Kort en bondig Burgerzinlening een succes Lynne Thorn's dilemma Clowntje Riek Heemskerk Beverwijk Castricum Santpoort IJmuiden 4 Roodvonk in Castricum Santpoortse dammers besloten competitie FEUILLETON Voor de klederen IJmond versloeg Concordia met 11-5 Agenda voor Beverwijk Ms. „Straat Banka" te water gelaten Wedloop met de Kerstman Scheepvaart DONDERDAG 27 DECEMBER 1951 Agenda Raadsvergadering De agenda, die tijdens de Vrijdag om half acht te beginnen gemeenteraadsverga dering van de raad van Heemskerk zal worden behandeld, luidt als volgt: 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de navolgende rekeningen over het dienstjaar 1950: a. de gemeenterekening; b. de rekening van het gemeentelijk wo ningbedrijf; c. de rekening van het Fonds Armengoederen. 4. Voorstel tot verhoging van het maxi mum van op te nemen credieten in reke ning-courant. 5. Vaststelling besluit tot uitgifte van obligaties tot een maximum van 100.000 a pari a 4 ten behoeve van de woning bouw 1952. 6. Voorstel tot toetreding van de ge meente tot de N.V. Bouwkas Noord-Neder landse Gemeenten. 7. Voorstel tot vaststelling van het maximum crediet, op te nemen in reke ning-courant en middels kasgeldleningen. In de laatst gehouden vergadering van Heemskerks raad is bij de behandeling van de begroting voor het dienstjaar 1952 uitvoerig gesproken over het grote tekort aan woonruimte in deze gemeente en over de maatregelen, die zouden moeten wor den genomen om tot voortzetting van de woningbouw te komen, mede in verband met het feit, dat het momenteel zeer moei lijk is gelden hiervoor beschikbaar te krij gen. In de vergadering van 7 November werd het college gemachtigd om maatre gelen te nemen tot het aangaan van een zogenaamde „burgerzinlening" tot een nominaal bedrag van 100.000 a 4 en bovendien om te trachten in samenwer king met belanghebbenden te komen tot het stichten van woningen, waarbij door de gedadigden mede-financiering zal ge schieden door het opvangen van het disa gio ener lening. Ten aanzien van deze maatregelen kan worden medegedeeld, dat de intekening op de burgerzinlening tot grote voldoening stemt en dat mag worden verwacht dat binnen zeer afzienbare tijd de gehele le ning zal zijn voltekend. Het is opvallend, dat in het algemeen de kleine spaarders achterwege zijn gebleven, hetgeen vermoe- deijk wel te wijten zal zijn aan de gedach te, dat de kleine bedragen niet van belang zijn, wat echter juist wel het geval is, zo dat B. en W. nog steeds de hoop koesteren, dat ook deze personen hun „burgerzin" zullen tonen. Burgemeester en Wethouder zijn van mening, dat nog andere maatregelen die nen te worden overwogen om de woning zoekenden in de gelegenheid te stellen in hun verlangen tegemoet te komen en zij hebben hierbij gedacht aan de aansluiting van de gemeente bij de publieke bouw- spaarkas, waardoor het mogelijk wordt dat de inwoners van Heemskerk zich als spaarder van dit instituut kunnen doen in schrijven. Het bouwspaarkaswezen moet in de allereerste plaats worden gezien als een middel ter bevordering van de eigen wo ningbouw. Uit dien hoofde verdient het meer dan gewone belangstelling, in het bij zonder in deze tijd, waarin een ongekend- tekort het maatschappelijk leven dreigt te ontredderen, en het de meest op de voorgrond tredende plicht van elk over heidsorgaan is om ieder denkbaar middel te baat te nemen om dit gebrek op te hef fen. Meer nog dan voorheen is in de laatste jaren het besef levendig geworden, dat het bezit van een eigen woning van grote waarde is. In de eigen woning, gebouwd en ingericht naar de wensen en verlangens van het betrokken gezin, is een hechte grondslag gelegen voor een gelukkig en te vreden gezinsleven, zo zegt men. Het valt zeker niet te verwonderen, dat de overheidsinstanties de laatste tijd een toenemende aandacht en belangstelling to nen voor het bouwspaarkaswezen, waarin het aangewezen middel moet worden ge zien om het eigen-huis-bezit onder de ver schillende catagoriën der bevolking te be vorderen. Zeer in het kort kan de werking der par ticuliere bouwkas als volgt worden om schreven. Men sluit een spaarcontract tot een bedrag der stichtingskosten voor een woning welke men verlangt. Daarna stort men maandelijks een spaarbedrag van 2 voor elke duizend gulden van het overeen gekomen stichtingskapitaal. De bouwspaar- der is bovendien gerechtigd ook extra stortingen te doen. Na het doormaken van een wachttijd, waarin minstens 20 der overeengekomen stichtingskosten moeter. zijn gestort, ontvangt de bouwspaarder het volledige bedrag der stichtingskosten, voor het gedeelte daarvan, uitgaande boven het gespaarde, worden een eerste hypotheek op het te bouwen pand gevestigd ten be hoeve van de bouwkas. Deze hypotheek is onopzegbaar. Na de bouw der woning is men een maandelijks aflossingsbedrag verschuldigd van 5 voor elke duizend gulden van het overeengeko men stichtingskapitaal. Na verloop van 15 a 20 jaren heeft men dan een onbelast huis in eigendom. Kerstwedstnjden van „Vriendenkring" De Beverwijkse klaverjasvereniging „Vrien denkring" heeft Maandagavond in het club huis „Populair" aan de Nieuwstraat een Kerst wedstrijd georganiseerd. Vele Bever wijkse winkeliers hadden prijzen beschik baar gesteld en twintig klaverjassers moch ten elkaar dan de 14 prijzen betwitsen. Als eerste winnaar kwam uit de bus (tevens kampioen 1951) de heer A. de With met 4973 punten. Voor de dames van de leden en donateurs had „Vriendenkring" eveneens een wedstrijd georganiseerd, waaraan 18 dames deelnamen met 10 prijzen. Mevrouw J. Wa- rink won hier, ook zij heeft recht op de titel „kampioene 1951". De voorzitter van „Vrien denkring" de heer K. Prent reikte na afloop de prijzen uit en dankte diverse personen voor hun medewerking. Naar wij vernemen zijn er zowel in Castricum als in Bakkum enige gevallen van roodvonk geconstateerd. Er zijn uitge breide maatregelen genomen om verdere uitbreiding van deze ziekte te voorkomen. OUDEJAARS-OEFENING VAN „DIE BOGENHEIMERS" De traditie getrouw houdt de Castricumse padvindersvereniging „Die Bogenheimers" weer een oudejaars-oefening, gevolgd door een gezamenlijke oliebollen-eetpartij. De oliebollen worden gebakken door een paar van de oudste verkenners; de benodigde olie stellen de ouders van de welpen en verkenners gratis beschikbaar. Onderlinge stryd bij „De Pion" De Castricumse schaakclub „De Pion" zette in hotel Meijer haar wedstrijden voor de onderlinge competitie voort. De uitslagen zijn: C. J. HeeckJ. van Ravenzwaai 0—1; C. BennesJ. Bos li: Walter UhlTh. de Smalen B. SchlösserS. van Wee- ren 01; A. de WitA. de Jong liVs: P. BouwenL. Born 01; J. RozingH. Hoo- gervorst 1—0. Damclub „St. Thomas" In hotel Sport- en Duinzicht werden Maan dagavond drie wedstrijden gespeeld voor de onderlinge competitie. R. Stet moest in J. Geuke zijn meerdere erkennen. A. de Zeeuw behaalde de volle winst op C. Reijnders en C. van der Himst speelde gelijk tegen P. Ruiter. DCIJ-reserves werden „ingemaakt" door DOS I De laatste wedstrijd, die het Santpoortse tiental van de damclub „Stabiel" voor de eerste klasse der damcompetitie van Haar lem en Omstreken tegen het Haarlemse eerste tiental van „Kijk Uit" speelde, werd door Zuiderduyn en zijn mannen met 128 gewonnen. De ontmoeting tussen Hillegom I en de HDC-reserves wonnen de Haarlemmers met 119. Met nog twee onbelangrijke wedstrijden te spelen is de stand nu: pnt. voor tegen 1. Beverwijk (kampioen) 2. Haarlem 3. VKD 4. Oosterkwartier II 5. HDC II 6. Stabiel 7. Halfweg 8. Hillegom 9. Kijk Uit 10. Beverwijk II een beslissingswedstrijd worden gespeeld om het kampioenschap van Amsterdam. De win naar komt met Beverwijk I uit in de pro motiewedstrijden. DSTO uit Amsterdam moet het „hoofdkiasseschap" verdedigen. Beverwijk II moet degradatie-wedstrijden spelen, vermoedelijk tegen het Haarlemse DOS dat de beste kampioenskansen heeft in de tweede klasse. Grote nederlaag voor DCIJ-reserves In de tweede klasse van de Kennemer damcompetitie speelden de DCIJ-reserves tegen DOS. Het werd een grote nederlaag (182) voor de DCIJ'ers. Doordat VKD II tegen Hoofddorp ook verloor (119) kan het Haarlemse DOS met twee wedstrijden voor de boeg het kampioenschap vrijwel niet meer ontgaan. Cruquius verloor met 119 van HDC III; 't Noorden won met 128 van Beverwijk III; St. Thomas en Hoofddorp deelden de punten (1010). DOS heeft nu 16 punten uit 9 wedstrijden. VKD II 12 punten uit 8 wedstrijden. De overige clubs zijn uitgeschakeld voor het kampioenschap; Halfweg II en Beverwijk III leveren met 9 gesp. 4 pnt. een hevige strijd om de degradatie-wedstrijden te ontlopen. Castricum boekt verlies St. Thomas uit Castricum kreeg een 146 nederlaag van Hillegom II in de derde klasse. De Castricum-reserves staan nog bovenaan met 8 punten uit 5 wedstrijden, doch het Santpoortse Diagonaal en Hillegom staan met 3 gespeelde wedstrijden zonder verlies- punt, relatief beter. De Sportief-reserves kregen een 146 nederlaag van Beverwijk 4 aan de broek. 16 111 69 12 112 68 9 86 74 9 SI 89 9 81 79 9 82 98 8 75 85 8 92 88 6 74 86 0 57 123 en ODV moet door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 17) Mijn beroep is een deel van me. Hoe zou jij het vinden, als iemand van je eiste, dat je je muziek opgaf om te bewijzen, dat je liefde 100 procent was? Geloof me, lieveling, alles zal goed tussen ons komen, ik kan daaraan niet twijfelen, want dat zou twijfel betekenen aan alles wat voor mij waarde in het leven heeft. Ik zal het de komende weken erg druk hebben, Jimmie, maar ik zal je schrijven, ook al zal ik verder dit onderwerp niet meer aanroeren. Ik wil natuurlijk, als je Weer beter bent graag uitvoerig met je praten. Zullen we elkaar daartoe ergens in de stad treffen, b.v. over twee maan den? Dan ben je zeker weer helemaal be ter. Schrijf jij maar, waar je me ontmoe ten wilt, jij kent de verschillende gele genheden beter dan ik. Blijf van me hou den! Lynne". Ze postte de brief in de morgen, op weg naar het station. De andere gasten ver trokken ook, zoals Lynne al voorzien had. Ze merkte, dat ze zich in haar tegenwoor digheid, sinds ze wisten dat ze hen om de tuin geleid had, niet meer op hun gemak voelden. Ze ergerde zich eraan en het was dan ook met een gevoel van opluchting, dat ze hen, toen haar trein zich in bewe ging zette, goedendag wuifde. Terwijl de trein het station uitreed, bleef ze uit het raampje kijken. Ze zag Jean staan, die alleen naar het uiterste eind van het per ron was gewandeld en wilde haar iets toe roepen. Maar het meisje wendde zich af. Toen ze de volgende dag in de kliniek terug was, viel 't Lynne moeilijk zich in te denken, dat ze wérkelijk weg was ge weest. Gedurende haar korte afwezigheid had het werk zich opgestapeld: een van de dokters was ziek en een verpleegster was getrouwd, zodat er nog meer werk dan anders op haar wachtte. Lynne's eigen verpleegster, de aardige Helen James, be groette haar met zichtbare opluchting. ,,'t Is waanzinnig druk geweest, dokter", bekende ze eerlijk, „en ik ben dolblij dat u er weer bent. De arme dr. Mannerley heeft zich volkomen overwerkt. Moeder Dent heeft heel wat moeilijkheden veroor zaakt, doordat ze geen toestemming voor opereren wil geven, zonder uw oordeel. Ze is nu al weer hier om met u te praten. We konden het kind gelukkig in het ziekenhuis houden, hoewel het een wonder mag heten, dat we haar zover kregen. Wilt u haar nu dadelijk te woord staan?" Ann Murphy, een Amerikaans meisje uit Tenafly in de staat New York, kwam tij dens de aardrijkskundelessen op school zc onder de indruk van de Nederlandse klom pen, dat zij een brief aan de Nederlandse regering schreef, waarin zij vroeg waar deze wonderlijke schoenen te koop waren. De brief belandde bij het ministerie van Economische Zaken en een paar ambte naren daarvan besloten om Ann en haar Grondruil De heer H. M. Koning te Santpoort heeft burgemeester en wethouders van Velsen verzocht zijn stuk grond van ongeveer 480 m2 te mogen ruilen voor een stuk grond ter oppervlakte van ongeveer 616 m2 toe behorende aan de gemeente. Het ligt in de bedoeling van verzoeker, op het laatstbedoelde terrein een dubbel woonhuis te bouwen. De gemeente dient voorts ten behoeve van de doortrekking van de Bosbeeklaan tot aan de Burgemeester Enschedélaan te Santpoort en van de verbreding van de laatstgenoemde laan, de beschikking te ver krijgen over het eerstgemelde, door ver zoeker in ruil aangeboden terrein. Burge meester en wethouders achten het dan ook gewenst, dat de gevraagde grondruiling tot stand komt. Hierbij dient als voorwaarde te worden gesteld, dat het verschil in ver koopwaarde tussen de beide perceelsge deelten, als gevolg van het verschil in op pervlakte, door H. M. Koning voornoemd, wordt bijbetaald, zulks op basis van een bedrag van 8,50 per m2. Het Prijzenbureau voor Onroerende Za ken in het ambtsgebied Noordholland heeft zich met gemeld bedrag verenigd, terwijl verzoeker tegen de te stellen voorwaarden geen bezwaar heeft. B. en W. stellen de gemeenteraad voor tot de bovenomschreven grondruiling te besluiten. Maar de week daarop...., nou toen hel gehaald! Het schip, waarmee de Kabouters naar Si aan de kade van de haven. Op een midc heen; ze keken naar het mooie schip. „Ik zou er best eens mee willen varen", z< „Puh!", zei Rick. „We zouden er niet een „Noudat zou ik nog wel eens willen niet?" Toen keken ze elkaar eens aan, enJa beren! Zo'n vaartochtje op de rivier zou En zonder er eigenlijk goed bij na te denl aan boord van het schip. „Laten we maar eens zien of we het zeil En warempel.toen ze hadden uitgezoc kregen ze het zeil werkelijk omhoog. Moeder Dent begroette Lynne onder tranen, als was ze jaren weg geweest, en in de woorden, die ze sprak, lag een ver wijt. „Heb ik 't u niet gezegd", zei ze triom fantelijk. „Ik wist 't, dat m'n arme kleine Doreen oorontsteking zou krijgen! U zult die andere dokters toch niet aan haar laten komen, hè? U weet hoe 't met m'n moeder gegaan is. Vandaag was ze gezond en mor gen was ze dood, zou je kunnen zeggen". „Doreen is nog erg jong", antwoordde Lynne rustig. „Ze heeft natuurlijk veel meer weerstandsvermogen dan uw oude moeder had". „U moet u niet zo bezorgd maken, daar helpt u het kind niet mee. U moet vertrou wen hebben. Ik beloof u, dat ik zelf Doreen's geval zal bekijken. Ik zal van daag nog naar haar toegaan en u mijn mening laten weten". Mevrouw Dent snikte. „Mijn man houdt niet van vrouwelijke dokters", zei ze, op een oud thema terugkomend „maar ik zeg altijd maar, dat je geen vooroordeel mag hebben, dat u Doreen beter dan wie ook kent, en dat u als vrouw natuurlijk beter kunt begrijpen, wat een kind heeft, dan een man. Da's toch logisch! U krijgt mis schien zelf nog wel eens kinderen....". Lynne hoorde de woordenvloed zo ge duldig mogelijk aan. Ze voelde hoe achter haar rug zuster James spottend lachte. In de loop van de morgen onderzocht ze het zieke kind, bevestigde Mannerley's oordeel zusje Susan als Kerstgeschenk een paar klompjes te sturen. De heren L. Smilde (lipjes) handelscommissaris van Neder land en P. Gomperts van de Kamer van Koophandel verrasten beide kinderen de zer dagen met de cadeautjes. Barbara Lenox, die op de Kamer van Koophandel werkzaam is, was meegekomen om de kin deren te laten zien hoe de Nederlanders in Volendam gekleed gaan. Met veel geestdrift hebben de heren- ploegen van IJmond en Concordia strijd geleverd in een vriendschappelijke ont moeting voor de voetbalwedstrijd Storm vogelsAlcmaria Victrix. Hoewel Concor dia een behoorlijk overwicht had, was wedstrijd geenszins eentonig. Daar zorj IJmond wl voor, dat moedig volhield, doch dit fraaie duel toch met 115 moest ver liezen. In het RAI-gebouw te Amsterdam wer den er in totaal 25 wedstrijden gespeeld tussen Amsterdamse en Haagse clubelftal len. De Amsterdammers behaalden 34 pun ten en de Hagenaars 18. Bij de stedenont- moeting AmsterdamDen Haag waren de gastheren nogmaals de sterksten. Zij won nen met 119. DONDERDAG 27 DECEMBER Luxor theater. 7 en 9,15 uur: Guerrilla op de Philippijnen. VRIJDAG 28 DECEMBER Bioscopen. Nieuw programma. ben de jongens 'n ondeugend stukje uit- eelgoedstad waren gekomen, lag nog altijd ag gingen Rick, Bunkie en Oepoetie daar i Bunkie opeens, mee overweg kunnen!" zien!", riep Oepoetie. „Wij met z'n drieën eigenlijk zouden ze 't wel graag eens pro- och wel leuk zijn. en, dat ze iets verkeerds deden, gingen ze cunnen hijsen", stelde Rick voor. ht aan welke touwen ze moesten trekken, en trof onmiddellijk alle voorbereidingen voor een operatie. Preston Mannerley was kennelijk blij, dat ze terug was, en hij was niet de enige, want iedereen liet duidelijk blijken, dat men het prettig vond, dat ze er weer was. Een weldadig gevoel van ergens te beho ren doorstroomde haar en het leidde haar gedachten af van het probleem, dat haar bezig hield. Ze wierp zich met enthousias me op haar werk en merkte niet dat het hele personeel van de hoofdverpleegsters tot de keukenmeisjes, zich verwonderden over de verandering in haar wezen. Zuster James vatte het in een gesprek met an dere verpleegsters kort samen: „Dr. Lynne is als een ander mens van haar vacantie teruggekomen. Onze brave dokter is op de een of andere manier uitgegroeid, tot bloei gekomen, of hoe je 't noemen wilt. Ze is menselijker, misschien is 't onmoge lijke gebeurd en is ze verliefd geworden". Van Jimmie hoorde Lynne aanvankelijk niets. Maar op een morgen, toen ze juist naar het ziekenhuis wilde gaan, bracht de post een briefkaart. Er stond niet veel op, maar het was voldoende. „Ik hoop je te zien in de Glaxa Club, op 15 October a.s. om 8 uur. Ik reken op je. Veel liefs, Jimmie". Hierna leek het leven een zonnige droom. Jimmie hield van haar, wilde haar zien en met haar praten! Ze verrichtte met nóg groter enthousiasme haar dagelijks werk en voelde dat ze beter werkte dan voor heen. Doreen maakte het, na de operatie Bij de machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. N.V. te Rotterdam is met goed gevolg te water gelaten het motor- vracht-passagiersschip „Straat Banka" dat voor de Koninklijke Java-China-Paket- vaart Lijnen N.V. te Amsterdam is ge bouwd en dat een zusterschip is van het m.s. „Straat Makassar" dat enige tijd ge leden werd afgeleverd. De voornaamste bijzonderheden van het schip zijn: lengte over alles 143.78 meter, breedte 19,36 meter, diepgang 8.845 meter, draagvermogen 9800 ton en snelheid op proeftocht 161/» knopen. Het schip is bestemd voor de vrachtvaart van Hongkong naar Indonesië, Zuid-Afrika en Zuid-Amerika. Het is ingericht voor het vervoer van 50 passagiers eerste klasse. Kapitein G. M. de Bruyn, gezagvoerder van de „Japara" van de Kon. Rotterdamse Lloyd, heeft op het laatste traject van zijn thuisreis uit Indonesië naar Rotterdam er met zijn schip de vaart in gezet en passa giers en bemanning de gelegenheid gegeven nog met de Kerstdagen thuis te zijn. De aanvankelijk verwachte aankomst datum was Eerste Kerstdag, maar een zeer vooi'spoedige doorvaart door het Suez- kanaal, dank zij een handigheidje van de kapitein, maakte daar 24 December ^an. Bij het aanlopen van Marseille leek het toch weer mis te zullen lopen. Eerst moest er buitengaats een paar uur op een loods ge wacht worden en later duurde het opont houd in de haven langer dan voorzien was, zodat een half etmaal verspeeld werd. Maar de „Japara" zette zijn beste been tje voor en meerde reeds Maandagavond om acht uur in een vliegende storm aan de Lloydkade te Rottei'dam. Een der vrouwe lijke passagiers, een secretaresse van de Britse ambassade uit Djakarta, werd door de Lloyd snelper auto naar Hoek van Holland gebi'acht, zodat zij daar de nacht boot naar Engeland kon halen. „Hoe ik hier het laatste stuk gekomen ben, weet ik niet, want ik heb geen enkele boei meer gezien, zo slecht was het zicht", zei kapitein De Bruyn. Ook de douane toonde begrip voor de bijzondere omstandigheden en kwam met een dusdanige ploeg ambtenaren, dat pas sagiers en bemanning tegelijk geholpen konden worden. Eerste succes voor S.V.IJ. Eindelijk heeft SVIJ het eerste su<*es in deze competitie behaald. Een omzetting in de voorhoede en de opname van Hoope als midvoor, brachten het gewenste resultaat. Met niet minder dan 41 wonnen de SVIJ'ei-s van Geel-Wit, één der leiders van de afdeling. Voor de rust wogen de par tijen goed tegen elkaar op, zodat de pauze met een stand van 11 aanbrak. I Het doelpunt van SVIJ was na een kwar tier gescoord door rechtsbuiten Clots, waar na Geel-Wit door haar rechtsbinnen gelijk maakte. Na de hervatting evenwel kwam i SVIJ in de meerderheid en in tegenstelling I met andere wedstrijden wisten de IJmui- denaren dit tot het einde toe vol te hou den. *Het vierde elftal boekte een 10 over winning op SHS 2. Zondag speelt SVIJ de belangrijke thuis wedstrijd tegen Van Nispen, één der ge gadigden voor de onderste plaats. Aalsdijk, 23 te Galveston van R'dam. Alcyone, pass. 23 Kp. Guardafui. Alioth, 23 v. Antwerpen. Ampennan, 23 v. Philadelphia n. Galveston. Alamak, 23 te Antwerpen. Andijk. 23 te Houston. Alpherat, 23 v. New Orleans te R'dam. Aalsum, 22 v. New Orleans te R'dam. Aardijk, 23 te te New Orleans v. R'dam. Aimkerk, 23 te Genua. Akkrumdljk, 24 te Muscat. Alamak, 25 v Calcutta te R'dam. Albireo, 24 v.' Montevideo n. Rio de Janeiro. Aimkerk, 25 v. Genua n. Port Said. Annenkerk, pass. 25 Kp. Leeuwin n. Aden. Arendskerk, 25 te Genua. Arkeldijk, 26 v. New York te R'dam. Axeldijk, 26 te Le Havre. Antonia, 1« v. Penang n Port Swettenham. Averdijk, 23 570 m. N. Flores. Bllliton, 25 v. Bahrein te Koeweit verw. Barendrecht, 23 v. Aruba n. Kaapstad. Blijdendijk, 24 v. New York te R'dam. Breda. 24 rede San Antonio. Bonaire. 22 v. Georgetown te Amsterdam. Bennekom, 24 v. Pta Cardon. Beverwijk, 26 v R'dam te Ancona. Bloemfontein. 25 te Port Elisabeth. Borneo, 25 v. Djibouti n. Pondy Cherry. Boschfontein. 24 v. Tanga naar Aden. Boskoop, 25 v. Funchal n. Port of Spain. Congostroom, pas* 22 Finisterre Caltex Delft, 23 v. R'dam n. Sidon. Ceronia 23 v. Balikpapan te R'dam. Callisto, 27 v A'dam te New Orleans verw. Caltex Leiden, 26 v. R'dam te Sidon verwacht. Ceram, 24 v. Cochin n. Alexandrië. Cotlica, 24 v. Paramaribo. Dalerdijk. 23 te Le Havre. Delft. 23 te R'dam. Drente, 25 v. Hamburg te R'dam. Diemerdijk, 23 400 m. W. Acapulco. Ena, 23 v. Gent te Curasao. Eemdijk, 23 v. Galveston te R'dam. Friesland (SSM), 23 v. Sunderland te R'dam Friesland (KRL), 25 v. Port Said. Gaasterkerk, 23 van Antwerpen te Amsterdam Gadilla, 24 v. Kaapstad. Graveland, 24 v. Pto Alegre n. Itajal. Gaasterland. 23 200 m. Z. ten W Recife. Hestia, 24 te Ciudad Trujillo. Iris, 22 v. Gothenburg te Amsterdam. Jagersfontein, 26 te Antwerpen. Japara (KRL), 24 v. Tj. Priok te R'dam. Katwijk. 24 v Setubal n. Nederland. Kieldrecht, 26 te Singapore. Kola Gede. 24 v. Port Said. Kota In ten. 26 te Penang. Laagkerk, 23 v. Suez naar Aden. Leerdam, 23 te R'dam. uitstekend en moeder Dent bracht in haar grote dankbaarheid alle moeders met zieke kinderen uit haar buurt naar Lynne. Dr. Mannerley, die de lange rij wachtende patiënten voor haar spreekuur dagelijks gadesloeg, kwam thans vaak in de middag een praatje maken en ze was verrast door deze toenadering van de tot dusverre zo stugge zwijgzame dokter. Zo nu en dan wandelde hij ook met haar naar huis en op een middag, dat hij een patiënt in een van de voorsteden moest bezoeken, vroeg hij haar, of ze met hem meeging. „Dr. Mannerley is niet meer te herken nen", zei ze 's avonds tot Nan. „Ik begrijp niet, wat hem is overkomen. Hij doet heel normaal tegenwoordig, terwijl hij vroeger volkomen ongenaakbaar was". „Mannerley is niet de enige die ver anderd is", merkte Nan op. „Jij zelf bent na je vacantie ook als een volkomen an der mens teruggekomen, weet je dat! Je bent als herboren. Houd je erg veel van Jimmie Mathers?" „Hij betekent alles voor mij", antwoord de Lynne rustig. „Soms heb ik wel eens gedacht.. Nan, wat zou jij er van zeggen als ik m'n werk opgaf?" Nan, die met een breiwerk in een die pe stoel zat, staarde haar verschrikt aan. „Heeft iemand je een beter aanbod ge daan?", vroeg ze. „Nee, je begrijpt me niet", antwoordde Lynne. „Ik bedoel, hoe zou je 't vinden, als ik mijn werk opgaf en met Jimmie Mathers tróuwde?" 1 BINNENLAND Op Ecrsie Kerstdag is 's avonds in Den Burg op Texel een 12 meter hoge en 25 meter lange steiger, staande tegen de gevel van de Ned, Hervormde Kerk omgewaaid De steiger viel op het kerkhof. Er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. Het hoofdbestuur van de Vereniging van Leraren in levende Talen heeft de mi nister van Onderwijs verzocht een noodmaat" regel ten aanzien van het leervak Duits të willen treffen, waarbij het aantal lesuren voor dit vak wordt vermeerderd en het on derwijs in het Duits „bevrijd wordt van de druk, de gejaagdheid, de spanning en de ver schraling, die er de tegenwoordige ken merken van zijn". Gedurende de reis van Rotterdam naar Hampton Roads is aan boord van het ss „Stad Alkmaar" een dodelijk ongeluk ge beurd. Op zee werd begonnen met het af breken van graanschotten. Bij deze werk zaamheden viel de 20-jarige matroos Johan de Hartog in het acht meter diepe ruim. Hij kreeg een schedelbasisbreuk en is kort daar na overleden. De gemeente Sevenum heeft een geld lening bij de plaatselijke Boerenleenbank afgesloten ten bedrage van f259.000. Deze gelden zijn bestemd voor het gemeentelijk aandeel in de financiering van de ontginning van 206 h.a. Peelgebied. Dit zijn de laatste gronden van de Sevenumse Peel, die voor ontginning in aanmerking komen. Loppersum, pass. 23 Gibraltar. Lutterkerk, 23 te Khorramshar. Larenberg, 22 v. R'dam naar Bagnoli. Laurenskerk, 23 van Amsterdam. Lekkerkerk, 25 v. Barcelona naar Le Havre. Leuvekerk, 24 v. Port Said n. Aden. Leopoldskerk, pass 25 Finisterre. Limburg, 25 te Port Soedan. Linge, 24 v. Huelva naar Sas van Gent. Macuba. 23 van Suez. Marisa, 23 v. Montevideo te Curacao. Markelo, 23 v. Dakar n. Bremen. M er wede, 24 te Bremen. Modjokerlo, 22 v Singapore n. Tj. PriQk. Muiderkerk, 22 v. Hamburg n. Teneriffe. Murena, 23 Sidon naar Livorne. Maasland, 23 v. Buenos Aires n. Ilheos. Maas, 23 v Amsterdam n. Levant. Mapia, 25 v. Penang te Singapore. Marken, pass. 25 Miami. Meliskerk, 22 v. Das es Salaam n. Zanzibar. Mentor, 25 te R'dam. Metula, 20 v. Pulubukom n. Newcastle. Notos, 19 v. Port au Prince te New York. Oranjefontein, 23 v. Amsterdam n. Beira. Overijsel, 25 Guardafui n. Singapore. Poseidon, pass. 23 Ouessant o. Barbados. Prins Job. W Friso, 23 te Antwerpen, Prins Willem V, 23 v. Rouaan n. Dakar. Prins WlMemlI 22 v. R'dam n Hamptonroads. Phronlis, 25 bij Kp. Guardafui n. Aden. Polydorus, 25 te Halifax. Prins Willem IV. 25 v R'dam te Barcelona. Paula, 16 v. Bangkok n. Pladju. Rotula, 22 v. Kiel te Fredericia. Ruys, 20 te Nagoya. Radja, 27 Makassar verwacht. Roepat, 25 te Belawan. Rondo, pass. 24 Socotra n. Port Soedan. Stad Schiedam 23 v. Vlaardingen op rede Me- Straat Malakka, 23 rede Dar es Salaam. Stad Alkmaar, 22 v Newport News te R'dam. Stad Vlaardingen, 24 te Vlaardingen. Scherpendrecht, 24 v. Sidon n. Portland. Soestdijk. 25 v. Belawan n Colombo. Sommelsdijk. pas. 24 W. Flores n. Antw. Stad Maassluis, 25 v. Emden te Genua. Stad Schiedam, 26 v. Vlaardingen te Melilla verwacht. Sumatra, pass 25 Malta. Straat Makassar, 26 te Kaapstad. Stan vac Djirak, 20 v Singapore n. Palembar.g. Salland, 23 100 m. Z. ten O. Recife. Sunetta, 24 bij Recife Tamo. pass. 23 Ouessant. Tosari, 24 te Beyrouth Tiba, 20 v. R'dam te Buenos Aires. Tabian, 24 v. Amsterdam te Hamburg. Tabinta, pass. 24 Flores. Tjisadane, 26 te Kaapstad. Tji'badak, 20 v. Calcutta te Hongkong. Tjikampek. 20 v. Singapore te Yokohama. Utrecht. 25 v. Pac.kust te Bombay. Veendam, 23 v. New York te R'dam. Waterman, 24 v. Sydney te Hollandia. Willemstad, 23 te Pto Limon. Winsum, pass. 23 Gibraltar. Winterswijk, 22 v. R'dam n. Pto Marghera. Westland, pass 24 St. Paulsrock n. Santos. Willem Ruys, 25 250 m. ZO. Minicoy. Woensdrecht, 25 v. New York le Curagao. Zaan, 22 v. Amsterdam te Setubal. Zeeland (KRL), 25 te Belawan. Zijpenberg, 25 te Vlaardingen v. Safi. KLEINE VAART Actinia. 22 van Dumgarvon te Loriënt. Ary Scheffer, 22 v. Cartihagena n. Gandla. Barracuda, 24 v. Gothenburg te Grangemouth verwacht. Batavier, III, 25 te Duinkerken verwacht. Bianca, pass. 22 Ouessant. Brem, 24 te Lissabon verwacht. De Ruyter, 23 te Huil v. Sundsvall. Doklaan, 22 te Teignmouth v Dublin. Frejo, 23 v. Porsgrunn n. Gothenburg. Hagno, 24 v. Amsterdam te R'dam verwacht. Ingeborg. 22 te Helsinki v. R'dam. Lies, 24 v. Hamburg te Vlissingen. Marcella. 23 v Port Jerome te Caen. Mulan, pass. 22 Kalmar. Nieuwehaven, 23 in Golf van Biscaye. Noord, 23 Flamboroughhead. Noordland, 22 nog te Antwerpen. Noorderhaven, 22 v. Grangemouth te Stockton o Tees. Palma, 23 v. Kalmar te Hamburg. Peter, 22 v R'dam te Hamburg. Prior, 24 v. Sodertelje te Cork verwacht. R. P. S., pass 23 Kp. Vilano. Saba, 22 v. Gothenburg n. Antwerpen. Swallow. 23 200 m. W. Gironde. Tom van der Heide. pass. 23 Valencia. Tromp. 23 v. Duinkerken te Antwerpen. Trompenburgh, 22 v Paskalavik n. R'dam. Viking, pass. 24 Holtenau. Virgo. 23 v. Newcastle te Gent. Vrede, 24 v. Zeebrugge n. R'dam. Vaderland, 22 v. Swansea n. Amsterdam. Van Gelder, 22 v. Norköping te Londen. Venus, 22 v Abó te Bridgèwater. Vrijburgh, 22 v. Bordeaux n. Casablanca. SLEEPVAART Ebro, n. Istanboel met watertank en sleepboot 22 36' 31" Noord 3' 34" West. Elis, pass. 23 Terschelling. Humber, n. Izmir 46' 6" Noord 8' 42" West. Noordzee, n. Melbourne met baggermolen 22 9' 48" Z. 136' 12 Oost. Oceaan, 23 v R'dam n. Tilbury. Poolzee, 23 te Sydney met sleep. Schelde. 23 v. Vlissingen n. Hoek v. Holland. Zwarte Zee, 23 zonder sleep v. Liverpool naar Ferrol. Nan keek naar Lynne's slanke figuurtje, dat zich tegen het raam aftekende. „Maar je kunt werk als dat van jou toch maar niet opgeven", zei ze ernstig. „Dat meen je toch niet?" „Waarom niet?" Lynne's stem klonk on geduldig. „Er zijn zoveel vrouwen, die hun wei-k opgeven als ze trouwen". Nan liep op haar toe. „Als je bij Lynne Thorn de dokter weg neemt, wat blijft er dan over?", vroeg ze kalm. „Waarom is die Jimmie verliefd op je geworden, denk je? Jij en je werk zijn volkomen één, m'n lieve kind! En boven dien, hoe kun je er over denken iets op te geven, wat je helerqaal niet kunt op geven. Het werk, dat je doet Lynne, is groter, machtiger, belangrijker dan je zelf. Je bent uit roeping dokter geworden. Je kunt niet als een gewone sterveling alleen maar aan Jimmie toebehoren, je móét blij ven zorgen voor de duizenden vrouwen. Dent met kinderen en met echtgenoten, die je allemaal zo nodig hebben. Als Jim mie dat niet beseffen kan, is hij jou niet waard, Lynne". „'t Is allemaal onzin, wat je daar zegt zei Lynne, verwonderd over de heftigheid van haar vriendin. „Er zijn zóveel andere dokters (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6