Voorbereidende bespreking aan boord van Trumans jacht Weerbericht Kapitein C arisen „Turmoil" sleept „Flying Enterprise" door mistbanken naar Falmouth Mossadeq aanvaardt Amerikaanse voorwaarden voor dollarhulp Wederzijdse beschuldigingen der onderhandelaars in Korea Egyptisch dorp moet worden ontruimd „Vooruitzichten voor vrede zijn goed", zei Churchill Missie van Wereldbank naar Abadan Eisenhower op de candidatenlijst Het woord is aan, Eis tot schadevergoeding tegen Romeo van Kreta Amerikaans dreigement aan adres van China Vliegtuigongelukken Ford-Amsterdam wil honderd man ontslaan Churchill in de Verenigde Staten Geruchten over Belgische regeringscrisis De strijd in Indochina Leden der Indonesische delegatie doen koeriersdienst Met 50 graden slagzij Twee opvarenden kruipen over hellend dek om de trossen te controleren Amerikaans presidentschap Totale lucht- en zeeoorlog als stok achter de deur Regeringsleden der Zuid- Molukken geven zich over Proces in Warschau Inwoner van Hoofddorp bij aanrijding omgekomen 66e JAARGANG No 152 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 7 JANUARI 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 29 6e JAARGANG No 5 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ZIJN SCHIP heet „Flying Enterprise", hetgeen letterlijk als „vliegende onder neming" vertaald kan worden, maar de woorden doorzettend initiatief geven het eigenlijk beter weer. Dat is dus wel toe passelijk op des gezagvoerders beleid. Het woord Enterprise wox-dt het des te meer als ge weet dat het ook in de zin van „waagstuk" wordt gebezigd. Deze Carlsen, van afkomst een Deen zijn ouders wo nen nog in Denemarken en nu Ameri kaan geeft de wereld een stoer voorbeeld van plichtsbetrachting en moed. Ook van een trots zelfbewustzijn, in de beste zin van dat begrip. Hij is de gezagvoerder, hij voelt zich verantwoordelijk voor de taak die hij op zich genomen heeft en hij komt haar tot het uiterste na. De redding van zijn bemanning en passagiers heeft hij be vorderd en daarna heeft hij het kennelijk als volkomen natuurlijk beschouwd dat hij alleen op het stukgeslagen, zwaar slagzij makende schip bleef, omdat er nog een kans restte op behoud. Een week lang al léén op een scheefliggend schip-op-drift, heen en weer geslingerd in hoge zeeën mid den op de Oceaan, intussen bedaarde radio berichtjes zenden in de trant van „het gaat best" en „niets opwindends" weinig mensen zouden dat aandurven. Dit lijkt een erg voor de hand liggende opmerking, maar ge kunt er meteen uit afleiden: tot zulke dingen is één mens in staat. Zoveel rustige moed kan er leven in één man die in een critieke toestand verkeert, voortdurend met de dood voor ogen, omdat een hoge stortzee zijn schip kan doen kapseizen. Niet een uur of wat langer, maar dagen en nachten achtereen blijft hij bedaard op de post, die nu eenmaal de zijne is. Geen ogenblikkelijke opwelling van heldhaftig heid, geen aanval van wanhoopsmoed heeft deze daad kunnen volbrengen, maar veel meer dan dat: vastberaden volharding. Het is goed dat deze Carlsen, een man die verbaasd zal zijn over de mate van hulde die hem betoond zal worden en over de film „Flying Enterprise", die nu al in voorbereiding is, met de „ster" Burt Lan caster in de hoofdrol, zulk een voorbeeld geeft. Een wereld die steeds meer geneigd is in aantallen, regelingen, waarbox-gen en beperkte verplichtingen te denken kan daar wat van leren. Er zijn weinig mensen die ditzelfde zouden px-esteren. Maar zij zijn er niettemin, gereed tot handelen niet alleen in overeenkomstige omstandigheden maar ook in gans andex-e, waarin zij hun eigen belang opzij zullen zetten om hun verant- wooi-delijkheid na te komen en gezagvoer der te zijn over zichzelf en hun plicht. Wij moeten blijven begrijpen dat de sa menleving zulke mensen bovenal nodig heeft: in alle omstandigheden en in al de veelvuldige zware taken die zij meebrengt. Het is schoon waarborgen te scheppen en regelingen te maken voor de middelmati- gen en de zwakken te bescheimen. Het is nodig bovendien. Maar regelingen, waar borgen en voorschriften worden nadelig op het punt waar zij, te ver doorgetrokken, de doorzettende ondernemingsgeest de flying enterprise van de sterken gaan belemmeren. Niet voor niets zijn die im- mex-s, met kx-achtiger natuux-, met meer bereidheid tot zelfvex-loochening en meer volhardende energie dan de grote meerder heid uitgerust. Vex-vlakking is een gevaar lijke zaak; de samenleving kan, op zo tal rijke posten, niet buiten haar gezagvoer ders-van-nature. De meesten zullen nooit in een avontuur belanden, te vergelijken met dat van kapitein Carlsen. Maar wel in moeilijkheden, zorgen en crises van veler lei aard, die alleen door hun vastberaden heid, inzicht en initiatief kunnen worden opgelost. De hulde aan deze moedige zeeman wiens ervaring er ons bovendien, nevens de vele gevallen van schipbreuk der laat ste weken, aan herinnert dat de mens de zeeën niet zozeer bedwongen heeft als hij zich wel eens verbeeldt is in wezen een hulde aan een persoonlijk initiatief. De Engelse sleepboot „Turmoil" is er in geslaagd aan het schip van Carlsen vast te maken en is er thans mee op weg naar de Engelse haven Falmouth. Moge het zijn haven bereiken, moge de moedige daarmee tenvolle beloond worden. R. P. ISMAILIA (Reuter). Luitenant-gene raal Sir Geox-ge Ex-skine, commandant van de Britse troepen in Egypte, heeft mede gedeeld dat het doi-p Kafr Abdoe moet wox-den ontruimd. Een deel van het dorp is vox-ige maand door Bx-itse tanks met de grond gelijk gemaakt ten behoeve van een weg naar de watei-zuiveringsinstallaties van Suez. Volgens genei-aal Ex-skine zijn de overgebleven huizen door Egyptenax-en gebruikt als uitgangspunt voor aanvallen op de waterzuiveringsinstallaties. Het Wafdistische blad „Al Balagh" meldt, dat dx-ie Egyptische „verx-adex-s", die Vrijdag gedux-ende een treffen tussen Brit ten en Egyptische politie en commando's te Suez op de Egyptenaren hadden gescho ten, „ter plaatse zijn gefusilleex-d". Britse militaix-e autoriteiten hebben mee gedeeld, dat Zatex-dag twee Bx-itse voer tuigen tussen Ismailia en Aboe Soeir zijn beschoten. Een Brit werd zwaar gewond. Een uitgezonden patrouille heeft de in hin derlaag liggende Egyptenaren met mortier granaten beschoten. Blijde gebeurtenis Volgens het Egyptische blad „Al Balagh" wordt op het Koninklijk paleis eind Januax-i of begin Februax-i een blijde gebeurtenis verwacht. De directie van de Nedex-landse Ford- fabx-iek te Amstex-dam heeft bij het gewes telijk arbeidsbureau vergunning aange vraagd tot het ontslaan van ongeveer 100 van de 800 personeelsleden. De directie heeft deze aanvx-aag gemoti veerd met „de haar opgelegde drastische beperking van de vervaardiging van vrachtauto's in de periode dat de bouw van personenauto's door seizoeninvloeden ver- mindei-d wordt." Voorts zijn opdrachten, welke de directie verwachtte, uitgebleven. Als geen verandering intx-eedt, vreest de directie binnenkort voor nog honderd man een ontslagvergunning te moeten aanvra gen. WASHINGTON (Reuter). Zaterdag is premier Churchill na een vlucht van een uur met het vliegtuig van president Tru man uit New York op het vliegveld van Washington aangekomen, waar president Truman hem verwelkomde. Voorts waren op het vliegveld ter begroeting aanwezig vice-president Barkley, het gehele kabinet, de stafchefs, de ambassadeurs van het Britse Gemenebest en leden van het diplo matieke corps te Washington. Staande voor een batterij van microfoons en honderden verslaggevers zei Truman tegen Chui-chill: „Ik kan u niet vertellen, hoe welkom u bent. Engeland en'het ge menebest en de Verenigde Staten zijn de nauwste vrienden en wij wensen, dat het zo blijft." In zijn antwoord zei Churchill, „dat bij een goede verstandhouding de twee landen een grote macht kunnen opbouwen en vrede, hoop en redding brengen aan een wox-stelende mensheid." Tien minuten, nadat het vliegtuig was geland, was de op verzoek van Churchill eenvoudig gehouden begroeting voorbij en verlieten Truman, Chui-chill en de autori teiten in een lange rij auto's het vliegveld om zich naar „Blair House", dé tijdelijke residentie van Truman, te begeven. Voor zijn vex'tx-ek uit New Yox-k naar Washington heeft Churchill een korfe persconferentie gehouden. Het wex-kelijke doel van zijn komst noemde hij niet zozeer het regelen van kwesties, dan wel het ves tigen van een goede ovex-eenstemming tus sen de x-egex-ingshoofden aan beide zijden van de Oceaan, zodat toekomstige gebeux-- tenissen zouden kunnen wox-den aange pakt met kennis van de wederzijdse standpunten. Hij zei, dat niet verwacht moet wox-den, dat een aantal beslissende en opzienbaren de besluiten genomen zullen worden. De vooruitzichten voor de vrede in 1952 noemde hij „goed. Op de vraag of de vrede zou worden bevordex-d door een ontmoe ting van Truman en Churchill met Stalin antwoordde hij, dat dat zou afhangen van de opzet en de gebeux-tenissen, die aan leiding voor die bijeenkomst zouden zijn. Hij voegde eraan toe, dat hij in het Lager huis heeft verklaax-d niet te denken, dat de wereld in groter gevaar verkeert, dan ten tijde van de luchtbrug naar Berlijn, als „wij maar verstandige maatregelen nemen". Inleiding President Truman en Winston Churchill beëindigden Zatex-dagavond hun voorbe- x-eidende besprekingen aan boord van Trumans jacht. Volgens Trumans secre taris, William Shox-t, bespraken zij tal van actuele vraagstukken. De aard daax-van kon Shox-t niet onthullen. In antwoord op een vx-aag deelde hij echter mede dat de besprekingen ten doel hadden beide staats lieden opheldering te verschaffen in ver band met de formele besprekingen van Maandag en Dinsdag. Short zei dat de agenda voor wijziging en uitbreiding vatbaar is. Hij bedoelde daai-mee dat het aantal onderwerpen niet gelimiteerd zal zijn. „Ik mag wel zeggen dat er vooruitgang is gemaakt. De besprekingen hadden een vx-iendschappelijk kax-aktex-", zei hij. Short deelde mede dat Truman en Chur chill slechts kort het woox"d hadden ge voerd, dat ook andere aanwezigen kox-t hadden gesproken en dat het gespx-okene niet op schrift was gesteld. De ministers van Buitenlandse Zaken Anthony Eden en Dean Acheson waren bij de besprekingen aanwezig. Na afloop vex-- liet Churchill het jacht, de „Williamsburg", en keerde naar de Bx-itse ambassade terug en Truman naar Blair House. Chui-chill en Truman wisselden aan boord geschenken uit. (United Press). Zaterdagavond deed in politieke kringen in Brussel het gerucht de x-onde, dat pre mier Pholien vandaag Koning Boudewijn zijn ontslag zou aanbieden. HONGKONG, (Reuter). Volgens eeri door x-adio-Peking aangehaald communiqué van de Vietminh hebben de troepen der opstandelingen in Indochina in de laatste zeven weken van 1951 6.637 man der Franse en Vietnamese troepen gedood en 1.319 gevangen genomen. De Vietminh-troeperx nadden 33 stellin gen herovei-d in dezelfde periode. Volgens AFP is luitenant Leclerc, zoon van genei-aal Leclerc, op drie Januari bij een vuurgevecht met de Vietminh in het dorp Troeng Khoe, ongeveer dertig km. ten Zuid-Westen van Nadinh, gevangen genomen. Luitenant Leclei-c bevindt zich ongeveer drie maanden in Indochina. Behalve Leclerc, die door een kogel in zijn been werd getroffen, werd een aantal Vietnamezen gevangen genomen. De Engelse premier Winston Churchill en president Harry Truman van de Verenigde Staten, gefotografeerd aan boord van de Williamsburgna hun eerste bespreking (Radiogi-afisch overgebrachte foto) 's GRAVENHAGE (ANP). De Indo nesische delegatie, die voor besprekingen inzake de verhouding Nedei-land-Indonesië thans hier te lande vertoeft, is Zaterdag- middag in vergadering bijeen geweest. In de algemene toestand ten aanzien van de ondei-handelingen is, naar werd vernomen, nog geen wijziging ingetreden. Besloten werd twee afgevaardigden van de Indone sische delegatie als koeriei-s naar Indone sië te zenden om de Indonesische regering op de hoogte te houden van de stand van zaken inzake de ondex-handelingen en om namens de delegatie met de Indonesische regering nader overleg te plegen. Het zijn de heer Asx-ai-udin en luitenant-kolonel Dahlan Djambek. (Reuter). De Britse sleepboot „Tur moil", die er, zoals wij nog in een deel van onze vorige editie konden melden, Zaterdag in slaagde, de „Flying Enterprise" op sleep touw te nemen op 300 mijl ten Zuidwesten van Ierland, heeft in de afgelopen naclit geseind, dat zij zich nog op 180 mijl afstand van de Engelse haven Falmouth bevindt. Het zicht werd in de loop van de nacht aanzienlijk slechter en omdat het Ameri kaanse schip in tegenstelling tot de „Tur moil" geen lichten aan had, is de scheep- vaai-t in de omgeving regelmatig gewaar schuwd. De „Flying Enterprise" maakt tij dens het slepen ongeveer 50 graden slagzij. De Amerikaanse torpedobootjager „Wil- lard Keith", die Zaterdag de „John H. Weeks" heeft afgelost, heeft Zondag vlees, warme koffie, vruchtenkoekjes, sigaretten, kaarsen en lucifers aan boord van de „Flying Enterprise" weten te krijgen. Hst kostte kapitein Cax-lsen en stuurman Dancy heel wat inspanning om dit in ontvangst te nemen, maar zij vonden het de moeite waard. De voorraad kaarsen, hun enige licht- en warmtebron, was namelijk reeds de avond tevoren uitgeput. Men heeft be sloten geen tweede sleepkabel van de Fran se sleepboot „Abeille 25" aan de „Flying TEHERAN (A.F.P.). Minister-presi dent Mossadeq van Perzië heeft de voor waarden voor Amerikaanse economische hulp aanvaard en een schrijven in deze zin aan de Amerikaanse ambassadeur te Tehe ran gezonden. Mossadeq heeft verder de missie van de wereldbank toestemming gegeven om naar Abadan te komen voor een bezoek aan de olie-installaties aldaar. De leden van de missie zullen bij hun bezoek aan Abadan worden vergezeld door Kazem Hassibi, voorzitter van de Perzische oliecommissie. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben Zaterdagmiddag te Washington verklaard nog geen mededeling van de Amerikaanse ambassadeur in Teheran te'hebben ontvan gen, volgens welke Mossadeq de voor waarden voor Amerikaanse economische hulp heeft aanvaard. Reuter meldt echter dat premier Mossadeq een brief aan de Amerikaanse ambassadeur in Teheran heeft gezonden, waarin hij het naleven van de beginselen van het Handvest der UNO als voorwaarde stelt voor de Perzische aan vaarding van Amerikaanse steun volgens het punt-vier-program. In zijn antwoord heeft de ambassadeur, Henderson, gezegd te hopen dat de Amerikaanse hulp de grootste mate van voordeel voor het Per- zische volk zou opleveren. Een woordvoerder van de regering heeft verklaax-d, dat de Perzische regering „opti mistisch" is na de ondex-handelingen met Amerika. Men wijst er verder op, dat de kwestie van het verlenen van militaire hulp gescheiden is van die van het geven van economische steun. De economische steun zou de verbetering beogen van onderwijs, gezondheidszorg en landbouw. Minister afgetreden De Perzische minister van Binnenlandse Zaken en waarnemende minister van Ar beid, Amir Taimour Kalali, is Zaterdag af getreden, nadat de parlementaire oppositie had gedreigd hem in staat van beschuldi ging te stellen. De oppositie beschuldigde Kalali er van de incidenten van de afgelopen maand te hebben georganiseerd, toen de kantoren van negen bladen der oppositie en een aan tal drukkerijen en verenigingslokalen wer den geplunderd en in brand gestoken. De leden der oppositie zeiden in het par lement een motie te zullen indienen om Kalali voor het gex-echt te brengen. Verkiezingen ongeldig? De algemene vex-kiezingen in Pex-zië, die 18 December begonnen zijn, zullen ongeldig worden verklaard als een desbetx-effend wetsontwerp van de oppositie, dat Zondag door een meei-derheid in het parlement in principe is goedgekeurd, definitief wordt aangenomen. Het wetsontwex-p wil, dat nieuwe vex-kiezingen worden gehouden on der toezicht van het parlement. Thans wordt het toezicht uitgeoefend door plaat selijke comités. Enterprise? te bevestigen, omdat dit de twee opvarenden te veel inspanning zou kosten. Er zal voor het slepen een anker ketting worden gebruikt zo de kabel mocht breken. Kapitein Carlsen heeft gevraagd een telegram naar zijn vrouw en familie in Amerika te zenden. De sleep heeft een snelheid van onge veer 31/2 mi.U Per uur en is ongeveer 750 meter lang. Öok Zondag leverde zij door de mistbanken gevaar op voor de scheepvaart, die gewaax-schuwd'is uit de buurt te blijven. Prettig vooruitzicht Zaterdagavond heeft een Londens hotel kapitein Carlsen en eei-ste stuurman Dancy telegx-afisch mdeegedeeld, dat de beste suites voor hen zijn gereserveerd. Kapitein Carlsen heeft via de torpedoboot jager „Willard Keith" een radiotelefonische boodschap van zijn vader uit Londen ont vangen. „Wij zijn trots op je", zo zeide deze, hem een gelukkig nieuw jaar en een behouden x-eis naar Falmouth toewensend. De Amex-ikaanse filmproducer Wallis heeft maatregelen genomen om de lotge vallen van kapitein Carlsen te verfilmen. Wallis heeft al zijn concurrenten geslagen door nu reeds op het bureau van het ge- n.ootschap van Amerikaanse filmproducen ten de naam van de film te laten inschrij ven. De titel luidt: „De Flying Enterprise". De telegrafist van de „Tux-moil" seinde, dat kapitein Cax-lsen en stuurman Dancy voortdurend over het hellende dek kx-uinen om de tros te controleren, die zij hebben ingevet. Volgens een bericht van A.F.P. heeft Joseph Grillo, burgemeester van de Ameri kaanse Atlantische havenplaats Gloucester, bekend gemaakt, dat kapitein Carlsen dit jaar de medaille zal krijgen die jaarlijks door de stad Gloucester wordt toegekend voor heldhaftig ontreden. Commandant Thnmnson van rif Ameri kaanse torpedobootjager „John H. Weeks" heeft Zondag in Devon pórt verklaard, dat de „Flying Enterprise" 75 percent kans heeft de haven veilig te bex-ëiken. Om 5 uur Maandagochtend seinde de torpedobontiager ..Willard Keith" dat de sleep nog 170 miil van Falmouth verwil derd was. Het zicht was 3 tot 6 mijl en de zee was rustig. De sleep koerste naar Fal mouth, maar als het weer slechter zou worden, werd het mogelijk geacht dat men een andere haven zou trachten te bereiken. Het Amerikaanse vrachtschip wordt niet vóór Dinsdagavond of Woensdagmorgen te Falmouth verwacht. „Irene Oldendorff" gevonden Zaterdag is op 20 km ten Noordwesten van Boi-kum het wrak van het 1494 ton metende Duitse vrachtschip „Irene Olden dorff" gevonden, dat op Oudejaarsdag is gezonken. Op de dag, dat het schip verging, zijn op Borkum dertien lichamen van bemannings leden aangespoeld en Vrijdag spoelde het veertiende slachtoffer aan. Nog acht leden van de bemanning worden vermist en men neemt aan dat enigen van hen met het schip ondergingen. De „Irene Oldendorff" is gevonden door drie Duitse onderzoekingsschepen. Indien het weer het toelaat, zal men door een duiker een onderzoek laten instellen. Ver moed wordt dat het schip op een mijn liep en onmiddellijk daarna is gezonken. WASHINGTON, (Reuter). De Ameri kaanse republikeinse senator Henry Cabot Lodge heeft op een persconferentie ver klaard, dat hij de naam van generaal Eisenhower zal opnemen in de lijst van candidaten, die New Hampshire zal stellen voor de voor-verkiezing van candidaten voor het presidentschap der Verenigde Staten. Cabot Lodge vex-klaarde, dat Eisen hower hem persoonlijk verzekerd had een republikein te zijn en dat hij op grond daarvan de naam van de generaal op de candidatenlijst opneemt. In een brief aan gouverneur Adams van New Hampshire schreef Lodge, die leider is van de bewe ging „Eisenhower president", dat hij de kwestie van Eisenhowex-s instemming met de partij niet direct aan de generaal kon voorleggen, omdat; deze zich niet met actie voor candidatuur mag bezig houden, zolang hij militair is. Volgens de wet van New Hampshire kan de naam van een can- didaat op de lijst van de voor-verkiezingen wox-den gezet door aanhangers. Elke can_ didaat, wiens naam wordt opgenomen, kan verzoeken deze te schrappen. Indien hij niet binnen tien dagen zijn naam terug trekt kan op hem gestemd worden. De aanhangers van Eisenhower in de re publikeinse partij hebben te kennen ge geven dat zij het als een duidelijk bewijs, dat Eisenhower candidaat wil staan, zullen beschouwen, indien -hij niet verzoekt zijn naam te schrappen. Een woordvoerder van Eisenhowers hoofdkwartier te Parijs verklaarde, dat de generaal geen commentaar heeft op de mededeling van de Amerikaanse senator. Horatius Het volk fluit mij uit, maar ik juich mij toe. (Reuter). De vader van de „Julia" van Kreta heeft meegedeeld, dat hij voor nemens is haar „Romeo" in x-echten aan te spreken voor' een milliard drachmen (on geveer een kwart millioen gulden). Dit was het bedrag, dat de onenigheid hem had gekost. De echtgenoot van zijn dochter, Kosta Kefaloyannis, heeft verklaard niets meer van de vx-ouw, die hij index-tijd ontvoerde, te willen weten. De onenigheid met haar was naar zijn zeggen ontstaan, doordat zij in Athene wilde wonen. Kosta kon echter zijn werkzaamheden op Kreta niet in de steek laten. Het bittere eind van de romantische Kretensische liefdesgeschiedenis schijnt er op te wijzen, dat Tassoela en Kosta de be titeling „Romeo en Julia" nauwelijks ver diend hebben. „Ik heb nooit van mijn ont voerder gehouden en kon nooit van hem houden", aldus luidt Tassoela's schrifte lijke verklaring aan de pers. die zij met haar meisjesnaam Petrakoghiorghis onder tekende. „Ik bleef bij hem, omdat hij altijd dreigde bloed te zullen vergieten op Kx-eta, wanneer ik hem verliet". Toen Kosta dit vernam, zei hij: „Ik be schouw de zaak als gesloten sinds Tas soela ons huis verliet. Het doet mij ge noegen, dat het avontuur tot dit einde is gekomen". TOKIO, (Reuter) Admiraal Charles Turner Joy, hoofd van de geallieerde on derhandelaars te Panmoendjom, is vandaag uit Korea te Tokio aangekomen, naar men aanneemt om met de opperbevelhebber van de UNO-strijdkrachten, generaal Ridgway, overleg te plegen. Bij aankomst verklaarde hij: „Elke dag is er minder reden om aan te nemen, dat de Noordelijken werkelijk een stabiele wapenstilstand willen in Korea". De subcommissie voor toezicht op een bestand heeft vandaag haar vergadering abrupt geëindigd nadat de Noordelijke af gevaardigden de UNO er van hadden be schuldigd dat zij blijkbaar niet langer van plan waren serieus te onderhandelen. Brigade-generaal William Nuckols van de verbondenen zei na de bijeenkomst, die anderhalf uur geduurd heeft, dat de Noor delijke afgevaardigden weinig belangstel ling toonden. Ook in de subcommissie voor de krijgs gevangenen is weer geen voortgang ge maakt. Volgens een uitzending van radio-Peking heeft een Amerikaans vliegtuig op 31 De cember bommen 'geworpen op het Mand- sjoerijse dorp Tatoengkou nabij Antoeng. Verscheidene personen zouden gewond zijn en enige huizen verwoest. Op 26 December zou een Amerikaans vliegtuig eveneens op Tatoengkou een bom hebben geworpen en vervolgens een ander dorp, Peitsjinigtze, beschoten waarbij acht personen werden gewond en vijf huizen be schadigd. Generaal Nuckols heeft verklaard, dat de Chinese beschuldiging, als zouden Ame rikaanse vliegtuigen Chinese dorpen heb ben gebombardeerd, uitgebracht is voor propagandadoeleinden. Hij meende echter, dat vorig jaar November een verdwaald toestel van de UNO bij vergissing een bom op Antoeng had laten vallen. NEW YORK, (Reuter) Volgens in de Amerikaanse pers gepubliceerde berichten zouden de Verenigde Staten voornemens zijn een volledige oorlog ter zee en in de lacht tegen het communistische China te beginnen, indien dit een wapenstilstand in Korea zou schenden door opnieuw aan te vallen De Verenigde Staten zouden hun bondgenoten hebben voorgesteld de Noor delijken deze waarschuwing te doen toe komen, indien een wapenstilstand in Korea zou worden gesloten. De Amerikaanse regering zou volgens de berichten thans het volgende standpunt innemen: Alle in handen der Noordelijken zijnde krijgsgevangenen moeten op vrije voeten worden gesteld. Indien Chinese strijdkrachten de be standslinie zouden overschrijden zal de oorlog niet langer bepex-kt blijven tot het Koreaanse schiereiland en zal het Chinese continent niet langer worden ontzien. De Verenigde Staten zullen zich niet wederom laten verwikkelen in een hoofd zakelijk te land gevoerde strijd zonder een beslissing. Zij zullen geen Amerikaanse troepen tegen China in het veld' brengen en een inval op het Chinese vasteland zou niet worden overwogen. Er zou dan worden overgegaan tot een blokkade van de Chi nese kust door vloot- en luchtstrijdkrach ten hetgeen gepaard zou gaan met het bombarderen van strategische doelen op het Chinese vasteland. DJAKARTA (Aneta). Een woord voerder van het Indonesische ministerie van Defensie heeft bekend gemaakt, dat 5 Januari 6 leden van de regering der Zuid-Molukken zich aan de legerautori- teiten te Ohiolo op Ceram hebben over gegeven, namelijk: de heren Manuhutu, Titalepta, Apituley, de Radja van Tulehu (allen met gezinnen), Passuarisa en me vrouw Wairisal. Volgens een door radio-Peking aange haald bericht uit Kaesong van het pers bureau „Noord-China" hebben de Ameri kaanse onderhandelaars bij de bestandsbe- spi-ekingen te Panmoendjom „openlijk ver klaard, dat, tenzij hun voorstellen, die onze faciliteiten in Korea zouden bepei-ken en inmenging in binnenlandse aangelegen heden zouden betekenen, worden aanvaard, zij van plan zijn kanonnen, bommen en ko gels de discussie te laten voortzetten". LONDEN, (Reuter). Zaterdag zijn op de luchtbasis Burton Wood (Lancashire) elf Amerikaanse vliegers om het leven gekomen, toen een landende „Neptune" van de Amerikaanse marine in botsing kwam met een op de startbaan voor ver trek gereed staande „Dakota" van de Amerikaanse luchtmacht. Aan boord van de Dakota bevonden zich negen en aan boord van de Neptune vijftien personen. Beide machines vlogen in brand en het mag een wonder heten, dat er niet meer doden zijn te betréuren. Achttien personen zijn met verwondin gen in het ziekenhuis opgenomen. Zaterdag is bij Kaap Negro (nabij Te- toean in Spaans Marokko) een Spaans militair vliegtuig in zee gestort. Vier per sonen kwamen om het leven, een vijfde inzittende kon door een vaartuig van de marine worden gered. Achttien personen werden gewond, twee worden nog vermist. AFP meldt dat een hefschroefvliegtuig van de Amerikaanse marine enige ogen blikken na het opstijgen voor een proef vlucht bij Patuxent (Maryland) is veron gelukt. De twee bestuurders verloren het leven. Op enige tientallen kilometers van Fair banks (Alaska) zijn de resten gevonden van een Amerikaans militair vliegtuig, dat sinds 31 December werd vermist. De vier inzittenden hebben de dood gevonden. LONDEN (Reuter). Vijf „spionnen en saboteurs voor Amerika", die in Octo ber naar Polen zouden zijn gezonden en drie weken geleden zijn gearresteerd, zou den volgens radio-Warschau heden voor een militaire rechtbank té Warschau te rechtstaan. In de acte van beschuldiging staat, dat beklaagden op het moment van arrestatie microfilms en grote geldbedragen bij zich hadden en dat zij naar Polen waren ge zonden om „verbinding te zoeken met bestaande inlichtingendiensten". Zondagmorgen omstreeks tien uur is te Hoofddorp de 54-jarige heer J. Vermeulen, die per fiets de kruising IJweg-Kruisweg wilde oversteken, aangei-eden door een uit de richting Heemstede komende auto be stuurd door een inwoner van Bussum. De heer Vermeulen wei-d daarbij zo ernstig gewond dat hij vrijwel onmiddellijk over leed. Volgens de politie treft de automobilist geen schuld. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige motregen. Matige en in het Noorden van het land tijdelijk vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 8 Januari Zon op 8.46 uur, onder 16.47 uur. Maan op 13.11 uur, onder 6.07 uur. Hoog en laag water in IJmuidcn Maandag 7 Januari Hoog water: 12.15 uur. Laag water: 7.32 en 20.02 uur. Dinsdag 8 Januari Hoog water: 0-54 en 13.21 uur. Laag water: 8.43 en 21.07 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1