Wereldnieuws Sanering Wenckebachstraat en kleinere, dringende verkeersperikelen Raad liet licht schijnen over licht Verandering Stationsweg straks punt van overleg Schilderijententoonstelling van D. van der Molen geopend Oud-IJmuiden stelde zijn duivenschat ten toon PANDA'S HEREN-LEVEN Spit, rheumafiek Ncn AKKERTJE De radio geeft Dinsdag Goed Autorijden MAANDAG 7 JANUARI 1952 2 Tunnelplannen halen Wykerstraatweg uit de circulatie Leer om leer Tussen gemeente, Waterstaat en Spoorwegen Heringa -Wathrich Televisie Demonstraties Vuile emmers Optimistisch geluid van het Staatsvissers- havenbedrijf Overtollige hoofd inspecteur Zaterdag al veel belangstelling DUYN's AUTORIJSCHOOL de beste brli Komt van DE BOER Woonwagenkamp wordt verplaatst „Specialist" was onmisbaar Oranje Nassau" present in „De Postduif Grotere aanvoer en opbrengst van vis in 1951 Agenda voor Beverwijk Er is in het raadsrapport over de ge meentebegroting voor 1952 geklaagd over de geringe voortgang, die er gemaakt wordt met de verbetering van de verkeerssituatie op de Wenckebachstraat in Velsen Noord, meer in het bijzonder op het kruispunt bij de spoorbomen. De critici meenden, dat B. en W. de raad in deze kwesties telkens met het bekende kluitje naar het riet verwijzen. Het college antwoordde: Overeenkomstig de door B. en W. ge dane toezeggingen en de daaruit voort vloeiende opdrachten, is in 1951 aan het plan tot verbetering van de Wenckebach straat de nodige aandacht besteed. Een plan is uitgewerkt, waarvan kan worden verwacht dat het in de loop van 1952 tot uitvoering zal kunnen worden gebracht. Een kapitaalsinvestei'ing voor een tijde lijke verbetering werd niet verantwoord geacht, zodat de verbetering zal worden uitgevoerd overeenkomstig de definitieve plannen. Het vaststellen van deze plannen heeft de nodige tijd gevergd, daar de ver nieuwing van de Wenckebachstraat ten nauwste samenhangt met de vaststelling van het uitbreidingsplan voor Velsen Noord, welk plan weer is gekoppeld aan het streekplan en het uitbreidingsplan voor Beverwijk. Hoogovens mede-geïnteresseerd Bovendien zal een gedeelte van de verbete ring op het terrein van de Hoogovens moe ten plaats vinden. Schriftelijk overleg met de directie van de Hoogovens is sedert enige tijd gaande, ten einde, ook wat de financiële zijde betreft, tot overeenstem ming te geraken. Overigens zal in de begroting voor 1952 onder de kapitaaldienst een bedrag van 100.000 voor de verbetering van de Wenckebachstraat worden uitgetrokken. Nog een gevaarlijk punt Ook werd de aandacht gevestigd op het kruispunt Corverslaan-Koningsweg-Wij- kerstraatweg, waar door het daar gelegen plantsoentje een onoverzichtelijke en be nauwde verkeerssituatie is ontstaan. Men wilde dit plantsoen door een vluchtheuvel van kleiner formaat vervangen. B. en W. gaven graag toe, dat de toestand bij dit kruispunt niet ideaal is te noemen. Nagegaan zal worden in hoeverre op eenvoudige wijze verbetering in de toe stand kan worden gebracht. (Onder de kapitaaldienst is een pro me morie post voor deze werken opgenomen). Drie voortuintjes Een van de raadsleden verzocht ook de voortuintjes van de huizen aan de Wijker- straatweg ter hoogte van de spoorweg overgang te onteigenen, om meer ruimte voor het verkeer te krijgen. Waarop het volgende antwoord van B. en W. kwam: „Onteigening van.de vooxduintjes bij de spoorwegovergang heeft in het huidige stadium niet veel zin, daar overeenkom stig het in staat van wording verkerende uitbreidingsplan-in-hoofdzaak voor Velsen Noord bij het gereedkomen van de tunnels onder het Noordzeekanaal een veel verder gaande sanering ter plaatse zal moeten plaats hebben." SCHEEPVAART IJMUIDEN Zondag 6 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Aralizz van Oxelosund. Vinga van Vesteras. Rubicon van Cardiff. Manoeran van Antwerpen. IJstroom van Fowey. Gooiland van Hamburg. Swift van Londen. Grebbestroom van Londen. Jelö van Oslo. Maria Theresia van Norfolk. Graculus van Rotterdam. Vechtstroom van Hull. Cas tillo Bellver van Bilbao. Kurt van Rotter dam. Jans van Londen. Frisian Coast van Newcastle. Othrys van Rotterdam. Halton R. Carey van Newport News. Vertrokken zijn: Roebiah naar Karlshamn. Samba naar Oxelosund. Unitas naar Hart lepool. Carpo naar Belfast. Arriero naar Hamburg. Americain Jurist naar Rotterdam. Tabian naar Hamburg. Hercules naar Rot terdam. Hydra naar Bremen. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 De Groenteman. 9.40 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Orgel en accordeon. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Zwitsers ensemble en soli9te. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse Buren. 16.05 Kinderkoor. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.30 RVU: „Het Technische Hulp programma van de UNO voor Afghanistan en minder ontwikkelde gebieden". 19.00 Voor kinderen. 19.05 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Koor. 19.50 Militaire reportage. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Platen. 21.25 In een lijstje, causerie. 21.30 Orkest. 22.00 Dit is uw land, uw volk, klankbeeld. 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazz. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.45 Licht baken, causerie. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest en solist (12.3012.33 Weerbericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Kamer orkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Platen. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor zieken. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sport. 18.30 Platen. 18.45 Cursus voor lekenspelers. 19.00 Hier is vrij Europa", vaudeville-pro gramma. 19.30 Platen. 19.40 Dit is leven. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Philharmonisch orkest en solist. 21.10 Dokter. Daarna: Cello en piano. 21.45 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23,00 Nieuws. 23.15 Gezond gezin, causerie. 23.2524.00 23.25—Platen TELEVISIE (zender Lopik) Experimenteel programma. 20.1521.45 Foto-reportage; Film; „Kampvuren langs de Evenaar"; Weeroverzicht; Theaterbureau „T. Ie Fikaro". ADVERTENTIE Na de vaststelling van het „plan-in- hoofdzaak" voor Velsen Noord en van de daarnaar gerichte „plannen-in-onderdelen" kan opnieuw onder de ogen worden gezien in hoeverre tot aankoop of onteigening van bestaande percelen moet worden over gegaan. De Wijkerstraatweg zal als weg voor het doorgaande verkeer na het gereedkomen van de tunnels komen te vervallen, zodat uit dien hoofde verbreding van het profiel niet noodzakelijk is te achten. Er is in het begrotingsrapport gespro ken over de hinder, die de fietsers ter hoogte van „Beeckenstein" soms heb ben van verblindende autolichten en de vraag werd daaraan vastgekjioopt of de politie er niet eens een stokje voor zou kunnen steken. Er zal bijzondere aandacht aan worden besteed, antwoord de het college maar vertelde er eerlijk heidshalve direct bij, dat de automobi listen wel eens „de volle mep" moeten geven omdat de fietsers niet dimmen... In het rapport van de gemeenteraad over de nieuwe gemeentebegroting komt onder meer ook de straatver lichting aan de orde en een der raads leden vroeg, of burgemeester en wet houders ook van oordeel zijn dat de voornaamste verbindingsstraten ter- wille van de veiligheid behoorlijk ver licht moeten zijn, zodat het niet nodig is honderden meters in de duisternis te gaan. Hij achtte dit zeer noodzakelijk op punten, waar de openbare veilig heid alles te wensen overlaat; b.v. waar niet gebouwd is. Een ander lid had met genoegen gezien, dat de verlichting van de Kennemerlaan is verbeterd. Onlangs is in de raad de toe zegging gedaan, dat ook de verlichting van de Hoofdstraat te Santpoort een verbete ring zal ondergaan. Als duistere punten in de gemeente wer den aangewezen: het station Velsen-IJmui- den (O.) (een lid verzocht hier een ander project van verlichting, daar het hier de entree van de gemeente betreft); nabij de Geref. Kerk aan de Burg. Rambonnetlaan; het Oosterduinplein; IJmuiden (W.) vooral rondom de Vishallen; het Kerkpad te Santpoort; de noodwoningen te Velsen (N.) en in het algemeen de buitenwijken. Ook natriumverlichting werd in de aan dacht van het college aanbevolen. HAARLEM Dinsdags, en Vrijdagsavonds na afspraak Uiteraard is de toekomst van Velsen een bepalende factor geweest bij het opstellen van het rapport door de raad over de be groting-1952 en de tunnelbouw, die dit voorjaar weer ter hand wordt genomen, bracht verscheidene wensen naar voren. Een der raadsleden-rapporteurs vroeg namelijk B. en W. aandacht te besteden aan de nauwe viaducten in Velsen-IJmui- den Oost met het oog op de komende ver plaatsing van de ponten. Het college diende als volgt van repliek, daarbij eveneens ingaande op een vraag over een voetpad van de Zeeweg naar de Troelstraweg: Het maken van een voetpad van de P. J. Troelstraweg naar de Zoutmanstraat als aansluiting op het trottoir langs de Lange Nieuwstraat is, in verband met het vrij aanzienlijke voetgangersverkeer van het station Velsen naar de Lange Nieuw straat, reeds overwogen. Het wederop- bouwplan voorziet niet in een dergelijk pad, zodat de eventuele aanleg van dit pad geheel op kosten van de gemeente zal moe ten geschieden, tenzij het in de wijziging van het wederopbouwplan D wordt opge nomen en als zodanig door het rijk wordt geaccepteerd. De vraag is echter of het pad een blijvend karakter kan dragen wegens Ondanks het verblijdende feit, dat de uniforme vuilnisemmers als zodanig door de hele gemeente Velsen met ge juich begroet zijn, is er in de loop der tijden nog al het een en ander over te doen geweest over de huur dezer meu belstukken en de eigendomsrechten der zelven. Twee raadsleden hebben het in hun oordeel over de begroting niet kun nen verzwijgen, dat er wel eens onte vredenheid ontstaat, als een propere Velsenaar verhuist en dan in het bezit komt van een emmer, die door zijn minder propere voorganger werd on derhouden. Of die emmer niet onder de hoede van de oorspronkelijke huurder kan komen, vroegen deze raadsleden. Het college zag dit bezwaar ook, zei echter, dat in geval van verwaarlozing een klacht tegen de wangebruiker kan worden ingediend, dat dit nog maar één keer is gebeurd en dat het andere sys teem een nogal omslachtige administra tieve wijziging zou vragen. Aantal „binnenkomers" in 1951 groter dan in 1950 Er is reeds vrij veel aandacht besteed aan het feit, dat de Rotterdamse haven in 1951 13.556 schepen heeft verwerkt. De IJmuidense vissershaven is echter niet minder groot, zij het in het kleine. Vorig jaar zijn in totaal 14.135 schepen de vis sershaven binnengevaren met een totale inhoud van 3.177.310 m3., zodat hier van een intensievere havenbeweging gesproken kan worden in vergelijking met Rotterdam. In 1950 kwamen 12.941 schepen binnen met een totale inhoud van 2.889.829 m3. de de geprojecteerde bebouwing langs Zoutmanstraat. Deze kwestie zal nog nader worden be zien, doch tegen de aanleg van een even tueel tijdelijk pad bestaat uiteraard geen enkel bezwaar. Onder de kapitaaldienst is onder herbouwplan C een post van 20.000 uitgetrokken voor incidentele weg- en trot- toiraanleg. Voor zover het de verbetering van de Stationsweg betreft wordt door B. en W. verwezen naar het onmiddellijk voorgaand antwoord. Vermeld zij nog, dat het in de bedoeling ligt om de te wijzigen verkeers- oplossing in verband met de toekomstige verplaatsing .van de pontveren in 1952 in studie te nemen, en ter zake in overleg te treden met de Rijkswaterstaat en de Nederlandse Spoorwegen N.V. Eerherstel maar nog geen overplaatsing Een der Velsense raadsleden had ver nomen, dat aan een hoofdinspecteur, wiens naam in de personeelsstaat voor komt, rechtsherstel zou zijn verleend. Hij vroeg, indien dit juist is, of dit reeds lang bekend was en, zo ja, waarom het dan jzo lang geduurd heeft, eer men hier aan ge volg gegeven heeft. Brengt dit rechtsher stel kosten voor de gemeente of voor het rijk met zich mede, informeerdte hij. Op welke wijze is het mogelijk, dat deze hoofdinspecteur salaris ontvangt en niet zijn taak vervult, ondanks het feit, dat hij niet ziek is? Een ander lid wilde weten, wat dit de gemeente kost per jaar en of er meer van dergelijke figuren in de gemeente zijn. Hoewel hiermede buiten de competentie van de raad wordit getreden, antwoordde de burgemeester: Het .rechtsherstel aan deze hoofdinspec teur is verleend onmiddellijk nadat de ambtenarenrechter had uitgemaakt, dat de betrokkene die in de bezettingstijd naar elders was bevorderd ambtenaar van de gemeente Velsen was gebleven. De minister van Binnenlandse Zaken heeft bepaald, dat deze hoofdinspecteur boven de normale sterkte van het corps mag worden aangehouden, in verband waarmede het rijk naar de gewone normen in de kosten een bijdrage verleent. Dit be tekent dat een bedrag van rond f 4000. ten laste van het rijk komt. Een van de overwegingen, die de ambte narenrechter tot zijn uitspraak hebben ge leid, is de toezegging van de zijde van het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat overplaatsing naar elders van de betrok kene zal worden bevorderd; per brief van 19 December heeft d'e minister echter mede gedeeld, dat hij met betrekking tot dat verzoek, afgezien van nog lopende proce dures, ,,tot zijn leedwezen vooralsnog geen mogelijkheid ziet". In afwachting van de beslissing van de minister en mede in verband met de om standigheid, dat voor deze hoofdinspecteur in het politiecorps te Velsen geen plaats beschikbaar is, verricht hij na gepleegd overleg met het ministerie geen dienst. Op de laatste vraag wordt ontkennend geantwoord. „Kom maar met je schilderijen is uiter aard makkelijk te zeggen, maar niet zonder hoofdbrekens uit te voeren", aldus stelde de voorzitter van „Felison", dokter A. W. Oepts, Zaterdagmiddag vast in de expositie ruimte aan de Heidestraat, waar de ten toonstelling van werken van de Santpoort- se schilder D. van der Molen om half vier is geopend. „Wij hebben steeds weer een aantal pro blemen op te lossen, waarbij wij echter voortreffelijk geassisteerd worden door in stellingen en mensen die ons streven de bevordering van de beeldende kunsten in Velsen een goed hart toedragen". De heer Oepts dankte in zijn openingsspeech de cultureel ambtenaar, de heer A. de Man, het college van Burgemeester en Wethou ders, speciaal wethouder De Boer, en de verenigingen en instanties, waarmee „Feli son" de beschikbare ruimte mag delen. „Ik ben mezelf eveneens dank verschul- died" zei de voorzitter vooi'ts. „Ik ben de man, die zo gelukkig is geweest de Sant- poortse schilder te hebben overgehaald hier te exposeren. Het was overigens geenszins eenvoudig, want de heer Van dei- Molen is een bescheiden mens. Toen hij echter eenmaal over dit drempeltje heen gestapt was ging het direct veel makke lijker. Deze schilder is een gevoelig man, die er, niet van houdt om aan de weg te timmeren. Het is toch wel goed zijn kunst eens onder het publiek te brengen. Ik mag wel zeggen, dat alleen zijn haar de zeven kruisjes ver raadt, want wanneer wij zijn werk bekij ken, valt het op, dat de heer Van der Molen jong is in zijn opvattingen. Hij werkt met een vuur en een élan waar wij grote be wondering voor moeten hebben." De heer J. Hesselinge, secretaris van „Fe lison", onder wier auspiciën deze expositie georganiseerd is, zeide veel respect te heb ben voor het aanpassingsvermogen van de echtgenote van de schilder. Het dochtertje van de heer Hesselinge bood als vervolg op de woorden van haar vader, mevrouw Van der Molen een ruiker chrysanten aan. Veel interesse Dat er belangstelling bestaat voor deze tentoonstelling, bleek Zaterdagmiddag overduidelijk. Een groot aantal dames en heren, groter dan in het verleden het geval is geweest, bekeek het frisse en levendige werk van de schilder, die op de tweede pa gina van de catalogus der geëxposeerde werken schrijft: „Mijn gevoelsneigingen gaan tegelijk uit naar kleur en evenwichtige ordeschikking. Dat wijst mij als dwingend naar een stilis tische werkwijze. Mijn ordeschikking regelt de kleur en de kleur dienovereenkomstig mijn ordeschikking, met dien verstande, dat de kleur lichtdragend moet worden. Hiermee is aangeduid het kenmerk van mijn werk." ADVERTENTIE Kalvcrstraat 20 - IJmuiden-Oost - Tel. 4806 ADVERTENTIE Trompstraat 1618 - IJmuiden-Oost Telefoon 4938 Het door ons vele malen als misstand ge signaleerde woonwagenkamp in de ge meente Velsen bij de plaatwellerij in Noord (overigens een misstand, waar de gemeente geen schuld aan had) heeft ook de gemeenteraad bij het begrotingsonder- zoek bezig gehouden. Op de desbetref fende vraag antwoordde het college: Plet woonwagenkamp bevindt zich op een plaats, waar het in verband met de bouw van de tunnel niet te handhaven is. Reeds jaren is dit een onderwerp van voortduren de zorg. Gelet op de tijdelijke aard van het huidige kamp zijn in 1951 slechts proviso rische voorzieningen getroffen. Dit zal ook in 1952 noodzakelijk zijn. In 1951 is het zoeken naar een geschikte plaats voor de vestiging van een definitief kamp voort gezet, met inschakeling van de commissie voor Openbare Werken. Een oplossing voor dit vraagstuk is nog niet gevonden, doch een reële mogelijkheid voor een oplossing is op het ogenblik in onderzoek, namelijk in de omgeving van de rioolwaterzuivering langs de Amsterdamseweg. Hiervoor is de medewerking van de Rijkswaterstaat nodig, welke mogelijk kan worden verkregen. De uitvoering van de tunnelwerken, welke naar kan worden verwacht in 1952 zal aan vangen, zal verplaatsing van het kamp binnen enkele jaren aan de orde stellen. en nam te Iaat afscheid Bijna twee jaar na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer W. J. F. Laurent, metaalbewerker-monteur in de mechanische werkplaats van Van Gelders papierfabriek Zaterdag afscheid genomen. Omringd door de collega's, die in de werkplaats bijeen waren, is hij toegespro ken door de heer J. Grinwis, chef van de afdeling. Deze herinnerde er aan hoe de heer Laurent, „uitgeleend" door een Am sterdamse firma, kennis maakte met de papierfabriek en daarna al gauw van pa troon veranderde. Spoedig bleek dat hij zijn specialiteit vond in de meetmolens van de houtstof- fabriek, welk werk zo goed werd verricht, dat hij ook in de zusterfabri'efcen onmis baar werd. Toen de revisie van papierma chine 5 zou woröle-n uitgevoerd werd zijn pensioen zelfs uitgesteld! De heer Grinwis dankte de heer Laurent voor zijn grote verdiensten ■tfoor bedrijf en af del i ngsp orsoneel Namens alle mede-arbeiders wees de heer A. Mol op de grote vitaliteit van de heer Laurent, die hij nu nog bezit maar vooral ook op de collegialiteit, die hij al de jaren door in de omgang met zijn mede werkers heeft getoond. Een enveloppe gaf uitdrukking aan de dank. Nadat de heer Laurent zijn kame raden wederkerig had bedankt nam hij af scheid van de directie. Grondstoffenaanvoer Zaterdagmorgen is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Zweed se s.s. „Finn", dat van Sandarme een lading van 1600 ton cellulose, bestemd voor zus- terfabrieken, aanvoerde. De nog in Kersttooi prijkende gelagka mer van café „De Postduif" aan de Ka naalstraat in IJmuiden mocht zich Zater dagavond in een ongemeen-grote belang stelling verheugen. Dit gold niet zozeer de „tap" als wel de gevederde gasten, wier „tenten" er tot Zondagmiddag vijf uur wa ren opgeslagen en die het bekijken volko men waard waren. Honderdvijftig postduiven, ingezonden door 29 leden van „Oranje Nassau", para deerden er in hun getraliede verblijven op een wijze, die zelfs menige mannequin op een modeshow tot lering, zou hebben kun nen strekken. De heer T. J. Werter, keurmeester te Leiden, heeft het dus niet gemakkelijk ge had bij de waardering van de diertjes, die alle op vliegtype gekeurd moesten wor den. Het begon er al mee dat deze 150 9. De schutters knalden er lustig op los, en menige fraaie treffer werd er onder algemeen gejuich geplaatst. Het was, om kort te gaan, een leuk vermaak dat daar bedreven werd, en stellig zaten de schut ters in spanning wie hunner met de fraaie prijzen zouden gaan strijkenmaar Panda's merkwaardige metgezel gaapte diep en sprak op verongelijkte toon: „Ach, hoe ongeheurd vervelend! Ik dacht toch heus met een gewaepende boevenbende te doen te hebben en wat zien we? Schut ters! Bah! Hah?" „Nou maar ik vind over zijn schouder en vervolgde zonder om h ID 4- f" M n/ï T~l n u rl rt TT>Z X. .1. i 111 t i het wat aardig!", zei Panda. „Het is toch leuk om te kijken en moet je eens zien hoe goed ze schieten! Het lijkt me ontzet tend moeilijk om de roos te raken!" „Wat? Moeilijk? Kom, kom, zag! Kinderspel!", kreunde de vreemdeling. „Ik heb het scherpschieten wel eens als afleiding be oefend, maar ik ben er weer mee opge houden. Het is in het geheel niet aerdig onbeschrijflijk vervelend is hetmoet je zien, hahen hij nam een geweer op, vuurde er twee maal achtereen mee te zien: „Allebei raek! Niets aen! Hoogst vervelend!" De beide schoten hadden de roos getroffen, elk van een verschillende schietschijf; en de ontsteltenis onder de schutters was dan ook groot. Maar de zonderling sprak tot de geheel verblufte Panda: „Laat ons gaan, hah? Het is hier naer! Ik zou zo'n schijf niet kunnen mis sen, al zou ik willen! Bah!" Panda was blij, dat hij er deze keer tenminste geen weddenschap aan had verbonden. duiven en doffers gerangschikt waren in niet minder dan twintig klassen. En toen het ging om de mooiste vogel van de hele tentoonstelling bleken er drie te zijn met een gelijk aantal punten. Ten slotte werd deze prijs toegekend aan de heer K.Klepper voor de mooiste doffer (oud). De mooiste duif (oud) behoort aan de heer A. Verdikt en wat de jonge vogels betreft, kregen A. J. Ham en J. D. Kist de Ruiter een ereprijs respectievelijk voor een doffer en een duif. Deze vier vogels ble ken dus in kwaliteit, lichaamsbouw, plui mage en vliegcapaciteit bovenaan te staan. Het kan best voorkomen bij een keuring als deze, merkte de keurmeester op, dat een uiterlijk zeer mooie vogel bij het kwa lificeren achter staat bij een minder mooie. Naar eer en geweten heeft daarop de heer Werter de eex-ste prijzen in de onderschei dene klassen toegekend aan de volgende inzenders: In klasse I (blauw-blauwkras en zwartkras doffers-oud): D. Bannink. Klasse II, zelfde type vogels, duiven-oud: J. D. Kist de Ruiter. Klasse III: bont, doffers-oud: K. Klepper. Klasse IV: bont, duiven-oud: A. Verdikt. Klasse V: niet ge noemde kleuren, vliegcapaciteit 100300 k.m. doffers: K. Klepper. Klasse VI: dui ven: C. Zwanenburg. Klasse VII: 300 en meer kilometers, doffers: A. de Waard. Klasse VIII: duiven: J. D. Kist de Ruiter. Klasse IX: bont, doffers: J. Wijker Jr. Klasse X: duiven: A. de Waard. Klasse XI: niet genoemde kleuren, doffers: D. Ban nink. Klasse XII: duiven: J. Kraayenoord. Hierna kwam de jonge generatie aan de beurt en hierbij viel in klasse XIII, jonge doffers, de eerste prijs aan A. J. Ham ten deel. Klasse XIV, jonge duiven: E. Broek. Klasse XV: bonte jonge doffers, kon het niet verder brengen dan een tweede prijs voor B. Visser. Klasse XVI: blauw-bonte jonge duiven: le prijs: A. J. Ham. Klasse XVII viel geheel buiten de prijzen.- Klasse XVIII, niet genoemde kleur jonge duiven: J. C. Vlugt. Klasse XIX: late jonge dof fers: A. Verdikt en klasse XX: duiven: J. D. Kist de Ruiter. Voorzitter Kist de Ruiter heeft bij de opening van de tentoonstelling dank ge bracht aan inzenders, schenkers van ere prijzen en aan de keurmeester en de wens uitgespx-oken dat het komende vliegseizoen voor „Oranje Nassau" goed mocht zijn: de duivenhouders in Oud-IJmuiden, die vaak maar over weinig ruimte voor hun vogels beschikken, hebben aan de verzorging hun handen vol en het verlies van „goede krachten", is een ware handicap voor hen. Adviseur. Volgens het Egyptische dagblad „Al Misri" zou de Egyptische regering dr. Hjalmar Schacht, minister van Fi nanciën onder Hitier, hebben uitgeno digd als haar financiële raadgever op te treden. Schacht zou geneigd zijn het aanbod te aanvaarden. Botsing. Bij een botsing tussen een autobus en een tram te Salvador in de Brazi liaanse staat Bahia, zijn vijftien perso nen om het leven gekomen en twintig ernstig gewond. De bus stond meteen irx lichterlaaie, tengevolge waarvan ver scheidene inzittenden ixx de vlammen omkwamen. Eigen Paus. Volgens missionarissen, die uit communistisch China te Hongkong zijn aangekomen, hebben de Chinese communisten onlangs aartsbisschop Paul Wang van het diocees Nantsjang in de provincie Kiangsi uitgenodigd Paus van de Rooms-Katholieke kerk in China te worden. De aartsbisschop heeft het voorstel van de hand gewezen. Een an dere Chinese katholieke px-iester, die zich in gevangenschap bevindt, zou een zelfde aanbod eveneens hebben afge slagen. Schapendoder. Honden hebben Zondag avond te Tenbury Wells in Worcester shire (Engeland) een kudde van 52 stamboekschapen ter waarde van onge veer 7000 gulden aangevallen. Slechts drie schapen konden ontsnappen. De overigen waren zozeer verminkt, dat zij zelfs niet meer geschikt waren voor consumptie. Reactie. Ds. Niemöller, hoofd van de Evan, gelische kéjfk in Duitsland, heeft Zon dagnacht de Kerstdienst van de Russi sche Orthodoxe kerk, die door patriax*ch Alexei in de Ilochsofsky-kathedx-aal werd geleid, bijgewoond. Tevoren had hij in de Baptistenkex-k te Moskou, welke gevuld was met 2000 mensen, een preek van ongeveer een half uur ge houden. Bij het afscheid wuifde de ge hele menigte met zakdoeken naar ds. Niemöller, die zei, dat hij nog nooit een gemeente had gezien, die zo op zijn woorden reageerde. Protest. De Oostenrijkse communistische en socilaistische partijen ieder afzonderlijk hebben een opx-oep gedaan om heden ochtend een algemene staking van één uur te houden. De staking is bedoeld als protest tegen het teruggeven van 82 landgoederen aan Pi-ins Rüdiger Sta rhemberg. Stax-hemberg, die thans in Argentinië woont, was de oprichter en leider van de „Heimwehr", een uiterst rechtse geüniformeerde ox-ganisatie, die gewapende steun gaf aan de staatsgre pen van Dollfuss in 1934. De landgoe deren werden in 1938 door de nazi's onteigend. Duizenden ax-beiders hebben aan de oproep gehoor gegeven. Ondergrondse. In Rome heeft een Tsjecho- slowaakse Katholieke vluchtelingenor ganisatie gemeld, dat de Tsjechoslo- waakse veiligheidsdienst aartsbisschop Beran naar een andere gevangenis heeft overgebracht om te voorkomen, dat hij door ondex-gx-ondse strijders zou worden bevrijd. Volgens de organisatie zijn de leiders van de beweging, die mgr. Beran wilde bevrijden, gearresteerd, doch be staat de beweging zelf nog. Operatie. In Parijs is Zaterdag bekendge maakt, dat generaal De Lattre de Tas- signy, de bevelhebber der Franse strijd krachten in Indo-China, Zaterdagmor gen in een kliniek bij Parijs onder gun stige omstandigheden een operatie heeft ondex-gaan. Er zullen geen bulletins over zijn gezondheidstoestand worden gepubliceerd. Tegen. In een door de voorzitter van de West-Duitse communisitsche partij ge tekende brief heeft het bestuur van die partij een beroep gedaan op de sociaal- democi-atische oppositie om met de communisten samen te werken tegen het plan-Sehuman. Volgens deze brief moeten bijeenkomsten en stakingen worden gehouden om te tonen, dat de ax-beiders „zich niet in de Amerikaanse oorlogsmachine willen laten dwingen". Samenwerking. Het in West-Berlijn ver vaardigde geneesmiddel tegen de ziekte van Hodgkins, dat met medewerking van Amerikaanse, Franse en Russische instanties per vliegtuig uit Berlijn naar Algiers is overgebracht, is Zaterdag de 30-jarige Fransman, die daar in levens gevaar verkeex-de, toegediend. De be handelende geneesheer heeft verklaax-d, dat zijn toestand bevredigend is. Dok ters van de kindex-kliniek van Moestafa te Algiers hebben besloten meer van het serum te vragen, dat zij een zesjarig patientje, dat aan dezelfde ziekte lijdt, willen toedienen. Onder leiding. Generaal Fang Ming, bevel hebber van het Chinese volksleger in Tibet, heeft de Dalai Lama een schrijven overhandigd van Mao Tse Toeng. De generaal heeft regering en volk van Tibet dank gebracht voor „de aan het volksleger verleende hulp bij de actie in Tibet" en de wens geuit, dat de Pantsjen Lama en de Dalai Lama ge zamenlijk de opbouw van het nieuwe Tibet onder leiding van president Mao Tse Toeng ter hand zullen nemen. Mening. Kardinaal Spellman, aartsbisschop van New York, is uit Tokio in de hoofd stad van Formosa, Taipeh, aangekomen. In een toespraak, die hij kort na zijn aankomst hield, zeide hij onder meer: „Generalissimus Tsjiang Kai-Sjek is een groot leider, die vele jaren iieeft ge streden voor de vrxjheid der wereld". Kardinaal Spellman heeft gisteren Tsjiang Kai-Sjek en andere leiders der Chinese nationalisten ontmoet. Büna 8 millioen kilo verse haring meer dan in 1950 In het afgelopen jaar kwam in totaal 70.839.628 kilo vis aan de afslag in IJmui den, hetgeen 28.647.871 gulden opbracht. In 1950 bedroeg de totale aanvoer 57.283.173 kilo, waarvoor 22.114.076 gulden werd ontvangen. Hiex-mee wordt dus de belangrijke toename van aanvoer en op brengst geïllustreerd. In 1951 kwam onge veer 29 y„ millioen kilo verse haring aan de markt tegen 21.8 millioen kilo in 1950. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Ku- Klux-Klan". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Kim". W. B. Theater, 8 uur: „De kopervallei". Dinsdag 8 Januari. Kennemer Theatex', 7 en 9.15 uur: „Ku- Klux-Klan". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Kim".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2