Amerika verzet zich tegen bijeenkomsten Veiligheidsraad Weerbericht Kan het niet beter? Alle wegen naar Suez door de Britten afgesloten Kapitein G arisen kreeg gezelschap Politieke UNO-commissie Amendementen op het Russische voorstel Vóór alles eenheid van Duitsland" Britse tanks openden het vuur op Egyptische sluipschutters Nog meer hulp voor Joegoslavië Uitwisseling van onvriendelijkheden Churchill arriveert heden in Washington Het woord is aan. Driemanschap in de voetstappen van Stalin Oude stem voor Duitse eenheid Duitse socialisten Vietminh wil in de UNO StaaJ-distribufrie in Engeland PANMOENDJOM Joegoslavisch voorstel in geschil met Hongarije DE „FLYING ENTERPRISE" „Turmoil" kon nog vastmaken niet Amerika vaart wel 66e JAARGANG No 151 Bureaux: Kennerncrlaan 154, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 5 JANUARI 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dacjfelad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e J A ARC AN G No 4 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WAT IS DE BESTE MANIER van ver gaderen? Dit lijkt een vraagstuk te zijn dat aandacht verdient. Wat wij te lezen en te horen krijgen over bijeenkomsten, die tot niets hebben geleid (behalve vaak tot ruzie) geeft aanleiding genoeg tot de overpeinzing, dat meer begrip van de men selijke natuur wellicht tot verbetering in het „vergaderwezen" zou kunnen leiden, liet heeft zich vooral ontwikkeld op de grondslag van stelsels van bewind. De vraag hoe de gemiddelde mens erop rea geert is daarbij niet van veel invloed ge weest. Niettemin heeft men in de loop dei- jaren, zelfs al voor de massapsychologie zich als wetenschap ging ontwikkelen, dui delijk genoeg waargenomen dat in groten getale de mens zich niet op zijn best toont. In politieke meetings, zowel in de buiten lucht als in een zaal, hebben ervaren spre kers zich meer en meer gedrongen gevoeld, zich vooral in de vorm van leuzen en van uitspraken te doen horen. Anders werd de aandacht van de geachte aanwezigen te zwaar op de proef gesteld. Met een uitge werkte 'toelichting moet men in zulke massa-bijeenkomsten maar niet aankomen. Evenmin met veel argumentatie. De aan dacht raakt dan immers zoek. Uit een grijs verleden dateert al het voorbeeld van de redenaar, die met een vriend gewed had dat hij „ze" gedurende een rede van drie kwartier precies twaalf maal zou laten applaudisseren. Met tactisch aange brachte stemverheffingen en -dalingen had hij het elfde applaus al na vijfentwin tig minuten bereikt en zijn tegenspeler, die op de voorste rij zat te turven, dacht blij dat hij gewonnen had. Want „ze" waren zo enthousiast, dat de atmosfeer geladen scheen met bijval. Die twaalf maal applaus moesten ver overschreden worden. Hij kende zijn oude podium-rot nog niet. Die begon met toelichtingen, argumenten en daarbij statistieken. In een ommezien zonk de geestdrift ineen. Men keek elkaar bevreemd aan. Sommigen sloten de ogen. De meesten gingen hoesten. Een kwartier vol slaperige malaise voltrok zich. Toen keek de spreker op zijn horloge: nog dertig seconden. „Ik ga nu eindigen, vrienden", zei hij tot aller verlichting en een lange, trieste slotzin voerde hem naar het be- leefdheids-applaus aan het eind, waarop men altijd rekenen kan. Het tientje was verdiend. Nu is dit een voorbeeld dat slechts massa meetings betreft, die een willekeurig- samengesteld publiek trekken dat (behou dens een paar uitzonderingen bij het vra- gen-stellen) geen actief aandeel aan de besprekingen neemt en alleen maar geko men is om te luisteren. Iets beters kan men verwachten in een vergadering van leden ener verenigirïg, die allen hun agenda voor de bijeenkomst thuis hebben gekregen, soms zelfs voorzien van toelichting op de te behandelen punten, van wie velen behoorlijk op de hoogte van de zaken zijn en sommigen zelfs verschijnen met het vaste voornemen, aan het debat deel te nemen en hun standpunt te verdedigen. Nog beter mag men verwachten van een vergadering van afgevaardigden, optredend namens afdelingen of zelfs bonden of mis schien nog veel groter eenheden. Ja inder daad, dat samenzijn s'aat dan ook als i-egel wel op beter peil dan een massa-meeting met een inleider en wat vragenstellers. Maar is het peil hóóg? Naarmate de ver gadering groter is schijnt het lager te zak ken. Het zou aardig zijn eens een enquête onder voorzitters te houden ervaren en bovendien tot openhartigheid bereide vooi-- zitters waarbij men hun vroeg naar het verschil in verstandelijk en vooral wijs heids-peil tussen de bestuursvergaderingen en de algemene vergaderingen, die zij ple gen te presideren. Uit de antwoorden zou duidelijk blijken dat het kleine comité, het bestuur, het verre won. Dit besef moet de man vervuld hebben, die reeds in een vorige eeuw de uitspraak deed dat de beste manier om mensen te verenigen niet nood zakelijk is, ze bij elkaar te brengen. Het moet ook die andere man hebben vervuld, die, in een tijd waarin Ernest Renan als een der grootste levende geesten in Frank rijk gold, de kras-geformuleerde uitspraak deed: „Zet duizend Ernest Renans in een schouwburg en ge krijgt de ziel van de portier". Dit klinkt wat bitter en het is ongetwijfeld sterk overdreven (misschien hadden schouwburgdirecteuren zijn stuk ken geweigerd) maar in de kern bevat het dezelfde waarheid: als men teveel mensen samenbrengt zakt daarmee het peil van hun wijsheid en bezonnenheid aanmerke lijk. En hun voorzitter zal zich voelen als een man die zijn vergadering vooral „han teren" moet hanteren met intuïtie, slim heid, desnoods list, om beslissingen te voor komen waarvan de vergaderden zelf, een maal van het geheimzinnige nadeel van hun massaal samenzijn verlost, spijt zou den hebben. Het is moeilijk niet aan deze dingen te denken als men van het soms zonderlinge verloop zelfs van hoge internationale bij eenkomsten, die zeer veel leden tellen, kennis neemt. Men hoopt daar altijd bij, dat de eigenlijke besluiten wel in klein comité genomen zullen worden. En dezelfde gedachte komt op als men van de spek takels en rare, tegenstrijdige besluiten in sommige parlementen op de hoogte wordt gesteld. In de ministerraad, of in de be trokken commissie, schijnt het altijd veel beter te verlopen. Dit doet geloof ontstaan in een conferentie, volksvertegenwoordi ging, bondsvergadering enz., die in uitslui tend kleine afdelingen zou beraadslagen eer zij tot stemming-over-het-geheel be sloot. Niet makkelijk te regelen misschien, maar evenmin ondenkbaar. En zouden de voordelen niet groter dan de nadelen zijn? waarbij trouwens de troostende gedachte mag gelden, dat iedere regeling zowel haar na- als haar voordelen heeft. Hetgeen zij gemeen heeft met ieder besluit. Misschien komen wij wel eens zover dat het vergaderwezen op grond van mense lijke zwakheden critisch beschouwd wordt niet het doel, het te verbeteren. De tijd schijnt er rijp voor. In enkele parlemen ten," vooral in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, past men met succes een ver-gaande behandeling van wetsontwer pen in kleine secties toe. R. P. PARIJS, (Reuter). De Amerikaanse vertegenwoordiger in de politieke commis sie, Benjamin Cohen, heeft op een pers conferentie te Parijs verklaard, dat de Verenigde Staten gekant zijn tegen perio dieke bijeenkomsten van de Veiligheids raad, als voorgesteld door de Sovjet-Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, totdat blijkt, dat de Sovjet-Unie inderdaad de spanning wil verminderen. Indien het voorstel, de kwestie van een wapenstilstand in Korea in de Veiligheids raad te bespreken, wordt aangenomen, zou den de besprekingen in Korea alleen maar belemmerd worden, aldus Cohen. Ook de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft op een persconferentie verklaard, dat het „niets minder dan rampzalig" zou zijn Ruslar.ds voorstel tot behandeling van de kwestie-Korea in de Veiligheidsraad te aanvaarden. Vrijdag heeft de voorzitter van de poli tieke commissie der UNO, Finn Moe, medegedeeld dat nog 27 sprekers het woord over het onderwerp collectieve veiligheid zullen voeren, welke rij door de vertegen woordigers van Engeland, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten gesloten zal wor den. De Peruviaanse afgevaardigde Victor Belaunde verklaarde, dat de voorgestelde gemeenschappelijke maatregelen tegen aggressie louter een „eerste stap" beteke nen. Naar zijn mening behoefde het rap port van de commissie voor het bestuderen van collectieve maatregelen niet door mid del van een resolutie te worden goed gekeurd. Men moest daarentegen het vraagstuk verder onderzoeken. Vervolgens sprak Gertrude Sekanianova- Carrtova namens de Tsjechoslowaakse re gering. De gebeurtenissen in Korea tonen volgens deze afgevaardigde aan, dat de voor gestelde veiligheidsmaatregelen het doel hebben „de gehele organisatie der UNO te gebruiken voor aggressieve acties der Verenigde Staten". In de middagzitting dienden Egypte, Irak, Libanon, Perzië, Saoedi-Arabië, Syrië en Jemen een amendement in op de Rus sische resolutie om de Veiligheidsraad een initiatief in de kwestie Korea te doen nemen. Deze landen zegden weliswaar voorlopig steun toe aan het Russische ver zoek een speciale bijeenkomst van de Vei ligheidsraad te beleggen, maar zij verzet ten zich tegen de wens van de Sovjet-Unie om de veertien 'leden tellende commissie voor het bestuderen van collectieve maat regelen op te heffen. De Franse afgevaardigde Jean Chauvel verklaarde, dat het met het oog op het feit, dat het werk van de Veiligheidsraad door herhaalde veto's van de Sovjet-Unie was belemmerd, noodzakelijk was andere mid delen te vinden voor het versterken van de algemene veiligheid. De Nederlandse afgevaardigde D. J. von Balluseck was van mening, dat het werk van de commissie voor het bestuderen van collectieve maatregelen succesvol was ge weest en dat de commissie haar werkzaam heden nog een jaar diende voort te zetten. De Nederlandse afgevaardigde verklaar de zich voorstander van de Westelijke re solutie, die het rapport goedkeurt, maar stelde de elf landen, die de resolutie heb ben ingediend, voor in de inleiding van hun resolutie te vermelden, dat het eerste deel der UNO is „het handhaven van inter nationale vrede en veiligheid". Hierna sprak de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Salah El Din Pasja, die verklaarde dat het Midden-Oosten zich geplaatst ziet voor een „zeer onheilspel lende situatie ten gevolge van het kortzich tige handelen van enige imperialistische mogendheden". Hij vroeg zich af, of het legeren van Britse troepen in Egypte, of de toestand van de Palestijnse vluchtelingen in overeenstemming waren met de begin selen van het handvest der UNO. Hij ver klaarde zich tenslotte voorstander van de ingediende amendementen. BERLIJN, (Reuter) De vroegere Duitse kanselier, de 72-jarige dr. Josef Wirth, die op uitnodiging van de Oost- Berlijnse burgemeester Ebert een bezoek aan Oost-Berlijn brengt, heeft daar vol gens het Oost-Duitse persbureau A.D.N. verklaard, dat een zorgvuldige studie van een Oost-Berlijnse tentoonstelling van de „reusachtige bouwprojecten in de Sovjet- Unie" hem heeft gesterkt in de mening dat alle geruchten over een dreigende Russische aanval leugens zijn. Op Nieuwjaarsdag schreef dr. Wirth aan de leden van het West-Duitse parlement, dat zij het plan-Schuman niet moeten ra tificeren zonder eerst het volk te raad plegen. Gisteren zei hij, dat hij het zou be treuren, als men uit zijn woorden te Parijs de conclusie trok, dat hij een vijand van Frankrijk was geworden. Dr. Wirth is van oordeel, dat de uitvoering van het plan- Schuman de Frans-Duitse betrekkingen nadelig zou beïnvloeden. Hij zei voorts te hebben bevonden, dat de leiders in de Oost-Duitse republiek het ernstig menen met de totstandbrenging van de eenheid van Duitsland. <ÉKÉf Onder bevel van kapitein ter zee G. Koudijs zal Sr. Ms. vliegkampschip Karei Doorman op 10 Januari uit Rotterdam afvaren naar de Nederlandse Antillen. 99 Het eerste Engelse hefschroejvliegtuig met twee rotors heeft zijn proefvlucht gemaakt hoven Bristol, Dit toestel kan 13 passagiers vervoeren en heeft een maximum stielheid van 200 kilometer. In 1955 zal deze Bristol 173op alle binnenlandse luchtlijnen van Engeland dienst doen. BONN (Reuter). De plaatsvervangen de leider van de sociaal-democratische op positie in West-Duitsland, Erich Ollenhaper, heeft Vrijdag in een radiorede verklaard, dat West-Duitsland slechts dan tot de West-Europese gemeenschap kan toetre den, wanneer deze stap geen belemmering vormt voor de eenwording van Duitsland. Naar zijn mening was het vraagstuk van de Duitse eenheid het belangrijkste. De West-Duitse sociaal-democraten zouden dan ook in dit jaar alles in het werk stel len om deze aangelegenheid op de agenda te houden. ISMAILIA (Reuter) Be Britse mili taire autoriteiten hebben gisteren alle in en uit Suez leidende wegen doen afslui ten. Deze maatregel is genomen wegens de aanval, die Egyptenaren Donderdag op waterleidingv-erken hebben gedaan, welke toen leidde tot een twee uur durend vuur gevecht. Vrijdag zijn in Suez vier grote Britse „Centurion" tanks in actie gekomen tegen Egyptische sluipschutters, die zich in hui zen bij de drinkwaterinstallaties schuil hielden. Een Britse woordvoerder heeft medegedeeld, dat de tanks met machine geweren en kanonnen het vuur openden. Twee Egyptenaren werden gedood. Een Britse soldaat werd licht gewond. Een Britse officier heeft medegedeeld, dat Vrijdag veelvuldig geschoten is op het verkeer, dat van de weg tussen het Britse kamp en de waterinstallaties gebruik maakt, 's Avonds was het schieten echter opgehouden. Volgens deze woordvoerder bevonden zich vele Egyptische politieman nen onder de aanvallers. A.F.P. meldt uit Port Said, dat de ar beiders van de algemene werkplaatsen van de Suez-kanaalmaatschappij in sta king zijn gegaan uit protest tegen het be- De (communistische) Vietminh-regering in Indochina heeft verzocht om toelating tot de UNO. Zij protesteerde tegen de Franse pogin gen om toelating van de regering van Vietnam te verkrijgen. Een der eerste personen-auto's die met een televisie-ontvangtoestel zijn uitgerust. De antenne is bevestigd aan de achterbumper. In de wagen, die het eigendom is van een radioreporter en correspondent van United Press in Havana, is op het dashboard een beeldscherm van 33 cm. aangebracht. rispen van een Egyptische arbeider door een buitenlandse ingenieur. Berichten die door de Britten te Ismailia zijn ontvangen, wijzen er op, dat veel vreemdelingen de laatste dagen Suez zijn binnengekomen. Men gelooft dat het hier in hoofdzaak om leden van het „bevrij dingsleger" uit Caïro gaat. In een gisteravond uitgegeven Brits communiqué wordt gemeld, dat in de af gelopen 48 uur te Suez in totaal zes Brit ten, vier officieren, een onder-officier en een soldaat, zijn gewond. Van geen van hen is de toestand ernstig. Te Suez zijn gisteren vijf burgers ge dood en 24 gewond, zo maakte het Egyp tische ministerie van Binnenlandse Zaken gisteravond bekend. BELGRADO, (AFP). De leiders der Franse, Britse en Amerikaanse missies voor de economische hulpverlening hebben Vrijdag ter kennis van de Joegoslavische regering gebracht, dat als voorlopige hulp voor het eerste halfjaar van 1952 een be drag van 25 millioen dollars is toegewe zen. De percentages voor het aandeel der drie landen in deze hulp zijn. dezelfde als die voor de hulp van het tweede halfjaar van 1951, 65 pet. voor de Verenigde Sta ten, 23 pet. voor Engeland en 12 pet. voor Frankrijk. Van gezaghebbende zijde werd Vrijdag te Londen medegedeeld, dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten bespre kingen zullen voeren over nog meer econo mische hulp aan Joegoslavië. Tijdens de besprekingen in December van het vorige jaar werd besloten dit bedrag van 25 mil lioen dollars dit jaar als overbruggings hulp te verstrekken. Waarnemers te Lon den verwachten, dat bij de besprekingen in de naaste toekomst een bedrag van nog 40 millioen dollars voor het eerste halfjaar van 1952 als basis genomen zal worden. Het totale bedrag, dat de drie mogendhe den voor het jaar tot Juni 1952 aan Joego slavië zouden willen verlenen, doch waar over nog onderhandeld zal moeten wor den, is ongeveer 120 millioen dollars. LONDEN, (Reuter) De Britse regering heeft medegedeeld, dat zij in verband met een staaltekort van 1.5 millioen ton, na raadpleging van de handel, besloten heeft het aanbod van staal toe te wijzen over eenkomstig de nationale behoeften. De con trolemaatregelen worden op 4 Februari van kracht. Naar vernomen wordt, zal voor rang worden gegeven aan de defensiepro ductie, de mijnen en de export. De regering tracht ten volle te voorzien in de behoeften van de kolenmijnen. De toewijzingen voor de scheepsbouw en de olie-industrie zullen zo groot mogelijk worden gehouden. De mogelijkheid bestaat, dat de niet-essentiële industrieën haar toe wijzingen met percentages tot vijftig pro cent verminderd zullen zien. PANMOENDJOM, (Reuter) De Noor delijke onderhandelaren hielden ook van daag vast aan hun eis om gedurende een wapenstilstand vliegvelden in Korea te mogen aanleggen. De verbondenen hebben deze eis opnieuw categorisch verworpen. De geallieerde woordvoerder generaal- majoor Turner verklaarde na afloop van de bijeenkomst: „Wij hebben de commu nisten medegedeeld dat zij wel, indien zij dat wensen, voort kunnen gaan met de aan leg van vliegvelden zo lang de vijandelijk heden voortduren, doch dat wij er dan tevens voor zullen zorgen dat hun pogingen op niets zullen uitlopen". De gehele bijeenkomst van Zaterdag werd in beslag genomen door het uitwis selen van wederzijdse onvriendelijkheden. Generaal Hsieh antwoordde als volgt op onze verklaring: „Hiermede heeft u ge openbaard, welke afzichtelijke en roof zuchtige doeleinden de bandieten der UNO nastreven". Mijn antwoord luidde: „En u speelt nu de rol van de bandiet, die zegt: „kom hartje, je hebt niets te vrezen, als je je aileen maar overgeeft". De subcommissie zal Zondag weer ver gaderen. Op de Zaterdag gehouden bijeenkomst van de subcommissie voor de krijgsge vangenen zijn eveneens geen vorderingen gemaakt. De Noordelijke onderhandelaars wachten klaarblijkelijk op nieuwe in structies. Ds verbondenen hebben opnieuw een onverwijlde uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen voorgesteld, doch de Noordelijken hebben dit voorstel wederom verworpen. NEW YORK. (Reuter). De Britse eerste minister. Winston Churchill, zou zich vandaag van het Britse passagiersschip Queen Mary aan wal begeven met eeri kotter, wanneer het schip zich ter hoogte van New York bevindt. Daarna zou Chur chill zich per auto en vliegtuig naar Wash ington spoeden waar hij te 17.00 uur (Ne derlandse tijd) wordt verwacht. Men ver wacht verder, dat vandaag nog informele besprekingen gevoerd zullen worden tus sen Truman en Churchill aan boord van het presidentiële jacht, waarmede de beide staatslieden een tocht zullen maken op de rivier de Potomac. Maandag beginnen de officiële onderhandelingen. Een van de belangrijke vraagstukken, die vermoedelijk ter sprake zullen komen zal de kwestie van de Amerikaanse lucht ig ases in Engeland zijn. Andere belangrijke "mgstukken die waarschijnlijk besproken zullen worden, zijn: Hoe kan de Noord-Atlantische verdrags organisatie verbeterd worden, zodat zij meer gezag krijgt en sneller besluiten kan nemen; de te volgen gedragslijn indien de besprekingen op Korea slagen dan wel mislukken; de kwestie van de vacante be velvoeringen; de kwestie van de samen werking op het gebied van atoomwapens; de politiek door de V. S. en Engeland te volgen in verband met de toestand in Per zië en in de Suezkanaal-zöne; de grond- stoffentekorten en de wapenproductie. Ferguut: Blode man quam noit te hogher sake. LONDEN (AFP). Volgens commu nistische kringen in Londen zouden Molo- tof, Beria en Malenkof, allen vice-president van de Sovjet-Unie en lid van het Polit bureau, een driemanschap vormën, indien Stalin iets zou overkomen, aldus meldt AFP. Molotof zou Binnenlandse Zaken behe ren, Beria, die voox-zitter van het drieman schap zou zijn, zou in het bijzonder met de controle van het leger, de contra-spion- nage en de inlichtingendienst belast wor den en Malenkof zou gedurende de over gangsperiode toezicht houden op de com munistische partij, aldus deze kringen. Volgens in deze kringen uit Rusland ontvangen berichten is Stalins gezond heidstoestand oorzaak van groeiende on gerustheid. Begin December zouden vier specialisten uit Wenen en Berlijn naar Moskou zijn geroepen om Stalin te onder zoeken en hoewel Stalin uiterlijk voor een man van zijn leeftijd gezond lijkt, zouden zijn geneesheren bevreesd zijn voor een nieuwe hartaanval. Vandaar de voorzorgs maatregelen voor het overnemen van de macht. Men voegt hieraan toe, dat Stalins ge zondheidstoestand reeds een terugslag op de buitenlandse politiek van de Sovjet- Unie heeft gehad. Het Politbureau zou naar een middel zoeken om tot overeenstemming met de Verenigde Staten te komen, ten einde zich gedurende de overgangstijd ge heel aan binnenlandse zaken te kunnen wijden. In dit verband zou de benoeming van de voornaamste raadsman van de Amerikaanse regering op het gebied der buitenlandse politiek, Kennan, tot ambas sadeur in Moskou in de Sovjet-Unie gun stig zijn ontvangen. Men zou hierin een aanv/ijzing zien van het Amerikaanse ver langen om de betrekkingen met de Russi sche regering te verbeteren. Volgens AFP heeft de Joegoslavische zaakgelastigde in Hongarije Vrijdagmiddag de Hongaarse minister van Euitenlandse Zaken namens zijn regering voorgesteld, onmiddellijk een gemengde commissie in te stellen om tot een vreedzame oplossing van het conflict over het in de rivier de Moera gelegen eiland te komen. Hij heeft een nota overhandigd, waarin Joegoslavië verklaart zijn „gi-ootst mogelijke ver- di-aagzaamheid en opréchte wens om het geschil vx-eedzaam te regelen heeft getoond door het eiland niet gewapenderhand te heroveren". Joegoslavië verwacht spoedig antwoord op zijn voorstel voor een gemengde com missie, doch blijft hangende het antwoord standvastig vasthouden aan de eis, dat de Hongaarse troepen het eiland verlaten. Hierdoor kan de Hongaarse regei-ing haar genegenheid om dit eerste tei-ritoi-iale con flict tussen Joegoslavië en een land van de Cominfoi-m vreedzaam te regelen, to nen, aldus de nota. De sleepboot van de Engelse admirali teit „Turmoil" heeft Vrijdag opnieuw vijf pogingen gedaan om kapitein Carlsen op de „Flying Enterpi-ise" een lijn toe te wer pen, doch slaagde er niet in. Wel kon de Amerikaanse torpedobootjager „John H. Weeks", die nog altijd een oogje in het zeil houdt, Vrijdag melden, dat de eenzame op vallende, die nu al bijna een week op het sterk hellende schip heeft dooi-gebracht, gezelschap had gekregen. Een stuurman van de „Tiirmoil" is er namelijk in ge slaagd, aan boord van de „Flying Entex-- prise" te komen. Doordat het weer in de loop van Vrijdag slechter werd moesten de pogingen om een verbinding tot stand te brengen weer wor den uitgesteld. De windsnelheid wex-d 55 kilometer per uur en de slagzij van het Amerikaanse schip nam iets toe. Het hoog opgestuwde zeewater sloeg over het dek en de dekhut, maar het schip hield zich goed. In de afgelopen nacht meldde de „John II. Weeks", die op aflossing wacht van een andere Amerikaanse torpedobootjager, de „Willard Keith", dat het weer verbeterde en dat de Bi-itse sleepboot nog vóór het aanbreken van de dag opnieuw zou probe ren vast te maken. Uit Brest vertrok de zeesleper „Abeille 25" om de „Turmoil" zonodig bij te staan. Het Deense persbureau Ritzau meldde uit Kopenhagen, dat de ouders van gezag voerder Carlsen Zondag op uitnodiging van het Britse blad „Daily Express" per vlieg tuig naar Londen zullen reizen. De „Flying Enterprise", eigendom van de „IJsbrandtsen Lines" is vex-zekerd voor een bedrag van 1.250.000 dollar, verdeeld over 71 maatschappijeix. De „Turmoil" is er tengevolge van de mist in de nacht van Vrijdag op Zaterdag niet in geslaagd de verbinding met de ..Flying Enterprise" tot stand te brengen. Wanneer de mist zou zijn opgetrokken, zou de sleepboot haar pogingen ïxerhalen. Olievlek D.P.A. meldt uit Cuxhaven, dat de scheepvaart in de Noordzee Vrijdagavond opmerkzaam is gemaakt op een gx-ote olie vlek die vermoedelijk de plaats van de ondergang vap de vermiste ...Irene Olden- dorff" aangeeft. Dit uit Lübeck afkomstige schip wordt sedert 1 Januari vermist en de rederij, de scheepvaartmaatschappij „Egon Oldendoi-ff", had alle hoop reeds op gegeven. De scheepvaart krijgt thans aan wijzingen om een botsing met het wrak te voorkomen. Vrijdagmiddag heeft men in de romp van de Zondag bij St. Jean de Luz ge strande Nederlandse tanker Gemma" een gat gemaakt en in het schip een onderzoek ingesteld. Men heeft er echter niet de lichamen van de vijf nog vermiste bemanningsleden ge vonden. Uit het weekovex-zicht van de Ameri kaanse Fedei-al Reserve Bank blijkt, dat het buitenland nog steeds grote hoeveel heden goud en dollars verliest aan de Ver- eixigde Staten. De week per Woensdag 2 Januari was voor deze landen een van de slechtste waarvan ooit melding werd ge maakt. De Amerikaanse goudvoorraden stegen met 76 millioen dollars tot een totaal van 22.697 millioen dollars. De dollai-saldi van de buitenlandse banken daalden met 87 millioen dollax-s tot een totaal van 523 millioen dollax*s. Het buitenland verloor dus 163 millioen dollars aan de Verenigde Sta ten. Ongeveer 100 millioen dollars van dit verlies kwam voor rekening van de Britse betalingen op de Amerikaanse lening. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opge maakt te 10 uur: Overwegend droog weer met enkele opklaringen en plaatselijk mist. Zwakke wind. Weinig verandering van tempe ratuur. 6 Januari Zon op 8.47 uur, onder 16.44 uur. Maan op 12.22 uur. onder 3.36 uur. 7 Januari Zon op 8.47 uur. onder 16.45 uur. Maan op 12.42 uur, onder 4.53 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 5 Januari Hoog water: 9.53 en 22.29 uur. Laag water: 5.15 en 17.44 uur. Zondag 6 Januari Hoog water: 11.00 en 23.42 uur. Laag water: 6.18 en 18.50 uur. Maandag 7 Januari Hoog water: 12J5 uur. Laag water: 7.32 en 20.02 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1