Nederland laat per 1 Januari 1952 de invoer van kolen en staal vrij ABD'ÖsfROOP ïi wenk voor Kerst Gillette Het Hek van de Dam Vorming van garantiefonds voor de industrialisatie met honderd millioen Marshall-guldens 1 Stils Nederlandse Gladiolenvereniging vierde het veertigjarig bestaan Knoest TWEEDE KAMER Belgische exportheffing tot 1 procent beperkt In de hoofdstad uit 3 wintertijd wringertijd 1 Agenda voor Haarlem Samenvoeging van Gooise gemeenten? Zuid-Oost Van je Lop-Lop-Lop Het kleinere werk Raadsverkiezingen in Loosdrecht en Loenen Deviezenpositie met f 62 millioen verbeterd W'OE-NSDAG 19 DECEMBER 1951 (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft minister Van den Brink mededeling: gedaan van het be sluit der regering met 1 Januari de in voer van kolen en staal vrij te laten, waarmee men tevens zekere moeilijkheden |n Beneluxverband zal kunnen oplossen. Dit betekent dat ons liberalisatiepercentage 0p 71 komt. Met 1 Maart zal men dan na der bezien of het mogelijk zal zijn naar de 75 te gaan. Niet eerder, dit wegens de situatie veroorzaakt door de jongste En gelse maatregelen inzake inperking van de invoermogelijkheden. De wijze, waarop Engeland zulks had gedaan viel niet in alle opzichten te bewonderen. Donderdag zal de Raad der Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking zijn oordeel over dc Britse stappen uitspreken. Inmiddels is onzerzijds al gepoogd enige gewenste wijzigingen in de Engelse maat regelen te bewerkstelligen, zo zei de minis ter. Tot nu toe helaas zonder succes. Te hopen valt, dat Londen alsnog tot een an der beleid in deze bereid zal zijn. Hechte Beneluxsamenwerking is drin gend noodzakelijk, zo merkte de minister verder in zijn rede op,- waarna hij de mede deling liet volgen, dat na de verwikkelin gen voortgevloeid uit het Belgische besluit om tot zekere exportheffingen over te gaan, nu is bereikt, dat voor uitvoer naar Neder land alleen 1 zal gelden (niet dus 2, of 3, gelijk anders het geval kan zijn) op voor waarde dat wij van wederuitvoer afzien. Bij het onderwerp industrialisatie noem de minister Van den Brink uitbreiding van de industriële apparatuur een der beste middelen tot verhoging van de werkgele genheid. Zeer verblijdend was ook zijn mededeling dat Amerika accooi-d is gegaan als resultaat van kort geleden hierover gevoerde besprekingen met de vorming van een garantiefonds voor de industriali satie, waarvoor 100 millioen gulden uit de tegenwaarde van de Marshall-hulp zal mo gen worden gebruikt. Over de aardgasvoorziening kreeg men ook belangrijk nieuws van de minister te horen: de regering heeft besloten leidingen van Tubbergen naar verschillende Twentse steden te laten leggen, en voorts zeide de bewindsman dat in 1952 10 millioen uit sluitend aan aardgasboringen zal worden besteed. Per jaar zal 90 millioen kubieke meter aardgas beschikbaar komen. De grote, in 1952 gezamenlijk te volbren gen taak zal zijn de inkrimping van het verbruik door verhoging van de uitvoer te vervangen. Dezer dagen is een commissie onder voorzitterschap van mr. Steenberghe ingesteld om bevordering van de uitvoer te bestuderen. Tekort op handelsbalans De bewindsman bespaarde de Kamer het cijfermateriaal niet, al is hij de eerste om meer te voelen voor goede regenten dan voor goede rekenmeesters.. Onder de door hem genoemde cijfers bevonden er zich een paar van uitzonderlijk belang wat onze betalingsbalans betreft. Het blijkt namelijk, dat het tekort daarop dit jaar waarschijn lijk in belangrijke mate onder de 500 mil lioen zal blijven. De heer Nederhorst had gelijk met zijn bewering, dat de regering met haar econo mische politiek de wind in de zeilen had gehad, zei de minister. Maar het leek haast alsof die afgevaardigde de regering ver weet van die gunstige wind gebruik ge maakt te hebben: „Als een zeiler zonder al te grote averij zijn doel bereikt het beeld zal u aanspreken, mijnheer de voorzitter (dit tot mr. Burger, die deze avond presi deerde en met de Kamer hartelijk mee- lachte) dank zij de goede wind en stro mingen, dan kan men hem dat toch niet ADVERTENTIE WOENSDAG 19 DECEMBER Remonsiranise Kerk: Kerstspel „De Ster v'an Bethlehem", 8 uur. Stadsschouwburg: •pT- Roberts (abonnementsvoorstelling), lu>r. Gebouw Cultura: „Harmonia", open- we avond, 8 uur. Rembrandt: „De held van vr ,raat". alle leeft., 7 en 9.15 ur. Palace: "Nachtclub de Gouden kooi". 18 j., 7 en 9.15 Luxor: „Ja dat is Parijs", 18 j., 7 en 9.15 City: „Code nummer 3". 18 j„ 7 en 9.15 ur. Spaarne: „Ik doodde Jesse James", 18 h en 9.15 uur. Frans Hals: „Liefde kent Ken muren", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 20 DECEMBER j„.,rote Kerk: Kerstzangdienst, 8 uur. Zui- "kapel: Kerstwijding, 8 uur. va D°ns,ramse Kerlt: Kerstspel „De Ster .„Bethlehem", 8 uur. Rembrandt, Luxor i)ct: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: mi" l en 9,15 uur- Citv: 2.15, 4.30. 7 en 9.15 Z'«rpaarne: 2-30> 7 en 9-15 uur <zie agenda van Woensdag). kwalijk nemen? Het heeft er veel van alsof de heer Nederhorst liever de zeiler in een motorboot zou zetten en hem dan nog zelf de motor zou willen laten ontwerpen en maken. Geschiedt dat, dan zouden we geen onzer nationale zeilkampioenen meer op het water zien verschijnen." Aldus de mi nister van Economische Zaken, die aldus bij de watersport verzeild raakte en later nog eens opmerkte, dat als wij ons zeil bootje met dat van vele onzer handelspart ners vergelijken, de hier toegepaste metho de van prijsbeheèrsing nog niet zo kwaad blijkt te zijn. In het algemeen zag de bewindsman onze economische toestand nog niet zo somber in. Hij zweefde enigermate tussen pessi misme en optimisme in. Maar juist om al te groot optimisme tegen te gaan en tevens straks ernstige teleurstellingen te voor- ADVERTENTIE Bedenk, dat uit een onverzorgde kinder- hoest een zwakke borst kan overblijven. Help en bescherm Uw Kleine met komen waarschuwde hij nu vast, dat in de eerste helft van 1952 het wegvloeien van enige honderden millioen uit onze reserve waarschijnlijk te achten valt. In zijn lang betoog roerde hij onder meer nog de prijsverhoging van het papier aan. Het was wel duidelijk, dat men met be hulp van oud papier niet aan goedkoper krantenpapier zal kunnen komen en ook, dat nog enige andere bij Economische Za ken in ondei-zoek zijnde vragen betreffende middelen om de zware lasten van dagbla den in dit opzicht wat te verlichten, ver moedelijk niets zullen opleveren. Men zal het dus elders moeten zoeken, eventueel in vermindering van bepaalde belastingen. Hiervoor moest men echter niet bij minis ter Van den Brink aankloppen, die de Ka mer heel ondeugend aanried, om, als zij dan werkelijk in de voorlichting door dag-, nieuws- en opiniebladen zulk een groot cultureel belang zag, bij de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met een motie te gaan werken. Nadat ik nog vermeld heb, dat minister Albrechts enige nieuwe vormen van cre- dietverlening ten behoeve van de midden stand aankondigde, wil ik omtrent de mid dagvergadering alleen aanstippen, dat daar in bij de begroting van minister Rutten onder meer dr. Stokman (K.V.P.) en de heer V a n S 1 e e n v-^ro.; de onderwijs- pacificatie bespraken. Woensdag voortzetting van dat debat. Het bestuur van de Eenheidsvakcentrale heeft in een brief aan de minister-president geprotesteerd tegen de beschikking, waar door het mogelijk wordt rijksambtenaren op grond van hun lidmaatschap van een aantal organisaties, waaronder de bij de E.V.C. aangesloten bonden, te ontslaan. ADVERTENTIE Geef hem een Gillette veiligheidsscheerapparaat Sinds 50 jaar is 'n Gillette een zeer welkom geschenk. JUNIOR ARISTOCRAT één-delig precisie-scheer- apparaat met een Dispenser, (om snel de mesjes te kunnen verwisselen) bevattende 10 Blauwe Gillette sleufmesjes, in aantrekkelijk etui van kunstleer. Prijs f7.75. Andere praetische geschenken: Gillette apparaten in prijzen van f 1"- tot f 20.-. Dispensera met 20 Blauwe Gillette mesjes ook los verkrijgbaar A f 3.-. Gillette S3 Een goeie morgen" begint met Gillette l Een speciale goederentrein van de Nederlandse Spoorwegen bestaande uit elf wagons met levensmiddelen voor een waarde van f162.000, is Dinsdag uit Venlo naar Italië vertrokken. Dit is een onderdeel van de Nederlandse Rode Kruisactie tot hulp aan de slachtoffers van de overstromingen aldaar. De trein verlaat het station van Venlo. Op verzoek van Gedeputeerde Staten van Noordholland heeft de provinciale commissie ter bestudering van de gemeen telijke indeling van Noordholland in afwij king van de door haar aangegeven volg orde, ook haar voorstellen voor de Vechtstreek en het Gooi geformuleerd. De commissie adviseert tot ver ingrij pende maatregelen; zij beschrijft de lig ging en grensindeling van het Gooi om tenslotte tot de conclusie te komen dat de gemeenten Naarden, Bussum moeten wor den samengevoegd, waarbij nog gevoegd moet worden de villawijk van Huizen. Be halve één station, hebben Naarden en Bus sum ook één postkantoor en één gasfa briek. Hier bevindt zich één grote, geva rieerde gemeenschap van forensen met hun verzorgers, welke een duidelijke sa menhang vertoont. Bij de nieuw gevormde gemeente, welke de naam Naarden zal dragen, zullen ook gevoegd dienen te worden de Westelijke villawijken van Huizen, waarvan de be volking reeds herhaalde malen de wens heeft kenbaar gemaakt bij Bussum te mo gen worden gevoegd. Hiertegenover krijgt de gemeente Huizen uitbreidingsmogelijk heden naar het Noord-Westen. Bij de nieuw gevormde gemeente „Naarden" zal tevens gevoegd moeten worden de militai re kampementen „Kamp van Laren", waardoor de militaire complexen in hun geheel bij de nieuwe gemeente komen. Tenslotte vraagt de commissie toevoeging van de Hilversumse Meent bij de nieuwe gemeente, waardoor' ook het Bussumse zwembad, dat thans op Hilversums grond gebied ligt bij de nieuwe Naardense ge meenschap komt. Ook het gehele Naarder- meer moet bij de nieuw te vormen ge meente komen, ook de gedeelten die thans bij Weesp, Weespercarspel en Muiden ho ren. In totaal zal de nieuwe gemeente ruim 50.000 inwoners tellen en een oppervlakte van 4184 ha. hebben. (Bussum de meest bevolkte gemeente van de nieuwe gemeen schap is thans 802 ha. groot). Wat Laren en Blaricum betreft is de commissie van mening dat door het ge leidelijk volbouwen het verenigen van beide dorpen noodzakelijk is. De toekom stige gemeenten zal dan de naam Laren moeten dragen, lettend op de oude beteke nis van Laren voor de streek en voor het gehele land. De gemeente Weesp zal aan merkelijk uitgebreid worden. Weesper carspel zal voor het grootste gedeelte bij Weesp worden gevoegd, de stad Muiden, het dorp Muiderberg en het landelijk ge bied van Muiden en Diemen. De opper vlakte van het nieuwe Weesp zal in to taal 7130 ha. groot zijn. Weesp omvat thans 278 ha. (bij het nieuwe Weesp is Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de Nederlandse Gladiolenver eniging is Dinsdagmiddag in restaurant Brinkmann te Haarlem een bijeenkomst gehouden, waarop de heer K. Velthuis die veertig jaar lid van het bestuur is, gehul digd is. Hij werd toegesproken door de voorzitter, de heer A. J. J. Philippo, die 2120 ha. water inbegrepen). Nederhorst den Berg en Nigtevegt zullen naar het oordeel van de commissie ook tot een ge meente moeten worden samengevoegd, waarbij de naam Nederhorst den Berg wordt aangehouden. Wat Hilversum betreft wordt opgemerkt, dat deze stad zijn zelfstandigheid zal be waren. Andere gemeenten zullen niet wor den toegevoegd. Wel zullen grenswijzigin gen plaats vinden met Bussum, dat o.a. de Oostermeent van Hilversum krijgt, met 's-Graveland, met Laren, en met Loos- drecht. Het grote plan alle Gooise gemeen ten tot één gemeente te verenigen dat da teert van 1921, is door alle Gooise gemeen ten afgewezen, en de commissie vindt geen aanleiding op dat plan terug te komen. Toen wij zo op een mistige achterna middag door een Amsterdamse buiten wijk ergens in Zuid-Oost liepen, kregen wij wel sterk de indruk, dat onze ganse wereld uit zwavelzuurfabrieken, opslag plaatsen van oud roest en huurhuizen in water^aatstijl bestond. Het was alles mist en roet en gore smook en wij kre gen het zo verschrikkelijk te kwaad, dat wij wel zachtjes wenend in de misère ten onder wilden gaan. Was het nou nog maar zo'n echte Franse havenmist, vervuld van het geluid van de stoom fluit van een enkel vertrekkend schip, dan was het nog wat. Dan kon men nog de sombere Jean Gabin uithangen te genover de lichtekooien uit de kroeg op de hoek. Dan was er tenminste geen enkel lichtstraaltje meer in de wereld. Dan kon men consequent en grandioos ellendig wezen. In Amsterdam-Zuid-Oost doet die ge legenheid zich echter niet voor. Als men daar met een pet en een trui en een gezicht a la Gabin rond gaat lum melen, komt de politie vragen wat-dat mot. En tussen de rood-bakstenen hui zen, die door geniepige aannemers met de meest troosteloze smeedijzeren bal- connetjes zijn ontsierd, staan winkels, waar de bruine bonen keurig van de groene erwten zijn gescheiden en de worsten netjes in het gelid hangen. En de panden langs de glimmende straten hebben al evenmin die verrukkelijke vervallenheid, die aantoont, dat het hier zelfs met potverteren gedaan is. De fout van deze Amsterdamse wijk is dat men hier veel te keurig somber is. Dit nu is een zeer ernstige fout. Men is of keurig keurig of somber somber. Anders weet men niet meer waar men zich aan te houden heeft. Wanneer wij in een grauwe buurt lopen, verwachten wij daar louche cafés waarin men een consumptie bestelt op de uit een mondhoek komende fluister toon, die ook wordt aangewend bij het plannen maken voor een aanzienlijke beroving met manslag. Dan verwachten wij dat de politie met de hand aan de revolver loopt en voortdurend met goed gemikte vuistslagen het respect voor het gezag poogt te handhaven. Dan verlan gen wij geen vriendelijk gelach te horen en dan wensen wij de bruine bonen en de groene erwten dóór elkaar te zien liggen. Maar om dat alles hoeft men in die Zuidoostelijke Amsterdamse wijk van ons niet te komen. Men raakt er de levensmoed kwijt door de natte bomen, de vettige kinderhoofden, het piepen van de trams in de bochten, de lelijkste hui zen ter wereld, drie orgeldraaiers, die bij een schutting 1.07 staan te ver delen, prijsverlagingen van een halve cent, 80 lelijke lampekappen in één win kel en dan nog vraagt de tram-conduc teur op olijke toon, waarom men zo sjaggerijnig staat te kijken. Het is een hard en ongevoelig volk daar. Moet het ook zijn trouwens, want anders zou nie mand het uithouden temidden van de bouwwerken, die daar verrezen zijn volgens de formule: bouw maar raak maal geen architect maal het hoeft niet mooi te wezen altijd prijs. Schuift men dan tien keer de rekenlineaal heen en weer, dan krijgt men nauwkeurig de som van de depressies, die hier de men selijke geest bedreigen. Terwijl wij dit alles zo liepen te over denken, schoot ons te binnen, hoe node Amsterdam om een Ferdinand Lop ver legen zit. De heer Lop is uiteraard een Fransman, want zulke tere kasplantjes der edele dwaasheid willen in ons kli maat van wat-koop-ik-daarvoor slecht tieren. Hij staat al sinds jaar en dag candidaat voor het president- zowel als voor het premierschap van de Franse republiek en hoewel hij daar nog nim mer voor gekozen is, laat hij de moed niet varen. En hij heeft in ieder geval een grote aanhang onder de Parijse stu denten, hetgeen niet te verwonderen is wanneer men verneemt, dat het eerste punt van zijn regeringsprogram is het doortrekken van de Boulevard St. Mi chel naar de kust en het aanleggen van roltrottoirs aan beide zijden. Voorts is hij voorstander van het construeren van een glijbaan in de koepel van de Sor- bonne en dan heeft hij nog een paar kleinere punten betreffende de sociale zorg voor alle oude en vermoeide wer kers boven de 25 jaar. Deze omvat een 4-persoons-automobiel voor alle huis vaders, gratis benzine, twee pond bief stuk per dag voor alle burgers, benevens vier liter wijn, een vrijstaand huis met een moestuin voor alle gezinnen en elf maanden vacantie voor een ieder. De andere maand wordt gereserveerd voor Zon- én feestdagen. Allen die tegen dit plan zijn, de zoge naamde Anti-Lopen, verdienen naar on ze mening als schurken te boek te wor den gesteld. En wij maken ons uitermate sterk, wanneer maitre Lop, bijvoorbeeld onder auspiciën van „Les conférences frangaises" voor enige maanden aan Amsterdam zou worden uitgeleend, hij binnen luttel tijds van de hoofdstad een heel andere hoofdstad zou maken. Zonder te willen pretenderen de stout moedige denkwijze van de meester Lop te kunnen voorspellen, zouden wij toch wel enige mogelijkheden even willen aantippen. Men zou er bijvoorbeeld vrijwel zeker van kunnen zijn, dat zijn ambtsperiode zou worden ingeluid met het opheffen van het ganse belasting apparaat, teneinde de gelden vrij te maken, die voor zijn gedurfde projecten benodigd zouden zijn.. Ook de politie wordt naar huis gezonden. Met behulp van de strijdkrachten worden dan alle lelijke percelen in Amsterdam tegen de aarde geworpen. De inwoners worden dan zo lang met een representatie toelage ondergebracht in Kasteel Oud- Wassenaar, de Hoge Vuursche en wat ouderen onder hen in Huis ter Duyn. Wanneer de huurkazernes vervangen zijn door fleurige flatjes en alle Am sterdamse meisjes desgewenst in Parijs een schoonheidsbehandeling hebben ondergaan, kan men met het kleinere werk beginnen. Traditiegetrouw komt dan eerst het roltrottoir aan de beurt, dat over Haarlem en Zandvoort zal lopen en vervolgens om zal buigen naar Noordwijk en Scheveningen. Maar ook in de stad zelve moeten enige lichte ver beteringen worden aangebracht. Alle gedempte grachten worden weder open gegooid edoch met wijn, champagne en bier gevuld. Zogenaamde cola-dranken komen hiervoor uiteraard niet in aan merking. In enige speciale bassins zal men tong a la meunière of andere goed- bereide fijnere vissoorten kunnen van gen. Hengels af te halen bij de burge meester. Men zal natuurlijk rekening moeten houden met het feit, dat het met hard werken dan gedaan is. Slechts gemeente lijke diensten, die hier mogelijk nog wat in te halen hebben, zullen dag en nacht in touw moeten blijven. Hun zal echter de aangename taak worden opgedragen de gemeenschap voor te lichten omtrent de plaatsen, waar men het meeste pret kan hebben en in het algemeen de voor komende wensen van de burgerij te vervullen, zodat deze zich wel kan voe len. Per slot van rekening is dat eigen lijk ook nü wel een beetje hun taak. Hoewel zij hun dienstijver ten deze soms wel eens beperken, om geen uit slovers te schijnen. En dit alles vrienden, is nog maar een onderdeeltje van al hetgeen Ferdinand Lop voor Amsterdam zou kunnen doen. Wij vragen, kijkt eens om u heen. Ziet gij fleurige flatjes, champagne, bier en tong a la meunière? Ziet gij welwillende ambtenaren overal? Welnu dan, roept Wegens het aanhoudende succês\ geeft de Haagse Comedie heden avond wederom een reprise van .Venus bespied" van Christopher Fry in de vertaling van Bert Voeten met Paid Steenbergen in de hoofd rol. Donderdagavond wordt in de Stads schouwburg de opera „Carmen" van Bizet onder directie van Charles Bruck voor de kunstkring uitgevoerd. Vrijdag brengt het Amsterdams To neelgezelschap wederom „Het man netje in de maan" van Hunter voor het voetlicht. Louis Saalborn regis seerde deze tragi-comedie. Het Vrije Toneel vertoont dagelijks in het Centraal Theater het volks stuk „M'n zoon Roy" van Bruce Wal ker onder regie van Cruys Voor- bergh met Ton van Duinhoven in de titelrol. Verdere medewerkenden on der andere: Cor Ruys, Elly van Ste kelenburg en Riek Schagen. In het Lcidseplein Theater spelen Kitty Janssen, Guus Oster en Henk Rigters iedere avond het Amerikaan se blijspel „Eens in de honderd jaar". Deze afdeling van de Nederlandse Comedie heeft het stuk ingestudeerd onder leiding van Jan Teulings. Het gezelschap van Johan Kaart voert in de Kleine Komedie nog steeds „De appels van Eva op" met Enny Mols de Leeuwe in zeven rollen. Jaap Spigt speelt vanavond op het clavecimbel in de kleine zaal van het Concertgebouw werken van Swee- linck, Zagwijn en Voormolen. Don- derdagavond geeft de violiste Betty Jean Hagen, begeleid door Gerard Hengeveld, een recital. Op haar pro gramma staan onder meer composi ties van Johann Sebastian Bach en van Béla Bartök. In de Jeruzalemkerk aan het Jan Mayenplèin concerteert vanavond het Amsterdams Philharmonisch Or kest onder leiding van Nico van der Linden met medewerking van Elsa Barther, sopraan. Er worden werken van Gluck, Handel en Grieg ten ge hore gebracht. Er zijn geen nieutve tentoonstellingen aan te kondigen. Daarom herinneren wij er nog maar eens aan dat de ze ventigjarige, zojuist met de erepen ning van de gemeente Amsterdam onderscheiden schilder Jan Sluyters een overzicht van zijn werken ex- yposeert in het Stedelijk Museum. j om Lop. Dat hij hier kome. Over een nieuw en snorrend roltrottoir uit Parijs. BOEDA De heer K. Velthuijs werd gelukgewenst door de heer A. A. J. Philippo. Staande van links naar rechts de heren W. Jonk heer, J. F. Ch. Dix, Leo J. W. Bijvoet (allen erelid) en A. A. J. Philippo. dank bracht voor het vele werk, dat de heer Velthuijs voor de vereniging heeft verricht. De Gladiolenvereniging zonder de heer Velthuijs is eigenlijk niet denkbaar. De voorzitter bood de jubilaris namens de leden een stoel aan. De heer Philippo her dacht de heer H. G. Hopman die de stoot tot de oprichting der vereniging heeft ge geven en twintig jaar voorzitter is geweest. Vervolgens richtte hij zich met woorden van dank tot de heer J. F. Ch. Dix voor het samenstellen van het jubileumboekje en tot de heer Leo J. W. Bijvoet voor zijn ar beid voor de vereniging, speciaal bij het voorbereiden van tentoonstellingen in binnen- en buitenland. Meegedeeld werd, dat op Vrijdag 1, Za terdag 2 en Zondag 3 Augustus een inter nationale gladiolententoonstelling in het Krelagehuis te Haarlem gehouden zal wor den. De heer Van Asselt uit Vogelwaarde (Zeeuws Vlaanderen) was als het duizend ste lid ingeschreven. Hij was verhinderd de bijeenkomst bij te wonen. Hem zal een vaas worden toegezonden. De heer Walter Roozen, chef van het bureau onpersoonlijke reclame van het Centraal Bloembollencomité deed mede delingen over de plannen in het binnen- en buitenland reclame te maken voor de gladiolen. Mogelijk zal daardoor de afzet vergroot worden. De heer Leo J. W. Bijvoet overhandigde de heer Philippo een voorzittershamer en de heer Velthuijs een vaas met gladiolen. Deze betuigde zijn tevredenheid met de fraaie bloemen. Na afloop volgde een receptie waarop vele vooraanstaande figuren uit het bloem- bollenvak gelukwensen aanboden. Wegens grenswijziging op 1 Januari. Op verzoek van 95 percent der inwo ners van de wijken Oud Over en Mijnden, tot nu toe behorende tot de gemeente Loos drecht, gaan deze wijken per 1 Januari over tot de gemeente Loenen. Loosdrecht staat daardoor ruim duizend inwoners af aan Loenen, dat nu van omstreeks 1900 tot 2900 opklimpt, terwijl Loosdrecht er omstreeks 4800 over houdt. Deze grenswij ziging maakte het noodzakelijk dat in beide gemeenten verkiezingen werden gehou den voor het samenstellen van nieuwe ge meenteraden. Deze verkiezingen hebben weinig veran deringen in de raden tot gevolg gehad. On danks het verlies van ruim 600 kiezers bleef de samenstelling in Loosdrecht ge heel gelijk. In Loenen nam de Partij van de Arbeid voor de eerste keer aan de ver kiezingen deel. De P.v.d.A. verwierf één der zeven ze tels ten koste van de Protestants Christe lijke groep. In Loosdrecht had aanvanke lijk de Staatkundig Gereformeerde Partij met kans op een zetel de verkiezingen willen deelnemen, maar door een misver stand tussen voorzitter en secretaris werd de candidatenlijst niet tijdig ingediend. Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank van 17 December blijkt dat de de- viezenpositie verbeterd is met f 62.000.000, waardoor de nettodeviezenreserve steeg tot f 445 millioen. Het totaal aan metaal en deviezen bedraagt thans f 1.650.000.000. De bankbiljettencirculatie is met 12 mil lioen gestegen tot f 2.855. 888.880 millioen. De goudvoorraad is met f 3J/2 millioen gestegen tot bijna f 1186 millioen. De scheepsarts van de „Noordam" van de Holland Amerika Lijn. J. M. J. Vink, is Zaterdag aan boord plotseling overleden. Hij was veertig jaar. De „Noordam" is met da vlag halfstok in Hoboken aangekomen.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5