Klimaat" van de zee leert de biologen veel over stand van zaken onder water Gj ertsenstraat boos „Oceanografie" naar IJmuiden „Tam wild of wild wild' Actie tegen Woningstichting Velsen Fa. PRUIS 8 KNMI komt met zijn onderafdeling graag in IJmuiden V oetbalopstellingen Rang eer meester PM. Pels enthousiast gehuldigd Agenda voor Beverwijk Huisvrouwen in Kerstsfeer Wedstrijden van Strawberries „Piet Hein" gaat de „Van Galen" aflossen Scheepvaart De wereld in uw huiskamer met RADIO ZATERDAG 22 DECEMBER 1951 HET K.N.M.I.4IN DE BILT is een begrip geworden sinds de lange jaren, dat dit instituut ons grillige klimaat op de voet tracht te volgen en in vele gevallen zelfs vóór kan blijven. „De Bilt zegt. Hoevelen zullen zich op deze voorspellingen verlaten bij het bepalen van hun vacantie- plannen en hoe weinigen zullen beseffen welk een omvangrijke arbeid wordt verzet in het hoge, oude gebouw van het KNMI aan de Utrechtsestraatweg waar een uitgebreide staf zich dag en nacht bezig houdt met „het weer" in de ruimste zin des woords. Na de oorlog is „De Bilt" zich intensiever dan voorheen bezig gaan houden met het „klimaat" van de zee. „Oceanografie" heet dit onderzoek naar temperatuur van het zeewater, naar zout- en zuurstofgehalte, naar stroming, golfslag, zeegang en branding en naar de durende wisselwerking tussen water en wind En de biologen, die ten dienste van de Nederlandse visserij uitpluizen hoe de haring door de Noordzee trekt en hoe het met een bepaalde jaar gang" van de schol of de tong gesteld is, kunnen deze zuiver natuurkundige waarnemingen van het KNMI best gebruiken als achtergrond voor hun onderzoek. Deze oceanografie nu komt naar IJmuiden, naar het te bouwen Centraal Laboratorium voor de'visserij, dat tegen het eind van het volgend jaar waarschijnlijk al een heel eind gevorderd is. De jonge leider van dit werk, dr. P. Groen, heeft ons veel en lang over het werk van deze onderafdeling verteld en er zijn vreugde over uitgesproken, dat „zijn" oceanografie mettertijd dichter bij de zee komt en daardoor een beter con tact kan leggen met het bedrijfsleven en de dan eveneens in IJmuiden gestation- neerde visserijbiologen. „Wij bestuderen dus uitsluitend de op bouw van de zee, of om het nou maar eens mooi te zeggen: de physische eigen schappen en samenstelling van de haring vijver. In dat verband is er al een vrucht bare wisselwerking tot stand gekomen tus sen het KNMI enerzijds en de Rijkswater staat (vooral met de studiedienst IJmuiden voor het arrondissement Noordzeekanaal), het Rijksinstituut voor visserij onderzoek en de Marine anderzijds. Pas compleet in IJmuiden Maar tot nu toe zat „De Bilt" te ver van dit alles af en moest het onderzoek zich beperken tot de theorie met behulp van wat de praktijk zo af en toe wilde op leveren. Wanneer de oceanografie echter naar IJmuiden verplaatst wordt, zitten de onderzoekers er zogezegd met de neus bo ven op. Ach ja, de oceanografen gaan nu in het voorjaar mee met de „Antoni van Leeu wenhoek" en zij krijgen van de Batavier- lijn en de Hollandse Stoombootmaatschap pij regelmatig hun watermonsters uit de Noordzee, de lichtschepen verstrekken alle mogelijke gegevens, die aan boord van de stroommeters worden afgelezen en ook de weerschenen zijn van onschatbaar nut voor een peiling van de omstandigheden op en onder de oppervlakte der Noordzee, maar werkelijk compleet wordt dit werk pas, als het zijn uitvalspoort aan de kust, in IJmui den heeft. „En dan zijn we er nog niet", mijmert de heer Groen, „want de Noordzee staat zo voortdurend onder invloed van de At lantische Oceaan, zowel in het Noorden als via het Engelse Kanaal, dat feitelijk het beeld van die Noordzee niet volledig is zonder een diepgaand onderzoek van de Oceaan. Maar dan mag u me vertellen, waar het geld vandaan moet komen, want het loopt nu al. met dat ene zeetje van ons, behoorlijk in de papieren". Het geld waard En toch is het het geld waard. Twee factoren, die binnen de gezichts kring van het oceanografisch onderzoek vallen, zijn voor de visstand in de Noord zee (en daar wordt de haring dan maar even gemakshalve bijgerekend) van over heersend belang: de temperatuur van het water in zijn diverse lagen en de verdeling er van èn de stroming. Die stroming immers beslist meestal in de prille vissenjeugd over het voortbestaan van larf of ei als de stroom het jonge broed naar een te koude of te voedselarme plaats stuwt loopt het tien tegen een mis. En het is een toer, daar achter te komen. De temperatuur is nog wel te bepalen met behulp van thermometers, die zich zelf „fixeren", als ze naar de te onderzoe ken diepte worden neergelaten, maar met de stroming ligt het geval wat minder een voudig: zoals gezegd hebben de lichtsche pen stroommeters, die de snelheid en de richting van een bepaalde stroom laten zien, maar het moet toch ook mogelijk zijn voor een goed onderzoeker, om iets vooruit te vertellen vooral de visserij zou daar hevig bij geïnteresseerd zijn. Twee moto ren van de stroom de wind en het getij MEDISCHE VERZORGING TIJDENS DE KERSTDAGEN IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uitsluitend in spoedgevallen te raadplegen de artsen: J. H. van Ginkel, Kennemerlaan 123, tel. 4053 en J. Mac Daniël. De Genestetlaan 4, Driehuis, tel. 4203. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: Eerste Kerstdag, W. A. Oepts. Zeeweg 295, tel. 4229, Tweede Kerstdag W. v. Hazelen, Leeuweriklaan 52, tel. 4290. Apotheken Dienst wordt waargenomen door Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 102, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men mej. J. Winter, Evertsenstraat 3. tel. 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Maandagmiddag 12 uur tot Dinsdag morgen 9 uur: L. J. Vreeling. Vondellaan 32, tel. 3364. van Dinsdagmorgen 9 uur tot Woensdagmorgen 9 uur: M. H. A. Mel- chior, Noorderwijkweg 1, tel. 3340, van Woensdagmorgen 9 uur tot Donderdag morgen aan het spreekuur J. Rolink. Geelvinckstraat 112, tel. 3745. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, telefoon 3883 door lopende nachtdienst. Apotheek Duinwijk, Populierenlaan 44, tel. 3388. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts Ph. J. Hasela- ger, Hoofdstr. 135, tel. 8570 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, tel. 22181 (K 2500); Apotheek De Wilde, Broekbergerlaan 42, tel. 3284. zijn op elk moment van de dag bekend en het is niet ondenkbaar, dat de weten schap op den duur vooruit weet te bere kenen, hoe de stroming in de Noordzee zich zal afspelen. Maar weer en getij zijn niet de enige factoren, want het zoutge halte spreekt ook een woordje mee: het zoutgehalte van een bepaalde hoeveelheid zeewater is een betrouwbare indicator van de herkomst van dat water en al zijn er op de Noordzee geen twee jaren gelijk, er verandert ook weer niet zoveel dat de si tuatie van dag tot dag verrassingen ople vert. „Misschien zou de visserij ons op den duur een handje kunnen helpen", zegt de heer Groen voorzichtig, toen hii hoorde, dat er in de bedrijfskringen een toenemen de belangstelling voor het wetenschappe lijk visserijonderzoek bestaat. Uitwisseling met anderen „We krijgen dus een vrij aardig beeld van het „klimaat" in de Noordzee. De door ons verzamelde gegevens worden uitgewis seld met de andere Noordzeelanden en worden dan bij het KNMI in kaart ge bracht, waarna de biologen er een waarde volle steun aan kunnen hebben bij hun verdere onderzoekingen. En uit het biolo gisch materiaal zal tenslotte een heleboel af te leiden zijn. Zeven mensen, waaronder twee dames, zijn nu nog in De Bilt bezig met deze oceanografie. Ze komen naar IJmuiden. Ze zullen meehelpen aan het zo hoog nodige onderzoek in dienst van de Neder landse visserij. Hopelijk kan Nederland daarmee enigszins inhalen, wat het verloor in de loop der jaren namelijk de ge zaghebbende stem in het internationale visserijonderzoek. Het is goed, dat dit in IJmuiden zijn „.springplank" gaat vinden. V.S.V.Ajax: doel: v. d. Wint; achter: C. Schoon, Kunst; midden: Hazeveld, J. Schoon, Stijger; voor: Thoolen, Tielrooy, G. de Vries, v. d. Kuil, De Graaf. Volendam 3V.S.V. 2: doel Hamers; achter: W. v. Gelder, A. de Vries; midden: A. de Gelder, Fortuin, Veldman; voor: Warmenhoven, J. Bouwens, Den Dunnen, v. d. Wiele, Dekker. Schoten 2V.S.V. 3: doel: Serné; achter: v. Dongen, Jan Zeuw; midden: v. d. Lugt, Gerrits, Kloosterman; voor: Buding, Jan- son, Jac. Zeuw, Veldman, P. de Graaf. De MeteoorKinheim (te Amsterdam): Kinheim: Th. Keirsgieter; A. Paap en W. Mol; Jo Hesselingen, W. Groeneveld en S. de Vries; J. Muskee, H. Prinssen, J. H. v. d. Wateren, A. Prinssen en C. Luntz. L.O.C.—V.V.B. (te Amsterdam): V.V.B.: C. v. Veelen; G. v. d. Veldt en K. Kil; F. Bruinzeel, P. Helder en Hoen; J. Oos terveen, J. Schildwacht, A. Both, J. v. Loon en J. Straatsburg. I.E.V.D.S.K. (op „Rooswijk"): I.E.V.: L. Hartveld; J. Schavemaker en J. v. d. Vlies; A. Leering, H. Zonneveld en W. Michel; A. Kuilman, H. Duin, W. Castri- cum, S. Slotemaker en F. v. Aalst. Vitesse '22A.P.G.S. Opstelling Vitesse: doel: B. v. Veen; achter: H. van Velzen en W. de Wildt; midden: J. Tool, A. Hollen- berg en N. Lutte: voor: Fl. Twist, A. v. d. Valk, H. Eickhof, N. van Weenen en A. Groot. C.S.V.Zaandijk. Opstelling C.S.V.: doel: J. Edam; achter: C. Blei en C. Boot; mid den: J. Docter, H. van Velthuizen en A. Docter; voor: J. Schenk, H. Riethorst, J. Jacobs, H. Hartog en J. Kimmelaar. De „reeks 1951" sloot De huldiging van de laatste der zilveren jubilarissen van de Hoogovens in 1951 heeft bij de afdeling Transportwezen plaats ge vonden. Het betrof de rangeermeester de heer P. M. Pels, die door directeur P. R. Bentz van den Berg namens de directie werd toegesproken en uit zijn handen de jubileum-gratificatie mocht ontvangen. Het gedenkbord en het getuigschrift der Maatschappij werden met de gelukwensen van de bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies overhandigd. Vervolgens trad de chef van het Trans portwezen, de heer W. Wiersma, op het podium. Hij mocht vaststellen, dat van de 96 jubilarissen van het ten einde spoedende jaar niet minder dan 16 bij zijn afdeling werkzaam waren. Hierover verheugde hij zich zeer, want dit betekende toch dat het Transportwezen een groot aantal trouwe en toegewijde medewerkers telt. „Een van hen wordt hier gehuldigd", zei de heer Wiersma, „en het is er een die een voorbeeld is voor zijn kameraden, tot wie ik gaarne hulde en dank breng". Het Kernlid de heer J. T. Duyn was blij dat hij zijn vriend in het openbaar mocht toespreken en hem de kwalificatie „goed kameraad met een prachtig karakter", mocht verlenen. Het trio Aberson, Lieshout en Middel koop kwam, ter afwisseling, met een muzi kale felicitatie, waarvan het mondaccor- deonnummer, met zang, bij de aanwezigen een indrukwekkend succes oogstte. De heer J. J. Verswijveren, chef van de afdeling Vervoer, was door de Jubileum- kas afgevaardigd, de geschenken aan te bieden. Ook mevrouw Pels, die door alle sprekers in de huldiging werd betrokken, mocht waarderende woorden aanhoren en kreeg van de kameraden een fraaie plant. Niet minder toegewijd en waarderend was de inhoud van de toespraken, die de heren P. Heiloo (Veiligheidsman en stop- perspil van de „zwarte jongens"), J. P. Kuiper (chef Techn. Dienst) en A. Vink (rangeermeester), sprekende namens de collegas, achtereenvolgens tot de jubilaris richtten. De heer Heiloo sprak in het bij zonder over het veilig werken op het be drijf, waarvoor sterk geijverd wordt en waarvoor de jubilaris in woord en daad een propagandist is. Als slot van deze laatste enthousiaste huldiging van de „reeks 1951" trad de heer Sj. Tuinstra, rangeermeester, op met een door hem vervaardigd voortreffelijk vers. JJ Wild op tafel is een traditie, die even vast is als het banket van de vijfde December. „Dit jaar hebben wij „tam wild" in de pan, omdat onze kennis uit IJmuiden-Oost een handige jongen, die beter met een stukje koperdraad en de lichtbak kan omgaan dan met de schaaf of troffel al meer dan gewone moeite heeft moeten doen om voor zichzelf een mals duinkonijntje te strikken. Een dezer dagen waren wij bij hem aan de deur om eens te informeren of er alsnog wellicht iets was. „Welnee meneer? Geen schijn van kans Ik heb al tientallen mensen teleur moeten stellen. De laatste paar dagen is het reuze slecht. Achter elk heuveltje en boompje bij wijze van spreken ligt een ambtenaar en daarbij loopt er 's nachts allerlei ge spuis in de duinen, dat je anders nooit ziet, maar dat nu plotseling de stroper concurrentie aandoet. Ik begrijp dit na tuurlijk wel. Die jongens willen er wat bijverdienen. Het is alleen jammer, dat zij de routine van een beroepsstroper missen. Ik denk dat ik vanavond naar Texel ga. In die contreien is het veel beter en rustiger. Ik moet de zaak tenslotte lo nend houden. Waar of niet?" Niet alleen in de bomenbuurt staat onze man bekend als dè konijntjesjager van IJmuiden. Zo hebben wij wel eens ge hoord, dat hij tegen koffietijd op de eer ste ochtend bij een nieuwe baas, zijn stik- kezakje over de schouder wierp, „gedag allemaal" riep en niet meer terug kwam Een man met hevige drang naar vrijheid en natuur. Iemand, die het weer van een ander had gehoord, wist te vertellen, dat het vroeger wel eens gebeurde, dat een beroepsstroper, die in de dagen vóór Kerstmis in zijn kraag gevat werd, zijn straf in de zomermaanden mocht uitzitten omdat deze donkere tijd voor hem hèt hoogseizoen was. Onze man, die wij voor het gemak een naam zullen geven Gijs bijvooi-beeld heeft in de duinen bij mist geen radar nodig. Als het nog eens yoor mocht ko men, dat van dit gebied rond IJmuiden een kaart gemaakt zou moeten worden dan is Gijs de enige die haar uit zijn hoofd kan tekenen. Hoewel wij in het geheel niet wisten waar de lichtbak voor dient en nog min der hoe en waar de strikken gezet moeten worden, zijn wij gisternacht op pad ge weest, want het is eigenlijk maar makke lijk om een poelierswinkel binnen te stap pen, veel geld neer te tellen om dan met een keurig schoongemaakt geval onder de arm naar huis te gaan. Nee, wij dachten, dat een eigengevangen konijntje veel meer in de smaak zou vallen op eerste Kerst dag. Dat wij uiteindelijk toch een „tamme op tafel krijgen is een gevolg van het feit, dat wij die bewuste nacht teleurgesteld naar huis terug moesten gaan. Op regel matige afstanden stonden langs het duin hek namelijk bordjes met het opschrift: „Verboden toegang voor onbevoegden". Wij zijn niet bevoegd. Gijs wel. H. J. De senaat van de universiteit te Utrecht heeft de toegang tot de rijksuniversiteit voor de tijd van twee jaar ontzegd aan een stu dent, die bekend heeft diefstallen ten nadele van medestudenten te hebben gepleegd. In het Kerstprogramma draait als hoofd film in Thalia „Altijd naar wens". Er is een groot aantal bekende figuren van het witte doek te bewonderen in deze pom peuze showfilm, zoals Mickey Rooney, Red Skelton, Judy Garland en Eleanor Powell, die allen een klein variëténummer verzor gen in een soldatenshow. Kathlyn Greyson, een jongedame met een parelende stem, en de bekende pianist José Iturbi vervolmaken het ensemble dat uiteraard in deze film voornamelijk muzi kale prestaties levert, al zijn die dan ook van uiteenlopend karakter. De film is groots opgezet en onder regie van Josef Paternak geworden tot een tamelijk on samenhangend doch temperamentvol ge valletje, waarin gepoogd is wat soldateske sentimentaliteiten te exploiteren. Het ver haal doet weinig ter zake en dient slechts om de gevarieerde nummers een kans te geven. Voor liefhebers van dit genre is deze rolprent ongetwijfeld aannemelijk. Dinsdagmiddag wordt de film „Lassie komt thuis" vertoond en Woensdagmiddag „De Wolf en de zeven geitjes", beide aar dige kinderfilms, die bij de jeugdige toe schouwers zeker in de smaak zullen vallen. In Thalia komt Zaterdag en Zondag „Tarzan's vlucht" op het witte doek. De Tarzan-serie ontleent haar grote aantrek kelijkheid aan de opeenstapeling van on verwachte avonturen en dat is een eigenschap, welke meer „onder de opper- De bewoners van de Gjertsenstraat in IJmuiden-Oost zijn niet tevreden. De uiter lijk zo keurige, nieuwe huisjes schijnen vele gebreken aan te kleven. Daar de woningnood een aflevering van woningen op korte termijn eist, is het geen wonder dat de afwerking wel eens iets te wensen overlaat. Maar wanneer er dan een huurverhoging van zestig cent per week bijkomt en er wordt gelijktijdig be loofd, dat binnen zeer korte tijd de douche cel een warmwatergeyser krijgt en deze belofte wordt niet ingelost, de huurver hoging werd wèl onmiddellijk van kracht dan begint er iets scheef te trekken. Vooral omdat er tuimelramen zonder scharnieren zijn, zodat ze niet tuimelen, omdat achter de huizen het afvoerwater op wasdagen de kelders inloopt, wegens het ontbreken van afvoerputjes. De voor de huizen liggende grond mocht niet omheind en van rasterwerk worden voorzien. Wie dat dan ook niet deed zag voor zijn huis een „oerwoud" oprijzen, wie dit verbod overtrad heeft nu een keurig tuintje Dit en nog veel meer zijn de klachten Hout voor papierfabriek Vrijdagamorgen is voor de papierfabriek Van Gelder aangekomen het Finse s.s. „Dagmar", dat van de Finse haven Kaskö een lading van 1067 vadem hout aanvoerde. van de bewoners van het tussen de De Noo- straat en de Lagersstraat gelegen huizen complexen. Zij hebben nu de koppen bij elkaar gestoken en een actie op touw ge zet tegen de woningstichting Velsen. Voor alsnog bestaat deze actie in het zenden van een brief, ondertekend door de bewoners van de Gjertsenstraat. Mocht dit niet baten, dan neemt de actie „ernstiger en grotere afmetingen" aan, zo werd ons verzekerd. Zaterdag 22 December Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Van je famie moet je het maar hebben. Luxor Theater, 6.45 en 9.15 uur: De zwarte roos. W.B. Theater, 8 uur: Met de blanke sabel. Zondag 23 December Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 u.: Van je familie moet je het maar hebben. Luxor Theater, 2.15 en 4.15 uur: Lieve Rosie O'Gradie, 6.45 en 9.15 uur: De zwarte roos. W.B. Theater, 2.30 uur: De heerser, 4.30 en 8 uur: Met de blanke sabel. Maandag 24 December Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Van je famie moet je het maar hebben. Luxor Theater, 6.45 en 9.15 uur: De zwarte roos. W.B. Theater, 8 uur: Met de blanke sabel. vlakte" ligt aan de heerlijke naïveteit, waarmee Johnny Weismuller zich door het gevaarlijke leven bokst. Wanneer er niet méér mensen naar Tarzanfilms gaan kijken dan komt dat omdat de makers ervan geen maat hebben weten te houden met het aan tal en na de eerste successen hals over kop zijn voortgegaan met „Tarzan's" aan de lopende band te fabriceren, waaronder na tuurlijk zowel de kwaliteit als de attractie van het onderwerp sterk geleden hebben. De film waarin Tarzan thans rondwaart is niet de slechtste van de serie. Jane Parker, de vrouw van de aapmens, staat een erfe nis te wachten, waarvoor zij echter naar Engeland zal moeten reizen. Door de intri gues van een jager, een echtpaar en een negeropperhoofd loopt alles echter spaak. De liefhebbers van luchtige kost en in deze tijd worden dezen steeds talrijker uit logische behoefte aan een tegenwicht zullen zich amuseren en intussen met ver bazing de vaardigheid beschouwen waar mede de krachtprestatites van Tarzan in beeld zijn gebracht. Cyrano de Bergerac (Tot en met Maan dag in Rex). De sceptische houding, die men gewoon is aan te nemen ten aan zien van de vele pogingen om klassieke, althans vermaarde werken uit de drama tische litteratuur te verfilmen, kan men wat „Cyrano de Bergerac" betreft tot op zekere hoogte gerust laten varen. Dit wel sprekende bravourstuk in romantische trant boeiend als een oude ballade, van wapengekletter vervuld, heeft Top Naeff eens geschreven is als het ware geknipt voor het witte doek. Regisseur Michael Gordon is er bijna steeds in geslaagd de door de schrijver gewenste sfeer van het Frankrijk uit het begin van de zeventien de eeuw in levendige taferelen op te roe pen. Dichters en nonnen, musketiers en koekebakkers, markiezen en huurlingen hoofse juffers en cadetten van Gascogne passeren in bonte verscheidenheid de revue in voortreffelijke décors. Edmond Rostand schreef dit spel in 1897 voor de fameuze acteur Coquelin-Ainé, die er schitterende triomfen mee behaalde. Maar ook deze filmversie wordt door één man gedragen: de in Amerika sinds vele jaren beroemde José Ferrer, die zijn ver tolking van de titelrol met de Academy Award zag bekroond. Hij brengt Cyrano inderdaad tot leven als de onverschrokken najager van onbereikbare idealen, het rid derlijke ideaal van moed en zelfverloo chenende trouw. Hij is ten voeten uit de strijdbare held met een brillante geest, ge vat in een belachelijk uiterlijk, die ook door zelfspot zich uit vernedering weet vrij te vechten. Speciaal bij het duel in het Hótel de Bourgogne bewijst hij zijn zwie- rig-meeslepende zeggingskracht van de virtuoze, dikwijls fanfare-achtige verzen, die door Brian Hooker bevredigend zijn vertaald. D. K. Dinsdag en Woensdag komt in Rex de kleurenfilm „Red Canyon" op het witte doek. De Nederlandse titel is „De strijd in het rotsgebergte". Een wild paard, een wilde juffrouw en een knappe wilde man treiteren elkaar en anderen zo hardnekkig en zo lang, dat er na vechtpartijen op de vuist en de revolver niet meer overblijft dan een vermurwde schoonvader, een doodgeschoten familie van paardendieven en een massa liefde. Deze rolprent geeft alles in een prettige, niet te prentbrief kaartachtige technicolor: de paarden, cow boys, het meisje, de lasso's en de kruit damp. En de moraal. De film is gemaakt naar een verhaal van de bekende schrijver Zane Grey- „Door de eeuwen heen heeft de mens heid Kerstfeest gevierd. Men vierde feest als de kortste dag voorbij was, want dan kwam voor de natuurmens een einde aan het van-de-goden-verlaten gevoel, een eind aan het overgeleverd zijn aan de feesten der duisternis". Zo vertelde de heer J. Duinker tijdens de inleiding, die hij hield voor de afdeling Velsen-IJmuiden van de Nederlandse Vereniging voor Huis vrouwen, Vrijdagmiddag in het Patronaat. Het Christendom bracht echter een grote verandering in deze feestviering. De eer ste Christenen in het Noorden konden zich moeilijk losmaken van de traditie van het midwinterfeest. Daarom werd het geden ken van Christus' geboorte in die tijd ge plaatst. Zo werd het dus het feest van het Goddelijk licht, dat in een duistere wereld kwam. In wezen kan ook de niet-kerke- lijke Humanist Kerstfeest vieren, omdat hij duisternis en licht in eigen wezen kent. Zo kan dus het Kerstfeest voor hem symbolisch zijn voor de geboorte van het innerlijke licht, van het hogex-e en betere deel van eigen wezen. „Om al deze gedachten heen heeft men een romantische sfeer geweven". Deze sfeer was zeker te vinden in de Kerstbij eenkomst van de huisvrouwen, wier be stuursleden met grote ijver en enthousias me, als goede gastvrouwen betaamt, de zaal hadden versierd met dennengroen, de lange tafels voorzien van witte bekleed sels, waarop in houders een groot aantal kaarsen prijkten. De kandelaars op de, met een artistieke doek bedekte piano maakten mede dat het hoekje waar het kleine, maar uitstekende kameskoortje on der leiding van mevrouw Q. Mechanicus- Klomp zong, een eigen, intieme sfeer uit straalde. De samenzang der oude Kerstliederen door de vele aanwezigen deed echter ver moeden dat er nog veel meer „goed mate riaal" te vinden is voor dit kooi-, dat zeker uitbreidingbehoeft. Na de pauze heeft de heer Duinker één van Selma Lagerlöfs meest bekende Chris tuslegende voorgedragen, namelijk: „Het visioen van de Keizer". Al wat aan goede proza en poëzie het licht zag, is van blijvende waarde, omdat het de geest van de mens verrijkt. Zo vond ook deze legende weerklank in de harten der Velser huisvrouwen. De Kerstmiddag 1951 heeft vele vrou wen de beslommeringen van het huishou den voor enige uren doen vergeten. De Zondag wordt. besteed aan competitie- en bekerwedstrijden en vriendschappelijke hockey-ontmoetingen. Het eerste dameselftal is vrij en dames II speelt tegen Hurley II. Met een schotvaar- dige voorhoede kunnen de Strawberries ze ker winnen. Voor de Amsterdambeker speelt dames III tegen Spirit II. Van de uitslag is niets te zeggen, daar deze geheel afhangt van het al dan niet volledig opko men der beide partijen. Een vriendschap pelijke wedstrijd wordt gespeeld tussen het vierde dameselftal en het tweede jeugd- elftal, waarbij de jeugd de beste kansen heeft. Heren I speelt uit tegen Gooi II, de hek- kesluiters van de afdeling en een overwin ning is dan ook waax-schijnlijk. V.V.V., dat het vorige jaar degradeerde, moet tegen het tweede herenelftal de strijd aanbinden. Indien dit Strawberries-elftal zijn vorm van de laatste weken weet te be houden kan een overwinning verwacht worden. Om de Veteranen-beker speelt het vierde herenelftal tegen Amsterdam. De voorwaarde is dat de spelers gezamen lijk minstens 350 jaar oud zijn en indivi dueel niet jonger dan 30 jaar. Zandvoort III ontvangt Stx-awberries IV en zal de overwinning wel behalen. De torpedoboot jager „Piet Hein" zal op 18 Januax-i uit Den Helder naar de Ko reaanse wateren vertrekken ter aflossing van de torpedobootjager „Van Galen". De „Piet Hein" staat onder bevel van kapi tein-luitenant ter zee A. H. W. von Freitag Drabbe. Akkrumdijk, 2X Bahrein verwacht. Almkerk. 21 te Marseille. Aldabi. 21 v. Buenos Aires te R'dam Alhena, 13 v. R'dam te Buenos Aires'. Abbedijk, 21 van Antwerpen. Alloth, 21 van Antwerpen. Amstelpark, 20 v. Newport News n. Nederland Alnati. 20 bij St. Paulsrock. Alpherat, 20 700 m. ZW. Lands End. Amsteldiep, 20 240 m NO. Flores. Amstelvaart. 20 180 m. N. Flores. Arkeldijk, 20 500 m. N. Azoren. Averdijk, pass. 20 Wight. Agamemnon, 22 v. Gonaives te Blackriver verw. Alblasserdijk. 20 230 m. ZW. Fayal. Ampennan, 20 v. New York n Philadelphia. Antor.ia, 17 te Panang. Arendsdijk, 20 300 m. NO. Demerara. Armilla, 19 v. Pulubukom n. Haiphong. Axeldijk, 20 570 m. W.ZW. Flores. Alkald, 21 te Las Palrnas. Bantam, 20 te Khorelmuffatta. Barendrecht, 22 van R'dam te Aruba verw. Bennekom, 21 v. Aruba te Pta Cardon. Boskoop, pas. 20 Ouessant. Britsum, 20 v. R'dam n Hamptonreads. Blommersdijk, 20 v. Norfolk te New York Bloemfontein, 20 te Kaapstad. Bonaire, 20 v Plymouth. Bandjermasin, pass. 20 Sabang Caltex Nederland, 20 v. R'dam 'n. Sidon. Cottica, 22 Paramaribo verwacht Celebes. 21 te Vlissingen. Congostroom, 20 v. Bordeaux n. Dakar. Callisto, 20 400 m. ZO. Bermudas. Caltex Leiden, pass. 20 Gibraltar. Clavella, 20 660 m. Z. Marotiri eil. Delft, 20 te Antwerpen Dalerdijk. 23 ca. 22 u. te Le Havre verwacht. Dalerdijk, 20 430 m. N.NO. Flores n. Le Havre Delfland, pass. 20 Fernando Noronha. Delfshaven, pass 20 Vlissingen. Drent,e, 20 te Hamburg. Eemdifk, 21 te Antwerpen Elmina. 20 van Hamburg 'naar Amsterdam. Enggano. 20 150 m. ZO. Kreta n Genua. Esso Rotterdam, pass. 20 Majorca Balearen. Friesland (KRL) 20 v. Aden naar Suez. Gordias, pass. 20 Burlins n. Beyrouth. Gariet, verm. 26 12 u. v. R'dam n. Antw Hermes, 19 v. New York n. Port au Prince. Hestia, 20 v. Port of Spain n. San Juan. Hero, 21 te Balboa. Heelsum, 19 v Brownsville n. Mobile Haarlem, 20 310 m NO. St. Maria Helicon, 20 120 m. ZO. St. Maria. Hydra, 20 720 m. O. Bermudas r> Antw Ittersum, 21 v. R'dam n Baltimore Ino, 17 v. Antigua n. St. Kitts Jagersfontein, 20 v. Teneriffe' n Southampton Japara (KRL), bij Kp. de Gata Kota Gede, 20 te Port. Sudan.' Kaloekoe, 21 v. Benkulen te Tj Priok Kota Agoeng, pass. 20 Malta Kota Baroe, 20 180 m. ZO. Sabang n. Aden Kota In ten, 20 230 m. W. Minicoy Laurenskerk. 20 v. Londen te R'dam. Lombok, 17 te Los Angeles. Loppersum, pass. 21 Finisterre. Laertes, pass. 21 Gibraltar. Leuvekerk, 20 200 m. W. ten Z. Kreta Macuba, 21 Port Said verwacht. Maas, 21 van R'dam te Amsterdam Meliskerk, 20 te Dar es Salaam. Mataram, 21 van Makassar n. Singapore. EE G>ArVI<cr DE MAASWIJDTE-KWESTIE heeft in de kleine vissershaven rond het IJselmeer heel wat beroering teweegge bracht en op de publieke tribune van dè Tweede Kamer waren dan ook deze week verscheidene IJselmeervissers present om minister Mansholt en de Kamei-leden over dit voor hen zo belangrijke onderwerp te horen. Het is er op uitgedraaid, zoals wij al eerder vermeldden, dat de minister de samenstelling van een commissie uit het bedrijfsleven heeft toegezegd, die de zaak verder zal bekijken en daarna zal de mi nister alsnog overwegen of het Koninklijk Besluit, dat de maaswi.jdte van de netten voor de snoekbaarsvisserij op 100 mm bracht (later onder aandrang van de vis sers teruggebracht op 96), moet worden ingetrokken. Hiermee heeft de visserij-wetenschap een gevoelige prestige-tik gekregen en de minister zei het dan ook duidelijk: „Men moet in bedrijfskringen nu niet veront waardigd zijn, als er over een paar jaar helemaal geen snoekbaars meer gevangen wordt." Dat is de ene kant. De praktijkmensen rond hèt IJselmeer denken er echter even anders over. Ten eerste is men beducht voor de kos ten, die de vergroting der maaswijdten voor de veelal „kleine" reders met zich brengt en bovendien verwacht men met de mazen van 92, 96 of 100 mm geen snoekbaars meer te kunnen vangen. Het argument van een dreigende overbevissing wordt daar evenmin aanvaard. Tot enkele jaren geleden was er geen sprake van maaswijdtebepalingen zeggen de vissers, zodat de netten veel „nauwer" waren dan nu en niettemin zijn er in 1949 récord- vangsten geboekt. Bovendien wordt de vloot geleidelijk kleiner. Daarna werd er geëxpex-imenteerd met wijdere mazen tot 92 mm en het bedrijfsleven verzocht de overheid in geen geval nóg hoger te gaan. Den Haag echter stelde 100 mm voor en na lang wikken en wegen kwam (voor lopig in theorie) de 96 mm uit de bus, die feitelijk al doorgevoex-d had moeten zijn, maar door het felle verzet nog steeds theorie is. En het besluit heeft zich deze week in de Kamer afgespeeld een duidelijke terugtocht dus van de overheid. Zoals de zaken er thans voor staan, heeft de vex-wijding der mazen weinig kans meer. De commissie zal straks heus niet plotseling het grote belang van een econo mische oogst van de visstand inzien, nadat haar leden in de afgelopen jaren met zo veel vuur voor nauwere netten hebben ge vochten. ADVERTENTIE Ook met visserijband 160.—, 218.— enz. Philips- en Erres-toestellen (betaling in overleg) Koopt Uw radio bij een erkend N.V.R.D.-handelaar. Electr. wasmachines, vanaf 225.— R.S., Hoover e.a. uit voorraad leverbaar. Wringers, strijkbouten, electr. kachels, electr. scheerapparaten en verlichtings artikelen. W. Barendszstr. 21, Tel. 5726. IJmuiden Mentor, pass. 2X Gibraltar 'naar R'dam. Markelo. 2X 320 m. N. Dakar Marken, 20 580 m ZO. Bermudas. Mirza. 20 400 m Z. ten O. Kp. Guardafui Modjokerto, 20 te Singapore. Marissa, 21 100 m. O Trinidad. Molenkerk, 21 rede Lobito. Myonia. pass. 19 Thursday eil. Nigerstroom, 20 v. Antwerpen. Nestor. 20 nog rede Mersin. Overijsel, 20 v. Suez naar Aden. Oranjefontein, 20 v. Beira te Amsterdam. Oranjestad, 21 v. Cristobal te Amsterdam. Ootmarsum, pass. 20 Bahamas. Omala, 19 v. Bombay naar Miri. Ovula. 21 v. -Kingston te Willemstad. Polyphemus. 20 v. Makassar n. Singapore, Prins Joh. W. Friso. 20 te Bremen. Prins Willem III, 21 v Montreal té R'dam. Polydorus, pass. 20 St. Maria. Prins Maurits, pass. 20 Galloper. Pygmalion, 20 v. Paramaribo n. Curasao. Perna, 18 v. Tarakan n Yokohama. Radja, 21 Cheribon verwacht. Rondo, 20 v. Colombo naar Port Soedan. Rossum, 20 v. Casablanca naar Amsterdam. Rijnkerk, 20 te Bombay. Raki, 21 v. Londen te Amsterdam. Ruys. 21 v. Nagoya naar Osaka Reyniersz, 20 v, Tj. Priok n. Semarang. Roepat, 20 300 m W. Colombo. Schiedijk, 20 v. Singapore n. Tj Priok. Singkep, 20 van Soerabaja. Stad Maastricht, 21 v. R'dam te Genua. Straat Malakka, 21 te Mombassa. Sibajak, 27 16 u. v. R'dam via Willemstad naar Wellington. Sliediecht, 18 v. Kaapstad op La Plata. Stad Almaar, 22 12 u. v Newport News te Rotterdam verwacht. Salland, 20 140 m. N. ten W. St. Paulsrock. Scherpendrecht. pass. 20 ten Z. Kreta. Stad Breda, van Emden te Narvik. Stad Schiedam, pass 20 Burlings. Stad Vlaardingën, 20 150 m. W. Trondheim. Stanvac Pendopo, 20 in Sir. Riouw. Swartenhondt, 21 te MenadQ verwacht. Stanvac Djirak, 18 te Singapore Sunetta, pass. 20 Abrolhos. Talisse, 13 v, Amsterdam te Tj Priok. Teucer, 17 v. Lake Charles n. New York. Tarakan. 29 dwars Port Soedan. Tawali, 20 v. Panaroekan n. Semarang Tiberius, 20 v. New Orleans te La Guaira. Tjimenteng, 20 50 m, Z. Amsterdam eil. Tosari, 20 dwars Bone. Tasman, 18 van Hongkong naar Kobe. Telamon, 20 te Maracaïbo. Tjiwangi, 18 v. Singapore te Hongkong. Trajanus, 18 v. Port au Prince n New Orleans Veendam, pass. 20 Scllly's n Southampton. Willem Ruys, 20 v Tj. Priok naar R'dam. Willemstad, 20 v. Maracaïbo n. Pto Limon. Waterman, 21 480 m ZO. Southcape. Winsum, pass. 20 Finisterre. Woensdrecht, 20 130 m. N. Crooked eil. IJsel, pass. 20 Finisterre Zuiderkruis, 21 van Kaapstad te Amsterdam. Zijpenberg. 20 40 m. Z.ZW. Burlings. KLEINE VAART Actinia, 20 v. Dungarvan n Loriënt. Barendsz, 21 van Manchester te Partinton. Breezand. 20 v. ICristinestad te Boston. Casana, 21 v. R'dam te Antwerpen. Condor. 16 v Par te La Pallice. Doklaan, 20 v. Dublin n Teignmouth. Express. 20 v. R'dam te' Middlesbro. Geert Bodewes, 20 v. Bordeaux op rede Re* quejada. Heemskerk, 19 v. R'dam te Kingslynn. Hoflaan, 20 te Huil v. I-Iamina. Import, 18 v. Houston te Vera Cruz. Jakob Oorburg, 20 v. Preston n. Bilbao. Jozef Swenden, 19 v. Waterford n. Swansea. Michel Swenden, 19 v. Dublin te Swansea Noorland, 20 v. Cardiff te Antwerpen. Peter Swenden, 20 v. Dieppe te Antwerpen. Prima, 20 nog te Bayonne. Prinses Wilhelmina, 19 v Nantes op rede Re- quejada. Spess. 20 v. Scheveningen n Warnemunde. Spora, 20 nog te Bayonne. Toos. 20 v. Gothenburg h. R'dam. Trompenburgh, 20 v. Stockholm n. Paskalavik. Veenenburgh, 19 van Aberdeen te Middlesbro. Virgo, 21 v Newcastle naar Gent. Vrijburgh, 20 v. R'dam te Bordeaux. Wlckenburgh, 20 v. Bordeaux te Casablanca. IJstroom 13 v. Bristol te Newport. SLEEPVAART Humber, met 2 veerboten 20 van Falmouth. Witte Zee, 20 te Portsmouth. Zwarte Zee, 20 48' 10" Noord 13' 07" West.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 10