Gemeente gaat strandexploitatie opnieuw bekijken Sinds 1916 niet zoveel aanvoer in IJmuiden als vorig jaar Velsen-Noord kreeg een kwart eeuw geleden zijn „Opwaarts" GREPEN UIT DE VRAGENBUS Old €!©tfn©$ New „Woningnood" voor het kleuter onderwijs een urgent probleem Ruim 13ï millioen kilo meer dan in 1950 Santpoort Beverwijk 5 Alle Velsenaren worden doorgelicht „Schepenschuiven Voorlaatste ronde van schaaktournooi der Hoogovens De „Marv Ward" heeft machineschade THALIA BIJ EEN TONEELJUBILEUM Zuinig zijn Voetballers veranderen Cultureel centrum voor moderne arbeiders beweging Het leven van Beethoven op het doek in Thalia „Organisatie van ouden van dagen is noodzaak" WOENSDAG 9 JANUARI 1952 DE GROTE PROBLEMEN der gemeente Velsen gaan in het raadsrapport over de nieuwe begroting hand in hand met de kleine zaken het tehuis voor ouden Van dagen dat eerlang in de Rivierenbuurt zal worden opgetrokken vindt evengoed een plaatsje in het lijvige document als de presentiegelden voor de leden van de vroedschap of het kopje thee op de commissievergaderingen. Ten aanzien van het verzorgingshuis voor ouden van dagen, waarover wij onlangs reeds het een en ander berichtten, blijven B. en W. kort en vaag in hun beantwoording van de daarover gestelde vragen: het bouwplan is gereed en als binnenkort de rijksbijdrage bekend is kan de raad een opzet van de exploitatie en andere gegevens verwachten. De rheumatiekbestrijding in de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk, die geza menlijk wordt gevoerd, maakte eveneens een vraag los van importantie: een der leden kon zich niet voorstellen, hoe het mogelijk is, dat de post op de begroting lager is dan verleden jaar terwijl de rheuma toeneemt. De ooi-zaak moet, zo luidt het antwoord van het college, gezocht worden in de omstandigheid, dat de Stichting Rheumabestrijding voor de drie genoemde gemeenten haar taak heeft overgedragen aan de Stichting voor geslachtsziektenbestrijding, gebrekkigenzorg en rheumabestrij ding in de provincie Noordholland. Deze stichting kan efficiënter werken, omdat zij over de hele provincie werkt en dus personeel in volledig dienstverband kan aan stellen. Er blijkt door- de ambtenaren van het Huisvestingsbureau, na klachten hierover, niet langer de opmerking te worden ge maakt tegenover woningzoekenden, dat men voor een inschrijving bij dit bureau „eerst ondertrouwd" moet zijn. Verandering in de begraafplaatsplannen De plannen voor een nieuwe begraaf plaats ten Zuidwesten van Westerveld kwamen eveneens op de proppen: het col lege diende enkele leden hierover van repliek met de volgende feiten: De plannen voor de aanleg van een nieu we begraafplaats hebben in de oorspronke lijke vorm bezwaren ontmoet bij de inspec tie voor de Volksgezondheid. Gedeputeerde Staten hebben deswege het plan van de gemeente niet goedgekeurd. Er staat nu een wijziging op stapel, waarmee wellicht aan sluiting on de wensen van de inspecteur voor de Volksgezondheid kan worden be reikt. Binnenkort komen deze zaken wel licht in de raad: met de betrokken grond eigenaren zijn al onderhandelingen gaande over de verwerving van de nodige grond. Gemeente als strandexploitante Ook de verpachtingen in de gemeente Velsen zijn een punt van beraad der rap porteurs geweest, meer in het bijzonder de verpachting van het zeestrand en verschei dene leden vroegen het college of het niet veel beter ware, het strand voor een aantal jaren te verpachten, zodat de pachter ten minste wat aardigheid in zijn werk krijgt en wat zorg aan de opstallen gaat besteden. B. en W. antwoordden, dat het college thans in overweging heeft de vraag of de huidige situatie bevredigend genoemd kan worden of dat de gemeente zelf het strand in exploitatie moet nemen. Als het huidige stelsel gehandhaafd blijft, zullen B. en W. te zijner tijd met een voorstel bij de raad komen ter vaststelling van de verpach- tingsduur op drie jaar. Duingrond bij Strandweg Om bij de zee te blijven: er kwamen eveneens vragen los over de plannen om van IJmuiden een volksbadplaats te maken. Het college antwoordde aldus: De verwezenlijking van het verlangen om van IJmuiden een volksbadplaats te maken is afhankelijk van de eigendom van het duinterrein aan het einde van de ont worpen recreatieweg. Deze grond nu is nog niet in het bezit van de gemeente overge gaan. De vertraging in de invoering van het vakonderwijs in Velsen wordt veroorzaakt door bezwaren van Gedeputeerde Staten tegen deze invoering, maar zodra goedkeu ring van de betrokken begrotingspost is ontvangen, zal er een begin gemaakt wor den met dit onderwijs, aldus B. en W. ver der en een vraag van bepaalde zijde over leraren van de Willem de Zwijgerschool. die zich zouden beijveren in het bijbrengen van anti-communistische zienswijzen aan hun leerlingen werd met de volgende zin snede beantwoord: „De leerkrachten hebben de kinderen op te voeden in alle maatschappelijke en chris telijke deugden. Dat zij zich daarnaast zou den beijveren voor het anti-communisme is ons niet bekend." Kleuterscholen en scholenbouw De stevige subsidiëring van het kleuter onderwijs in de begroting tot een bedrag van 210.000 veroorzaakte verheugde ge zichten, maar enige leden vroegen zich daarnaast af, hoe het college de uitbreiding van dit onderwijs denken op te vangen in de huisvesting. Het college antwoordt: de mogelijkheden zijn door de geldende bouw- stop beperkt; het aantal onbevoegden is door de gemeentelijke regeling inderdaad sterk teruggelopen, maar het college blijkt ff De motorkotter „Trouw moet blijken" (UK 86) van cle Urker K. Kosselman is verkocht aan de heer W. van Leeu wen in Katwijk, die het scheepje ver doopt heeft in „Karei Doorman" (KW 227), zodat dus de oude Karei Doorman, die als Bernhard (Sch. 105) naar Sche- veningen verhuisde een opvolger, zij het een kleinere, gekregen heeft. Welk een verschuivingen zo'n verkoop van een tachtig-paards-kottertje teweeg kan brengen in de vissersvloot vertelt het.ingewikkelde verhaal aldus: Kossel man heeft voor zijn verkochte UK 86 teruggekocht uit Den Helder de HD 37 „Verwachting"een flink schip met een 200 pk Kromhout in de motorkamer. Dit schip heet nu Verwachting(UK f 86) en de eigenaar van deze kotter, P. j[ Bais uit Den Helder heeft voor dit schip een nieuw besteld, dat binnenkort in de vaart komt. Als bizonderheid kan vermeld worden, dat de kotter, die deze ganse verschui ving veroorzaakte de voormalige Hui- berdina (IJM 271) is en dat het scheep je inmiddels al, onbeivust van deze be roering, ter ijle-haringvangst bij Bres- kens is getogen. weinig vertrouwen te hebben in een wette lijke landelijke regeling van het kleuter onderwijs. Nieuw „schoolmelksysteem" In 1952 zal geprobeerd worden de school- melkvoorziening weer op gang te helpen, zo deelde het college voorts mede, maar wegens de weerstand bij het personeel met het oog op de administratieve rompslomp en de stoornis der verstrekking tijdens de lesuren is een andere regeling ontworpen. Op het terrein van de subsidies waren meer dan genoeg vragen: zo wilden diverse leden onder meer weten, of de bijdrage aan de zwemverenigingen, die in moeilijkheden zijn gekomen door de sluiting van het Vel- serbad, wel toereikend is en het college deed weten, dat, indien dit niet het geval is, het college gaarne bereid is, met de be trokkenen hierover in onderhandeling te treden. De subsidiëring van het gymnasium kan helaas niet verhoogd worden, zo werd ver der verteld, omdat het desbetreffende Ko ninklijk Besluit daarin niet voorziet. Zijde lings werd de mening verkondigd in ver band met de subsidiëring van het speel tuinwerk in Velsen, dat de gemeente voor zichtig moet zijn met de aanleg van schooi en werktuinen, daar de grond in Velsen het risico oplevert, bij niet voldoende on derhoud spoedig in een woestenij te ver anderen. Culturele blijdschap Uiteraard kwam ook de steun aan het Culturele werk aan de orde en een der raadsleden merkte oP, dat er nog nooit zo'n stevig contact tussen de overheid en de cultuur is geweest als thans. Toch meende hij, dat de periferie van Velsen nog niet voldoende van deze bemoeiingen profi teert: Velsen-Noord bijvoorbeeld ontbeert nog altijd een vergaderzaal en een leeszaal. Hierop kon geantwoord worden, wat wij enige dagen geleden reeds meedeelden, dat nood-vergaderruimte in Velsen-Noord zal worden geschapen, waarvoor de houten hulplokalen van de Adolf van Nassauschool en de Willem de Zwijgerschool gebruikt kunnen worden. De leeszaalkwestie hoort onder de com petentie van het leeszaalbestuur in IJmui- den-Oost. Een suggestie, om de H.O.V. na het slot- concert aan het eind van de feestelijkheden bij het driekwart-eeuwfeest van IJmuiden nog eens in Velsen terug te laten komen, viel bij het college in goede aarde en er werd op gewezen, dat de nieuwe begroting een flink bedrag voor het doen geven van concerten vermeldt. Doorlichting op vrijwillige basis De wijzigingsposten op de begroting voor 1952, die wij reeds in het kort vermeldden, toen dezer dagen de verrassend-hoge uit kering uit de ondernemingsbelasting door het rijk aan de gemeente bekend kon wor den gemaakt, omvatten onder meer een bedrag van 25.000 voor de bestrijding der T.B.C. Het Centraal Bureau voor keuringen op medisch-hygiënisch gebied in Den Haag zal in de loop van dit jaar de ganse bevol king doorlichten, de kosten bedragen 1.05 per persoon, te betalen op basis van vrij willigheid de gemeente stelt zich garant voor de kosten geheel of ten dele voor degenen, die dit bedrag niet kunnen missen (men schat het daarvoor benodigde bedrag op 17.000). De overige kosten wor den op 8000 geraamd. Het door de commissie voor bedrijfsont- spanning georganiseerde schaaktournooi is al weer haast teneinde. De laatste ronde zal op 4 Februari worden gespeeld. De voor laatste ronde werd Maandagavond gespeeld in het restaurant van Walserij Oost. De uit slagen luidden: Medische DienstWalserij West I 5'-23Vi. Dr. J. VeenenbosG. Paar- denkoper 01; R. AngermanJ. A. Roden berg 01; P. IJzermanB. de Heer uitge steld; H. Bruinsma—P. C. Helder 0—1; dr. J. de GrootJ. Ackermans 10; A. J. Boom houwerJ. Vessies 10; mej. G. SpruitA. Kersman 10; J. v. d. BergJ, Noordeman xk'A; A. KoningsJ. v. d. Struijs 10; L. ScheffersJ. Wielinga 10. Walserij West II Het Overschotje 04. J. van Bethlem H. E. Möckel 0—1; T. Vos—H. J. Krispijn 01; L. KattestaartW. Versluis 01; T. JansoniusH. J. Luyks 01. De Pion CW. Magazijncombinatie voorlopig 43. P. de BoerA. P. de Bruin afgebroken; P. Krab J. Sonneveld 10; Tj. JeppesP. Stil 10; J. BosA. Zonneveld afgebroken: C. D. Af- fourtitC. Oudendijk aafgebroken; W. Tjep- kema—A. Keyzer 0—1; G. Gaarthuis—H. v. d. Pal 01: G. van LeydenC. Doeland 10; P. GaasbeekP. Zuurbier 10; R. Marinus W. Steenkamp 10. Het Nederlandse m.s. Java, dat de Nieuwe Waterweg was uitgevaren, heeft op zee de Nederlandse coaster „Mary Ward" met machineschade aangetroffen. De „Java" heeft het schip op sleeptouw genomen en teruggebracht naar Rotterdam. De „Mary Ward" was op weg van Rotterdam naar Esbjerg. ADVERTENTIE reinigt uw kleding Chemische reiniging Koningsplein 8 - IJmuiden - Tel. 4886 ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij in slechts één speciale voorstelling HET SCHITTERENDE FILMWERK EROICA De heldenstrijd van LUDWIG VAN BEETHOVEN m.m.v. Wiener Philharmoniker - Wiener Staats-Operakoor Wiener Sangerknaben. Uit de jaarcijfers van het LJmuidense Staatsvissershavenbedrijf blijkt weer eens te meer, welk een volkomen willekeurig spel de natuur speelt met de mens, die er een schip op uit stuurt om op de Noordzee was vis en haring te gaan vangen met de vrees in zijn hart, dat de overbevissing van deze Noordzee zijn broodwinning steeds- minder welvoorzien zal maken. De cijfers over het jaar 1951 blijken na melijk een recordhoogte te hebben bereikt: sinds het befaamde topjaar 1916 is het niet meer voorgekomen, dat er in één jaar zulke hoeveelheden vis en haring uit de visvijver werden gehaald. De aanvoer in IJmuiden sprong namelijk in vergelijking tot 1950 van 57.2 millioen kilo op 70.8 millioen kilo. Dit wil echter volstrekt niet zeggen, dat de overbevissing een hersenschim van een paar biologen is, maar het bewijst wel, met welke ongrijpbare en onberekenbare fac toren de visserij werkt. Een ander opvallend aspect van de cijfers over 1951 is, dat er een percentage van deze totaal aanvoer naar de vismeelfa- brieken verdween, dat niet in overeen stemming lijkt te zijn met de sombere voor spellingen tijdens het hoogseiz' en: van de 70.8 millioen kilo moest „slechts" 12.8 kilo tot vismeel worden verwerkt. De totale opbrengst van de aanvoer over 1951 be droeg 57.2 millioen, waarvan voor nog De R.K. toneelvereniging „Opwaarts", die thans een zelfstandige, parochiële ver eniging in Velsen-Noord is, bestaat dezer dagen vijfentwintig jaar. Het jubileum, dat eigenlijk al eerder gevierd had kunnen worden, krijgt Zaterdag 12 Januari een feestelijk tintje, door de opvoering van het stuk „Zo waarlijk helpe mij" van Tom Dekker in gebouw „Concordia". De oprichting van „Opwaarts" kwam op enigszins vreemde wijze tot stand. Toen op 1 Augustus 1918 de R.K. Harmonie „St. Caecilia" het levenslicht zag, wilde men elk jaar tenminste twee zaaluitvoeringen ge ven. Om deze uitvoeringen wat aantrek kelijker te maken werd aan de avonden een of andere attractie verbonden. Dit werd voor de nog jonge harmonievereniging op den duur te kostbaar, zodat de toenmalige penningmeester, de heer L. Harsveld, het idee opperde de dames van de leden in een eigen toneelgroeDje bij elkaar te brengen. Aldus werd besloten, nu 25 jaar geleden, eon damestoneolclub te vormen als onder afdeling van „St. Caecilia". In het bestuur namen zitting de dames N. Verwaters, voor zitster; B. Leering, secretaresse: L. Hars veld, penningmeesteresse en J. Harsveld en mevrouw Kuipers, leden. De heer L. Harsveld werd regisseur en hij liet zijn sneelsters in de oude „Volks bond" aan de Wijkerstraatweg verscheidene successen oogsten. De bezetting maakte het onmogelijk verder te werken, maar deson danks bleef het bestuur actief. Vooral me vrouw L. Harsveld was een stuwende kracht, die graag weer nieuw leven in de club wilde brengen. Zij is de enige, die bijna de hele kwart eeuw „Opwaarts" trouw bleef en zij is nu drie iaar geleden bij haar heengaan tot ere-lid benoemd. Het doel van de „Opwaarts"-dames werd bereikt, namelijk „St. Caecilia" groter te maken. Direct na de bevrijding pakten jongere mensen het toneelwerk aan; aan vankelijk nog met het doel „St. Caecilia" ïteun te verlenen. Dit gebeurde tot onge veer anderhalf jaar geleden, toen in het toenmalige bestuur moeilijkheden tot ver schillende mutaties leidden. Onder de regie van verschillende goede krachten wist „Opwaarts" opnieuw van zich te doen spreken met haar uitvoeringen. De moeilijkheden dreigden echter de to neelclub uiteen te doen vallen en hoewel er pogingen werden aangewend om haar samen te doen smelten met de toneelclub van „I.E.V.", de sportvereniging, waren er enkele doorzetters, die nu kunnen bogen op een nieuwe, stevig gefundeerde vereniging, die geheel zelfstandig reeds enkele goed verzorgde uitvoeringen achter zich heeft. „Opwaarts" beschikt over negen dames- en twaalf herenkrachten en is dus een ge mengde toneelvereniging geworden, die thans als bestuursleden heeft de heren G. C. Leydekkers, voorzitter; J. van Gelderen, secretaris-penningmeester, die wordt bij gestaan door mej. R. Bakker. Na de tweede uitvoering in het voorjaar zal in de daarop volgende jaarvergadering een definitief bestuur worden gekozen. Aan de jubileum-toneeluitvoering van Zaterdag is deze keer een bal verbonden, waarvoor „The Strier.es Serenaders" uit Bussum de muziek verzorgen en waarvan de heer A. Duyn de leiding heeft. Dirigent voor „Da Pacem" Tot dirigent van de Rooms Katholieke zangvereniging „Da Pacem" te Santpoort is benoemd de Beverwijkse musicus Lou Tervoort. geen 2 millioen werd „opgevangen" voor vismeelfabricage. In het geheel ging er dus 12.8 millioen kilogram vis en haring naar de vismeel- fabrieken, of om het wat vertrouwder, mar ook wat minder mooi te zeggen: nog geen twintig procent dook de pufschuit in. De haring had hier uiteraard het leeuwen aandeel met 9.8 millioen kilo, gevolgd door de makreel met 1.6 kilo en de rond- en platvis met 1.3 millioen kilo.» Goed tongjaar De opvallende toeneming van de aan voer ten opzichte van vorige jaren werd in 1951 veroorzaakt door de haring, waar van liefst acht millioen kilo meer aan de IJmuidense markt verscheen, drie millioen kilo makreel en de rest was voornamelijk schol cn tong. Het is een behoorlijk tongjaar geweest, zeggen de cijfers: er werd weliswaar iets minder grote tong gevangen, maar de hoe veelheid kleine tong (klein- en groot- middel) steeg niet onbelangrijk. Tenslotte laten onderstaande cijfers zien, hoe de aanvoeren van de andere vissoor ten stegen ten opzichte van 1950: Koolvis van 1.6 millioen kilo op ruim 2 millioen; wijting van 3.5 millioen kilo op ruim 5.4 millioen; grote schol van 556 duizend kilo op ruim 570 duizend kilo; (de middenschol bleef gelijk): kleine schol van 5.9 millioen kilo op ruim 6.7 millioen kilo; schar van 1 millioen kilo op ruim 1.3 mil lioen kilo. Vergunning verleend voor uitbreiding van Hoogovenbedrijf Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat bij hun besluit van 3 Januari 1952 ingevolge de Hinderwet ver gunning is verleend aan de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, tot het uitbreiden van het bedrijf door het opstellen van een fles- senvulinrichting voor propaan en van een oliestookinrichting voor de rijdende men gers op het hoogoventerrein te IJmuiden. Tevens is vergunning verleend aan de heer B. J. Th. Nijssen te Santpoort, tot het oprichten van een bronbemalingsinstallatie voor tuinbevloeiïng op de hoek van de Biezenweg en de Kapelweg te Santpoort. betekent niet, dat men niets moet uitgeven. Dat zou onverstandig zijn. Zuinig z(jn betekent: oordeel kundig uitgeven. Dit geldt ook in de reclame. Adverteren in dagbladen, mits doel treffend, is steeds verantwoord. Bedenk, wat dagbladreclame vermag Dit blad brengt de naam er IN! Ven afdeling van de Koninklijke Marine stond Dinsdagmorgen aangetreden op het statioii in Den Helder toen de eerste Diesel-electrische trein daar binnenreed. Burgemeester mr. G. D. Rehorst hield een toespraak tot de passagiers en de auto riteiten van de Nederlandse Spoorwegen, die waren meegereisd. De Dieseltractie betekent een aanzienlijke verbetering in de dienst tussen Alkmaar en Den Helder. en elftallen wijzigen zich De jaarwisseling heeft in de Kennemer voetballers een ware rage meegebracht voor overschrijvingen. Onder hen zijn vele bekenden H. Ver- Swijveren, de rechtsbinnen van VVB, die reeds enkele wedstrijden niet voor deze club is uitgekomen, gaat verhuizen naar VSV. Daarentegen keert de oud-WB-rechtsachter R. Meyer na korte tijd bij Kinheim te zijn ingedeeld, terug naar WB. Ook de voor hoedespeler van Kinheim J. A. v. d. Linde heeft verzocht voor VVB te mogen uitkomen. De Kinheim-gelederen zullen verder ver sterkt worden door de Terrasvogels-rechts half v. d. Linden, W. Noordman van De Ken- nemers, C. Hoope van SVIJ. Morren van IJmuiden en De Greef van WB. Bovendien krijgt Kinheim wegens de aan vrage tot overschrijving, de beschikking over de gebroeders B., C„ A. en J. Dekker, allen van „Beverwijk", van wie B. Dekker de bekende linksbinnen van de rood-witten is. Voorts wil de SDZ-speler F. Kooymans voor WB gaan voetballen. De IEV'ers krijgen versterking van H. J. Huiskamp van Juventes uit Dieren en J. Bos van SVA. Piet Bleeker van De Kennemers gaf de wens te kennen voor VVB te spelen. Een andere prominente Kennemersman, H. v. d. Sïüys. die in deze competitie voor de rood zwarten de topscorer is, komt voor Storm vogels uit, evenals zijn clubgenoot H. v. d. Plas. Deze verliezen voor De Kennemers zullen worden gecompenseerd door de overschrij vingen van de SVS-doelman Van der Wint, de Vitesse-voorhoedespeler uit Castricum, Eikhoff en de Ripperda-doelman Hekman. Het van ver voor de oorlog daterende vergaderlokaal Tivoli, bij velen beter be kend als „Ons Huis", aan de IJmuider straatweg, bleek na 1945 in zodanige staat te verkeren, dat vergaderen en concerte ren uitgesloten was. Er bestaat thans een commissie, wier doel het is, het gebouw weer bruikbaar te doen maken. De plannen verkeren nog in een zeer pril stadium ,maar het schijnt dat architect J. Rietveld uit Amsterdam toch al enige tekeningen op papier heeft gezet. Wanneer de toestemming zou worden ver leend, is het de bedoeling eerst op kleine schaal te beginnen, zodat ongeveer een 70 man kan worden ontvangen na de ver bouw. Op den duur, maar dit behoort als nog tot de vrome wensen, wil men de ca paciteit uitbreiden tot 300. De uiteinde lijke bedoeling is „Ons Huis" te maken tot een cultureel centrum van de moderne ar beidersbeweging, wat, mede gezien het ge brek aan lokaliteiten in de gemeente, zeer zou zijn toe te juichen. Of men van ge meentewege erg enthousiast voor dit plan is, wordt in sommige kringen in twijfel getrokken en de goedkeuring staat dan ook nog niet voor de deur. Wie weet brengt echter 1952 in deze nog een grote verrassing. IJmuiden zou er zeker mee ge baat zijn. „Sportief" damde tegen Haarlemmers en verloor Damclub „Sportief" was weer actief. Het tweede tiental van de IJmuidense damclub „Sportief" speelde een thuiswedstrijd tegen VKD III uit Haarlem. Het werd een aardige strijd, waarna de Haarlemmers met de pun ten huiswaarts konden keren. De winstparti.ien kwamen voor IJmuiden van Dijkhuizen. Veldman, Wijker en Van Os; de overige spelers moesten in de VKD'ers hun meerderen 't erkennen, zodat de strijd met 12—8 in 't voordeel van VKD III ein digde. Op deze avond werden slechts enkele partijen voor de onderlinge competitie ge speeld. De uitslagen hiervan waren: A. Ras J. de Boer 02 en P. BakkerE. Ras 20. Maandag kwam het eerste tiental in het strijdperk tegen HDC III. Hoewel Sportief met enige invaallers uitkwam, is er flink partij gegeven. Met de stand 88 werd er nog od 2 borden een felle strijd geleverd, daar hier de beslissing vandaan moest ko men. Tegen half twaalf was de strijd beslist en Sportief moest, zij het met een minimaal verschil, haar meerdere erkennen in HDC III. De winstDunten kwamen van Jonker, De Boer, Ras en De Ruiter, Buis zorgde voor de enige remisepartij, zodat de strijd dus met 11—9 in het voordeel van HDC III eindigde. Donderdagavond wordt in een speciale voorstelling op het witte doek in Thalia de film „Eroïca" gepresenteerd. Deze Weense rolprent behandelt een onderwerp, dat niet slechts de liefhebbers van de klassieke muziek zal interesseren en boeien, ook de genen, die van een goede speelfilm houden zullen „Eroïca" als een voortreffelijk pro duct kwalificeren. Het is een rolprent over het leven van de grote componist Ludwig van Beethoven, over diens liefde en strijd. De centrale figuur is uiteraard Van Beethoven, een uiterst knappe creatie van Ewald Balser. De muziek is een van de belangrijkste fac toren van „Eroïca". Professor Hans Knap- pertsbusch, op het ogenblik een der meest op de voorgrond tredende figuren in het weder-opbloeiende Weense muziekleven, had de muzikale leiding. Aan de film werk ten onder meer mee de Wiener Philharmo niker, het Weens Staatsoperakoor en de Wiener Sangerknaben. De toeschouwers zien een scène die in Van Beethoven's leven van noodlottige betekenis was en welke nu in deze rolprent na 150 jaar weer opge roepen wordt. En evenals toen de enige opera van de meester voor het eerst zou worden opgevoerd, wordt in deze scène de tragiek van de instelling van de componist duidelijk. „Terugkeer" voor „Watervliet" De leden van de buurtvereniging „Wa tervliet" kunnen Zaterdagavond in het Kennemer Theater te Beverwijk de tweede uitvoering in dit seizoen van hun eigen toneelclub bijwonen. Opgevoerd wordt het toneelspel in drie bedrijven van Warren Chetman Strode, „Terugkeer", in de Nederlandse vertaling bewerkt door A. v. d. Linden. De regis seuse is mevrouw Hoefman. Bodemverlagingsverzoek door G.S. geweigerd Burgemeester en Wethouders van Vel sen maken bekend dat ter gemeentesecre tarie (4e afdeling) gedurende 30 dagen voor belanghebbenden het besluit van Ge deputeerde Staten van Noordholland van 19 December 1951 ter inzage ligt, waarbij is geweigerd de door J. Maas te Sant poort gevraagde ontheffing van de ver bodsbepaling voor het afgraven van de percelen gelegen aan de Rijksweg, de Ha- gelingerweg en het Spekkenwegje te Santpoort. B. en W. vestigen er de aan dacht op dat binnen 30 dagen beroep mo gelijk is. Beetje. Zoals al is gemeld, waren er Dinsdag helemaal geen trawlers aan de afslag en bleef de aanvoer beperkt tot wat rond en platvis van vier kotters. In de toch al hoge prijzen traden geen verhogingen op: de grote tong bleef hangen op f4,45 per kilo en de grove slips deden f 1,45 tot f 1,25 per kilo. Enkele kisten grote en grootmiddelschol werden afgenomen voor f 75 per 50 kilo en de kleine schol 2 varieerde van f55 tot f30. De wijting bleef als gevolg van het geringe aan bod eveneens duur. Goede kwaliteiten no teerden f33 tot f32 per kist. Totaal werden aangevoerd 118 kisten waarvan 27 kisten fijnvis, 49 kisten schol, 28 kisten wijting en enkele kisten diversen. Mooi reisje. De hoogste besommer werd Dinsdag de kotter IJM 27, die voor enkele visdagen een resultaat wist te be halen van f 2340. De kotters T 39 en T 32 besomden verder respectievelijk nog f 2110 en f 1940. Stormvangst. Vandaag kwam van de trawlervloot aan de markt een der trawlers, die voor Nieuwjaar naar zee was vertrokken n.l. de Eli Chénévière mt een aanvoer van 350 kisten. Deze schrale aanvoer is het gevolg van het bijzondere slechte visweer. De vangst was samengesteld uit: 75 kisten schelvis en piepers. 25 kabeljauw en gullen, 20 makreel, 160 wijting, 70 diversen en 60 stuks stijve kabelpauwen. Verder werd vol gens de rederij ook de Dirkje vandaag ver wacht, doch daar de zender van het schip defect was kon de rederij gisteravond nog geen definitieve mededeling doen. Tegenvaller. De Simon de Danser, die aanvankelijk de Woensdagmarkt meende te kunnen halen, heeft door het slechte weer vertraging gekregen. Het zal zelfs nog te be zien zijn of de zeerover de Donderdagmarkt haalt. De specificatie van de vangst was 1300 kisten: 800 kisten kabeljauw en gul, 300 schelvis en 100 roodbaars. In en uit (tot 17 uur). Dinsdag kwam binnen de RO 3. Naar zee vertrokken de IJM 216. IJM 227. IJM 73 en de IJM 25. Naar binnen vertrokken de kotters UK 115 en UK 99. Dinsdagavond werd de coaster Bonaire binnen verwacht, die tijdelijk lig plaats zou kiezen in de haringhaven om enkele reparaties te ondergaan. Beter wat dan niets. Hoewel de vangst- berichten uit het Engelse Kanaal de laatste dagen niet veel reden tot optimisme gaven is er Dinsdag weer wat verbetering in geko men. Verscheidene schepen meldden trek ken van 100 tot 150 manden en met wat geluk kan er dus tegen het weekeinde nog Kanaalharing in de afslag worden verwacht. Marktprijzen. Gr. tong 4.454: grm. tong 2.85—2,65; kl.m. tong 2,35—2,40; kl. tong I 2.30—2.20; kl. tong II 1,45—1,41; tarbot I 3.50—3.10 per kg. Gr. schol 66: grm. schol 71; kim. schol 75: kl. schol I 67; kl. schol II 5524; schar 3833; Wijting 3329 per 50 kg. Aanvoer: 27 kisten tong en tarbot, 49 kisten schol, 4 kisten schar. 28 kisten wijting. To taal 108 kisten. Besommingen: IJM 27 f 2340; TX 39 f2110; TX 32 f1940. Aanvoer van hout Dinsdagavond is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Finse s.s. „Borg VI", dat van de Finse haven Hamina een lading van 547 vadem hout aanvoerde. Voor de papierfabriek worden van het houtseizoen 1951 nog een tweetal schepen verwacht, die de laatste ladingen van het vorige jaar zullen aanbrengen. DIENSTEN VOOR JONGEREN Zondag 6 Januari is in het gebouw voor Christelijke Belangen de dienstenreeks voor jongeren van 12 tot 18 jaar begon nen. Deze diensten gaan uit van de kerke- raad der Nederlands Hervormde gemeente te IJmuiden en zijn speciaal bedoeld om de jongeren tussen 12 en 18 jaar op te vangen. De sprekers zijn lekenpredikers, jeugdleiders en onderwijzers. Zondag 13 Januari om 10 uur besint de tweede dienst. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 8 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Egret van Liverpool. Croo- nenburgh van Bilbao. Clanmore van Swan sea. Warun van Stockholm. Demisto van Baltimore. Bore VI van Hamina. Vertrokken zijn: Daje Böhmer naar Tan- ger. Kurt naar Jakobstadt. British Purpose naar Falmouth. Grebbestroom naar Londen. Anna naar Dover. Jans naar Londen. Vardal naar Newcastle. Gapern naar Gothenburg. Strauma naar Rostock. Swift naar Londen. Vechtstroom naar Huil. Dinsdagmiddag is in het Santpoortse badhuis aan de Wiistelaan een vergade ring gehouden van de „bond van ouden van dagen", waar de heer G. K. Jansen, chef de bureau van het N.V.V. te Haar lem, het woord voerde. Hij sprak over de behartiging der belangen van de ouden van dagen en greep terug naar de tijd, toen er voor de sociale verzorging van de ouden van dagen geen wettelijke regeling bestond en hoe deze eerst in 1919 in de vorm van het bekende staatspensioen werd toegepast, ofschoon er al in 1899 over ge sproken was door de regering. Dat dit systeem nog lang niet was wat het wezen moest, bewees veel later de noodwet Drees, die na de bevrijding los kwam. Het woord „noodwet" zegt al, dat er een steviger regeling moet komen. Ge ruime tijd besprak de heer Jansen de pro blemen, die dit alles met zich brengt. „Het begin is er en wij gaan verder", zei hij: de vakbeweging bestudeert dit on derwerp. Het is nodig, dat de ouden van dagen meewerken en zich verenigen, opdat zij te gelegener tijd van advies kunnen dienen inzake een definitieve wettelijke regeling. Enige vragen uit de vergadering werden door de heer Jansen beantwoord. Klaverjassen bij „Beverwijk" Dinsdagavond heeft de sportclub „Bever wijk" een klaverjaswedstrijd gehouden in Café de Vriendschap. Het is een genoeglijke onderlinge contactavond geworden, die met een enkel woord door de voorzitter de heer J. Rijkeboer werd geopend. De uitslagen luiden: C. van Zutphen 4877 p.; B. Bruyns 4790 p.; G. de Moei 4698 p.; P. Schoorel 4607 p.; A. Struve 4567 p.; N. N. 4387 p.; H. v. d. Graaf 4365 p.; L. Hoogland 4221 p.; H. van Veelen 4181 p.; K. Buite laar 4177 p. Wrijfvlakken in de huidige kerkelijke praktijk Hedenavond zal rector Kraakman voor de leden van de Katholieke Arbeiders Be weging in het K.S.A.-gebouw aan de Peper straat spreken over het onderwerp „Wrijf vlakken in de huidige kerkelijke praktijk". Het Rooms Katholiek gemengd zangkoor zal op deze avond haar medewerking ver lenen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3