Libië wordt onafhankelijk op Kerstavond F ranse socialisten steunen Nederland moet de graan voorraden gaan aanspreken Weerbericht Deens schip bij Amerikaanse Westkust totaal uitgebrand Haarlems Dagblad Britse, Franse en Amerikaanse bases zullen er gehandhaafd blijven Minister Stikker in Engeland Griekenland in de Veiligheidsraad De kwestie-Tunis dient zich aan Van de 114 opvarenden worden er nog elf vermist Belgen nog huiverig voor plan-Schuman Het woord is aan. Drie Van Goghs in kabinet gevonden Graanproductie is achtergebleven bij de toeneming der bevolking Nieuwe order van generaal Erskine Noodoplossing voor de Franse herbewapening Ridgway vraagt onderzoek door Rode Kruis-missie Pyromaan opnieuw voor de rechtbank Nutteloze snelheid Een kwestie van vleugelpunten Radioverbinding met Australië verbroken Garantiefonds voor Flora 1953 Termijntransacties in vreemde valuta's hervat Echtheid moet nog worden onderzocht Geld van rederijen voor verbreding Merwede- kanaal Grotere bevoegdheden voor Eisenhower gg JAARGANG NO 141 jjurèaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Telef- Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 25.':')), ijigrrfgweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, pirectie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 21 DECEMBER 1951 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 300 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post ƒ5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De onafhankelijkheid van Libië zal 24 member 1951 een voldongen feit zijn, al- Ijs maakt het Britse ministerie van Bui- 'julandse Zaken bekend. Na overleg met de Franse regering in kwaliteit van bestuursorgaan van ozzan en met de Hoge Commissaris der 'in Libië, Adriaan Pelt, en over zeilde de wensen van Libië zelf, heeft de "it=e regering besloten de noodzakelijke ^afregelen te nemen, in samenwerking -5"de Franse regering, om aan de regering ^3 Libië alle bevoegdheden over te dra- Z die zij nog niet bezat. "Hiermee worden de resoluties der UNO ril'1949 en 1950 uitgevoerd. "'Groot-Brittannië zal nauwe betrekkingen -et de nieuwe staat onderhouden. Het zal lit tekort op de Libische begroting blijven anzuiveren en er is een Brits-Libisch '-iwerp-verdrag voor wederzijdse hulp- rirlening opgesteld, dat zal worden ge iend nadat een volgens de bepalingen rii de grondwet gekozen regering in het rinende voorjaar het gezag over Libië zal dioefenen. Voorts zal Libië financiële steun van frankrijk en de Verenigde Staten ont ogen. De Amerikaanse hulp wordt ver- and overeenkomstig de bepalingen van ri verdrag voor de wederzijdse hulpver- liet nieuwe verdrag voor wederzijdse nipverlening dat Groot-Brittannië en ïibië zullen sluiten, zal voorzien in het voortzetten van de legering van Britse roepen en eenheden van de Engelse lucht recht in Libië. Er is dienaangaande reeds overeenstemming bereikt met de huidige voorlopige Libische regering. Frankrijk heit met betrekking tot zijn thans in •ezzan gelegerde troepen een zelfde over- gnkómst met de voorlopige Libische rege ling gesloten. Naar verluidt zullen de Verenigde Staten, itdra Libië een onafhankelijke staat is ge- «orden, een verdrag met de Libische rege ling sluiten, waarin Noord-Amerika zal .orden toegestaan de luchtbasis te Mellaha Se blijven gebruiken. Egyptische aanklacht In de speciale politieke commissie van de CXO heeft Egypte er op aangedrongen dat ie commissaris der UNO in Libië, A. Pelt, onmiddellijk naar Parijs wordt ontboden ai verslag uit te brengen over het „regiem LONDEN, 20 December. (Reuter). De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, heeft Donder dagavond zijn Britse collega Anthony Eden op het Engelse ministerie van Bui- :enlandse Zaken bezocht. Van officiële rijde verklaart men dat het hier een „be leefdheidsbezoek" betreft. In diplomatieke kringen is men van mening dat minister Iden van deze gelegenheid gebruik heeft smaakt om zijn collega Stikker in te echten over de door hem te Parijs met de Franse premier en minister van Buiten landse Zaken gevoerde besprekingen, en ~el met name over Engelands standpunt ai aanzien van het voorgestelde Europese leger. Minister Stikker is Donderdagochtend ycor het bespreken van zaken, verband ioudende met de Europese economische «menwerking, te Londen aangekomen. Hij raakte de reis per vliegtuig. De minister sert heden per schip naar Nederland talg. Minister Stikker zal namens Nederland ie van beslissende betekenis zijnde mi nistersconferentie, die Donderdag 27 De cember te Parijs'over de voorgestelde in stelling van een Europees leger zal wor sen gehouden, bijwonen. Op deze bijeen komst zal worden gepoogd de verschillen ;sn inzicht terzake tussen de Benelux- hnden enerzijds en Frankrijk, West- Suitslancl en Italië anderzijds, te over liggen. PARIJS (Reuter). Bij de negentiende ■jamming in de Algemene Vergadering der AO is Griekenland tot lid van de Veilig- -jdsraad gekozen. ^Griekenland kreeg 39 stemmen, Wit hstand 16. Vier landen onthielden zioh ta stemming. Hiermee behaalde Grieken- •3M de vereiste meerderheid van twee ••csen, nadat in drié opeenvolgende ver keringen en bij negen stemmingen geen «slissing kon worden bereikt. Door de Algemene Vergadering is San siyador gekozen als opvolger van Argen- ;lnii! in de beheerschapsraad. San Salvador ir^§ 49 stemmen. --Iet 45 tegen 6 stemmen bij acht onthou- r^en nam de Algemene Vergadering de Amerikaanse ontwerp-resolu- voor instelling van een commissie van kjerzoek voor verkiezingen in geheel land aan. °^ens berichten uit Parijs zal de UNO- .-missie voor verkiezingen in geheel c s;and waarschijnlijk in West-Berlijn ■«r Hoofdkwartier vestigen en begin vol- ri;' ^ar met haar werkzaamheden begin- ae. issie zal gevormd worden door fc Nederland, Pakistan, Polen en Lp ^oals gemeld beeft Polen meege- isu ^et niet l'1 commissie zitting :-A-Lernen, doch in officiële kringen van de van terreur" in de voormalige Italiaanse kolonie, dat zou zijn ingesteld door de „door Engeland gesteunde voorlopige rege ring". „De toestand in Libië wordt snel slechter. Goede vaderlanders worden ge arresteerd en de vrijheid onderdrukt", al dus cle Egyptische woordvoerder. De Egyptische afgevaardigde las een tele gram van „het nationale congres" in Libië voor, waarin wordt gezegd „dat de verkie zingen voor een vrij parlement gevaar lopen te worden vervalst door de Britse imperialistische autoriteiten". De Britse afgevaardigde Sir Glachvyn Jebb ontkende nadrukkelijk, dat Engeland de onafhankelijkheid van Libië wilde ver tragen. ISMAILIA (Reuter). De opperbevel hebber der Britse troepen in Egypte, Sir George Erskine, heeft een dienstorder uit gevaardigd, waarin hij zijn manschappen opdraagt gewapende Egyptenaren, die in de Suezkanaalzöne worden aangetroffen, als „vijandelijke elementen" te behandelen. Men maakt nu cle gevolgtrekking, dat in het vervolg dergelijke personen, indien zij door de Britse troepen worden gearres teerd, niet meer door de Britse autoriteiten zullen worden overhandigd, doch door de Britse autoriteiten zullen worden berecht. Gemeend wordt, dat generaal Erskine deze order heeft uitgevaardigd omdat de Egyp tische regering te kennen heeft gegeven de beperkende bepalingen op het dragen van wapens door Egyptische burgers te zullen verlichten. Voorts wordt nog vernomen, dat de order is uitgevaardigd, omdat gewapende Egyptenaren de Britse troepen in de zóne voortdurend blijven aanvallen. Volgens een stilzwijgende overeenkomst tussen generaal Erskine en de Egyptische gouverneur van de Suezkanaal-zöne, Gha- zaly Bey, zijn tot nu toe in de zone dooi de Britse troepen gearresteerde gewapen de Egyptenaren aan de Egyptische politie autoriteiten uitgeleverd. De ijsbrekers „Noordenwind" en „Westenwind", die krachtens de Leen- en Pacht overeenkomst in de tweede wereldoorlog door de Verenigde Staten aan de Sovjet- Unie werden uitgeleend, zijn in Bremerhaven aan de Amerikanen teruggegeven. De schepen, die vergezeld waren van een begeleidingsvaartuigaan de Columbus- kadé aldaar. TUNIS (AFP) De „Nieuwe Destoer", een nationalistische Tunesische partij, heeft een staking van drie dagen afgekondigd ter ondersteuning van de eisen aan Frankrijk, die onder meer volledig zelfbestuur door een geheel uit Tunesiërs samengestelde regering omvatten. Andere Tunesische par tijen, waaronder de „Oude Destoer", een partij die zich verzet tegen elke samen werking met Frankrijk, hebben besloten aan de staking deel te nemen. Het dagelijkse bestuur van de Franse socialistische partij heeft Donderdag mee gedeeld, dat het een resolutie heeft aan genomen, waarin het aandringt op het ver lenen van zelfbestuur aan Tunis en het standpunt van de Franse regering veroor deelt. In de resolutie wordt gevraagd onder handelingen tussen vertegenwoordigers van Frankrijk en Tunis te openen teneinde een datum vast te stellen voor het onafhanke lijk worden van het gebied. Voorts wordt verzocht politieke, economische en sociale hervormingen in te voeren ter voorberei dt) meent men te mogen vertrouwen, dat :!S dn ic <ulugcu commissie eenmaal in Duitsland zal Afkomen, de Poolse en Oost-Duitse ieiten van standpunt zullen verande- PARIJS (Reuter). De Franse'rege ring heeft besloten de militaire begroting voor het Franse gebied in Europa met bijna twintig procent te verhogen voor de eerste twee maanden van het volgende jaar en verdere besluiten te nemen na de bijeenkomst van de raad van het Atlantisch verdrag, welke iii Februari te Lissabon zal worden gehouden. Tot deze tijdelijke oplossing besloot men wegens de financiële moeilijkheden, die zich bij de Franse herbewapeningsplannen voordoen. Intussen wordt er in de wandelgangen van het parlement een actie gevoerd voor het beëindigen van de strijd in Indo-China. TOKIO, (Reuter) De opperbevelheb ber van de UNO, generaal Ridgway, heeft generaal Kim II So-eng in een persoonlijke boodschap verzocht een missie van het Rode Kruis tot de Noordelijke krijgsge vangenkampen toe te laten. Ridgway voegde hieraan toe, dat hij met dit verzoek niets anders op he toog had dan het welzijn der manschappen en het geruststellen der gezinnen. Een lid der delegatie van de UNO te Panmoendjom heeft de Noordelijken mee gedeeld, dat de verbondenen zich zullen terug trekken van alle eilanden, die voor heen in het bezit van de Noordelijken waren. Volgens de New Yorkse correspondent van de „Times" hebben de verbondenen beloofd omstreeks Kerstmis een in het Chinees en -Koreaans gestelde lijst van krijgsgevangenen aan de Noordelijken te verstrekken. ding van een bondgenootschap tussen Frankrijk en Tunis „op voet van gelijk heid". De Franse minister van Buitenlandse Za ken, Robert Schuman, heeft Donderdag verklaard dat de Franse regering nooit van plan is geweest Tunis te verlaten. „Wij zijn voor hervormingen, mits deze niet worden opgelegd", aldus Schuman, die mededeelde, dat er „aanzienlijke bestuurshervormingen" in Tunis tot stand zijn gebracht en een tweede reeks hervormingsmaatregelen in voorbereiding is. De 34-jarige Amsterdamse kellner, tegen wie zich de bewijzen van brandstichting, zowel in auto's als in huizen, in de afge lopen zomer zo hoog opstapelden, dat hij tenslotte toch nog bekende, hoewel hij een week tevoren, vrijgesproken door de recht bank wegens gebrek aan bewijs, juist op vrije voelen was gesteld, heeft opnieuw wegens brandstichting terecht gestaan. Wegens brandstichting in een hotel, ge pleegd nadat hij in vrijheid was gesteld, werd 11'2 jaai' met ter beschikkingstelling der regering tegen hem geëist. SCHIP NA AANVARING GEZONKEN Bij Wemeldinge zijn in de mond van de buitenhaven twee motorschepen in aan varing gekomen. Het motorschip Friesland, metende 159 ton, geladen met 145 ton be tonijzer, op weg van Brussel naar Zwolle, is gezonken. De schipper, zijn echtgenote en zijn beide kinderen konden zich in de roeiboot redden. Het motorschip Elfride, metende 812 ton, geladen met 700 ton zand, op weg van Brunswijk naar Brussel, liep onbetekenende schade op. De Fries- 1;"--' zal gelicht worden. SAN FRANCISCO. (Reuter). Aan boord van het Deense schip „Erria" is gisteren dicht bij de monding van de Columbia- rivier aan de Westkust der V. S. een hevige brand uitgebroken. Het schip stond binnen een half uur van voor- tot achtersteven in lichterlaaie. Van de 114 opvarenden zijn er volgens de voorlopige berichten 103 gered. De andere elf worden nog vermist. Onmiddellijk na het vernemen van de brand zijn vaartuigen van de Amerikaanse kustwacht uitgevaren om de opvarenden te redden. Ook vissersschepen, die in de buurt waren, spoedden zich naar de plaats des onheils om aan de redding deel te ne men. Ondanks de felheid van de brand, ont stónd aan boord geen paniek, zo meldde de gezagvoerder aan zijn rederij. De passa giers hebben het schip op ordelijke wijze BRUSSEL (Belga). Het „comité voor de staalindustrie" heeft aan de leden dei- regering en aan die van het parlement een nota over het plan-Schuman gezonden. Hierin wordt gezegd, dat België ten op zichte van de overeenkomsten van 18 April een uiterst voorzichtige houding moet aan nemen. „Voor ons land is het in de eerste plaats gebiedend, zo schrijft het comité, om zich niet aan de spits te stellen en al vorens hierin stelling te nemen, af te wachten welke de definitieve houding zal zijn van de twee voornaamste hierbij be trokken landen, te weten Frankrijk en Duitsland". „Als het onmogelijk zou blijken om de gerezen vraagstukken nogmaals te onder zoeken, zou België zijn goedkeuring af hankelijk moeten maken van een minimum van aanvullende waarborgen", zo wordt gezegd. In ieder geval moet overeen worden ge komen, dat na afloop van de vijf jaren, vastgesteld voor de overgangsperiode, een conferentie van de vertegenwoordigers dei- aangesloten staten zou worden gehouden om eventueel te beslissen over een verlen ging van deze periode in het licht van de opgedane ervaringen. Op dat tijdstip zou een aangesloten staat het recht moeten hebben om zich uit het systeem terug te trekken, als aan zijn wen sen geen gevolg zou zijn gegeven. LONDEN (ANP). Betty Bean, het negenjarig dochtertje van een rijke ver zekeringsagent te Kansas City (Missouri) is op school wat achter in aardrijkskunde. Papa besloot de aardrijkskundige kennis van Betty wat uit te breiden door haar in de Kerstvacantie een vliegtocht om de wereld verlaten, al moesten zij hun bezittingen goeddeels in de vlammen achterlaten. Over het lot van de vermisten is nog niets met zekerheid te zeggen. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat zij door kleinere schepen zijn opgepikt. Een elf jarige jongen, die door een patrijspoort wist te ontkomen, heeft echter verklaard, dat een aantal personen in de conversatie zaal zat ingesloten door de vlammen. Hij had nog gezien, dat de kleren en haren van enige van hen reeds vlam gevat had den. Het schip is reddeloos verloren. DJAKARTA, (Aneta) Op het vlieg veld Kemajoran bij Djakarta heeft een Constellation van de Engelse maatschappij B.O.A.C. met een vleugelpunit de voor vertrek gereed staande Constellation van de K.L.M. „Eindhoven' bij de landing ge raakt. Van beide toestellen werd een vleu- gelpunt beschadigd, waardoor het Neder landse toestel niet kon vertrekken. De ge zagvoerder van het toestel van de B.O.A.C. heeft zijn verontschuldigingen aangebo den aan de gezagvoerder van de K.L.M. Geerling. De vertegenwoordiger van de B.O.A.C. heeft de K.L.M. de goedgebleven vleugelpunt van de eigen constellation aan geboden. De technische dienst van de K.L.M. zal thans de „Eindhoven" van deze punt voorzien, waarna het K.L.M.-toestel binnen 24 uur weer vliegklaar zal zijn. Het hedenmiddag binnenkomende vliegtuig van de K.L.M. zal onmiddellijk voor vertrek gereed gemaakt worden, zodat de gedu peerde reizigers waarschijnlijk Vrijdag- avon om 20.00 uur kunnen vertrekken. De passagiers van het B.O.A.C.-toestel moeten evenwel in het hotel wachten tot nieuwe vleugelpunten uit Sydney zijn aangekomen. MELBOURNE, (Reuter) Tengevolge van een staking onder de radio-operateurs van de Australische commissie voor over zeese tele-verbidingen zijn alle radiover bindingen van Australië met de rest van de wereld verbroken. De staking is het ge volg van een geschil over de status van het personeel, dat wachtdienst heeft in het radiostation te Fiskville. Zuidholland neemt voor F 40.000 deel Provinciale Staten van Zuidholland heb ben hun goedkeuring gehecht aan het voor stel van Gedeputeerde Staten tot deelne ming in het vormen van een garantiefonds voor de internationale bloemententoon- Lin Yu Tang: Van alle ongelukkige mensen in de wereld zijn diegenen het aller ongelukkigst die niet iets gevon den hebben, dat zij willen doen. te laten maken. Deze „onderwijsvernieu- stelling „Flora 1953", die in Heemstede zal wing" dreigt echter weinig resultaat te hebben: Betty is nu al drie dagen onder weg en heeft op de begane grond nog niets anders gezien dan drie wachtkamers op vliegvelden. Het toestel kwam zo laat op Newark aan, dat een bezoek aan New York er bij moest inschieten. Te Gander (Newfoundland) was het zo warm, dat ze niet op stap kon gaan. Met zes uur ver traging kwam het toestel te Londen aan en de achttien plaatsen die ze in haar reis dagboek genoteerd had om in Londen te bezoeken, moesten een begrip voor haar blijven, zo meldt de Britse pers. Nu was haar hoop gevestigd op de twee volgende landingsplaatsen, Brussel en Frankfort. Door de luidspreker werd echter meege deeld, dat het vliegtuig wegens mist zon der landing naar Turkije zou doorvlie gen„Wat is je oordeel over de we reld', werd haar in Londen gevraagd dooi de pers. ,.Ik heb er nog niet veel van ge zien", was haar antwoord. De Nederlandse Bank deelt mede, dat met ingang van vandaag de aan- en ver koop van vreemde valuta's op termijn is hervat. De termijnkoersen voor enkele valuta's wijken af van die, welke tot 17 December werden genoteerd. De maximum looptijd der termijncon tracten is teruggebracht van twaalf tot zes maanden. Verlenging op de vervaldag is in principe mogelijk. Bij de afsluiting van termijn verkoop contracten zullen tot nader order geen vooruitbetalingen meer behoeven te wor den verricht. Dit is de Fokker S. 14, een eenmotorige trainer voor straaljager-piloten met zit plaatsen voor instructeur en leerling naast elkaar. Van de zijde van vele buitenlandse luchtmachten bestaat grote belangstelling voor deze nieuwe Nederlandse oefen straaljager. Op de foto: het vliegtuig tijdens een recente proefvlucht, bestuurd door de bekende invlieger Gerben Sonderman. worden gehouden. Het garantiebedrag van de provincie bedraagt 40.000. De bij dit voorstel ingediende motie van dr. Noteboom (A.R.) om aan het verlenen van de garantie de voorwaarde te verbin den dat de tentoonstelling op Zondagen gesloten zal zijn, werd met 36 tegen 21 stemmen verworpen. De mogelijkheid schijnt niet uitgesloten te zijn dat er in Breda een drietal doekjes van Vincent van Gogh zijn ontdekt. Dezer dagen werden zij opgediept uit een eiken kabinet, waarin zij ruim dertig jaar heb ben gelegen. Het grootste stelt een wever voor, op het kleinste staat een spittende boer en op het derde een groepje boeren en boerinnen op een veld. Eigenaar van deze stukjes is de 82-jarige heer J. Schalk, gepensionneerd wagenmaker van de artil lerie, die uit liefhebberij zelf ook schildert. De veronderstelling van de eigenaar dat deze doekjes van Van Gogh zouden zijn, is niet zozeer gebaseerd op zijn kennis van de schilder dan wel op de wijze, waarop ze indertijd in zijn bezit zijn gekomen. Er is thans contact opgenomen met ir. V. W. van Gogh, die bevestigde dat de omstandigheden inderdaad aanleiding ge ven tot een kleine kans, dat het hier werk van zijn oom betreft. Uiteraard zal een onderzoek moeten uitmaken of hier van echte Van Gogh's kan worden gesproken Het komt namelijk volgens deskundigen talloze keren voor, dat men voorbarig meent een Van Gogh ontdekt te hebben. De opkoper Couvreur te Breda heeft jaren geleden een groot aantal schilder stukjes en tekeningen van Van Gogh in zijn bezit gehad en deze voor een appel en een ei van de hand gedaan. Toen later bleek dat het hier allemaal originelen be trof (de opkoper had er een kelder vol van), is door hem zelf en ook door an deren in wijde omtrek jacht gemaakt op dit werk. Hieraan werd ook deelgenomen door een zekere heer Mouwen (een mili taire kleermaker) en een officier, ge naamd Van Bakel. Deze nam enige opko pers in dienst, die met dit zoeken een dag loontje verdienden. Op deze manier kwa men er weer enkele honderden werken en werkjes van Vincent van Gogh bij elkaar. Deze doeken en doekjes hadden uiter aard veel geleden. De heer Mouwen liet er hiervan 145 restaureren door een kunst schilder die in die dagen bij de heer Schalk onderdak had gevonden. Deze meent nu dat de kunstschilder, als d*>»k voor het onderdak dat hij bij de familie Schalk genoot, enige van deze werkjes heeft afgestaan aan zijn inmiddels over leden echtgenote. Deze zou de doekjes, zonder medeweten van haar man, hebben geaccepteerd en opgeborgen in het eiken kabinet, waaruit zij dezer dagen te voor schijn kwamen. Enige grote Amsterdamse rederijen die ontevreden ziin over de verbreding en ver dieping van het Merwedekanaal hebben de regering aangeboden enige millioenen voor de onmiddellijk verbreding en ver dieping, alsmede voor de oeververbindin gen van het Amsterdam-Rijnkanaal ter be schikking' te stellen. In een bijeenkomst van vele honderden leden van landbouw-coöperaties uit het ge hele land heeft minister Mansholt Donder dagmiddag te Amsterdam betoogd dat ook op landbouwgebied nauwe samenwerking in West-Europa dringend noodzakelijk is. Op uitnodiging van de Franse regering zal eind Januari of begin Februari te Parijs een bijeenkomst worden gehouden, waarin de vertegenwoordigers der West-Europese landen de eerste besprekingen over dat onderwerp zullen houden. De vraag naar voedsel neemt steeds toe. Er komen meer mensen en bovendien is er veel meer voedsel dan vroeger nodig voor landen als India en China. Van 1939 af steeg de wereldbevolking met 13 procent, terwijl de totale productie met slechts 9 procent toenam. De productie van graan is in dit opzicht uitermate belangrijk en het is onrustbarend te constateren dat deze, vergeleken bij vóór de oorlog, op vrijwel het zelfde peil is gebleven. WASHINGTON (Reuter). Generaal Eisenhower zal grotere bevoegdheden krijgen op grond van de huidige plannen voor West-Europese herbewapening in 1952, waarover nu overeenstemming is be reikt, aldus heeft Averell Hamman, direc teur van het MSA (Bureau voor weder zijdse beveiliging), Donderdag te Parijs medegedeeld. Hamman verklaarde, dat de vertegen woordigers van de Noord-Atlantische lan den te Parijs een concreet plan voor 1952 hebben opgesteld, dat aan de regeringen dezer landen zou worden aanbevolen. Het doel van het plan is snel gevechts- klare strijdkrachten in Europa op te bou wen op grondslag van de beschikbare mankracht, hulpbronnen en financiën. Generaal Eisenhower zou vooral groter verantwoordelijkheid krijgen wat betreft het uitwerken van een voorrangstelsel voor het materiaal en constructiewerk, dat het Noord-Atlantisch leger nodig zou hebben. Eén enkele misoogst in de Verenigde Sta ten of Canada kan reeds zeer ernstige ge volgen hebben. Nederland moet ongeveer 800.000 ton importeren aan voeder- en industriegranen. De regering heeft gepoogd.die voorraden voor het merendeel te kopen in landen buiten het dollargebied, maar dat is volko men mislukt. Aanzienlijke, hoeveelheden zullen nu in Amerika moeten worden inge slagen, maar dergelijke inkopen zouden een zeer zware aanslag op onze dollar-voorraad betekenen. Om de toestand te redden, zijn er verschillende mogelijkheden: rantsoen- verlaging, inkrimping van de veestapel, of intering van onze voorraden. De minister zei dat tot dit laatste is be sloten. Voor één keer kan een dergelijk hulpmiddel wel worden toegepast omdat de laatste jaren zeer grote voorraden zijn aan gelegd. PLAATSELIJK MIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Vanavond en vannacht op vele plaat sen vorming van mist of laaghangende bewolking. Morgen overdag plaatse lijke opklaringen. Geen regen. Aan vankelijk zwakke veranderlijke, later tot matig en in het Noorden van het land tot vrij krachtig toenemende wind uit Zuidelijke richtingen. Van nacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgenmiddag dezelf de of iets lagere temperaturen dan vandaag. 22 December Zon op 8.46 uur, onder 16.36 uur. Maan op 1.14 uur, onder 12.35 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrüdag 21 December Hoog water: 8.46 en 21.10 uur. Laag water: 4.04 en 16.28 uur. Zaterdag 22 December Hoog water: 9.37 en 22.07 uur. Laag water: 4.54 en 17.19 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1