Kassier zat in de nachtmis, dieven plunderden brandkast Weerbericht Wij zijn niet voor ons zelf op ie wereld maar voor elkander Vandaag eindigt de periode der dertig dagen in Korea Haarlems Dagblad Onrust in Egypte Zelfzucht is de bron van alle kwaad Amerikaanse vliegers vandaag uit Hongarije Over de 800 doden in de Verenigde Staten Zestig mille gestolen bij Boerenleenbank in de Houtrakpolder Lening van 18 millioen dollar aan Nederland Amerika beducht voor concurrentie ter zee Libië heeft een definitieve regering Nederland erkent Libië Het woord is aan Communisten in Perzië stellen candidaten KERSTREDE VAN DE KONINGIN Vier feestdagen Regrotingsdebatten in het Franse parlement Invasie van China op komst? Kennans benoeming in Moskou definitief E.C.A.-hulp van 100 millioen dollars Europees leger Verenigde Staten bereid tot verlenging Onderzoek in Indonesië naar wapenzendingen Koning Faroek is ontevreden Perzische oppositie beschuldigt Mossadeq 5ge JAARGANG No 144 jjureaux: Kennemerlaan 154. Telef. Adm. 5437. Xelef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terras\veg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Adrnin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 27 DECEMBER 1951 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 303 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Op Eerste KeVstdag heeft Koningin Juliana over de beide radiozenders de vol gde Kerstrede uitgesproken: „Het is me een behoefte en een vreugde, -eer een kort moment van bezinning met ■j te kunnen beleven. Op het Kerstfeest voelen, geloof ik, de meeste mensen die oeiging tot nadenken wel. Kerstmis wordt weliswaar volgens vele verschillende op vattingen en naar velerlei verschillende feestelijke instelling gevierd. Toch ben ik Jjiji tot u allen te mogen spreken, want wie, die het herdenkt, voelt niet diezelfde behoefte aan de vrede in het eigen hart, ijle eenmaal over het hart der mensheid als teheel zich moge uitbreiden. 'Bezinnen wij ons op de Kerstgeschiede nis dan verstommen alle woorden voor het Woord, dat Vlees werd. Wie heeft die boodschap verstaan? Volgens de maatstaven der wereld was ea is er alles tegen, hiervoor enig begrip te tonen. Toch zijn er altijd mensen, wier eren waakzaam zijn voor het opvangen van Kn wonderbaar geluid. Wat ik ons allen toewens is, dat het Woord niet alleen in onze oren klinkt, maar dat wij er naar weten te luisteren, dat het niet alleen maar een Kerststemming voor ens zal zijn, die enkele dagen duurt, maar i wens ons allen toe, dat wij de zekerheid •nogen ontvangen, dat er een weg is, die ieidt uit alle nood, en die beschenen wordt door het Licht, dat alle duistere oorden wil komen vervullen. Die weg leidt altijd uit onze zelfzucht, de 'won van alle kwaad op aarde, en naar de bevrijding van ons diepste wezen en van de wereld. En hoeveel pijn het ons nu ook kosten mag, ons los te scheuren van onszelf, er is geen andere uitweg, willen we ooit in de ruimte en de vrijheid ademen met onze ziel. Al wie het offer kent, kent ook de dui zendvoudige beloning daarna. Wij zijn niet foor ons zelf op de wereld, maar voor elkander. Al wat men voor zichzelf doet, is nutteloos, al wat men voor een ander doet, heeft waarde. Dit geldt zowel voor mensen, als voor groeperingen van men sen onderling, nationaal en internationaal. En het komt er nu, en in 1952, zo ont zaglijk op aan, dat ieder krachtstation, daarmee bedoel ik ieder mens, op volle loeren werkt. 1952 zal heus alle hens aan dek nodig hebben. Denkt niet, dat ik nu ineens spreek over de stoffelijke noden, en daarnet over het welzijn van onze ziel: Hoe wil men zich een stoffelijke wereld van enig nut of zin of doel voorstellen, zonder mensen met een levende ziel? Hoe wil men zich mensen met een levende ziel voorstellen, die zich niet kan uiten in het scheppen van een goed bestaan voor hun medemens? Ik herhaal wat ik al wel eerder heb gezegd: de wereld houdt de ogen op Ne derland gericht en verwacht veel van Ne derland als bijdrage aan de samenleving van deze wereld. Dit zijn niet dingen, die van enkele begaafde of invloedrijke men sen moeten uitgaan; deze dingen moeten door allen gedragen worden, anders zijn ze slechts als een valse gevel. Ik moge hier uw aller Kerstgroeten over brengen aan de Nderlanders over de hele wereld. Hun zwerversgeest heeft toch altijd weer Nederland verruiming gebracht en daardoor een mobilisering van alles wat in 1 rond in ieder opzicht tot heil van een volk en een mens kan lejden. Iedere ingrijpende verandering brengt barensnood dus pijn ervoor, tijdens en ema. Maar we kunnen er altijd door komen. Het is als het binnenkomen, het thuiskomen in de ruimte, waar men ein delijk de vleugels kan uitslaan en de vrije lucht invliegen. Want: „Al wie door ootmoed wordt her boren, die is van 't hemelse geslacht". En „1 hemelse geslacht" kan men onder meer zo omschrijven: de mensen die weten, dat ze in de wereld van het vergankelijke niet thuis horen en die zich niet kunnen laten BOEDAPEST (AFP). De bemanning van het Amerikaanse vliegtuig, die de vorige week te Boedapest berecht is na fen gedwongen landing op Hongaars ge bied, zal vandaag vrijgelaten worden, aldus ia van gezaghebbende zijde vernomen. George Abbott, de Amerikaanse zaakgelas tigde te Boedapest, zou deze verzekering gekregen hebben na een onderhoud met ée Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken. .Volgens Reuter wordt aangenomen, dat ée betrokken vier Amerikanen reeds zijn wijgelaten en zich op weg bevinden naar Wenen. De Hongaarse regering heeft inmiddels 1°g geen officiële mededeling gedaan aan Verenigde Staten over het proces. .Uit. Amerikaanse parlementaire kringen 2|jn stemmen opgegaan tegen de maatrege- ƒ1 van de Hongaarse autoriteiten, en tegen oe afwachtende houding der Amerikaanse ^gering. De democratische afgevaardigde -•uchael Mansfield, die licl is van de Ame rikaanse delegatie bij de UNO te Parijs, was van mening, dat de kwestie voor de Veiligheidsraad dient te worden gebracht. republikeinse afgevaardigde John Armstrong deed een scherpe aanval op de •traagheid" van zijn regering en kondigde dat hij, wanneer het Congres weer °'jeenkomt, een motie zal indienen, waarin Kvraagd worclt cle diplomatieke en han- °elsbetrekkingen met Plongarije te ver breken. Amerikaanse regering heeft zich be- 'd verklaard de boete van 30.000 dollar •er Persoon te voldoen, die werd opgelegd ,°°r den Hongaars gerecht. Een functiona- tnS lan de Hongaarse legatie te Washing- n heeft Woensdagavond meegedeeld, dat ongarije dit Amerikaanse aanbod heeft aanvaard. beïnvloeden door wat vergankelijk is, doch die zich weten in waarheid verantwoord aan God en mens, zolang ze voor zichzelf weten het goede te doen, die zich desnoods, daarvoor zouden laten offeren en toch de enige eigenlijk gelukkige mensen zijn- Maar de mensen hebben de duisternis liever dan het licht, en hoevelen durven werkelijk het licht in hun ziel te laten schijnen? En toch moeten we, elk voor ons, en als mensheid, eens-de duisternis de rug toekeren, en ons ï'ichten naar het Licht. En wat geeft het te werken, te zwoegen en te ploeteren als we niet meewerken aan wat waarde heeft voor God? Hij is het leven. Het perpetuum mobile, Hij is schep ping. Hij laat allen steeds veranderen. Hij schept het hogere dan wij, waaraan wij echter mogen meewei'ken. Werken wij in zijn Licht, dan kunnen wij iets volbrengen, wij mensen, wij vol ken, wij mensheid. Dood God geleid is zo vanuit de eeuwig ruisende zee ons vaderland zichzelf ge worden. Vanuit cle eeuwig barende tijden, door God geleid, zal Nederland zichzelf gebor- gen weten door offering en eenvoud, en door waakzaamheid voor 's mensen plicht en 's mensen recht. Op deze bodem kan vrede op aarde wor den bevestigd en gehandhaafd, en in de mensen een welbehagen." Het aantal personen dat om het leven is gekomen in verkeersongelukken gedu rende cle periode van vier vrije dagen in de Verenigde Staten, is 555. Door brand lieten 111 personen het leven, door diverse andere ongelukken kwamen 190 personen om, waarmede het totale aantal doden door ongelukken 856 werd. Plet aantal doden tengevolge van ver keersongelukken is iets minder groot dan aanvankelijk was verwacht, aangezien de geweldige sneeuwval het verkeer lam legde in verschillende gebieden en de be stuurders door de sneeuw gedwongen wer den langzamer te rijden. Intussen heeft de winter opnieuw een aanval op de Amerikaanse Westkust ge daan. De met sneeuw bedekte vlakten van het Midden Westen hebben thans een zware koude te verduren. De Franse Nationale Vergadering heeft Woensdag besloten tot 10 Januari drie ver gaderingen per dag te houden teneinde de begroting van 1952 af te handelen. Er zal tot middernacht vergaderd worden. Daar na zal de Assemblée tot 29 Januari op reces gaan. Van deze regel zal alleen op 1 Januari des ochtends afgeweken worden omdat de afgevaardigden dan als van ouds hun opwachting zullen maken bij de pre sident om hun nieuwjaarsgelukwensen aan te bieden. Dezer dagen arriveerde in de haven van New York de Rijndam, met aan boord twaalf Nederlandse boerenfamilies, die in de staat Alabama land in cultuur zullen brengen. Voordat zij daar echter mee beginnen, zullen zij een jaar bij boerengezinnen door brengen om daar te wennen aan de Amerikaanse levensomstandigheden. Toen de heer J. van Lieshout, kassier van het filiaal van de Centrale Coöpera tieve Boerenleenbank „Eindhoven" in de Houtrakpolder bij Halfweg in de Kerst nacht thuis kwam na met zijn vrouw in de R.K. kerk de nachtmis te hebben bijge woond dat was om ongeveer kwart over zeven kwam hij tot de ontdekking dat zijn brandkast was geplunderd. Bijna zestigduizend gulden, voor het grootste deel toebehorend aan boeren uit de polder, was verdwenen. Een ruitje in cle achterdeur van de woning van de heer Van Lieshout was in geslagen en voorts waren een paar deuren van en laden in de slaapkamer geopend. Van de brandkast, die in het kantoortje stond, was het slot zorgvuldig uitgeboord. De inhoud, die verzekerd is, was spoorloos, evenals de daders die men tot nog toe niet heeft gevonden. Verscheidene bewoners van de polder beweren de daders het zouden er drie zijn even voor vijven gezien te hebben. Ongeveer honderd meter van de R.K. kerk De Chinese nationalistische gouverneur van Formosa, Woe, heeft in een Kerst boodschap aan de Chinezen op het vaste land aangekondigd, dat nationalistisch China in 1952 een tegenaanval op het door de communisten bezette vasteland van China zal uitvoeren. Woe zeide, dat de nationalistische strijd krachten op Formosa zich voorbereiden op een tegenaanval, „zodra de gelegenheid zich voordoet". Hij voegde er aan toe, dat hun militaire kracht verbazingwekkend snel toeneemt. Radio-Peking beschuldigt volgens een te San Francisco opgevangen bericht de Ame rikaanse zevende vloot er van schepen be schikbaar te stellen voor het vervoer van 70.000 man Chinese nationalistische troe pen naar Noord-Birma, via Thailand. Deze troepen zouden bestemd zijn voor de na tionalistische commandant van de guerilla- strijders in de Zuid-Chinese provincie Yoennan. President Truman heeft meegedeeld, dat George F. Kennan admiraal Alan Kirk zal opvolgen als ambassadeur te Moskou. Kennan is thans aan het departement van Buitenlandse Zaken verbonden als deskun dige voor Russische aangelegenheden. Het Kremlin heeft Kennans benoeming goedgekeurd. Minister Lieftinck heeft enige nadere mededelingen gedaan over de resultaten, welke hij bij zijn besprekingen in de Ver enigde Staten heeft bereikt. In Maart 1946 heeft Nederland een lening van 200 millioen dollar gesloten met de Export- en Importbank. Van die lening moeten nog twee gedeelten van elk 30 mil lioen dollar worden afgelost, één op 31 De cember van dit jaar en de laatste eind 1952. In 1953 en daarna zal de jaarlijkse aflos sing 10 a 15 millioen dollar bedragen. Dit jaar en in 1952 zijn de verplichtingen nog vrij groot, want er moet ook een vrij belangrijke rente betaald worden. Om nu de zware last in 1951 en in het volgend jaar enigszins over meer jaren te verdelen, heeft minister Lieftinck getracht een nieuw cre- diet te verkrijgen van 18 millioen dollar. De besprekingen met de Amerikaanse ban kiers en vertegenwoordigers van de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel leidden tot een verlening van credieten van respectievelijk 15 millioen en 3 millioen dollar. Dat betekent dus, dat ons. land op 31 December van dit jaar slechts 12 mil lioen dollar behoeft te betalen. De tegenwaardefondsen Het tweede doel van de Amerikaanse reis van minister Lieftinck was het verkrijgen van een beter begrip der Amerikaanse autoriteiten en de E.C.A.-functionarissen voor het Nederlandse inzicht in het gebruik der gelden van de tegenwaarde-rekening. Van Nederlandse ziide wordt aangedrongen de geblokkeerde gelden in hoofdzaak te ge bruiken voor schuldaflossing. Het betreft hier de schuld van het rijk aan de Neder landse Bank. Minister Lieftinck had. voor de Neder landse zienswijze v.eel begrip ontmoet. De E.C.A.-hulp Minister Lieftinck heeft voorts aange drongen on een snoediee beslissing ten aan zien van de economische E.C.A.-hulp in het lopende Amerikaanse fiscale jaar van 1 Juli 1951 tot 30 Juni 1952. De heer Clarence Hunter, hoofd van de E.C.A.-missie in ons land, heeft reeds aan minister Stikker meegedeeld, dat de economische hulo der Verenigde Staten aan ons land voor dit jaar 100 millioen dollar bedraagt. PARIJS, 27 Dec. (Reuter). De minis ters van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Italië, West-Duitsland, België, Nederland en Luxemburg zullen vandaag te Parijs hun besprekingen over de vorming van een Europees leger hervatten. Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland zal pas van. Vrijdag af aan het overleg deelnemen. i TOKIO (Reuter). De subcommissie voor toezicht op een wapenstilstand heeft gisteren en vandaag geen voortgang ge maakt. De vraag, of de aanleg en het her stel van vliegvelden tijdens een wapenstil stand in Korea toegestaan zou kunnen wor den, is de voornaamste remmende factor, aldus generaal Nuckols. Volgens Nuckols sprak geen van beide partijen over het feit. dat heden de periode van dertig dagen eindigt, waarin de demar catielijn onveranderlijk blijft. Om midder nacht (plaatselijke tijd) zou elke militaire winst gelden voor het vaststellen van de nieuwe afbakeningslijn, aldus Nuckols. Generaal Ridgway, de opperbevelhebber van de UNO-troepen is echter gemachtigd de overeenkomst met de Noordelijken met vijftien dagen te verlengen als hij dat dien stig acht, aldus gezaghebbende kringen te Washington. De onderhandelaars van de UNO hebben de Noordelijken er van beschuldigd, dat zij geallieerde gevangenen buiten Korea heb ben gebracht. „Onze krijgsgevangenen vertellen ons, dat zij grote aantallen geallieerde gevangenen ih China hebben gezien", zei schout-bij nacht Libby in de subcommissie voor de krijgsgevangenen. Hij vroeg om een lijst van deze gevangenen. Generaal Nuckols deelde na de vergade ring van deze subcommissie mede, dat de Noordelijken slechts hun verklaringen her haalden betreffende hun „revolutionnaire politiek van het heropvoeden van gevange nen en hun vrijlating aan het front". In de subcommissie voor het toezicht op een wapenstilstand hebben ze verklaard, DJAKARTA (Aneta) De Indonesische regering heeft het noodzakelijk geoordeeld de aangelegenheid van de wapenzendingen naar Nieuw-Guinea aan een diepgaand onderzoek te onderwerpen, alvorens een beslissing te nemen, aldus heeft het Indo nesische ministerie van Voorlichting aan de pers medegedeeld. Daartoe is een minis teriële commissie van drie gevormd, be staande uit de minister van Buitenlandse Zaken, de heer Subardjo, de minister van Justitie, mr. Nasrum en de minister van Algemene Zaken, de heer Pellaupessy. Het is nog niet bekend, wanneer deze commis sie aan het kabinet rapport zal uitbx-engen. De „Talisse" ligt inmiddels nog aan de haven van Priok een lading, die bestemd is voor Djakarta, te lossen. dat zij niet voornemens zijn hun luchtmacht te versterken tijdens een wapenstilstand. Generaal Howard Turner verzocht hun deze verklaring op schrift te stellen. De Chinese generaal Hsieh antwoordde daar op, dat hij daartoe niet gemachtigd was. Radio-Peking heeft meegedeeld, dat de eis der verbondenen tot inspectie in geheel Noord-Korea ter voorkoming van de aanleg en het herstel van vliegvelden gedurende een wapenstilstand „de enige belangrijke kwestie" is, die het welslagen van de be standsbesprekingen in de weg staat. Andere belangrijke vraagstukken staan „op het punt te worden geregeld", aldus de radio. Het hoofd van de Zuid-Koreaanse dele gatie bij de UNO heeft in een communi qué aan de pers de nadruk gelegd op het feit, dat op de Noordelijke lijsten van krijgs gevangenen slechts 7.000 Zuid-Koreanen voorkomen, terwijl op de lijsten van de Zuid-Koreaanse regering 88.000 namen staan. Hij voegde er aan toe, dat de Zuid- Koreaanse regering geen bestand zou kun nen aanvaarden, dat de Koreaanse krijgs gevangenen niet dezelfde waarborgen ver schafte als de andere krijgsgevangenen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, vermaakte zich op zijn thuisreis van Parijs naar de V.S. aan boord van de Independence voortreffelijk met „shuffleboard", een populair dekspel. aan het Ruigoord stond op dat tijdstip een kleine grijze wagen langs de weg gepar keerd. Dezelfde wagen is gesignaleerd vlak bij het huis van de kassier aan een donkere polderweg. De kassier woont nog geen hon derd meter van de kerk af en verliet zijn huis om vijf minuten voor vijf. Het onderzoek naar deze inbraak is in handen van de Rijkspolitie. De meeste' handelsvloten die met de Amerikanen concurreren hebben zich her steld van de grote verliezen die zij in de tweede wereldoorlog hebben geleden en zijn wat de nieuwbouw betreft de Ameri kanen voorbij gestreefd, zo constateert de National Federation of American Shipping. Verklaard wordt dat de vloten van Enge land, Frankrijk, Noorwegen, Zweden en Nederland groter zijn dan voor de oorlog, terwijl Italië bijna het vooroorlogse niveau heeft bereikt. Scheepvaartdeskundigen in de Verenigde Staten achten dit een ernstig probleem. Zij geven te kennen dat aan het Congres om enige hulp zal worden gevraagd in de zit ting die op 8 Januari begint, om spoedig te kunnen beginnen met de bouw van nieu were en snellere schepen voor de Verenig de Staten om te kunnen concurreren met de schepen die genoemde landen al hebben. „Snelle en nieuwe schepen zijn in de ge hele wereld in bedrijf genomen of besteld", zo verklaarde een woordvoerder uit scheep vaartkringen te Washington. De naoorlogse schepen der concurrenten zijn gebouwd om te yaren tegen lage kosten aan brandstof en deze schepen zijn voorzien van de nieuwste vindingen voor de vrachtbehan deling. „Frankrijk, Noorwegen, Engeland en België hebben duizend schepen of meer dan 70 procent nieuwe constructie sedert de oorlog, hoewel zij slechts 57 procent van de scheepsruimte der wereld hebben. Een aanzienlijke hoeveelheid van deze con currerende constructie was mogelijk, ten minste indirect, door de Marshallhulp welke de Verenigde Staten die landen ge geven hebben", zo verklaarde deze des kundige. Hij gaf toe dat de koopvaardijvloot der Verenigde Staten thans 55 procent groter is dan in 1939, doch hij merkte op dat de vloot voor het merendeel uit oudere sche pen bestaat. „De meeste Amerikaanse zee schepen zijn kort voor of vroeg in de tweede wereldoorlog gebouwd en zij zijn langzaam. Dat betekent dat zij binnen nog eens tien jaar ouderwets zijn geworden. Binnen 5 a 8 jaar moet begonnen worden met vervanging", aldus deze zegsman. De meeste Amei-ikaanse zeetonnage be staat uit Liberty-schepen met een topsnel heid van lO'/s knopen, of Victory-schepen met slechts weinig grotere snelheid. De meeste naoorlogse schepen der concurren ten maken 18 a 20 knopen, zo verklaarde een deskundige. Hij zeide dat de Verenigde Staten maar weinig nieuwe schepen heb ben die boven de 20 knopen kunnen komen. De tonnage van diverse naties in 1939. vergeleken met dit jaar en de hoeveelheid die zij in Juli 1951 in aanbouw hadden, wordt door de Federation of American Shipping als volgt opgegeven (in duizen den ton): Verenigde Staten (particulier eigendom) 10.312 in 1939; 1.5605 in 1951, 429 in aan bouw. Frankrijk 29983826750. Nederland 3424—3773—307. Noorwegen 693180212618. Zweden 2033—2844—931. Engeland 21.857—22.154—5240. De nieuwe regering van Libië is thans gevormd. Premier en minister van Buiten landse Zaken is Mahmoed Bey Moentasser. Het kabinet bestaat uit drie vertegenwoor digers van Tripolitanië, twee van Cyre- naica en één van Fezzan. Het koninkrijk Libië heeft verzocht toe gelaten te worden als lid van de UNO en van de organisatie voor de landbouw (FAO), de organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur (Unesco), en de wereldgezondheidsorganisatie. Koning Mohammed Idris Es Senoessi heeft tal van gelukwensen ontvangen. De Britse gevolmachtigde gezant, Sir Alex Kirkbride, heeft Zaterdag Koning Idris zijn geloofsbrieven aangeboden. Adriaan Pelt, de commissaris der UNO voor Libië, zal in Januari zijn eindrapport aan de secretaris-generaal der UNO, Trygve Lie, overhandigen. Voorts zal eind Januari de commissie voor Libië ontbon den worden. Daarentegen zal een tribunaal der UNO van drie leden ook in 1952 blij ven functioneren. Dit tribunaal zal zich bezig houden met hangende geschillen tussen de voormalige besturende mogend heden Engeland en Frankrijk en Italië enerzijds en de nieuwe Libische regering anderzijds. Tot de oprichting van de recht bank werd vorig jaar door de Algemene Vergadering besloten. Koningin Juliana en minister Stikker hebben telegrammen met gelukwensen ge zonden aan de koning van Libië en aan de minister van Buitenlandse Zaken van Libië. Hiermede heeft Nederland Libië als on afhankelijke staat erkend. Het ligt in de bedoeling diplomatieke betrekkingen tussen beide landen te vestigen. Hr. Ms. „Van Kinsbergen" zal begin 1952 naar Nieuw Guinea vertrekken ter af lossing van Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau". Mme. de Longchamp: Als men anderen wil navolgen is men vaak slechts hun parodie. ALEXANDRIë (Reuter). De politie te Alexandrië heeft Dinsdag gebruik gemaakt van traangasbommen en schoten in de lucht afgevuurd om een menigte betogers uiteen te drijven. De betoging waaraan leerlingen van middelbare scholen en studenten deel namen, gold als protest tegen de benoe ming van Hafez Afifi Pasja tot hoofd van het kabinet van Koning Faroek. In toe spraken werd de nadruk gelegd op „de su prematie van de volkswil". Een grote politiemacht was op de been en bezette de voornaamste punten evenals de toegangen tot de ambassades van Enge land, Frankrijk, Amerika en Turkije. En kele politiemannen werden door stenen ge troffen en gewond. Ook in Caïro zijn samenscholingen van studenten en leerlingen van middelbare scholen en andere scholen door de politie uiteengejaagd. Volgens Reuter waren de betogingen in Alexandrië en Caïro ook gericht tegen de benoeming van de uit Londen teruggeroe pen Egyptische ambassadeur, Amir Pasja, tot adviseur van de Koning in Buitenlandse Zaken. In beide steden is de noodtoestand afgekondigd. Politieke waarnemers te Caïro zien in de nieuwe benoemingen een teken van Koning Faroeks groeiende ontevredenheid met de huidige gang van zaken. Generaal Erskine, bevelhebber van de Britse troepen in de Suezkanaalzöne, ver klaarde Woensdag dat ingeval „comman do's van jonge mannen uit Caïro zijn man nen zouden aanvallen, hij ze met machtige strijdkrachten zou vermorzelen". De gene raal zeide dit naar aanleiding van Egypti sche persberichten, dat commando's van Egyptische jongelieden uit Caïro van plan zijn Britse troepen in de kanaalzone aan te vallen. Het Egyptische dagblad „Al Gomhoer Al Misri" meldde Maandag dat Egypte thans in het geheim veelomvattende besprekin- kingen met de Sovjet-Unie voert. Volgens het blad hebben de Egyptische en Russi sche ministers van Buitenlandse Zaken, Mohammed Salah Din Pasja en Andrei Wysjinski, reeds beraadslaagd. „Volgens door ons ontvangen vertrouwe lijke mededelingen zouden de Russen zich tijdens deze besprekingen op openhartige wijze hebben uitgelaten. Zij zouden uiting gegeven hebben aan hun twijfel over de bestendigheid van deze nieuws koers in de Egptische buitenlandse politiek, die vol gens de Russen haar basis nog steeds in het imperialistische kamp heeft. De Rus sen zouden er op hebben gewezen dat de Sovjet-Unie niet zo naïef zou zijn Egypte wapens te leveren, welke later mogelijk tegen haar zelf zouden worden gebruikt", aldus de „Al Gomhoer Al Misri". De Perzische (communistische) Toedeh- partij heext besloten candidaten te stellen bij de algemene verkiezingen, die in de loop van de volgende week in het gehele land zullen beginnen. In het partijblad „Mardom" wordt een beroep gedaan op alle Perzen om te stemmen ten gunste van „de candidaten, die de vrede verdedigen en het oorlogszuchtige imperialisme van het buitenland bestrijden". Een woordvoerder van de Perzische re gering heeft Dinsdag meegedeeld, dat „we gens gebrek aan buitenlandse valuta" drie Perzische ambassadeurs en 23 andere di plomatieke vertegenwoordigers tijdelijk naar Perzië worden teruggeroepen. Het betreft de ambassadeurs te Londen, Rome en New Delhi. Het salaris van andere diplomatieke ver tegenwoordigers en hun staf wordt met 23 tot 40 procent verminderd. De woordvoerder deelde voorts mee, dat een Tsjechoslowaakse missie is uitgeno digd naar Teheran te komen teneinde een olieovereenkomst te sluiten. (Een week geleden verklaarde Hoessein Fatemi, dat Tsjechoslowakije en Polen ieder hadden voorgesteld ongeveer 500.000 ton ruwe en geraffineerde olie te kopen). Volgens te Teheran ontvangen berichten hebben zich Maandag te Babol aan de Kaspische Zee bij de verkiezingscampagne incidenten voorgedaan, tengevolge waar van twee personen het leven verloren. TEHERAN. (Reuter). De leiders van de oppositie in het Perzische parlement heb ben de voorzitter gevraagd een speciale zitting te beleggen. De oppositie wil mi- nister-president Mossadeq en zijn regering onder beschuldiging stellen. Volgens de Perzische parlementaire regels moet de voorzitter een dergelijke zitting na overleg met de minister-president binnen een maand, nadat het verzoek is ingediend, be leggen. T>30COCOOCXCOCOOOOCOCCCOCCC<XXXOOi STORMACHTIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Krachtige tot stormachtige Zuid-Wes telijke wind. Wisselende bewolking met enkele buien. Vannacht iets zachter, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 28 December Zon op 8.48 uur, onder 16.34 uur. Maan op 9.25 uur, onder 16.05 uur. (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 27 December Hoog water: 2.11 en 14.31 uur. Laag water: 10.16 en 22.33 uur. Vrijdag 28 December Hoog water: 3.05 en 15.25 uur. Laag water: 11.07 en 23.32 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1