Haarlem wijzigt zijn opstelling Zie boven: -Clowntje Riek Courses op Mereveld reeds 2© faas* wlat Belgische kunstzijde industrie in zorgen West-Europa gaat meer Russisch hout invoeren verduistering van een sterrengroep Burgemeester opende „Radio Eykengaerde" Konijnententoonstelling geopend 4 Sport op Zondag Schaken Tournooi te Hastings Biljarten Kampioenschap hoofd klasse groot biljart 7T2 A utomobilisme Fafina en Taruffi naar Ferrari Provinciale bijdrage voor Haarlems gobelin VIRGINIA Hulpplan voor Spanje Chinezen naar Tibet Britse experts wensen atoom-oven Voor de kinderen Begin der Van Riebeeck- feesten in Zuid-Afrika Ds. Niemöller in Moskou Bijslag op Indonesische weduwenpensioenen Vrijwilligers naar Korea ZATERDAG 5 JANUARI 1952 Voetbal Het programma van de voetbalcompetitie wordt in een vlot tempo afgewerkt. Voor de eerste klassers, die zesentwintig wedstrijden moeten spelen, is dat prettig, want het is dan immers te verwachten, dat het seizoen op tijd zal aflopen. Op de eerste Zondag in dit jaar hebben Haarlem en RCH een wedstrijd op eigen terrein. De Racing krijgt het het gemakke lijkst. Sneek, dat de dertiende plaats bezet, komt op bezoek. De Haarlemmers dienen er echter rekening mee te houden, dat juist clubs uit de onderste regionen voor verras singen kunnen zorgen. Wij veronderstellen, dat de gastheeren een zege zullen behalen. RCH komt in de volgende opstelling uit: doel: Wille: achter: Van Rheenen en Wille- mink; midden: Lasschuit, De Vos en Van den Brink; voor: Koster, De Wette, Gallis, Biesbrouck en Pelser. Haarlem zal het lastiger hebben tegen De Volewijckers, ondanks het feit dat de Am sterdammers dit seizoen niet zo goed op dreef zijn als anders. De opstelling van Haarlem is gewijzigd. Kuys. die in de vriendschappe lijke wedstrijd tegen Vitesse heeft meege speeld, krijgt nti een kans in een competitie wedstrijd. Drie spelers zijn op hun oude plaats gehandhaafd, namelijk Snijders, Boe ree en Barends en de andere zeven komen op een andere plaats uit. De opstelling is: doel: Snijders: achter: Kuys en Odenthal; midden: Boeree, Laan en Barends; voor: Groeneveld, De Voogd, Jacob. Roozen en Schilpzand. Met belangstelling wordt het resultaat van deze nieuwe opstelling afgewacht. EDO trekt naar Groningen, om GVAV te ontmoeten. De Haarlemmers hebben bij een zege kans op een hogere plaats, want het is lang niet zeker, dat t Gooi het tegen Heeren veen tot een zege zal brengen. HFC speelt in Alkmaar tegen Alcmaria Victrix. dat tot nu toe één overwinning heeft behaald en dat was op HFC. Winnen de Haarlemmers, dan is het zo goed als zeker, dat zij zich in de tweede klasse handhaven. Het verschil in aantal punten tussen Alcma ria en HFC bedraagt dan zeven. De prestaties van Schoten wettigen niet om aan te nemen, dat het morgen van UW zal winnen. De spelers denken er misschien anders over en zorgen mogelijk voor een verrassing. In de derde klasse krijgt Ripperda bezoek van Zaandijk, dat tot de leidende ploegen behoort, TYBB speelt uit tegen Rijswijk, Zandvoortmeeuwen ontvangt Woerden en voor HBC is een uitwedstrijd tegen Leonidas vastgesteld. Landlust by Oosterkwartier op bezoek De korfbalclub Oosterkwartier krijgt Zon dag de kans om zijn aantal punten met twee te vergroten door een zege op het bezoeken de Landlust. Ook KVD, dat de gast is van „Watervliet", kan op een warme ontvangst rekenen. Is speler De Vries weer in vorm, zoals tegen Groen Geel dan blijven de pun ten in Velsen. In de derde klasse trekt Sport Vereent hedenmiddag naar ZKC; een gelijk spel zou reeds een goede prestatie voor de Santpoor tenaren betekenen. Voor de vierde maal is nu vastgesteld de wedstrijd OKVHaarlem; als deze keer het terrein niet wordt afge keurd, dan zal „Haarlem" een hele taak hebben om Oostzaan zonder puntenverlies te verlaten Daarentegen zal Animo Ready wel het zwakke Indo de baas blijven. Voorta zijn nog vastgesteld Roda 2Oosterkwartier 2 en Rohda 4Oosterkwartier 3, waarin de gastheren de beste kansen op de overwin ning hebben. De twaalftallen van „Aurora" hebben een vrije dag. Handbal Het handbalprogramma voor Zondag luidt: Hoofdklasse. Heren: Olympia Gr.Olympia H.; HGV—Quick. Dames: Vlugheid en KrachtZAC; Zee burg— Hygiëa. District West. A Tweede klas dames B: GIT AOSS; Bato Tonegido; JHCVrone. Afdeling Noordholland Zuid Eerste klas heren: AHV—AVA; BGV—Ra- piditas 2; Concordia 2HOC 2. Tweede klas heren: BeverwijkTonegido 2 IJmond 3—BGV 2. Eerste klas dames A: RapiditasBGV; Concordia 3—Concordia 2; Rood Zwart—CSV. Tweede klas dames A-I: Gita 2Heem stede; IJmond 4Bato 2; BGV 2—Beverwijk. Hockeywedstryden Door de splitsing van de westelijke eerste klasse in een kop- en een staartgroep (elk van vijf clubs) heeft in elke groep een elftal een vrije Zondag. BMHC en SCHE gebrui ken deze Zondag voor een vriendschappelijke ontmoeting in Bloemendaal. In de promotieklassen zijn belangrijke wed strijden vastgesteld. Om kwart over twee zullen BMHC II en HBS op de velden achter De gunstige resultaten in de afgelopen maanden, waardoor de totale omzet aan de totalisator de vijf millioen ruimschoots kon passeren, hebben er toe geleid, dat de Utrechtse Paardensport vereniging Zondag de poorten van haar course-terrein weer opent. Weliswaar zijn de inschrijvingen wat aan de lage kant, doch dat neemt niet weg, dat er Zondag op Mereveld weer veel span ning zal zijn en het zeer moeilijk is de win naar uit de kleine velden te zoeken. In de openingsdraverij gaat de voorkeur uit naar Promotor O, die Parel Holland C en Osko- gatta K de baas zal kunnen blijven. Indien Odell nu eens zijn kuren achterwege zou laten zal de ruin met een grote outsiders- kans staan. De tweede draverij zal voornamelijk wor den betwist door Olivier B en New Star. De laatste maal won Olivier B betrekkelijk ge makkelijk, zodat de keuze op dit paard valt. Nanny A is een verrassend element, evenals Markies die bij zijn nieuwe eigenaar direct met een uitstekende verrichting voor de dag kwam. Als één paard zich thuis voelt op een zware baan, dan is dat wel Lex V. Bovendien treft dit paard Zondag juist zijn afstand, n.l. 2600 meter en met overleg gereden kan hem moeilijk dit nummer ontgaan. Keesje Axkit is de enigste, die hem zou kunnen kloppen, doch daar zijn betrouwbaarheid niet groot is, preferere men Lex V. De 4e Mereveld-prijs is wel een zeer open course, daar hier Lion, Kentucky King, Or de Casindra en Little Monty met vrijwel gelijke kansen staan. Een interessant duel is te verwachten, een duel, dat Lion in zijn voordeel kan beslissen, vóór Little Monty en Kentucky King. Met Nurmi H is het alles of niets, maar toen enige weken geleden deze vos zijn rentrée op Mereveld deed, was deze voor treffelijk. En hoewel het hier een amateurs- course betreft mag Nurmi H op de eerste plaats worden verwacht. Lazuur en Max van Borgershof zullen in dit geval voor de overige plaatsen in aanmerking komen. Het slotnummer is wederom voor de beste klasse gereserveerd, waarin zich nu ook New Spencer heeft gewerkt. Deze oudste zoon van de beroemde Barones Spencer toont met het vorderen van zijn leeftijd steeds meer in kwaliteit vooruit te gaan en ongetwijfeld zullen Lady Zora, Leo Axkit en Madame B de handen vol hebben om hem te kunnen ontkomen. Nol "Wagenaar is met Lady Zora en Leo Axkit sterk vertegenwoordigd en de préférée van de stal is ook onze favoriet, New Spencer kan nog voor Madame B wor den verwacht. Zomerzorg elkaar de eer om de bovenste plaats betwisten. BMHC III speelt in Den Haag tegen TOGO II; Alliance gaat op be zoek bij HGC II. Schaerweyde ontvangt Strawberries en voor de bovenste plaats in de afdeling D is de wedstrijd Gooi II Hilversum eveneens van belang. Dameshockey In de eerste klasse ontmoeten BDHC en Rood Wit elkaar in Bloemendaal en dat kan tussen de oude rivalen een wedstrijd vol ver rassingen worden. De promotieklassen vermelden uitwedstrij den voor BDHC II, Strawberries, HBS en BDHC III tegen Amsterdam II, Amersfoort, Pinoké en HDM. In het Heemsteedse Sportpark speelt Rood Wit II tegen Laren. Handbal Na twee weken van rust staan er weer veldhandbal-ontmoetingen op het program ma. GITA, dat het Zandvoortse OSS ont vangt, heeft alle kans op een grote zege tegen deze zwakste uit de tweede klas van West A. Bato krijgt het op eigen veld wat zwaarder tegen Tonegido, een niet te onder schatten tegenstander, die wij iets meer kans geven dan de thuisclub. Intussen kan de kampioen in deze klas bekend worden, wan neer Tonegido een punt zou verliezen. JHC is dan niet meer in te halen. In de afdeling (heren) worden overwinningen verwacht van BGV en Concordia 2 op resp. Rapiditas 2 en HOC 2. Bij de dames zal het er bij Rapiditas —BGV om spannen. BGV is begrijpelijker wijs gebrand op een revanche voor de ne derlaag bij de eerste ontmoeting. Intussen gaat het zaalhandbal nog twee weken door. De Concordia ploegen komen nu in het veld tegen ADA (dames) en Amersfoort (heren), met voor beide een redelijke kans op succes; vooral voor de heren na hun eclatante zege van verleden week op Blauw Wit. De uitslagen van de partijen uit de achtste ronde van de hoofdgroep in het tournooi te Hastings luiden: Donner—Abrahams 1—0; Golombek—Popel 01; SchmidtBarden biV6; Gligoric Yanovski V>Vj; HooperThomas 34Vs. Dc stand in de hoofdgroep is thans: 1. Gli goric 6',4 pnt.; 2. Yanovski 5\i pnt.; 3. Schmidt 5 pnt.; 4. en 5. Donner en Barden ieder 4 pnt.; 6. en 7. Thomas en Popel ieder 314 pnt.; 8. Hooper 3 pnt.; 9. en 10. Abrahams en Golembek ieder 214 pnt. In de achtste ronde van de groep premier reserves „b" heeft mevrouw Fenny Heems kerk in 33 zetten verloren van Harris; Jacob- son won van mejuffrouw Bussers; Oakley leidt na 8 ronden met 644 pnt., Jacobson en mejuffrouw S. Bussers hebben ieder 344 pnt. en mevrouw Fenny Heemskerk heeft 3 pnt. vergaard. In hotel „Central" te Apeldoorn is Vrijdag de strijd begonnen om het Nederlands kam pioenschap hoofdklasse groot biljart, anker cadre 71/2. De resultaten waren: Kruythof 249 31 43 8.03 Oosterhout 300 31 43 9.67 Sweering 180 32 21 5.62 De Leeuw 300 32 55 9.37 Van de Pol 300 11 106 27.27 Kruythof 37 11 24 3.36 De Leeuw 283 40 36 7.00 Oosterhout 300 40 39 7.50 Na de vier partijen van de eerste dag leidt Oosterhout met twee gewonnen partijen. Guisseppe Farina en Fietro Taruffi, die voor Alfa Romeo reden, zijn overgegaan naar Ferrari. In het aanstaand seizoen komt Ferrari dus wel heel sterk op de wedstrij den uit, immers behalve Farina en Taruffi rijden ook Alberto Ascari en Luigi Villoresi voor deze stal. Farina zal waarschijnlijk deelnemen aan de Grote Prijs van Indiana polis. Hij kent het circuit uitstekend en zijn ervaring biedt hem een goede kans op een zege. JOHANSEN WINT EUROPESE TITEL IN HET LICHTGEWICHT. In een partij over vijftien ronden heeft de Deense lichtgewicht Johansen te Kopenhagen het kampioenschap van Europa boksen lichtgewicht gewonnen door de titelhouder, de Fin Elis Ask, op pun ten te slaan. Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor aan de gemeente Haarlem, in het bedrag van ƒ35.031, besteed voor de inmiddels vol tooide restauratie van het aan die gemeen te toebehorend gobelin, voorstellende de inneming van Damiate, een subsidie te ver lenen van tien percent, ten bedrage van ƒ3.503. De Staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft in Mei 1951 Gedeputeerde Staten bericht, dat de aan vankelijk toegezegde rijksbijdrage van veertig percent ook zou gelden voor de tot f 35.031 opgelopen restauratiekosten, als mede dat die bijdrage inmiddels betaal baar was gesteld. ADVERTENTIE TRIUMPH BRUSSEL (ANP). Ongeveer 3350 ar beiders en employés zullen met ingang van 1 Februari zonder werk komen als gevolg van de sluiting der kunstzijdefa briek van Fabelta te Obourg (Henegou wen). Als motief voor de sluiting van deze fabriek worden aangevoerd de Nederland se concurrentie en de verzadiging van de binnenlandse markt. In dit verband wordt in het licht gesteld, dat de Nederlandse lonen slechts 65 procent van die der Bel gische bedragen, waardoor het de Neder landse kunstzijde-industrie mogelijk is haar productie 23 procent goedkoper te leveren dan de Belgische. Ook de toestand in de Belgische weve rijen van kunstzijde zou als gevolg van de Nederlandse concurrentie dagelijks moeilijker wox-den en verscheidene direc ties in deze textielbranche zouden op het ogenblik overwegen hun productie geheel stop te zetten of wel zich in Nederland te vestigen. WASHINGTON, (Reuter). Functiona rissen van het bureau voor wederzijdse veiligheid zijn bezig aan een nieuw hulp program voor Spanje, dat weldra bij het Amerikaanse Congres zal worden inge diend. Een woordvoerder van het bureau heeft echter het persbericht tegengesproken, dat een jaarlijkse toewijzing van 150 millioen dollar aan Spanje zou zijn aanbevolen. Naar vernomen wordt, gaat het om een lager bedrag. Het Congres heeft vorig jaar machtiging verleend voor militaire, economische en technische hulp aan Spanje tot een be drag van honderd millioen dollar. De ex- port-importbank heeft daarenboven een crediet van 62.500.000 dollar verstrekt. Van dit crediet is bijna 50 millioen reeds ter beschikking gesteld, maar tot dusver is nog geen hulp verleend op grond van het program van honderd millioen. Volgens Sidney Sufrin, die de economi sche missie van het bureau naar Spanje heeft geleid, wordt de Spaanse economie op het ogenblik met touwtjes bij elkaar gehouden. PARIJS, (ANP). Volgens het Franse blad ,,Le Monde" zijn te Kalimpong, ge legen aan de grens tussen India en Tibet, berichten ontvangen, volgens welke de Chinese autoriteiten in de Tibetaanse hoofdstad, Lhassa, besloten zouden hebben vijftienduizend Chinese gezinnen naar Ti bet over te brengen. Deze immigranten, hoofdzakelijk boeren, zouden een gebied ten Noorden van Lhassa toegewezen krijgen. Volgens het Franse blad schijnt deze stap bedoeld te zijn om het bevolkings overschot van China naar Tibet te laten afvloeien en tevens het proces om Tibet in de Chinese volksrepubliek op te nemen te versnellen. GENèVE (Reuter). De economische commissie voor Europa van de UNO heeft plannen bekend gemaakt voor de invoer van meer timmerhout uit de Sovjet-Unie en de Oost-Europese landen in West- Europa. In het alhier gepubliceerde rap port wordt gezegd dat indien deze plannen in de naaste toekomst worden uitgevoerd de West-Europese situatie aanzienlijk ver licht zal worden. De aanvoer van mijnstutten is nog steeds précair in het Westen en de exporteurs lijken zich te concentreren op de hoge prijzen die kunnen worden bedongen op de markt voor pulphout. De invoer van pulphout is over het algemeen gestegen, terwijl de invoer van mijnstutten voort durend gedaald is zonder dat er vooruit zichten bestaan voor een onmiddellijke verbetering. Engeland is weer de grootste Europese importeur van gezaagd zacht hout. De aan kopen zijn voornamelijk verricht in de Scandinavische landen en Finland ondanks de aanzienlijk hogere prijzen, die de ande re afnemers hebben afgeschrikt. Tegen het eind van de eerste helft van 1951 had den de Scandinavische landen ongeveer 90 procent van het beschikbare gezaagde hout verkocht. In het rapport wordt gezegd, dat de po gingen om een eind te maken aan de voort durende stijging van de exportprijzen tot dusverre zonder succes zijn gebleven en dat het bijna zeker is dat nieuwe verho gingen zullen leiden tot een grote daling van het civiele verbruik van gezaagd zacht hout, dat op de lange duur ongunstig zou worden voor de exporterende landen. LONDEN, (Reuter). Naar verluidt zal de Britse regering spoedig verzocht wor den toestemming te geven voor de bouw van een „atoomoven", welke genoeg ener gie zou opleveren voor de aandrijving van een vliegkampschip of een electrische cen trale. In het atoomcentrum van Harwell is men van mening, dat de installatie in een jaar tijds gebouwd kan worden. Het zou echter tien jaar kunnen vergen om de ope rationele moeilijkheden te overwinnen. De installatie zou uranium 235 verbrui ken doch tevens plutonium produceren, dat weer als „atoomprandstof" gebruikt kan worden. Naar schatting zou de instal latie 30 jaar kunnen werken zonder een- nieuwe vulling. Ongeveer 450 gram actief uranium zou meer dan 3.000 ton steenkool besparen. Dwangarbeid. Volgens een beslissing van de Hongaarse regering zullen personen, die zonder toestemming hun werk voor goed verlaten of te vaak absent zijn, veroordeeld kunnen worden tot maxi maal twee jaar gevangenisstraf of cor rectieve arbeid. Het was helemaal duister geworden. Eenzaam lag het bootje op de rivier. Binnen in de hut hadden de jongens een lamp aangestoken. Ze keken rond en zochten ieder een kooi op, om daarin de nacht door te brengen. Het was wel 'n leuk gezicht, die slaapplaatsen boven elkaar, met gekleurde gordijn tjes ervoor. Ze zouden het heel avontuurlijk gevonden hebben, als ze maar niet zo in de piepzak zaten omdat ze niet naar huis konden komen! „Nou jongens, welterusten!1', zei Rick, toen ze allen in een kooi lagen. „Welterusten!", zeiden Bunkie en Oepoetie. Ze trokken de dekens over zich heen. En even later sliepen ze alle drie In de gloed van vreugdevuren en onder gebeier van klokken is uit Origstad in Transvaal de eerste van de zeven post koetsen vertrokken, die uit verschillende plaatsen in Zuid-Afrika naar Kaapstad komen, waar zij begin Maart worden ver wacht. Minister-president Daniel Malan gaf Vrijdag het startschot voor dit begin van de Van Riebeeck-feesten. Dr. Malan verklaarde, dat het brede nationale karakter van de feesten zou blij ken uit het feit, dat zij alle Zuid-Afrika nen zouden omvatten, ongeacht hun kleur, ras, taal of godsdienst. Dezelfde Malan De Zuid-Afrikaanse regering heeft ds. Michael Scott, die op het ogenblik in Parijs verblijft om bij de UNO de petities van Zuid-West-Afrikaanse stammen over de toekomst van Zuid-West-Afrika te steu nen, tot „verboden immigrant" verklaard. (Een „verboden immigrant", die Zuid- Afrika binnenkomt, kan worden veroor deeld tot gevangenisstraf en gedeporteerd worden). Ds. Scott verklaarde in Parijs, dat in een brief, die hij uit Pretoria heeft ontvangen, geen reden wordt gegeven voor deze maat regel. Hij zei geen Zuid-Afrikaans paspoort meer te bezitten, doch een paspoort van Engeland te hebben gekregen. Hij zou op advies van zijn advocaten wachten al vorens zelf stappen te ondernemen. Een maand geleden noemde de Zuid- Afrikaanse premier, dr. Malan, hem een „welbekende vijandige en fanatieke bui tenlander en agitator". Ds. Scott heeft onthullingen gedaan over de onrechtmatige behandeling van inheem sen. MOSKOU, 4 Januari (Reuter). De Duitse protestantse leider dominee Niemöl ler heeft Donderdag in een vraaggesprek te Moskou verklaard, „vrij hoopvol" te zijn wat betreft het welslagen van zijn missie te Moskou, die versterking beoogt van de betrekkingen tussen de Russische ortho doxe kerk en de oecumenische beweging. Hij zeide verder, geen vijandigheid jegens de Westerse kerken te hebben aangetrof fen. Vrijdag heeff ds. Niemöller gedineerd met de patriarch van de Russische ortho doxe kerk met wie hij langdurige bespre kingen heeft gevoerd. Volgens ds. Niemöl ler had patriarch Alexis zich zeer tege moetkomend getoond en de mogelijkheid geopend voor het voeren van besprekingen met de afdeling buitenlandse zaken van het patriarchaat. Tenslotte verklaarde ds. Niemöller, dat hij niet om een onderhoud met Sovjet- Russische politieke leiders had verzocht en ook niet voornemens was politieke kwes ties aan te snijden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot toekenning ten laste van het rijk van een tijdelijke bijslag op be paalde Indonesische weduwenpensioenen en wezenonderstanden. Hét wetsontwerp voorziet in een bijslag op alle weduwenpensioenen en wezen onderstanden, behoudens twee uitzonderin gen. In de eerste plaats zijn uitgezonderd de pensioenen of onderstanden, welke uit sluitend zijn gebaseerd op een bezoldiging ingevolge de na 31 December 1948 gelden de bezoldigingsregeling. In de tweede plaats wordt geen aanlei ding gevonden de weduwen, die op grond van de in de jaren 1913 tot 1924 gegolden hebbende x-egelingen bij het aangaan van een nieuw huwelijk de helft van het te voren genoten pensioen hebben behouden, voor een bijslag in aanmerkiixg te doen komen. Een Nederlands aanvullings- en aflos singsdetachement van 160 man, onder wie 4 officieren en 14 onder-officieren, onder commando van de eerste luitenant der infanterie J. M. Gex-verdinck uit Harder wijk, zal op 8 Januari via Engeland naar Kox-ea vertx-ekken. Er zijn 21 militairen bij van het oorspronkelijke Korea-detache- ment die de wens te kennen hebben gege- veix, opnieuw naar Korea te gaan. STERBEDEKKING is in de astronomie een woord dat vakmensen en amateurs in het geweer brengt. Men zou het ei genlijk in een voor leken begrijpelijker term kun nen vertalen als „ster verduistering", naar ana logie van zonsverduiste ring, want het verschijn sel is in wezen niet an ders: de maan schuift tussen de aarde en een ander hemellichaayn, zo dat dit laatste totaal of gedeeltelijk aan ons oog wordt onttrokken. Dat gebeurt Maandag avond en -nacht met een aantal sterren van de Pleiaden. Deze groep, ook wel Zevengesternte geheten, vindt men met het blote oog als een wazig vlekje, tamelijk hoog boven de Zuidwes telijke horizon. Tussen 21 uur Maandagavond en 01 utir Dinsdagoch tend passeert de van eerste kwartier naar vol lopende maan dit ster renbeeld. Vóór 's avonds 9 uur staan de Pleiaden ten Oosten („links") van de maan; tengevolge van de as-wenteling der aar de zien wij maan zowel als sterrenbeeld in Wes telijke richting bewegen, maar de maan wordt als het ware ingehaald door de Pleiaden en men zal dan ook in de loop van de avond zien dat diver se sterren van deze groep plotseling uitfloepen, wanneer zij de maan na deren. Zij verdwijnen dan namelijk achter de (voor ons donkere) lin- ker-maanrand. Na ver loop van tijd komen zij uiteraard ook weer te voorschijn. Dit gebeurt echter aan de rechter- maanrand, die wél ver licht is en daardoor is het „aanflitsen" moeilij ker waarneembaar. In het algemeen is het trouwens toch raadzaam, dit hemelgebeuren met een kijker waar te ne men, want een niet al te scherp oog ziet de Pleiaden slechts als een wazige vlek; pas gewa pend met een kijker on derscheidt het de sterren afzonderlijk. Sterrenkundigen probe ren bij zo'n gelegenheid, met behulp van telesco pen en sterrenklokken die tot op een tiende se conde nauwkeurig moe ten wijzen, het tijdstip van de bedekking van elke ster exact vast te leggen. Daarmee bepalen zij nauwkeurig de plaats van de maan op een ge geven tijdstip. De maan baan om de aarde is na melijk niet zuiver ellip tisch; zij ondergaat sto rende invloeden van de zon. Bij een sterbedek king doet zich een gele genheid voor om die in vloeden te melen: dan levert namelijk een ver sterrenbeeld dat men voor deze keer gerust als „stilstaand land schap" kan beschouwen de gewenste achter grond. G. v. W. Horizontaal: 1. ge wicht (afk.). 3. schoonmaakartikel. 9. Nedex-landse spoor wegen (afk.). 11. oude wijnmaat. 12. dagtekening. 13. drinkgerei. 14. water peil. 15. echtgenote. 17. zangnoot. 18. soort stof. 20 Spaans riet. 22. danskoor. 23. slaapplaats. 25. ko lenemmer. 27. maal inrichting. 30. rund. 32. wiel. 33. zot. 35. deel v. e. mast; 36. metaal. 37. voorbeeld. 38. lengtemaat. 39. be bouwd deel v. e. plaats 41. eetgex-ei. 42. soort onderwijs (afk.). 44. deel v. Zeeland. 47. deel van een ei. 49. Europeaan. 50 woon schuit. 52. stad op Java. 54. drinkgerei. 56. in orde (afk.). 57. prieel. 60. gouden tientje (afk.). 61. grondsoort. 62. volk. 63. dochter van La- ban. 64. de naam on bekend (afk.). 65. stof. 66 laatstleden (afkorting). Verticaal: 1. deel v. h. hoofd. 2. uithang bord v. d. drogisten. 4. rivier in Duitsland. 5. man. zoogdier. 6. hoop. 7. vaas. 8. Ara bisch opperhoofd. 9. voegwoord, 10. stop v. e. vat. 15. scheepstouw. 16. hoogste punt v. e. dak. 19. schrijfgerei. 21. metaal. 23. aanbieding. 24. naaldboom. 26. kaartspel. 27. zotskolf. 28. stad in België. 29. deel v. e. effect. 31. zaxxgnoot. 32. elasticiteit. 34. vurig paard. 35. opstootje. 40. insectenetend zoogdiertje. 41. voorzetsel. 43. bijwoord. 45. maat. 46. voor. 47. dekkleed. 48. melk spijs. 50. vogel. 51. meetkundig lichaam. 52. stembuiging. 53. meisjesnaam. 54. grond soort. 55. dierenvex'blijf. 58. knaagdier. 59. nakomelingen. Oplossingen moeten ingezonden worden aan onze bureaux PIAARLEM, Grote Hout straat 93 en Soendaplein 37; IJMUIDEN, Kennemerlaan 154. Oplossingen moeten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op de enveloppe te schrij ven „Oplossing Puzzle". S.v.p. geen mededelingen voor redactie of administratie bij de oplossingen in sluiten. De oplossingen moeten worden ixigevuld op het gedrukte diagram dat hierboven staat De oplossing van de vorige puzzle is: Horizontaal: 1. uiver. 5. moker. 9. ter. 10. aar. 12. ook. 13. tel. 15. mos. 17. kei. 19. air. 21. e.d. 23. naast. 25. k.o. 26. volt. 28. stal. 30. oma. 31. oud. 33. erf. 34. ransuil. 35. gei. 37. sas. 38. elk. 40. lied. 42. drie. 43. ijk. 44. enter. 47. Dr. 48. reu. 49. las. 51. pal. 53. Spa. 55. pan. 56. een. 58. Eli. 60. adder. 61. teken. Het Sanatorium Eykengaerde van het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem is sinds gisteren weer een nieuw middel rijker om de tachtig patiënten te verstrooien. de voox-zitter van het College van Regenten, burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, heeft gisteren namelijk de feestelijke opening verricht van de „Radio Omx-oep Vereniging Eyken gaerde". Reeds een jaar geleden namen twee jeugdige patiënten het initiatief tot het aanleggen van een dx-aadomroep in het Sanatorium Eykengaerde. Na twaalf maan den experimenteren is men er met behulp van een technicus van de J.A.R.O. in ge slaagd thans zowel het hoofdgebouw als de paviljoens door middel van een distributie net te bereiken. Nadat bui-gemeester Cremers zich met een opgewekt woord en Nieuwjaax-swensen tot de Eykengaerders had gericht, sprak de geneesheer-directeur dr. P. A. Heres, die zich zeer in zijn nopjes toonde over de nieuwe gelegenheid tot het bekendmaken van belangrijke mededelingen en verma ningen. Hij voegde de daad bij het woord door de patiënten tot goed kui-en aan te sporen evenals tot het behouden van een goede geest. In dat verband zwaaide hij lof toe aan de dagelijkse leiding, in het bijzonder aan de hoofdzuster D. Koster en haar medeverpleegsters. Vervolgens kwamen de heren Rien Goos- sens en Herman Smit voor de microfoon met een welgeslaagde reportage over het wel en wee van de doox-gemaakte experi menten. Verticaal: 1. ut. 2. iet. 3. vrek. 4. ra. 5. Mr. 6. koor. 7. Eos. 8. R.K. 11. A.P. 14. Lent. 15. mits. 16. gevoeglijk. 18. ia. 19. as. 20. wolfskers. 22. dom. 24. amusant. 25. kar. 27. larie. 29. teler. 31. ons. 32. dus. 36. eik. 39. lid. 41. deel. 42. dras. 45. nu. 46. el. 48. rand. 50. spek. 51. pad. 52. de. 54. ale. 55. pa. 56. er. 57. N.T. 59. in. De px-ijzen wex-den als volgt toegekend: f 7.50: T. R. Brouwer, Helmerstraat 17, Zandvoort. f 5.mevr. A. Takes, ZomexTuststraat 6, Haarlem. f 2.50: C. v. Leyden, Boslaan 65, Bloe mendaal. De heer Wobbe te Haarlem met een van zijn Angorakonijnen. In het Concertgebouw is Vrijdagavond de tentoonstelling van de Nederlandse Ko- nijnenfokkersbond officieel geopend. De voox-zitter der tentoonstellingscommissie, de heer W. Beerepoot uit Zaandam, be treurde het, dat bericht was binnengeko men, dat de bui-gemeester van Haarlem aan het verzoek de tentoonstelling te ope nen, geen gevolg heeft kunnen geven. Hij hoopte, dat de weigering niet is geschied onder invloed van personen die buiteix het verband van de Nederlandse Konijnen- fokkersbond staan. De spreker noemde de tentoonstelling een -zeer belangrijke. Er zijn 680 exposanten die meer dan 2400 dieren hebben ingezonden. Aan de voor- bex-eiding is hard gewerkt. Dank bx-acht de heer Beerepoot aan hen die daaraan mede- weiking hebben verleend. Ook richtte hij zich tot de familie Van Dijk en overhandigde geschenken, als dank voor de steun in de afgelopen dagen onder vonden. Nadat de voorzitter van de bond de heer C. van Went te Venlo een overzicht had ge geven van het werk van de N.K.B., waax-bij hij hex-innex-de aan de moeilijkheden welke door de oorlog zijn ontstaan, voerde nog het woord de heer W. Wassink te Hengelo, die des middags het verzoek had ontvangen de tentoonstelling officieel te openen. Deze bx-acht dank aan hen die de expositie had den ingericht en verklaarde haar voor ge opend, waarna er gelegenheid bestond de tentoonstelling te bezichtigen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6