De Verenigde Staten door de UNO-commissie vrijgesproken UNO wenst uitwisseling van zieke en gewonde gevangenen De Gaulle heeft een eigen plan voor Europees leger Weerbericht Jost en West i: Russische aanklacht verworpen Brits schip bij Cyprus op drift geraakt Verzoek in Panmoendjom Maar eerst moet in Frankrijk „de toestand op poten zijn gezet" aarswees Israel geteisterd door zware overstromingen Amerikaanse vliegers in Hongarije voor gerecht Het woord is aan Avondklok in Ismailia „Velserbad" in nieuwe koers Amerikaans schip bij Zeebrugge aangevaren deze Courant West-Duitse sfeer gunstig voor plan Schuman Brand in een Amerikaanse mijn Tunesische leiders in Parijs Treinbotsing in Amsterdam JAARGANG NO 142 gureaux: Kennemerlaan 154. Telef. Adm. 5437. felef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), ?errasweg47,Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, pjrectie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (glijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Adrnin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 22 DECEMBER 1951 IJmuider Courant velseb Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 301 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20. Franco per post ƒ5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman •ySJlNSKI heeft te Parijs de Ameri- i/kanen maar weer eens van aggressieve Joelingen beticht. Hij heeft dit, zoals ik --ais gelezen heb, gedaan met rood aan- ipen hoofd. Misschien zijn er mensen zoiets nog steeds belangrijk' vinden, de meesten vinden dat zeker niet. Wie 'U haastig zijn blik op een ander bericht 'f{ gevestigd, wie er even bij is blijven moet hebben gedacht: Alweer. C de'hoeveelste maal? Wij komen niet -Ier. De gloeiende oorlog in Korea duurt de koude oorlog in de wereld duurt A' de bewapeningswedstrijd blijft in A gang, het wantrouwen neemt veeleer ;"dan af. Wat is er terecht gekomen van voorstel van president Auriol, in zijn •aiingsrede van de U.N.O.-vergadering, -de Grote Vier op het hoogste niveau te beraadslagen, met een uitnodiging ■look aan Stalin om aan dat beraad deel kernen, dat in de eerste plaats een sfeer -j moeten scheppen waarin men tot wer- vjjk overleg zou kunnen komen? Hef grote gevaar bij elke bewapenings- ■sjstrOd is altijd geweest, dat een ogen- 'v kan komen waarop, zoals dat pleegt te /en, „de kanonnen vanzelf zullen afgaan". Ikunt dat ook minder raadselachtig uit dikken. Ge kunt zeggen dat ervaring her- lijdelijk bewezen heeft, dat de mens in laaide omstandigheden in een soort ver_ :'ding naar de wapens grijpt, die sinds zijn opeengehoopt. Dit is niet altijd 1-resultaat van een wedijver in bewape nd geweest er zijn in het stormachtig rtden der mensheid oorlogen afgewend ."maar het is vaak gebeurd. Ook als in 4ou evenals in Washington het voor- Hen bestaat, een derde wereldoorlog te jijden ook als de Russen bij hun Htuiging zijn gebleven, dat zij door •lilde" oorlog en economische uitputting ia het Westen tenslotte hun doel zullen Heiken, en hun bewapening alleen voort- Hen uit vrees voor een Amerikaanse 'Hval ook dan dreigt dat gevaar: dat dag zal komen waarop de kanonnen •lazelfafgaan. Europa heeft te dien aan- -j vooral van het uitbreken van de eer- wereldoorlog iets kunnen leren. Wie na 1 oorlog de geleidelijk losgekomen publi- Jf van documenten over de voor- Hhiedenis en vooral de gejaagde, onb.e- -Jen diplomatieke contacten in de Juli an van 1914 heeft gelezen, zal het zich Saneren. Voor de jongere generatie is eerste wereldoorlog een veel minder rzenlijk begrip: zij kent haar alleen uit v-chiedenisboekjes. Zij heeft alleen de veede beleefd. Mep kan overwegen dat jammer is dat de leidende persoonlijk- Hen uit die tijd bijna allen dood zijn. Als nog in leven waren, als zij nog over .lüoende geestelijke Sfcherpte en gezag be- rtikken om hun woord te doen verstaan, jaden zij degenen zijn die de sterkste aan- irang op overleg met de meest overtuigen- kargumenten zouden kunnen uitoefenen. ïi\ is wellicht de korte levensduur van de 3S die de voornaamste oorzaak is, dat rdgende geslachten zo weinig lering uit het alen der voorgangers trekken. Ook de tweede wereldoorlog had verhoed Panen worden, natuurlijk verhoed kun- a worden, maar in dat geval was de -orgesehièdenis gans anders en werden de klissende beleidsfouten al jaren tevoren :gaan. De gemiddelde Europese mens staat moe it en sceptisch temidden van de nieuwe swapening, die hij genoopt is te aanvaar- Niet alleen omdat zij hem materieel zzorgen doet verkeren, onder een enorme iiiastingdruk waarbij bovendien gezonde Aouwen ontwikkeling steeds meer in het [rfrang raken, ma-ar ook omdat hij weet cat oorlog geen heil kan brengen en omdat lij nu al jarenlang geen vordering in de achting van enige oplossing ziet. Het is een cittere gedachte dat onze regeringen, in üest-Europa, zo weinig kunnen bijdragen 's de oorlog te vermijden die vermeden "ié; worden door overeenstemming en kt beëindigen van de gevaarlijke bewape- kgswedstrijd. Wie zich wel eens poogt pr te stellen hoe het over tien of twintig iarzou zijn, aannemende dat in die tijd isn derde wereldoorlog is uitgebroken, zal cü toch niet kunnen inbeelden dat de v?relö dan nog steeds in deze zelfde be- ^peningswedstrijd zou verkeren: Oost en ;t:i beide nog maar steeds verzekerend zij vrede willen. Het is, in deze tijd, ongebruikelijk tien of twintig jaar oruit te willen zien. Hetzij dan in zwart ige bespiegeling, in de bekende vrees :-or dingen die wellicht nooit zullen ge bieden. Als men die uitschakelt, als men $s vertrouwt dat zij niet zullen geschie dt welk beeld roepen toekomstgedachten ;'b op? Alleen dat van Malik of een an- |pjfi jongere Rus, als Wysjinski's opvolger ■Redend en gelijk hij rood aanlopend als staat te schelden op Amerika? Men kan ;-®n: ik denk maar liever niet aan de kaïmst. Maar waarom zou men niet aan j;-wogelijkheid van een gunstige toekomst '-enken en zich daarbij verwonderen over v; -eit. dat het Westen te dien aanzien zen zo weinig schijnt te kunnen voorstellen behalve dan in de vorm van ijverig heden, als onrijp en voorbarig en on eerbaar aangeduide plannen tot poli- ;;se éénwording van West-Europa of zelfs '■-He Atlantische landen? _A-!een maar defensie-opbouwend, alleen in het eindeloze pratend, intussen ge- jfjyk spelend met vuur, staat men pits stil en blijft, men slechts achter. het leven gaat voort. Als Auriol of f an{ter namens de West-Europese lan- een voorstel tot bemiddeling aan Rus- h en Amerika deed zou dat tenminste 'ge opluchting kunnen brengen. Wat zal worden? Weer een vruchteloos praat- scbeldjaar? R. P. fs'se staat kocht werken Nederlandse schilders 'Üld8 maanc' kieloben de Nederlandse Miers Cornelius Postma en Pieter van ci.e. §alerie Kleinberger te Parijs van hun werk gehouden. De s'aat heeft van beiden een werk =H?Lï'aliaanse gezant in Den Haag heeft van het Nederlandse Rode •j]D aanl> betuigd voor de Nederlandse de slachtoffers van de overstro- n m de Po-vlakte. PARIJS (A.F.P.) De politieke com missie der UNO heeft Vrijdag de Sovjet- Russische klacht over de Amerikaanse wet op de wederzijdse beveiliging verworpen. Met 39 tegen vijf stemmen bij 11 onthou dingen zijn de Russische beschuldigingen, dat de Verenigde Staten in de Cominform- landen „vijfde colonnes" organiseren, van de hand gewezen. Een Russische resolutie, welke herroeping eist van de Amerikaanse wet tot wederzijdse beveiliging, werd ver worpen. In de middagzitting heeft Wysjinsky voor de stemming nog het woord gevoerd. „De staten-leden van het Atlantische verdrag hebben gepoogd elkander te overtreffen bij het belasteren van en uiting geven aan hun haat jegens de Sovjet-Unie", zo zeide hij. „De Amerikaanse wet tot wederzijdse be veiliging is een nieuwe stap in de richting van een derde wereldoorlog. Deze wet heeft ten doel leden van bevolkingsgroepen uit de Sovjet-Unie en de volksdemocrati- sche staten aan te werven en in militaire eenheden te organiseren die tot opdracht krijgen te pogen de regeringen dezer landen omver te werpen. De Verenigde Staten heb ben per valscherm personen boven gebied der communistische staten uitgeworpen, met het doel de afgeworpenen misdaden tegen de regeringen dezer landen te doen plegen", aldus Wysjinski. Het lid der Amerikaanse delegatie Mans- field antwoordde dat de politieke commissie moest kiezen tussen de Russische en Ameri kaanse uitleggingen. „In het door de Rus sen aangevochten gedeelte der wet staat dat het uitgewekenen is toegestaan dienst te nemen bij de Atlantische strijdkrachten. Deze maatregel draagt een verdedigend karakter. De Verenigde Staten verontschul digen zich er niet voor", aldus Mansfield. De politieke commissie heeft de Russi sche resolutie verworpen na een debat van drie dagen. Slechts de Cominformlanden hebben vóór gestemd. Het 7.176 ton metende Amerikaanse schip „Edison Mariner" is Vrijdagavond nabij de Belgische kust tussen Zeebrugge en Oostende in aanvaring gekomen met het 2.016 ton metende Britse stoomschip „Kittywake". Het eerstgenoemde schip meldde, dat twee opvarenden waren ge wond en een derde was ingesloten. Het vroeg om een acyteleenbvander teneinde dit bemanningslid te bevrijden. De sleep boot „Ganges" uit Rotterdam, die spoedig langszij kwam had het gevraagde werktuig niet aan boord, maar uit Vlissingen ging het bergingsvaartuig „Bruinvis" met ëen brander op weg naar het Amerikaanse schip en ook een Belgische sleepboot, de „Adriën Letzer" koerste er heen. Vijftien opvarenden van de „Edison Mariner" wer den aan boord genomen van een Belgische loodsboot en zouden door een marinevaar tuig uit Oostende worden afgehaald. Men vreesde dat het ingesloten bemanningslid, indien het niet tijdig zou kunnen worden bevrijd,, om het leven zou komen. De „Kittywake" is met een ernstig be schadigde voorsteven op weg gegaan naar Vlissingen. Afghanistan, Birma, Egypte, Guatemala, India, Indonesië, Perzië, Pakistan, Saoedi- Arabië, Syrië en Jemen onthielden zich van stemming. Dit is bijna dezelfde groep van landen, die ook geweigerd heeft steun te verlenen aan het door de Westelijke grote drie ingediende ontwapeningsvoor stel. FAMAGUSTA (Reuter). In een hevi ge storm is gisteren het Britse schip „Por- lock Hill" (7.210 ton), dat op de rede van Fagamusta (Cyprus) lag, door het breken van de ankerketting op drift geslagen en gestrand. Eenheden van het Britse leger, gealar meerd door de noodseinen van het schip, snelden naar de plaats van de stranding. Met lichters heeft men getracht de „Por- lick Hill", die zware slagzij maakte en door hoge golven werd overspoeld, tegen de zware storm in los te krijgen, hetgeen niet gelukte. Twintig leden van de bemanning kwa men in de kokende golven terecht, toen een lichter, waarmee zij trachtten de wal te bereiken, omsloeg. De soldaten aan de wal vormden een keten en slaagden er in de drenkelingen in veiligheid te brengen. De andere 32 leden van de bemanning, in clusief de kapitein, bleven aan boord. Toen Vrijdagavond een nieuwe storm op stak, brak de „Porlock Hill" in tweeën. Er bevonden zich toen nog 18 pex-sonen aan boord, onder wie de gezagvoerder. Bij een tevoren gedane poging om de 33 opvarenden die zich nog op de „Porlock Hill" bevonden, te redden, was men er na melijk in geslaagd acht personen in veilig heid te brengen. Drie anderen verdronken en vier werden als vermist opgegeven. Elf dagen Kerst- en Nieuwjaarsverlof. Dit buitenkansje viel onze militairen ten deel dank zij de kolenschaarste en zij waren er best mee in hun schik. In de kazernes heerste dan ook Vrijdagmiddag tegen het vertrekuur een bizonder opgewekte stem ming. Op de binnenplaats staan de soldaten opgesteld voor het laatste appèl voor het verlof. Hun bagage ligt reeds klaar. TOKIO (Reuter). De Noordelijken in Panmoendjom hebben vandaag beloofd een verzoek van de UNO betreffende onmiddel lijke uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen te overwegen. De UNO heeft onthuld, dat „ongeveer 37.000" namen van de lijsten met Noorde lijke krijgsgevangenen zijn weggelaten, om dat zij hadden vastgesteld, dat het hier Zuid-Koreanen betrof, die tot dienst neming in het Noord-Koreaanse leger (Van onze correspondent te Parijs) Gisteren heeft generaal De Gaulle een persconferentie bijeengeroepen, speciaal om zijn denkbeelden inzake de Europese eenwording nader toe te lichten. Hij voelde daartoe klaarblijkelijk be hoefte in verband met de niet zo gunstige indruk, die de negatieve houding van hem zelf en zijn fractie in de Kamer onlangs zowel in Frankrijk als daarbuiten heeft verwekt. Men herinnert zich, dat de RPF in het parlement met de communisten te gen het Schuman-plan stemde en dat de generaal persoonlijk kort daarvoor het Franse plan voor een Europees leger van de hand had gewezen. Vijf billioen francs zullen nodig zijn om het beroemde slot van Versailles voor volko men verval te behoeden. De restauratie in 1925, die 35 millioen francs kostte, welke door het Rockefeller Instituut verstrekt werden, blijkt onvoldoende te zijn ge weest. Plafonds begeven het, vloeren zakken in en pilaren verbrokkelen. Sommige gedeelten van het kasteel staan op instorten. Ook het dak, met een totale opper vlakte van 27 are, behoeft dringend reparatie. Het is een goede, hartelijke gewoonte uw vrienden en relaties een gelukkig nieuw jaar te wensen. En u kunt dit niet eenvoudiger en tegelijkertijd vollediger doen dan door een in De prijs bedraagt slechts 7 cent per m.m., minimum 12 m.m., maximum 60 m.m In deze Nieuwjaarswensen wordt slechts de gewone courantletter ge bruikt met een enkele vette regel. Bij groter formaat en groter letter wordt de gewone losse-regelprijs be rekend, of de plaatsing op het be staande contract in mindering gebracht. Zendt ons t\jdig uw opdracht voor publicatie in ons nummer van Maan dag 31 December (of Woensdag 2 Ja nuari). KENNEMERLAAN 154 - IJMUIDEN TEL AVIV, (Reuter) Door de stro mende regens is Tel Aviv bijna geheel van de rest van Israel afgesneden. De meeste wegen naar het Noorden en Zuiden zijn on begaanbaar. Vele honderden gezinnen moesten uit overstroomde kampen voor vluchtelingen worden geëvacueerd. De Israëlische regering heeft Vrijdag be sloten de schoolkinderen naar huis te stu ren en de scholen te gebruiken als onder komen voor de duizenden vluchtelingen uit de overstroomde kampen. De minister van Onderwijs heeft in een radiotoespraak het onderwijzend personeel verzocht deel te nemen aan de reddings werkzaamheden. De toestand in de kam pen en afgelegen nederzettingen wordt slechter. De spoorwegautoriteiten hebben mede gedeeld, dat alle spoorwegverkeer in het gehele land is stilgelegd. De Israëlische luchtmacht heeft voedsel en medicamenten neergelaten voor neder zettingen in Zuid-Israel, welke door de overstromingen geïsoleerd zijn. Het meest getroffen gebied is Nahariya, ten Noorden van Haifa, waar soldaten en politie de gehele nacht in de stromende regen door werkten om de immigranten in de neder zettingen te helpen. De Gaulle merkte op, dat alle pogingen een verenigd Europa op te bouwen thans wel moeten stranden, zo lang niet eerst Frankrijk zelf op poten is gezet. Het hui dige vermolmde bewind moest, zo vond hij, radicaal worden weggevaagd. Het was tot niets in staat. Voor verschillende regeringspersonen, die, zo merkte hij op, mijn eigen ministers zijn geweest had De Gaulle nochtans wel wat waardering en eventueel zou hij dan ook niet onge neigd zijn hun medewerking in overweging te nemen, wanneer zijn uur was gekomem Maar van samenwerking op de basis van de huidige constitutie, waarvan hij de rechtmatigheid zelfs in twijfel trok, kon in geen geval iets komen. Schuman-plan, Pleven-plan en landbouw pool, dat waren surrogaten, waarvan men het gevaar bovendien niet moest onder schatten, omdat zij bij de publieke opinie de Europese gedachte in discrediet dreig den te brengen. Want ze zouden toch tot niets kunnen leiden. Daarvan was de ge neraal wel diep overtuigd. Het enige nieuwe element, dat De Gaulle naar voren bracht, was de aankondiging dat zijn compagnons, zoals hij zijn partij genoten pleegt te noemen, in de Kamer binnenkort een deugdelijker plan voor een een Europees leger in zouden dienen. Maar détails wenste hij daarover nog niet te geven. Ofschoon De Gaulle dus weinig vertelde wat ieder niet al wist, heeft hij de 300 aanwezigen weer verbaasd en als het geen journalisten waren, zouden wij zeggen ge ïmponeerd, door de snelheid en zorgvul dige beknoptheid, waarmee hij ook op de neteligste vragen reageerde. Ook deze persconferentie van de gene i-aal is opnieuw een briljant intellectueel steekspel geworden. LONDEN, (Reuter) Naar radio Boe dapest bericht heeft de Hongaarse rege ring in een nota aan de Amerikaanse re gering meegedeeld, dat de vier leden van de bemanning van het Amerikaanse vlieg tuig, dat onlangs in Hongarije tot dalen werd gedwongen, in Hongarije terecht zul len moeten staan. In de nota wordt gezegd, dat „definitief is vastgesteld", dat het vliegtuig het Hon gaarse luchtruim schond „volgens een te voren opgesteld plan". De leden der be manning zullen voor een Hongaars ge rechtshof terechtstaan als „personen, die het Hongaarse grondgebied met misdadige bedoelingen hebben geschonden". Dit be sluit was genomen, „omdat de Amerikaan se regering het niet nodig heeft geoordeeld de personen, die hiervoor verantwoordelijk zijn. te straffen", aldus de Hongaarse nota. Het Amerikaanse toestel, dat, volgens de Amerikaanse lezing met voorraden voor de Amerikaanse ambassade te Belgrado op weg van München naar de Joegoslavi sche hoofdstad, uit de koers was geraakt, werd op 19 November door Russische jachtvliegtuigen boven Hongarije tot dalen gedwongen. Toen de Amerikaanse rege ring Hongarije verzocht het toestel vrij te geven en dè bemanning vrij te laten, uitte de Hongaarse regering de beschuldiging, dat het vliegtuig gebruikt was „om spion nen boven'Hongarije uit te werpen". De Russische minister van Buitenlandse Za ken, Wysiiïxski, was deze week in de poli tieke commissie der UNO te Parijs dezelfde mening toegedaan. waren gedwongen. Dit werd meegedeeld door admiraal Libby, afgevaardigde van de UNO in de subcommissie voor de krijgs gevangenen. Hij voegde daaraan toe, dat de verbondenen het internationale Rode Kruis van deze handelwijze op de hoogte hadden gesteld. De mededeling van admiraal Libby was het antwoord op de beschuldiging van de Noordelijken, dat de namen van „meer dan 40.000" Noordelijke krijgsgevangenen, die door het geallieerde opperbevel reeds wa ren opgegeven aan het internationale Rode Kruis, niet op de ingeleverde lijsten voor kwamen. De Noord-Koreaanse afgevaardigde in de subcommissie zei dit als een hoogst ernstige zaak te beschouwen. De verbondenen hebben eerder de be schuldiging geuit, dat op de Noordelijke lijsten van gevangenen meer dan duizend geallieerde soldaten ontbraken, wier namen reeds in Noordelijke radio-uitzendingen waren genoemd. Voorstel De Britse regering bestudeert momenteel een -Amerikaans voorstel betreffende een mogelijke uitbx-eiding van de strijd tot Chinees gebied indien een te sluiten be stand in Korea door de Noordelijken zou worden geschonden. Te Londen neemt men aan, dat hierover geen volledige ovex-eenstemming zal wor den bereikt, voordat de kwestie volgende maand te Washington is besproken door Truman en Churchill. WEGENS de grote toevloed van kopij moet de pagina voor de vrouw ditmaal tot onze spijt vervallen. (Red.). Het uitzicht op ratificatie van het plan- Schuman door de West-Duitse Bondsdag is bijzonder gunstig geworden. Tegen de aanvankelijke wens van de Bondskanselier in heeft de Bondsdag de behandeling van het plan tot 8 Januari uitgesteld, doch de aanvaarding van het plan door de grote meei-aerheid van twee parlementaire com missies heeft intussen aangetoond, dat de kanselier van een aanzienlijke meex-der- heid verzekerd kan zijn. Voor de gjrote categorie twijfelaax-s onder de afgevaar digden heeft de ratificatie in Frankrijk de doorslag gegeven. Daarnaast heeft de versterkte Amei-ikaanse aandx-ang op de Duitsex"s, om zonder bedenkingen hun plaats in het continentale Europa in te nemen, zijn uitwerking niet gemist. Onder deze omstandigheden zijn ook de vooruit zichten, die het plan voor het Eux-opese leger in Duitsland heeft, veel verbeterd, ofschoon dit vi-aagstuk hier in stex-ker mate dan het plan-Schuman ovei'schaduwd blijft door de drang naar Duitse eenheid. De West-Duitse regering heeft de inhoud gepubliceerd van de ovex-eenkomsten be treffende de opheffing van het geallieerde toezicht op de West-Duitse industrie en de ontbinding van het intex-nationale Ruhr- orgaan bij de inwerkingtreding van het plan-Schuman. Beide ovex-eenkomsten werden door de West-Duitse regex-ing als voorwaarden beschouwd voor de totstand koming van een werkelijke gelijkgerech tigdheid van West-Duitsland in de toe komstige staal- en kolenpool van het plan- Schuman. De geallieei-de Hoge Commissie heeft te kennen gegeven, dat zij de voox-genomen decentralisatie van de Duitse zwai'e in- dustx-ie zo spoedig mogelijk zal uitvoeren. Tot het inwerking treden van een vre desverdrag blijft het West-Duitsland ver boden oox-logsmateriaal van welke aard ook te producex-en. Onder dit verbod val len oorlogsschepen, vliegtuigen, bepaalde machinewex-ktuigen, spi-ingstoffen en mag nesium. Voor wat betreft de scheepsbouw en de industrieën van synthetische rubber, syn thetische benzine en kogellagers en x-olla- gers, zullen de geallieerden de bevoegdheid tot beperking van de productiecapaciteit blijven behouden. In een mijn in de buurt van West-Frank fort in de Amerikaanse staat Illinois is brand uitgebroken. Volgens de eerste be richten zou een honderdtal mijnwerkers zijn ingesloten. Henry Ford: Werken doet meer dan voor ons onderhoud zorgen, het geeft ons ons leven. ISMAILIA (Reuter). De Britse oppex*- bevelhebber in Egypte generaal Erskine, heeft voor Ismailia een uitgangsverbod van zonsondergang tot zonsopgang uitgevaar digd en al het Egyptische verkeer op de wegen tussen Port-Said en Fajid, behalve voor bepaald noodzakelijk vervoer, ver boden. Niemand zal zich 's nachts in Ismailia langs het zoetwaterkanaal mogen bevinden of zich mogen ophouden in het gebied ten Zuiden van Ismailia tussen het kanaal en het Timsah-meer. Het uitgangsverbod is een gevolg van een incident bij de waterinstallaties van Suez, waar Donderdagavond soldaten van de genie een aantal Egyptenaren betrapten, die bezig waren een pijpleiding op te gra ven. Bij een daarop volgende schietpartij werden vijf Egyptenaren gedood en drie gevangen genomen. Ter gelegenheid van het vertrek van de eerste uit studenten gevormde eenheid mi litairen naar de kanaalzone zijn ruim 10.000 studenten in de grote gehoorzaal van de Foead-universiteit bijeengekomen. Ook een groot aantal professoren nam aan de be toging deel. Uit zijn fondsen heeft de bond van stu denten 30.000 gulden voor deze eerste een heid beschikbaar gesteld. Het blad „De Egyptische Beurs" heeft gemeld, dat de eerste door studenten ver vaardigde bommen zijn beproefd en dat tot op heden ruim 3.000 granaten door studen ten zijn vervaardigd. Het Egyptische i-egeringsgezinde blad „Al Misri" voorspelt een afkondigen van de staat van beleg in de Suezkanaal-zóne als gevolg van de „snel slechter wordende" toestand aldaar. PARIJS, (AFP). Een delegatie van Tunesische ministers, die op het ogenblik te Parijs is, heeft Vrijdag een onderhoud gehad met de Franse minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman. De Tu nesische premier, Mohammed Chenik, ver klaarde na afloop: „Onze standpunten en respectieve voorwaarden zijn niet gewij zigd". Het secretariaat van het Tunesische vak verbond heeft aan de voorzitter van cle Algemene Vergadering der UNO, Nervo, aan secretaris-generaal Trygve Lie en aan de voorzitter van de beheerschapscom- missie der UNO telegrammen gezonden, waax-in gezegd wordt, dat „het Tunesische volk zal strijden voor zijn souvereiniteit en eenheid". De aangekondigde algemene staking in Tunis van drie dagen is Vrijdag begon nen. Tot dusver is de toestand rustig. Naar wij vernemen zou er een wending in de IJmuidense Velserbad-affaire op komst zijn, waardoor wellicht een snellere oplossing vaix de moeilijkheden bereikt kan worden. Twee der commissarissen zouden name lijk na een accountantsrappoxT over de ex ploitatie der inrichting die op het punt staat onteigend te worden door de gemeente Velsen de onderhandelingen met de ge meente voortzetten inplaats van de heer P. Waagmeester, de directeur. Diens houding was er de oox-zaak van, dat de gemeente raad tenslotte zijn fiat hechtte aan de ont eigening van het bad, dat al sinds Augus tus 1949 gesloten is. Door deze wending in de koers is de kans niet uitgesloten, dat de onteigening uit kan blijven, en dat deze langdurige procedure vei-vangen kan worden door het overnemen van de aandelen door de gemeente. Het geen voor alle partijen de beste oplossing zou zijn. Door afwezigheid van wethouder H. de Boer waren wij vanmox'gen niet in staat hem naar zijn oordeel te vragen. Vrijdagavond omstreeks negen uur is de passagierstrein, die om 19.35 uit Alkmaar was vertrokken op de brug over het Wes terkanaal nabij het Centraal Station in Amsterdam in botsing gekomen met eexi goederentx*ein. De gevolgen bleven be perkt tot materiële schade. Dooi-dat de achterste wagen van de goederentrein uit de rails liep was het spoorwegverkeer over die lijn geruime tijd geblokkeerd. PLAATSELIJK MIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking en plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit Zui delijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 23 December Zon op 8.47 uur, onder 16.31 uur. Maan op 2.32 uur, onder 12.48 uur. 24 December Zon op 8-47 uur, onder 16.32 uur. Maan op 3.55 uur, onder 13.03 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 22 December Hoog water: 9.37 en 22.07 uur. Laag water: 4.54 en 17.19 uur. Zondag 23 December Hoog water: 10.39 en 23.13 uur Laag water: 5-52 en 18.24 uur. Maandag 24 December Hoog water: 11.42 uur. Laag water: 7.02 en 9.31 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1