Ware Kerstmorgen dank zij Heilsleger STERK Drie „verre vissers gaan IJmuiden verlaten Zo maar een paar schoenen! Duitsland heeft een aardig vissersvlootje bij elkaar gescharreld Kennemer u Lantaarn OP MARS MET DE LIEFDE 2Je ïBii&eC Ab de Jong Waarschijnlijk verkoop naar Duitsland Zesduizend kisten in één schip Visitekaartjes bij VAN DORP Goed Autorijden 7 IJmuidens onzichtbaar leed op het pad van een kapitein BRAADT PRACHTIG Agenda voor Velsen M. H. Spanjaard Koninklijk onderscheiden De Nieuwe Vertaling S.O.S. verzond Kerstpakketten LIQUIDATIE OP KOMST REVUE VAN DE ZUIDZIJ fN Burgerlijke stand Bloemenmagazijn KRAAK ZATERDAG 22 DECEMBER 1951 „DE VELDTOCHT DER LIEFDE". Zo wordt de nu al vijfenzestigjarige opmars van het georganiseerde „Leger" in Nederland met onvermoeide zonnigheid wel eens genoemd. In de banier: het embleem met een kruis, twee rapieren en een S., het internationale kenteken voor Salvation ofwel redding. Aan elk „front" zijn de soldaten te vinden, of dat nu is in Korea, Indo-China of de achterbuurten van een wereldstad. De barricades, welke altijd en overal tegen deze armée zijn opgeworpen, hebben nimmer de strijdlust en moed van de divisies kunnen indammen. En vooral rond Kerst mis worden de wapenen der goedheid uit het arsenaal gehaald. Ook in IJmuiden ds een voorpost gevestigd en de bevelvoerende officieren in dit gebied, kapitein Ale Bijlsma en zijn echtgenote, die eveneens de rang van kapitein heeft, zijn de laatste weken in het jaarlijkse Kerstoffensief gewikkeld geweest, hetgeen hoofdzakelijk gericht was op de ravitaillering van de maatschappelijk minder bedeelden in deze contreien. Alles in het volkomen vreedzame, het onoverwinnelijk-goedmoedige, dat deze soldaten zo onaantastbaar maakt voor hoon of spot. „Meer dan tweeduizend gulden heeft de Kerstinzameling, die is gehouden door middel van de symbolische Kerst- potten-actie en de huis-aan-huiscollecte, opgebracht". En de 25-jarige kapitein Bijlsma voegde hieraan toe, dat ongeveer 97 procent van de bevolking iets heeft bijgedragen voor het goede doel. Een be wijs, dat men over het algemeen het werk van het „Leger" waardeert. In deze don kere dagen voor Kerstmis zijn wij met de kapitein op huisbezoek geweest bij een aantal mensen, die men gemeenlijk „stille armen" noemt. Géén wrakstukken van stukgeslagen levens, zwervers of bekende straattypen onder voddendekens. Nee, ge wone mensen als u en wij, die zonder meeweten van de buitenwacht veel van de narigheid en de zorg weten, die ronduit honger lijden. Hier hebben wij, een vooroordeel tegen het „Leger", een belachelijke critiek, in één slag van de kaart geveegd. Een be moedigend woord, praatje van mens tot mens en een toegestoken hand met een briefje van twintig vormen ongeveer de gang van zaken bij zo'n huisbezoek. Het Leger groeit Woensdagavond troffen wij kapitein Bijlsma op een trapje in het zaaltje van het Leger des Heilsgebouw in de Edison- straat. Met een stiftje schreef hij in grote decoratieve letters uiterst langzaam: „Daar is uit 's werelds duist're wolken een licht der lichten opgegaan". En hij zei': „Een heilsoldaat moet alles kunnen. Schilderen, zielszorgen, helen, zakelijk zijn in wat al niet. Ik werk plus minus vijfenzeventig uur per week. Sociale zaken en het Arbeidsbureau zijn de in stanties, waar regelmatig contacten liggen om adressen van gezinnen, die van de steun trekken, over te nemen of om met de betreffende ambtenaar een speciaal ge val te bespreken. Op het Arbeidsbureau Vind ik dikwijls een geschikte baan voor mensen, die kortelings ontslagen zijn, hetzij uit de gevangenis, of door hun directie. Hij staat gelukkig niet overal alleen voor. Zijn vrouw, die hij op de kweek school in Amstelveen heeft leren kennen en met wie hij nu precies twee maanden getrouwd is, staat de kapitein als een vol waardige kracht terzijde in de omvang rijke taak. „Voor een buitenstaander lijkt het mis schien wel, alsof wij met muziek, hand geklap en prediking alléén zo nu en dan eens iets van ons laten horen. En dat is aan een kant ook wel begrijpelijk omdat wij „voor dé rest" over 't algemeen niet aan de weg timmeren" Het is overigens gelukkig, dat het „Leger" in Nederland nog steeds groeiende is. Mijn wens is nochtans altijd geweest naar Afrika te mogen vertrekken om daar aan het zen dingswerk deel te nemen. Zending vind ik de mooiste en meest idieële zijde van de dagelijkse arbeid". Selectie Kregen de behoeftige klantjes van het „Leger" voorgaande jaren een Kerstpak ket, deze keer hebben de allerarmsten een gift in contant geld ontvangen. „Met deze traditie hebben wij gebroken", aldus de kapitein, „omdat is gebleken, dat er in de Kerstpaketten zaken zaten, die niet drin gend nodig waren. Wij zien er uiteraard wel op toe, dat het geld niet in verkeerde handen komt, maar vooral, of het goed besteed wordt. Een vrij scherpe selectie is een vereiste. Dat wordt bewezen, als ik u vertel, dat wij verscheidene briefjes heb ben ontvangen van mensen, die graag in ADVERTENTIE Zaterdag 22 December Expositieruimte Heidestraat: van 14 tot 15 uur geopend, tentoonstelling werken Ed- lef ter Haar Romeny. Thalia, 19 en 21.15 uur: „Tarzan's vlucht". Rex, 20 uur: „Cyrano de Bergerac". Zondag 23 December Expositieruimte Heidestraat: van 14 tot 15 uur, tentoonstelling werken van Edlef ter Haar Romeny geopend. Thalia, 15, 19 en 21.15 uur: „Tarzan's vlucht". Kex, 15 en 20 uur: „Cyrano de Bergerac". Maandag 24 December Raadhuis: van 10 tot 12 uur, spreekuur burgemeester. "Utsbibliotheek: geopend van 19 tot 21.30 uur. Expositieruimte Heidestraat: van 14 tot 10 en van 19 tot 21 uur, tentoonstelling werken van Edlef ter Haar Romeny ge- opend. Thalia, 20 uur: „Altijd naar wens". Rex, 20 uur: „Cyrano de Bergerac". aanmerking zouden willen komen voor een Kerstpakket. Bij nadei-e informatie bleek echter, dat een gave in deze gevallen wel eens over daad met Kerstmis zou kunnen betekenen. Van het geld, dat wij door middel van de Kerstcollecte hebben binnengekregen be talen wij onder meer nog Kerstbrood, dat aan ouden van dagen zal worden uitge reikt en speelgoed, dat voor de kinderen bestemd is en van het overschot worden de lopende onkosten betaald. Van elke uitgave en inkomsten, hoe gering ze ook mogen zijn, wordt nauwkeu- dig aantekening gehouden en aan het eind van het jaar komt een accountant de boe ken controleren. Ieder, die er maar enig belang bij heeft, kan deze naslaan. Dit vertel ik, omdat er wel eens mensen zijn, die „ten onrechte menen, dat er in het „Leger" zo nu en dan wel eens wat aan de strijkstok blijft hangen". Liefdewerk In de mist zijn we op stap gegaan. Koud, Hollands weer. Weer om binnen te blijven bij een kachel en een boek. Opgewekt en aan één stuk pratend over zijn dagelijkse bezigheden gaat de kapitein zijn zegenrijke weg. In Oud-IJmuiden belt hij aan een voordeur, die door een vrouw van veertig wordt opengetrokken. Enigszins schichtig gaat ze ons voor naar een kamertje, waar boven de kachel kindergoed te dampen hangt. Kapitein Bijlsma hoort, dat de f 18.75 van Sociale Zaken niet voldoende is om een huishouden op gang te houden. Zes kinderen en geen man meer. Een heel enkele keer voelt zij de buitenlucht en tegen de komende feestdagen ziet zij op als tegen een berg. „Hier is vijftien gulden om in het noodzakelijkste te kunnen voor- ADVERTENTIE Neen, koop niet „zo maar een paar schoenen"! Laat ons U raadgeven. Dan bent U altijd beter af. Goede schoe nen beschermen Uw voeten, Uw houding en Uw gezond heid. Kenncmcrplein - IJmuiden Hoofdstraat 136 - Santpoort (Experts voor beter schoenwerk) zien tijdens de komende week", zegt de kapitein en hij glimlacht om de dank. „Stille Armen" Op deze manier werkt deze kapitein Ale Bijlsma de klanten af. „Eén Kerstmor gen zonder zorgen" is het opgewekte ad vies, waarmee hij komt. Hij is welkom. Ook in een keurig huisje ergens in de nieuwbouw. Vader ligt al vier jaar te bed. Zijn vrouw, moeder van vier kinderen, mag zo zachtjes aan weer eens wat gaan doen aan de huishouding, na enkele maan den aan het bed te zijn gekluisterd. Hoge ziektekosten brengen met zich mee dat het verschil tussen debet en credit steeds groter wordt. „Kijk, op deze wijze wordt er ook armoede geleden. Barre armoe in een net gezin. Het woord „stille armen" is hier volkomen op zijn plaats". Hoewel de toestanden in IJmuiden niet zo schrijnend zijn als in de achterbuurten van de grote steden, waar het „Leger" een rol in het dagelijks nachtelijk leven speelt, die allang niet meer is weg te denken, wordt de kapitein ook in deze contreien dikwijls voor penibele vraagstukken ge zet. Bijvoorbeeld als de materiële hulp wordt gewijzigd in zachthandige zielszorg. Zonder aanziens des persoons assisteert het Leger des Heils. Er wordt geen reke ning gehouden met het feit of de betref fende behoevende protestant, katholiek, Israëliet of anarchist is. Hetgeen ongetwij feld een der grootste van de grote ver diensten van het „Leger" is. In het ge denkboek, dat im-1937 ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het „Leger" in Nederland is uitgegeven lezen wij op de laatste bladzijde dat zij uwe goede werken mogen zien, en uwen Vader, Die in de hemelen is, verheerlijken". Daar past een dankbaar „Amen" op. Gisteravond is het personeel van de drukkerij Sinjewel in IJmuiden in feest stemming bijeen geweest. Dit was ter ge legenheid van het feit, dat de voorman- zetter, de heer M. H. Spanjaard vijfenveer tig jaar aan het bedrijf verbonden was. Voordien was hij bij de firma Slotboom in Beverwijk werkzaam. In intieme sfeer is de jubilaris gehuldigd en hoewel de heer A. J. Allan hem grote lof toezwaaide, de machinezetter J. Zwart hem uit naam van de gezellen toesprak en de afgevaar digde van de K.A.B. de heer Van der Plas hem officieel complimenteerde, was het meest verheugende ogenblik voor de heer Spanjaard aangebroken, toen hem de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau werd opgespeld. De jubilaris zal deze feestelijke bijeen komst niet licht vergeten. Handwerk-Communiebank in de R.K. Kerk De R.K. kerk van de St. Joseph parochie heeft een prachtige aanwinst gekregen in de vorm van een nieuwe communiebank, die het oude, houten meubelstuk heeft ver vangen. De nieuwe communiebank is een fraai staaltje van vrije tijdsbesteding van enkele parochianen, die allen in het metaal vak zijn en aan het werkstuk ongeveer 400 arbeidsuren hebben besteed. De communiebank is naar een ontwerp van architect N. Andriessen onder super visie van ir. Wijdeveld, grotendeels van metaal gemaakt door de heren J. H. Ey- man, W. J. F. Laurent, W. J. Ruyter, B. G. H. Stigt en J. J. Assink die met hun vrijwillige arbeid veel eer inleggen. Kerstfeest voor ouden van dagen Vrijdagmiddag heeft het IJmuidense Heilsieger Kerstfeest gevierd met en voor ruim 200 ouden van dagen. Een rijkelijk versierde zaal met een verlichte Kerst boom bracht de oudjes in de ware sfeer. Na een kort openingswoord van kapitein A. Bijlsma sprak de heer J. Hühl, ambte naar van de dienst voor Sociale Zaken, die zijn dank namens de gasten uitsprak voor het feest. Er is ruim gctracteerd en een aardig filmprogram bracht de lach spieren in beweging. Met de uitdeling van een kostelijk kren tenbrood en een Kerstboek werd dit feest, dat bij velen in dankbare herinnering zal blijven, besloten. ADVERTENTIE van Heden verkrijgbaar bij KLAVER'S BOEKHANDEL Edisonstr. 7 - IJmuiden - Tel. 5326 De ijverige leden van de S.O.S.-club, een onderafdeling van Velsens Huisvrou wenvereniging, hebben niet minder dan 65 Kerstpaketten verzonden. Deze zijn be stemd voor tuberculose patiënten in sa natoria, zowel als voor de in huis ver pleegden. De dames die geheel belangeloos dit menslievende werk verrichten kunnen zeker zijn dat de betrokkenen dit hogelijk op prijs stellen. OUD-KATHOLIEKE RADIO-KERK DIENST. In het kader van het Interkerkelijk Over leg in Radiozaken wordt Zondagmorgen, de vierde Zondag van de Advent, de heilige dienst der Mis uitgezonden uit de Oud- Katholieke kerk van de H. Vitus te Hilver sum. Deze kerkdienst begint om half elf. Tussen de directie van de N.V. Verre visserij maatschappij in IJmuiden, de exploi- tante van de drie trawlers „Simon de Danser", „Claes Compaen" en „Assan Reis" en vertegenwoordigers van Duitse rederijen zijn onderhandelingen gaande over de vekoop van dit trio moderne schepen naar Duitsland. Het koopcontract is evenwel nog niet gesloten, zo vernamen wij bij de Verre Visserij maatschappij. Wanneer de verkoop doorgaat, zal de N.V. ophouden te bestaan en zullen ook de gebouwen, die de rederü verleden jaar van de toen liquiderende maatschappij „De Daad" overnam, verkocht worden. De reden van dit vérdragend besluit moetzo deelde de directie ons mede gezocht worden in de economische druk, waaronder de Nederlandse visserij gebukt gaat. Als voorbeeld noemde men ons de exhorbitante stijging van d'e stookolieprijs (vorig jaar f 42 per ton, sinds kort nu f 85 per ton) waardoor deze oliestook-trawlers moeilijk rendabel te maken zijn. Het „verwijt", dat deze drie „zeerovers" wel eens gemaakt is, als zouden de drie trawlers weinig visnamig zijn omdat zij van oorsprong Engelse mijnenvegers wa ren, gaat evenmin op, zo deelde men ons mee, want de Duitse reders zullen zich wel drie keer bedenken voor ze slechte trawlers aanschaffen. De Duitse visserij heeft bo vendien al eerder drie schepen van deze zelfde klasse (de „eilandenklasse" der En gelse marine) uit België gekocht, die goede resultaten afwerpen. Dat de Duitsers thans DEZE week onderbreken we even de wederwaardigheden van onze visserijschepen voor een schip uit het buitenland: een Dui/tse stoomtrawler, die een jaar geleden in dienst werd gesteld. Er is de laatste tijd nog al eens gesproken en geschreven over de Duitse trawlers die met veel succes de haringtrawlvisserij beoefenen in Het Kanaal. Duitsland zou b.v. trawlers bezitten van 900 bruto reg. ton met een machinevermogen van 1200 ipk. Welnu, Duitslands grootste trawler is momenteel de Weser (BX. 348), 682 ton en 1000 pk. Dit schip is van 1938 en behoort aan de Hanseatische Hochseefischerei in Bremerhaven en heeft derhalve de tweede wereldoorlog doorstaan. De visruim- capaciteit van deze grote trawler bedraagt 6000 korb. of 6000 kisten. De trawler, die hierbij afgebeeld is, is van kleiner formaat, het is de Alteland (H.H. 15), zusterschip van de Heinrich Colsman H.H. 16, welke beide in 1950 zijn gebouwd bij H. C. Stülcken Son in Ham burg, die deze foto beschikbaar stelde. De schepen behoren aan de Cranzer Fisch- dampfer A.G. eveneens te Hamburg, een maatschappij die in 1888 is opgericht. In 1911 telde deze rederij drie trawlers en geleidelijk kwamen er meer. In 1920 komt voor het eerst een trawler voor onder de naam Alteland, een schip van 238 bruto ton, een machinevermogen van 450 ipk. en de bouwers waren Janssen Schmilinsky Het was een zusterschip van de Rheinland, Even anders Uit de aanvankelijke berich ten over het Amsterdamse deerntje, dat tijdens het laat ste tempeest van de Zuidpier woei, kon geconcludeerd wor den, dat heur vrinden na de rampzalige waai te wapen snelden en het meidje drui pende uit de golven visten. Maar nu de storm is gaan liggen en de jongedame al lang weer langs Mokums dre ven trippelt, komt de natte aap uit de mouw. Het ging namelijk zo: Wachtmeester P. Oom van de Helderse marechaussée, die met verlof in IJmuiden ver bleef, had zich die woelige Zondagmiddag ter piere bege ven om naar de golfjes te kij ken. Enkele jongelui vijf in getal stonden op de pier en toen een hoge zwieper weg was stonden er nog maar vier net als met die negertjes. Onze wachtmeester schoot toe op het gekrijt van drie der man nen, die roepend om hulp naar het strand holden, griste nummer vier, die was blijven staan een ondeugdelijk stukje touw uit de bevende hand en wierp het touwtje naar de be narde jongedochter. Toen de drenkelingse tot vlak bij het trapje in de pier was getrok ken, brak de zwakke reddings lij n evenwel en de wacht meester begaf zich half te wa ter om de duizend weken uit het briesend nat te vissen. Zó is dat gegaan. Wacht meester Oom heeft er geruime tijd van onder de wol gelegen. Alsnog: „bravo!" Koulijden loopt af In rillerig handschrift zijn al ettelijke letters aan deze krant geschreven over de „achter stelling" van de Velsense gas- ten van de NZHVM, die met haar groene bussen in ruil voor dure centjes heen en weer rijdt tussen Haarlem en IJmuiden. Haarlem heeft mooie wachthokjes gekregen van de NZH-bazen en vermeit zich in het knus wachten op de bus onder de betonnnen daakjes van comfortabele huis jes. IJmuiden echter dient nog altoos de kraag op te zetten, als het per bus wil reizen of in de luwte van een naburig gebouw te kruipen, want wachthokjes zijn er niet voor deze betalende logés. Dit verdrietelijk verschijn sel heeft échter zijn langste tijd gehad: de voogden van de bus hebben mij met de hand op-het meelevend hart verze kerd, dat er „aan gewerkt wordt". Graag vóór de barre Poolnacht, vrinden in Haar lem. Tante fopt „In verband met werkzaam heden" zei deze week een schoonbedrukt kaartje" moe ten we van 8 tot 17 uur uw telefoonaansluiting 5389 van de gemeenschap uitsluiten". Tante Pos zette ons dus zo maar in de kou op straat en wij weenden bittere tranen. Uit de gratie bij Tante Pos moet érg zijn. Maar gelukkig wordt de telefoonpap nooit zo luid gegeten als ze opgediend is, want wij en met ons andere bedreigden hebben toch lekker de ganse dag mon ter door de verrespreker ge babbeld. Het blijkt, dat Tante vréés de, al die aangeschreven num mers te moeten afsluiten we gens kabelreparatiën en dus maar vast deed alsof, maar het viel mee. Laat Tante dan even waarschuwen, dat het iet niet doorgaat. Anders vordt het een kostbare fop perij, want je rekent er op en je neemt je maatregelen. Boksen Een oplettend Velsenaar heeft zich verbaasd over de prijs van de geïmproviseerde „auto boxen" in IJmuiden, die 15 per maand kosten, terwijl oude maar volledig ingerichte hui zen niet meer dan 2,90 per week mogen opbrengen. Hij vergelijkt deze huizen met de optrekjes, die na de oorlog slim in autoboxen herschapen zijn. Waarvoor de eigenaar voor de oorlog hooguit een gulden of een daalder in de week „ving", tegen 15 per maand thans, omdat de naam „pakhuisje" deftig in „auto box" veranderde. Ja, mijn waarde, in het land zonder autoboxen is het wrak ke pakhuisje koning. Maar duur blijft het. Niet zo best Het IJmuidense postkantoor ligt niet zo best. IJmuidén- Oosterlingen lopen zich de be faamde hoed om een postzegel van een dubbeltje (al kunnen ze die aan de Zeeweg uit de automaat laten rollen) en het post wisseltje van de kinder bijslag. Dat weet de postvoogd ook wel. Hij zou niets liever willen, dan aan het Velserduinplein een riant kantoor neer te zet ten en velen tevreden te stel len, maar eilacie: als zulks ge schiedt, zijn we allemaal wel een paar jaar ouder. Een postagentschap voor de verwaarloosde Oosterlingen heeft blijkbaar weinig aan trekkelijkheden; de aspirant- agentschappers zien er ten minste telkens weer van af. PTT zet er Zaterdags om 13 uur al een punt achter. Lo ketje dicht, poppetje gezien. Maandag verder. Uit. Is dat niet een beetje aan de vroege kant voor de Zaterdagse wer kers, die bij de banken tot 14 uur terecht kunnen? In de gouden gloria Er pronkt een ereboog boven een deur aan de Oosterwijk- Straat in De Wijk en wel op nommer 17. De bruidsdagen worden daar Donderdag na Kerstmis afgesloten met de gouden klap op de vuurpijl voor een 71-jarige bruigom, Hendrik Rozenheek en zijn 70-jarige echtvriendin D. Berk hout. Vijftig jaar geleden on geveer verdiende Hendrik een voor die tijd stevige boterham als ploeger in de polder, maar het vet raakte van de pan en de jonge huisvader ging de vishandel in. Dat leverde meer op. En sinds 1906 woont het paar in Bever-wijk. Al is de bruigom niet hele maal meer de oude, een feest komt er van op 29 December bij een van de vijf kinderen, Hoflanderweg 17. Het huisje aan de Oosterwijkweg is wat benepen en ze zijn al eens door de vloer gegaan met een bruiloft. Proficiat! Prettige Kerstda gen en bruiloft! LAMPENIER welke thans nog aan de visserij deelneemt. Met rasse schreden ging de Duitse trawler- vloot zich ontwikkelen. Aan het eind van de twintiger jaren werd bovengenoemde Alteland afgedankt en de Stirlckenwerft in Hamburg kreeg de bouw opgedragen voor een nieuwe, tevens grotere trawler met die naam. Alteland nummer twee mat 419 ton, had een maéhine, die 750 ipk. ontwikkelde en werd in 1930 door de rederij in gebruik genomen. Van 1934 af begon de Cranzer Fischdampfer A.G. zich op te werken. In dat jaar werd de „Este" aan de vloot toe gevoegd. In 1936 kwam de „Elbe" er bij, in 1937 de „Vaterland". In 1938 kwamen twee stuks tegelijk de vloot van de rede rij versterken met de Otto Bröhan en de Emil Colsman en tenslotte was het voor oorlogse bouwprogramma in 1939 voltooid met de Fock Hubert, waardoor de rede rij 13 schepen telde. Zowat het hele bezit der rederij ging in de oorlogsjaren verlo ren. In 1945 waren namelijk slechts vier schepen over. Een tweetal in de oorlog ge bouwde schepen, die als onderzeeboot) ager waren ingericht kreeg de rederij toegewe zen. Twee vroegere namen werden in ere hersteld. De ene kreeg de naam Este en de andere nam de naam Fock Hubert aan. Laatstgenoemde trawler, een product van Nederlandse werf, moest evenwel afge staan worden en kwam in 1948 in IJmui den: thans ons bekend als Herman (Sch. 92). Nieuwbouw Later is men pas weer tot nieuwbouw overgegaan. In 1949 kwam er een gereed, de Otto Bröhan H.H. 14 en in 1950 de Heinrich Colsman H.H. 16 en de Alteland H.H. 15. Laatstgenoemd schip is dus de derde „Alteland". Thans heeft de Cranzer rederij de beschikking over 8 trawlers. De nieuwe Alteland is weer belangrijk groter dan zijn voorganger. Het vaartuig meet 551 bruto en 198 netto reg. ton. De lengte tussen de loodlijnen bedraagt 53,36 m„ de breedte 8,72 m. en de holte 4,32 m„ waarmede het ongeveer 20 ton groter en 2 meter- langer is dan het hier bekende type „Tzonne". Bij vele in Duitsland gedurende de laat ste jaren gebouwde trawlers is het een ge woon verschijnsel dat de galgen aan bak boordzij ontbreken. Ook de Alteland kan uitsluitend over stuurboordzijde vissen. De vrijgekomen ruimte aan de andere zijde heeft men niet ongebruikt gelaten. Op het achterschip heeft men aan dek hutten aan gebracht, waar de le en 2e stuurman en de le machinist elk een apart verblijf heb ben. Uiteraard is daardoor meer ruimte vrijgekomen in het achterlogies onderdek, waar met gemak de 2e machinist, de kok en het overig machinekamerpersoneel zijn ondergebracht. De capaciteit van het visruim van de Alteland, waar H. Imbeek schipper op is, bedraagt 5400 korb. Er is in de laatste ja ren een groter type gebouwd, die dp 600 ton hebben overschreden, doch wat het machinevermogen betreft gelijk staan met de Alteland. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) zoveel buitenlandse eenheden aanschaffen wordt veroorzaakt door de „bouwstop" voor vissersschepen op de Duitse werven, die de nieuwbouw voor de koopvaardij voor rang moeten geven. Wanneer de drie schepen uit IJmuiden zouden verdwijnen en behalve het ver koopcontract hangt dit nog op de export vergunning voor de trawlers wordt er onder meer een probleem voor de beman ningen geschapen, hoewel er een gebrek aan bevaren personeel blijft bestaan. De drie trawlers kwamen in 1947 in het bezit der N.V. Verre Visserij maatschappij. Ze meten 455 ton bruto, zijn 46.40 meter lang, 8.42 meter breed en 4.27 meter hol, terwijl de voortstuwing geschiedt door 850 pk oliegestookte stoommachines. Naar wij vernemen heeft de Twentse Bank haar financiële belangstelling voor deze onderneming verloren. ADVERTENTIE BEVALLEN: W. HuijerHopman, z„ Pres. Krugerstraat 88. IJmuiden; H. HeiligKos ter, z., Vleetstraat 6. IJmuiden; L. C. Kieft Jager d., Kennemerlaan 132, IJmuiden; P. de Graafvan den Ende, z„ Kruidbergerweg 24. Santpoort; J. G. van DuijnLutter, z., Wardenaarstraat 5, Velsen-N.; A. Melse— Mourik, d., Conollyweg 2. Bloemendaal; J. de GraafKlaver, z., Ladderbeekstraat 83, Velsen-N.; D. KlaassenJak, z., Hoofdstraat 232, Santpoort; C. HoornsKoenekoop, d„ Cederstraat 47. IJmuiden-O.; B. Scheeres— van der Heijden, d„ Lagersstraat 50, IJmui- den-Oost. ONDERTROUWD: A. ter Voort, Brede- roodseweg 16, Santpoort en H. de Klerk, Brederoodseweg 16, Santpoort; C.-de Waard, Tuindersstraat 101. IJmuiden-O. en C. de Waard, Leeuweriklaan 36. IJmuidenO.; J. E. Gelens. Kalverstraat 26, IJmuiden-O. en J. Leene, Da Costalaan 16. Driehuis: J. Korf, Schoutenstraat 8, IJmuiden-O. en I. Kuthan, Fahrenheitstraat 29, IJmuiden; L. Post, Oosterduir.plein 78, IJmuiden-O. en A. Bij- tenhoorn, Teding van Berkhoutlaan 47, Bloe mendaal; J. van der Werff, Daltonstraat 5, IJmuiden en T. van Os, Daltonstraat 5, IJmuiden, toek. adres: Daltonstraat 5; R. J. de Ruiter, Verboomstraat 34 a, Rotterdam en B. C. Toele. Roerstraat 23. IJmuiden; I. Walbeek, Gen. Joubertstraat 25. Haarlem en A. E. van Karsbergen. Hofdijklaan 5, Drie huis; F. C. van der Vlies, van Dalenlaan 68, Santpoort en C. M. Clemenf, Ger. Revnst- straat 57 I. 's Gravenhage,toek. adres: van Dalenlaan 68. Santpoort; A. J. Veldhuis, Ban- tamstraat 48, Haarlem en A. Bakker, Nar- cissenstraat 19. Santpoort, toek. adres: Ek sterstraat 178. Haarlem; J. J. J. Jansen, Wol straat 13. Haarlem en G. van der Wal. Kie vitlaan 3, IJmuiden-O.; J. J. G. P. Pilanen, Litslaan 20. Santpoort en G. J. M. Hooibrink, Brederodelaan 54, Bloemendaal. GEHUWD: A. Snoek en D. W. Schoone, Zeeweg 330. Driehuis: M. Wijnschenk en W. H. Wezenaar. de Sav. Lohmanlaan 18, Velsen: M. Visser en J. Vermaat; R. L. de Boer en J. Schaafsma, Wijkeroogstraat 56, Velsen-N.; J. van Steeg en C. Romeijn; H. Jaspers en M. Dijkhuizen. Driehuizerkerk- weg 90, Driehuis; H. de Rijk en D. Verheij, Zwaluwstraat 8, Haarlemmermeer; A. Wes- terhoudt en N. van Dongen, Ericssonstraat 28. IJmuiden: J. G. Koomen en C. Dijk, Annastraat 26. IJmuiden; C. Huisman en A. M. de Greef, Corverslaan 69. Velsen-N.; H. J. G. Keizer en J. M. Hoogers, Trompstraat 30, IJmuiden-O.; S. Taal en M. Schipper, Lange Nieuwstraat 752, IJmuiden; P. Buijs- sen en E. J. G. A. Rutten, Wijkeroogstraat 172, Velsen-N.; J. H. van Daalen en G. J. Overvliet; H. Siegenthaler en J. de Crasto, Kepplerstraat 90, Zaandam. ADVERTENTIE Kennemerlaan 29 - Tel. 4528 Uw adres voor moderne bloemwerken UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Trawlvisserij Vrijdag 7 December: st. Vikingbank IJM 183. Dinsdag 11 December: st. Schoorl IJM 39; mt. Allan Water IJM 34. Woensdag 12 December: st. Limburgia IJM 54. Mary IJM 61. Donderdag 13 December: st. Bergen IJM 16, De Hoop IJM 73, Herman SCH 92; mt. Maria van Hattem IJM 10, Johannes Pol derman IJM 20. Vrijdag 14 December: st. Abraham VL 77. Zaterdag 15 December: mt. Post Boy IJM 35 (haringtrawl). Maandag 17 December: st. Norma Maria IJM 6. Simon de Danser IJM 43; mt. Tho- rina IJM 33 (haringtrawl), Shamrock IJM 129. Claesje RO 46. Excelsior III KW 76; ml. Verwachting IJM 204. Hubertha Ge- rarda KW 9. Wiillem Cornelis KW 16, Dirk KW 19, Orion KW 22. Cornelis KW 24, Concordia KW 26, De Verwachting KW 28, Elizabeth KW 64. Volharding KW 65, Sa- turnus KW 69, Maria Jacoba KW 73, Jan KW 84, Willempje KW 89. Alida KW 91, De Vrouw Dirkje KW 104, Gebroeders KW 108. Avontuur KW 114, Petronella KW 125, Arie KW 155, Katwijk III KW 161, Bruinvis RO 1; mk. Poolster IJM 11. Vios IJM 52, Wiron I IJM 210, Wiron II IJM 214. Rex IJM 228, Dageraad IJM 229 Ds Jonge Willem IJM 230, Magda IJM'272, Albatros IJM 277, Nehim I AM 16, Marian ne KW 10. Anne Marie KW 27, Rein KW 30, Pieter Cornelis KW 31, Prinses Mar griet KW 51, Hermina IV KW 53, Twee Gezusters KW 77, Willem KW 94, Koningin Juliana KW 133, Clazina Johanna RO 3, Tini Dieuw WR 33. Hendrikje BU 33. Dinsdag 18 December: st. Haarlem IJM 9 (haringtrawl), Vios I IJM 24, Calharina Duyvis IJM 60; mt. Wiron IV IJM 209. Woensdag 19 December: st. Tubantia IJM 37; mt. Batavia IJM 99; ml. Arie Nico KW 17. Donderdag 20 December: st. Tzonne IJM 1 (Barendszzee), Zeelandia IJM 38; mt. Alk maar IJM 31; ml. Bruinvis RO 1, Dolfijn RO 2; mk. Twee Gebroeders IJM 27, Wiron II IJM 214 ADVERTENTIE DUYN's AUTORIJSCHOOL Kalverstraat 20 - IJmuiden-Oost - Tel. 4806

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 9