Chefarine 4 Spanningen in Jeruzalem duren onverminderd voort Eens in de honderd jaar Het Hek van de Dam „Atlantische verplichtingen werden naar letter en geest nagekomen" Nota nan de raad van drie Azzam Pasja omschrijft Arabische wensen Beier resultaat met 4 middelen tegelijk Mossadeq raakt meer en meer in het nauw Premier Ben Goerion waarschuwt „terroristen Nieuwe uitgaven In de hoofdstad uit J Nieuwe ervaringen met de acoustiek ZEILJOPPERS 3 België protesteert tegen aanmerkingen Direct verbond met de V.S. 99 Agenda voor Haarlem Bij de Sjah en groot deel van het parlement uit de gratie Nederlandse chauffeur misdroeg zich in Zweden ^Tegemoetkoming voor uniformverandering Boete van 50.090 geëist tegen de gemeente Hengelo Vereenvoudiging civiele kantongerechtsprocedure Lege Koepel Kale Kring Glazen huisje Miner va-theater M. DOUWMA en Zoon Een stukje Nederland in den vreemde WOENSDAG 9 JANUARI 19 52 BRUSSEL (A.N.P.). In een lange nota aan de Raad van het Atlantisch pact ver klaart de Belgische regering de conclusies van het „rapport Harriman", volgens het welk België zijn uitgaven voor de Atlanti sche verdediging aanzienlijk dient te ver hogen, van de hand te wijzen. Hel comité van drie (Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk) had België voorge steld aan bepaalde, minder welvarende landen zonder betaling bepaalde grond stoffen te leveren of wel giften in geld te verstrekken. In haar nota herinnert de Belgische re gering er aan, dat zij binnen haar moge lijkheden, naar de letter en naar de geest, de door het Atlantisch pact opgelegde ver plichtingen heeft vervuld. Zij zegt dat de verbintenis die België heeft aangegaan niet inhoudt, dat een zuiver budgetaire bijdrage ten gunste van andere landen geleverd moet worden. Het is overigens niet de taak van het comité van drie, aldus de nota, een eenzijdige inspanning van een land te vragen. Een dergelijke handelwijze betekent een afwijking van het Atlantisch pact. Dit comité heeft de opdracht tekortkomingen van het een of andere land te signaleren en de middelen aan ie wijzen ter verbete ring hiervan. De Belgische regering brengt hulde aan de Verenigde Staten, die door hei plan-Marshall belangrijk hebben bij gedragen tot de verheffing van Europa. „Maar heeft België ten aanzien van de Euro pese betalingsunie evenwel niet een rol gespeeld welke vergeleken kan worden met die van Amerika in het plan-Mar shall?" aldus stelt de nota. De Belgische nota critiseert in détail de overwegingen van het comité van drie met betrekking tot de economische en financiële toestand van België. Deze overwegingen, zo heet het, zijn verkeerd, omdat zij berus ten op een vergelijking der nationale kos ten van de bij het pact aangesloten landen. De methoden welke gebruikt worden voor de vaststelling van dit inkomen verschillen immers aanzienlijk van land tot land. In de nota wordt verder geprotesteerd tegen het advies van het comité van drie, dat België zijn militaire inspanningen met vijf procent van zijn nationale inkomen PARIJS (Reuter). De secretaris-gene raal van de Arabische Liga, Azzam Pasja, heeft in een radio-rede verklaard, dat hij verscheidene malen de Verenigde Staten een direct verbond met Egypte of met de Arabische staten heeft voorgesteld. „Als de Amerikanen een pact willen, zijn wij gereed", aldus Azzam Pasja. Hij legde er echter de nadruk op, dat de Ver enigde Staten op grond van gelijkheid met de Arabische staten moeten onderhande len. De Arabische wereld gelooft nog, dat Amerika de verdrukten steunt, doch „de Amerikanen hebben het tegenover ons al tijd over de belangen van andere volken, Israëlieten, Fransen in Noord-Afrika of Britten, aldus de secretaris-generaal. Hij zei voorts, dat Egypte bereid is om met de Sovjet-Unie samen te werken, doch dat het zich zeker tegen het communisme zou verzetten. Over de Egyptische betrek kingen met Engeland zei hij, dat het voor gestelde commando voor het Midden-Oos ten geen van Amerika afkomstige defen sieregeling was, doch een nieuwe Britse manier om oude Britse problemen op te lossen. Het Midden-Oosten echter is gereed met zijn verdediging en zal aanvallen, van welke zijde ook, afslaan, zo meende hij. „Wij zullen geen verplichtingen op ons nemen, zonder dat de wederpartij gelijke verplichtingen krijgt. Wij treden geen ver dragen met voeten, maar wij richten ons tegen een overblijfsel van kolonialisme, imperialisme, interventie en macht", aldus Azzam Pasja, die Engeland er van be schuldigde 60 maal beloofd te hebben Egypte te ontruimen, doch geen van de beloften te zijn nagekomen. ADVERTENTIE Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, eik stuk voor stuk al wereldberoemd. Maar in één tablet verenigd, is de werking nóg beter, zodat zij ook helpen bij hevige pijnen of griep, wanneer een ander middel faalt. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET cC&&6 vAortdesiettf zou moeten verhogen. Een dergelijk voor stel is onaannemelijk, aangezien dit zou neerkomen op een verhoging met 50 tot 70 procent van het huidige budget. Het meest bevreemdend acht de Belgi sche regering, dat, terwijl het comité van drie de schatting van het nationale in komen der andere landen zonder meer ac cepteert, het wat België betreft een raming vermeldt welke niet die is van de Belgische regering. De Belgische regering is verder van oor deel dat de Amerikaanse raming, volgens welke het Belgische nationale inkomen jaarlijks met vijf procent toeneemt, onjuist is. In de meeste sectoren is het productie plafond namelijk reeds bereikt. In dit ver band acht de regering een schatting van drie procent meer te beantwoorden aan de werkelijkheid. 'De Belgische regering heeft zich in het kader van het Atlantische pact grote in spanningen getroost. België is voornemens zijn economie te versterken door beleggin gen in de mijnen en de wapenindustrie. Tex-wijl andere landen directe Marshallhulp ontvingen, zo wordt gezegd, stortte België een groot gedeelte van zijn spaarpenningen in de Europese betalingsunie (fr. 20 mil liard) bovendien heeft België besloten be leggingen te doen in de Congo. De landen van het Atlantisch pact kunnen slechts profiteren van deze politiek, aangezien de Congo een leverancier is van strategische grondstoffen. De Belgische regering heeft echter met ongerustheid geconstateerd, dat haar nationale inspanning die der andere landen verre te boven gaat. Ook maakt de regering zich bezorgd over de ontoereiken de wapenproductie der andere Europese landen. In dit verband herinnert zij aan het plan dat België heeft ingediend en dat nog niet door de competente instanties is bestudeerd. De regering spreekt hierover haar spijt uit. WOENSDAG 9 JANUARI Cultura: Nederlandse Vereniging van Spi ritisten „Harmonia", 8 uur. Minerva-theatcr (Heemstede) „Warschau Concerto", 14 jaar, 8.15 uur. City: „De onvindbare Pimpernel", 14 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Grensconflic ten", „De onzichtbare hand", 14 j„ 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bom Yesterday", 18 j., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het lied van de Zuidzee", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Alice in wonderland", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 j., 2, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 10 JANUARI Concertgebouw: Koninklijk Mannenkoor „Caecilia", concert, 8 uur. Minerva (Heem stede), „De Passiebloem" (Rotterdams To neel), 8 uur. Brinkman, Plein: Stichting „Westergeest", lezing dr. M. D. Dijt, 8 uur. Zuiderkapel: ds. I. Vasseur, 8 uur. Palace: Rembrandt: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. (Zie programma agenda van Woensdag). TEHERAN (Reuter). De Perzische premier, dr. Mohammed Mossadeq, was gisteren niet aanwezig op de vergadering van de Perzische Kamer, welke was belegd om in zijn tegenwoordigheid maatregelen te bespreken teneinde te verzekeren, dat de algemene verkiezingen vrij zullen zijn. Zoals bekend wil de oppositie de verkiezin gen laten houden onder toezicht van de Kamer. In een brief aan de voorzitter van de Kamer had Mossadeq meegedeeld, dat hij niet zou verschijnen, omdat hij zijns in ziens niet veilig was in het parlementsge bouw. De voorzitter zeide naar aanleiding van deze mededeling: „Toen dr. Mossadeq premier werd, was zijn eerste daad zijn toevlucht in het parlementsgebouw te zoe ken, omdat hij naar zijn mening buiten niet veilig was. Thans is hij echter blijkbaar van oordeel, dat de toestand omgekeerd is." Het is 27 dagen geleden, dat de premier het laatst voor de Kamer of de Senaat is verschenen. De houding van beide huizen, waarvan de leden indertijd eenstemmig hun vertrouwen in de regering uitspraken, verandert thans snel, aldus Reuter. Zoals bekend heeft de oppositie onlangs een motie ingediend, waarin de premier beschuldigd wordt van „het overtreden van de wet, het beroven van de bevolking van vrijheid en veiligheid, het voeren van een rampzalige economische politiek en van minachting voor de Kamer". Het aan bod van Mossadeq om 26 Januari van re pliek te dienen is door de Kamer met grote meerderheid van stemmen verworpen. De Kamer verschoof de datum naar 22 Januari. In Hofkringen wordt verklaard, dat de Sjah onlangs tv/ee maal heeft geweigerd Mossadeq te ontvangen. Volgens een mede deling van de zijde der omgeving van de premier wordt echter gezegd, dat Mossadeq niet bij de Sjah op audiëntie gaat „omdat de Sjah niet wil luisteren naar enige raad gevingen van zijn premier". Enige nationalistische bladen zijn een campagne begonnen tegen het Koninklijke Huis. Het hof wordt hierbij „het Mekka van Britse agenten" genoemd. 99 TEL AVIV (A.F.P.). Het hoofdbestuur van de Israëlische arbeiderspartij „Mapai", die onder leiding staat van minister-presi dent Ben Goerion, heeft zich met een op roep tot de bevolking gericht, waarin de ongeregeldheden in het parlement veroor deeld worden. De „Heroeth-partij" wilde op fascistische wijze het parlementaire en democratische regiem in Israel omverwer pen, aldus deze verklaring. Het bestuur verzoekt, mede namens het Israëlische vak verbond „Histadroeth", aan de ai'beiders, de regering te steunen in haar strijd „tegen de terroristen" (voormalige leden van de Irgoen Zwai Leoemi). Honderden leden van de „Heroeth" zijn gearresteerd, omdat zij deelnamen aan de betogingen tegen hervatting der betrekkin gen met West-Duitsland. Gistermorgen hebben duizenden burgers een betoging gehouden tegen elk contact met de West- Duitse regering door de gele ster te dragen, die Hitler in Europa voor de Joden ver plicht stelde. Volgens officiële cijfers zijn Maandag 140 politiemannen en ruim 200 burgers ge wond geraakt. 400 pei-sonen werden ge arresteerd. In een radiorede tot het Israëlische volk heeft premier Ben Goerion gisteren ver klaard, dat de regering in staat is om iedere poging tot het plegen van politieke moor den te verijdelen. De uitlatingen van de leider der „vrij heidsbewegingen". Menachem Beiain.in het parlement en daarbuiten noemde Ben Goe rion een terreurverklaring. „Gisteren wer den ruiten ingegooid, maar morgen kunnen zich ernstiger dingen voordoen", aldus de premier, die verzekerde, dat Israel een In de Haarlemse Schouwburg werd gisteravond door de Nederlandse Comedie een reprise gegeven van het Amerikaanse blijspel „Eens in de honderd jaar" van F. Hugh Herbert, waarin Kitty Janssen op verrassende wijze haar eigenlijke debuut bij het beroepstoneel maakte en zich deed kennen als een echte ingenue. Men ziet haar hier met Pierre Myin. Henk Rigters en (liggende op de grond) Guus Ostcr in het tweede bedrijf van deze door Jan Teulings geregisseerde voorstelling. In hoger beroep 2/2 jaar tegen hem geëist De voormalige chauffeur van de Neder landse militaire attaché in Zweden, kor poraal L. H. S. uit Den Haag, die door de krijgsraad te velde was veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens diefstal, verzocht het hoog militair gerechtshof in beroep om vermindering van straf. Hem was ten laste gelegd, dat hij zich in Stock holm en elders in Zweden had misdragen. Onder valse voorwendsels troggelde hij Zweedse meisjes horloges en een draag bare radio af en hij bestal zijn hospita. Bovendien maakte hij misbruik van de auto van de attaché, verkwanselde een leren militaire jas en motorhandschoe nen, verzuimde dienst in Stockholm en meldde zich bij zijn terugkomst in Neder land te laat aan zijn kazerne. Bij aan komst in Den Haag belde hij van het sta tion op of iemand hem met een auto kon afhalen. Hetgeen geschiedde per arrestan tenwagen. De fungerend advocaat-fiscaal bij het hoogmilitair gerechtshof mr. J. Zaayer vond de aan beklaagde opgelegde straf onvoldoende, omdat de feiten in het buiten land in een vertrouwenspositie zijn ge pleegd en al heel slechte reclame voor ons land waren. Hij vorderde twee jaar en zes maanden. De verdedigster van S. beschreef als verzachtende omstandigheid het zorge lijke milieu waarin S. opgroeide. Zij ver klaarde met instemming van beklaagde, dat deze zijn houding van morele zwakke ling en lafaard, die „groot wilde doen", thans duidelijk inziet. S. had reeds geïnfor meerd of er een „strafpeloton" op Korea was waarin hij zijn misdragingen kon goed maken. De advocate verzocht voor haar cliënt een straf, die hij in de jeugdge vangenis te Zutphen zou kunnen door brengen. aangezien hij daar een vak kan leren. De uitspraak van het hof valt op 29 Januari. democratie zal blijven en dat alle tekenen van terrorisme zullen worden uitgeroeid. Gisteravond schoolden verscheidene dui zenden pei'sonen rondom het parlement samen, waar het debat over de omstreden kwestie van directe onderhandelingen tus sen Israel en West-Duitsland zou worden hervat. Het gebouw was omgeven door barrica des van prikkeldraad, waarbij gehelmde politie-agenten de wacht hielden. Bij ministeriële beschikking is bepaald, dat militairen met een hogere rang dan die van sergeant-majoor, die in het belang van de dienst van de Koninklijke Land macht naar de luchtmacht worden over geplaatst recht hebben op een tege moetkoming van 380 gulden in de uit de overplaatsing voortvloeiende uni formverandering. Sergeants-majoor en sergeants in beroepsdienst hebben recht op een tegemoetkoming van 200 gulden. Voor degenen, die tussen 1 Juni 1949 en 1 Ja nuari 1952 zijn overgeplaatst bedraagt de tegemoetkoming eveneens respectievelijk 380 en 200 gulden. De tegemoetkoming be draagt 100 gulden voor tussen 1 Januari 1945 en 1 Juni 1949 overgeplaatste mili tairen van hogere rang dan die van ser geant-majoor. Vijftigduizend gulden boete eiste de offi cier van Justitie bij de Almelose rechtbank tegen de gemeente Hengelo wegens het verbouwen van een school zonder vergun ning van het ministerie van Wederopbouw. Een van de gemeente-ambtenaren had ver zuimd deze vergunning aan te vragen. De raadsman van de gemeente Hengelo, mr. G. Barnasconi, achtte het onbegrijpe lijk, dat het gehele opsporingsapparaat en de rechtbank ingeschakeld hadden moeten worden wegens het verzuim van een amb tenaar, die slechts een formaliteit heeft voorbijgezien. De bezwaren tegen de huidige wijze van procederen in civiele zaken bij het kanton gerecht en de noodzaak om het besluit van de secretaris-generaal van het departe ment van Justitie van 15 October 1942 ter vergemakkelijking van de inning van kleine geldvorderingen te vervangen door een door de Nederlandse wetgever vastge stelde regeling hebben geleid tot de indie ning bij de Tweede Kamer van een wets ontwerp tot herziening van de bestaande voorschriften omtrent het geding voor de kantonrechter. De bezwaren, die tegen de bestaande procesgang bij het kantongerecht veelal worden aangevoerd, zijn dat een geding te lang duurt, dal de procedure te ingewik keld is dan dat het publiek zonder gemach tigde kan procederen en dat de kosten vaak hoog zijn. Het ontwerp tracht deze bezwaren op te h effen. Voorgesteld wordt de kantongerechts procedure met een verzoekschrift te doen beginnen. De deurwaarders zullen hierdoor de inkomsten, verbonden aan het uitbren gen van kantongerechtsdagvaardingen mis sen. Verder wordt voorgesteld als kanton gerecht sgemachtigden, die hun beroep maken van het verlenen van rechtsgeleerde hulp, slechts toe te laten advocaten, procu reurs, deurwaarders en candidaat-deur- waarders. De minister verheelt zich niet, dat hier door de bona fide rechtskundige adviseurs worden gedupeerd. Prof. Mr. Dr. J. Barents, Inleiding tot het denken van Machiavelli Uitgeverij Born N.V., Assen. Machiavelli staat bij de velen, die hem alleen van het bijvoeglijk naamwoord ken nen, nog steeds in een kwade reuk, en het is een blijde verrassing dat hij in Born's „Hoofdfiguren van het menselijk denken" is opgenomen en dan nog wel in een zo puntige behandeling. In een gering aantal pagina's geeft prof. Barents een overzicht van Ma- chiavelli's leven, werken en denkbeelden; over de politiek los van de theologie en onbelemmerd door de moraal, over de for tuin, het dominerende element dat een groot man moet weten te regeren en over de politieke situatie in Italië, die deze denk beelden in de richting hielp waarin zij ge gaan zijn. ..De rake, doeltreffende karakteri seringen, de snelle, lenige ontledingen van daden en motieven, de humor en de brede greep: ze maken ons Machiavelli dierbaar, omdat hij zo „gewoon" is", zegt prof. Barents aan het slot; en een groot deel van de leesbaarheid van zijn eigen boekje is te danken aan ongeveer dezelfde kwaliteiten. In de litteratuuropgave staat dr. J. F. Otten's vertaling van Machiavelli's bekendste werk II Principe natuurlijk genoemd: het aangewezen vervolg op deze animerende inleiding. S. M. ADVERTENTIE Uit het bericht dat de Koepel zal wor den opgeheven mag men geenszins af leiden dat zulks geschiedt omdat nie mand in de hoofdstad meer van plan zou zijn een misdaad te bedrijven. Men behoeft zich alleen maar in de buurt van een gewone tramhalte tijdens een spitsuur op te stellen om te kunnen zien hoeveel onbeleefde moordlust slechts door vrees voor de gevangenis sudde rend onderdrukt wordt. Want liever dan in de cel te brommen doet men dat op het achterbalcon. Nee, het gaat hier om de aldus ge heten sociëteit. Waarschijnlijk zal op de eerstvolgende ledenvergadering tot op heffing worden besloten. Nu moet men hierbij geenszins denken aan de vlie gende danstent, waarover Bruce Mar shall een roman en een toneelstuk heeft geschreven. Hierin speelt een Engelse geestelijke het namelijk klaar een cen trum van geanimeerd vermaak uit zijn parochie door de lucht naar een eiland voor de Schotse kust te vei-plaatsen. Het optreden van deze wonderdoener, pater Malachius, in de Stadsschouw burg is immers al in 1939 door de ge meenteraad van Amsterdam hoogst on gewenst geacht en door de toenmalige burgemeester verboden. Maar misschien zou professor Pitlo, de voorzitter van de genoemde sociëteit, een dergelijk mira kel toch ook wel kunnen klaarspelen, aangezien deze beminnelijke notaris met eenzelfde zwarte bolhoed zijn le venspad bewandelt als de onsterfelijke Pa Pinkelman de tweede pagina van de Volkskrant. Het zou overigens best een aardig ge zicht (een bellevue) zijn als de Koepel plotseling bij notariële acte van de Mar- nixstraat werd opgetild om ver weg in het niet te verzinken of ergens op een bewierookt eiland in een romantische archipel terecht te komen. Wij menen te mogen veronderstellen dat een hele boel leden graag een dergelijke vlucht (enkele reis) uit de beschaving zouden willen meemaken. Maar als zij inder daad met alle geweld uit de beschaving wensen te verdwijnen, dan kunnen zij het veel eenvoudiger aanleggen, name lijk door lid te worden van de Kring, dat is een andere sociëteit van kunste naars, aan de overkant van het Leidse- plein. Niettemin betreuren wij het ten zeer ste als de Koepel werkelijk zou ophou den te bestaan, want nergens in Am sterdam kon men zich zo comfortabel eenzaam voelen. Ondanks de smakelijke leestafel kwam er vrijwel geen hond. Slechts enkele getrouwen plachten er hun middagdutje te doen. Daartoe staan er in de grootste lokaliteit vele met rood pluche beklede stoelen en banken van even glimmend als verend metaal. Er heerst alleen enige drukte als er lezin gen worden gehouden of na een belang rijke toneelpremière. In het laatste ge val van mensen die elkander wijsmaken te geloven in wederzijdse bewondering en in het eerste vooral van dames die zeggen dat zij de hoge cultuur liefheb ben als zij de haute couture bedoelen. Verder vindt men er een bar en een restaurant dat al even bar is. De garde robe is beneden en wordt bewaakt door een soort gala-officier, die tevens als introductieboekhouder fungeert. De Koepel is na de oorlog opgericht door enige lieden, die reeds tijdens de bezetting voelden dat er behoefte aan een dergelijk instituut bestond. Zij heb ben echter de fout gemaakt om de toe lating afhankelijk te stellen van bewij zen van artistieke bekwaamheid en maatschappelijke welstand. Wij zijn geenszins van mening dat er alleen kunst geboren zou kunnen worden in bedompte kelders of vochtige zolder kamertjes en bovendien ten zeerste ge voelig voor de schoonheid van een wel voorziene bankrekening, maar wij vin den dat er in een sociëteit ook en vooral plaats moet zijn voor dichterlijke duvelstoejagers, gewone bietsers en dobbelaars. Men moet er niet alleen complimentjes, maar ook eens een flinke haberdoedas kunnen uitdelen. En ver der moet er een beetje muziek inzitten. Voor dit alles kan men terecht in de Kring, die aan het Kleine Gartman- plantsoen is gevestigd, boven een ver keersbureau. De Kring heeft meer iets weg van een verkeringsbureau, want men huldigt er nog altijd de oude zegs wijze: een klap is geen kus en een kip is geen mus. Het publiek wordt hier ge vormd door een zonderling allegaartje van lieden, die elkaar „jij" noemen als ze elkaar in de verste verte niet kennen en ,,u" zodra ze weten wie ze voor zich hebben. Talrijke binnenlandse beroemd heden zijn er kind aan huis. Vooral 's avonds loopt men de kans over een bekende dichter of een gevierde schil der te struikelen. In de middag treft men er dikwijls acteurs aan die beter spelen op het biljart dan op het toneel. Men moet zich van het intérieur van de Kring (de vrouwelijke muur bloempjes daargelaten) niet teveel voor stellen. Het is er eigenlijk maar een kale boel. Zelfs Frans, één van de beide buf fetbedienden, is nogal kaal. De meest beoefende kunst is het schieten met een loden knikker tegen klikkende spiraal tjes in een soort vitrine, met welk be hendigheidsspel men alleen een handvol penningen kan verdienen. Toch komen wij er graag, al zouden we met geen mogelijkheid kunnen zeg gen waarom. Misschien daarom wel. Onlangs heeft jhr. D. C. Roëll mede delingen gedaan omtrent enige niet bij zonder belangrijke verbouwingen van het Rijksmuseum, waarvan hij direc teur is. Ingrijpend is vooral de her inrichting van de Westelijke vleugel, tie vermoedelijk in Juni gereed zal komen en waarin de sedert 1939 niet meer in het openbaar getoonde collectie kunstnijverheid een plaats zal vinden. Misschien heeft men zich in die tussen tijd wel eens afgevraagd waar al deze voorwerpen toch zouden zijn. Maar ook dit raadsel is door de directeur opgelost. Alles is in kannen en kruiken, heeft hij zegd. Een vreemde bewaarplaats, mogen wij wel opmerken. Het Stedelijk Museum wordt niet al leen verbouwd, maar ook uitgebreid. In de tuin komt een langwerpig gebouw als tentoonstellingruimte. Het wordt een glazen huis voor moderne kunst en het heeft vier jaar geduurd voor het bestek werd goedgekeurd. De bouw wordt ge financierd uit een speciaal legaat aan de gemeente. De nieuwe expositiezalen worden centraal verwarmd. Dat is in ieder geval een grote troost. U zult wel blij zijn dat u dit allemaal weet. Hoogachtend BOEDA. De Haagse Comedie, geregisseerd door Michael Langham van de Old Vic, geeft hedenavond in de Stads schouwburg een opvoering van het kluchtige blijspel,.De vrolijke vrouvj- tjes van Windsor" met Fie Carelsen en Ida Wasserman in de titelrollen. Kurt Jooss en zijn gezelschap betre den Donderdagavond de planken van de Stadsschouivburg met het volgen de programmaFantasie, Colombi- nade, Wereldstad en De groene tafel. De Nederlandse Opera komt Vrijdag met „La Bohème" van Puccini voor het voetlicht. Greet Koeman, Louise de Vries, Alessandro Barollo en Paolo Gorin Ireden in de voornaamste rol len op. Mario Cordone heeft de muzi kale leiding. Dagelijks treedt Toon Hermans met zijn nieuwe (eenmans) programma in de Kleine Komedie aan de Amstel op. In het Leidseplein Theater laat de dansparodiste Cilly Wang dertien levende tekeningen zien. Wim de Vries is haar begeleider. Er zijn ook enkele „gesproken portretten" bij. Comedia vertoont dagelijks in het Centraal Theater het Napolitaanse spel Kinderen zijn kinderen" met Magda Janssens en John Gobau. Rafael Kubelik dirigeert de abonne mentsconcerten van het Concertge bouw-Orkest van heden en morgen. Op het programma staan onder meer de Eerste Symphonic, van Mahler en de Metamorphosen over thema's vaii Weber door Paul Hindemith. Het Rijksmuseum stelt etsen van Hercules Seghers ten toon. In de kunsthandel Santee Landweer aan de Keizersgracht vindt men grafisch iverk van Mario Prassinos; in kunst- zaal Hamel aan de O.Z. Voorburgwal schilderijen van Gerard Sluyter en beeldhouwwerk van Johan Polet. De expositie „Tijdloze schoonheid van gothiek en renaissancein het I.C.C. is verlengd tot 16 Januari. Portret ten van tijdgenoten door Thérèse Schwartze zijn tot 3 Februari bij Arti et Amicitiae aan het Rokin ten toongesteld. Tot 28 Januari duren de exposities van werk van Max Beck- mann en Jan Sluyters in het Stede- \lijk Museum. De R.K. Harmonie „St. Michael" heeft gisteravond voor het eerst van het Miner- va-theater te Heemstede gebruik ge maakt om een concert voor de talrijke donateurs te geven. Niet alleen voor de vereniging zelve was dit concert een be langrijke gebeurtenis. Ook voor het thea ter was deze muziekuitvoering van be lang, omdat na de acoustische ervaringen met de pianovoordracht door Jan Smetex*- lin op 2 Januari nu de gedragingen van de uitvoeringsruimte getoetst konden wor den bij instrumentaal ensemblespel. Die gedragingen waren anders. Want vooraan in de zaal en op het balcon was de harmonieklank ondragelijk hax-d. Een gunstige vermenging der klankkleuren kwam hier niet tot stand. Verreweg het beste klonk de muziek onder het balcon. Hier leek het of de klank gesublimeerd uit veri-e ruimten tot ons kwam. Het zou echter onbillijk zijn de onder vonden hardheid van klank en het ge scheiden blijven van de instrumentale kleuren geheel op rekening van de acoustiek te zetten. Want zowel voor de dii-ecteur van St. Michael, de heer S. A. Noom, als voor het corps was de klankpro ductie in deze nieuwe omgeving een stap in het duister. Als zovele harmonie- en fanl'ax-ekorpsen lijkt ook „St. Michael" meer ingesteld op openlucht-concerten dan op zaaluitvoeringen. Althans bij het vertolken van de ouverture „Peter Schmoll" van C. M. von Weber. het symphonisch gedicht Finlandia van Sibelius en de wals Wiener Madel van Ziehrer streefde de dirigent naar uitei'sten in klankkracht, ooi-verdovend soms in de betrekkelijk kleine ruimte. „St. Michael" zal nog wel eens een con cert in het Minerva-theater geven, maar dan moet de dirigent het er zeker op aan sturen de klankvex-houdingen anders te kiezen. Verfijning is een gebiedende eis. Aan deze eis werd het meest voldaan bij de uitvoering van de Watermuziek-suite van G. F. Handel, al werd deze uitvoering wat langdx-adig door de vlakke, metro- noom-achtige vertolkingswijze. Een woord van waardering voor de solo-pistonist en hoboïst mag niet achterwege blijven. Tot de aangenaamste herinneringen behoort die van het Trio van de Marche finale. Hier kwam dan eindelijk de mooie, be schaafde klank, die wij bij de andere uit voeringen misten. Dit doet ons het beste verwachten van volgende concerten. Aan de ijvei-ige korpsleden, van wie de meeste de moeilijke techniek van hun instrumen ten al behoorlijk onder de knie hebben, heeft de heer Noom een flinke steun. En met de ervaringen van deze avond zal de dirigent wel zijn voordeel weten te doen. De vele toehoorders werden na het optre den van ..St. Michael" aangenaam bezig gehouden door het duo Wijs. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, wethouders en andex-e voox-aanstaande Heemsteedse figu ren waren op dit concert aanwezig. P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE Zo zijn er weer de echte caban 1 75 6 jaar «fc Gen. Cronjéslraat 42-41 Tel. 15438 Een sjukje Nedexdand in den vreemde, dat is het Nederlands sanatorium in Davos, waar reeds vijftig jaar lang een stille strijd gestreden wordt tegen de gevreesde ziekte, de tuberculose. „Toch zijn er nog Nederlanders, die het bestaan van dit sa natorium niet kennen en die niet weten dat duizenden landgenoten er hun gezond heid hebben herkregen", zo zei Dinsdag middag mevrouw J. W. Tupker van de Vereniging tot Behartiging der Belangen van Nedex-landse Longlijdex-s, toen zij in de tuinzaal van het gemeentelijk concert gebouw aan de in zeer groten getale opge komen leden van de Nderlandse Vei-eni- ging van Huisvrouwen iets vertelde over hetgeen daar in Davos voor Nederlandse tbc-patiënten wox-dt gedaan. De daarna vertoonde film „De Stille Strijd" illustreer de haar woorden met beelden uit Davos, die de zo nodige daadwerkelijke belang stelling voor het daar verrichte werk wis ten te wekken. Deze film vormde slechts een bescheiden onderdeel van het filmprogi-amma, dat de huisvrouwen deze middag werd voorgezet. Zij maakten kennis met „De vriend van de zeeman", het radio-kuststation Schevenin- gen Radio, zij zagen hoe kleurige Schotse stoffen v/orden vervaardigd, aanschouw den een interessant filmpje over kinder opvoeding en woonden tot besluit onder meer een Achterhoekse boerenbruiloft bij.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5