„Militaire samenwerking alleen waarborgt geestelijke vrijheid" Visserij-varia „Spreukenscheepje" meerde aan de Zuidzij in IJmuiden „Zonnige" schilder door collega's in het zonnetje gezet I Jmuidens havenradar wordt „gestemd" Tournooienlawine op komst Nieuwe en oude luchtbeschermings - zaken Partij van de Arbeid staat op de tweesprong PH. DE KONING Bediening en telecommunicatie aan de orde Santpoort „Petitie" aan de woningstichting Laros en Dukel dingen mee naar Nederlands kampioenschap A. de Vries bij Hoogovens gehuldigd DINSDAG 8 JANUARI 1952 le pyama gewone prijs 2e HALVE PRIJS I KORTING Jeugd en dierenleed Agenda voor Velsen IJmuiden in de Velsense gemeenschap Nieuwe school gaat haar poorten openen Heilsleger opent „Instuif" Doorzettende „feestvarkens" Herboren logger uit het begin dezer eeuw als een nieuwe „Heemstede" (IJM. 53) naar de visserij DAMMERS Zelfbeschermingkomt voor eigen rekening 5 ADVERTENTIE DEZE WEEK: SHAWLS (alleen prima dessins) 20% HANDSCHOENEN (leder met wol „Laimböck") SLIPOVERS KENNEMERLAAN „Internationaal gezien is het jaar 1951 een „dralend en aarzelend jaar" geweest, een jaar van vele mislukte conferenties. Dat de situatie aan het eind van dat jaar minder gespannen was dan in het begin is „te danken" aan verder herstel van het militair evenwicht in de wereld. Dit resul taat is evenwel niet verheugend te noemen voor onze partij, die de rechtsorde voor staat". Deze woorden sprak de heer J. Harmsen gisteravond tijdens de jaarwisselingsbij eenkomst van de Partij van de Arbeid, die in de Abelenstraat in IJmuiden-Oost werd gehouden. Wij kunnen, zo vervolgde spreker, bij een terugblik ons niet bepalen tot eigen kring; we staan midden in de internatio nale problemen van deze tijd en het is niet mogelijk de ogen te sluiten voor de werke lijkheid van vandaag. Men wijst in onze kringen terecht op de afkeer van het mi litaire apparaat. Wij onderschatten de ge varen van het militarisme niet, doch de partij staat voor een moeilijke keuze, want men zal bewust moeten breken met de neu traliteitspolitiek. Men zal opnieuw de weg naar de geestelijke vrijheid moeten kiezen, die lijnrecht staat tegenover de totalitaire idee van het communisme. En dit kan momenteel niet anders dan langs militaire weg. Hier past geen houding van een Chamberlain en een Niemöller. Europa moet met Amerika de kracht opbrengen tegen de onderdrukking van de vrijheid van de mens en tegen de wil tot overheer sing. Echter zonder mee te doen aan de Amerikaanse vervlakking. Spreker zeide dat in een krachtig, geza menlijk, democratisch optrekken de enige mogelijkheid schuilt om een catastrophe te voorkomen. De kracht, aldus spreker, schuilt echter niet alleen in een militair, maar tevens in een sociaal en cultureel front. Het nieuwe idealisme van interna tionale samenwerking moet in dit jaar steeds sterker in onze rijen gaan leven, zei spreker. Wat het nationale gebeuren van de ko- In een door 45 bewoners van de Gjert- senstraat, de Lagerstraat, de Bonekamp straat en de Stolsstraat te IJmuiden-Oost ondertekende brief aan de woningstichting „Velsen" hebben deze bewoners hun grie ven over de door hen bewoonde huizen nogmaals onder woorden gebracht. De drie zwaartepunten van het geschil tussen deze huurders en de woningstichting zijn: het ontbreken van een geyser in de douchecellen, terwijl in nieuwere woningen wel geysers werden aangelegd; het ontbre ken van afvoerputjes in de achtertuin, waardoor een deel van het afvalwater in de tuin gedeponeerd wordt en er dus ware moerassen ontstaan en de niet-geventi- leerde kelders, die volgens verschillende klagers tot voedselbederf leiden. Wij publiceerden de antwoorden van de woningstichting reeds eerder: de geysers komen mettertijd, tegelijk met een daaraan gekoppelde geringe huurverhoging; de putjes zijn om zuinigheidsredenen door de architect achterwege gelaten en de kelders zijn bedoeld als kelderkast. (Al ligt de oorzaak van dit geschil, blij kens de reacties uit de kring van niet- ondertekenaars, niet overal even gevoelig, omdat er vele huurders zijn, die geen klach ten hebben, toch menen wij, dat speciaal het euvel van de ontbrekende afvoerputten achter de huizen aanleiding kan geven tot moeilijkheden, vooral in de zomermaanden. Het water van de „grote was" wordt door vele huismoeders namelijk door het toilet of de gootsteen gespoeld; anderen depone ren dit water in de tuin. Wij menen na een onderzoek ter plaatse, dat deze kwestie, die onaangename propor ties dreigt aan te nemen, door een rustig gesprek tot een redelijke oplossing gebracht kan worden. Red.) S.V.IJ. zag 4-1 voorsprong verloren gaan S.V.IJ. speelde tegen Spaarnestad voor de rust een goede partij en de 4-1 voor sprong, door doelpunten van Kistemaker (2 x), Kramer en Clots, was dan ook alles zins verdiend. Men waande zich echter reeds zeker van de overwinning, maar Spaarnestad dacht daar anders over. Een omzetting in het elftal bracht meer vaart in de ploeg, mede doordat de middenlinie van S.V.IJ. verzuimde andermaal bezit te nemen van het middenveld. Na een kwar tier bracht de middenvoor van Spaarnestad de stand op 4-2 en toen Buis talmde met wegwerken volgde een pass naar de vrij staande middenvoor, die er 4-3 van maakte. Met nog zes minuten spelen probeerde S.V. IJ. deze voorsprong te behouden, maar toen de middenvoor zich andermaal door de verdediging trachtte te werken, werd hij gehaakt. De penalty was raak en S.V.IJ. mocht zich met deze stand nog gelukkig prijzen. Het vierde elftal verloor van Geel-Wit 4 met 4-1, het vijfde de grote strijd tegen B.S.M. 4 met 3-0. QOOOOOOOOOOOOOXOOOOOOOOOCOCOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOCO Een veertienjarig jongetje is op het politiebureautje van Velsen-Noord ge komen met een jong, getoond konijntje op de arm. „Gevonden in een klem in het duin". De politie stak de knaap, die heel wat moeite heeft gehad om het diertje uit het martelinstrument te ver lossen, de verdiende pluim op de krulle- bol en heeft zich daarna de moeite ge troost een paar uur bij de klem te pos ten om de zetter van het wrede ding te pakken te krijgen. Wat niet gelukt is. Maar de klem staat er niet meer. wv^^vvvvvvvvYYYYYwvYïïxmxxxiaxxxxxxxxxxxxmxccoco Dinsdag 8 Januari. Thalia-theater, 20 uur: „Het laatste duel". Rex-theater: Geen voorstelling. Woensdag 9 Januari. O. L. School Velsen-Noord: Ouderbijeen komst neutrale kleuterschool, fhalia: Als Dinsdag. Rex: Geen voorstelling. mende verkiezingen aangaat, merkte spre ker op, moet er verschil gemaakt worden tussen het partijstandpunt en het stand punt van de regering. De vele aanwezigen hebben met grote belangstelling geluisterd naar deze nieuw jaarsrede en de declamatie van de heer A. J. van Leusen, die uit Henriëtte Roland Hoists werk voordroeg. Ook het optreden van het, sinds jaren terecht geroemde mandoline-ensemble „Excelsior" heeft de feestelijke stemming van deze bijeenkomst verhoogd. Op 17 Januari vergadering Op 17 Januari houdt de cultureel-ambte- naar G. W. F. de Man in de Moerberg- school voor afgevaardigden van IJmuidens culturele verenigingen een lezing, om ook h\ dit deel der gemeente Velsen te kunnen komen tot samenbundeling van het werk. Zo men weet heeft de heer De Man op 16 October in het Patronaat de eerste stoot gegeven tot de oprichting van de Velsense gemeenschap en nadien heeft hij in ver schillende delen van de gemeente zijn plan nen toegelicht. Wanneer deze avond in IJmuiden even zo slaagt als in Santpoort en Velsen-Noord, zal op korte termijn de samenstelling van het werkcomité kunnen volgen. „Albert Schweitzers werk in Afrika" Het departement IJmuiden van het Nut zet het nieuwe jaar in met een bespreking over het werk van Albert Schweitzer in de oerwouden van Afrika. De heer K. Junius Ingeman, die Schweitzer in Lam- barene bezocht, houdt de inleiding en ver duidelijkt het gesproken woord door mid del van lantaarnplaatjes en gramofoon- platen. De bijeenkomst wordt gehouden op 10 Januari in het gemeentelijk vergader lokaal aan de Abelenstraat in IJmuiden- Oost. Op de wonderlijkste plaatsen staat plot seling een degelijke spreuk. Het is een privé grapje van Simon ge weest, maar het zal er bij de manschappen van deze logger wel ingaan. De verbou wing zelf was anders allerminst een grap je, want er werd haast geen spant over eind gelaten van deze logger. In verge lijking tot zijn vroegere staat onder de zelfde naam „Heemstede" is er zoveel ver anderd, dat de gestalte van het schip nau welijks meer te herkennen is. De commanditaire vennootschap „Heem stede" heeft er een mooi scheepje aan ge kregen en naast de IJM. 276 en IJM. 277 slaat de verbouwde knaap een puik figuur als vlaggeschip van het ijverige vlootje. Z.g.a.n. In Spaamdam is de werf van Stapel er in Augustus van het vorige jaar mee be gonnen, nadat de „Heemstede" met zijn honderd-paards Kromhout dieseltje zo langzamerhand aan het eind van zijn latijn raakte en de baas bij een survey-beurt in 1950 al besloten had, het trouwe loggertje te moderniseren. Er kwam een Werkspoor motor van 200 paardekrachten in de ver grote machinekamer met een nieuwe keer- koppeling (met vertraging); 'n juweel van een bak maakte het silhouet van 101-ton- ner heel wat visnamiger en ook in het in wendige werd er zoveel aan het schip vertimmerd, dat het volgende week ge voeglijk als een nieuw schip uitgeleide gedaan kan worden voor zijn eerste reis om verse vis. De scheepvaartinspectie vond het bij voorbeeld erg mooi, dat de motorkamer een nooduitgang naar de brug kreeg en dat de messroom en het nachtverblijf ge scheiden werden, de schipper is bar trots op zijn moderne echolood en de radiohut- De nieuwe openbare lagere school aan de Van Diepenstraat en Stratingplantsoen, die voorlopig ook de nieuwe school voor neutraal kleuteronderwijs zal huisvesten, gaat nog zoals gemeld deze maand haar poorten openen. Hiermee zijn echter voor beide onderwijsinrichtingen enkele gebeur tenissen verbonden. In de eerste plaats wordt er Woensdag in de nieuwe school door het bestuur van de kleuterschool een ouderavond gehouden. De agenda vermeldt een beknopt over zicht van het tot stand komen van de kleu terschool; installatie van het bestuur; mededelingen en verkiezing van de ouder commissie. Donderdagmorgen om negen uur zal het onderwijs een aanvang nemen. Het bestuur verwacht, dat in de behoefte aan speelgoed voor het speellokaal door de ouders alsnog kan worden voorzien. Oud of niet gebruikt speelgoed wordt graag in ontvangst genomen. Opening en naamgeving De nieuwe school zal Zaterdagmiddag 19 Januari officieel worden geopend met een bijeenkomst in het gymnastieklokaal, welke alleen toegankelijk zal zijn voor genodig den. Hieraan gaat een bijeenkomst vooraf, waarvoor alle ouders van de leerlingen zijn uitgenodigd op Vrijdag 11 Januari des avonds te acht uur. In deze bijeenkomst zal het hoofd der school, de heer P. Bosua enkele belang rijke mededelingen doen. Voorts ligt het in het voornemen een oudercommissie te benoemen. De „luchtbescherming", zoals deze in stelling in het Nederlandse spraakgebruik nog steeds ten onrechte wordt genoemd, heeft menige opmerking aan de Velsense gemeenteraad ontlokt. Op de desbetreffende vragen werd uit het college van burgemees ter en wethouders uitgebreid geantwoord, waaraan wü het volgende ontlenen: met-kooi (alleen zal hij wel vaker in het logies slapen dan in de eigen hut, want zo zijn loggerschippers nu eenmaal) en de directeur van de vennootschap, de heer C. Bregman kan haast niet van de glanzende „kar" afblijven, die met zijn Deutz hulp- motor en dë dubbel-uitgevoerde hulp machinerieën inderdaad een hemeltje voor een vakman vormt. Dit pronte bootje, dat goed is voor een kleine vijfhonderd kisten vangst, heeft overigens een verbazingwekkende ouder dom bereikt. Het begon zijn loopbaan als een van de eerste ijzeren zeilloggers, in dienst van Janzen en Co. in Maassluis en schipper Hendrik van Rossen was de al lereerste voorganger van Maarten van Duyn. MaassluisZoutkamp KatwijkIJmuiden Twintig jaar later ging de logger over naar de visserijmaatschappij „Arbeid Adelt" en in de crisisjaren rond 1926 heeft hij een poosje opgelegen. Om in 1928 met frisse moed van Zoutkamp uit een kans te gaan wagen en in die dagen viel ook de overschakeling van windkracht op het Kromhoutje. Het was toen de minister Colijn geweest, maar lang heeft Zijne Ex cellentie het niet in Zoutkamp uitgehou den, want al gauw daarop verdween de minister naar Katwijk, waar het tot in de oorlog dienst heeft gedaan. En tenslotte heeft deze kleine logger, die eigenlijk een flinke kotter is ook al omdat hij na de verbouwing alleen voor de trawlvisserij geschikt is een onderdak in IJmuiden gevonden, waar hij gistermiddag aan de Zuidzij meerde als een herboren grijsaard. Mogen de spreuken van Simon Kenter de „Heemstede" een gunstig „teken aan de wand" zijn! Het IJmuidens Heilsleger gaat voor de rijpere jeugd een nieuw stuk sociaal werk opbouwen. Van Woensdag 9 Januari af stelt het Leger zijn immer gastvrije deuren open om de jeugd in de gelegenheid te stellen de avond gezellig door te brengen in een „in stuif". De opening heeft Woensdagavond officieel plaats door kapitein A. Bijlsma en dan zal er tevens een vertoning van de film „De Wolfshond" plaats vinden. Hoogsie. Van de loggers, die Maandag gemiddeld f 2000 besomden, werd de KW 69 de hoogste met f 2770. Bij de ingebruikneming van de IJmui- dense radarinstallatie op de eerste Novem ber van het vorige jaar heeft de directeur van het Loodswezen in het derde district, die de apparatuur uit handen van de ge meente Amsterdam ontving om haar ten dienste van de navigatie voor en in de ÏJmuidense haven te gebruiken, onder meer iets gezegd over de „afstemming" van deze havenradar. Hij vergeleek in zijn toespraak de appa ratuur met een kostbare vleugel, die nauw keurig afgestemd dient te worden, wil zij aan alle eisen voldoen. Deze „afstemming" is thans in volle gang en van tijd tot tijd neemt de Nederlandse Seintoestellen Fa briek in Hilversum een onderdeel van de De kosten, verbonden aan de zelfbe schermingsmaatregelen, welke door par ticulieren en overheid genomen zullen moeten worden, komen evenals vroeger ten laste van degene, die de maatregelen neemt. Hetzelfde zal gelden voor de kos ten van de bedrijfsbeschermingsmaat- regelen, welke door particuliere- en over heidsbedrijven moeten worden getroffen. Ter zake van de publieke bescherming zal het volgende gelden: Het materieel, dat ten behoeve van de burgerlijke verdediging moet worden aan geschaft, zal voor het merendeel van rijks wege worden verstrekt en wel voor zoveel het gebruiksgoederen betreft in bruikleen, onder door het rijk te stellen condities, en voor zover het verbruiksgoederen betreft, bij wijze van schenking. De overige kosten zullen aan de gemeente door een norm vergoeding van rijkswege worden vergoed. Nader zal nog worden onderzocht of ook wanneer de burgerlijke verdediging gemobiliseerd is, een norm vergoeding aan de gemeenten zal worden toegekend dan wel een integrale vergoeding. Ook de kosten, welke zullen moeten worden gemaakt, opdat de brandweer haar taak in het kader van de burgerlijke ver dediging zal kunnen vervullen, zullen in de vergoedingsregeling worden betrokken. Aan de hand van de door de regering verstrekte richtlijnen is reeds geruime tijd geleden een beschermingsplan tot stand gebracht voor de kring Velsen-Beverwijk. Afdanken? Een raadslid sprak zijn misnoegen uit over de wijze, waarop het gemeentebe stuur zich van de waardering van de mede werkers van de vroegere Luchtbescher mingsdienst heeft afgemaakt. Slechts en kelen hebben, na veel moeite, zes jaar na de bevrijding een médaille gekregen raison van 50 cent. Ten aanzien van som mige arbeidscontractanten bestaat zelfs nog schuld. Wanneer men straks weer een beroep op de bevolking zal moeten doen voor vrijwilligers voor deze dienst, vreesde dit lid weinig animo. B. en W. antwoordden: „Uit de omstandigheid, dat wij geen uit gaaf van rond f 400,hebben willen doen, ten einde mogelijk te maken, dat een „Co mité uitreiking herinnerings-médailles der Nederlandse Vereniging voor Luchtbe scherming" deze médailles uitreikte aan het personeel van de voormalige Luchtbe schermingsdienst, mag niet worden afge leid, dat wij voor het werk van dit perso neel' geen waardering zouden hebben. Het tegendeel is waar. Onze afwijzing is slechts gegrond op de overweging, dat hiervoor geen aanspraak op de gemeentekas mocht worden gemaakt, doch dat het comité zich had te wenden tot het rijk. hetwelk de dienst uiteindelijk be kostigde". Het aantal beoefenaars van het damspel, dat aangesloten is bij de Nederlandse Dam- bond, is de laatste maanden sterk toegeno men: de strijd om de wereldtitel tussen Roo- zenburg en Keiler, en het feit dat de veer tigjarige bond het praedieaat „Koninklijke" kreeg, heeft wellicht stimulerend gewerkt/ Voor de wedstrijdleiding komt deze groei juist op tijd, nu de strijd om de persoonlijke, de clubkampioenschappen en de jeugdkam pioenschappen voor het jaar 1952 voor de deur staan. Interessant is vooral het jeugdtournooi dat eerst districtsgewijze zal worden ver speeld. De dammers uit Kennemerland gaan spelen om de jeugdtitel van Haarlem en om streken. Recht tot deelneming hebben de jongelui, die op of na 1 Januari 1931 zijn ge boren. De eerste twee aankomenden spelen met de overige districten om de Noordhollandse damtitel; de damkampioen van Noordholland komt uit met de elf provinciale jeugdkam pioenen om de damtitel van Nederland. Door de grote groei van de afdeling in de provincie Zuidholland kan deze provincie twee tientallen afvaardigen in de eindstrijd om het clubkampioenschap van Nederland. Noordholland is bijna uitgespeeld en het Amsterdamse Gezellig Samenzijn zal een poging doen de Nederlandse damtitel te pro longeren. In totaal zullen 12 clubs in de eindstrijd vertegenwoordigd zijn. Daar de Kon. Ned. Dambond het voorne men heeft in het najaar van 1952 het tour- nooi om de werelddamtitel te organiseren, bestaat er dit jaar onder de gerechtigden een ongekend grote belangstelling om naar de Nederlandse damtitel mee te dingen. Het staat wel haast vast, dat behalve de wereld- IJmuidense radarapparatuur mee terug naar de fabriek, om daar de tijdrovende en preciese afstemming uit te voeren. Dat is dan ook de reden, dat IJmuidens radar momenteel nog niet „bij" staat. De havenradar van Liverpool, die de eerste in zijn soort was in West-Europa (IJmuiden kreeg de primeur voor het continent) is eveneens geruime tijd nauwkeurig onder handen geweest, voor het toestel voor de volle honderd procent voldeed. Drie mensen Een tweede probleem vormt uiteraard de bediening van de radar. Er zullen vermoe delijk drie mensen voor nodig zijn en als de apparatuur weer in haar geheel terug is in IJmuiden zullen deze drie mensen geheel vertrouwd moeten raken met het toestel, en zijn mogelijkheden. Daar komt dan nog bij, dat ook de telecommunicatie, die deze havenradar vergt (de verbinding dus van de kustwacht Oost met de loodsboten om de beloodste schepen op de hoogte te houden van hun positie bij slecht zicht) tot in de perfectie moet kloppen. Deze drie factoren bepalen het moment, waarop IJmuidens havenradar geheel in werking gaat om de scheepvaart een veilige weg tussen de pie ren en naar de sluizen te garanderen. SCHEEPVAART IJMUIDEN Maandag 7 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Odysseus van Kopenha gen, Gambia Palm van Frederikstad, Dido van La Palice, Fröde van Domsö. Gaaster- land van Las Palmas. Texelstroom van Li verpool, Phoenix van Le Treeport, Amra van Hamburg. Vertrokken zijn: Abro naar Uddevalla, Poolster naar Rotterdam. Cano- pus naar Abö, Frisian Coast naar Ro-'erdam. Erna Obendorff naar Antwerpen, Corona naar Nystad, Ulysus naar Glasgow, Ton. S. naar Rotterdam. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. In het feestelijk versierde schaftlokaal van de bouwafdeling der Hoogovens is de heer A. de Vries, schilder, op hartelijke wijze door zijn collega's gehuldigd ter ge legenheid van zijn zilveren jubileum. De gelukwensen der directie mocht de jubilaris in ontvangst nemen van de voor zitter der directie, ir. A. H. Ingen Housz, bij welke gelukwensen de gebruikelijke jubileum-enveloppe niet ontbrak. De heer Th. Fokkens, chef van de bouw kundige buitendienst, huldigde de „humo rist van de schilderswerkplaats" in een pittige toespraak, waarin hij het niet liet bij de vermelding der menselijke waarden van de jubilaris, doch uitvoerig diens kwa liteiten als medewerker in het licht stelde en in 't bijzonder het plichtsgevoel van de jubilaris roemde. Hij sprak de wens uit, dat hij nog lange jaren zijn beste krachten aan het bedrijf zou blijven geven. De gelukwensen van de bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies werden vervolgens met het getuigschrift en het gedenkbord der Maatschappij aangeboden. De heer H. J. van der Ham, chef van de Schilderswerkplaats, was de eerste van een rij afgevaardigden, die geschenken kwamen aanbieden. De heer Van der Ham volgde de loopbaan van de heer De Vries kampioen Roozenburg (die zijn titel in eei. „rondiournooi" moet verdedigen) nog drie Nederlandse deelnemers aan de strijd om de wereldtitel zullen deelnemen. Laros en Dukel dingen mee Voor het district Kennemerland hebben voor het landskampioenschap, dat in Fe bruari zal aanvangen, ingeschreven: H. La- ros en B. Dukel te IJmuiden, Yme de Jong. Noordhollands damkampioen te Velsen en W. de Jong uit Haarlem. De wereldkam pioen P. Roozenburg, die in Driehuis woont, zal dit jaar niet aan de strijd om het lands kampioenschap deelnemen. Een bijzonderheid is het toetreden tot de K.N.D.B. van een damclub met 28 leden, de bemanning van het motorschip „Alhena". Te Tilburg meldde zich een personeelsvereni ging met 123 leden onder de naam „Davo", die de grootste club van de N.D.B. is. Marktnieuws. Prijzen: Gr. tong 4,20-4, gr an. tong 3,30-2,85, kl.in, tong 2,70-2,50, kl. tong I 2,35-2,15, kl. tong II 1.61-1,37, tarbot I 3,85-3 per 1 kg. Gr schol 67-62, gr.m. schol 82-70. kl.m. schol 87-72. kl. schol I 78-63, kl. schol II 77-28, schar 42-24, bot 42-37, wijting 34 23 per 50 kg. Aanvoer: 178 kisten tong en tarbot. 310 schol, 42 schar, 17 bot, 180 wijting, 23 diversen, totaal 750 kisten. Besommingen: KW 69 f 2770. KW 166 f 1600, KW 125 f 1860. KW 107 f 2550. KW 24 f 2010, KW 114 f 2030. IJM 214 f 2680. IJM 210 f 3220. IJM 229 f 1580 IJM 11 f 1510, HD 125 f 1700, IJM 16 f 2570, WR 33 f 2650, KW 10 f 1770, KW 53 f 1220. KW 133 f 2120, KW 27 f 1230, KW 34 f 1980, WR 7 f 1490, WR 67 f 2050 Dunnetjes. Er was Maandag nog maar een bitter beetje vis aan de markt De ver trouwde trawleraanvoeren vielen uit en ook de logger- en kotteraanvoeren waren schraal. De handel, die al een paar dagen zonder vis zat, sloeg het geringe aanbod hoog aan en betaalde uitzonderlijk hoge prij- zijn De laptongen, die het meeste van de hoge markt profiteerden door de grote vraag, brachten het tot f 4,20 per kilo en de grove slips deden f 1,61. De kleine schol, welke door de korte reizen niets te wensen overliet en „brandlevend" in de markt ge bracht werd. noteerde van f 77 tot f 28 naar gelang de sortering. De grote schol deed f 85 tot f 75. Tenslotte brachten enkele kisten wijting het tot f 34 en f 32 per 50 kilo. To taal zijn er Maandag aangevoerd 700 kisten vis, waarvan 178 fijnvis, 310 schol, 17 bot en 180 wijting. Ook dunnetjes. Vandaag was er weer geen trawleraanvoer. Slechts enkele kotter3 kwamen binnen met geringe aanvoeren. Nog dunnetjes. Hoewel er Maandagmid dag nog geen vast-omlijnde gegevens be schikbaar waren over de vooruitzichten voor Woensdag, worden de Dirkie en de Eli Chénévière verwacht. Voorts zullen Woens dag verscheidene weekloggers een tussen landing wagen, om daarna de week nog vol te maken. Volgens de laatste berichten zou de Simon de Danser niet voor de Woensdagmarkt bin nen kunnen zijn, doch hoogstens voor de Donderdagmarkt Een en ander is te wijten aan de minder gunstige weersomstandig heden welke de thuisreis vertragen. In en uit. Maandag kwamen binnen: IJM 214 210 227. UK 70 119, KW 35. Naar zee vertrokken IJM 227 228 116 11 272 37 276. KW 28 12 35 31 59 69 155 26 166 77 25 125 34 21 114 108 104, RO 29 3 en UK 161. Voorts vertrokken de trawlers IJM 37 en de IJM 116 Eveline. Voorraad. Gistermiddag kwam binnen de Zweedse kotter L 948 met 1450 kistjes makreel en 50 kisten haring. Verder kwam nog binnen het Engelse visserijonderzoe- kingsvaartuig de „Sir Lancelot", dat morgen in de namiddag weer zee zal kiezen. Zieke man. De trawler Batavia zal Harstad aandoen om een ziek lid van de be manning aan de wal af te geven op de voet en hij was vol lof voor de wijze waarop de jubilaris zijn werk opvat. De idee der kameraadschap, door de jubilaris in woord en daad uitgedragen, mocht spre ker in het bijzonder naar voren brengen. Een veelkleurige „ruiker" van lof, vriend schap en hartelijke gevoelens zou men kunnen samenstellen uit de woorden, die door collegas en opzichters (in volgor de van hun optreden) de heren A.J.R.Vink, J. Reijnen, G. Post, W. Korver, H. Minne- boo, J. de Vries, P. Broens, J. Groot en J. Geluk tot de jubilaris en zijn vrouw die door alle sprekers in de huldiging werd betrokken en vele bloemen kreeg wer den gesproken. Enkelen hadden hun ge lukwensen in rijmvorm gegoten, doch bij allen hadden zeker de zin voor humor en het optimisme van de jubilaris aanste kelijk gewerkt en menige opmerking wist een uitbundige vreugde bij de vele aan wezigen op te wekken. Deze vrienden kwa men niet met lege handen; ieder van hen accentueerde zijn woorden door een cadeau. De heer W. Alberda, baas van de hout opslag, haalde herinneringen op uit de jaren toen jubilaris en spreker gezamen lijk in de schilderswerkplaats werkten. Hij releveerde dat de jubilaris, door zijn opti misme, vooral in de oorlogsjaren menig kameraad een hart onder de riem had ge stoken. Een daverend succes had het slotnum mer van deze hartelijke en vrolijke huldi ging: het optreden der „Mapiapo's" (de heren P. Kuiper, M. Spruit, J. Worms- becher, zangers, en G. Barbiers, guitarist) met een muzikale schets. Deze schets be vatte een levensbeschrijving van de jubi laris, gezongen op fragmenten van popu laire wijzen. Een voortreffelijk vers, "'et minder voortreffelijk voorgedragen. Een ijverige Spaarndamse buurtvereni ging had Zaterdagavond een feestavond in een Santpoortse zaal voor haar leden uit geschreven en contact gezocht met een bus ondernemer, die de Spaarndammers naar het feestlokaal zou vervoeren, onder dek king van de daartoe benodigde vergunning der R.V.I. De penningmeester rekende echter nog eens goed na en vond deze bus wel wat duur, zodat hij een andere trans porteur in de arm nam en hem de opdracht gunde. Deze bezat evenwel niet de ver eiste vergunning en net had zijn chauf feur de eerste groep feestelingen in Sant poort afgeleverd, of de politie vatte hem bij de kraag en beloofde een fraai procesver baal. De chauffeur durfde de tweede ploeg niet op te halen, omdat hem bij een even tuele herhaling bovendien een beslag op de bus voorspeld werd. zndat er in Spaam dam vergeefs-wachtende, goedgeklede lieden mopperden over het lang-uitblijven van de bus. Het is er van gekomen, dat het gezelschap letterlijk de stoute schoenen heeft aangetrokken en de Slaperdijk is af- gekuierd. De politie heeft haar bemidde ling verleend, om de ouden van dagen met personenauto's naar het feest te brengen, Hoe de terugtocht georganiseerd werd, vermeldt het verhaal niet. In het begin van ieder jaar worden tussen de bewoners van de dorpen rond de Golf van Napels danswedstrijden gehouden, waarbij vooral de felle tarantella-dans opgeld doet. Hier is een deel van een Caprese tarantella-groep. Evenals de dansers dragen ook de tamboerijnspelers die hen begeleiden de bekende Sardijnse baretten en rode halsdoeken naar Middeleeuws model. SIMON KENTER, DE SCHILDER van de Spaarndamse scheepswerf Stapel N.V. is een man met gevoel voor humor. Toen hij de verbouwde logger „Heemstede" (IJM. 53), een beestje dat in het jaar 1903 als de „Goede Verwachting" van stapel liep in Krimpen aan de IJsel, met de kwast moest gaan bewerken en aan de logiezen voor de bemanning toekwam, liet hij zijn fantasie de vrije loop en penseelde in de namaaknerf op de betimmering alle spreuken, die hem te binnen wilden schieten en die in de verte of direct wat met varen en vissen te maken hebben. Schipper Maarten van Duyn kan straks op de visserij peinzen over de diepe zin van „de vis wordt duur betaald", want dit gezegde is terug te vinden in zijn kleine residentie. En dat de beste stuurlui aan de wal staan, wordt in de vooruit verkondigd, terwijl de wanden van de propere messroom weer andere wijze of opgewekte aanmaningen vermelden.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3