Tante Els Bewaarster der nationale dromen Chris Duin YSV en Stormvogels spelen uit Rijwiel monteur Doopsgezinde Zondagsscholen Velsen-Noord Gevaarlijk spel met explosieven Nieuwjaarsbijeenkomst Partij van de Arbeid TURIJN Moderne stad met sterke traditie Noordelijk van geest, doch reeds geheel en al „Italië" Luidsprekers Radiomonteur of radiotechnicus gevr. 5 Het hoekje van Sinterklaasavond Sint Nicolaas Nieuwe maandtaak Voor jonge hersens Twee keer tegen een auto gereden Spreker was Evert Vermeer Nieuwe meisjesboeken VOETBALOVERZICHT SUCCESSCHOTELS f2.50 Lion d'Or geen praktijk DONDERDAGS JANUARI 19 52 DONDERDAG, 3 Jan. 1952. Beste kinderen, Een nieuw jaar is begonnen en daarmee zullen er ook een paar veranderingen in ons kinderhoekje komen. Maar die wijzigingen zal ik jullie straks wel vertellen. Allereerst wil ik degenen die mij een Nieuwjaarsgroet toestuurden hierbij hartelijk bedanken. Ten tweede zal ik de inzenders van de Deceniber-wedslrijd niet langer in spanning laten en gauw de prijswinnaars bekend maken. Het zijn er deze keer twee: GERDIEN- TJE en UKKEBUMPIE. GERDIENTJE kreeg de prijs omdat ze een kort en aardig opstel over Sinterklaas avond schreef. Het werk zag er daarbij keurig netjes uit. Bravo, meisje! Je opstel slaat in ons hoekje afgedrukt, zie je wel "Wil je even schrijven hoe oud je bent UKKEBUMPIE is zelfs aan het dichten geslagen en vergeet daarbij ook Tante Els niet. Een gedicht werd wel niet gevraagd, maar ik vond het toch erg aardig en daar om heb ik hem een klein troostprijsje toe gedacht. Ook voor jouw werk werd een plaatsje in ons hoekje afgestaan, jongen Veel inzenders hadden beide kanten van hun papier toch beschreven en vielen dus meteen al uit. Dat is jammer; doch dan moeten jullie maar goed lezen wat er precies gevraagd wordt. En nu we het toch over de maandwedstrijd hebben, zal ik jullie meteen vertellen wat er voor nieuws onder de zon is. Zoals je wel ziet, staat er weer een nieuwe maand-wedstrijd in ons hoekje, maar nu onder naam „maand-taak." De schuilnamen, die er bij staan, beginnen allemaal met een „K." Deze taak is dus alleen bestemd voor de kinderen, die hier genoemd worden. Zo komt er dus elke maand een nieuwe letter aan de beurt. Tegelijk wordt ook het weekraadsel een beetje anders. Ieder, die bij de oplossing van het vorige week raadsel zijn schuilnaam onder de goede oplossers ziet staan, krijgt een aantal pun ten. Onder degenen, die in één maand de meeste goede oplossingen ingezonden heb ben, dus de meeste punten behaald heb ben, wordt een mooi boek verloot. Je kunt dus zelf tellen hoeveel punten je hebt, als je maar elke week het raadsel oplost. Dus jullie hebt per maand voortaan twee kan sen op een mooi boek. Ten eerste: zij van wie de schuilnaam bij de maand-taak ge noemd worden, moeten allen hun uiterste best doen en ten tweede kunnen alle anderen hard werken aan de weekraadsels om daarmee een boek te verdienen. Be grepen Schrijf me maar eens hoe jullie de nieuwe regeling vinden. En nu gauw naar onze brieven. Een nieuweling is deze keer ZWEM- KONINGIN, die natuurlijk van harte welkom is. Je mag je schuilnaam houden, meisje! Kun jij zo goed zwemmen Daar mag je me in je volgende brief eens wat meer van vertellen. Schrijf je dan ook hoe oud je bent en in welke klas je zit FL.UITEKRUID had een bizonder dikke brief deze keer. Wat fijn dat het boek zo naar je zin was. Ik denk dat jij met de nieuwe regeling een goede kans maakt om nog eens zo'n mooie prijs te winnen. Doe maar goed je best! Ik vind het erg prettig te horen dat je rapport iets vooruit is ge gaan met de talen. Vooral bij Duits moet je van dat minnetje nog een plusje zien te maken. Die andere vakken zijn toch heus niet zo moeilijk. Doe vooral op aard rijkskunde eens goed je best, dan zal je zien, dat het wel meevalt. Als ik zo je op stel lees, kan ik me niet voorstellen, dat je moeite hebt met de talen op school. Ik geloof dat je wat gauw afgeleid bent en thuis niet ernstig genoeg werkt. Laat eens zien wat je kunt, meid! Van EIKEBLAADJE ook al een tame lijk lange brief. Fijn, dat je rapport er zo keurig uitzag. M'n compliment, hoor Eikeblaadje! Dat je voor schrijven echter een acht hebt, kan ik me haast niet voor stellen, of je denkt natuurlijk: ach, het is toch „maar" voor Tante Els, dus ik hoef niet zo erg netjes te schrijven. Vertel je me dat volgende keer eens? Je raadsel bewaar ik, hoor! Ook OLD FIREHAND kan met trots zijn rapport aan Tante Els laten lezen. Het ziet er piekfijn uit, jongen! Jammer, dat je zo weinig tijd overhoudt, maar ik denk, dat de nieuwe regeling van de week- en de maandraadsels jou ook wel bevallen zal en dan win jij ook vast wel eens een mooi boek. Dit was onze laatste brief voor deze week. Tot volgende keer TANTE ELS (Kennemerlaan 154, IJmuiden of briefjes aan de bezorger meegeven). 30oooooocxxx30oooooDcoooooooooooocooccoooccoocoooooo TANTE ELS FELICITEERT: HOEPELTJE, die vandaag jarig is, DE STOERE, die Zaterdag de feesteling in huis wordt, en TULP, die volgende week Dinsdag cadeautjes hoopt te krijgen. Allen van harte gelukgewenst en maak er maar prettige dagen van, nichten en neef tt (Prijswinnend opstel van Gerdientje) We zaten in alle spanning te wachten op Sint Nicolaas. Pappa, Mamma, Frans en Ans. Eindelijk werd er gebeld. Rrrrrt. Vader stond op en ging naar de deur. „Jongens, kom eens kijken", riep hij. Frans en Ans holden de gang in. En wat stond daar? Een grote zak met cadeautjes. En raad eens wat er bij stond een autoped. Hij was voor Frans. Frans pakte hem meteen en ging er mee de kamer in. „Jongens", zei vader, „Sint Nicolaas kan zelf niet komen, want hij heeft het veel te druk." Frans zette zijn autoped neer en ging aan tafel zitten. „Nu mag Ans de pakjes uitdelen", zei moeder. Ans begon: Voor Mamma. En reikte moeder het pakje over, die kreeg drie zakdoekjes. En nu een pakje voor Frans, dat was een blokkendoos. Nu kwam er een pakje voor Vader, die kreeg een letter. En nog een pakje voor Ans, daar zat een verfdoos en twee kleurboeken in. Allemaal kregen ze nog een paar pakjes. Ze hadden nog een gezellige avond. Jt tt (Van Vkkebumpie). Het is weer Sint Nicolaas, Hij komt met knechtje Pieterbaas, Ook in IJmuiden aan. Hij kwam bij de IJmuider krant, Daarvan is hij een goede klant. En ook bij Tante Els hoekje, Bracht hij een kort bezoekje. En dan gaat hij naar Spanje terug, Al op z'n paardje, razend vlug. De Januari-taak is deze keer dus be stemd voor de kinderen, van wie de schuilnaam begint met de letter „K." Dit zijn: Kuuk, Kiekeboe, Koekoek, Korenbloem, Koolmees, Klein Duimpje, Kerstklokje, Koningin Lente, Knabbel- graag, Kabouter Rimpel, Kapoentje, Keteltje, Kampinula, Konijntje, Koekoeks klokje, Karekiet, Kraai, Koolwitje, Koli- bri, Koboldus, Kievit, Krekeltje, Kabouter Appelwang, Kamperfoelie, Krullenkopje, Kaboutertje, Kabouter Bellefleur, Kwik zilver, Kabouter Wippie, Kinkhoorn, Ka bouter Roodjakje, Kwikstaartje, Kiezel steentje, Keesjekef en Kabeljauwtje. De anderen kunnen dus nog niet mee doen en moeten rustig wachten tot hun schuilnaam aan de beurt is. Misschien de volgende week al TAAK: Wat zou jij doen in dit geval Op een avond zijn moeder en vader op, visite, wat anders zelden of nooit gebeurt. Ze hebben jou als oudste verteld, dat ze even weg moesten en je bent je natuurlijk bewust, dat je nu een belangrijk persoon bent in huis. Moeder heeft je vooral op het hart gedrukt rustig naar bed te gaan en juist terwijl je je om wil draaien om te gaan slapen, hoor je rumoer in de andere kamer, waar je jongere broertjes slapen. Voor je goed weet, wat er gebeurt, is er een verwoed kussengevecht aan de gang. De rest wordt ook wakker en er is geen sprake meer van rust. Wat zou je nu doen De oplossing van het vorige weekraad sel was a. roemer vol, b. appelflap, (praam, opa, peper, mes, pels, erf, vlas, boa, alp). Goede oplossingen kwamen van: Fluite- kruid en Eikeblaadje. „Puntenraadsel" nummer één Ons eerste „raadsel om punten" is niet zo moeilijk en jullie kunt dus allemaal een goed begin maken. Als je de woordjes op de stippen goed invult, verschijnt op de kruisjes van boven naar beneden een vraag, die ik me nu stel en waarop jullie het antwoord vermoede lijk ook graag wilt weten. Succes met de eerste Dit raadsel telt voor vijf punten. X niet koud X o o meer dan niets, klein beetje X wild zwijn X o niet tam X komt uit Ierland X o worden we mee geroepen X o o vervoermiddel op rails X o o tuingereedschap X kort poosje X o brandbaar veen X leesstof in band X o gele kleurstof X o voedsel opnemen X verzameling zangers. Opsturen met je naam, je schuilnaam en je adres TANTE ELS. De Haarlemse politie kreeg Woensdag middag tegen halfzes bericht, dat er een aanrijding was gebeurd op de Lorentz- kade. Op weg daarheen zag zij op de Pijls laan een drieënveertigjarige man die in natte kleren op een bakfiets reed. Deze werd aangehouden, omdat hij in kennelijke staat van dronkenschap verkeerde. Uit een onderzoek is gebleken, dat de aangehou dene op de Lorentzkade tegen een rode auto was gebotst en dat hij daarna in het water langs de Lorentzkade was gevallen. De man is er weer uitgekropen en toen hij zijn weg voortzette reed hij op de Pijlslaan tegen een geparkeerde auto. In het Sint Elisabeths Gasthuis heeft de men zich aan een bloedproef onderworpen en daarna is hij ter ontnuchtering in het bureau van politie ingesloten. De bestuurder van de rode auto wordt verzocht zich voor het verstrekken van in lichtingen te melden tot de Verkeerspolitie. Een bakker in Velsen-Noord stelde op Oudejaarsavond de politie ervan in kennis dat hij een knaap had aangetroffen, die in het bezit was van springgelatine. Een on derzoek wees uit dat deze gevaarlijke springstof afkomstig was uit een opslag- bunker in Velsen-Noord. Een dertiental jongens van 13 en 14 jaar bleek een hoe veelheid van dit explosief, een aantal electrische ontstekers, een schijnwerper en een sirene uit deze bunker ontvreemd te hebben De wijze waarop de jongens met dit gevaarlijke goedje hebben geëxperi menteerd. grensde, naar de politie mede deelt, aan het ongelofelijke. Door snel in grijpen heeft men een ramp kunnen voor komen. Het optreden van dit dertiental is ter kennis van de justitie gebracht. De commis saris van politie in Velsen waarschuwt alle ouders in de gemeente om op de gangen van hun kroost te letten en de jongelui nu en dan eens te fouilleren. Enige achter docht is volkomen gerechtvaardigd indien men er ernstige ongelukken mee kan voor komen. In gebouw Sint Bavo hield de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid haar Nieuwjaarsbijeenkomst onder leiding van de heer W. F. Happé. Spreker was de heer Evert Vermeer, lid van de Tweede Kamer over het onderwerp ,,Het Plan". In zijn inleiding merkte de spreker op, dat op Oudejaarsdag de klokken van Straatsburg door de radio hebben geklonken. Daarmee werd het oude jaar uitgeluid, doch het was tevens een gelegenheid te denken aan de afgelopen vijf jaar. Het was immers vijf jaar geleden, dat de klokken daar voor het eerst geluid hebben. De vereniging van de staten van Europa is in d)ie periode geen feit geworden, maar toch moet gezegd wor den, dat er wat bereikt is. De volken in West-Europa hebben begrepen dat er zich een bedreiging uit het Oosten voordoet en zij weten, dat in eenheid een grote kracht schulit. Hiermee kan wat bereikt worden. De heer Vermeer zeide, dat het verlangen naar vrede bij de sociaal democraten op de proef wordJt gesteld. Het socialistische hart kwam vaak in opstand vooral door de situ atie in het Oosten, doch dat nam niet weg, dat zij willen blijven strijden voor het ver krijgen van een maatschappij met vrije mensen. Zij willen strijden voor een we reld, waarin het geweld uitgebannen zal zijn. Uitvoerig besprak de heer Vermeer de politiek in Nederland en herinnerde daar bij aan het streven van groepen die de ontwikkeling van een goede maatschappij willen tegengaan. De spreker herinnerde aan de woningnood en deelde daarbij mee, wat gedaan kan worden om de nood te le nigen. Verder weidde hij uit over het oude en het nieuwe plan van de Arbeid, over de buitenlandse politiek, over de bewapening en over het moeilijke werk van de mi nister van Financiën. In de afgelopen vijf jaar hebben de leden van de Partij van de Arbeid het op hun weg niet gemakkelijk gehad. Er is evenwel iets gegroeid, dat vertrouwen schenkt voor de toekomst. Wat de toekomst betreft merkte de spreker op, dat het plan richt lijnen aangeeft. De andere politieke par tijen dienen daarmee rekening te houden bij het bepalen van hun plaats in het poli tieke leven. Tenslotte deed de heer Ver meer een oproep een sterk geloof te hebben in de toekomst en mee te werken om de idealen verwezenlijkt te zien- Deze avond verleenden de declamatrice mevrouw J. H. Hagedoom uit Twente en het koor ,.De Stem des Volks" onder lei ding van Hans Lichtenstein medewerking. Mevrouw Hagedoorn droeg gedichten voor van Adama van Scheltema, het sprookje „De kip" van Godfried Bomans en Twentse werken. Het koor zong socialistische liede ren en gedeelten uit „Der Freischütz" van Von Weber. Jubileumconcert van „C.A.Y." Op Zaterdag 12 Januari geeft, ter gele genheid van haar vijf-jarig bestaan, de „Castricumse Accordeon Vereniging", di rigent de heer A. van der Wolff, in hötel Borst een jubileumconcert. Het programma omvat 14 nummers, waar onder de ouverture A Dur van K. Wolki en Doornroosjes Bruidsvaart van M. Röde in een bewerking van de dirigent. Tevens treedt het nieuwe Jeugdorkest ..Jong Cas- tricum" op. De entre-acte muziek wordt verzorgd door „Bergers Accordeonorkest". Van Erica Maarlens is bij de uitgeverij De Sleutel verschenen: Deining om de steenoven, een boek voor oudere meisjes. Drie nicht jes, die dezelfde grootmoeder hebben maar elkaar weinig kennen, worden door die grootmoeder gevraagd een heel jaar bij haar te komen wonen. Met zeer gemengde gevoe lens voldoen de meisjes aan dit verzoek. Loukie is overwerkt door een drukke kan toorbaan en allerlei huishoudelijk werk dat haar moeder haar in haar vrije uren op draagt. Zij begint met eens flink uit te rusten. Marijse, die muziek studeert, vindt het plan maar heel matig, ook al zal zij bij Oma haar lessen kunnen doorzetten. Mies heeft net eindexamen gedaan en weet hele maal niet wat ze verder wil, dus dit jaar van uitstel is haar eigenlijk welkom. Oma van Dieren is een zeer energieke vrouw, die na de dood van haar man de steenoven zelf beheert. Haar grote steun Giel, die toevallig óók van Dieren heet, is mede door een onachtzaamheid van de oude dame als colla borateur in de gevangenis gekomen. In dit jaar beleven de meisjes van allerlei. Het spannendste is wel de terugkomst van Giel, net op het juiste ogenblik om een staking te voorkomen. Aan het slot van hét boek zijn Giel en Loukie getrouwd en zal de steen oven toch in de handen van een Van Dieren overgaan. Vlot geschreven verhaal met goed getekende karakters. Laura is een uit het Amerikaans vertaalde meisjesroman van Bess Streeter Aldrich, uitgegeven bij Gottmer te Haarlem. Laura's leven, als dochter van een eerzuchtige moe der en een stille lieve vader, kleindochter van echte pioniers die hun bestaan met veel zorgen en moeiten hebben moeten opbou wen, gaat niet altijd over rozen. Haar grote illusie is: schrijfster te worden, maar ten slotte overwint haar liefde voor de jonge boer Allen Rinemiller en zet ze alle bezwa ren van haar naar eer en geld strevende familie opzij. Het boek geeft een kijk op het leven in Nebraska en op een Amerikaanse universiteit. Vlot geschreven maar lang niet altijd onberispelijk vertaald. Helga Vos-Van den Vlasakker schreef Tonny wordt bijgewerkt, een door Kok te Kampen uitgegeven boek voor meisjes tus sen 14 en 18 jaar. Het beschrijft een logeer partij van Tonny bij haar getrouwde zuster. Haar zwager Martien zal haar bijwerken, omdat ze op de Mulo achter is geraakt. In het zeer gelovige gezin van haar zuster voelt Tonny zich in het begin wat vreemd, maar langzamerhand wordt ook zij beïnvloed door de bijzondere sfeer die er van dit jonge echtpaar uitgaat, Het boek beschrijft de oor logsjaren. met alle daarbij behorende moei lijkheden met distributie, onderduikers enzovoorts. De stijl is vaak verward, maar over het algemeen is het een prettig boek Een gezin trekt weg is de titel van een alleraardigst boek van Ley Hans—Lussen- burg, oorspronkelijk geschreven als scenario van een film en in een door de regering in 1949 uitgeschreven prijsvraag onderscheiden met een eervolle vermelding. Het gezin Maas van der Zee vader, moedei;, vijf kinde ren, en twee pleegdochters woont in Enkhuizen. Vader heeft asthma, de kwaal belemmert hem in zijn werk en moeder vindt het heel moeilijk om de eindjes aan elkaar te knopen. Bij twee van de kinderen komt dan het plan op om naar een ander land te verhuizen. Zonder iemand iets te zeggen schrijven ze aan vaders zuster, tante Metje, die in Zwitserland woont en na veel overleg en zorgen belandt het gehele gezin in het mooie bergland. De reactie van de verschil lende kinderen op deze verhuizing is uit muntend verteld en het motto van het boek is goed gekozen: men kan een jongen als Siebo wel wegrukken uit zijn eigen land, maar niet dat land uit Siebo. De uitgever Boom Ruygrok zorgde voor een goed uiter lijk van het boek. dat aardig geïllustreerd werd door Pol Dom. C. P. Turijn behoort niet tot de onvermijdelijke verplichtingen van hen, die naar Italië reizen. Het ligt te ver af van de verticale Noord-Zuid-as van dat, „wat men onder alle omstandigheden gezien moet hebben", en ook de kortste verbinding van de Noord-Italiaanse meren over Milaan naar Genua en naar de Rivièra buigt niet zo sterk naar het Westen af. Zo is dit Turijn niet een eigenlijke vreemdelingenstad en kon ook daardoor zijn met zoveel liefde gekoesterde Italianita bijzonder onvervalst bewaren: Italië's eigen aard uit het jongste verleden en uit onze tijd, Italiaans leven in moderne stijl, in grote, voorname stijl. Turijn is niet dromerig zoals Venetië, niet heilig zoals Rome, niet stralend door de kunst zoals Florence, niet lawaaierig druk zoals Milaan, het is niet van de ge schiedenis doortrokken zoals Bologna of Verona, niet een levendige handelsstad aan zee zoals Genua. En toch sluit het zich volkomen waardig aan bij deze steden, toch voltooit het de schitterende reeks op de meest gelukkige wijze: Turijn was en is de stad van de eenwording van Italië, verkondigster en bewaarster van de ver vulling der nationale dromen van het Ita liaanse volk, het is, zelfs nu nog, de stad van het huis van Savoye met een sterke traditie, die weet dat adel verplicht; het ligt harmonisch gevlijd in de grote boog van de Alpen, door heuvels omkranst, door de nog groene Po doorstroomd, welks dal naar het Oosten toe in de vrije vlakte ver- waast. Men kent Italië niet in al zijn fa cetten, wanneer men deze stralende stad niet heeft gezien. Er is geen stad in Italië, die er zo over zichtelijk uitziet, waarvan het stratennet zo regelmatig in de huizenzee ligt als in Turijn. Maar deze avenue-achtige eento nigheid gaat niet, zoals de trouwe bioscoop bezoeker zou kunnen denken, terug op Amerikaanse invloed, waarlijk niet. Het is de rechthoek van de Augusta Taurinorum, de antieke kern van deze stad, die men in de loop der eeuwen organisch uitbouwde. Niet ver van de kathedraal komt men bij de Porta Palatina, de wat bouwdoosach tig gerestaureerde Noordelijke poort van de Romeinse stad, waar Ovidius in de ene toren gevangen moet hebben gezeten. Tegenwoordig staan voor de porta twee caesaren-standbeelden, werkelozen slapen tegen de door de zon verwarmde marmeren voetstukken. En achter het bouwwerk van de voorzijde af helemaal niet te zien parkeren auto's, zonder ook maar de geringste afstand te bewaren, noch in de ruimte, noch in de tijd. Ook de gebouwen van alle representa tieve straten van de stad houden in zekere zin maat, ja vertonen een zekere eenvor migheid. Zo maken de palazzi meestal meer indruk door de vrije ruimte waarin ze staan, dan door zichzelf: De Palazzo Madama, eens ook het verblijf van de re gentes Madama Reale Maria, een eenvou dig Middeleeuws bouwwerk; de Palazzo Carignano met zijn wilde barokgevel; het door zijn stille geslotenheid des te indruk wekkender koninklijke slot: het voorname Palazzo di Citta. Een paar grappige barokgevels en een kathedraal, die meer als een aanhangsel van het koninklijke slot aandoet, is zo ongeveer alles, wat de sa crale kunst heeft te bieden. Zoals hier over het geheel het profane overweegt. Geschiedenis Het was, is en blijft de stad van het Huis Savoye. Geen fascistische Mussolini en geen democratische republiek konden en kun nen daaraan iets veranderen. Het gebied kwam immers al spoedig na het midden van de Xlde eeuw als markgraafschap door huwelijk aan Savoye; tegen het einde van de 15de eeuw werd Turijn de residen tie van het vorstelijk huis. In de Spaanse successie-oorlog bevrijdt Prins Eugenius in 1706 de stad van de Fransen, honderd jaar later wordt ze, sedert 1800 na de slag bij Marengo Frans, aan de koning van Sardinië teruggegeven. Nadat Turijn 140 jaar de hoofdstad van het koninkrijk Sardinië-Piemont geweest was, klimt het in 1860 tot de hoofdstad van het konink rijk Italië op, tot, een lustrum daarna, Florence deze rol overneemt. Maar terwijl dit al vijf jaar later zich geheel aan de kunst wijdt, en Rome, ook als het hart van het koninkrijk Italië, zich tot een wereld stad uitbreidt, blijft Turijn de conserva tieve koningsstad, residentie van de kroon prins, naijverig bewaarster van de Savooise traditie. Als hoofdstad van de provincie Turijn en het landschap Piemont groeit en gedijt ze: in 1921 had Turijn nog geen half millioen, nu telt deze stad 720.000 inwoners. Enorme, wereldberoemde industrieën van de auto tot aan Vermouth hebben zich aan de peripherie genesteld, wolken krabbers en reusachtige reclamewanden beginnen het uiterlijk van de stad hier en daar in gevaar te brengen, door de straten bruist een verkeer, een moderne grote stad waardig. En toch is zelfs dit, vooral in ver gelijking met andere Italiaanse steden, ge dempt. Het kan voor Turijn als typisch gelden, dat men van het hoofdportaal van het Centraalstation (Porta Nuova) uit, door de lange, zich drie maal tot steeds grotere pleinen verwijdende Via Roma, in de poort van het Palazzo Reale, het koninklijke slot, binnenkijkt, dat verlaten en aan de openbaarheid prijsgegeven nog niet goed weet, hoe het zich in deze Republica Ita- liana schikken moet. Geen zorg, het blijft reale, koninklijk, zoals deze hele stad: de grote corsi dragen onverdroten de namen van de bouwers en van hen, die Italië tot een eenheid maakten, Re, en Regina, Prin cipe, Duca en Duchessa treden steeds weer herhaald en volledig op, bruggen herinne ren aan Isabella en Umberto, en de Cara binieri, gekleed in Napoleontisch vrolijke kleuren, zijn in niets te vergelijken met hun republikeinse -collega's aan de andere zijde van de Mont-Cenis. De mathematische koelheid van de aan leg der stad wordt door de niet minder regelmatig geplaatste monumenten nog onderstreept: koningen, soldaten, leger aanvoerders, helden, paard e*r ruiter, stei gerend meer dan levensgroot, met een pluimhoed, maar dan ook de modernen in waardige eenvoud: de ruiter als symbool van de Italiaanse cavalerie, de indruk wekkende beeldengroep ter herinnering aan het derde leger met de hertog van Aosta middenin. (Waarbij hier en daar op de dijen van metalen soldaten brutaal in V.S.V. sloot het jaar 1951 af met een ge lijk spel tegen Blauw Wit, aldus zijn punten- aantal brengend op 14. Aangezien Achilles, zij het dan ook met één minder gespeelde wedstrijd, er nog slechts drie heeft, behoeven de VSV'ers de komende wedstrijden nu juist niet onder hoogspanning te spelen. Zondag spelen zij hun uitwedstrijd tegen DOS, zodat zij dus al weer een club uit de middenmoot tegenover zich krijgen. Een ge lijk spel is dus weer een voor de hand lig gende uitslag. Omdat echter het doelgemid- delde van de Utrechtenaren heel wat beter is dan dat van VSV, hebben we rekening te houden met een kleine nederlaag der Vel- senaren. Stormvogels speelt eveneens uit. De IJmui- denaren trekken naar de kop van Noord holland, waar ze het moeten opnemen tegen Helder. Van deze club werd op eigen terrein vrij gemakkelijk gewonnen, maar laten de Vogels het zich voor gezegd houden, dat zij Zondag a.s. op heel wat zwaarder tegenstand kunnen rekenen. Het is dan ook te hopen dat de ploeg en met name de voorhoede in goede vorm is. Alleen dan keren zij twee punten rijker huiswaarts en blijft de mooie kans op de bovenste plaats bestaan. De Kennemers ontvangt De Spartaan. We hebben zo'n vermoeden dat de Amsterdam mers met revanche-plannen bezield zulks vanwege de spekende nederlaag welke zij op eigen terrein leden naar Beverwijk komen. Toch vermoeden we dat de thuisclub in deze ontmoeting de beste troeven heeft. Kinheim en Velsen staan er in 3 A niet best voor en het ligt dus voor de hand, dat men in beide kampen elke komende ontmoe ting met spanning tegemoet ziet en zich voor neemt zich tot het uiterste in te spannen, teneinde in het bezit van de punten te ko men. Op het ogenblik heeft Kinheim nog één verliespunt meer dan Velsen, maar 't zou helemaal niet vreemd zijn als daarin Zondag a.s. wijziging ten gunste van Kinheim kwam, want in de thuiswedstrijd tegen Rivalen ligt o.i. voor de Kinheimers winst, terwijl we vrezen dat Velsen het in zijn uitwedstrijd tegen APGS niet zover zal brengen. Vitesse begint het nieuwe jaar met de wetenschap, dat de voor enige weken nog zo mooie kans op de bovenste plaats nu lang zo mooi niet meer is. Toch zullen de Castri- cummers er goed aan doen niet bij de pakken te gaan neerzitten, want tenslotte is OVVO er ook nog niet. Laten de spelers van Vitesse om te beginnen Zondag tegen RK AVIC maar alle kracthen inspannen, dan boeken zij niet alleen twee punten, maar zal ook het ge schokte zelfvertrouwen weer herstellen. Terrasvogels verloor Zondag voor de ver andering weer eens, maar de Santpoorters konden dat doen, zonder dat hun positie op de ranglijst in gevaar kwam. Tegen TOG zullen zij het alweer niet gemakkelijk krij gen, maar toch zien we in deze thuiswed strijd voor de Vogels wel een gelijk spel zitten. In Beverwijk zal voor de ontmoeting Be verwijkWijk aan Zee natuurlijk grote be langstelling bestaan, mede natuurlijk door het feit, dat men nieuwsgierig is naar het antwoord op de vragen, of de overwinning van Wijk aan Zee op BKC een uitschieter is geweest, of dat zij een periode van herstel heeft ingeluid. Ondanks het verschil in plaats op de ranglijst, zou ons een gelijk spel niet verwonderen. DEM gaat in Hilversum tegen de club van die naam een moeilijke wedstrijd tegemoet, moeilijk niet alleen daarom, omdat Hilversum tot dusver getoond heeft behoorlijk wat in de mars te hebben, maar ook doordat de Gooiers Zondag j.l. door een nederlaag tegen Rapid'tas hun kansen op de bovenste plaats nog al zagen verminderen en zij dus persé van DEM moeten winnen om nog niet verder achterop te geraken. CSV krijgt het dit seizoen nog al zwak spelende IVV op bezoek. De CSV'ers zijn aan hun stand op de ranglijst verplicht deze wed strijd te winnen. In Heemskerk is natuurlijk de ontmoeting ADOJHK de wedstrijd van de dag. De Amsterdammers, die een achterstand van vier punten hebben, moeten deze wedstrijd winnen, willen zij niet al te ver achter ko men. We menen echter té kunnen aannemen dat de ADO'ers niets voor dit hoofdstedelijk standpunt zullen voelen. VVB zal op Watervliet aan OFC de handen vol hebben. Toch rekenen we in ieder geval op een gelijk spel. krijt te lezen is „evviva Trieste"). Daar tussen zit in gepeins verzonken of staat, verlegen bij zoveel gloria en vittoria, een geleerde, een kunstenaar, in steen of brons. Hier en daar herinneren opschriften in enorme letters eraan, dat hier deze koning of die vrijheidsheld geboren werd en leef de. Ja, zelfs de kunst staat in de ban van Savoye. Daar is de voortreffelijke, wat opstelling en vooral verlichting betreft weliswaar erg ouderwetse Galleria Sabau- da in de Accademia delle Scienze met een verrassende veelheid van Vlamingen en Nederlanders, vooral Van Dijks; de mooi ste, een portret van Prins Thomas van Savoye als ruiter, prijkt in een geheel aan de vorsten van het koningshuis gewijde zaal. (De Egyptische verzameling op de eerste verdieping bevat na Caïro nog altijd de heerlijkste schatten uit vele tijdperken!) Dan is er de meest beroemde wapencollec tie van Italië, de Armeria Reale: even koninklijk als krijgshaftig. Wat behalve het reeds aangeduide als architectuur voor al op de voorgrond treedt, moet meer om het uitzicht dan om de kunst geprezen worden. Anders staat het met de Superga, wier feestelijke, door torens geflankeerde koe pel de nabije horizon op grootse wijze kroont. Uit dankbaarheid voor een over winning gebouwd, tot 1849 grafkerk van het huis Savoye, is deze Superga ook dit volkomen Turijns! meer het doel van nationale dan van religieuze pelgrims tochten. Liefelijk en betoverend door hun half Noordelijk, half Zuidelijk karakter zijn de golvende heuvels, de vruchtbare hellingen, groots is de brede opzet van de basilika, maar meeslepend is het uitzicht vanaf de koepel op de Apenijnen, langs de be sneeuwde boog van de Alpen tot aan de zilverig vervagende toppen van de Ada- mello in het Noordoosten. Aan onze voeten, aan de door weiden omzoomde Po, die juist hier door de Dora Riparia en de Stura gevoed wordt, ligt de grote stad, het hart van dit Piemont, dit gezegende land aan de voet der bergen. X*' Moe van al het genotene, dronken ook, niet van de opwekkende nostrano, maar van de volle herfst, die ons nog zomer lijkt, valt men eindelijk neer onder de galerijen in een van de café's. Tafeltjes en stoelen zijn als in een theater naar de straat ge richt: Daar trekt nu het meest elegante en modieuze voorbij, dat Italië te bieden heeft, met al het zwart, hier door een parel snoer, daar door het goud van een armband gebroken, zeker ook het voornaamste. Sie raad en houding, taal en bellezza (die be paalde andere vorm van onze schoonheid) doen ons spoedig niet alleen Helena in iedere vrouw, maar ook contessa en mar- chesa in iedere Turijnse zien, zeker ook in haar, die daar in het kunstlicht niet min der koninklijk voortschrijdt, ofschoon ze misschien overdag schoenen verkoopt of zich aan telefoon en schrijfmachine wijdt. De film van deze stad is nog niet ge draaid. De bijzondere bekoring ervan zou moeten zijn, te tonen, dat dit Turijn nog Noordelijk is en toch al Italië. Toch al Zui delijk, kostelijk gevat in een lijst, waarvan het barok zich nog erg in toom houdt. De kleuren weliswaar ademen al geheel de zoetheid van Italië, dubbel bekoorlijk in deze beheerste, deze strengere vorm. H. St. (Nadruk verboden). Recordschaarste. Maar zelden is de Woensdagmarkt zo slecht voorzien geweest als ditkeer. Er werden totaal 100 kisten schelvis van de Batavia in de afslag ge bracht, die Zaterdag al het grootste deel verkocht werden, doch waarvan nog een klein gedeelte gereserveerd is tot vandaag in de hoop een betere prijs te kunnen boeken, welke vlieger overigens niet op ging. De 100 kisten, voornamelijk braat, varieerden in prijs van f 30 tot f 16 per kist. Het restant bracht in totaal f 1350 op. Weinig marktnieuws. De IJM 99 Ba tavia besomde f 1850. De prijs van de kleine schelvis II was f 30-f 16. Aange voerd werden 100 kisten schelvis. Met diepe droefheid ge ven wij u kennis dat na een kortstondig lijden in de ouderdom van 79 jaar is overleden onze lieve moeder, behuwdmoeder, zuster, behuwdzuster, groot- en overgrootmoe der en tante mevr. JACOBA ELISABETH SEGERS weduwe van Jacob Court Stek Amsterdam 2 Jan. 1952. Tugelaweg 95 hs. Condolatieadres: Cederstr. 51, IJmuiden. Uit aller naam: J. C. Stek. De crematie plechtigheid zal plaats hebben Maan dag 7 Januari a.s. na aan komst van trein 11.01 te Driehuis-Westerveld. Morgen: Stoofpaling. HENK VAN BEUSEKOM en CORRY BRULLS bedanken hiermede familie, vrienden en kennissen hartelijk voor de belangstelling en bewezen attenties bij hun huwelijk ondervonden. IJmuiden, 1 Jan. 1952. Wegens ziekte tot nader aan kondiging J. W. van Doorn L. NIEUWSTRAAT 790 Masseuse Tel. 4048. Aanvang 13 Januari. Gewone tijd, gewone plaats Wegens teleurstelling NET MEISJE gevr. 16 a 17 j. Fa zantenlaan 39, IJm.-O. Gevraagd: pl.m. 20 j. zelfst. Br. m. uitv. inl. no. IJ 426. J. VAN DEN BERG Zijlstraat 87, Tel. 11110. H'lem Terstond gevr. wegens hu welijk der tegenw. net DAG MEISJE. L. W. Valter, Ken nemerlaan 11, IJm. OUDE DUITSE PIANO te koop gevr. Brieven L 3746. Te koop: gr. KINDERLED., billijke pr. of ruilen v. box. Brieven L 3747 Te koop: prachtige gr. mas sief eiken BOEKENKAST. Cederstraat 42. IJm.-O. Te koop: gesloten BESTEL WAGEN 1 y2 tot 2 ton. Merk Austin. Adres te bevr. bur. van dit blad. SPOED! VELSEN. Voor fa milie met vestigingsvergun ning te koop aangeb.: Heren huis met zes kamers en zol der, voor- en achtertuin op goede stand. Koops. f 14.000 Br. lett. P. 1265 Adv. bur. A. J. Albach, Rokin 24, Am sterdam. P. Brouwer Vrijdag 4 Januari AFWEZIG. Arts Men hoort 't wijd en zijd: 99 99 heeft kwaliteit 1" Heren- en Jongenskleding Confectie en naar maat. Kloosterstraat 35 - Telefoon 3696 - Beverwijk (Dinsdagsmiddags gesloten).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3