriek voor onze editie van Zaterdag aanstaande dienen, zowel voor de kerk diensten van Zondag als voor die tij dens de Kerstdagen, uiterlijk Vrijdag ochtend 12 uur in ons bezit te zijn. Redactie Willem Elsschot (pseudoniem van Alphons de Ridder) en Josepha Mendels waren respectievelijk uit Antwerpen en Parijs overgekomen om de door de Jan Campert stichting beschikbaar gestelde prijzen in ontvangst te nemen. Voor de Vijverbergprijs waren verschillen de werken in aanmerking gekomen, maar de jury was tenslotte unaniem in haar oor deel dat deze diende toegekend te worden aan Josepha Mendels, die zich met haar gave werk in de voorste rijen der roman cières heeft geplaatst. In zijn dankwoord merkte Willem Els schot op dat hij zich bij het vernemen van de bekroning had gevoeld als een school jongen die een Sinterklaasverrassing krijgt en kenschetste deze als een uiting van de ware Benelux-gedachte. De Belgische am bassadeur, die gisteravond een gelegen heidsreceptie hield heeft hedenmorgen een krans op het graf van Hans Lodeizen ge legd. 66. Toen Panda, rinkelend van de ketenen, door een barse bewaker werd weggeleid, zag hij héét toevallig in de verte een Oos terling staan, waarin hij tot zijn verrassing Joris Goedbloed herkende. Men zou zo zeggen, dat Panda al zorgen genoeg aan zijn hoofd had, maar hij is nu eenmaal een van die edele personen, die nooit een vriend in de steek laten. „Joris pas op!", riep hij dan ook. „Vluchtvoor dat ze jou ook pakken!" „Hoe dom!", mom pelde Joris. „Het ventje krijgt zijn ver diende loon, want niets is verachtelijker dan domheid. Dolce et dolorem est stupi- ditas!, meenden reeds de Ouden. Ik was mijn handen in onschuld! Maar tochhet is een onaangenaam gezicht, dat manneke met kettingen aan.En plotseling nam Joris toen een besluit. Hij haalde de me daille te voorschijn, die de Sheik hem boos had toegegooid, en vervolgens haalde hij de dure robijn weer uit zijn zak; daarna paste hij beide delen van het Keizerlijk Erekruis aan elkaar. „Wee, wee!", kreunde hij inmiddels. „Ik heb een zwak karakter! Ik kan het lot van dat kleine dom-oortje niet aanzien! Vaarwel, motorjacht, ver warmd kasteel en nieuwe hoed ik beii uwer niet waardig! Summun corda, sum mum injuria, menen wij latinisten!" Na die korte alleenspraak werd hij zichzelvt weer volkomen meester; en een ogenblik later zien wij hem nu, ontdaan van zijn vermommingen, met ferme schreden af gaan op de Sheik, die nog steeds wraak zuchtig de arme Panda nakeek. „Haha, goede man!", riep Joris hem toe. „Daar zijt ge dus! Zie eens hier, beste ik dacht dat het een aardig idee was voor deze tijd van het jaar om u eens een leuke medaille te brengen!" Dit viel de Sheik zeer rauw op het lijf. „Neen" kreet hij rauw. „Niet nóg een medaille!" hij dreigde te be zwijmen. In Augustus ontdekte men bij een on derzoek op het Rotterdamse kantoor van de N.V. Geo Wehry en Co. te Amsterdam, dat er een kastekort van 5.000.was. Een nauwkeuriger controle bracht aan het licht, dat er van Mei tot Augustus 16.280 was verdwenen. Verdacht van verduiste ring van 12.000.stond Dinsdag voor de Rotterdamse rechtbank terecht de 29- jarige T. de K. uit Rotterdam, boekhouder op dit kantoor. Zijn salaris bedroeg 250. per maand en de rechter-commissaris had becijferd, dat De K. in de periode van de ontvreemding 4.000.zou hebben uitge geven. „Ik heb geld van mezelf" was hier op verdachte's commentaar. Nadat er enige getuigen waren gehoord, gaf de officier van justitie als zijn mening te kennen dat verdachte het geld had ver duisterd en hij eiste een gevangenisstraf van tweeënhalf jaar. Uitspraak op 8 Januari. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 18 December in staat van faillissement ver klaard: P. Jongejans, kruidenier, wonende te Jisp, A 84. Rechter-commissaris: mr. J. P. Peter sen. Curator: mr.- J. Lieuwen, advocaat en procureur te Purmérend. K. Meter, timmerman, wonende te Velsen, Corverslaan 53. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. A. W. Hellema Sr., advocaat en procureur te IJmuiden. Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven op 18 December 1951 de faillissementen van: H. D. Hagen, echtgenote van L. de Rijbel en L. de Rijbel, voornoemd, beiden wonende te Zaandam, Gedempte Gracht 10 b. G. H. Rothert. handelende onder de naam Handelsonderneming Steroline, wonende te Heemstede, Bosboom Toussaintlaan 66. K. Eylander, bedrijfschef, wonende te Haarlem, Tulpenstraat 52. Voor de eerste klasse dames werd gister avond in het Sportfondsenbad gespeeld de wedstrijd DWRDWT. Het is DWR gelukt DWT de eerste nederlaag toe te brengen. Rust ging in met een blanke stand. Na de hervatting bezorgde Ria Verhagen DWR de leiding. Een overtreding in de achterhoede van DWT bezorgde DWR een strafworp. Deze ging tegen de lat, DWR was steeds in de aanval doch er kwam geen wijziging in de stand. HVGB (dames) boekte zege op HPC Eveneens voor de eerste klasse dames ging HVGB tegen HPC te water. Uit een goede voorzet van Margot Marsman opende Aagje van Apeldoorn de score. Na de hervatting bracht Vicky van Katwijk de partijen op gelijke voet. Met een goed hard schot van Tiny de Lugt werd het 21 voor HVGB. Voor de wedstrijd tegen de Zwaluwen op Tweede Kerstlag in het Olympisch Stadion, is het Amsterdamse elftal als volgt samen gesteld: Doel: Van Raalte (Blauw Wit). Achter: Potharst (Ajax) en Boskamp (Ajax). Midden: Wierts (DWS), Elzer (Ajax) en Fanger (DWS). Voor: Oldenhof (Watergraafsmeer), Bijker (AFC), Bartels (Ajax), Michels (Ajax) en Niessen (Zeeburgia). Reserves zijn: Hagenaars (Volewijckers), Feitman (AFC) en Kil (DWS). Het programma voor het seizoen 1952/'53 is als volgt samengesteld: 21 September 1952 Kopenhagen: Denemar ken—Nederland. Half October 1952: Engeland (amateurs)— Nederland. 22 November 1952 Antwerpen: België Nederland. 15 Maart 1953: NederlandZwitserland. 19 April 1953: NederlandBelgië. Voor de wedstrijd HFC—Oud-Internatio nals op Nieuwjaarsdag is het elftal der Oud- Internationals als volgt samengesteld: Doel: Halle. Achter: Van Bun en Celdenhove. Midden: B. J. Paauwe, M A Pellikaan en I. J. Stijger. Voor: J. C. van Gelder, L. J. R. Vente, W. G J. Roozen, J. C. Smit en G. Drager. Reserves zijn: Lagendaal en Mijnders en als scheidsrechter zal optreden: mr. M. A. V. Slingenberg. Aangetast. Tijdens de algemene vergad» ring van aandeelhouders der Vereiniot" Glanzstoff Fabriken, die in WuppertM is gehouden, heeft de voorzitter (W vereniging voor de verdediging der be langen van de Duitse aandeelhouder/" Schmidt, tegenover de Nederlandse be sluursleden bezwaren gemaakt teem het voornemen van de Nederlandse re gering om de in beslag genomen aan delen te verkopen. „De gebeurtenissen der laatste weken," zo zeide hij heb ben het vertrouwen van Duitse aandeel" houders in de morele principes van het Westen tot aan de wortel aangetast Totaal. Het aantal doden tengevolge van het spoorwegongeluk, dat Maanda* na bij Fortaleza in de staat Ceara (Brazf lië) heeft plaats gehad, is gestegen tot 53. Bijna 200 personen hebben verwon dingen opgelopen, van wie 50 ernstige" Protest. In de meeste Franse havens werd gisteren een halve of een hele dag ge staakt uit protest tegen een aangekon/ digde verlenging van de werktijd D° staking werd door alle vakverenigingen gesteund. Souverein. Het Verenigd Koninkrijk van Libye, Italië's voormalige rijk in Noord Afrika, zal de dag vóór Kerstmis een onafhankelijke souvereine staat worden Er is thans verklaard, dat de datum vari de proclamatie van Libye's onafhanke lijkheid definitief is vastgesteld op 24 December. Loonsverhoging. Voor de arbeiders in de Duitse kolenmijnen wordt 1 Januari een systeem tot deling in de bedrijfsresul taten van kracht. Het zal voorlopig vier maanden in werking zijn en men hoopt, dat het er toe zal bijdragen de kolen/ productie te vergroten. Iedere mijnwer ker zal met ingang van 1 Januari voor alle extra productie een belastingvrije loonsverhoging krijgen. Regen. Door stortregens in de afgelopen drie dagen staan in Noord-Israel ver scheidene honderden vierkante kilome ters onder water. 10.000 immigranten hebben in de kustvlakten hun kampen moeten verlaten. In de haven van Haifa ligt het werk stil en de verbindingen met Tel-Aviv zijn verbroken. Het blijft nog steeds regenen. Niet grillig. De Deense regering en de Deense nationale bank hebben besloten de valutanoteringen te Kopenhagen te baseren op de goudpariteiten, die de verschillende landen aan het interna tionale monetaire fonds hebben opge geven. Dit wil dus zeggen, dat de Deen. se nationale bank niet voornemens is om een eventueel grillig verloop van het pond sterling te volgen. Koude. Tengevolge van de koudegolf in het Noorden en Oosten van de Ver enigde Staten zijn in de afgelopen dagen 170 personen om het leven gekomen. De koude duurt nog voort. In Watertown in het Noordelijke deel van de staat New York is tot dusver tachtig centi meter sneeuw gevallen. Een nieuw kou. defront nadert van de Atlantische Oceaan. Teruggave. Twee Amerikaanse ijsbrekers, de „Northwind" en de „Westwind", die krachtens de leen- en pachtovereen komst indertijd aan de Sovjet-Unie zijn uitgeleend, zijn in Bremerhaven aan gekomen, waar zij door de Sovjet-Unie aan de V. S. zullen worden terugge geven. Smokkelarij. Volgens het West-Duitse mi. nisterie van Financiën heeft de West- Duitse schatkist in dit jaar tengevolge van smokkelarij ongeveer 400 millioen mark aan inkomsten gederfd, tegen on geveer 800 millioen mark in het vorige jaar. Gratificatie. Het bestuur van de verenigde Saarlandse vakverenigingen, waarbij ongeveer zeventig procent van de geor ganiseerde arbeiders in Saarland zijn aangesloten, heeft besloten een alge mene staking van overheidspersoneel uit te roepen, teneinde de eisen voor een Kerstgratificatie kracht bij te zet ten. De besprekingen met de regering zijn afgebroken. Het Christelijke vak verbond zet echter de onderhandelingen voort. Premier Hoffmann verklaarde, dat de financiële positie van het land het verstrekken van gratificaties niet toestaat. ADVERTENTIE Bij sneeuw, ijs of regen Douwma's kleding kan er tegen. IV!. DOUWMA EN ZOON Gen. Cronjéstraat 42-44, Tel. 15438. Het bestuur van de Koninklijke Belgische Voetbalbond heeft het voorstel van ae KNVB om de invallersbcpaling voor de wea- strijden tussen Nederland en België te wij zigen aangenomen. In den vervolge zalflus tijdens een wedstrijd Nederland—Belgie ot omgekeerd de doelverdediger alsmede een veldspeler gedurende de gehele ontmoeting mogen worden vervangen, indien althans ae betrokken speler geblesseerd is geraakt en op medisch advies niet geacht wordt kunnen verder spelen. De Haarlemse Badmintonclub "duinwijck is naar Breda getogen voor een vriencscnap- pelijke ontmoeting tegen BBC. Dit gold me als een revanche voor de onlangs in Baan£ gespeelde wedstrijd, die in 6—6 was g eindigd. De uitslag van de tweede wedstrijd 86 in het voordeel vah Breda. Er zijn interessante partijen £esPe p';.,. noemen het herenenkelspel tussen De ku (Breda) en Verhoef (Duinwijck), dat a laatstgenoemde werd gewonnen met W'' 158. Ook het gemengde-dubbel tussen r lusmevrouw Josefy en Broekman vrouw Verhoef was het aanzien Jol^°Lor waard. Er werd aan beide zijden ,P^r de overwinning gestreden, waarbij tensi „Duinwijck" in drie sets zegevierde, i 14—17, 15-9. De partij Paulus-Kfper" gen De Graaf—v. Zeggeren leverde eve» eens een zege voor „Duinwijck' op, 6—15, 15—12, doch de techniek stond meug hoog peil. Het veel sterkere berend Van Gooi—De Ruiter (Breda) tegen Vernw —Broekman (Duinwijck) werd een o wachte overwinning voor Breda, 12—15, 18—17. Het Noorse s.s. „Condor", dat uit New York in Rotterdam aankwa het 13.000ste schip, dat in 1952 in Ro'1. arriveerde. Het vorig jaar kwamen ei - totaal 12.728 schepen in Rotterdam hinn«^

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2