Wrijving met België over de vrijmaking van de vishandel De eerste „best-seller" der Amerikaanse litteratuur Haarlemse machinist zat in Panama op de locomotief BUISMANS' WASMACHINES i KWEKKEBOOM Nieuwe Gracht 98 Bruitisbouquetten Bloemenmagazijn de Vilder en Zn Ned. Staatsloterij dienstmeisje VALEMO De wied van voren „PANAMA-HOETJES" Brussel acht de voorwaarden voor liberalisatie niet vervuld Den Haag houdt echter voet bij stuk „De hut van Oom Tom" een eeuw oud Luidsprekers MIDDENST. ÏNST. PONT SCHOOL Inschrijving dagelijks Successchotels f2.50 Hariendorp W. KETTING Herenhoeden opknappen Wortman ANKER HORLOGE fa. R. de Boer Flink gevraagd Assurantiekantoor 6 WEEKABONNEMENTEN Nieuw gebouw voor Coornhertlyceum De Burgerzinlening Rookinrichting vatte vlam Tandarts B. H. Smeenk Mevrouw en dokter de Weerdt Pastoor C. F. Nieuwenhuyzen en Mej. H. C. Nieuwenhuyzen EXAMEN JUNI '52 Lion d'Or Old Clothes New Dr. A. F. J. Portielje over de omgang met dieren U WILT EEN GOED HORLOGE? NIEUWBOUW TE VELSEN-NOORD 99 ALLE VERZEKERINGEN a Hypotheken Financiering ZATERDAG 5 JANUARI 19 52 In de officiële toelichting op de Neder landse maatregel tot vrijmaking van de handel in vis met België en Luxemburg komt een zin voor, welke een nadere be schouwing rechtvaardigt. Er staat namelijk, dat, hoewel het de Nederlandse regering bekend is, dat van Belgische zijde bezwa ren bestaan tegen de uitvoering van het protocol van Ostende van October 1950, zij toch gemeend heeft dat de uitvoering van de overeenkomst niet afhankelijk mag worden gesteld van de oplossing der Bel gische bezwaren. Reeds voordat er sprake was van een overeenkomst als die van Ostende, was er op visserijgebied telkens wrijving tussen België en Nederland. De Belgen achtten zich beconcurreerd door de Nederlandse vishandel en zij namen maatregelen om voor deze Nederlandse concurrentie een tegenwicht te vormen. Zo bestond er een bepaling, waarbij het verboden was vis, anders dan per trein, in te voeren, hetgeen een benadeling van het vrachtautovervoer werd geacht. In de overeenkomst van Ostende is vast gelegd, dat Nederland en België maatrege len zouden treffen om met ingang van 1 Januari 1952 de wederzijdse handel vrij te geven. Maar na de ondertekening van het protocol van Ostende ontstonden er moeilijkheden. Belgische visserij kringen kwamen met bezwaren tegen de scherpe concurrentie van de Nederlandse visserij. Deze bezwaren hadden in hoofdzaak betrekking op de lagere kostprijs, de lagere sociale lasten en de basis van de afslagprijzen, welke in Ne derland lager zou zijn dan in België. Een nauwgezet onderzoek heeft echter, naar ons werd verzekerd, uitgewezen, dat de argumenten, welke uit Belgische visse rijkringen tegen de overeenkomst werden aangevoerd, geen van alle steek hielden. Een half jaar na de ondertekening van het protocol van Ostende was van Belgische zijde echter nog niets ondernomen, om de vrijmaking op 1 Januari 1952 van kracht te doen worden. De Nederlandse regering heeft reeds toen aan de Belgische doen weten dat zij vasthield aan de datum van 1 Januari 1952. Tijdens de Benelux-besprekingen in Goes is voorts duidelijk uitgesproken, dat verschillen in lonen en in sociale lasten geen belemmeringen behoefden te vormen voor de vrijmaking. Niettemin heeft men in België, zo werd ons verzekerd, niets ge daan om de administratieve maatregelen ter voorbereiding van de vrijmaking te treffen. Brussel antwoordde niet In November heeft minister Mansholt aan zijn Belgische collega, minister Segers, doen weten, dat Nederland vasthield aan de in Ostende aanvaarde datum. Hij ver klaarde zich tevens bereid over de Belgi sche bezwaren een overleg te openen. De minister zinspeelde daarbij op de mogelijk heid, om evenals dat indertijd voor de snij bloemen is geschied, ter overbrugging van eventuele kostprijs verschillen een uitvoer- heffing vast te stellen. Op deze brief van BINNENLAND Nadat de eigenaar van een rijwielzaak in Leeuwarden Vrijdag zijn werkplaats had verlaten om thuis het middagmaal te gebrui ken, is dit pand volkomen door brand ver woest. Het vuur, dat op de bovenste verdie ping ontstond, waarschijnlijk tengevolge van een defecte rookgeleiding, vond gretig voed sel in de banden voorraad. Hoewel de brand weer vier stralen op de vuurhaard richtte kon zij niet verhinderen, dat de zaak uit brandde. Verzekering dekt de schade. Een 47-jarige logementhouder aan de Kloosterdreef te Eindhoven, die Donderdag avond onder invloed van sterke drank een 29-jarige logé met een groot mes bedreigde en hem achternaliep, kreeg van zijn gast ten slotte met een dolk een krachtige slag op zijn hoofd, aan de gevolgen waarvan hij in het Binnenziekenhuis in Eindhoven is over leden. De logé, een chauffeur, is door de politie in arrest gesteld. Gedeputeerde Staten van Zuidholland hadden op 13 November een raadsbesluit van Rotterdam tot het aangaan van een lening ad f 1.100.000 met het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit goedgekeurd. De Kroon heeft het goedkeuringsbesluit van Gedepu teerde Staten tot 1 November 1952 geschorst, in afwachting van een onderzoek of de ren te van de geldlening in het renteschema past. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse postduivenvereniging „De Koerier" houdt vandaag en morgen haar jaarlijkse hok-tentoonstelling in de boven zaal van café Buggink aan de Koningstraat. De heer J. Heule, theologisch candidaat te Bloemendaal, heeft het beroep van de Geref. kerk van Edam aangenomen. De heer J. L. A. Holleman, drukkerij binder bij Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V., zal op 8 Januari 40 jaar in dienst zijn. Voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de gemeentelijke J. P. Coenschool in de Gysbrecht van Aemstel- straat: 1. F. van der Waag. 2. K. v. d. Lende en 3. C. Stynman. Allen wonen te Haarlem. Nu de Werkloosheidswet nog niet in werking is stellen B. en W. van Haarlem aan de raad voor de tijdelijke uitkeringsregeling voor personeel dat zich in vaste dienst der gemeente is, te verlengen tot 1 Januari 1953. De huurovereenkomst met de Haarlemse Auto Centrale voor gebouwen aan de Jans- weg wensen B. en W.. naar zij aan de raad voorstellen, te verlengen voor 5 jaar. De huurster had voor 10 jaar gevraagd. De huur wordt met 15 verhoogd en zal dan f2070 bedragen. De gemeenteraad van Haarlem komt Woensdagmiddag in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt vijfentwintig punten. Voorgesteld wordt eervol ontslag te verlenen aan de heer S. Nieuwbeerta, als onderwijzer aan de Klaas de Vriesschool voor MULO. dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. minister Mansholt heeft men in Den Haag geen antwoord ontvangen. Daarop werd in December een nota aan de Belgische rege ring overhandigd. Hierin verklaarde de Ne derlandse regering zich nogmaals lot overleg bereid, echter onder uitdrukkelijke voor waarde, dat dit overleg van geen invloed zou kunnen zijn op de datum van invoering der vrijmaking, 1 Januari 1952. Op 29 December heeft de Belgische re gering geantwoord dat zij de voorwaarden voor de vrijmaking niet vervuld acht en dat zij nadere voorstellen van de Nederlandse regering tegemoet ziet. In hoeverre de voorwaarden niet zijn vervuld, heeft de Belgische regering in haar antwoordnota niet duidelijk gemaakt en evenmin heeft zij antwoord gegeven op de suggestie van minister Mansholt van November. Onder deze omstandigheden heeft Den Haag geen aanleiding gevonden, de vrij lating van de handel in vis op te schorten. Tot zover de inlichtingen, welke ons van bevoegde zijde werden verstrekt. De conclusie, welke uit dit alles valt te trekken is, dunkt ons voor de toekomst van de Benelux niet bemoedigend. Mate rieel gezien is de kwestie van de visserij - liberalisatie niet erg belangrijk, een kwes tie van een paar millioen op een totaal van enige honderden millioenen. Maar voor de toekomst van de Benelux is zij van grote betekenis, omdat zij onthult, dat er sprake is van vrij ssterke tegenstellingen. Het is namelijk niet de eerste keer, dat zich der gelijke meningsverschillen voordoen. Met de uitvoering van het landbouw-protocol heeft zich vrijwel precies hetzelfde voor gedaan. Terwille van de goede verstand houding heeft Nederland toen concessies gedaan. Daartoe is Den Haag, naar het zich laat aanzien, thans niet bereid. Voor het stichten van een definitief schoolgebouw voor het Coornhertlyceum stellen B. en W. van Haarlem de gemeente raad voor te bestemmen een perceel grond aan de Noordzijde van de Chrysanthemum laan (tussen de Leidsevaart en de Wagen weg). De kosten voor de bouw van een ge deelte van dit gebouw worden geraamd op f 365.500. De raad heeft op 7 Mei 1947 besloten tot het stichten van het Coornhertlyceum. In afwachting van de ontwikkeling van de school was het niet gewenst en noodzake lijk terstond hiervoor een nieuw school gebouw te stichten. Het lyceum werd tijde lijk ondergebracht in „Oosterhout" aan de Oosterhoutlaan. In de loop der jaren van 1947 tot en met 1951 steeg het aantal klas sen van twee tot een en twintig. Het land huis bood spoedig te weinig plaatsruimte, waardoor in de daarbij behorende tuin een aantal paviljoens moest worden geplaatst. B. en W. achten het noodzakelijk in 1952 met de definitieve oplossing voor huis vesting van de school een begin te maken. Een plan is gemaakt dat voorziet in het stichten van een schoolgebouw aan de Noordzijde van de Chrysanthemumlaan, bevattende vijf en twintig leslokalen, acht vaklokalen, een aula, welke dienst zal doen als muziek-, lijnteken- en overblijflokaal, alsmede de voor de directie en de admini stratie nodige ruimte en een woning voor de bewaarder. Het college stelt voor de bouw van de school in gedeelten te doen plaats vinden, al blijft hiervan het bezwaar dat de school nog geruime tijd over twee niet bij elkaar gelegen gebouwen zal zijn verdeeld. Teneinde het in September 1952 ont stane tekort aan lokaalruimte te kunnen opvangen, is het noodzakelijk zo spoedig mogelijk te beginnen met de bouw van het eerste gedeelte, waardoor de beschikking zal worden verkregen over tien leslokalen met bijbehorende ruimten. B. en W. heb ben gegronde hoop, dat de voor de uit voering van het plan nodige gelden in de vorm van een vaste geldlening kunnen worden verkregen. De kosten worden op f 365.500 geraamd. Op de kapitaaldienst van de gemeentebegroting voor 1951 is voor dit doel reeds een bedrag uitgetrokken van f 410.000. Het is ongeveer honderd jaar geleden, dat een onbekend weekblad in de Verenig de Stalen, „National Era", een feuilleton onder de titel „Uncle Toms Cabin" begon te publiceren. Het verhaal kwam uit de pen van de 47-jarige onderwijzersvrouw Her riet Beecher Stowe. Zij was moeder van zeven kinderen. Haar vader, haar zwager en haar echtgenoot waren felle tegenstan ders van de slavernij en omdat zij in de familie gold als de geieerde vrouw, trachtte haar zwager haar te bewegen om eens iets tegen de slavernij te gaan schrijven. Zo verscheen de eerste best-seller" van de Amerikaanse litteratuur. De geestdriftige ingezonden stukken van de lezers waren zo talrijk, dat de serie, die oorspronke lijk alleen de dood van Oom Tom beschreef dusdanig is uitgebreid, dat de publicatie bijna een heel jaar in beslag nam. In Maart 1852, toen de feuilleton ten einde liep, be sloot de uitgever John P. Jewett. uit Boston haar in boekvorm te gaan verkopen. Sinds de eerste aflevering van de drukpers kwam zijn deze gedurende een halve eeuw goed deels door het verhaal van Beecher Stowe in beslag genomen. De eerste uitgave, die vijfduizend exemplaren telde, was binnen een week uitverkocht en reeds enkele maanden later had de boekhandel in Noord Amerika er reeds honderdduizend afge leverd. Een goedkope volksuitgave voor 37i/2 cent stuwde het aantal verkochte exemplaren op tot 300.000, een voor die tijd astronomisch cijfer. Gerekend naar het huidige aantal in woners van de V. S. zou men de op laag op drie millioen exemplaren kunnen schatten! Goddelijke inspiratie Toen president Abraham Lincoln later de schrijfster ontmoette, zei hij: „Ah, u bent dus die kleine vrouw, die aanleiding gaf tot zo'n grote strijd." Deze opmerking moge lichtelijk overdreven zijn, maar in elk ge val was de uitwerking van het boek ont zagwekkend. De Duitse dichter Heinrich Heine zei eens. dat hij na het lezen van „De hut van Oom Tom" voor het eerst studie ging maken van de Bijbel. Gezag hebbende auteurs van die tijd waren al evenzeer onder de indruk van het boek: Charles Dickens, Macaulay, George Sand en Leo Tolstoi schreven prijzende essays. Mevrouw Beecher Stowe hoorde deze loftuitingen zeer ootmoedig aan. Zij ver klaarde, dit boek niet zozeer zelf geschre ven te hebben als wel een overbrengster te zijn geweest van een Goddelijke boodschap. Wat de financiële opbrengst van het werk voor de schrijfster aangaat, zij ver diende er alleen aan in de Verenigde Sta ten omdat er nog geen internationaal auteursrecht bestond. Daardoor werden al leen al in Engeland 1.500.000 boeken ver kocht, van welker opbrengst de schrijfster geen cent ontving. De populariteit van het bóek was in Duitsland nog groter. Tot de huidige dag hebben er in het totaal 75 uit gaven van dit werk het licht gezien. Het behoort nog steeds tot de meest gelezen Thans bouw van 172 woningen verzekerd Thans is op de Haarlemse Burgerzin lening voor 1.720.000 ingeschreven. De bouw van 172 huizen is dus verze kerd. Er resten nog drie dagen voor de ter mijn afloopt. Gehoopt wordt dat nog vele inschrijvingen zullen komen. „Opera fantasie" leidde tot faillisement Door de rechtbank te Zutphen is het faillissement uitgesproken van het Initia tief Comité Apeldoorn. Dit comité organi seerde deze zomer de uitvoeringen van de „Opera Fantasie" in het park „Berg en Bos" te Apeldoorn, die eindigden met een tekort van 68.000. De crediteuren waren niet voldaan over de wijze, waarop het I. C. A. de zaken heeft afgewikkeld. Het faillissement werd aangevraagd door Carel Briels, die, in tegenstelling met zijn vo rige spelen, ditkeer niet de zakelijke lei ding heeft gehad. boeken van de wereldlitteratuur. In het Zuiden „ongewenst" Het is geen toeval dat „De hut van Oom Tom" ook nu nog in de Zuidelijke staten van Amerika als ongewenst uit veel be langrijke bibliotheken geweerd wordt. Men bedenke hierbij, dat na de verschijning van dit werk in het Zuiden niet minder dan 53 boeken en brochures tegen Harriet Beecher Stowe en haar beroemde boek werden uit gegeven. „De hut van Oom Tom" is behalve de Bijbel het enige boek, dat in alle talen dér wereld uitkwam. Bovendien geldt het als het enige boek der wereldlitteratuur, dat de afschaffing van de slavernij in Rusland, Siamen de V. S. beslissend heeft beïn vloed. Harriët Beecher Stowe schreef nog 34 andere boeken die allemaal allang vergeten zijn. Maar „De hut van Oom Tom" zal zo lang de mensen boeken lezen tot de grote werken der wereldlitteratuur blijven be horen, die het goede in de mens wakker maken. Op het lange rechte fietspad naar huis had ik met zoveel tegenwind te kampen, dat ik vreesde voor een knie- of ketting- breuk. Anderen daarentegen werden alléén omdat ze van de andere kant kwa men met grote kracht naar hun doel geblazen. Nu zal ik de laatste zijn om dit fietsende medemensen te misgunnen, maar wanneer dan óók nog een autobus, die het mijns inziens helemaal niet nodig heeft, de wind mee krijgt, dan stemt dat mij bitter. En dan kan ik het niet langer ver dragen dat. de wind alleen die mensen helpt, die van zijn richting zijn. Vóór mij was een halte, die de bus zon der oponthoud had kunnen passeren, want er stond niemand. Althans: nóg niemand. Want toen ik moeizaam was genaderd, stond er wèl iemand: een meisje. Wanneer ik het woord nimf gebruikt, ja zélfs wanneer ik het met een ij-zonder puntjes en een ph op het eind zou schrij ven, dan wordt hier nog gebrekkig uitge drukt waar het om gaat. Zij was er zó een, waarvoor een toreador tegen vier stieren ineens zou willen vech ten, waarvoor een Kanaalzwemmer twee keer heen en terug zou willen crawlen en waarvoor ik tenslotte zonder bezwaar een fietstocht om de aarde zou willen maken met de wind vierkant tegen. Ook hier mee is de zaak nog onbevredigend weer gegeven. Zij sprak mij aan en ik wist niet hoe gauw ik van de fiets moest springen om haar te beluisteren. Het bleek, dat dit liefelijk visioen eigenlijk niet voor mij maar voor de passagiers van de juist voorbijgestoven autobus bestemd was. Het was alleen te laat bij de halte verschenen. Uit allerlei romans, die enige jaren ge leden nog verboden lectuur voor mij waren, wist ik reeds, dat schepsels als dit hier juist in hun. hulpbehoevendheid de schoonste aanblik verschaffen. Hoe waar bleek dit Uit het verhaal, dat zij mij in haar eigen bekoorlijke taal deed, kon ik opmaken dat zij naar haar „opoe" moest, die vier kilo meter verder jarig was. Toen stond het al bij mij vast, dat ik voorlopig niet ver der tegen de storm zou optornen. Ik wend de het stuur en bood haar zonder aarze len mijn bagagedrager aan. Even later reed ik met het meisje en de wind in mijn rug de vier kilometer terug, die ik pas met inzet van mijn gehele per soonlijkheid had afgelegd. De oppervlak kige lezer moge het oppervlakkig noemen, deze vier kilometers zo maar weer te laten waaien in de letterlijke zin van het woord. Maar ik had geen tijd om eerst nog eens alle oppervlakkige lezers van dit blad te gaan raadplegen. Er moest gehandeld worden, zo voelde ik het. Ik dacht dat de rit naar opoe een zege tocht zou worden en mijn fiets de zege kar. Nu en dan zei ze iets wat ik door het kraken van mijn trappers niet kon ver staan, maar het klonk veelbelovend. IJeur haar wapperde speels om mijn oren. I-leur handen hadden mijn eigen jas vast. Het leed geen twijfel, dat ik haar, vóór haar naar opoe te laten gaan, de vertrouwens kwestie zou stellen. Maar bij het huis van opoe was het al te laat. Het meisje veerde op van de bagagedrager, beschreef uitbundig, zon der dat ik er een woord tussen kon krijgen, de grootte van haar dank en rende naar opoe's bruggetje. Ik kon niet eens meer zeggen dat het genoegen geheel aan mijn kant was geweest. Op het bruggetje werd het meisje door iemand in de armen genomen. Voorwaar, dat was haar opoe niet! En het kon ook haar opa niet zijn. Daar was hij te jong voor. Op de terugweg bieek mij dat de wind nog in hevigheid was toegenomen. H. B. Vanmorgen half tien werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in een kuiperij in de Industriestraat, waar men vlammen uit het dak had zien komen. In deze voormalige rokerij van de firma Goedhart, waar nu vaten worden gemaakt en gerepareerd voor de Nederlandse Vis- conservenfabriek „Neco" N.V. te IJmuiden, was een van de werklieden bezig met het warmen van duigen, toen hij merkte dat de oude rookinrichting op het dak vlam had gevat. Enkele arbeiders grepen een schuimblusser en hadden het meeste werk al gedaan toen de brandweer met twee auto's arriveerde. De schade bleef beperkt tot een geblakerde rookkist en wat ver brand asfalt. WERKEN VAN GEZA FRID IN AMERIKA GESPEELD De dirigent Antal Dorati, die de sym- phonische fantasie „Paradu" van Géza Fricl in het Holland Festival te Scheve- ningen ten gehore bracht, leidde onlangs een uitvoering van dit werk te Minnea polis. Het Tweede Strijkkwartet van Géza Frid zal in Maart worden gespeeld op het Illinois Festival van hedendaagse muziek. Woensdag 9 Jan. a.s. hopen zo God wil, onze geliefde ouders, groot- erï overgroot ouders WILLEM VAN DER PLAS en KNIERTJE VAN DER PLAS- VAN DIJK de dag te herdenken waarop zij voor 50 jaar in de echt werden verbonden. Dat zij nog lang voor elkaar en voor ons gespaard mogen blijven, is de wens van hun dankbare Kinderen, behuwd-, klein- en achterklein kinderen. Vlaardingen, Januari 1952. Waalstraat 19. Receptie te IJmuiden op Vrijdag 18 Jan. a.s. van 34 uur in de zaal Kanaalstr. 52. PRAKTIJK HERVAT OPLEID. PEDICURE-VOET - KUNDE, schoonheidsspec. v. Vakdipl. Spoedcursus v. emi granten. Haarl. Opl. School, 'Pijnboomstraat 6. Tel. 24402. DANSSCHOOL R. MARTENS Inschr. voor leerlingen en gevorderden. De lessen wor den gehouden op Zaterdag avond. Edisonplein 1, IJm. Spoedcursus STENO. Aanv- 7 en 15 Jan. N. Gracht 86, Haarlem. Gevr. Allround CARROSSE RIE BOUWERS. Gediplom. lasser, omgev. Haarlem. Br. Boekh. Kat, Hoofdstraat 47, Hillegom. Gevr. KINDERMEISJE in kl. gezin, liefst voor de dag, lichte huish. bezigheden. Br. L 3761. bedanken voor de goede wensen bij de aanvang van 1952 ontvangen en bieden wederkerig hun beste wen sen aan. KEURIG MEISJE gevr. ong. 16 j., om in het kruideniers- vak opgei, te worden. Br. met opg. v. vorige werkkr. L 3762. bedanken voor de gelukwen sen bij de jaarwisseling en bieden hun beste wensen aan Spoedcursus; 1 lesavond p. w. van 2 uren. Aan vang 9 Januari. Oude Gracht 71. Haarlem Mevr. v. d. Veld, Zeeweg 142 IJm.-O. vraagt EEN NET DAGMEISJE van 8—5 uur, zelfst. kunn. werken, niet be neden 18 jaar. Net gepens. persoon ZOEKT BIJVERDIENSTE. Br. L 3759. Aangeb. door wed. voor 1 of 2 jonge meisjes ZIT-SLAAP- KAM. met of z. pens., nette stand. Brieven L 3760. DUITSE PIANO te koop, des gewenst gemakk. bet. Tette rodestraat 21, Haarlem. Tc koop JONGENSFIETS v. 8 tot 12 j. 30; zwarte drie kwart bontjas 65; pick-up m. kast, merk Braun 65; kachel 10. Brieven L 3754. Te koop in g. st. z. MOTOR RIJWIEL 125 c.c. De Vries, Bonairestraat 63boven, Sant poort. DANS HAARLEM. Aanvang nieuwe lessen Be ginners, Gevorderden en Meergevorderden 2e helft Januari. Privéles op elk verlangd uur. TER DEKKING pr. beste Gr. Chinchilla ram. Sparren- straat 5, IJmuiden-O. Toronto AUTO-OLIE 7.70 per 10 liter. Servaas, Velser- d. w. 205, IJm.-O. Tel. 4369. Aangeb. door wed. in Velser- beek gem. ZIT-SLAAPK. m. of z. pens. Brieven L 3758. GEZOCHT GED. VAN HUIS omg. Drieh. Brieven L 3756. Zondag: Kip met Appelmoes. Maandag: Beursschotel. Ook in 1952 reinigen wij Uw kleding Chemische Reiniging KONINGSPLEIN 8. IJmuiden. Tel. 4886 „Ik was aangenomen als machinist bankwerker, maar toen ik er eenmaal zat moest ik negers in de geheimen van mijn vak inwijden. Prima lui. Harde werkers en prettig in de omgang. Maar dat ze erg dap per zijn, nee, dat kan ik niet zeggen. Voor al in het begin hadden die knapen nogal eens last van Columbianen die het op hun schaarse bezittingen hadden voorzien. Op vurige paardjes kwamen, ze af en toe de bossen uitstuiven, regelrecht op de barak ken van de negers af. In een oogwenk wa ren de bewoners verdwenen en een oog wenk later de Columbianen ook. Met alles wat van hun gading was natuurlijk". Het is niet moeilijk om de heer A. Hoefjes op zijn praatstoel te krijgen. En als hij daar eenmaal op zit, dan kunt ge er met een gerust hart de honderdduizend op inzetten dat hij over zijn tijd in Panama gaat vertellen. Hij doet dat trouwens graag: Als ge tweeënnegentig zijt en de hele lieve lange dag niet veel meer hebt gedaan dan wat gelezen en uit het raam gekeken, dist ge vanzelf herinneringen op. Toen hij vijfentwintig jaar was in 1885 dus werd hij door een Sliedrechtse firma aangenomen om naar Panama te gaan. Daarvóór had hij enige jaren onder meer bij het Hollandse Spoor als machinist gewerkt. Aanvankelijk zou hij in Panama een soortgelijke functie krijgen, maar later werd hij ingeschakeld bij de opleiding van negers. Dat wil overigens nog niet zeggen dat de heer Hoetjes in Panama nooit op een locomotief heeft gezeten. Toen er meer geld moest komen voor de bouw van het kanaal reed hij Ferdinand de Lesseps met een deputatie buitenlanders over het werk terrein. De resultaten van die rit zijn ove rigens bitter tegengevallen. In 1886 kon de heer Hoetjes zijn koffertje pakken en de terugreis naar Nederland aanvaarden. Hij kon ook blijven, maar de voorwaarden waren nu eenmaal niet bijzonder gunstig en in Nederland was bovendien werk ge noeg voor een goede machinist. Zijn werk in Panama levert hem nog iedere dag stof tot overpeinzing. Hij heeft namelijk nog een verzamelingetje souvenirs uit die dagen: Een spel kaarten, versierd met afbeeldingen van het Kanaal en om geving, een album met tal van foto's en een map wetenswaardigheden over Pa nama, die hem door een oud-leerling van de ambachtsschool zijn toegestuurd. Maar eigenlijk heeft de heer Hoetjes deze stof tot overpeinzing niet nodig, want zijn ge heugen is nog zo goed dat hij zich als de dag van gisteren kan herinneren wat er zoal is voorgevallen een dikke vijfenzestig jaar geleden. „We woonden er in barakken die samen een compleet dorp vormden. Men kon er mensen uit alle windstreken vinden en Chinezen dreven er een levendig handel tje in van alles en nog wat. De verzorging was er prima, daar niet van, maar heet en een ongedierte en gele koorts, praat me er niet van. De vrije tijd kwamen we veelal door met jagen. En de negers deden niets liever dan kemphanen-gevechten organi seren". In 1886 2ette de heer Hoetjes weer voet op vaderlandse bodem, maar een jaar later vertrok hij weer. Ditmaal naar Duitsland, waar hij een maand of zes deel uitmaakte van de technici die zich voor de taak ge plaatst zagen de Wezer uit te diepen. Na een paar omzwervingen langs verscheidene bedrijven werd de heer Hoetjes in 1896 benoemd tot leraar aan de ambachtsschool in Haarlem, die toen twee jaar draaide. Dertig jaar stond hij daar voor de klas en bijna even lang is hij nu al gepension- neerd. Daar op die school kwamen de er varingen in Panama opgedaan hem te stade en menigmaal heeft hij zijn leerlin gen verteld over wat er daar zoal kwam kijken voordat op 15 Augustus 1914 in tien uur tijds het eerste schip door het kanaal voer. De door zijn radiopraatjes bekende dieren psycholoog, dr. A. F. J. Portielje, heeft Vrij dagavond in de Stadsschouwburg de leden van de vereniging „Geloof en Wetenschap" in Haarlem enigszins ingewijd in de om gangsvormen in de dierenwereld, zoals hij die in Artis heeft bestudeerd en met succes heeft beproefd. In zijn levendige en vaak geestige beschouwing rekende spreker eerst af met allerlei geijkte maar onjuist opvat tingen over dieren, die veelal niet anders dan vooroordelen zijn. Wanneer men door voort durende objectieve waarneming en door wat hij noemde een „toegewijd invoelen" een inzicht tracht te verkrijgen in de instinctieve roerselen van het gedrag der dieren tegen over mensen, dan komt men telkens opnieuw voor verrassende ervaringen te staan. „Men kan nooit spreken van een vals dier, even min als een klein kind vals genoemd kan worden", zo betoogde dr. Portielje bij her haling, „wèl van opdringerige, bazige men sen, die de volkomen natuurlijke impulsen niet willen begrijpen en daarvan zelf de nadelige gevolgen ondervinden". Met een aantal lichtbeelden, die hij uitvoerig van commentaar voorzag, toonde spreker aan hoe de mens het vertrouwen van de meest ge vreesde roofdieren vermag te winnen, louter door vriendschappelijke toenadering en zonder een spoor van dressuur. Niettemin blijft grote voorzichtigheid geboden omdat een schijnbaar volkomen onbelangrijk voor val de dieren geducht kan doen schrikken en plotseling aggressief maakt. Door grote tegenwoordigheid van geest kan men zich in dergelijke gevallen nog wel veilig stellen, „maar afwezigheid van lichaam is in zo'n geval toch altijd nog veiliger", aldus dr. Portielje. De Stofzuiger Speciaalzaak Gen. Cronjéstraat 43. Tel. 16990—17696 Spaarne 3 Haarlem. Kruidbergerweg 51 Vanaf f 2.50 per week. Ook voor reparatie en onder delen van alle merken. WONINGRUIL GEVR. van Heiloo naar IJm. of omgev. Brieven L 3757. Te koop gevr. 6 DUINKO NIJNEN, 4 vr. 2 man. Br. m'. prijsopgaaf L 3753. Gevr. KABINET, ladekast, bureau. Dr. Leijdsstraat 7, Tel. 20413, Haarlem. ZUSTER VRAAGT PIANO. Brieven L 3755. OOK UW ADRES voor rood koper 3 p. kg. brons 2 p. kg., zwaar geel koper 1.60 P. kg., gasgeysers 2 p. kg., lompen 45 et. en couranten 18 et. p. kg. Parkstraat 10 bij het station Haarlem. Aangeb. LEGER-RADIO m. visserijband tot 150 m., prijs 90. Te zien heden tuss. 7-8 uur. H. Toeset, Bloemend.- straatweg 70, Santpoort-Stat. Het goedkoopste adres voor VELSERDUINWEG 143 Tel. 5740. IJmuiden-Oost. VELSERDUINWEG 173 Tel. 4402 Enkele Wasmachines zeer voordelig aan te bieden a contant. A.s. Maandag 7 Januari be gint de verkoop van Staats loten, waarvan de trekking begint op 28 Januari. Collecteur Ned. Staatsloterij. WIJK AAN ZEEëRWEG 12 Tel. 4716. IJmuiden. Goed en vlug, Desnoods in één dag terug. BREESTRAAT 162, B'wijk. Een horloge kopen Is een zaak van vertrouwen. Wilt u een prima uurwerk? Koopt dan een met volle garantie bij da TROMPSTRAAT 16-18 IJmuiden-Oost. Tel. 4938. REPARATIES aan alle soorten uurwerken TE KOOP: te aanvaarden voorjaar 1952 f 10.500 en f 11.500. Inl. CORN. JANUS en ZN., Stationsweg 81, Vclsen, Tel. no. 5504. zelfstandig kunnende wer ken en werkster voor de Maandagmorgen. Mevr. de Koning. Kennemerlaan 24. Aanmelden tussen 6 en 7 u. Ki|k eens waf hij heft en siouwt! Ook hij -■ .vi draa9''n Brocks-Breukapparaat! Wilt U ook J./VA Bi weer werken als voorheen Wacht dan geen y «Sr** (v.; dag langer. Trek voordeel van do W GRATIS 1 10 DAGEN GRATIS PROEFI can COUPON S'UUr onders,aando couP°n no9 heden In. J BROOKS BREUKAPPARATENBEDRIJF. Singel 25 (51 0) Amsterd.m-C. J B Zend mij, zonder verplichting, Uw goïllusfreerde catalogu» 9 B mot volledige inlichtingen over Brooks-Breukapparaat. Naa Adres i Plaatst DRIEHUIS - HOFDIJKLAAN 37 TELEF. 4613 VRAAGT VRIJBLIJVEND OFFERTE Lef vooral op onze lage prijzen en zorgvuldige behandeling Van elke drie artikelen, welke U nu tegelijkertijd laat stomen, behandelen wij er één (het laagst geprijsde) gratis. Deze aanbieding geldt slechts korte tijd CHEMISCH REINIGEN Japon f 3." Jas, mantel- of colbertcostuum f 3.75 Regenjas of regenmantel (incl. waterpr.) Pantalon,rok of wollen deken fl.50 Vasle kosten pet zending 1 0.25 STOMEN - VERVEN - TAPIJTREINIGEN Fabriek en kantoren: Haarlem, Brouwersvaart 74-88, Tel. 11046-14466.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 8