Westelijke plannen voor verkiezingen in Duitsland en ontwapening aanvaard Weerbericht v e l s e r Haarlems Dagblad Nederland in de commissie voor onderzoek in Duitse zones Veiligheidsraad bespreekt Italië's toelating tot UNO Trieste oorzaken voor dood Amerikaanse krijgsgevangenen Ie abonnementsprij s Industriëlen maakten studiereis in de V.S. Zwitserse regering wijst arbitrage af Garantiefonds voor industrie-financiering Het woord is aan. Abonnementsprijs der dagbladen verhoogd Koffie voor de Kerstdagen Kwestie met „Blitar" kan worden herhaald Ontwapening Het Nederlandse goud Amerikaanse veiligheids wet is aggressie" Rusland koppelt deze wéér aan opneming van andere landen Slechte verzorging in Koreaanse kampen door Noordelijke journalisten erkend Egyptisch gezant bij de Heilige Stoel Ex-hoofdambtenaar tot zes maanden veroordeeld De „Talisse" (mèt wapens) ligt thans in Priok ;e JAARGANG NO 140 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. jelef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), ferrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Adrnin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 20 DECEMBER 1951 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 22-ft Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman •ET INGANG van 1 Januari' a.s. wordt (je abonnementsprijs der Nederlandse •bladen verhoogd, waardoor dit blad van datum at 47 cent per week of 6.10 per ;maanden zal kosten. Zoals uit een Iele aankondiging op deze pagina blijkt prijsverhoging het direct gevolg van A-oor haar leden bindend besluit van de Aniging de Nederlandse Dagbladpers. !',j0or ons aangekondigde verhoging is :;ies diegene, waartoe dit bindend be i-ons verplicht. Zij dekt de extra kos- 'veroorzaakt door de zeer grote stijging jde papierprijs, slechts ten dele. Daar- Itunnen wij spreken van een bescheiden -Aging. Dat kunnen wij met te meel ijn doen omdat een verschil van 7 cent Sweek de krant maar een ietsje meer één cent per dag in prijs doet toene- 1 en omdat, in verhouding tot zoveel 'ere artikelen, de stijging van de abon- Anten op dagbladen in vergelijking met 'vooroorlogse toestand matig is. Wij voegen hier onmiddellijk aan toe dat, -.aoon de kosten van het zoveel duurdere der maar ten dele door de verhoging 2 de abonnementsprijs gedekt worden, dualiteit van ons blad niet zal vermin- jen, Integendeel: wij zullen er ons op ,jven toeleggen die te verhogen en hopen jrinte slagem Dit geeft ons te meer aan- iing om met vertrouwen een beroep te a op het begrip van onze lezers voor de ijtane situatie. In de afgelopen weken is in artikelen over cle papiercrisis, bij dialing toegelicht. In die weken heeft de seniging de Nederlandse Dagbladpers itjl streeksgewijze als landelijk tal van -aderingen gehouden, waarin de situatie :'en ter na bekeken is eer men tot het 3ieenschappelijk besluit tot prijsverho- der abonnementen is gekomen. Men a!t het tenslotte genomen in de overtui- dat ook na dit besluit het dagblad in "land nog een relatief goedkoop product I zijn. De oorzaken van de verhoging van de Eerprijs liggen buiten ons land. Zij lig- dus ook buiten Nederlands bereik. Wij aiien ze niet beïnvloeden. De firma Van dder Zonen, die in haar fabriekje Velsen •:ipapier maakt voor onze dagbladen, is ;de.tegenwoordige omstandigheden vrij- =1 uitsluitend aangewezen op houtleve- diesuit Finland, een land dat zelf in zeer iceilijke economische omstandigheden -rkeert. De Finnen hebben de prijs van hout verdubbeld en het gevolg is ge lest, dat Van Gelder de papierprijs met eer dan een derde heeft moeten verhogen, •zijn andere Noordelijke landen, die hout rreren dat zich voor de .productie van ■jiitenpapier eigent en die ook het papier ^'fabriceren. Maar er zijn hier geen siezen ter beschikking om daar in zen met sterke valuta te kopen. In algemeen is papierschaarste in de we- d ontstaan door het zeer hoge gebruik z Amerika, dat met een bevolking van 5) millioen ongeveer 60% van de totale ueldproductie tot zich trekt. De zeer zdle stijging van de Amerikaanse con- raptie sinds de oorlog heeft de prijzen op wereldmarkt sinds de oorlog direct be- ioed: in 1945 kostte krantenpapier in jlandnog 36 cent per kilo, nu zal het op Januari 84 cent per kilo worden. Natuur- I zouden de Amerikanen andere landen I de moeilijkheid kunnen redden door .neigen gebruik te beperken. Tot hen dichte vertogen, die ook door middel van lie wereld-organisaties als de U.N.E.S. ,0, tot uiting zijn gebracht, hebben even- il niet mogen baten. Dit heeft ons op ".schillende gronden, die hier eerder uit gezet zijn, verbaasd en teleurgesteld, .-ar het baat niet daarover in eigen kring blijven klagen. Wij begrijpen volkomen dat het geen etiige boodschap is, die wij u vandaag 'agen. Omstandigheden buiten de wil en den de macht van ons land hebben ertoe ieid. De Nederlandse dagbladen moesten "een gemeenschappelijk besluit komen, «overweging dat het dagblad, sinds lange "i reeds en sinds de oorlog sterker dan t tot de noodzakelijke levensbehoeften saan behoren heeft de beperking van de Bhoging beïnvloed. R- P. Verhoging van de productiviteit van de 'ierlandse en in het algemeen van de üopese industrie zal slechts mogelijk zijn -er economische welvaart van de Euro- landen. Dit is wel de voornaamste ïclusie, waartoe de Nederlandse in- -jtriëlen, die tezamen, met industriëlen uit aiere Europese landen op uitnodiging van T.C.A. n de Amerikaanse werkgevers- lanisaties een bezoek aan de Verenigde -ten hebben gebracht, zijn gekomen. Algemeen was men zeer geïmponeerd - omvang, werkwijze en bestuursorga- ■stie van de Amerikaanse fabrieken, of- 2°on men kon constateren, dat de in— -ling der Nederlandse fabrieken ook in aaal opzicht zich met die der Ameri- kan meten. Naar de heer T. J. Twijnstra, directeur h hvijnstra's Oliefabrieken N.V., die als «jatter van de Nederlandse delegatie op- mededeelde, staat de Amerikaanse mustrie voor wat betreft de arbeidsver- i-iaingen, afzet, prijsvorming en andere «oren voor dezelfde problemen als de joerlandse industrie. Een belangrijk ver- JJ*» de Amerikaanse industrie zich Makkelijker en goedkoper van grondstof- '•Han voorzien. W.werd ook betoogd door de voorzitter de Contactcommissie Opvoering Pro- AT it' 'r- W. H. van Leeuwen uit Het grote productievermogen en de productiviteit zijn terug te voeren tot -adrietal factoren: de grote grondstoffen- van de Verenigde Staten, de grote -e de Verenigde Staten door hun A, e "^gestrektheid en hun grote bevol- vormen, en de vérgaande mechanisa- p 'an de Amerikaanse industrie. Door de A'e-e mechanisatie is de verhouding tus- beschikbare productiemiddelen en - ^rkkracht der arbeiders in Amerika Ljger dan in Nederland. In de Ameri- industrie is de verhouding tussen de i-a Per werkuur en het verbruik van >hf.rWattuur electriciteit 80 1. Deze «h??8 is in Nederland slechts 16 1. u er.Van Leeuwen verklaarde met na- j'J.tiat er geen verschil is tussen de 'VWiSpriIst^ties der Amerikaanse en der *lertandse arbeiders. PARIJS (Reuter). De tweede politieke commissie der U.N.O. heeft Woensdag met 45 tegen zes stemmen bij acht onthoudin gen het voorstel tot de instelling van een onpartijdige commissie voor een onderzoek naar de omstandigheden voor verkiezingen in geheel Duitsland goedgekeurd. In de resolutie verbindt de U.N.O. zich hulp aan te bieden voor het verzekeren van vrije verkiezingen, als zij er van is over tuigd dat gunstige omstandigheden hier voor bestaan. Tegen stemden de landen van de Com- infprm en Israel; Argentinië, Afghanistan, Birma, India, Indonesië, Jemen, Joego slavië en Zweden onthielden zich van stemming. De Israëlische afgevaardigde verklaar de, dat zijn delegatie geen resolutie kon aannemen, die niet uitdrukkelijk op de ge varen van herleving van het nationaal- socialisme wijst. Volgens de aangenomen resolutie zal een uit Nederland, Brazilië, Pakistan, Polen en IJsland samengestelde commissie worden verzocht onmiddellijk en gelijktijdig in "West- en Oost-Duitsland en in Berlijn een onderzoek in te stellen. (De Pakistaanse afgevaardigde heeft verklaard, dat Pa kistan bereid is in de commissie zitting te nemen. Polen zal niet in de commissie zitting nemen omdat „Poolse deelneming slechts zou helpen de onwettige aarcl van de commissie te verdoezelen", aldus de Poolse afgevaardigde). De resolutie doet een beroep op de auto riteiten in geheel Duitsland om de com missie allle mogelijke faciliteiten te ver lenen. De commissie krijgt opdracht „zo vroeg mogelijk" verslag aan de U.N.O. uit te brengen. Zoals gisteren reeds in een deel van onze edities werd gemeld, heeft de politie ke commissie van de U.N.O. de resolutie waarin de Westelijke ontwapeningsplan nen zijn vervat, in haar geheel met 44 tegen vijf stemmen (de Sovjet-Unie, Wit-Rusland, Tsjechoslowakije, Polen en Oekraïne) goedgekeurd. Tien landen (Af ghanistan, Argentinië, Egypte, India, In donesië, Pakistan, Perzië, Syrië, Saoedi- Arabië en Jemen) onthielden zich. Birma was niet aanwezig. De ï-esolutie gaat nu naar de Algemene Vergadering. Zij voorziet in de oprichting van een ontwapeningscommissie onder BERN. (Zwitsers Telegraaf Agentschap). Het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het volgende medegedeeld: „Volgens de overeenkomst van Wash ington van 25 Mei 1946 heeft Zwitserland zich verplicht om een bedrag van 250 mil lioen Zwitserse francs ter beschikking van de geallieerden te stellen, waartegenover de geallieerden voor zichzelf en voor hun circulatiebanken afzagen van alle aanspra ken tegenover de Zwitserse regering of de Zwitserse nationale bank, welke betrek king hadden op het goud, dat Zwitserland tijdens de oorlog van Duitsland heeft ver kregen. Daarmede waren alle op dit goud betrekking hebbende kwesties afgedaan, overeenkomstig een uitdrukkelijke bepa ling van het verdrag, ook voor de Neder landse regering en haar circulatiebank. Toen desondanks de Nederlandse rege ring in de zomer van 1948 de bondsraad uitnodigde tot het voeren van besprekin gen over deze kwestie, moest deze uitnodi ging van de hand gewezen worden, daar de bovengenoemde afkoopsom reeds lang door Zwitserland was betaald. Door de be antwoording van een interpellatie hierover heeft de bondsraad op 13 Juli 1948 de openbare mening uitvoerig over deze goud kwestie ingelicht. Korte tijd geleden heeft de Nederlandse regering aan de bondsraad het voorstel ge daan, om door een scheidsgerecht de vraag te laten beslissen, of er, en zo ja welke, Zwitserse verplichtingen jegens Nederland zouden bestaan. Waar Zwitserland zijn verplichtingen ten aanzien van dit goud reeds jaren geleden is nagekomen, moest de bondsraad tot zijn leedwezen een afwij zend antwoord geven". 'verantwoordelijkheid van de Veiligheids raad. Aaangedrongen wordt op een inter nationale ontwapeningsconferentie wan neer de commissie voldoende met haar werk is gevorderd. De politieke commissie heeft de Russi sche eis tot een onvoorwaardelijk verbod op de productie van atoomwapens en tot vermindering van de bewapening van de grote vijf met een derde, verworpen. Het voornaamste resultaat van de on langs te Parijs gevoerde geheime bespre kingen van de „grote vier" is overeenstem ming over de nieuwe ontwapeningscom missie om controle op atoom- en conven tionele wapens te bestuderen. In de com missie zullen alle leden van de Veiligheids raad en Canada zitting hebben. Zij zullen binnen 30 dagen met hun werk moeten beginnen en tegen 1 Juni 1952 hun eerste verslag moeten uitbrengen. Een Russisch amendement, dat de ont wapeningscommissie opdracht geeft bin nen drie maanden practische voorstellen voor een controle op de ontwapening bij de Veiligheidsraad in te dienen werd ver worpen met 41 tegen vijf stemmen bij 12 onthoudingen. Een ander Russisch amendement dat een bei-oep doet op alle landen om voorstellen voor een ontwapening en toezicht op de atoomenergie in een internationale confe rentie te bestuderen werd eveneens met 37 tegen zeven stemmen bij 11 onthoudingen verworpen. Ook een Russische poging om de conferentie tegen 1 Juni bijeen te roe pen werd met 41 tegen vijf stemmen en 12 onthoudingen afgewezen. De minister van Financiën heeft in een nota aan de Tweede Kamer bijzonderhe den bekend gemaakt betreffende de met de Verenigde Staten bereikte overeen stemming inzake de financiering van een op te richten garantiefonds ten behoeve van de financiering van ondernemingen met risicodragend kapitaal. Het garantiefonds zal de transformatie in risicodragend kapitaal kunnen bewerkstel ligen, doordat het garanties zal verstrek ken aan financieringsinstellingen voor hun deelnemingen in het risicodragende kapi taal van ondernemingen, welke garanties het bedoelde maatschappijen mogelijk moet maken de voor de deelnemingen be nodigde middelen in de vorm van leningen aan te trekken van de institutionele be leggers. Het garantiefonds zal in de vorm van een stichting in het leven worden geroe pen. Het bestuur van de stichting zal wor den gevormd door leden van de raad van toezicht van de Herstelbank en vertegen woordigers der betrokken ministeries. De instelling" van het garantiefonds zal geen gevaar opleveren voor het monetaire evenwicht in het land. Beoogd wordt slechts een gedeelte van het bestaande ka pitaalaanbod in andere banen te leiden. mmz De stad Oslo heeft Rotterdam een kerst boom geschonken van 15 meter, die onder grote belangstelling der Rotterdamse jeugd voor het stadhuis aldaar werd geplaatst en „opgetuigd". Russische aanklacht: PARIJS, (Reuter) In de middagzit ting van Woensdag heeft de politieke com missie van de UNO de Sovjet-Russische klacht tegen Amerikaanse „aggressieve da den" en „inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen" be handeld. De Russische minister van Buitenlandse Zaken ,Wysjinski, zei, dat de Amerikaanse wet op de wederzijdse veiligheid neerkomt op schending van het internationale recht en dat zij een grove schending betekent van de tussen de beide landen bestaande ver plichtingen. „Amerikaanse inmenging blijkt uit de toewijzing van 100 millioen dollar voor het recruteren van personen en orga niseren van gewapende groepen onder mis dadigers en oorlogsmisdadigers, die uit de Sovjet-Unie zijn gevlucht. De wet op de wederzijdse veiligheid als geheel kan slechts worden beschouwd als een aggres sieve daad, bedoeld om de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie en internationale betrekkingen in het algemeen ingewikkeld te maken". Voorts zei Wysjinski, dat overeenkom sten tussen de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie voorzien, dat beide partijen zich onthouden van steunen van militaire of an dere organisaties, die een gewapende strijd tegen de andere partij willen voeren. Hij zou een resolutie indienen, die een beroep doet op de UNO om de wet als in strijd met het handvest van de UNO te ver oordelen en om de Amerikaanse regering aan te bevelen uit deze veroordeling voort- PARIJS (Reuter). De Veiligheidsraad heeft gisteren een resolutie van de Alge mene Vergadering van de UNO in behan deling genomen, waarin de onmiddellijke toelating van Italië tot de organisatie wordt gevraagd. De Franse afgevaardigde Jean Chauvel, die Italië's toelating formeel voor stelde, verklaarde, dat dit land een vrede lievende mogendheid is, die geheel voldoet aan de eisen voor het lidmaatschap. Hij bracht naar voren, dat Italië reeds uit naam van de UNO Somaliland bestuurt en bij gevolg ook de voorrechten, die verbonden zijn aan het lidmaatschap, dient te krijgen. De huidige voorzitter van de Veiligheids raad- dr. Antonio Quevedo van Ecuador, sprak' zich eveneens uit voor aanvaarding der resolutie. Hij herinnerde echter aan de vier gelegenheden, waarbij de Sovjet-Unie haar veto tegen de toelating van Italië had uitgebracht en drong ér op aan niet te overijld tot stemming over te gaan. De Nederlandse afgevaardigde D. J. von Balluseck verklaarde de candidatuur van Italië van harte te steunen. Hierna spraken zich achtereenvolgens de vertegenwoordigers van India, nationalis tisch China, Engeland en Turkije uit ten gunste van de resolutie. De Russische afgevaardigde Jacob Malik A.F.P. meldt uit Paixmoendjom dat Noor delijke journalisten gisteren aldaar de vol gende oorzaken hebben opgegeven voor het feit, dat van de als vermist opgegeven leden der verbonden strijdkrachten in Korea een veel groter percentage niet-Amerikanen dan Amerikanen zich In krijgsgevangen schap bevindt. De meeste Amerikaanse militairen zijn gevangen genomen tijdens de strijd in de herfst van 1950, „toen slechts zeer weinig gewonden een kans tot overleven hadden", het hoge levenspeil der Amerikaanse mili- tairen maakt hen kwetsbaarder onder moeilijke omstandigheden en de meeste Franse, Britse, Turkse en Philippijnse krijgsgevangenen zijn in handen der Chine zen gevallen en de voeding in de Chinese gevangenkampen is meer op hun behoeften berekend dan hetgeen in de Noord-Kore- aanse kampen wordt verstrekt. De geallieerde en Noordelijke leden van Dr. J. Gertenbach uit Amsterdam, die als eerste Nederlandse particuliere arts sinds Februari van dit jaar in Korea werkzaam is geweest op verzoek van de UNO, is Woensdagmiddag met 50 dagen „home leave" in de hoofdstad teruggekeerd. We zien hier dr. Gertenbach bij zijn arbeid in een tent op het eiland Kojedo, waar aan Zuid- Koreaanse vluchtelingen medische hulp werd verleend. de subcommissie voor het bespreken van regelingen voor een wapenstilstand hebben in een verhit debat vandaag het Noorde lijke voorstel besproken, dat de aanleg van vliegvelden zou moeten kunnen worden voortgezet tijdens een wapenstilstand. De geallieerde woordvoerder, generaal Nuc- kols, zeide, dat de geallieerden hun argu mentatie tegen dit voorstel hebben geba seerd op de realiteit, dat de Noordelijken op het ogenblik geen geschikte vliegvelden in Korea hebben". Nu beide partijen zich er over beklagen, dat de uitwisseling van lijsten met krijgs gevangenen niet bevredigend is, heeft een geallieei'd verbindingsofficier een onderhoud gehad met de Noordelijken om te trachten een hervatting van de bijeenkomsten van de betrokken subcommissie te bewerkstel ligen. Van geallieerde zijde wordt geklaagd, dat de door de Noordelijken verstrekte lijsten geen gegevens bevatten over bijna negentig procent van de vermiste manschappen van de UNO. De Noordelijken verklaren, dat de gealli eerde lijsten waardeloos zijn, omdat de namen van de Noordelijke krijgsgevange nen in het Engels zijn opgegeven en geen regimentsnummer zijn vermeld. President Truman heeft gisteren via zijn perssecretaris Joseph Short een speciale waarschuwing doen uitgaan, waarin hij er op wijst dat de lijst met namen van de in Korea gemaakte geallieerde krijgsgevange nen, die van cle Noordelijken is ontvangen, „op geen enkele wijze op haar juistheid is getoetst en dat er niet de minste waar borg bestaat voor de juistheid van de daar in verstrekte gegevens". CAïRO. (Reuter). De waarnemende mi nister van Buitenlandse Zaken van Egypte, Farag Pasja, heeft meegedeeld, dat het Va- ticaan de benoeming van Ahmed Rasjid Bey tot Egyptisch gezant bij de Heilige Stoel heeft aanvaard en diens geloofsbrie ven uit naam van „Koning Faroek van Egypte en de Soedan" heeft goedgekeurd. Diplomatieke kringen te Cairo staan echter sceptisch tegenover deze Egyptische verklaring, volgens welke het Vaticaan de nieuwe titel van Koning Faroek zou heb ben erkend. Dit heeft tot dusver alleen Perzië gedaan. was van mening, dat „er nog steeds pogin gen worden gedaan om inbreuk te maken op de procedure betreffende het toelaten van nieuwe leden." Naar zijn oordeel was de beheerschapscommissie, die de toelating van Italië heeft aanbevolen, niet com petent zulks te doen. Voor het besturen van een gebied, dat onder beheerschap staat, is het lidmaatschap van de UNO niet nodig, aldus Malik. Russische resolutie Hij deelde mee, dat de Sovjet-Unie een resolutie zal indienen, waarin gezegd wordt dat de Veiligheidsraad na het bestuderen van de verzoeken van Albanië, de Mon goolse volksrepubliek, Bulgarije, Roemenië, Hongarije, Oostenrijk, Ceylon, Finland, Ier land, Italië, Jordanië, Portugal en Nepal de Algemene Vergadering zal aanbevelen al deze landen tot de UNO toe te laten. De Amerikaanse vertegenwoordiger, Er- nest Gross, verklaarde, dat de Sovjet-Unie blijkbaar de wens van de overgrote meer- derheid van de Algemene Vergadering als niet belangrijk beschouwde. Hij noemde dit „uiterst onverantwoordelijk". Naar zijn oordeel was het klaarblijkelijk de bedoeling van de Russische delegatie om tegen de toelating van Italië te stemmen, tenzij de overige candidaten tegelijk zouden worden toegelaten. De Franse afgevaardigde stelde hierop voor de vergadering te verdagen teneinde de Russische ontwerp-resolutie te gaan be studeren. De Veiligheidsraad ging daarna uiteen. Er is nog geen datum voor de vol gende bijeenkomst vastgesteld. De enorme verhoging van de prijs van het courantenpapier met meer dan 35 waardoor deze tot het tienvoud van de gemiddelde vóóroorlogse is gestegen, heeft de Vereniging De Nederlandse Dagbladpers 1945 genoodzaakt tot het nemen van een voor alle dagbladen bin dend besluit, de abonnementsprijzen der dagbladen met ingang van 1 Januari 1952 te verhogen. Dank zij het feit dat, naar gehoopt wordt, een deel van de sterke kostenstijging op andere wijze zal kunnen worden omgevangen, zal de verhoging van de abonnementsprijzen tot slechts 7 cent per week beperkt kunnen blijven. De prijs van dit blad zal ingevolge bedoeld besluit met in gang van 1 Januari 1952 moeten bedra gen 47 cent per week of 6,10 per drie maanden. Wegens het aannemen van een gift van 10.000 Ii\ H. E., luitenant-kolonel b. d., destijds hoofd van het bureau Vrijstellingen Offi cieren van het ministerie van Oorlog, heeft zich te verantwoorden gehad voor de krijgsraad te velde te 's-Gravenhage wegens het als ambtenaar aannemen van giften, welke de bedoeling hadden hem in strijd met zijn plicht te doen handelen. Zo had hij van een maatschappij 10.000 gulden aangenomen om iemand anders dan eexx béamte dier maatschappij, die deze laatste liever niet miste, voor militaire dienst op te roepen. De auditeur-militair noemde het optre den van ir. E. corruptie. Hier moest zeer streng worden opgeti-eden omdat van deze lieden verwacht wordt, dat zij betrouw baar zijn. Spr. stelde het op prijs, dat de beklaagde ruiterlijk alles bekende en eiste iy2 jaar gevangenisstraf wegens het aan nemen van giften, verduistering en oplich ting. De verdediger, mr. A. Mout, vroeg op juridische gronden op alle punten vrij spraak. De krijgsraad sprak ir. E. vi-ij van ver duistering en oplichting en veroordeelde hem wegens het aannemen van giften tot 6 maanden gevangenisstraf. Allard Pierson: Onder de vreemde dingen, waar van de wereld overvloeit, is mis schien weinig zo vreemd als de willekeur waarmee aan sommigen gevoel toegekend, aan anderen gevoel betwist wordt. vloeiende maatregelen te nemen. Namens de Verenigde Staten sprak Mansfield „zonder voorbehoud" de Sovjet- Russische aanklacht tegen. Hij hield er aan vast, dat de wet op de wederzijdse veilig heid was opgesteld in de geest van het Handvest der UNO en dat de wet het jong ste voorbeeld was van de Amerikaanse po litiek om te helpen „bij de opbouw van een sterke en gezonde internationale gemeen schap". „De Verenigde Staten hebben geen aggressie tegen de Sovjet-Unie of enig an der land gepleegd en zullen ook geen ag gressie plegen", aldus Mansfield. Volgens hem had de Sovjet-Unie een verwrongen beeld van de wet gegeven. Het werkelijke doel van de wet was „politieke vluchte lingen, die willen deelnemen aan de ver dediging van de Atlantische gemeenschap, te helpen", aldus de Amerikaanse vertegen woordiger. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's Gravenhage heeft Bon 524 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon blijft voor het kopen van koffie bij de détaillist tot en met 5 Januari 1952 geldig. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eei-stvolgende bonaanwijzing zal op 31 Januari geschieden. Luchtbrug voor Koreaanse krijgsgevangenen Het Amerikaanse achtste leger is voor nemens een luchtbrug te organiseren om alle geallieerde krijgsgevangenen naar Ja pan over te brengen als zij krachtens een wapenstilstandsovereenkomst worden vrij gelaten. Naar aanleiding van de kwestie der wapen-ontschepingen in Indonesië ver neemt ANP van Indonesische zijde in Den Haag het volgende: Op 2 December was in de haven Tand jong Priok gemeerd het m.s. „Blitar" met bestemming Nieuw-Guinea. Toen aan de gezagvoerder van genoemd schip werd ge- vraagd of zich aan boord wapens bevon den, antwoordde hij ontkennend. Na een ingesteld onderzoek bleek, dat zich aan boord echter wél wapens en munitie be vonden. Deze werden daarop, op last van de militaire commandant van Djakarta en met goedvinden van de Indonesische regering, in beslag genomen en naar de wal vervoerd. De Nedei-landse Hoge Commissaris te Djakarta diende op 15 December bij de Indonesische regering een protestnota in tegen deze beslaglegging. Verder deelde Nederland in de nota mede, dat op 18 December het m s. „Ta- lise" te Tandjong Priok zou worden ge meerd met 170 ton wapens en munitie, met gelijke bestemming als de „Blitar". De „Talisse" is inmiddels aangekomen. De Nederlandse regering deed aan de Indonesische regering het verzoek om, hangende de oplossing van de kwestie over de wapenen van de „Blitar", de. wapens en munitie in het m.s. „Talisse" niet in beslag te nemen. Naar aanleiding hiervan wees men er van bovengenoemde Indonesische zijde op, dat in Indonesië nog van toepassing is de bepaling van het militair gezag van de legercommandant van Nederlands-Indië van het jaar 1949, die na de overdracht der souvereiniteit door de Indonesische regering werd overgenomen. In deze bepa ling wordt gezegd, dat doorvoer van wa pens door Nederlands-Indië (Indonesië) slechts kan geschieden met toestemming van de legercommandant (na de souve- reiniteits-overdracht: van de minister van Defensie). Deze toestemming is voor het vervoer van wapens met de „Blitar" nooit gevraagd. Op grond hiervan wei-den de wapens in beslag genomen. Voor het doorvoeren van wapens en munitie aan boord van het m.s. „Talisse" werd geen afzonderlijke vergun ning gevraagd, doch dit werd slechts ter loops aangesneden in de protestnota in verband met de beslaglegging op de „Bli tar". Mocht dus de „Talisse" met wapens en munitie aan boord, bestemd voor Nieuw- Guinea, een Indonesische haven aandoen, dan zou door de Indonesische regering, op grond van voi-engenoemde bepalingen, ook beslag kunnen worden gelegd op de wa penen en de munitie in dit schip. VERANDERLIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwakke tot matige wind, ruimend naar Noordelijke richtingen, later ver anderlijk. Wisselend bewolkt met enige regen of motregen. Weinig ver andering in temperatuur. 21 December Zon op 8.46 uur, onder 16.30 uur. Maan op onder 12.25 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 20 December Hoog water: 8.00 en 20.21 uur. Laag water: 3.25 en 15.45 uur. Vrydag 21 December Hoog water: 8.46 en 21.10 uur. Laag water: 4.04 en 16.28 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1