Boekhouder van ,,'t Centrum" royaal gehuldigd Visserij-varia Groente en bloemen dalen in prijs Castricum Kachelcommissie en kinderwagen Santpoort Ingezonden stukken Velsen-Noord Heemskerk IJmuiden De markt raakt verzadigd 9 De heer Chr. Belterman door tallozen toegesproken De groenten- en fruitmarkt in de afgelopen week Agenda voor Castricum Expositie van Nederlandse beeldhouwkunst in Brussel Munitie! Scheepvaart Amateurfotografen aan de slag Agenda voor Beverwijk „Watervliet" ontvangt K.V.D. Gistermiddag is in de bovenzaal van ,,'t Centrum" een druk bezochte recejitie gehouden ter gelegenheid van het feit dat de heer Chr. Belterman 25 jaar als admi nistrateur-kassier aan deze bloemenveiling verbonden was. ZATERDAG 5 JANUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Ku-klux- klan. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Kim. W. B. Theater. 8 uur: De konervallei. ZONDAG 6 JANUARI Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: Ku-klux-klan. Luxor Theater, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: Kim. W. B. Theater, 2.30 uur: Met een lied en een lach. 4.30 en 8 uur: De kopervallei. MAANDAG 7 JANUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Ku-klux- klan. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Kim. W. B. Theater, 8 uur: De kopervallei. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkt over de periode van 28 December tot 4 Januari mede: Tussen Kerstmis en Nieuwjaar zijn ver schillende groentensoorten in prijs geste gen. Speciaal trokken de prijzen voor spruiten en witlof omhoog. Op 2 Januari liepen de prijzen voor deze producten weer Lets terug. Spruiten noteerden geemiddeld 30 tot 48 cent per kg, witlof 35-50 cent per kg. De andijvie was goed geprijsd. Bij terug lopende aanvoer werd van 40-70 cent per kg besteed. Hetzelfde geldt voor de sla en spinazie, welke respectievelijk voor 14-27 cent per krop en voor 40-55 cent per kg werden aangekocht. Bloemkool voor export noteerde 25-55 cent per stuk. Bij een gering aanbod bracht dit product Woensdag in Venlo nog tot 80 cent per stuk op. De vraag naar prei bleek Iets beter te zijn, met in het algemeen no teringen van 20-30 cent per kg. In de afzet van kroten kwam geen noemenswaardige verandering. De prijzen voor deze groente liepen tot 14.70 de 100 kg. Boerenkool werd voor 13-16 cent per kg op de veilingen afgedrukt. Voor export ge schikte grove peen deed van 12-14 cent per kg, waspeen bracht 15-30 cent per kg op. De sluitkoolsoorten lagen over het alge meen iets steviger in de markt. Duitsland, België en Oostenrijk namen de rode kool af tegen 9 tot 14 de 100 kg. Gele Savoye kool noteerde van 6.50 tot 8.50 en groe nen Savoyekool is thans voor het grootste gedeelte geruimd. Van de witte kool-soor ten bracht de succes-witte tot 6.30 en de Deense witte van 6.508.50 de 100 kg op. Voor export werd de Deense witte door Amerika, Duitsland en Oostenrijk aange kocht. De uien werden voor 30 tot 32.50 de 100 kg door het buitenland afgenomen. De prijzen voor schorseneren schommelden tussen de 35 en 50 cent per kg. Na de Kerstdagen zijn er nog geen grote hoeveelheden fruit op de veilingen aange voerd. Pas na de eerste week van dit nieu we jaar.zal een duidelijk marktbeeld voor appelen' en peren kunnen worden gegeven. bedrijf heeft zien groeien van een omzet van f 230.000 in 1927 tot fl.500.000 in 1945. In deze vijfentwintig jaar had hij dertien millioen gulden ontvangen van de kopers. Na afloop drukten allen de jubi laris de hand. „Corso-Theater", Zaterdag 19,15 en 21.15; Zondag 14.30, 19.15 en 21.15; Maandag tot en Woensdag iedere avond 20 uur: „Vier in een jeep". Spreekuur burgemeester Burgemeester C. F. Smeets houdt Woens dag 9 Januari geen spreekuur; wel op Dinsdag 8 Januari van 14.30 tot 15.30 uur. Schorsenerenveiling Leek het er in het begin van de week op, dat op de groentenveiling een verandering ten gunste zou komen, Vrijdag was het weer lelijk mis met de prijzen. Er was voor de tijd van het jaar een ongekend grote aanvoer, die voor het grootste deel uit winterproducten bestond, maar waarbij toch ook nog veel andijvie was. De andijvie liep terug van de 60 naar de 30-40 cent per kilo; er was een groot aan bod in spruiten, waarvoor weinig animo bestond, er werd van 20-35 cent per kilo betaald, sporadisch kwam er een partij boven de 40 cent per kilo. Prei noteerde van 15-28 cent per kilo, het aanbod was matig. Grote partijen groene kool werden aangeboden, die van 8-12 cent per kilo op bracht. Witlof was er meer dan vorige week en er werd tot 38 cent per kilo voor betaald. De waspeen kwam tot 30 cent per kilo, nog steeds wordt er bloemkool aange boden die wel klein van stuk is, maar toch grif weg gaat voor 25 cent per stuk. Boe renkool bracht weer van 5-12 cent per kilo op, na eerst nog 28 cent te hebben geno teerd. Tulpenstroom Op de bloemenveiling wordt het aanbod van tulpen steeds groter en de prijzen gin gen Vrijdag al aardig zakken, vooral voor de rode tulpen die het grootste deel van de aanvoer vormen. De soorten Krelage Triumph en Hildegarde noteerden van 67- 81 cent per bos. Maandag werd er nog tot 1.15 betaald! Rose Copland begint er nu ook in ruime mate te komen. Hiervoor werd van 85 cent tot 1.35 per bos besteed. Er zijn heel weinig narcissen aan de vei ling, zodat er nog een goede prijs betaald werd, die van 80 cent tot 1.35 per bos Talrijke lieden, die weten dat de IJmui- der sluizen eigenlijk de voordeuren van Amsterdam zijn, veronderstellen dat de portiers in dit geval niet allemaal in een goud-gebiesde uniform zoals de uiterst vriendelijke heren voor de entrée van schouwburg en bioscoop slechts figuran ten zijn in het altijddurende toneelstuk van de „schutterij" in de sluizen. Het meren deel van het IJmuidense sluispersoneel heeft inderdaad geen dure banden om pet en mouw, hetgeen geenszins inhoudt dat deze ambtenaren van de Rijkswaterstaat geen verantwoordelijkheid zouden dragen als hulp-regisseur in de altijddurende op voering. Dertig employés van de Rijkswaterstaat werken in ploegen dag en nacht om alles zo vlot mogelijk te laten verlopen. Zij zul len binnen niet al te lange tijd waarschijn lijk vierenvijftig uur per week dienst gaan doen, waarbij zij dan om de veertien dagen vermoedelijk een Zondagsdienst van twaalf uur krijgen uitgemeten. Onlangs hebben wij een gesprek gehad met een van dit dertigtal. Een gesprek, dat ons een bepaalde indruk gaf van de positie waarin deze mannen van de Rijkswater staat verkeren. Het „we maken er maar van wat er van te maken is" klonk niet bijster opwekkend. En de oorzaak hiervan? „Om een heleboel redenen zeg ik liever maar niets" lachte onze zegsman niet van harte. „In het gebouwtje bij de middensluis heeft tot voor kort een kachel gestaan, die als een van de voornaamste gebreken een zeer geringe uitstraling vertoonde. Dit roes tige verwarmingsapparaat was kort maar duidelijk gezegd „op". Wij vroegen om een nieuwe kachel, maar onze superieuren in deze contreien durfden blijkbaar geen be slissing te nemen in dit wel buitengewoon penibele probleem. Er werd na verloop van enige tijd nog eens voorzichtig geïnfor meerd naar de „eventuele mogelijkheid" van vervanging door een nieuwe kachel en eindelijk, op een goede morgen stopte er een grote automobiel op het Sluisplein. Er steeg een speciale commissie van onderzoek uit. De kachelcommissie uit Den Haag. een hoofdwaterbouwkundige en nog iemand, die kwamen controleren of een nieuwe huis-tuin-en-keuken-kachel wel noodzakelijk was. Dit bleek naderhand tot onze geruststelling inderdaad het geval! Op een goeie dag stond om een uur of twaalf een dame op leeftijd bij de oude sluis figuurlijk te vernikkelen. En toen ik twee uur later andermaal over de brug fietste vond ik haar op dezelfde plaats, ver nikkeld en wel. „Waar wacht u op dame? Misschien kan ik u helpen?" vroeg ik. „De „Sumatra" komt binnen" antwoordde ze. „En daar zit mijn man op." Ik keek haar eens goed aan en vervolgens naar de Vel- serbrug, waardoor ik de „Sumatra" in de richting Amsterdam zag verdwijnen. In de twee uur dat de zeemansvrouw op het Sluisplein had staan wachten, was het schip geschut. Zij dacht dat haar man slechts enkele meters van het Sluisplein zou passeren. Wij hebben het wel meegemaakt dat jonge moedertjes met kinderen nachten in het sluiskantoor bleven wachten op hun mannen. Een collega en ik hebben op een winteravond de kinderwagen van thuis laten komen om tenminste twee geduldige moeders te ontlasten van de krijtende peu ters." H. J. varieerde. Ook het aanbod in hyacinten is niet bijster groot, de rose, witte en blauwe soorten noteerden van 17-31 cent per stuk. Voor de cyclamenbloemen bestaat nog altijd veel 'animo, evenals voor de blauwe druifjes, die tot 34 cent per bosje opbrach ten. Wilgenkatjes noteerden van 18-47 cent per bosje. Er waren weinig potplanten aan de markt. Ruime aanvoer in Castricum Vrijdag was er genoeg te doen aan de Castricumse markt. Spruiten werden in flinke mate aangevoerd en gingen van de hand voor 2858 cent per kilo; de min dere kwaliteit noteerde van 1227 cent. Prei daalde iets zodat de tuinders er 23 a 29 cent voor kregen. Rode kool is tot 910.5 cent per kilo gezakt, evenals de groene kool. Andijvie heeft de laatste vei lingen daarentegen een flinke duw omhoog gehad: 2353 cent per kilo. Met 4 cent per krop werd de sla slecht betaald. Voor de andere producten kregen de tuinders: boerekool 812.5, soep 9, witlof I 3033, witlof II 1329, knolselderie ö'/s, peen 8—15. BIJZONDERE DIENST IN DE NED. HERVORMDE KERK Zondagavond wordt in de Nederlands Hervormde Kerk te Santpoort een bijzon dere dienst gehouden. Ds. J. C. Konings bergen uit Amsterdam zal spreken over het onderwerp: „Wat is geloven". Het kapel koor zal zijn medewerking verlenen, even als de organist Albert de Groot. Onder grote belangstelling is Vrijdag avond in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel de tentoonstelling „Nederlandse beeldhouwkunst", die wordt gehouden on der auspiciën van het Nederlands-Bel gisch cultureel accoord, officieel geopend. Er zijn 167 inzendingen waarbij ook een aantal tekeningen en legpenningen, af komstig van vijftig Nederlandse beeld houwers. Het Hildebrandmonument van prof. J. Bronner maakt er deel van uit, evenals enkele werken van Mari An- driessen. De regens van de laatste dagen hebben de Maas in Limburg twee meter doen stijgen. De uiterwaarden zijn op verscheidene plaatsen ondergelopen. In het dorp Urmond staan kelders vol water. De weiden staan blank. Het hoge water veroorzaakt boven dien grote hinder voor de scheepvaart. Getroffen door uw bericht in de IJmui- aer Courant van 3 Januari 1952, zou ik gaarne dit stukje in uw blad opgenomen willen zien. Nog steeds zie ik dagelijks in „Slingerduin" jongens van 15, 16 jaar en ouder rondlopen, kennelijk met de bedoe ling om de gevaarlijke munitie weg te ha len. Toen ik op eerste Kerstdag in het duin wandelde, zag ik twee knapen van ongeveer 16 jaar slepen met een grote gra naat. Toen ik naderbij kwam, namen ze haastig de benen. De volgende dag was de granaat verdwenen. Zijn zulke jongens nog niet genoeg gewaarschuwd of moeten ze eerst aan de lijve ondervinden, dat ze met de dood spelen? Ligt hier misschien niet een waarschuwing in opgesloten voor de ouders en leraren om hun jongens een an dere vorm van ontspanning te geven, of moeten er eerst ongelukken gebeuren? Be staat er ook nog niet zoiets als een Hulp verleningsdienst? Kan deze dienst niet dit gevaarlijk oorlogstuig opruimen? Laat het spoedig op daden van bovengenoemde dienst aankomen, in het belang van ons aller veiligheid. U dankend voor de door u aan mij toegestane plaatsruimte. A. K. Aagtedijk, 3 v. Santos n. Montevideo. Agamemnon, pass. 3 Flores. Akkrumdijk, 3 van Port Said n. Genua. Ampenan, 3 v. Houston te Lake Charles. Algenib, 3 van R'dam n. Pto Alegre. Amstelpark, 3 v. Newport News te Amsterdam. Abbedijk, 3 370 m. Z. Bermudas. Alcyone, 3 900 m. ZO. Chagos Archipel. Amsteldijk, 3 420 m. Z.ZW. Kp. Race. Amstelkerk, 3 te Accra. Arendskerk,, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Arundo, 3 1220 m. O. Bermudas. Aalsum, 3 370 m. NO. San Miguel. Albireo, 3 dwars Recife n. Las Palmas. Alpherat, 3 350 m. NO. Flores. Amstelstad, 3 68 m. O.NO. Bermudas. Arnedijk, 3 360 m. NO. Flores. Alwaki, 2 te Baltimore. Bantam, 3 te Khorramshar. Borneo. 3 v. Pondicherry n. Singapore. Boskoop, 4 te Port of Spain. Britsum, 5 v. R'dam te Newport News verw. Blijdendijk, 3 240 m. W.NW. Finisterre. Bali, pass. 3 ten NO. St. Maria. Barendrecht, 3 270 m. O.ZO. Fernando Noronha. Bennekom, 3 bij Keywest. Bonaire, pass. 3 Finisterre. Bontekoe, 1 van Palembang te Hongkong. Caltex Delft, 3 v. Sidon naar R'dam. Clavella. 4 te Panama. Caltex Pernis, 3 v. R'dam n. Sidon. Caltex Leiden, pass. 4 Finisterre. Cleodora, 4 te Curasao v. Pto Cruz. Delft, 3 van Hamburg. Duivendrecht, 3 dwars Beachyhead. Nul komma nul. Het was Vrijdag vreemd stil in de afslag. Geen enkel vaar tuig kwam binnen en er was dus geen aan voer. Vele handelaren bleven thuis en de anders zo drukke markt bood een wat triest beeld. Intussen is de drukte bij de koelhuizen aanmerkelijk toegenomen, daar nu de verse aanvoeren achterwege blijven, de ingevroren reserves moeten worden aangesproken. Ook Vrijdag vertrokken zeer weinig kleine vaartuigen naar zee, zodat het er voor Maandag ook niet erg royaal uitziet. Niet veel zaaks blijkbaar. Vrijdag was de stand der schepen als volgt: Simon de Danser (vertrokken naar Barendszzee 17 December). Tot heden kwam van dit schip nog geen thuismelding binnen. Tzonne (vertrokken 20 December, eveneens naar de Barendszzee; nog geen bijzonderheden). Dirkje (23 December Noordzee, nog geen vangst bekend) en Eli Chénévière (ver trokken 23 December naar Noordzee), waarvan evenmin een datum voor markten is binnen gekomen. Gelukkig invoer. In tegenstelling tot het vorige jaar blijkt uit de berichten dat de makreelvangsten veel te wensen over laten voor de tijd van het jaar. De laatste maanden kwamen er nog geen makreel- aanvoeren van betekenis voor, terwijl ver leden jaar vangsten van 1000 tot 1200 kis ten per schip normaal waren. Gelukkig zijn de conservenfabrieken in IJmuiden niet geheel op de eigen visserij aangewezen de eerste werkelijke hoeveelheden kunnen toch pas over ettelijke dagen verwacht worden en is er invoer mogelijk uit andere aanvoerplaatsen. Duinkerken, Oost ende, Esbjerg en Gotheburg bijvoorbeeld hebben wel degelijk haring en makreel. In dit opzicht ligt IJmuiden gunstig: het kan zowel naar het Noorden als naar het Zuiden uitwijken, als de eigen vloot eens verstek laat gaan. Danae. 3 dwars Dover. Diemerdijk, 3 760 m. ZW. Flores. Esso Roterdam, 3 van Aruba n. R'dam. Ena, pass. 3 Kingston. Enggano, pass. 3 Oporto n. Antwerpen. Erinna, 3 140 m. Z. Vizagapatam. Friesland (KRL), 4 ca. 12 u. Hoek v. Holland verwacht v. Balikpapan. Friesland (SSM), 3 v. Londen te Immingham. Gaasterkerk, 4 te Marseille. Genota, 6 Curagao verwacht. Gaasterland, 3 dwars Kp. St. Vincent. Ganymedes, 3 170 m. NO. Abaco Bahamas. Haarlem, 4 te La Guaira verwacht. Helicon, 4 te Curagao. Hercules, 3 van Bremen te Amsterdam. Hydra, 3 v. Kingston te Amsterdam. Heelsum, 3 van Savanna n. Le Havre. Helena, 3 van Antw. n. Hamburg. Hersilia, 3 nog te Tumaco. Haulerwijk, 3 450 m. N.NO. Flores. Hecuba, 3 340 m. NO. S. Miguel. Hera, 3 660 m. NO. Guadeloupe n. R'dam. Hermes, 3 150 m. Z. Mona eil. Ittersum, 3 470 m. NO. Bermudas. Indrapoera, 4 5 u. Dover. Jagersfontein, 3 v. A'dam te Bremen. Java 3 200 m. ZO. St. Messina. Kota Gede, 5 12 u. Hoek van Holl. verwacht. Kota Inten, 1 te Port Swettenham. Klipfontein, 3 Kaapstad verwacht. Kaloekoe, 4 v. Tj. Priok te Benkulen. Kota Baroe, 3 bij Daedalus. Lekkerkerk, 3 v. Le Havre n. Antwerpen. Langkoeas, 3 24 u. Gibraltar. Leerdam, pas. 3 Scilly's. Lindekerk, 4 te Amsterdam. Loosdrecht, 3 v. Madras. Leersum, 3 350 m. ZW. Lands End. Lissekerk, pass. 3 Finisterre n. Southampton. Lutterkerk, 3 nog te Basrah. Langkoeas, pass. 3 Kp. St. Vincent n. Cyprus. Leuvekerk, 3 Ras Madraka n. Dubai. Maas, pass. 3 Malta. Manoeran, 3 van Amsterdam n. Antwerpen, Merwede, 4 v. R'dam n. Golfhavens via Antw. Markelo, 3 te Kp. Palmas. Modjokerto, 3 nog te Pangkalpinang. Marisa, 3 1270 m. NO. Martinique. Marpessa, 3 75Ó m. O.NO. Bermudas. Muiderkerk, 3 170 m. ZW. Sierra Leone. Macoma, 3 200 m. N. ten W.NW. Cape. Macuba, 3 Runsal Jebel gepass. Mataram, pass. 3 ten Z. Socotra n. Djeddah. Mirza, 3 bij Malakka. Murena, 3 60 m. ZW. Napels. Oranje, 3 150 m. W.ZW. Kreta. Oranjefontein, 3 600 m. O.NO. Ascension eil. Oranjestad, 3 320 m. W.ZW. Madeira. Orestes, 3 v. Ciudad Trujillo n. Baltimore. Ovula, 3 1150 m. ZW. Flores. Poseidon, 4 te Barbados. Prins Willem IV, 3 v. Cartagena n. Hamburg. Plancius, 3 v. Makassar n. Bali. Prins Willem II, 3 440 m. W.ZW. Flores. Prins Willem V, 3 240 m. Z. Dakar. Paula, 22 v. Pladju n. Bangkok. Phrontis, 3 90 m. ZW. Kreta n. Liverpool. Radja, 6 Soerabaja verwacht. Riouw, 3 van Balikpapan. Rotula, 4 v. R'dam te Abo. Raki, 3 bij Ouessant n. Algiers. Singkep, 4 te Siaian verwacht. Stad Haarlem, 3 v. Casablanca n. Vlaardingen Sibajak, 3 780 m. ZW. Fayal. Slamat, 31 te Belawan. Sommelsdijk, 3 v. Houston to R'dam. Stad Breda, 3 v. R'dajn te Narvik. Sibigo, 3 v. Makassar n. Bangkok. Swartehondt, 4 v. Makassar te Soerabaja verw. Scherpendrecht, pass. 3 Azoren. Sliedrecht, 3 500 m. O.NO. Tristan da Cunlia. Salatiga, 2 nog te Singapore. Stad Maassluis, 3 v. Genua n. Safi. Talisse, 4 te Soerabaja. Taria, 4 v. Adelaide te Pladju. Tjisadane, 3 v. Durban n. Mauritius. Trompenberg, pass. 4 San Miguel. Tjimenteng, 31 v. Santos te Adelaide. Tegelberg, 4 1200 m. NO. Pt. Louis n. Mauritius. Themisto, 3 515 m. NO. Flores. Tamo, 3 bij Fernando Noronha. Tarakan, 3 240 m. ZW. Kp. Vincent. Ternate, 3 570 m. ZW. Flores. Tjitjalengka, 31 v. Singapore te Hongkong. Tosari, 3 120 m. O. ten N. Aden. Winsum, 3 dwars Algiers. Wieldrecht, pass. 3 Comorien eil. Willemstad, 3 420 m. NO. Barbados n. Madeira Woensdrecht, 3 500 m. W. Madeira. Zaan, 4 v. Vlaardingen te R'dam. Zonnewijk, 3 bij Flores verwacht. KLEINE VAART Ary Scheffer, pass. 4 Kp. EspicheL Breezand, 3 op Weser. Betty, 4 v. Sables d'Olonne n. Bordeaux. Coolhaven, 3 v. Casablanca n. Valencia. Casablanca, 3 v. Bordeaux te Fedalah. Caleli, 3 te Birkenhead. Citadel, 3 te Oxelosund. Corona, 3 v. R'dam te Amsterdam. Davina Goekoop, 3 van Workington n. Drammen. Domburgh, 2 van Bordeaux te Casablanca. Eemstroom, pas. 3 Goerec. Echo, 3 v. Dublin naar R'dam. Frisia, 4 v. Heysham n. Ardrossan. Geert Bodewes, 3 v. Requejada te Calais. Heemskerk, 3 v. Kingslynn te Fosdyke. Jozef Swenden, 2 v. Stralsund n. Wismar. Kunlabori, 4 25 m. NW. Ouessant. Lies, 3 v. Garston n. Partington. Larix, 3 van Vlissingen naar Stockholm. Michel Swenden, 2 v. Dublin n. Drogheda. Marcella, 4 v. Gonfreville n. R'dam. Matthew, 3 te Waterford. Monica, 4 v. R'dam n. Fawley. Marietje Bohmer, 7 v. Ribadeo te Vlaardingen verwacht. Noord, 3 v. Stanlow n. Billingham. Noorderhaven, 3 v. Stockholm te Oxelosund. Prinses Wilhehnina, 3 v. Requejada te Duin kerken. Prima, 3 nog te Bayonne. Rijnhaven, 3 v. Londen n. Duinkerken. Spolanda, pass. 3 Smalls. Spora, 3 nog te Bayonne. Sprota, verm. 4 v. Malmö n. Wismar. Sirius, 3 v. Londen te Duinkerken. Swallow, 4 v. Pto. Lyautey n. Bordeaux. Tromp, 3 v. Garston n. Swansea. Tilly, 3 v. IJmuiden naar Stockholm. Tyro, pass. 3 Lizard. Urmajo, v. Newcastle naar Duinkerken. Vindicat Atque Polit, 3 by Le Havre. Vivo, 3 v. Kyngslynn naar Fosdyke. Veenenburgh, 3 v. R'dam te Middlesbro. Wim, 3 van Newcastle n. Duinkerken. Westpolder, pass. 3 Vlissingen. Blankenburg, 3 v. Vlissingen te R'dam. Noordzee, n. Melbourne met sleep 3 J30 m. N. Brisbane. Oceaan, 3 v. St. Nazaire n. Santander. Witte Zee, 3 dwars Vigo. Een woord vooraf werd gesproken door de bedrijfsleider der veiling de heer J. Verkade en namens de kwekersvereniging „Flora" sprak de voorzitter de heer B. J. Hilbers, die de grote verdienste schetste van de heer Belterman voor de bloemen veiling. „Steeds is alles in dit bedrijf waar nauwkeurigheid een eerste vereiste is, in orde", zo zei hij. Namens de vereniging „Flora" bood hij de jubilai-is een fiets aan; mevrouw Belterman kreeg bloemen. Verscheidene andere sprekers hebben eveneens hun gelukwens aangeboden en allen lieten hun woorden vergezeld gaan van cacleaux en bloemen. Achtereenvolgens voerden de oud-secre taris van „Flora" de heer H. Houtwipper, Jac. Buisman voor de kopersvereniging „Ons Belang", M. C. Kramer voor de Ho veniersvereniging en J. Verkade voor het gezamenlijke personeel het woord. De leden waren vertegenwoordigd door een commissie uit wier midden de heer C. Broeze het woord voerde. Voor de inbrengersvereniging van de B.E.T.-veiling sprak de heer W. Bakker en de heer H. van Dorp feliciteerde voor „de Kennemers" in wier gelederen de jubilaris nog als aanvoerder van het „negende" had gefungeerd, de heer R. W. A. Muyen bracht de gelukwens over van de Tuin- bouw-Studieclub; de heer Jac. de Weyer sprak voor de Coöp. Tuindersvereniging „Kennemerland" en als laatste spreker kwam de heer R. Hommes Gz. naar voren om namens de tentoonstellingscommissie der bloemententoonstelling 1952, waarvan de heer Belterman secretaris is, zijn ge lukwensen aanbieden. Het allerlaatste woord was uiteraard aan de jubilaris, die dankte. Hij diepte uit zijn herinnering op, hoe hij deze kwarteeuw het Vrijdagavond hield de B.A.F.V. (Bever wijkse amateur fotografen vereniging) haar jaarvergadering in het verenigings gebouw aan de Schans. De voorzitter, de heer G. Broertjes, kon in zijn openiingswoord tevreden zijn over het goede verenigimgsjaar 1951 en dit kwam nog eens naar voren in het jaarver slag van de secretaris, de heer W. Natte. In het bestuur werden de heren W. Natte en J. A. Pierik herkozen; als nieuwe leden zijn de heren G. Lub en W. Slaman benoemd. De nieuwe statuten en het huis houdelijk reglement werden besproken. Dr. W. W. Muis van de Moer werd tot erelid benoemd als beloning voor zijn vele werk voor de vereniging. De B.A.F.V. heeft haar programma voor Januari nimid'dels-vastgesteld. Op Woens dag 9 Januari zal er een collectie kleuren- dias worden geprojecteerd uit Amerika. De heer C. v. Weele gaat op Vrijdag 11 Januari een lezing met een demonstratie geven over een bepaalde papiersoort. De critiekavond en de uitslag van de wissel- prijs wedstrijden vallen op Vrijdag 18 Ja nuari. Tot slot worden op Vrijdag 25 Janu ari een bespreking en jurering van een bondsfotocollectie georganiseerd. De avon den zullen worden gehouden in het club gebouw aan de Schans. Concert B.A.V. De Beverwijkse Accordeonvereniging zal hedenavond in de bovenzaal van veiling gebouw ,,'t Centrum" een concert geven. Na afloop wordt er gedanst onder lei ding van de heer D. Heemskerk. „Marjöiyntje in sprookjesland" Op Woensdag 9 Januari zal de geheel onthouders kinderclub „Kindergeluk" in het K.S.A.-gebouw aan de Peperstraat de kinderoperette „Marjolijntje in Sprookjes land" ten tonele brengen. Twee kernen bij „De Plaatwellerij" Bij de verkiezing van de afzonderlijke bedrijfskernen van de N.V. De Plaatwel lerij zijn gekozen voor de beambtenkern de heren L. Otte, J. Floor en H. Kraaye- veld en voor de arbeiderskern de heren A. Kok, C. W. v. d. Zee en A. J. P. van Borre. Na de rust rond de feestdagen, zet het eerste twaalftal van de korfbalvereniging „Watervliet" de competitie voort met de eerste ontmoeting in het nieuwe jaar. De Watervlieters ontvangen KVD op „Water vliet" en zullen na de eerste zege, die het oude jaar nog goed maakte, gebrand zijn op een tweede overwinning. Uitgesloten is deze niet, want de groen-gelen hebben tenslotte getoond hun schotvaardigheid niet helemaal verleerd te zijn. Wateiwliet I verschijnt met de dames R. Weymar, T. Gieze, S. Meyer, W. Jansen, T. Waagmeester, C. v. Ladesteyn en de heren R. Velthuys, W. Berghuis, A. de Vries, S. Hartman, J. Stenvers en M. Veer beek. St. Joseph-parochie groeit De uitbreiding van „Noord" heeft op de R.K. parochie van St. Joseph grote invloed. Het aantal parochianen is gedurende het jaar 1951 toegenomen van 2972 tot 3102. Bovendien telt deze parochie nu 706 kin deren beneden 7 jaar; vorig jaar 620. Opbrengst collecte De onlangs gehouden collecte ten bate van de Beverwijkse armen heeft een be drag van 900,38 opgebracht. De aanvoer op de speciale Castricumse schorsenerenveiling van Donderdag be droeg circa 13.000 kilo. Voor de eerste kwaliteit kregen de tuin ders 3243 cent per kilo. De tweede soort bracht 1827 cent op en de derde soort besomde van 610 cent. Zondagsdienst artsen De' Zondagsdienst wordt van Zaterdag middag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door dokter H. J. van Nie- velt, Burgemeester Lommenstraat 10. De wijk- en kraamverpleging is in han den van zuster M. C. Landsman, Toren straat 29, telefoon 401. Tafeltennisclub „C.S.V." speelde vriendschappelijk tegen „Liturbi" De tafeltennisclub „C.S.V." speelde Don derdagavond in hotel Borst te Bakkum een serie vriendschappelijke wedstrijden tegen het Amsterdamse „Liturbi". Een gecombineerd damesteam van de Castricummers moest in het eerste dames team van Liturbi zijn meerdere erkennen met 46. De wedstrijd tussen de heren teams van beide clubs is uitermate span nend geworden en meer dan eens heeft men een „tweede klas" spelpeil bereikt. De einduitslag werd 55. Het resultaat van de match C.S.V. (gecombineerd da- mes-heren) tegen een combinatie tweede team spelers van Liturbi eindigde even eens in een 55 gelijk spel. Deze vriendschappelijke wedstrijden wa ren het gevolg van de eerder gespeelde competitiewedstrijden. Hoe goed de band tussen beide verenigingen is kwam na af loop der wedstrijden tot uiting. Onder de gasten bevond zich de amateur gooche laar J. de Goederen, lid van Liturbi, die de aanwezigen versteld liet staan met ver bluffende staaltjes vingervlugheid. Hij bleek tevens een uitstekend pianist te zijn zodat de gelegenheid te baat is genomen om een dansje te maken. „Ziede gij ons geere?" Donderdag in Hex Donderdag 10 Januari begint om acht uur in Rex een cabaret-revue onder de titel „Ziede gij ons geere?" met als gasten de zingende zusjes. Aan dit programma werken onder anderen nog meer mee de populaire cabaretier Bob Scholte, Coos Speenhof, met een praatje en een liedje, Cas Oosthoek aan de vleugel en Tasco de „zwarte kunstenaar". De ruige romantiek van „Captain Hornblower" spreekt wel duidelijk uit dit plaatje: drie stoere kerels, die kennelijk niet voor een kleintje vervaard zijn, bedienen het solide kanon van het fregat „Lydia". ten en met assistentie van een teleurge steld meisje en een Indianenstam kan hij aan het eind van de film de twee geroofde revolvers weer in eigen holster steken. Een aardige rolprent, waarin onbeperkt ge ïntrigeerd wordt, hetgeen de spanning uiteraard ten goede komt. In R e x draait deze keer slechts één film. „De wolf van Sila" is een voortreffelijke Italiaanse film-versie van een oer-oude volkslegende uit Calabrië, een wild ver haal van laaiende hartstochten en bloedige „vedette", zoals er nog vele verteld worden in de dorpen van de stille, woeste „Sila". Deze geschiedenis verhaalt van de wraak van een dorpsmeisje (Sylvana Mangano) op de rijke houthandelaar en diens zuster aan wier trots en angst voor een schandaal de moeder en de broer van het meisje ten offer zijn gevallen. De handeling is uiter aard nogal rechtlijnig, weinig origineel en vrij dramatisch, maar daar dit typische elementen van dergelijke volksdrama's zijn, stoort dit allerminst, te minder omdat regisseur en cameraman tezamen ook de onwezenlijke sfeer van het half-legenda- rische uitstekend wisten te verbeelden en vol te houden. Sterk spel van de mooie Sylvana Mangano en de andere hoofdrol vertolkers maakt deze uitstekende Itali aanse rolprent het aanzien volkomen waard. Het wekelijks filmjournaal van Polygoon- Profilti, dat in beide bioscopen op het witte doek komt, heeft een beeld geworpen op het voorbije jaar. Dit geestige over zicht is getiteld „1951 en wij". Kees Stip schreef er het scenario voor en hij deed dat uitstekend de mon tage was in handen van Piet Buis en daarmee in goede handen Herman Bres- ser verzorgde het geluid prima en Philip Bloemendaal leverde het commen taar. De gebeurtenissen die voor Neder land van groot belang waren en de gebeur tenissen die overal belangstelling hebben getrokken, zijn in deze geslaagde rolprent met meesterhand geprojecteerd. De humor is nergens uit het oog verloren en dat is misschien wel de grootste ver dienste van dit filmpje. Tot en met Zondag wordt een film in Thalia gepresenteerd, die de vergelij king met vroegere, romantische rolprenten met glans kan doorstaan. „Captain Horatio Hornblower", het boeiende kleurige ver haal van de 19de-eeuwse gezagvoerder het prototype van een Engelse zeeheld geeft, tegen de achtergrond van de Engelse historie uit het begin van de vorige eeuw, een beeld van de rol, welke Albion heeft gespeeld in de langdurige oorlog met Na poleon. Zeeslagen, geraffineerde staaltjes van navigatie, gewaagde aanvallen en ont snappingen vormen de bases van deze voortreffelijke door Raoul Walsh geregis seerde film. Gregory Peck is een Horn blower, glashard, intelligent en een char meur op zijn tijd. Virginia Mayo is de enige concessie aan de schoonheid van het zwakke geslacht. Zij heeft gezorgd voor de noodzakelijke contrasten, hetgeen de toe schouwer ongetwijfeld zal opvallen wan neer deze jongedame tussen de baardige, ruwe zeebonken vertoeft. Al deze aspec ten zijn nauwkeurig afgewogen, hetgeen het geheel uiteraard volledig ten goede is gekomen. Een film 'om van te smullen. In de tweede helft van het weekpro- gramma komt een Western op het witte doek in Thalia. Revolvers spelen in Wild- Westfilms altoos een belangrijke rol en in „Het laatste duel", een kïeurenproduct, een hoofdrol. De oorspronkelijke titel „Colt '45" duidt daar reeds op. Het is de strijd om het bezit van twee schietijzers, waar mee men zes keer. kan vuren zonder tus sentijds te laden. Parrell (Randolph Scott) is vertegenwoordiger van de Coltfabriek, die haar nieuw type revolvers alleen aan officiële instanties wil verkopen. Twee monsters komen echter in de vurige vingers van een struikrover, die „onder de invloed" van deze wapens een bende formeert. Far- rell laat het er maar niet zo maar bij zit- Een der inzendingen voor de tentoonstelling „Vijftien Jonge Beeldhouwers" in het Instituut voor Hedendaagse Kunsten in Londen. Het is een werk van mevrouw Sarah Jackson, een 27-jarige Amerikaanse.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3