Kabinet - Pleven struikelde reeds over eerste vertrouwenskwestie Amerikaans - Brits - Franse militaire conferentie Weerbericht Val van de vijftiende na-oorlogse regering verwekt ernstige crisis Drie mannen achter Stalin Haarlems Dagblad Braille Staking in Port-Said blokkeerde scheepvaart SOCIALISTEN STEMDEN TEGEN Canadees stadje in brand Eisenhower hult zich in nevelen NA CHURCHILL-TRUMAN Over problemen van Zuid-Oost-Azië Het woord is aan. Subsidie van 20 pet. voor schilderwerk Dr. Dibelius staat achter ds. Niemöller Russische resolutie door Westelijken geamendeerd Wapens in beslaggenomen op de „Modjokerto" Amerikaans presidentschap Belgische regeringscrisis uitgesteld Mits uitgevoerd voor 31 Maart 1952 West-Duitslands bijdrage voor het Europese leger Politieke UNO - commissie Stilstand in Korea 66e JAARGANG No 153 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 8 JANUARI 1952 IJmuider rant VELSER OPRECHTE HAA-RI/EMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 6 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 27S107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET WAS ZONDAG precies honderd jaar geleden dat Louis Braille te Parijs stierf. Deze Fransman had het blinden- schrift uitgevonden, dat door zijn eenvoud alle vroeger bedachte systemen in bruik baarheid overtrof en dat dan ook overal ter wereld als goede oplossing werd aanvaard en sindsdien toegepast. Een Schotse zende ling, dr. Murray, heeft het zelfs aan het Chinees weten aan te passen. Vóór Braille's tijd had men eerst gepoogd, blind-geboren kinderen lezen te leren door de gewone Latijnse letterbeelden in relief te brengen. Dat was het logische begin. Daarna be proefde men het met verschillende stelsels van lijnen en punten, die niet algemeen in gang vonden. Braille maakte in 1829 zijn reliëfschrift bekend, dat de plaatsing van zes punten in een rechthoek (twee in de breedte, drie in de hoogte) als grondslag heeft. Die zes punten maken 63 verschillen de combinaties mogelijk; behalve als letters worden zij gebruikt voor leestekens en samentrekkingen. Braille's uitvinding is voor talloze blin den een grote levensvervulling geworden. Zij heeft ook een aantal onder hen, die bij zondere gaven bezaten, geholpen die te ontwikkelen en ondanks het tragisch ge mis van hun gezichtsvermogen buitengewo ne prestaties in hun leven te volbrengen, in sommige gevallen zelfs leidende posities in te nemen. Eigenlijk geldt dat ook voor Louis Braille zelf. Hij leefde niet lang: hij werd maar 43 jaar oud. Niettemin had hij een levenswerk kunnen volbrengen dat zijn naam onsterfelijk heeft gemaakt, nadat hij, reeds als driejarige blind gewor den, als zestienjarige in het Instituut voor Jonge Blinden te Parijs was opgenomen. Daar onderscheidde hij zich door zijn ijver en bekwaamheid en binnen weinige jaren werd hij tot repetitor van het instituut be noemd en ving aan zijn stelsel te ontwik kelen. Ook in ons land nemen bij het onderwijs aan blinden er bestaan zoals men weet verscheidene bijzondere scholen voor de boeken vervaardigd in Braille schrift natuui-lijk een belangrijke plaats in. En wie denkt aan de verlichting van een zo zware beproeving als kinderen en vol wassenen ten deel valt, die door blindheid getroffen worden, moet wel met warmte en bewondering over een man als Louis Braille spreken. Met een zucht ervaart men zo vaak dat uitvindingen, velerlei wonderen der techniek, in de eerste plaats worden ge bruikt om de strijdmethoden in de oorlog te „verbeteren", zoals dat pleegt te heten. Niet alleen geldt dat voor een vinding als die van Braille niet, maar integendeel heeft zij juist ten aanzien van slachtoffers van de oorlog zoveel goeds kunnen uitwerken. Vooral na de twee wereldoorlogen zijn tal lozen erdoor gebaat. Na de eerste wereld oorlog gaven statistieken het aantal blinden (boven de zestien jaar) in Engeland en Wales aan als bijna 45.000, in de Verenigde Staten als 75.000. in Frankrijk als 29.000, in Duitsland als bijna 36.000. In al die ge vallen, en in andere landen, waren daar al duizenden oorlogs-slachtoffers bij. De Ne derlandse statistiek van diezelfde periode gaf een totaal van bijna vierduizend vol- ledig-blinden aan. Een van de merkwaardigste carrières van blinden is zeker die geweest van de Engels man Henry Fawcett, politicus en econoom, die na een brillante studietijd in Cambridge op zijn vijfentwintigste jaar blind werd door een verdwaald schot hagel, tijdens een jachtpartij, uit zijn vaders geweer. Zijn eerste woord was „Dit zal geen verschil maken" en hij zette door. Als specialist in politieke economie schreef hij een boek (1853) dat gedurende lange tijd als stan daardwerk gold. In datzelfde jaar verwierf hij een professoraat te Cambridge. In 1865 werd hij tot lid van het Lagerhuis gekozen in het district Brighton en in zijn latere politieke loopbaan verwierf hij zelfs als Postmaster-General (een post die verge lijkbaar is met die van onze directeur- generaal der P.T.T.) een zetel in de rege ring. Als zodanig onderscheidde hij zich bijzonder; hij voerde verscheidene verbe teringen en nieuwe methodes in de dienst in, die een succes bleken te zijn. Men kan aan anderen denken: aan Helen Keller, die als kind door een ziekte zowel het gezichts vermogen als het gehoor verloor en niette min grote intellectuele prestaties in haar leven volbracht, aan de beeldhouwer Vidal, de Belgische politicus von Rodenbach, aan tal van musici vooral, die het ondanks zo zware tegenslag ver in hun kunst brachten. Niet alleen voor bijzonder begaafde blin den maar ook voor talloze anderen heeft Braille, zelf één van hen, een groot werk gedaan. En menige ziende heeft zich later in dienst van dat werk gesteld door boeken in Brailleschrift over te zetten. Wie een van hen gekend heeft, die daar gedurende vele jaren zijn tijd en toewijding aan gaf denkt ook aan hem met respect. R. P. Tengevolge van een staking van 1500 ar beiders van de Suez-kanaalmaatschappij lag alle scheepvaartverkeer bij Port Said gisteren vijf uur stil. Hierdoor konden onder andere zes Russische treilers niet meren. Deze schepen, die begeleid worden door een bevoorradingsschip, vormen de voorhoede van een vloot van 33 vissers vaartuigen, die via het Suez-kanaal op weg zijn naar Wladiwostok. De Russische sche pen gingen enige mijlen buitengaats voor anker. Zij zouden waarschijnlijk heden de haven binnenlopen. Een functionaris van de kanaalmaat schappij te Ismailia was van oordeel, dat de staking was bedoeld als protest tegen de dood van twee arbeiders der maatschap pij, die in de afgelopen week bij ongere geldheden tussen Britse troepen en Egyp- tenaren te Suez om het leven zijn gekomen. Het Belgische ministerie van Buiten landse Zaken heeft Maandag bekend ge maakt, dat aanvaarding van de geloofs brieven van de nieuw benoemde Egyptische ambassadeur in België, die gesteld zijn uit naam van de „Koning van Egypte en de Soedan", aoor de Belgische regering niet geacht wordt van politieke betekenis te zyn. (Van onze correspondent te Parijs) Gisteravond om kwart over zeven heeft de Franse Nationale Vergadering het kabi- net-PIeven (het vijftiende sinds de bevrij ding) haar vertrouwen opgezegd. De pre mier had Vrijdag en Zaterdag niet minder dan acht vertrouwenskwesties gesteld, maar nummer één, de sanering van het spoor wegbedrijf betreffende, werd hem al fataal. Ondanks een laatste en dringend beroep op begrip van het parlement, waarbij Pleven de zware spoorwegtekorten onderstreepte, die elke poging tot nationale economische sanering tot een illusie maakten, werd hij met een tekort van bijna 100 stemmen (341 tegen 243) de laan uitgezonden. Bij zijn laatste vertrouwens-votum van Donderdag wist de president nog een ka rige meerderheid van zeven stemmen te verkrijgen. De socialisten, die zich toen van stemming onthielden, hebben gisteren, nu hun het politieke vuur nader aan de sche nen was gelegd, tegen gestemd. Zij voegden zich bij de communisten, Gaullisten, de boerenafgevaardigden van de onlangs uitgetreden landbouwminister Antier en nog enige andere afvalligen in de oppositie. Pleven, die aan het hoofd stond van een regeringsploeg, die haar basis in het zogeheten rechtse midden vond, is op de dag af vijf maanden aan het be wind geweest, nadat hij afgelopen zomer de eerste politieke crisis van de nieuwe legisla tuur, die niet minder dan een maand duur de, tot een precaire oplossing had gebracht. Algemeen was men in de wandelgangen van het Palais Bourbon gisteravond van oordeel, dat de crisis, die nu is uitgebroken, de vorige in ernst en waarschijnlijk in langdurigheid zal overtreffen. Gebleken is namelijk, dat een meerder- heid, welke tot constructieve arbeid in staat is, alleen te vinden is als de volgende for mateur er in slagen zal of de socialisten of wel de Gaullisten tot medewerking le bewegen. Beide mogelijkheden lijken ech ter voor het ogenblik even moeilijk te ver wezenlijken. Bij de socialisten heerst nog altijd een wrok tegen de nieuwe schoolwetten, die hun verhouding tot de katholieken nog steeds bederven en bovendien bestaat er hier in de lagere partijregionen een duide lijke weerzin opnieuw met de zogenaamde burgerlijke partijen in hetzelfde bootje te stappen. Bij de Gaullisten zijn zo mogelijk nog grotere weerstanden, al lijken van deze kant de laatste weken ook enkele tegemoet komende passen te zijn gedaan. Maar aan weerszijden, onder de Gaullis ten en de socialisten, hoopt men, dat de tegenpartij de eerste stap zal zetten. Pas na een overtuigend échec van die tegenstan der zou een van beiden misschien bereid zijn medewerking te verlenen, in de hoop aldus zijn politieke huid zo duur mogelijk te verkopen. Er zullen dus wel eerst uit voerige en tijdrovende besprekingen achter de schermen moeten worden gevoerd, aleer een formateur bereid zal zijn de kans te wagen. En daarna lijkt een succes voor de Kamer nog geenszins gegarandeerd. Het is mogelijk, dat de Gaullistische frac tieleider Soustelle van president Auriol de eerste opdracht zal verkrijgen, om hem zijn onvermogen te laten bewijzen. Andere na men, die vannacht werden genoemd, zijn die van de ministers Bidault. Queuille en de rechtse afgevaardigden Lantier en de oud-premier Reynaud. Ongelegen moment Internationaal gezien is deze nieuwe crisis op een uiterst ongelegen moment uit gebroken. Afgezien van de UNO-zittingen, waarbij Frankrijk als gastheer fungeert, staan er voor de komende weken de uiterst belangrijke besprekingen over het Europese leger op de agenda. En bij die laatste kun nen er met een demissionaire Franse mi nister van Buitenlandse Zaken weinig spij kers met koppen worden geslagen. Het is dan ook niet uitgesloten, zo werd in Parijs gemeend, dat de conferentie van het Atlan tisch pact, die voor omstreeks midden Fe bruari te Lissabon op het programma staat, ten gevolge van de binnenlandse politieke gebeurtenissen in Frankrijk nogmaals zal moeten worden uitgesteld. Gezien de grote moeilijkheden, die ten aanzien van het Europese leger tengevolge van het Benelux-standpunt -bestaat, moei lijkheden, die weinig kans maken volgens de Franse wensen te worden opgelost,wordt hier wel de veronderstelling geuit, dat de regering niet geheel zonder voldoening het veld zou hebben ontruimd. Maar door andere verantwoordelijke kringen worden niet zonder spanning de reacties uit Washington afgewacht. Men is zich daar namelijk terdege het gevaar be wust, dat de Amerikanen bij een nog lan ger uitstel de Duitse herbewapening buiten het Europese verband opnieuw aan de orde zullen stellen. Het zijn vooral deze moge lijkheden en overwegingen, die de nieuwe Franse crisis haar beklemmende en zelfs dramatische accenten verlenen. SEPT ILES (Quebec, Canada) (Reuter). Gisteravond is de helft van het 3.600 inwoners tellende Canadese stadje Sept lies aan de St. Laurence, afgebrand. Van morgen vroeg laaide het vuur, dat men onder de knie dacht te hebben, weer op. In een opslagplaats ontploften zuurstof- flessen en de vlammen laaiden dertig meter hoog. De brand dreigt zich nu uit te brei den naar verschillende grote olietanks in de nabijheid. Met behulp van bulldozers werpt men banken sneeuw op om de brand in te perken. Er is geen bluswater. De St. Laurence baai ligt dichtgevroren. Er heerst een temperatuur van 25 graden on der nul. De burgemeester van Sept lies heeft de noodtoestand afgekondigd. Ouden van da gen en kinderen zijn in de afgelopen nacht geëvacueerd. Een ooggetuige verklaarde, dat gisteren in enkele minuten tijd een warenhuis, een grote garage en een deel van het stadhuis in brand stonden. De hitte was zo intens, dat men niet rechtop in de hoofdstraat kon lopen. De mensen kropen op hun buik langs de grond om hun huizen te bereiken en te redden, wat er te redden viel. René Pleven (Van onze correspondent in Djakarta) In Pangkalpinang op Sumatra hebben Indonesische politiemannen aan boord van het schip „Modjokerto" van de Rotterdam se Lloyd een kist met wapens in beslag ge nomen. De „Modjokerto" kwam van Dja karta en was op weg naar Portugees Timor. De aanhouding geschiedde omdat niet vol doende papieren konden worden overge legd. PARIJS (Reuter). Generaal Eisenho wer heeft Maandag verklaard, dat hij „on der geen beding zou verzoeken van zijn taak ontheven te worden om te kunnen streven naar een benoeming in een poli tieke functie. Bij gebreke van een duidelijk verzoek tot aanvaarding van een politieke functie zou hij zijn volle aandacht en ener gie blijven wijden aan de vervulling van de vitale taken waarvoor hij was aange wezen." Eisenhower's verklaring was vervat in een formele mededeling voor de publica tie waarvan hij machtiging had verleend. Hierin zegt Eisenhower verder, dat de ver klaring, die Senator Lodge Zondag had uit gegeven, „een juiste weergave van de al gemene inhoud van mijn politieke opvat tingen en van mijn republikeinse gezind heid" was. Lodge deelde Zondag te Washington mede, dat hij Eisenhower's naam had in geschreven voor de voorverkiezing in New Hampshire van een republikeins candidaat voor het presidentschap. Generaal Eisenhower's eerste woord voerder, brigade-generaal Lanham, las de verklaring van de opperbevelhebber der Atlantische strijdkrachten voor en voegde er aan toe, dat generaal Eisenhower niet voornemens was over deze kwestie nog meer te zeggen. Het was de bedoeling van Eisenhower met deze verklaring zijn mede leven in de vraagstukken van het Ameri kaanse volk aan te tonen en tevens de Amerikanen en de volken van de andere landen van het Atlantisch pact te overtui gen van zijn volkomen besef van de grote verantwoordelijMieid, verbonden aan zijn huidige functie. BRUSSEL (ANP). De ontslagneming der homogeen-katholieke Belgische rege ring, die algemeen Maandag werd ver wacht, blijkt opnieuw uitgesteld te zijn in verband met de moeilijkheden, die eer ste minister Pholien ondervindt bij het zoeken van een opvolger. Na Maandag morgen ontvangen te zijn op het paleis, waar hij een langdurig onderhoud had met Koning Boudewijn, voerde de Belgische premier 's middags en 's avonds bespre kingen met katholieke politici. Na afloop van zijn besprekingen weigerde Pholien ook maar enige mededeling te doen. Het uitvoerend comité van de Belgische socialistische partij dat heden in vergade ring te Brussel bijeen is geweest, heeft een motie aangenomen, waarin nieuwe alge mene verkiezingen worden geëist „om een einde te maken aan het wanbestuur der homogeen-katholieke regering-Pholien". Otto Weiss: Een boek kan zo grote aanstoot geven dat de hele wereld het leest LONDEN (Reuter). Maandag heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen bekend gemaakt, dat volgende week in Washing ton een Amerikaans-Brits-Franse militaire conferentie over Zuid-Oost-Azië zal wor den gehouden. De conferentie zal volgen op de besprekingen tussen president Tru man en premier Churchill, aldus de woord voerder. In een verklaring van het Witte Huis is meegedeeld dat president Truman en pre mier Churchill Maandag hebben gespro ken over economische vraagstukken, welke verband houden met de Westelijke her bewapening. Er is een werkgroep inge steld, die zich bozig zal houden met enkele speciale vraagstukken betreffende de pro ductie van wapens, welke voor de Britse en Amerikaanse regeringen van meer dan ge woon belang zijn. Ook is van mening ge wisseld over algemene vraagstukken, sa menhangende met de organisatie van het Atlantische verdrag. De Amerikaan Char les Wilson, de voornaamste organisator van de Amerikaanse wapenproductie en de Brit Lord Cherwell, lid van Church ills kern kabinet, zullen de werkzaamheden der in gestelde werkgroep leiden. Wilson heeft de evenals een aantal Britse en Amerikaanse deskundigen. Ook de Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden was aanwezig. Maandag is tweemaal vergaderd, vandaag eveneens tweemaal. Volgens berichten van Amerikaanse zijde zou Churchill te kennen hebben gegeven bereid te zijn zijn persoonlijke invloed aan te wenden, om bezwaren der Nederlandse en Belgische regeringen tegen sommige aspecten van het plan-Pleven, om tot de instelling van een Europees leger te komen, te overwinnen. (Dit bericht lijkt zeer twijfelachtig, aan gezien die bezwaren der Benelux-landen een zelfs nog verzwakte weergeving der Engelse bezwaren vormen. Red.) Naar verluidt was de rol van Duitsland Communistische kringen in Londen hebben verklaard dat er in Rusland een drieman schap gevormd zou worden dat, indien Stalin „iets zou overkomen", de macht in de Sovjet-Unie zou overnemen. Dit driemanschap zou bestaan uit (op de foto van links naar rechts) Beria, Molotof en Malenkof, allen vice-president van de Sovjet-Unie en lid van het Polit-bureau -Het bericht heeft aanleiding gegeven tot tal van speculaties omtrent Stalins gezondheidstoestand. Om de werkloosheid in het schilders bedrijf gedurende de winter te bestrijden heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, zoals reeds is gemeld, besloten aan opdrachtgevers van schilder werk, dat in de wintermaanden wordt uit gevoerd, subsidie te verlenen. Opdrachtgevers kunnen tot 1 Maart 1952 subsidie aanvragen voor schilderwerk. Deze gesubsidieerde werken moeten uiter lijk op 31 Maart 1952 gereed zijn. Het sub sidie is voor deze proef vastgesteld op 35 van arbeidslonen en sociale lasten, hetgeen voor normaal schilderwerk neerkomt op 20 der totale kosten. De omvang van het werk, dat voor sub sidie in aanmerking komt, is voorlopig vastgesteld op minimum 600.Het staat hierbijopdrachtgevers vrij enige kleine werken te combineren tot het minimum van 600. Een deel van de te werk te stellen arbei ders zal door bemiddeling'van de geweste lijke arbeidsbureaux betrokken moeten worden. De regeling geldt niet voor schilderwerk in nieuwe huizen evenmin voor rijkswer ken. De uitvoering van de regeling is in han den gelegd van de rijksdienst voor de uit voering van werken (D.U.W.) en is geba seerd op de medewerking van de Bedrijfs- raad en Vakgroep Schildersbedrijf. De schilderspatroons zijn reeds over de regeling ingelicht, zodat opdrachtgevers alle inlichtingen van deze patroons kunnen krijgen. in de verdediging van West-Europa ook een der voornaamste onderwerpen van het gesprek. Het officiële communiqué meldt slechts, dat „verschillende militaire aangelegen heden" werden besproken. Naar verluidt heeft het Amerikaanse oppercommando Churchill meegedeeld, dat het Amerikaanse leger niet bereid is het nieuwe Britse automatische geweer van het kaliber 280 als standaardwapen voor de geallieerde legers in te voeren. (Reuter). Het hoofd van de Duitse Evangelische kerk, dr. Otto Dibelius, heeft Maandag verklaard, het bezoek van ds. Niemöller aan Moskou goed te keuren, of schoon hij zich niet kon verenigen met de politieke opvattingen van de leider van de Hessische kerk. Deze verklaring van dr. Dibelius is vervat in een schrijven aan pro fessor Helmut Thielicke, rector van de West-Duitsche universiteit van Tübingen. Prof. Thielicke beklaagde zich er enkele dagen geleden, in zijn hoedanigheid van voorzitter van de raad van West-Duitse universiteitsrectoren, over, dat de kerke lijke autoriteiten niet openlijk protest had den aangetekend tegen de reis van ds. Nie möller. In zijn brief vraagt dr. Dibelius waarom men er tegen zou protesteren, daar het be zoek geenszins bedoeld is als een politieke stap. Een dei-gelijk bezoek had al jaren geleden in de bedoeling gelegen. Dit was echter de eerste keer, dat de Sovjet-Russi sche autoriteiten de nodige inreisvisa had den verstrekt, aldus dr. Dibelius. Hij spreekt verder de beweringen tegen, dat de kerkeraad ds. Niemöller gemachtigd had, het vraagstuk van de Duitse krijgs gevangenen in Moskou te bespreken. „Doch een ieder, die in de gelegenheid is met vooraanstaande Russische -figuren te spreken, zal dit vraagstuk aansnijden. Niemand", aldus dr. Dibelius, „kan in ernst geloven, dat ds. Niemöller opvattin gen huldigt als die van de deken van Can terbury (dr. Hewlet Johnson, die ook wel de „rode deken" wordt genoemd). De Duitse Evangelische kerk is geen politieke organisatie. Haar functionarissen moeten echter het recht en de vrijheid bezitten om politieke vraagstukken aan te roeren." Naar verwachting, zal ds. Niemöller Dinsdag uit Moskou terugkeren. Hij is van plan later in de maand ook een bezoek te brengen aan Engeland en Amerika. Ds. Niemöller heeft Maandag te Moskou verklaard, dat hij „niet ontevreden" was over de besprekingen met functionarissen van de Russische kerk over een eventueel toetreden van deze kerk tot de Wereldraad van kerken. BONN (A.N.P.). In Bonn wordt de hoop uitgesproken, dat Truman en Chur chill het bij hun besprekingen eens zullen worden over de kosten voor de bezettings legers in West-Duitsland, die hier worden beschouwd als een der belangrijkste hin dernissen bij de regering van de financie ring van een Europees leger. Uitingen van Britse kringen in Bonn, volgens welke En geland niet bereid is de West-Duitse bij drage voor het onderhoud der Britse troe pen in Duitsland te laten vallen, hebben vrij scherpe reacties uitgelokt. Er wordt op gewezen, dat West-Duitsland van het begin af het standpunt heeft ingenomen, dat de bezettingskosten in een Europees verdedi gingsfront moeten overgaan en dat West- Duitsland niet voor het Europese leger en daarnaast voor zijn bezetting wil betalen. De West-Duitse bezettingskosten belopen dit jaar 7,5 milliard mark, een bedrag, waartegen de minister van Financiën zich reeds verzet heeft. PARIJS (Reuter). Maandag is in de politieke commissie der UNO het debat over collectieve veiligheid voortgezet. Hierbij werd het woord gevoerd door de vertegenwoordigers van Engeland, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. De elf landen die het Westelijke plan voor collectieve veiligheid hebben inge diend, dat voorziet in de oprichting van een „schaduwleger" der U.N.O. tegen mo gelijke aggressie, hebben het amendement van een aantal Arabische en Aziatische landen overgenomen, dat alle staten in laatste instantie vrijheid van handelen wil geven inzake de te nemen maatregelen. De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Wysjinski, verklaarde, dat de elf-mogendhedenresolutie in feite werd voorgesteld door de Verenigde Staten. Wysjinski was van oordeel, dat de reso lutie de internationale spanning slechts kon verergeren en dat de indieners streven naar de wereldhegemonie. Rusland was niet gekant tegen collectieve veiligheids maatregelen, maar wel tegen de Westelijke plannen, „omdat zij de organisatie der UNO in een oorlogsinstrument zouden ver anderen", aldus spreker. De Britse afgevaardigde Selwyn Lloyd had tevoren het Russische verzoek om een speciale bijeenkomst van de Veiligheids raad te beleggen „niet-realistisch" ge noemd, hoewel hij, evenals Wysjinski, van mening was, dat dergelijke bijeenkomsten nuttig konden zijn. Ben Cohen, de Amerikaanse vertegen woordiger, verklaarde: „Wij willen geen conferenties op hoog niveau, welke gehou den worden om als klankbord te' dienen voor felle redevoeringen, die het gevaar voor oorlog wellicht vergroten in plaats van verminderen". De drie Westelijke grote mogendheden en Brazilië hebben Maandag een amende ment ingediend op de Russische resolutie, waarin verzocht wordt een speciale bij eenkomst van de Veiligheidsraad te beleg gen. In dit amendement wordt de Veilig heidsraad verzocht een dergelijke bijeen komst te houden, „wanneer zulk een bij eenkomst een nuttige bijdrage zou kunnen leveren voor het opheffen van de interna tionale spanning en het vestigen van vriendschappelijke betrekkingen ter bevor dering van het doel en de beginselen van het Handvest". Bij hun aankomst bij Blair House in Washingtoii waar de beide staatslieden gezamenlijk de lunch gaan gebruiken, legt Truman met een hartelijk gebaar.de hand op ChurchiÜs arm. PANMOENDJOM (AFP en Reuter). Er is vandaag geen overeenstemming be reikt in de subcommissie voor toezicht op een bestand in Korea. Geen enkel nieuw argument is naar voren gebracht. Volgens een bericht van het Chinese persbureau „Nieuw China" hebben Zondag acht Amerikaanse vliegtuigen van het type Thunderjet elf bommen op het station van Tsjian in Noordwest-China geworpen, ten gevolge waarvan drie arbeiders werden ftewond en de rails over enige honderden meters vernield. Panmoendjom is heden getuige geweest van een van de zeldzame gevallen van sa menwerking tussen de Noordelijken en de verbondenen. De tent, waarin de subcom missie voor de krijgsgevangenen verga dert, bleek slecht berekend op de strenge Koreaanse winter. De Noordelijken heb ben nu gezorgd voor een nieuwe tent, de verbondenen zorgden voor de inrichting, TOENEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Tot krachtig en aan de kust tot hard of stormachtig toenemende Zuid-Wes telijke wind. Zwaar bewolkt met tijde lijk enige regen, maar later verspreide opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. 9 Januari Zon op 8.46 uur, onder 16.48 uur. Maan op 13.50 uur, onder 7.14 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 8 Januari Hoog water: 0.54 en 13.21 uur. Laag water: 8.43 en 21.07 uur. Woensdag 9 Januari Hoog water: 1.52 en 14.10 uur. Laag water: 9.44 en 22.04 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1