„Frameggen" vijftig meter verder naar zee getrokken IMMluarwM Toezicht op het credietwezen 15 Januari in de Eerste Kamer Jan Musch gaat weldra jubileren Maar strekdam 12 zei „halt" De radio geeft Donderdag Minister Lieftinck wil geen overwegende invloed op het bedrijfsleven uitoefenen De meerderjarigheid des konings Standen in de League Twee mijnongelukken op Spitsbergen PANDA'S HEREN-LEVEN 2 Vannacht om half vier: F aillissementen Buit Nieuw handelsaccoord met Frankrijk Arts C. R. J. Versteegh eredoctor Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Regering wil deze op de leeftijd van 21 jaar doen ingaan Voetbal Training candidaten Nederlands elftal Zwemmen Kringenontmoeting Haarlem-Den Haag Oost-Duitsland hoopt bij winterspelen uit te komen Voetbal in Engeland Stakers in Port Said weer aan het werk Vijftien doden WOENSDAG 9 JANUARI 1952 (Van een verslaggever) Vannacht omstreeks twee uur was het weer hoog tij in Petten, maar de stuurlui aan de wal hadden beweerd, dat het met die harde wind veel te „gierig" was om met de gestrande „Frameggen" iets te bereiken. Al deze betweters hebben ongelijk gekregen. Ondanks de heftige wind en de geducht-schuimende branding tegen het Hondsbossche basalt hebben de sleepboten de gestrande Noor ongeveer 50 meter dichter bij zijn vrijheid gesjord. De laag-gespannen verwachtingen hadden vannacht de belangstelling aanmerkelijk uitgedund. Maar het grote avontuur van deze succesvolle sleeppartij stoorde zich daar niet aan en omstreeks twee uur, bij oplopend water en harde wind, die de „Frameggen" samen steeds meer heen en weer sloegen, beloofden de steigerende lichten van de slepers in de verte alle goeds. Tegen kwart over drie er stonden toen welgeteld zestien kleumende mensen in de luwte van de beide tentjes werden de trossen strakker getrokken en onder enthousiaste kreten van dit handjevol publiek begon de „Frameggen" om precies half vier achteruit te schuiven. Heel langzaam streekje voor streek je gaf de trotse en helder verlichte Noor zich gewonnen. Op het achterdek, boven de machinekamer, stond de voltallige be manning met de zwemvesten aan. Tien meter, vijftien meter, maar, bijna even zoveel in Noordelijke richting, naar strek dam 12. Het schip vertoonde op dat moment een slagzij van ongeveer twintig graden, toen het ongeveer 50 meter van de dijk met een sinister, haast gillend geluid, de kop van de dam ramde. De wind was nog iets sterker geweest dan het sextet slepers, waarvan de „Sten tor" het liet afweten wegens kolengebrek. In allerijl is er toen een sleepboot van Terschelling gecharterd, die zich in het zicht van de tros ook moest verontschuldi gen wegens een lek in de bak. Schuimend sloeg het water in lange gor dijnen over de „Frameggen", die eindelijk om kwart voor vijf enigszins gefatsoeneerd langs de kop van de strekdam lag te rijen. De lichten van de sleepboten doof den na drie lange stoten op de sirene van de „Holland II" en in ijltempo scheerden de stoomwolken in Noordelijke richting, hetgeen afblazen betekende. Voordien had kapitein D. Moerman, de leider van het karwei, de achterste twee ruimen van de „Frameggen" reeds vol la ten lopen, om de boeg wat hoger van het zand en de stenen te lichten. Volgens ra dio-telefonische gesprekken, die we zo nu en dan konden opvangen, bleek dat men de Noor niet verder zeewaarts durfde te sjorren, omdat de hoge zee en de storm achtige wind het schip wel eens van de De Haarlemse rechtbank heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: N. W. Wamsteeker, loodgieter, Nieuwe Weg 24, Hoofddorp. Curator: mr. G. J. H. de Leeuw te Badhoevedorp. J. J. Slierings, schilder, Klarenbeekstraat 46, Haarlem. Curatrice: jonkvr. mr. C. E. L. Gevaerts te Haarlem. N. G. Wallekers, limonadefabrikanit, Popu- liers traat 18. Haarlem. Curatrice: jkvr. Mr. C. E. L. Gevaerts te Haarlem. P. van der Glas, schilder. Van Kinsbergen- straat 20. Haarlem. Curator: mr. J. van Vliet te Heemstede. Wed. C. Kiekens—v. d. Bosch, marktkoop vrouw, Heerensingel 61, Haarlem. Curatrice: mej. mr. H. Muller, advocate en procureur te Haarlem. C. J. Oosterveer, pannen- en leidekker, Korte Heerenstraat 15 rood, Haarlem. Cura tor: mr. J. van Vliet, advocaat en procureur te Heemstede. In deze faillissementen is mr. H. J, Fer- werda rechter-commissaris. Wegens gebrek aan actief werden Dinsdag opgeheven de faillissementen van: G. van Looy, aannemer van stucadoors- werken, Sumatrastraat 27, Haarlem. Rechter commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curatrice: mej. mr. H. Muller te Haarlem. P. van Leeuwen, schilder, Kramerstraat 23, Zaandam. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. D. Aten te Zaandam. C. Besseling, timmerman, Romeinenstraat 15. Haarlem. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. J. van der Hoeven, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: J. Büchner, bloemkweker, wonende te Aalsmeer, Primulastraat 91. Rechter-com missaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. A. G. H. H. Roeffen. ADVERTENTIE Vatbaar voor vocht en tocht? Niet nodig de hele winter te hoesten! Neem bij de minste klacht de snel werkende, ver zachtende, slijmoplossende> AKKER'S HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 De Groenteman. 9.40 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Gevarieerd programma door amateurs. 11.50 De kerk in het Amerikaanse leven, in terview. 12.00 Metropole-orkest. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel en piano. 12.50 Financieel weekoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 Voor de vrouw. 14.45 Platen. 15.00 Voor zieken. 16.05 Hersengym nastiek. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.40 Surinaamse volksmuziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Mankracht voor de luchtmacht, cause rie. 19.15 Platen. 19.40 Ronde Tafel Parle ment. 20.00 Nieuws. 20.20 Concertgebouw orkest. 21.05—21.20 De drie vragen, hoor spel. 21.20—21.30 Platen. 22.20 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.40 De Windroos, klank beeld. 10.00 Gewijde muziek 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30-12,33 Weer bericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.35 Zang en piano. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Pla ten. 15.30 Piano. 16.00 Bijbellezing. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.40 Op de Stelling. 18.50 Platen. 19.05 Levensvragen. 19.20 Verzoekprogramma. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Gevarieerd programma. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. ff' Er is figuurlijk vannacht nogal enige deining ontstaan, toen het bergingsvaar tuig „Hulp in Nood" een vlet je verloor, dat onbemand op de dijk spoelde. De strandvonderij achtte termen genoeg aanwezig om beslag op het bootje te leggen. Men vroeg de bergingsmaat schappij de gebruikelijke waarborgsom, hetgeen evenwel geweigerd werd. De vangst is toen in de tuin van de Rijks- veldwachten te Petten gedeponeerd. Dinsdagmorgen is de som betaald en met een vrachtauto werd de buit weg gehaald om vervolgens naar Den Helder te worden getransporteerd. trossen zouden kunnen breken. Stuurloos als het was bestond er volgens de heer Moerman de mogelijkheid, dat de Haaks- gronden of de Terschellingerbank dan een reddeloze buit met belangstelling tegemoet zouden kunnen zien Bij het ter perse gaan van dit nummer zijn pogingen gedaan om de „Frameggen" uit deze nieuwe, zij het op het eerste ge zicht niet zo précaire, positie te verlossen. En vannacht komt er weer een hoog tij. Dinsdag is te Parijs een nieuw handels accoord tussen Nederland en Frankrijk ge- parafeex-d. Het nieuwe accooro, dat met terug werkende kracht tot 1 Juli 1951 in werking treedt, zal een geldigheidsduur hebben van één jaar. Het voorziet in de invoer in Frankrijk van zuivelproducten, zaaizaden, pootaard- appelen, diverse chemische producten, mechanisch en electrisch materiaal en in de uitvoer naar Nederland van wijnen, parfumerieën, lederwaren, textielproduc ten, automobielen, machinerieën en me chanische electrische apparatuur. De Amsterdamse universiteit vierde Dinsdag haar 64ste lustrum. De rector mag nificus prof. mr. M. H. Bregstein, sprak de diesrede uit waarna het eredoctoraat in de geneeskunde werd verleend aan de heer C. R. J. Versteegh te Utrecht. Als promotor trad op prof. dr. B. W. Jongkees, die zeide dat het eredoctoraat een bekroning is van het voortreffelijke weide door dr. Versteegh verricht. Dr. Versteegh dankte voor de hem ver leende onderscheiding. Hij wees op het grote belang van de samenwerking tussen longarts, chirurg en röntgenoloog bij de be strijding van longziekten en op de bete kenis van de taak der keel-, neus- en oor artsen bij deze samenwerking. Internationale konijnen en duivententoonstelling Op 11, 12 en 13 Januari wordt in de nieuwe hal van de Centrale Aalsmeerse Veiling een internationale tentoonstelling van konijnen, sierduiven en postduiven gehouden. Er zijn 1719 sierduiven ingezonden, 1150 konijnen en 350 postduiven, zodat in totaal 3219 dieren op de tentoonstelling komen, waaronder een inzending Rex-konijnen van de burgemeester van Amsterdam. Naast geldprijzen zijn er ereprijzen, on der andere geschonken door de Koningin, Prins Bern hard, de gemeentebesturen van Amsterdam, Aalsmeer en Haarlemmermeer en de minister van Landbouw. Uit Engeland komt een inzending ko nijnen. In de eerste helft van Februari de juiste datum is nog niet vastgesteld zal de op 22 December 76 jaar geworden acteur Jan Musch zijn diamanten jubileum als toneelspeler vieren, waarschijnlijk met de hoofdrol in een stuk van Molière bij het A.T.G. Aanvankelijk was het de bedoeling dat hij nog eens in „De Spaanse Brabander" van Bredero zou optreden, welk stuk hij meer dan dertig jaar geleden heeft geregis seerd voor de zogenaamde litteraire matin ées van het gezelschap van Herman Heijer- mans en dat later ook in het répertoire van het door Musch en Van der Horst geleide „Schouwtoneel" werd opgenomen. De laatste jaren heeft Jan Musch zich als voor drachtgever gespecialiseerd. Verder houdt hij zich in zijn geriefelijke woning in Blaricum bezig met schilderen, boetseren en (zoals men op bovenstaande recente foto ziet) pianospelen. NIEUW WERELDRECORD SCHAATSEN 3000 METER (DAMES). Bij de dames wedstrijden te Alma Ata heeft mejuffrouw Sjukova de 3000 meter gereden in 5 min. 21.2 sec. Dit is een nieuw wereldrecord. Het oude stond op naam van haar landgenote Olga Akifieva, die 16 Februari 1951. even eens te Alma Mata, een tijd van 5 min. 22.2 sec. noteerde. De 500 meter werd gewonnen door mejuffrouw Volovova in 47.2 sec. Haarlem ADVERTENTIE De Eerste Kamer is gisteren, na een korte openbare vergadering, begonnen met de behandeling van de rijksbegoting in de af delingen. De Kamer komt Dinsdag 15 Januari bij een ter openbare behandeling van de wets ontwerpen inzake het assurantie-bemidde- lingsbedrijf en het toezicht op het crediet wezen. Over dit laatste wetsontwerp is thans de Memorie van Antwoord aan de Eerste Ka mer verschenen. De ministers van Finan ciën en van Justitie verklaren daarin on der meer dat de tekst van de considerans niet het karakter van een gelegenheidswet heeft. De ministers betitelen het ontwerp als een voorlopige regeling. Dat het bedrijfseconomisch toezicht in tegenstelling tot het sociaal-economisch toezicht tot de eigen taak der bedrijfsor ganen behoort, kunnen de ministers als algemene stelling niet beamen. Dit toezicht heeft niet slechts ten doel de goede verhou dingen binnen het bankwezen te bevorde ren maar vooral ook de crediteuren der banken te beschermen. Op dit laatste ge bied ligt naar het oordeel van de ministers zeker ook een taak voor de overheid. Dat de minister van Financiën door deze wet een overwegende invloed op het be drijfsleven zal uitoefenen, wordt beslist ontkend. Noch op de gestie der bank- directies met betrekking tot de keuze der credietnemers noch op het beheer van in dividuele ondernemingen wordt bij een quantitatieve credietcontröle invloed uit geoefend. Een qualitatieve credietcontröle is slechts bedoeld voor zeer ernstige om standigheden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel tot verandering in de Grondwet. Deze verandering betreft onder meer het eerste lid van artikel 31 van de Grondwet, dat luidt: „De koning is meerderjarig als zijn achttiende jaar vervuld is". Deze be paling staat in de Grondwet sinds 1814. Naar het oordeel der regering bestaan er klemmende redenen om deze leeftijd te verhogen tot de voor de meerderjarigheid algemeen geldende leeftijd van 21 jaar. Het staatsbestuur is zozeer in ingewik keldheid en omvang toegenomen, dat aan het inzicht en de kermis van de vorst veel hogere eisen worden gesteld dan in vroe gere jaren. ONTPLOFFING TE SAIGON SAIGON (A.F.P.) Bij een dubbele ontploffing, die zich Woensdagmorgen te Saigon (Indochina) voordeed, zijn volgens voorlopige bei-ichten vier doden, van wie twee Fransen, te betreuren. Tien perso nen zouden ernstig zijn gewond. De ministers ontkennen, dat bij dit wets ontwerp van enig specifiek socialistisch principe sprake is. De minister van Financiën bestrijdt verder de mening dat het schatkistpapier door hem voor andere doeleinden dan het overbruggen van tijdelijke kastekorten is gebruikt. Sinds 1945 is het uitstaand be drag van het schatkistpapier met meer dan f 4 milliard gedaald. Na een onderbreking van enkele weken is Dinsdagavond de training van de candidaten van het Nederlands elftal in het Olympisch Stadion voortgezet. Aan de training namen deel Bakers. Groeneveld, Kraak, Landman, Terlouw, Wiertz, Lenstra, De Jong, Van Schijndel, Van Melis, Kuneman, Clavan en Bennaars. Wegens ziekte ontbraken Bies- brouck en Odenthal. Van der Weerd had de reis uit Wageningen niet gemaakt wegens een dijbeenblessure. Van der Tuijn viel tij dens de sprints uit wegens een blessure. Van de Bogert is hersteld en zal Zondag weer met DOS uitkomen. Bondsoefenmeester Van der Leek herin nerde er in een toespraak aan, dat een zwaar maar ambitieus programma te wachten staat! Er worden a- en b-elftallen samengesteld en verder spelen de Zwaluwen enkele malen. Aan de op Zaterdagavond in het Sport- fondsenbad te Haarlem te houden kringen- ontmoeting HaarlemDen Haag nemen pro minente zwemsters en zwemmers deel. De Nederlandse kampioen Joris Tjebbes en F. Pieters, die de laatste tijd bijzonder op dreef is, vertegenwoordigen Haarlem op de 400 meter en voor Den Haag komen uit D. Buijze en O. Rademaker. Op de 100 meter rugsïag starten F. Pieters en F. Maus voor Haarlem en H. Smits en J. Kool voor Den Haag. Bijzonder spannend belooft he nummer 200 meter schoolslag heren te worden. Voor Den Haag start o.a. de snelle P. Bekkering en voor Haarlem Bob Bonte, J. Hofman, A. de Vries en T. Bleeker. De damesnummers zullen interessant wor den dank zij het uitkomen van Margot Mars man, Elly Hölsken, Jenny van Waard en Jopie Wisker. Op de 200 meter schoolslag start mevrouw H Werther—Caspers in de Haagse ploeg. Bijonder spannend belooft het nummer 200 66 2/2 meter vrije slag voor dames en heren. De Hagenaars zijn favoriet op dit nummer. De baten van het zwemfeest zijn bestemd voor het Mr. Bierenbroodspot wedstrijd- en trainingsfonds, dat tot doel heeft de Neder landse zwemwedstrijdsport te bevorderen. Het Olympisch Comité van Oost-Duits land hoopt nog steeds dat het een ploeg naai de winterspelen zal kunnen afvaardigen. De president Kurt Edel verklaarde dat hij de voorkeur zou geven aan een gemeenschap pelijke ploeg die geheel Duitsland zou ver tegenwoordigen. Mocht de vorming van een dergelijk team onmogelijk blijken dan hoopt het Oost-Duitse comité dat het door het I.O.C. erkend zal worden en een eigen ploeg zal kunnen zenden. In alle vier afdelingen van de Football League is de strijd om de leiding spannend. In de eerste divisie wordt Portsmouth, thans leidend met 37 punten uit 27 wedstrijden, gevolgd door Manchester United 35 uit 27. Arsenal met 34 uit 27 en Newcastle United met 32 uit 26. Van een duidelijke supex-iori- teit in spelvorm onder dit viertal is tot dusver geen sprake. De overige deelnemers maken het hun trouwens moeilijk genoeg. In de tweede divisie, aanvankelijk een tijd lang geleid door Rothex-ham United, dat nu op de zesde plaats staat, is het punten- verschil tussen nr. 1, Cardiff City, nr. 6 maar twee punten. Cardif heeft er 33 uit 26 wedstrijden. Sheffield Wednesday, Birming ham City en Sheffield United resp. 32, 32 en 31 punten uit 27 wedstrijden en Brentford en Rotthex-ham beide 31 uit 26. De strijd om de twee promotieplaatsen is nog volko men open. In de derde divisie Noord (één promotie plaats) leidt Lincoln City met 37 uit 26 en vier punten voorsprong op Stockport County. Dit is de sterkste leiderspositie. In de derde divisie Zuid, waaruit ook alleen de kampioen zal promoveren, wordt Plymouth Argyle met 36 punten uit 25 wedstrijden vlak op de hielen gezeten door Brighton and Hove Albion met 36 uit 26 en Norwich City met 35 uit 26. Veel spanning dus. Aan de staart van de eerste divisie-lijst verkeren Fulham (Londen) met slechts 14 punten uit 27 wedstrijden en Iluddersfield Town met 13 punten uit 27 beide in een be denkelijke positie. Middlesbrough, dat vlak boven hen staat, is op Fulham vier punten voor met twee wedstx-ijden minder gespeeld. PORT SAID (Reuter). De stakende Egyptische havenarbeiders te Port Said zijn gistermiddag weer aan het werk ge gaan. Door de staking lagen de haven en de scheepvaart in het Suez-kanaal stil. De staking, waarbij 1.500 arbeiders be trokken waren, brak Maandag uit. Van de zijde van de vakverenigingen is bekend gemaakt, dat een symbolische staking van een uur per dag zal worden gehandhaafd, aldus meldt AFP. Volgens de corx-espondent in de Kanaal- zöne van het Egyptische blad „Al Misri" zijn in de afgelopen 24 uur 22 Britse sol daten door de actie van Egyptische com mando's gedood. Op klaarlichte dag werd een aanval gedaan op het Britse kamp te Aboe Soeeix-. Een tweede aanval was ge- x-icht op de gevangenis te Aboe Soeltan, waax-in zich 76 Egyptische gevangenen be vinden. Zes Britse wachtei-s werden gedood en 24 Egyptische gevangenen bevrijd. De overige doden vielen bij een Britse tegen actie ten Zuiden van Ismailia bij het station Toessoem. OSLO (N.T.B.) Bij twee gasontplof fingen in kolenmijnen op Spitsbergen zijn Maandag 15 mijnwerkers omgekomen en zes ernstig gewond. De reddingswerkzaam heden begonnen onmiddellijk na het onge luk, maar het duux-de vijf uur, voor men de slachtoffers kon weghalen. 11. Teneinde Panda in aanraking te bren gen met de Betere Kringen, had zijn be diende Jolliepop een gewichtige stap on dernomen. Hij had namelijk een zijner vroegere vrienden op de thee genodigd en deze vriend (genaamd Hyacinthus Hoe- peldum) was niets meer of minder dan de persoonlijke bediende van de zéér aanzien lijke Graaf Gaston van Gaep tot Gaep. „Ja, ja, waarde vrind!", sprak Jolliepop nu boven de theetafel tot zijn kennis. „Dat is toch zeer knusjes dat wij elkaar weer eens treffen! En nu wij hier zo vertrouwe lijk bijeen zijn sprekende als de ene herenbediende tot de andere het lijkt mij een kostelijk denkbeeld om mijn Mijn heer eens kennis te doen maken met uw Mijnheer. Kostelijk! Nuttig! Aangenaam voor ons beiden! En neem nog een kopje thee!" „Gaarne!", sprak Hyacinthus Hoe- peldum. „Maar wal dat denkbeeld betreft hum! Graaf Gaston van Gaep tot Gaep is niet de eerste de beste! Het is een héér, van scheiding tot schoenzolen, ziet ge? Ik weet niet of uw MijnheerPanda heet hij toch?of dat wel juist gezelschap is voor een Graaf van Gaep tot Gaep! Een Graaf van Gaep tot Gaep kan niet omgaan met een.een Niemand zonder manieren en zonder zéér beschaafde levensgewoon ten!" „Ach maar natuurlijk niet doch maak u toch geen zorgen, mijn beste!", riep de theeschenkende Jolliepop uit. „Op het eerste oog zult ge in de heer Panda een bijzonder verfijnd persoon met deftige op vattingen herkennenToevallig'kwam nu net Panda binnen, en die sprak, zonder op de bezoeker te letten: „Eli zeg dag Jolliepop! Geef me eens even duizend ducaten die heb ik net met wedden schappen verloren aan iemand die ik op straat had opgepiktDit getuigde van zó weinig deftige opvattingen, dat Jollie pop van schrik de thee naast het kopje goot, terwijl Hyacinthus Hoepeldum mom pelde: „Walgelijk!" Terug. De woordvoerder van de delegatie van Indonesiërs in Sux-iname, die thans in Djakarta vertoeft op uitnodiging van de Indonesische regering om met de regering besprekingen te voeren over de mogelijkheden van terugkeer van de Indonesiërs aldaar naar Indonesië, heeft aan de pers medegedeeld, dat de Indo nesiërs in Suriname vex-langen naar het vaderland terug te keren, nu dit onaf hankelijk is. De woordvoerder zei, dat ruim 38.000 Indonesiërs in Suriname naar Indonesië wensen te gaan. Hypnose. Vorige zomer is er een ovexwal gepleegd op de landbouwersbank te Kopenhagen, waarbij twee bankbeamb. ten wex-den gedood. Volgens het Kopen, haagse dagblad „Politiken" heeft deze zaak nu een sensationele wending ge kregen, doordat gebleken zou zijn, dat de dader waarschijnlijk onder hypnose gehandeld heeft. Zelfs zou hij geduren- de een deel van de tijd, die hij in de gevangenis heeft doorgebracht, nog on- der de invloed van zijn hypnotiseur zijn geweest. Volgens politiedeskundigen zou de hypnotiseur deze invloed door mid del van brieven hebben kunnen behou den. De hypnotiseur is gisteren gear resteerd. Vader en zoon. Volgens communistische kringen in Düsseïdorf zou de Oost- Duitse politie op zoek zijn naar de 24- jarige Hugo Reimann, een zoon van de leider der West-Duitse communisten. Hugo Reimann, die groepsleider op een fabriek in Saksen was, zou uit een fonds van de vrije Duitse jeugdorganisatie 20.000 mark (ruim 4000 gulden) heb ben vex-duisterd. Reimann's tweede zoon Josef, die lid was van de Oost-Duitse volkspolitie, is verleden jaar naar West. Duitsland gevlucht. Vervanging. Volgens de laatste uit Tibet te Kalimpong (West-Bengalen) ontvangen berichten hebben de Chinese autoritei- ten in Tibet het Tibetaanse leger van 9000 man ontbonden en een kleine strijdmacht van speciaal geoefende jonge Tibetanen opgericht. In het ver- leden jaar gesloten Chinees-Tibetaans verdrag is voox-zien in de i-eorganisatie van het Tibetaanse leger en men neemt aan dat de nieuwe strijdmacht zal die nen als kern voor een gereorganiseerd legex-. Turkestan. De Britse atoomgeleerde Pon- tecorvo bevindt zich op het ogenblik in Oost-Turkestan in de stad Koesje, waar hij werkt aan de bouw van een atoom- fabriek, aldus heeft de algemene secre taris van de Turkestanse regering in ballingschap, Yoesoef Alptekin, aan het te Istanbul vex-schijnende blad „Yeni Istanbul", verklaard. Volgens de mede delingen van Alptekin hebben de Rus sen Oost-Turkestan tot een geweldig munitiedepot gemaakt. Zij hebben er twee lagen uranium ontdekt, twee lagen wolfram, 24 petroleumbx-onnen, 66 steenkoollagen en een vijftigtal goud mijnen. Tweehonderdduizend ax-beiders werken aan de aanleg van wegen en spoorwegen. Vóór. De economische 'commissie van de Bondsdag heeft met betrekking tot de heden beginnende tweede en derde le zing van de wet tot ratificatie van het plan-Schuman verklaard, dat zij in de bepalingen van het plan noch aanwij zingen voor een superkartel noch de basis voor een gevaai-lijk „dirigisme" kan vinden. Evenmin heeft zij een be vestiging gevonden van de door de op positie geuite vrees voor een eenzijdige uitbuiting. De commissie heeft zich met meerderheid van stemmen vóór aan neming van het plan verklaard. Uitstapje. De laatste dagen werden te Heidelberg in de late avonduren steeds motorfietsen gestolen. De politie heeft thans ontdekt, dat twee gevangenen van 17 en 18 jaar elke avond uit hun cel braken, twee onbeheerd staande motor fietsen op straat „leenden" en hierop naar de buitenwijken van Heidelberg x-eden om vriendinnen te bezoeken. Klokslag 4 uur 's morgens keerde het tweetal dan in de gevangenis tex-ug na de motorfietsen in een zijstraat te heb ben laten staan. De politie heeft geen vei'klaring gegeven, hoe het mogelijk is, dat de jeugdige avonturiers elke avond uitbraken. Aanklacht. De West-Duitse communisti sche partij is Dinsdag een nieuw offen sief begonnen tegen het plan van de regering, de paxüj te verbieden door haar ongrondwettig te verklaren. Op een persconferentie kondigde voorzitter Max Reimann aan, dat proteststakingen zullen worden georganiseerd en dat de regering van Adenauer door de commu nistische partij op haar beurt van on grondwettige activiteit zal worden aan geklaagd. Voorzitter. De 79-jarige Edouard Herriot is met 298 tegen 88 stemmen herkozen als voorzitter van de Franse Nationale Vex-gadering. De 88 stemmen waren voor de communist Marcel Cachin. Her riot is al sinds Januari 1947 voorzitter van de Nationale Vex-gadering. Bezoek. Minister Van den Brink zal van Maandag 14 tot Donderdag 17 Januari een bezoek brengen aan de West-Duitse bondsrepubliek. De West-Duitse minis ter van Economische Zaken, professor Ex-hard, heeft zijn Nederlandse collega uitgenodigd tot deze reis naar Bonn, die geldt als tegenbezoek voor het bezoek, dat minister Ei-hard enige tijd geleden aan Den Haag heeft gebracht. Trouwring. Een huisvrouw in Liverpool vond een gouden trouwring in een blik vlees. De ring droeg de inscriptie A.T.B. F. 849. Het blik vlees was afkomstig uit Nederland, namelijk uit Deventer. De ring is naar de politie gebracht. Begroting. Hoge regeringsambtenaren heb ben medegedeeld, dat in president Tru- mans komende rede over de begroting de uitgaven voor het belastingjaar 1952- '53 op ongeveer 86 milliard dollar ge schat zullen worden veel meer dan in enig ander jaar in vredestijd. De ambtenaren verklaarden, dat de grootte van dit bedrag wel eens krachtige pro testen zou kunnen uitlokken. Voor mi litaire doeleinden zullen naar verwach ting 59 milliax-d dollar of ongeveer 69 procent van het totaal worden bestemd. Tezamen met de uitgaven voor projec ten, die verband houden met de atoom energie, en de economische hulp aan het buitenland zal het deel van de begroting bestemd voor de defensie naar verwach ting 76 procent van het totaal uitmaken.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2