Velsen zal straks een grote reserve hard nodig hebben Kennemerlaan en Rivierenbuurt in het Velsense raadsgeding Op de goede weg STERK Tussen twee „levens" van de „Robert" Kennemer Lantaarn Predikbeurten Fa. PRUIS Van baas tot baas, van stoom- tot motorkracht Middenstandsproblemen Middenstandscentrale voelt zich gepasseerd ZATERDAG 5 JANUARI 1952 REVUE VAN DE ZUIDZIJ V oetbal-opstellingen voor morgen „Financiële meevaller" op zijn mérites bekeken Wat de sluizen in December verwerkten Burgerlijke stand De elftallen voor „Noord" Is het leven duur? r Het is een bekend verschijnsel Degelijke Sterke RIJWIELEN Agenda voor Velsen IN woubrugge, bij de bekende werf De Dageraad is een paar weken geleden de Robert William (KW 123) aangekomen na enige tijd in de Haringhaven opgelegd te zijn geweest. De periode van stoomschip is hiermede afgesloten want men gaat er een 400 pk. Bolnesmotor in zetten als ketel en machine er uitgehaald zijn. De „Robert" is al 35 jaren oud. De jeugd werd in IJmuiden doorgebracht, de bouw geschiedde in opdracht van de maatschappij De Witte Ster, welke onder directie stond van A. G. Meeuwenoord. Deze rederij „startte" in 1913 met twee drifters, de Majestic (IJm. 46) en de Olympic (IJm. 208), beide gebouwd bij de gebr. Boot in Leiden. Enige jaren later kwamen de Celtic (IJm. 238, Baltic (IJm. 255) en de Oceanic (IJm. 258) er bij met nog een schip van een groter type, Adriatic (IJm. 259) genaamd. De tegenwoordige Robert William was in die tijd in aanbouw, had de naam Pacific (IJm. 257) gekregen, maar toen het schip gereed was, had de maatschappij de strijd al half opgegeven. Bovengenoemde Celtic (IJM 238) was van de mij. Witte Ster overgeplaatst naar de mij. Blauwe Ster, die onder directie stond van de Agentuur Handelmaat schappij. De Pacific (IJM 257), een nieuw schip van 209 bruto- en 82 netto reg. ton, 37,22 m. lang, 6.70 m. breed' en 3.36 m. diep kwam eveneens terecht bij de Blauwe Ster. J. van der Zwan werd als schipper aangewezen. Vallende sterren In het begin der twintiger jaren ging het gehele bezit zowel van de „Witte" als van de „Blauwe Ster" uiteen en bijna alle schepen vonden in het buitenland nieuw emplooi. De Pacific (IJM 257) ging wel voor IJmuiden verloren maar bleef toch tot de Nederlandse vissersvloot behoren. Aangekocht door de Visserij Mij. „Na Lij den Verblijden" nam de gewezen IJmuide- naar .de naam Robert William (KW 123) aan. Schipper Dirk van der Plas Jaczn. heeft jaren achtereen met de „Robert" ge varen. De Robert William is een schip van een serie van drie. Zusterschepen zijn de De- rika V (IJM 418) en de Derika VII (IJM 417) geweest. Eerstgenoemde trawler ging verloren in de tweede wereldoorlog en de andere ging enige jaren daarna naar de sloperij, zodat de „Robert" de eer heeft dit type hoog te houden. Als stoomschip was dit niet mogelijk, vandaar dat er nu een motor in zal komen. De Kat wij l|fe, tevens langste periode is geen onbekommerde geweest. De mij. Na Lijden Verblijden liquideerde en hoewel het er voor de Robert William somber uit zag, bracht de mij. Ten Brittenburg uit komst, want deze maatschappij onder di rectie van de fa. Ouwehand nam het schip tot zich. De mij. Ten Brittenburg verdween echter later ook tegenwoordig is dit de firma D. Ouwehand Azn. Gedurende de oorlog had deze rederij echter geen zeggenschap over het schip. Als voorpostenboot onder het flottile num mer V. S. 164 voer het voor de Kriegs- marine, die er een grote brug op had ge bouwd. Het vaartuig zag er krijgshaftig uit. Of het werkelijk in de strijd geweest is, is niet bekend. Wel dat het na de oor log in Duitsland werd aangetroffen en het was eind 1945 dat de Robert William in vaderlandse haven terugkeerde. Werden de Derika V en VII trawlers genoemd, de Robert William rekende men altijd onder de stoomloggers, omdat het schip doorgaans de haringdrijfnetvisserij beoefende. Alleen na de oorlog zagen we het ook trawlen. Vele stoomloggers hebben de laatste tijd een motor gekregen, wat Katwijk betreft is de Robert William de laatste die een dergelijke verbouwing ondergaat. ARIE VAN DER VEER. Nadruk verboden). DOS—VSV v. d. Wint C. Schoon, Kunst Hazeveld, J. Schoon, Stijger Thoolen, Tielrooij, G. de Vries, v. d. Kuil De Graaff VSV 2O VVO 2 Hamers v. d. Sluis. A. de Vi;ies A. v. Gelder. Fortuin, Veldman W. v. Gelder, J. Bouwens, B. Bouwens, Zwanenburg, Dekker VSV 3Kennemers 2 Serné v. Dongen, Zeuw v. d. Lugt, Kloosterman, Gerrits Warmenhoven, Janson, Zeuw, v. d. Wiele, P. de Graaf In de maand December zijn in totaal 841 zeeschepen de IJmuider pieren ge passeerd. Hiervan werden er 430 naar bin nen en 387 naar buiten geschut. Driehon- derddrieenveertig voeren naar Amster dam en vijfenveertig naar Zaandam, acht waren bestemd voor de papierfabriek, elf voor de binnenhaven van de Hoogovens, twee voor de P.E.N.-centrale en eenen twintig schepen kwamen in de sluis als* bijlegger. Driehonderdtweeentwintig schepen kwa men van Amsterdam, acht van de papier fabriek, vijftien van de binnenhaven van de Hoogovens, negentien van Zaandam, een van de Staalhaven, twee van de P.E.N.- centrale en twintig schepen lagen in de sluis als bijlegger. Met bestemming buitenhaven van de Hoogovens passeerden vierentwintig sche pen. In November ziin in totaal 882 zee schepen tussen de pieren door gevaren. Hiervan werden er 417 naar binnen en 443 naar buiten geschut. ADVERTENTIE Bloemenmagazijn KRAAK Kennemerlaan 29 - Tel. 4528 Uw adres voor moderne bloemwerken De Robert William" in de IJmuidense havenmond. Er is in het rapport van de Velsense raad over de begroting voor 1952 het een en ander gezegd over problemen, die momenteel in de kringen der Velsense middenstanders en kleine industriëlen leven. Uiteraard kwamen deze opmerkingen vooral naar voren bü de critische beschouwingen over het hoofdstuk volkshuisvesting van die begroting, daar er op het punt der grond-toewijzing en van de huisvesting van zakenpanden nog legio wensen bestaan. Zo is er onder meer opgemerkt, dat een bepaalde firma in de Kennemerlaan een stuk grond in verkoop had. Als herbouw- plichtige wilde hij op deze grond een winkel met werkplaats bouwen. Dit is niet toegestaan, omdat daar geen kleine indus trieën gevestigd mogen worden. Nu zou men daar wel een kleine industrie een timmermanswerkplaats stichten. Geen winkels Het antwoord van B. en W. zegt hierover woordelijk: „Volgens het wederopbouwplan kunnen ter plaatse aan de Kennemerlaan geen winkels worden gebouwd; wel is toege staan de bouw van woonhuizen met werk plaatsen voor ambachtslieden. Voorts con stateerde een ander raadslid met verba zing, dat er toestemming verleend is tot het oprichten van een autolakspuitinrich- ting aan de Kennemerlaan hij meende, ADVERTENTIE GEBOREN: E. Koerts—Rutters. d., Rijn straat 61, IJmuiden: J. Zwart—Zwaan, z„ Stolstraat 6. IJmuiden-O.: M. Otter—Winter. d„ Hyacinthenstraat 20. Santpoort: J. de Groot—de Boer. z., Geleenstraat 18. IJmui den; G. J. Reker—du Pont. z., Tromnstraat 186.' IJmuidcn-O.: C. M. Hartman—Postma. z„ Vlierstraat 12. IJmuiden-O.; J. M. Hoes— Duyn, d„ Hoofdstraat 59, Santpoort; M. J. Horsmanvan Vliet. d.. Curaqaostraat 31, Santpoort: G. van der ZeeSpan, d., Saba- straat 2. Santpoort; G. Brederveld—Broer- sen, d., Alexander Bellstraat 59, IJmuiden; M. A. de Lange—Hoogland, d., Bloemen- daalsestraatweg 146. Santpoort: J. de Boer —Fontein, d., Grote Hout of Koningsweg 2 c, Velsen-N. J. Nijssen—de Vries, d.. Edison- straat 5, IJmuiden; A. M. StoopDubelaar. d., Amsterdamseweg 33, Velsen; S. A. M. Hogerheijde—Ridder, z.. van den Vondel laan 47. Driehuis; E. Deijkers—Dekker d., S. P. Kuijperstraat 1, IJmuiden; J. M. Lu- kassen— Ipenburg, z„ Tuindershofje 17. IJmuiden-Oost. OVERLEDEN: N. J. Huijboom. 75 j., echt genoot van B. M. Hoogland, Zeeweg 268, IJmuiden-O.; J. Tijms. 88 j„ weduwnaar van C van Veen. Ensehedéstraat 42, IJmuiden; A van der Kemp. 62 j„ echtgenoot van M. A. N. Karien, Johan van Vlietstraat 90, Haarlem. ONDERTROUWD: C. M. Duker, Tromp straat 69. IJmuiden-O. en P. A. Sietsema, Oosterparkstraat 51, Zandvoort. GEHUWD: F Bal en A. Post, Schelde- straat 50. IJmuiden L. C. Dangerman en S. L Pauwels, Wijkeroogstraat 124, Velsen-N.; J Varkevisser en M. M. Rosier, Alex, Bell straat 67, IJmuiden-O.; H. Stolp en A. Been tjes, Wijk aan Zeeërweg 75, IJmuiden-O.; J. van der Werff en T. van Os, Daltonstraat 5, IJmuiden. op goede schoenen. Goede schoenen sparen Uw voeten, Uw houding enUw ge zondheid. Goede schoenen van STERK. Wij bepalen ons tot het betere werk, maar daarin zijn we dan ook experts Kcnnemerplein - IJmuiden Hoofdstraat 136 - Santpoort (Experts voor beter schoenwerk) dat hier (zie boven) geen kleine in dustrieën mochten worden gesticht, maar B. en W. zeggen, dat deze „inrichting" een woonhuis wordt, met daaronder een klein werkplaatsje. Voorts wordt op een des betreffende vraag meegedeeld, dat de open vlakten in de winkelbebouwing een gevolg zijn van het feit, dat „de middenstanders door de gemeente zoveel mogelijk vrij wor den gelaten in hun keus uit de beschikbare terreinen" en zij voegen daaraan toe: „Ook in de toekomst zijn wij gaarne bereid aan de middenstand waar mogelijk de helpende hand te bieden." Bakker en kruidenier Voorts kwam ook de toewijzing van de winkelpanden in de Rivierenbuurt ter sprake: een der raadsleden merkte op, dat men zich vroeger in zulke gevallen om ad vies wendde tot de Velser winkeliers- en Middenstandscentrale. Hij vroeg, waarom men thans deze ge dragslijn niet gevolgd heeft. „Deze Cen trale moet voor speciale middenstands- belangen toch deskundiger geacht worden, dan het college van burgemeester en wet houders." Een der toewijzingen heeft bij de middenstand verontwaardiging verwekt, waarbij een grote bakkerij gelegenheid is gegeven haar vijfde filiaal in deze gemeen te te openen. Dit lid memoreerde, dat de Centrale een jaar geleden onder de mid denstand een enquête heeft gehouden, over de huisvestingsmoeilijkheden. Na strenge schifting zijn aan het college de z.g. „cre- peergevallen" kenbaar gemaakt. Hoewel verschillende moeilijkheden zijn opgelost, bleef een geval, dat van een kruidenier te IJmuiden (O.), bestaan. Bü deze moeten enkele leden van het huisgezin de nacht in het magazijn door brengen, hetgeen niet bevorderlijk is voor de gezondheid van de betrokkenen en van de consumenten. De Centrale had gehoopt, dat deze krui denier de kans zou hebben gekregen, zich in de rivierenbuurt te vestigen. Ook bracht dit lid het college onder het oog, dat sinds de opening van de winkelgalerij in de Kennemerlaan, een bovenwoning, op de hoek van het Moerbergplantsoen, leeg staat. Hij heeft gehoord van moeilijkheden bij de toewijzing, doch meende, dat bij de huidige woningnood een spoedige oplossing dringend geboden is. Burgemeester en Wethouders zeggen hierop het volgende: „Bij de toewijzing van winkelpanden laten wij ons in de eerste plaats leiden door het beginsel, dat de herbouwplichti- gen zelf dienen te bouwen en dat de oor logsslachtoffers zonder herbouwplicht de voorkeur hebben. Daarom is indertijd een Wij hebben in onze vorige editie reeds uitvoerig melding gemaakt van de finan ciële meevaller voor de gemeente Velsen, die zulk een ingrijpende wijziging op de begroting voor 1952 heeft veroorzaakt: uit de pot der ondernemingsbelasting viel de gemeente een bedrag van 2.621.934 ten deel, dat gedeeltelijk aan de algemene reserve ten goede komt en deels (voor 873.978) op de nieuwe begroting tot uit drukking komt in een serie nieuwe, ver heugende posten. Ten opzichte van de financiëie achter grond van deze kwestie merken B. en W. op: „Een raming van 70.000 op de post „onvoorziene uitgaven" is, behoudens ab normale omstandigheden ruimschoots vol doende, waarom wij thans staan voor de beantwoording van de vraag welke be stemming aan de rest van het beschikbare bedrag moet worden gegeven. In ons voorwoord tot de begroting heb ben wij er de aandacht op gevestigd, dat met het voteren van nieuwe uitgaven, welke de begroting duurzaam belasten, voorzichtigheid moet worden betracht. Wij deden dat niet zonder reden, want: in 1952 eindigt de „Noodregeling financiële ver houding tussen rijk en gemeente; en de uitzetting van de uitgaven in een snel groeiende gemeente als Velsen, die boven dien veel van wat in het verleden is nage laten in de eerstkomende jaren heeft tot stand te brengen, is een natuurlijk ver schijnsel. De „Noodregeling" heeft ten aanzien van Velsen gunstig gewerkt. In het voorwoord tot de begroting hebben wij er reeds op gewezen welke nuttige zaken konden wor den tot stand gebracht, terwijl wij elders in de beantwoording de tot stand ge brachte algemene reserve tot en met 1951 hebben begroot op rond 5.000.000. Het is ons echter bekend, dat vele ge meenten in de „Noodregeling" niet vol doende soulaas vonden en thans met te korten hebben te kampen. Dat onze ge meente in gunstiger omstandigheden ver keert is dan ook uitsluitend te danken aan het ruime aandeel in de „uitkering onder nemingsbelasting", welk aandeel voor die andere gemeenten op een geringer bedrag moest worden vastgesteld. Wij weten uiteraard niet welke regeling in de plaats zal komen van de „noodrege ling". Kan deze regeling nog niet defini tief worden vastgesteld, dan laat het zich denken, dat een verdere nivellering zou kunnen worden nagestreefd, waardoor de uitkering aan Velsen wellicht de ongun stige weerslag zou ondervinden. Onzekerheid Hoe het echter moge zijn, de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten be heerst een in die mate belangrijk deel van de gemeentelijke inkomsten, dat zolang niet bekend is, waarop de gemeente defini tief rekenen kan, er omtrent de toekomst in financieel opzicht niets te zeggen valt. Daarom moet met het voteren van nieuwe duurzame uitgaven voorzich tigheid worden betracht. Deze conclusie leidt er toe dat de ge meente zich heeft te beperken tot de uit gaven, die onvermijdelijk zijn. Er ontbreekt nog veel Daarnaast hebben wij op het oog de grote werken, die in de naaste toekomst moeten worden tot stand gebracht, omdat de gemeente ze niet langer kan ontberen. Hoewel wij niet willen vooruitlopen op het rapport van de „Urgentiecommissie", mogen wij hierbij wijzen op het ontbreken van voor de dienst ongenoegzame openbare gebouwen als raadhuis, voor de genees kundige dienst, voor de dienst van sociale zaken, voor de gemeente-ontvanger enz. Daarnaast ontbreekt een slachthuis, een ziekenhuis en zijn voorzieningen te treffen ten aanzien van een overdekte zwem- gelegenhcid, van de behoefte aan lagere scholen, meisjeshuishoudschool, van een tehuis voor ouden van dagen, gymnasium, enzovoorts. EEG De jaarlijkse lasten van deze voor het merendeel onproductieve uitgaven on productief in deze zin, dat de lasten niet door de baten worden gedekt zullen de uitgaven van de gemeente in aanzienlijke mate verzwaren. Zij zullen dat mede doen in een tijd, dat desalniettemin daarop berekend de gemeente nog niet vol groeid is en daarom in verband met haar inwonertal niet de inkomsten kan opleve ren, die voor de dekking nodig zijn. Een en ander voert tot de conclusie, dat het beschikbaar hebben van een algemene reserve zeer nuttig is. Zij kan namelijk worden gebezigd om dat deel naar de jaar lijkse middelen te doen toevoeren, hetwelk nodig is om de onafwendbare uitzetting van de jaarlijkse uitgaven als hiervoor be doeld, waarvoor anders geen dekking aan wezig is, op te vangen. Om het concreet te zeggen: een reserve van plm. 6.000.000 stelt in staat om bij voorbeeld gedurende vijftien jaren de ge wone middelen met plm. 400.000 te ver sterken. Daarnaast hebben de middelen der re serve uiteraard de functie van voorlopige voorziening in de financiering van werken, voor de uitvoering waarvan voorlopig geen vreemd geld is aan te trekken. Uit het vorenstaande volgt, dat wij er de voorkeur aan geven, dat het hierboven bedoelde bedrag van ruim 700.000 te zijner tijd naar de algemene reserve wordt overgeboekt. Een staat van wijziging van het aangebo den ontwerp der gemeentebegroting leggen wij hierbij over." KinheimRivalen (op „Tussenwijk"): Kinheim: H. B. Daniëls A. Paap en W. Mol; J. v. Hesselingen, W. Groeneveld en S. de Vries; J. Muskee. H. Prinssen. J. H. v. d. Wa teren. A. Prinsen en C. Luntz. VVBOFC fop „Watervliet"): C. y. Vee- len; G. v. d. Veldt en K. Kil; F. Bruinzeel, P. Helder en C. Hoen; H. Soudereiy, J. Schildwacht, A. Both, J. v. Loon en J. Straatsburg. RCH 4—IEV (te Haarlem): IEV: L. Hart veld; H. Zonneveld en W. Michel; A. Lee ring. P. v. d. Berghe en S. Slotemaker; J. Schavemaker, H. Duin, W. Castricum, H. Prinsen en J. v. d. Vlies. Iedereen zal dit beamen. De huisvrouw moet wikken en wegen, vóór zy gaat inkopen. Dagbladadvertenties geven haar dage lijks een overzicht, wat er „te koop" is. Zo kan zy, thuis reeds, overzien, welke prijzen haar „het best liggen". Dit is écn der redenen, waarom dag dagbladreclame het altijd doet Bedenk, wat dagbladreclame vermag Dit blad brengt de naam er IN! kruidenier aangewezen die aan deze voor waarde voldeed; de hierboven bedoelde kruidenier is geen oorlogsslachtoffer. Daarnaast moet in het oog gehouden worden, dat in de complexen van elkaar verschillende winkels worden onderge bracht. Daarom moest in de rivierenbuurt aan een bakkerswinkel worden gedacht. Voor de leegstaande bovenwoning op de hoek van het Moerbergplantsoen zijn uiteraard bewoners aangewezen. Kinheim-groei En „Kinheim" maar in de vereelte voetbalhanden wrij ven. Die voetballers aan de Noordelijke oevers 'van hel Noordzeekanaal worden zo langzamerhand groot in getal en uitstekend in kwaliteit, want uit alle hoeken' van de bewoonde wereld stromen de spelers naar de Kinheim- vanen om zich daar onder te scharen en staandebeens risten doelpunten voor hun nieuwe club te fabriceren. Uit de „Kennemers" kwamen J. Albers, J. W. Meyer en J. M. Bleeker, Klaas v. d. Sluis verliet V.V.B. voor Kinheim. W. Th. Spaan stapte over van V.V.A. en M. Broek trok de Waterloo-kissies uit om in zijn Kinheim-nopjes te komen. Druppel en steen Binnenkort krijgt Santpoort een jubilaris in zijn pastorale midden. Hij woont aan de Hoofdstraat en de laatste let tergreep van zijn naam is een van zijn stokpaardjes: de beek langs de Hoofdstraat. Op dat vermaledijde ding heeft de heer Verbeek, vroede vader en als het moet fel vechter, volgens de statistici 693 keer met be zwerende vingeren geduid, uit roepende, dat er wat aan ge daan moet worden. Ook aan de begroting, die binnenkort op het Velsense raadhuis wordt goedgekeurd, hing de heer Verbeek zijn 694e motie van afgrijzen over deze excuseer prutsloot in Santpoorts dreven. Lampenier houdt van zulke doorzetters. Dat lukt op den duur. Die beek gaat daar weg. De druppel holt de steen, de Verbeek krijgt de beek dicht. Vast en subiet. Als het nou maar wat wil opschieten. Want het is vies. Niet mooi De IJmuidense cliëntèle van de P.T. en T. werden aan he, uiterste endje van het vorige jaar geconfronteerd met een kleine postale vergassingde dienaren van deze vitale Tante hadden namelijk diverse werk zaamheden naar andere lo ketten verplaatst, zonde, de bijbehorend* waslijst van emaille visitekaartjes bovc-n de betrokken gaten in de muur mee te doen verhuizen, zodat de trappelende afhalers van chèques, postwisselen en an dere geldswaardige papieren, in een lange rij vergaderd, plotseling moesten merken dat zij voor de heer P. S. in de rij hadden gestaan. Een hunner, een voorspoedig uit de kluiten gewassen jongeling, nam dit niet, griste de voornoemde vi sitekaartjes van de desbetref fende haken en deponeerde de ganse metaalwinkel door het loket op de bevende knieën des ontstelden ambtenaars. Aldus het verhaal van eén ooggetuige dame, die het hol- iachend aan mij kwam ver tellen. Inmiddels is er een nieuw jaar begonnen (dank u, ook zo) en zullen de rookwolken wel opgterokken zijn en de in stincten bekoeld. Zodat het allemaal weer mooi en rein is in he* postkantoor. LAMPENIER Zondag 6 Januari IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. van den Berg (bevestiging van de ambtsdragers), 17 uur: ds. L. Brink van Velsen. Geref. Kei-k, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. C. W. Thijs, 15 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. van der Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur Vroegmis, 10 uur: Hoogmis (Driekoningen), 19 uur: Vespers. Dinsdag en Donderdag H. Dienst'. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingssamen komst, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Openluchtsamenkomst. Donderdag 20 uur: Samenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10.30 uur: de heer Remiëns, 19 uur: ds. Flink van Den Haag. Geref. Kerk, Goede Herderkerk, 9 uur ds. R. D. Beukema, 16.30 uur: ds. C. W. Thys. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: ds. H. Faber van Wassenaar. Evangelisatievereniging „Elon", 10 uur: de heer L. J. Pasman uit Haarlem, Woensdag 19.45 uur: ds. T. J. Vasseur uit Kampen. DRIEHUIS: Geref. Kerk, koffiekamer Westerveld, 10.30 uur: ds. R. D. Beukema. Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 9.15 uur, ds. J. L. J. Meiners van Amsterdam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink (bev. ouderlingen en diaken), 19 uur: ds. H. P. Huisman. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis van Santpoort. Ned. Herv. Kerk, Wijkgebouw Dyck- mansstraat, 10 uur: ds. H. P. Huisman bev. ouderlingen en diaken), 19 uur: ds. L. Brink. BEVERWIJK: Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel, bevestiging ambtsdragers Wijk II. 19 uur: dr. H. v. d. Loos van Haarlem. Jeugddienst. Ned. Herv. Kerk, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Voorbereiding Heilig Avondmaal. Maranatha, 10 uur: de heer A. van Gent uit Arnhem, 19 uur: dezelfde spreker over onderwerp „Wat er met de gemeen te gaat gebeuren als Jezus komt". Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, Princesselaan 10, 10 uur: C. P. Termaat. Leger des Heils, Speeltuingebouw Kerk straat, 10 uur: Heiligingssamenkomst, 12 uur: Compagnie voor kinderen, 16.30 uur: Kindersamenkomst, Visserstraat, 20 uur: Openbare verlossingssamenkomst. Donderdag 10 Januari: Internationale Dag van Gebed, 20 uur: Bidstond. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: Wika H. Wal lenburg, 19 uur: ds. J. O. Norel. Jeugdkapel (Groenelaan), 10 uur: mej. M. Franken. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. D. ter Steege, bevestiging ambtsdragers, 18.45 uur: bijzondere kerkdienst „Wat is ge loven". De Toorts, 10 uur: ds. S. S. M. Aertsen, v. Amsterdam. Kapel, 17 uur: geen dienst. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. A. C. van Nood van Velsen-Noord. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. CASTRICUM: Ger. Kerk, 10 en 17 uur: ds. L. Kwak- kelstein uit Putten. Herv. Evang. Ver., 10 uur: ds. J. Broers van Amsterdam (W.). Ned. Herv. Gem., 10.30 uur: ds. J. Can- negieter. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, Evensong, 3 p.m. Rev. Mossman. dat een verzameling „vakbroeders" vroeg of laat tijdens het gesprek op „het vak" terecht komt. En dan meestal in nega tieve bewoordingen. Meestal deugt er niet zo heel veel van dat vak en wordt het toch maar opgevreten door de belasting en is er geen droog stuk brood meer in te verdie- dienen en-ga-zo-maar-door. Het visserijbedrijf zal de laatste jaren rond de bittertafel en in de vergaderzaal tjes meer dan enige andere bedrijfstak zijn uitgekruist. Iedereen wist op zo'n moment precies, waar de schoenen wrongen en iedereen wist zeer nauwkuerig waar het heen moest, maar iedereen ging naar huis en de volgende dag op dezelfde voet verder. Dat is het vreemde in de visserij: wij weten samen heel goed. wat er aan man keert en we zijn het roerend eens over di verse maatregelen. Maar begin dan alstu blieft bij de buurman, want bij mij is het nog niet nodig. De criticasters hebben over het alge meen groot gelijk: het visserijbedrijf is aan vele kanten voos. Beter ware het de koppen bij elkaar te steken, alles in een grote pot te verzamelen en dan samen op een rationele basis opnieuw te beginnen. Met een sanering van binnen uit, die het hele bedrijf in al zijn vertakkingen om vatten moest zowel de kleinhandel als de tussenhandel en de groothandel en de productie en de industrie. Het blijft ech ter de vraag, of er zoveel dictatoriale moed is te vinden in de visserij en of de weg van de minste weerstand op den duur et de weg van de ondergang zal worden. Verleden week is op deze plaats de „ramp" van de verdwijning der drie „verre vissers" besproken. Er zullen zekere particuliere voordelen uit voortkomen, maar in zijn algemeen heid kan dit einde van een stuk visserij gevoeglijk catastrofaal genoemd worden. De in die beschouwing aangestipte drei ging van de inkrimping der trawlvisserij en de vlucht van de handel in geïmpor teerde vis, heeft zich de laatste dagen al even gemanifsteerd: doordat de trawlvloot en bloc vertrokken is, moest IJmuiden zich behelpen met de kottertjes en de loggers en de rest invoeren, voorzover de koel huizen de behoefte niet konden bevredigen. En al was het gevolg gedurende dit korte intermezzo niet duidelijk te zien er gaat een onweersprekelijke egalisatie der prij zen van uit, wanneer de handel zelf kan bepalen, hoeveel vis er op een bepaalde dag in de markt verschijnt. En deze sta bielere prijs heeft zo ongelooflijk veel voor delen, dat de handel misschien bereid zou zijn er het risico van een verdwijnende trawlvloot bij te nemen.... Dit kan allemaal anders onze Zuider buren leren het ons. Daar verschijnt met de regelmaat van een klok een verre vis ser aan de markt en de handelaar in de Ardennen of Brussel weet precies, dat hij die-en-die dag zo-en-zoveel verse vis kan verwachten. Storm of geen storm. Er kan heel veel anders. We weten het allemaal, maar wie bindt de kat de bel aan? UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Trawlvisserij Maandag 17 December: st. Simon de Dan ser IJM 32 (Barendszzee). Donderdag 20 December: st. Tzonne IJM 1 (Barendszzee). Donderdag 27 December: mt. Elie Chene- veière IJM 32, Dirkje RO 53. Donderdag 3 Januari: st. Haarlem IJM 9, Bergen IJM 16, Mary IJM 61. Bloemendaal IJM 71. Abraham VL 77 mt. Maria van Hat- tum IJM 10, Johannes Polderman IJM 20, Thorina IJM 33 (haringtrawl), Post Boy I.TM 35 (haringtrawl), Shamrock IJM 129, Claesje RO 46; ml. Martha IJM 74. Wiron III IJM 221, Arie Nico KW 17, Orion KW 22, Cornelis KW 24. Aafke Jacoba KW 41. Rijn mond III KW 44, Neptunus KW 45. Volhar ding KW 65. Saturnus KW 69, Nelly Maria KW 70. Excelsior II KW 78, Zeezwaluw KW 83. Willempje KW 89. Alida KW 91, Jacoba KW 107, Avontuur KW 114, De Vrouw Jacoba KW 122, Kees KW 124, Petronella KW 125. Wilhelmina II KW 138, Willy KW 141. Wilhelmina III KW 147. Katwijk III KW 161, De Vier Gezusters KW 162. Gebroe ders KW 166, Scheveningen SCH 107, Bruin vis RO 1. Dolfijn RO 2; Mk. Texel IJM 5, Poolster IJM 11. Twee Gebroeders IJM 27, Vios IJM 52, Wiron II IJM 214, Dageraad IJM 229, De Jonge Willem IJM 230, Neeltje IJM 240. Nehim I AM 16. Marianne KW 10, Anne Marie KW 27, Tiny KW 34, Hermina IV KW 53. Koningin Juliana KW 133, Jana KW 210, Tiny—Dieuw WR 33. Haringdrijfnetvisserij Donderdag 3 Januari: ml. Gor'edijk IJM 75, Borneo KW 127. ADVERTENTIE Wij kunnen U uit voorraad leveren: Rijwielen in sportuitvoering en in alle merken Autopeds vanaf 32.Driewielers, Strijk- boaten. Wringers. Beenpïjpen, Lederen hand schoenen, Handwarmers, Zaklantaarns enz Lederen Jassen, Jekkers en Vester in bruin en zwart naar maat zondei prijsverhoging W. Barendszstraat 21 Telefoon 5726 - IJmuiden ZATERDAG 5 JANUARI Expositieruimte Heidestraat, 15.30 uur Opening tentoonstelling werken van D. vai der Molen. Th al ia, 19 en 21.45 uur: „Captain Horatii Hornblower". Rex, 20 uur: „De wolf van Sila. ZONDAG 6 JANUARI Expositieruimte, Heidestraat: Van 15 to 17 uur, geopend tentoonstelling werken vai D. van der Molen. Thalia, 15 uur: „Straatjongens", 19 en 21.1 uur: „Captain Horatio Hornblower". Rex, 15 en 20 uur: „De wolf van Sila". MAANDAG 7 JANUARI Raadhuis, van tot 12 uur: Spreekuu Burgemeester. Nutsbibliotheek: Geopend van 19 to 21.30 uur. Expositieruimte Heidestraat: Van 19 to 21 uur, geopend tentoonstelling van werkei van D. van der Molen. Gebouw .v.m. Centrale Keuken, 20 uur Jaarwisselingsbijeenkomst van de Partij vai de Arbeid. Thalia, 20 uur: „Het laatste duel". Rex, 20 uur: „De Wolf van Sila".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9