Maatregelen aanbevolen om oorlogskans te verminderen Engeland le verdeverouderde" straalmotoren aan Rusland Weerbericht Haarlems Dagblad EDITIE Politieke commissie weer aan het werk Amerikaans belastingen stelsel wordt herzien De Britse luchtvaart industrie in zorgen De Munt vijftig jaar Staatsbedrijf Tariefsverhoging bij PTT onvermijdelijk China ter sprake in Washington Kolengebrek vertraagt Europese defensie Italiaans sportvliegtuig op Sumatra neergestort Het woord is aan Maar de Russen maakten er handig gebruik van Oost-Duits wetsontwerp voor al-Duitse verkiezingen Libië erkent nieuwe titel van Koning Faroek Na fraudes De leiding verloren, zegt The Times Indochina voor invasie Noordelijken voelen niets voor plan der verbondenen IR. H. KEUS: Investeren moet beloond inplaats van beperkt worden Perzische olie tegen Poolse goederen Wielrijder viel en liep hersenschudding op Haring voor Rusland 66e JAARGANG No 149 Bureaux: Kcnnemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 3 JANUARI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 9 6c JA A It o .1 o J 2 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS, 2 Januari (Reuter). De po litieke commissie der U.N.O. heeft Woens dag, na een reces van tien dagen, haar werkzaamheden hervat. Zij begon met het in behandeling nemen van een door elf staten ingediende resolutie, waarin wordt aanbevolen dat gemeenschappelijke, door de U.N.O. te nemen maatregelen worden genomen, „om de kansen op oorlog te ver minderen". De elf indieners zijn: De Ver enigde Staten. Groot-Brittannië, Australië, België, Turkije, Frankrijk, Joegoslavië, Brazilië, Canada, de Philippijnen en Vene zuela. De Sovjet-Unie heeft reeds verklaard de voorstellen der commissie in strijd met het handvest te achten, daar zij niet voor zien in inschakeling van de Veiligheids raad, waai; Rusland en de andere grote mogendheden over het recht van veto be schikken. In de resolutie worden alle staten-leden der U.N.O. verzocht strijdkrachten in ge reedheid te houden, om aan een aanval het hoofd te kunnen bieden, en om het opge ven van militaire deskundigen, die tech nische adviezen kunnen geven. De commissie voor het bestuderen van collectieve maatregelen heeft een rapport bij -de politieke commissie ingediend, waar in wordt voorgesteld: Het instellen van een internationaal ,schaduw"-leger om weerstand te bieden aan aggressie. Een stelsel van economische maatregelen, dat ten doel heeft een aan valler te blokkeren en tenslotte: Diploma tieke sancties, om te verzekeren dat een land, dat een oorlog is begonnen, geheel van de rest van de wereld wordt afge sneden. De Amerikaanse afgevaardigde Ben Cohen verklaarde, dat in het rapport de nadruk gelegd wordt op het belang van een onmiddellijk optreden in geval van ag ressie. Naar zijn mening zou het plan een „improvisatie" zoals bij het uitbreken van de Koreaanse oorlog voorkomen. De Australische afgevaardigde Hood zei- de, dat de indieners van de resolutie niet de' Veiligheidsraad opzij willen schuiven. Dit lichaam heeft zijns inziens echter be wezen niet altijd te kunnen werken. De Veiligheidsraad of de Algemene Vergade ring zou moeten beslissen welke bijzon dere maatregelen zouden moeten worden genomen. Hood verklaarde voorts, dat zijn land accoord gaat met het instellen van een militaire adviescommissie. De kosten zou den echter moeten worden gedragen door de U.N.O. en niet door de landen, die advies vragen. De Oost-Duitse regering heeft een wets ontwerp gepubliceerd voor het houden van verkiezingen in geheel Duitsland. Het ontwerp is gebaseerd op de kieswet van de republiek van Weimar van 6 Maait 1924. Het houdt politieke en wettelijke ga ranties in voor vrije, rechtstreekse en ge heime verkiezingen voor een geheel Duitse Nationale Vergadering, zo wordt verklaard. Men wil geen UNO-commissies van on derzoek. West-Duitse candidaten zouden wel vrij door Oost-Duitsland mogen reizen. "Wirtli naar het Oosten De voormalige Duitse rijkskanselier Joseph Wirth heeft, naar het officiële Oost- Duitse nieuwsbureau A.D.N. meldt, in Oost- Berlijn met Russische vertegenwoordigers een bespreking gevoerd over kwesties be treffende de Duitse eenheid. Wirth, die 73 jaar oud is, behoort tot de katholieke cen trumpartij. In 1921 on 1922 stond hij aan het hoofd van de Duitse rijksregering. In laatstgenoemd jaar tekende hij voor Duits land het Russisch-Duitse verdrag van Ra- pallo. Enkele dagen geleden arriveerde Wirth in de Oostelijke sector van Berlijn voor een ontmoeting met leidende commu nisten. Hij heeft ook een ontmoeting gehad met de Russische commandant in Oost- Duitsland generaal Tsjoeikof en de speciale Russische vertegenwoordiger bij de Oost- Duitse bestuursraad, Wladimir Semionof. In bedoelde welingelichte kringen hecht men veel waarde aan het bezoek van Wirth, die een prominente figuur is in de anti- herbewapeningsbeweging. Men neemt aan dat de communisten zullen trachten hem te winnen voor het streven naar eenheid, zo als de Oost-Duitse regering die wenst. Men legt verband tussen het verblijf van Wirth in Oost-Berliin en de aankomst te Moskou van ds. Niemöller, die eveneens tegen West- Duitse herbewapening gekant is en boven dien gelooft in de mogelijkheid van een toenadering tussen Oost- en West-Duits- land. A.D.N. heeft een verklaring van Wirth gepubliceerd, waarin deze zich afkeurend uitlaat over het plan-Schuman en een refe rendum over dit plan in West-Duitsland bepleit. „Het plan-Schuman zal de West- Duitse industrie onder het juk brengen van buitenlandse financiële belangen, die Duits- land's vredelievende exportindustrie zullen veranderen in een arsenaal voor een bui tenlandse oorlog", aldus Wirth in zijn ver klaring. (U.P.) Libië heeft de nieuwe titel van koning Faroek, „Koning van Egypte en Soedan", erkend. In diplomatieke kringen te Londen toon de men zich teleurgesteld over het besluit van de nieuwe staat. Officiële woordvoerders in de Britse hoofdstad wezen er op, dat deze beslissing van Libië wel duidelijk aantoont, dat de nieuwe staat onafhankelijk is van Enge land. Naar verluidt is het Libische besluit in gegeven door de wens om vreedzame be trekkingen met een machtiger nabuurland te onderhouden. De maatregel zou ook in verband staan met Libië's wens om tot de Arabische Liga toe te treden. Zweden verklaarde zich voorstander van een collectief veiligheidssysteem op basis van uitspraken van de Veiligheidsraad, ook al achtte deze afgevaardigde een veilig heidssysteem, gebaseerd op eenstemmig heid der grote mogendheden gebrekkig. De Britse afgevaardigde Joyn Coulsen zeide, dat het rapport getuigde van een „verdienstelijke mate van overeenstem ming tussen de verantwoordelijke landen". Hij achtte het, vooral met Korea voor ogen, een verstandige voorzorg om collec tieve maatregelen te overwegen. Hierop werd de vergadering verdaagd tot Donderdag. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, zal dan het woord voeren. President Truman heeft een herziening aangekondigd in het stelsel voor belas tinginning, die ten doel heeft de regering te beschermen tegen opportunisten en kwaadwilligen te straffen. De posten van de 64 districtsontvangers zullen vervangen worden door 25 districts- bureaux aan welker hoofd een districts commissaris zal staan. Truman zeide, dat sommige personen van het belastingbureau het vertrouwen der bevolking hebben geschonden. „Ik heb instructies gegeven alles in het werk te stellen om deze personen aan de kaak te stellen, wie zij ook mogen zijn en waar zij ook gevonden mogen worden", zo zeide hij in zijn desbetreffende verklaring. Reuter tekent hierbij aan, dat verschei dene regeringsambtenaren en employés hun post hebben moeten verlaten, nadat het onderzoek had uitgewezen, dat zij ge fraudeerd hadden. Ter gelegenheid van het feit dat de Munt te Utrecht sinds 50 jaar een staatsbedrijf is, heeft minister Lieftinck daar Woensdagmorgen enige onderscheidingen uitgereikt. Hier feliciteert de minister de muntm eesler-directeur, de heer J. W. A. van Hengel, die tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw werd verheven. In een jaaroverzicht wijdt de Londense „The Times" speciale aandacht aan de Britse luchtvaartindustrie. „Het einde van 1951 treft het land aan in de gevaarlijke achterstand tengevolge van productie moeilijkheden," zegt het blad. Het afgelo pen jaar bevestigde zonder twijfel het Brit se leiderschap voor alle vliegtuigtypen, ge dreven door straalmotoren, zowel militaire als burgervliegtuigen, doch het is verloren door tekort aan personeel, materiaal en ge reedschap. Van deze drie is het laatste ver moedelijk het minst ernstige probleem. Zowel het herbewapeningsprogramma voor de luchtmacht als de export zijn in gevaar. De volledige mogelijkheden van beide zullen waarschijnlijk niet kunnen worden verwezenlijkt als niet de regering drastische maatregelen neemt om zonder uitstel meer personen in de industrie aan het werk te krijgen. Toen het drie-jarige herbewapeningsprogramma begin 1951 werd aangepakt, waren omstreeks 180.000 man in de luchtvaartindustrie en de daar mee samenhangende bedrijfstakken werk zaam. Het „economische overzicht over 1951" meldde dat er nog 175.000 werkne mers in die industrieën nodig waren. Als de „Royal Air Force" geheel effectief zal zijn, moet zij een uitgebalanceerde kracht hebben. Daarvoor zijn niet alleen jachtvliegtuigen, bommenwerpers, lestoe- stellen, maritieme en verkenningstoestel len nodig, maar ook transporttoestellen. Aanzienlijke orders voor jagers en bom menwerpers zijn al geplaatst, maar de R.A. F. heeft een pijnlijk tekort aan transport vliegtuigen. Het herbewapeningsprogramma voor de luchtvaart geraakt reeds op het schema ten achter. De R.A.F. heeft dringend be hoefte aan nieuw materieel om de bestaan de straaljagers te vervangen, die veroude ren en de vergelijking met de Russische Mig 15 niet gunstig doorstaan. „Wij zijn bovendien een heel eind ten achter bij de Sovjet-Unie in de productie van bommen werpers," aldus „The Times". „Wij hebben betere prototypen, maar de typen zijn nog niet in dienst. Binnen een paar jaar zullen de voornaamste luchtvaartmaatschappijen overgaan van vliegtuigen met zuigermoto ren naar straalverkeersvliegtuigen en als wij die vliegtuigen niet kunnen leveren, zal de Amerikaanse industrie spoedig in de gelegenheid zijn het wel te doen," aldus „The Times". PARIJS (AFP) De Franse Raad van de Republiek (Senaat) heeft met 293 stem men voor en 19 (communistische) stem men tegen de militaire begroting voor Indo-China goedgekeurd. United Press meldt: Volgens een bericht uit nationalistisch Chinese bron zijn drie communistische vrijwilligerslegers opge steld voor een expeditie tot „hulp aan Indo-China". Het eerste leger bestaat uit 20.000 man en staat onder bevel van generaal Tsjen Wen Joean; het tweede, met 17.000 man staat onder Tsjen Kong, en het derde, een „jeugdleger" met 7.000 man staat onder Tsjeng Hoe. Deze formaties bevinden zich in de buurt van de grens tussen de provincie Kwangsi en Indo-China en wachten daar op instruc ties van het hoofdkwartier om de grens over te trekken. 1-Iet verluidt dat grote voorraden voor de Vietminh, waaronder 100.000 geweren, 3.000 lichte machinegeweren, 400 zware machinegeweren, 160 mortieren, 70 hou witsers en 1.400 granaatwerpers, thans op weg zijn naar Indo-China via Kwangsi. De Noordelijken hebben heden op cate gorische wijze het Woensdag ingediende en uit zes punten bestaande plan der ver bondenen voor de uitwisseling van krijgs gevangenen op basis van een tegen een verworpen. De Noordelijke zender Peking noemt het plan een poging om meer dan 165.000 Noordelijke krijgsgevangenen vast te houden. Verder wordt gezegd, dat de UNO ongeveer 176.000 Noordelijke krijgs gevangenen in handen hebben en de Noor delijken slechts ongeveer 11.000 man der geailieerden. In een geallieerde verklaring wordt ge zegd, dat Donderdag bij de besprekingen in de subcommissie voor toezicht op het naleven van een wapenstilstand en voor de uitwisseling van krijgsgevangenen niet de minste vorderingen zijn gemaakt. De Amerikanen hebben de UNO gisteren laten weten, dat, indien de wapenstilstand in Korea niet verwezenlijkt wordt, de UNO een nieuwe militaire actie zal moeten beginnen. Deze verklaring werd afgelegd door de Amerikaan Benjamin Cohen, toen de As- semblée in Parijs na een Kerstrecès van tien dagen haar zittingen in het Palais de Chaillot hervatte. Cohen wees op de lessen van Korea, toen hij aandrong op steun voor een resolutie van elf naties welke de twee de phase van het „Acheson-plan" betreft. Dit plan beoogt versterking van de collec tieve machinerie van de UNO, opdat in toekomstige kwesties als de Koreaanse kan worden opgetreden. Drie andere aanhangers van de resolutie Engeland, Australië en België hebben gisteren eveneens hun standpunt toegelicht. De Rus Wisjinski die zich stellig tegen de Westelijke resolutie zal verzetten maakte bekend, dat hij hedenochtend het woord zou nemen. Op 1 Januari was de munt te Utrecht 50 jaar staatsbedrijf. Op 1 Januari 1902 immers trad een wet in werking, waarbij radicaal werd gebroken met de van ouds her bestaande wijze van exploitatie der Utrechtse muntinrichting. Het stelsel, waarnaar eeuwenlang, zowel in de provinciale munthuizen als in de rijksinstelling, de werkzaamheden werden verricht, is tot 1902 in hoofdzaak hetzelfde gebleven. Het was het stelsel van aanbeste ding van de werkzaamheden, waarbij de muntmeester als zelfstandige ondernemer optrad. De muntinrichting was, evenals het voornaamste deel van de inventaris, overheidseigendom. Vroeger voerde de muntmeester opdrachten uit alleen ten be hoeve van de geldhandel, later vrijwel uit sluitend ten behoeve van 's lands overheid. Dat voor het oude stelsel met ingang van 1 Januari 1902 dat van zuiver rijksbeheer in de plaats is gekomen is voornamelijk aan minister Pierson te danken. Door zijn toedoen kwam in het begin der eeuw ook hier te lande de langzamerhand dringend noodzakelijk geworden modernisering van de wijze van exploitatie van 's rijks munt tot stand, niet alleen op technisch gebied, maar ook wat de verhouding tussen werk gevers en werknemers betreft. De oude primitieve verhouding, die men nog in het muntbedrijf aantrof (lage arbeiderslonen van 12 cent per uur; het geheel ontbreken van maatregelen van sociale aard) vorm den de directe aanleiding voor de over gang naar het zogenaamde regiestelsel. Zo wel de muntmeester als muntgezellen kwa men in dienst van het rijk. In begin 1911 werd het tegenwoordige muntgebouw betrokken. Doordat de munt inrichting geheel in rijksbeheer was, kon toen eveneens een belangrijke modernise ring der technische outillage van rijksmunt tot stand worden gebracht. In de afgelopen halve eeuw werden in totaal ruim 4,8 milliard muntstukken af geleverd. Het jaar 1951, waarmee dit tijd vak werd afgesloten, heeft een nog niet gekende bedrijvigheid te zien gegeven met een productie van 575 millioen stukken. Een en ander moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat met het oog op de algehele pasmuntvernieuwing hier te lande een grote hoeveelheid nieuwe specie moet worden aangemaakt en van Indonesië belangrijke muntopdrachten werden ont vangen. De directeur-generaal der P.T.T., de heer L. Neher. heeft in zijn Nieuwjaarsrede over de bedrijfsuitkomsten gezegd, dat de ge publiceerde winstcijfers over 1950 schijn winsten blijken te zijn. Een tariefsverho ging zal daarom in 1952 niet vermeden kunnen worden. De heer Neher herdacht degenen die aan het bedrijf ontvallen zijn in de loop van 1951 en zei dat 2184 employé's eervol van het bedrijf afscheid namen, hetzij door pensionnering, hetzij door vertrek naar el ders, waarbij hij het vrij grote aantal P.T.T.'ers noemde, die naar Zuid-Afrika zijn gegaan om daar in P.T.T.-dienst te treden. De heer Neher vond het enerzijds een eer, dat Zuid-Afrika zoveel bekwame werkers bij de Nederlandse P.T.T. heeft gevonden maar anderzijds achtte hij hot een gevoelig verlies aan ervaring en deskundigheid voor de P.T.T.. Ook de UNO deed een beroep op de vakbekwaamheid van de Nederlandse P.T.T.-ambtenaren. Een aantal van hen zal in 1952 in minder ontwikkelde landen als adviseurs optreden. Met vreugde constateerde de heer Neher, dat in de vei-houding tussen de Neder landse en Indonesische P.T.T. een stijgend vertrouwen merkbaar is. Hij hoopte dat de regeling van de radio distributie dit jaar door de Staten-Gene- raal zal worden behandeld. Het zou naar zijn mening het beste zijn als de radio distributie een bedrijfsonderdeel van P.T.T. zou blijven, zoals ook de minister van Verkeer en Waterstaat in zijn nota aan de Tweede Kamer heeft voorgesteld. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Margriet op 19 Januari zullen leer lingen van het koopvaardij-opleidingsschip „Abel Tasman" te Den Helder een estafette lopen van Den Helder naar Soestdijk. Twin tig lopers nemen aan deze estafette deel. De laatste athleet zal aan Prinses Margriet een oorkonde aanbieden. Dit zal geschieden op 18 Januari 's middags om ongeveer 17.00 uur. Naar uit Washington wordt gemeld, zal president Truman met Churchill de kwes tie bespreken van de Japanse erkenning van het nationalistische China. Hiermede, aldus Reuter, zal een van de belangrijkste kwesties tussen Engeland en Amerika ter sprake komen. Engeland immers heeft de regering van Peking erkend terwijl Ame rika het nationalistisch China blijft er kennen. PARIJS (Reuter) De volgende week zullen de ministers van Buitenlandse Zaken of Financiën van 18 Europese lan den, die zitting hebben in de bestuursraad van de organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking (OEES), te Parijs bijeenkomen ter bespreking van de on voldoende kolenvoorziening van Europa, welke de grootste bedreiging vormt voor de uitvoering van het bewapeningspro gramma. Minister Stikker heeft de be stuursraad tegen 11 Januari ter bespreking van het kolenvraagstulc bijeengeroepen. Van Amerikaanse zijde is de laatste tijd aangedrongen op grotere Europese inspan ning tot vergroting van de kolenproductie, aangezien de Europese landen, die onder de Amerikaanse hulpverlening vallen, ,op op het ogenblik ongeveer 700 millioen dol lar per jaar moeten besteden voor de in voer van kolen uit de Verenigde Staten. De koleninvoer uit de Verenigde Staten wordt voor 1951 geraamd op 28 millioen ton. In een onlangs aan de Raad van Europa gezonden rapport van de OEES werd met klem gewezen op de noodzake lijkheid tot vergroting van de Europese kolenproductie. DJAKARTA, 3 Januari (Aneta). Een Italiaans sportvliegtuig is Woensdag ergens op Sumatra neergestort op weg van Singa pore naar Palembang. Volgens de eerste berichten over het ongeluk is het vliegtuig bij Bengkalis neergestort en is de Italiaan se piloot, kapitein Maner Lualdi, ernstig gewond. Over de passagier, de journalist Mario Floretti, correspondent van de „Cor- riere Delia Sera", die op weg was van Italië naar Australië, zijn nog geen mededelingen binnengekomen. Noch de piloot, noch vliegveldinstanties hadden de Indonesische luchthavenautori teiten van het vertrek uit Singapore op de hoogte gesteld. Inmiddels hebben piloten van de Garuda Indonesian Airways mede gedeeld, dat het weer ten Noorden van Pa lembang Woensdag uitzonderlijk slecht was. De militaire luchtmacht stelt thans een onderzoek in. Bengkalis ligt zeer ver buiten de normale route, zodat het nog niet zeker is of de aanduiding van- de plaats juist is. Reuter meldt nog, dat kapitein Lualdi in September deze vlucht vanuit Milaan be gon, met als einddoel Sydney. Hij wilde hiermee bewijzen, dat vliegen goedkoper is dan per auto of schip. Het vliegtuig weegt slechts 450 kg en verbruikt 1 liter op de negen kilometer. Ferdinand de Lesseps: Een vijand is een leermeester, die zijn lessen gratis geeft. Ir. H. I. Keus, directeur der N.V. Heem- af te Hengelo, heeft in een toespraak tot het personeel dezer onderneming onder meer gezegd dat beperking van investering bij constant verbruik de toekomstige werk gelegenheid in gevaar brengt. Het is waar schijnlijk, zei ir. Keus, dat het moeite zal kosten in de huidige situatie de kapitalen te vinden, die daarvoor beschikbaar ge steld dienen te worden. Even waarschijnlijk is, dat investeren beloond en aangemoe digd in plaats van beboet en beperkt zal moeten worden. Ook hier geldt het „voor wat hoort wat". Zonder winst is het met de uitbreiding, zelfs met de instandhouding der werkgelegenheid gedaan. Zolang de werker met ang9t de dag van het ingaan van zijn rust ziet naderen en compensatie van zijn tekort in goede munt is uitge sloten, zoalng het de jonge generatie bijna niet meer mogelijk is een huishouden op te zetten en dan nog op een veel eenvou diger basis dan na de eerste wereldoorlog, zolang het verkrijgen van een eigen huis een onvervulbare wens blijft, is het dui delijk dat er ondanks de compenserende overheveling een toestand is ingetreden, die geen enkel belang dient en ten hoogste wind in de zeiien van een bepaalde groep blaast en die zwaar drukt op hen die ver antwoordelijkheid voor de werkgelegen heid willen dragen. Het komt niet op het verdelen, maar op het groter maken van de koek aan. Met een andere verdeling van een kleiner wordende koek is een revolutionnaire welvaartsvermeerdering, die de grootste vrijheid van ieder individu waarborgt, uitgesloten. Het verleden heeft bewezen, dat het anders kan en dat bij een productie, die het verbruik overtreft, de zorgen bij het stichten van een gezin en bij de oude dag in talloze ondernemingen geringer waren dan nu. Toen kende men geen departement voor de opvoering van de productiviteit. Wie gedacht heeft dat werk loosheid na de oorlog niet meer voor zou komen heeft met teleurstelling kennis moe ten nemen van de gevolgen van de terug lopende vraag wegens een te hoog prijspeil. TEHERAN. 3 Januari (Reuter). Het Perzische kabinet heeft gisteren besloten een Poolse handelsmissie in Teheran uit te nodigen voor het sluiten van een ruil overeenkomst voor Perzische olie tegen Poolse katoen en manufacturen, wollen goederen, constructiestaai, papier en triplex. Mossadeq verklaarde, dat de Pool se minister hem verzekerd heeft, dat Polen in staat is olie te vervoeren van Abadan. De minister van Economische Zaken, Ami- ni, verklaarde tegenover Reuter dat het bedrag, dat zal worden verkregen uit de verkoop van goederen, die door Perzië krachtens ruiltransacties worden inge voerd, uitsluitend gebruikt zal worden voor het tot ontwikkeling brengen van de Per zische natuurlijke hulpbronnen. In Rajasthan, het land van de befaamde Rajput-krijgers in Noord-West-India, is de verkiezingscampagne thans op haar hoogtepunt. De verkiezingen beginnen morgen maar het zal twintig dagen duren voor de kiezers overal in dit dunbevolkte woestijn gebied ter stembxis zijn geweest. Tegenover de Congrespartij staan vertegenwoordigers van de vroegere heersende kasten de maharadjah van Jodhpur heeft zich persoon lijk ook candidaat laten stellen socialisten, de nieuwe Hindoe-partij en de onaf- hankelijken. De foto toont een socialistische candidaat tijdens een verkiezingsrede in een der straten van de stad Jaipur. (Van onze correspondent in Londen) De conservatieven hebben in de loop van de laatste jaren de leverantie door de La- bourregering van Britse turbo-straalmoto ren aan de Sovjet-Unie in 1946 en 1947 als een van de grootste blunders beschouwd. Engeland heeft in totaal 55 straalmotoren aan de Russen geleverd, namelijk tien Rolls-Royce Nene I, tien Rolls-Royce Der- went I in 1946 en 15 Nene's en 20 Der- wents in 1947. De toenmalige Engelse re gering verdedigde de verkoop met het mo tief, dat de motoren al weer verouderd waren, zodat de leverantie geen risico met zich mee bracht voor de veiligheid van het Westen. Overigens had Engeland op dat tijdstip dringend behoefte aan Russisch hout en graan, welke het door middel van deze ruil-transactie kon krijgen. De geheimhouding omtrent de motoren was reeds in December 1945 opgeheven. De Derwent V werd gemonteerd in de Gloster-Meteor IV. de tweemotorige straal jager, welke voor Engeland in 1945 en 1946 snelheidsrecords vestigde van 606 en 616 mijl per uur. Dc Nene-motor werd toegepast voor een aantal Britse experi mentele machines en is bestemd om op grotere schaal te worden gebruikt bij de marine-luchtvaart. Het eerste squadron straaljagers voor de marine werd dit jaar opgericht, waarvoor de Super Marine At tacker no. 800 werd aangewezen. De Haw ker Sea Hawk, eveneens voorzien van Nene-motoren, zal spoedig in gebruik ge nomen worden. Het zonderlinge feit is echter, dat de Russen en de Chinezen, on danks dat de Nene-motor „verouderd" is, het Westen voor zijn in de practische toe passing ervan. Russen sneller De Russische M.I.G. 15, uitgerust met imitatie Rolls Royce Nene-motoren, blijkt Woensdagmiddag om 5 uur begaf de negenentwintigjarige A. S. zich per fiets naar huis in Santpoort. Op de Hartenlust- laan in Bloemendaal is een stuk hout tus sen de spaken van zijn rijwiel gekomen en het gevolg was, dat hij is gevallen. Met een hersenschudding en wonden aan het gezicht is de wielrijder naar het Marine Hospitaal te Overveen overgebracht. de Meteor, de enige Britse „jets", welke in Korea in gebruik zijn, te hebben over vleugeld. Hoewel de Nene thans niet med als een zeer krachtige motor wordt be schouwd, is zij beter dan enige straalmo tor, v/elke de R.A.F. of de Britse marine luchtvaart in gebruik heeft, met uitzonde ring van het squadron Supermarine At tackers! De Royal Air Force heeft nieuwe jagers en bommenwerpers in bestelling, voorzien van de krachtiger Rolls Royce Avon- straalmotor, maar op het ogenblik is slechts de tweemotorige Canberra gereed. De Gloster-Meteors en de Havilland-Vampires zijn achterop geraakt en ongeschikt voor de meeste militaire taken. Zoals bekend heeft ook de Nederlandse luchtmacht Glosters Meteors in gebruik. De Redersvereniging voor de Nederland se Haringvisserij heeft een contract met Rusland gesloten voor levering van 20.000 vaten zoute haring. Onderhandelingen over een tweede contract moesten worden af gebroken wegens de geringe voorraden. ■■■■■■■•■■■ia iiiaaaaaaaaaai OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met flinke opkla ringen en hoofdzakelijk in de kustpro vincies aanvankelijk nog plaatselijk enkele buien. Matige tot zwakke wind tussen Noord-West en Zuid-West. In de nacht en vroege ochtend op ver schillende plaatsen lichte vorst. Mor genmiddag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. 4 Januari Zon op 8.48 uur, onder 16.42 uur. Maan op 11.52 uur, onder 0-58 uur. (Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiclen Donderdag 3 Januari Hoog water: 8.08 en 20.31 uur. Laag water: 3.41 en 16.07 uur. Vrydag 4 Januari Hoog water: 8.57 en 21.24 uur. Laag water: 4.26 en 16.52 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1