Er kwam acht meter „schot" in de gestrande „Frameggen" Sint Nicolaas drukte deed omzetten stijgen, maar niet in alle branches Assepoester in de volksdemocratie Maar hij ligt nog „omhoog" De radio geeft Dinsdag dee j OR PANDA'S HEREN-LEVEN éénmaal SINATRAN De zagende pijnen 2 Boekhouder van water schappen pleegde fraude Vliegveld Zuid-Limburg wordt verbeterd In Hamburg werden schepen voor Indonesië gebouwd Chauffeur bij botsing bekneld in cabine Eerste vangstbericbt van de „Willem Barendsz" Natuurbeschermers in de bres voor Bergens duinen de sigaret met het grootste aantal vaste rokers! Help Uw kind door zijn moeilijkheden heen. MODERN SPROOKJE: Bartei 1 1 1riss' Houdt u van Parijs? Haagse stadhuisbouw niet aan laagste inschrijvers gegund Korfbal Oosterkwartier stelde teleur tegen Landlust Koudegolf in Rusland DINSDAG 8 JANUARI 1952 Een juichkreet van de kijkers op de Honds- bossche zeewering steeg gistermiddag om streeks 1 uur op, toen de gestrande Noorse stomer plotseling in beweging kwam; zich losmaakte van de basaltkeien, waar hij de tweede Januari een „deuk" in stootte en acht meter opschoof in Noord-Westelijke richting. Maar toen was het dan ook weer uit en de zes sleepboten van Wijsmüller en Doek- sen konden trekken wat ze wilden, de „Frameggen" had er voorlopig genoeg van en kwam geen stap dichter bij de vrijheid. Inmiddels ging de „Hector" van Wijs müller „tussen twee tijen" even naar IJmuiden om te provianderen, maar van nacht om 1 uur was het hele koor weer present om een nieuwe krachttoer te wa gen. Als schimmenruiters deinden de zes krachtige slepers op de vrij onstuimige zee en het water leek de onvermoeibaren dit- keer gunstig als gevolg van de aanlandige wind, zodat de papieren er volgens de „stuurlui aan de wal" goed voor stonden. Al om 11 uur werd een eerste „sjorretje" gewaagd, maar de Noor lag als een blok, al werd de eerst onmerkbare schommeling van het schip allengs sterker naarmate de vloed opkwam. Er is hard aan getrokken, maar daar het schip meer tegen strekdam 12 was komen te liggen en de beide aan de achtersteven uitgebrachte ankers bleven „krabben", De politie te Winschoten heeft de boek houder van een drietal waterschappen aan gehouden wegens fraude. De aangehoudene, die werkzaam is bij het gewestelijk ar beidsbureau in Winschoten, heeft een be kentenis afgelegd. Volgens een voorlopig onderzoek heeft hij ongeveer 10.000 ten nadele van de drie waterschappen verduisterd. Hij had één kas, waaruit hij ook zijn privé-uitgaven betaalde. De boekhouding was de laatste maanden niet meer bijgehouden. De fraude kwam aan het licht toen enige personen zich bij de voorzitter van een der waterschappen erover beklaagden, dat hun vorderingen niet werden betaald. De boek houder antwoordde desgevraagd dat de vorderingen wel voldaan waren. Ten be wijze daarvan toonde hij de kwitanties. De voorzitter kreeg argwaan en mengde de politie in de zaak. Deze ontdekte spoedig dat de kwitanties vals waren. De boekhou der had ze zelf geschreven en ondertekend. Hij is thans ter beschikking van de justitie te Groningen gesteld. Een aannemersfirma uit Breda zal de volgende maand beginnen met de werk zaamheden voor een belangrijke vergroting van het vliegveld Zuid-Limburg bij Beek. Deze firma was de laagste inschrjjfster met een bedrag van 1.879.975.Het vlieg veld zal worden ingericht voor het landen en starten van straaljagers en andere snelle vliegtuigen. De hoofdstartbaan zal worden verlengd tot 1800 meter. Het vliegveld zal in tijd van nood als militaire luchtbasis worden gebruikt. Het blijft echter zijn be stemming als vliegveld voor de burger luchtvaart behouden. Te Rotterdam is uit Hamburg aangeko men het m.s. „Kakap". Nog drie andere schepen worden uit Hamburg in Rotter dam venvacht, namelijk de „Tongkol", de „Tripang" en de „Bubara". Zij meten 400 a 500 ton en zijn reeds in Hamburg, waar zij gebouwd werden, overgedragen aan een Indonesische instantie. Onder beheer van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd zullen deze schepen de reis naar Indonesië aan vaarden met een Nederlands-Duitse be manning. moesten de sleepboten met de sterke HoN land II van Doeksen aan het hoofd, tegen 2 uur met de fluit seinen, dat ze het voor deze nacht opgaven. Het vlootje blijft evenwel achter het schip liggen, om het vanmiddag nog eens te proberen en daarna bij elk hoogtij weer. Brandweer moest hem met breekijzers bevrijden Op de rijksweg bij Overschie is een met melkbussen geladen aanhangwagen van een vrachtauto losgeraakt en tegen een truck met oplegger gebotst. De cabine van de truck werd ingedrukt. De chauffeur raakte zodanig beklemd, dat de brandweer te hulp moest komen om hem met breekijzers te bevrijden. Hij was zeer ernstig gewond. De aanhangwagen werd volkomen ver nield. Ogeveer 2500 liter melk ging ver loren. De eerste berichten over de jacht op ba leinwalvissen in de Zuidelijke IJszee zijn heden bij de directie van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart van de kapitein van de „Willem Barendsz" bin nengekomen. De jacht op baleinwalvissen is op 2 Januari begonnen. Vóór die datum heeft de „Willem Barendsz" jacht gemaakt op potvissen. Tot 2 Januari werd gepro duceerd 2825 ton spermolie. Verleden jaar werd in dezelfde periode een productie ge haald van 2032 ton spermolie. De Neder landse regering zal de walvistraan van het seizoen 1951/52 kopen voor f 1255,50 per ton (vorig jaar f 1223,50). Onlangs sloeg de Heemwacht te Bergen (N.H.) alarm wegens de aanieg van een massa-rècreatiëterrein door het Provin ciaal Waterleidingbedrijf in het duinge bied achter „De Fransman" te Bergen aan Zëe. Ook de gemeenteraad richtte een pro test tot Gedeputeerde Staten. Maandag hebben de heer A. B. J. Prakken, lid van Gedeputeerde Staten, ir. B. F. van Nievelt, directeur van het'P.W.N., ir. W. M. Vink, hoofdingenieur van de Provinciale Water staat, ir. C. N. A. de Voogd van het Staats bosbeheer, dr. V. Westhof f van de Natuur- beschermingsraad en mr. P. G. van Tien hoven en mr. H. D. Gorter van de Vere niging tot Behoud van Natuurmonumen ten, het college van B. en W. en de raads leden van Bergen alsmede de besturen van Vreemdelingenverkeer en Heemwacht, een onderzoek ter plaatse ingesteld. Na een excursie door het betrokken duingebied kwam men in Bergen bijeen voor een gedachtenwisseling. Hierbij bleek, dat er inderdaad, zoals men in Ber gen reeds had gevreesd een vijfjarenplan van het P.W.N. voor dit duingebied be staat. Ir. De Voogd verklaarde, dat Staats bosbeheer reeds in 1948 een rapport over dit duingebied aan de minister had uit gebracht. Van provinciewege werd mede gedeeld, dat dit rapport nimmer het pro vinciaal bestuur had bereikt. Van de zijde van het P.W.N. werd toegezegd, dat de zogenaamde „Verbrande Pan" in haar huidige staat zal blijven en dat slechts aan de Westzijde van de duinenrij, die deze Verbrande Pan" omsluit, een strook duin gebied met dennen zal worden beplant om het onderstuiven van de „Verbrande Pan" te voorkomen. Mr. Van Tienhoven vreesde, dat het karakter van deze duinen hierdoor volkomen gewijzigd zou worden. Van provinciewege werd tenslotte toege zegd, dat aan de verdere plannen met dit duingebied geen uitvoering zal worden gegeven zonder voorafgaand overleg met Staatsbosbeheer en de organisaties op het gebied van natuurbescherming. ADVERTENTIE Op 23 Januari zal de Rotterdamse Droogdok Maatschappij haar vijftigjarig be staan vieren. Uit gegevens, welke door het Economisch Instituut voor de Middenstand zijn gepu bliceerd over het omzetverloop in de détail- handel in November 1951 blijkt, dat de aankopen van het publiek voor St. Nicolaas in tal van branches een niet onbelangrijke stijging hebben veroorzaakt. Toch was het omzetverloop ten opzichte van de overeen komstige maand in 1950 niet altijd bevre digend. De prijzen van vele artikelen wa ren in November 1951 hoger dan die in November 1950. In vele branches heeft on getwijfeld ten opzichte van November 1950 een daling van de hoe/eelheidsomzet plaats gevonden. In het chocolateriebedrijf, het banket bakkersbedrijf en in de détailhandel in parfumerieën, cosmetische en toiletartike len werden in November omzetten geboekt, welke respectievelijk 27 14% en 10% hoger waren dan die in October. In de détailhandel in tabaksfabrikaten en die in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken was de vermeerdering van de omzet van geringere omvang, namelijk respectievelijk 2 en 3 Tengevolge van een grotere verkoop van speelgoederen en luxe artikelen stegen de omzetten in de détailhandel in glas, aarde werk, porcelein en huishoudelijke artike len met 31 In de détailhandel in sport artikelen en in de kantoorboekhandel lie pen de omzetten op respectievelijk met 24% en 15 In de détailhandel in schoei sel werd ten opzichte van October een ver meerdering van de geldomzet genoteerd van 3 Minder gunstig waren de omzetten in November in de détailhandel in textiel, de détailhandel in meubelen en aanverwante artikelen, het rijwïèlbedrijf en in de han del in ijzerwaren en gereedschappen. In deze branches waren de omzetten respec tievelijk 11%, 17%, 10% en 11% lager dan die in October. Deze omzetdaling moet voor een deel als een normale seizoen fluctuatie worden gezien. In de détailhandel in sportartikelen, de détailhandel in schoeisel, de kantoorboek handel en de handel in ijzerwaren en ge reedschappen kon een omzetstijging wor den waargenomen van 1 tot 5 vergeleken bij die in November 1950. In het rijwielbedrijf en in de détailhan del in meubelen en aanverwante artikelen bedroeg de omzetvermindering ten opzichte van November 1950 respectievelijk 13 en 12 en in de détailhandel in textiel en in glas, aardewerk, porcelein en huishoude lijke artikelen respectievelijk 10 en 6 De aankopen voor St. Nicolaas veroor zaakten in het kruideniersbedrijf en in het bakkersbedrijf een omzetstijging van res pectievelijk 4 en 2 Honderdvijftig nieuwe „Plymouth"- automobielen ter gezamenlijke waarde van ongeveer 300.000 dollar zijn door de glad heid van het dek van een rivierschip te Golconda (Illinois) in tien meter diep water gegleden. De boot deinde hevig door het woelige water. ADVERTENTIE ADVERTENTIE NV ROWNTREE - AMSTERDAM HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Piano-duo. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Voor dracht. 12.15 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel en zang. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmu ziek. 13.50 Regeringsuitzending voor de jeugd: Het verhaal van Sumardja. 14.00 Ge sproken portret. 14.15 Platen. 15.00 Kinder koor. 15.20 Piano. 15.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Amuse mentsmuziek. 19.00 Mag de Kerk aan politiek doen?, discussie. 19.20 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Promenade-orkest, klein koor en solisten. 21.00 Sportforum. 21.40 Strijkkwar tet. 22.15 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 22.30 Joods halfuur. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gevarieerd programma. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Woord voor de dag. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.30 De Amou rette van Catharina D' Orléans, hoorspel. 12.00 Pianotrio. 12.30 Weerbericht. 12.33 Vocaal Dubbelkwartet en orgel. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Inter kerkelijk Thuisfront. 13.20 Gevarieerde mu ziek. 13.50 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Kamerorkest en solist. 15.45 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano-duo. 18.30 Suri naamse volksmuziek. 19.00 Christelijk Ver enigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws.. 20.10 Commentaar familie-competitie. 20.20 Orkest. 21.15 Internationale Samenwerking: Luxe of noodzaak?, causerie. 21.35 Kamerkoor. 22.00 Banjo-orkest. 22.30 Internationaal Evange lisch commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Over denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.20 Hoe zit dat met mijn kind?, causerie. 23.35— 24.00 piaten- Dagelijks (wee theelepels Sinafran (een product van levertraan met zuiver sinaasappelsap) in de zonarme monnden zijn voldoende om de levenskracht, in de zomer opgedaan, op peil Ie houden. Sinafran bescherm! tegen winterkwalen en verhoogt het weerstands-, vermogen. Een product van A-h len Doesschate Zwolle Art Buchwald van de New York Herald Tribune heeft een bestemming gevonden voor de 120.000 dollar boete, die de Vere nigde Staten moesten betalen, om de vier Amerikaanse vliegers los te krijgen, die per ongeluk in Hongarije waren geland. Hij stelt de Hongaren voor het geld te gebruiken om er een film mee te maken over „Assepoester in de volksdemocratie" en biedt daarvoor het volgende gegeven aan: Assepoester is een forse jonge arbeid ster, die thuis woont met een wrede stiefmoeder van het Wallstreet-type en twee stief zusjes, die weigerden de Stock- holmse vredesoproep te tekenen. Dit drie tal brengt de dag door met het exploi teren van Assepoester en hoewel zij werkdagen van 18 uur maakt, is het daar nog niet tevreden mee. De Volkscommissaris belast met Hori zontaal Straatvervoer zoekt echter naar een passende echtgenote en hij heeft al zijn tramconducteurs opdracht gegeven uit te kijken naar een sterk, breedge schouderd meisje. Maar hij kan er geen enkele vinden, die een goede echtgenote zou zijn en bovendien in staat zou zijn 's avonds nog even alle trams in de remise te wassen. Met goedvinden van het Bu reau van de Volkscommissaris belast met het Huwelijkswezen besluit hij dan om een Transportarbeidersbal te organiseren, waar hij een passende ega hoopt te vinden. Alle meisjes worden voor het bal uit genodigd, maar Assepoester kan er niet heen, want zij heeft geen kleren. Zij blijft thuis om de samovar op te poetsen, ter wijl haar gemene stiefmoeder en stief- zusjes naar het bal gaan. Maar terwijl zij de samovar zit te poetsen, verschijnt er een figuur in een onberispelijke witte uniform, die een opmerkelijke gelijkenis met maarschalk Stalin vertoont. „Wie zijt gij?", roept de geschrokken Assepoester. „Ik ben je goede fee, de blokleider", zegt de verschijning. „Wil jij naar het bal gaan? Dan ga jij naar het bal. Hier zijn wat kleren en een paar ijzersterke schoe nen met dubbele zolen. Draag ze in goede gezondheid". De verschijning verdwijnt en Cinderella trekt haar kleren aan en gaat naar het bal, waar zij juist op tijd komt om mee' te doen aan de wedstrijd gewichtheffen. Tot aan haar komst was de Volkscom missaris uitermate ontmoedigd geweest. Maar toen hij een blik op Assepoester wierp, verloor hij meteen zijn hart. Haar brede schouders, haar grote sterke han den, haar golvende spieren, haar forse benen; welke man zou daar niet verliefd op worden. Als Assepoester dan nog het gewicht heffen wint, beseft de Volkscommissaris dat zij de zijne moet worden. Maar wat hij niet weet, is, dat Assepoester om mid dernacht het bal moet verlaten op straffe van kapitaliste te worden. En zo, zelfs eer hij tijd heeft gehad om achter haar naam te komen, verdwijnt Assepoester, slechts met achterlating van één van haar ijzersterke schoenen met dubbele zool. De volgende dag wordt iedere vrouw in het land gearresteerd door de Ge heime politie en onderzoekt de Volkscom missaris, wie de eigenaresse van de schoen is. Zij bekennen natuurlijk allemaal, maar de schoen is allen te groot. Eindelijk ko men de politiemannen bij Assepoesters huis en terwijl twee van hen haar vast houden, perst de derde haar de schoen aan de voet. Hij past en de Volkscommissaris beveelt Assepoester hem te huwen. Zij volgt zijn order op en in de slot scène van de film ziet men haar als con ductrice op lijn 24 van Budapest naar Kispest. Terwijl de tram in de verte ver dwijnt, krijgt men een close-up van de stiefmoeder en de stiefzusters, die naar hun werk moeten wóndelen. Het recht heeft zijn loop gehad. ADVERTENTIE LODEN REGENJASSEN L'Accueil de Paris, de instelling, die er zich mee bezig houdt om aan toeristen het ware Parijs te laten zien, heeft voor bui tenlandse bezoekers een zeer originele wed strijd uitgeschreven. Zij moeten drie vra gen beantwoorden: Houdit u van Parijs? (in 60 woorden); in welk tijdperk had u in Parijs willen wonen en waarom? (even eens 60 woorden) en als het reeds meer dan vierhonderd jaar gevoex-de devies „Fluctuat nee mergitur" niet zou bestaan, wel devies zoudt u dan voor de Franse hoofdstad kiezen? De Haagse gemeenteraad heeft Maandag zijn eerste vergadering in het nieuwe jaar gehouden. Na de Nieuwjaarsrede van bur gemeester Schokking, die beantwoord werd door de nestor van de raad, de heer Smitskamp (A.R.), besprak de raad in een anderhalf uur durende geheime vergade ring het voorstel, voor 1951 nog een crediet van 400.000 gulden beschikbaar te stellen voor de voltooiing van het nieuwe stadhuis. Dit voorstel was reeds in de vorige ver gadering besproken. Enige raadsleden had den toen bezwaren, omdat de gunning vol gens een mededeling in „Bouw" verleend zou zijn aan een bouwbedrijf, welks in schrijving ongeveer 100.000 gulden hoger lag dan die van de laagste inschrijver. Vol gens „Bouw" zouden de laagste twee in schrijvers ongemotiveerd gepasseerd zijn. De wethouder voor Openbare Werken, de heer Van Luttervelt, heeft in de besloten vergadering uiteengezet waarom de gun ning niet aan de laagste inschrijvers is ver leend. Toen de vergadering weer openbaar werd, verklaarde wethouder Van Luttervelt dat het passeren van de laagste inschrij vers geen diskwalificatie inhield. Het voor stel werd daarna zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo thekers en drogisten 0.83, 2.08 en 7.94. De wedstrijd OosterkwartierLandlust leverde een verrassend resultaat op. Door een overwinning van 63 verstoorden de Amsterdammers de nog kleine kampioens kansen der Haarlemmers. Zuiverder schieten van de gasten heeft de beslissing gebracht. In het veld waren zij zeker niet sterker. Voor de rust nam Landlust met 30 de lei ding; ook in de tweede helft kwamen de bezoekers het eerst aan bod; het werd 40, waarna P. Stam 4—1 scoorde. Via 51 werd het 52 door T. Drogtrop, waarna beide ploegen nog een keer doelpuntten. Het tweede twaalftal was vrij door afkeu ring van het veld van Rohda. Daarentegen verloor het derde met 8—3 van Rohda 4, waarbij de Haarlemse punten door Th. Poel geest, - F. Hooyveld en L. Waage werden gescoord. Indo kwam slechts met vier speelsters tegen Animo Ready in het veld, waardoor de Haarlemmers een gemakkelijke 124 zege behaalden. Bij rust was de stand reeds 6—2. De punten werden gescoord door mevrouw Van Alphen (5), G. Schoon en T. Luikel elk 2, mejuffrouw Bok, mevrouw Stérk en J. v. Andel, elk 1 maal. De terreinen van OKV en ZKC waren on bespeelbaar, zodat Haarlem en Sport Ver eent wederom niet in het veld kwamen. In deze afdeling behaalde het leidende DDV een grote zege: het won met 212 van BEP. De stand is nu: DDV 12 21 OKV 8 10 An. Ready 12 15 BEP 11 6 Sp. Vereent 10 13 Indo 11 5 ZKC 9 12 KVH 10 6 Haarlem 10 12 Togo 11 4 SKIëR TIJDENS TRAINING DODELIJK VERONGELUKT. De Britse skiër James Palmer Tomkinson viel tijdens een trainings- rit in de omgeving van het Zwitserse win tersportcentrum Klosters op een plek, waar nog te weinig sneeuw lag, waarna hij met het hoofd tegen een rotspunt sloeg. Palmer overleed kort daarop. 10. Toen de vreemdsoortige persoon, die Panda ontmoet had, over zijn schouder twee keer in de roos trof, begonnen de schutters hartelijk te applaudisseren, en ook Panda kon uitroepen van bewondering niet onderdrukken maar de vreemde legde het geweer weg, gaapte, en sprak: „Laet ons gaan, hall? Het is vervelend en eenteunig in dit koffiehuis!" Daar gingen zij dus, en nu applaudisseerden de schut ters nog hartelijker, want ze waren wer kelijk bang geweest dat deze kampioen aan hun wedstrijd mee zou doen en alle prijzen bij elkaar zou schieten. Nu liepen Panda en zijn nieuwe vriend dus weer buiten, en de vreemde sprak verdrietig: „Het moeilijke in het leven is, dat er nooit eens iets gebeurt! Er is nooit eens iets onverwachts nooit eens iets opwindends nooit eens iets waervan men schrikt, hah? Tussen haekjes, vrind ik krijg nog duizend ducaten van je veur die twee vervelende weddenschappen die ik nu alweer gewonnen heb, hah?" Nu Panda beklaagde er zich helemaal niet over dat er nooit eens iets opwindends was. Duizend ducaten! En dan gewoon- maar met wedden verloren! Dat was heel erg, en hij vroeg zich benauwd af, wat de strenge Jolliepop daar wel van zou zeg gen! Het verliezen van weddenschappen met vreemden van de straat zou stellig nooit de goedkeuring van deze keurige bediende wegdragenmeende hij. Neen roe kunnen wel zeggen dat dit zeker niet het geval zou zijn! Jolliepop, zich niet be wust van het wangedrag zijns meesters, koesterde heel andere idealen! Hij had van Panda's afwezigheid gebruik gemaakt om een klein plannetje uit te werken, en sprak nu tevreden tot zichzelf: „De heer Panda sluit zich immer aan bij verkeerd gezelschap! Hij slaagt er niet in, connec ties aan te knopen met het goede publiek. Zo komen wij nooit in de betere kringen! Ik kan deze zaken niet langer aan hem over laten maar ik meen het vermoeden te mogen uitspreken, dat het door mij na diep denken ontworpen plan ons tot de begeerde hoogten zal voeren!" Spoedig zal blijken, welk plan dit was. Melaatsheid. Sir Shenton Thomas, voor zitter van het Brits genootschap voor de bestrijding van melaatsheid, heeft meegedeeld, dat volgens het oordeel der deskundigen melaatsheid, waaraan over de gehele wereld zeven millioen mensen lijden, langzamerhand afneemt en mis schien over tien of vijftien jaren geheel zal zijn bedwongen. Beer in de tuin. Maandag heeft een schild wacht in de tuin van de regeringsge bouwen te Bonn een beer doodgescho ten. De gebouwen staan tussen een der drukste straten van de stad en de Rijn. Volgens de schildwacht was de beer via de tuin van de residentie van de pre sident in de tuin van de kanselarij ge komen. De schildwacht zei zich zorgen te maken over vervanging van de verbruikte pa tronen, omdat niet van hem wordt verwacht, dat hij in diensttijd op beren schiet. De beer is vermoede lijk uit een circus of een menagerie ontsnapt. Geen antwoord. Vier Cominform-landen, Tsjechoslowalrije, Roemenië, Bulgarije en Hongarije, hebben niet geantwoord op uitnodigingen van de UNO om af gevaardigden naar Parijs te zenden voor een bespreking over de repatriëring van Griekse kinderen, die zich in ge noemde landen bevinden. De UNO- commissie verdaagde in November het debat over de kwestie, opdat pogingen zouden kunnen worden gedaan om het vraagstuk door rechtstreekse onder handelingen tot een oplossing te brengen. Ziekte. Mevrouw Cripps heeft in Zürich verklaard, dat Sir Stafford, de voor malige Britse minister van Financiën, opnieuw last heeft van een tubercu leuze aandoening van de ruggegraat. Verleden week is Cripps voor onder zoek naar Zwitserland gereisd en me vrouw Cripps zei, dat de reis per vlieg tuig is gemaakt, omdat Sir Stafford niet rechtopzittend kan reizen. De algemene toestand van Sir Stafford is echter goed en men is onmiddellijk met behandeling van de aandoening begonnen. Verleden jaar herfst was Sir Stafford Cripps na een behandeling van een jaar uit Zwitserland naar Engeland terug gekeerd. De dokters verklaarden toen, dat hij geheel genezen was. Expeditie. Het Britse koninklijk aardrijks kundig genootschap heeft gemeld( dat het komende voorjaar een Zwitserse expeditie zal pogen de Mount Everest te beklimmen. Er zijn besprekingen gevoerd om een gezamenlijke Brits-Zwitserse expeditie uit te zenden, doch men heeft er de voorkeur aan gegeven dit jaar een Zwit serse en volgend jaar een Britse expe ditie een poging te laten doen, omdat de Zwitserse voorbereidingen verder ge vorderd zijn dan de Britse. Bovendien heeft de Zwitserse expeditie reeds toe stemming van de regering van Nepal ontvangen. De Zwitserse expeditie, die 2 millioen gulden zal kosten, zal in Maart naar Nepal vertrekken. De expe ditie is samengesteld uit acht deskundige Alpinisten en vier geleerden. Veroordeling. Volgens Radio Warschau zijn de vijf Polen, die Maandag te Warschau terecht hebben gestaan op beschuldiging van spionnage en sabotage, ter dood veroordeeld. Volgens de radio hadden de mannen verklaard schuldig te zijn aan het ten laste gelegd. In het requisitoir noemde de openbare aanklager de Amerikaanse ambassade te Warschau „een leiding gevend centrum voor alle activiteit tegen de volksregering van Polen". Schermutseling. Israëlische strijdkrachten hebben Maandagochtend vroeg het dorp Beit Djalla aangevallen, waar verschei dene bewoners gedood werden en een huis werd opgeblazen, aldus verkaart men in Jordaanse kringen te Amman. De Israëliërs zouden eveneens het dorp Amwas hebben aangevallen, waar man schappen van het Arabische legioen met hen in een gevecht gewikkeld raakten. Aan de leden van de wapen stilstandscommissie is verzocht zich ter plaatse op de hoogte te stellen. Britse bom. Het tijdschrift „United States News and World Report" schrijft, dat „Engeland een atoombom heeft ge maakt en deze wellicht op de Ameri kaanse proefterreinen heeft doen ont ploffen". Het tijdschrift gaf geen bij zonderheden en ook geen bron voor het bericht. Het Britse ministerie van bevoorrading, waaronder het atoom onderzoek ressorteert, heeft echter dit bericht tegengespoken. In twee jaren. De 24-jarige Engelse Eme rald Gaul te Cromer in Norfolk heeft op een merkwaardige wijze een drieling ter wereld gebracht. Zondag 30 Decem ber 1951 werd een jongen geboren, Zon dag 6 Januari 1952 kwamen een jongen en een meisje ter wereld. Men gelooft, dat het feit, dat de drieling niet in een zelfde jaar is geboren, tot juridische consequenties kan leiden. Versterkt. Beierse grensfuncti ©narissen hebben Maandag te Hof verklaard, dat Tsjechoslowalrije zijn fortificaties langs de grens met West-Duitsiand zeer ver sterkt. De Tsjechoslowaken zouden nieuwe loopgraven aanleggen en prik keldraadversperringen oprichten. Bo vendien zouden draden worden gespan nen, die onder stroom zouden komen te staan. Bij aanraking hiervan zouden automatisch vuurpijlen worden afge schoten, aldus genoemde functionarissen. De West-Duitse politie deelde mee, dat Tsjechoslowaakse technici op de spoor baan tussen Asch en Selb-Ploessberg installaties hebben geplaatst, die iedere trein, die over de grens zou proberen te rijden, zou doen ontsporen. Twijfel. Engeland heeft besloten het toe zicht op arbeiders in de productie van atoomenergie en anderen, die uiterst ge heime werkzaamheden verrichten, te verscherpen. De regering zou een speci aal onderzoek instellen betreffende de genen, die dergelijke functies bezetten of er naar solliciteren. Leden van com munistische of fascistische organisaties „of zij, die op zodanige wijze met der gelijke instanties in contact staan, dat met recht getwijfeld kan worden aan hun betrouwbaarheid", zouden niet worden aangenomen. In het Noorden van de Sovjet-Unie heerst een koudegolf, afkomstig uit de Poolstreken. De temperatuur in de stad Werchojansk daalde tot 40 graden Cel- cius. In het Centrale en Westelijke deel van Siberië is het weer milder. Rond de Zwarte Zee is het warm, aldus Radio Moskou.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2