Schip van Castricums kerkje (uit 1219) staat op instorten Lynne Thorn's dilemma ■Clowntje Riek Gerestaureerd koor moet als kerkruimte ingericht worden Beverwijk Bakkurn IJmuiden Expositie van werk van D. van der Molen 4 De „zon scheen achter de wolken" bij de K.A.B. FEUILLETON Grootse jubileumplannen Zang en Vriendschap' ,,St>ar" avond in het K.S.A. gebouw Agenda voor Beverwijk „Meer Vreugde" met een populair blijspel Beverwijkse Hoogoven monteur bij het oversteken aangereden „Zwarte Zee" op weg naar Rotterdam Voor de kinderen Motor botste tegen bakfiets Brits schip in nood; Duits schip vermist Rusland koopt haring in Oost Engeland Agenda voor Velsen Scheepvaart WOENSDAG 9 JANUARI 1952 De dagen, dat de Nederlands Hervormde Gemeente van het uit 1219 daterende kerkje gebruik maakt, lijken geteld te zijn: het dak van het tufstenen schip is nu zo vervallen, dat liet niet langer verantwoord is om van dit deel der kerk gebruik te maken. Nu zien de kerkvoogden, predikant en kerkeraad zich voor de noodzakelijkheid geplaatst om T. t onlangs gerestaureerde koor als godshuis in te richten. De kosten van de restauratie van dit stuk bedroegen 80.000.—. Het is echter nog een lege ruimte, en dit kost de gemeente heel wat hoofdbrekens op het ogenblik. Met de aanleg van licht en om hei; koor „kerkklaar" te maken, is een bedrag van rond 2500,gemoeid en men ziet geen kans om dit bedrag bijeen te brengen. De „Katholieke Arbeiders Beweging" af deling Castricum organiseerde Dinsdag avond in hotel Borst haar eerste culturele avond van dit seizoen. Door de Meer Vreugde Kern, afdeling toneel en cabaret is een geslaagde opvoe ring gegeven van het toneelspel in drfie bedrijven „Achter de wolken schijnt de zon" van R. Feenstra en Kees Spierings. Dit stuk speelt zich af ten huize van een zekere Karei Weyts, een kleine kruidenier, die wegens de scherpe concurrentie van een nieuw concern met moeite het hoofd boven water houdt. Weyts heeft twee zoons, Karei en Jan. De eerste is na een ernstig conflict met zijn vader uit huis verdwenen; Jan de andere is gehuwd en bekleedt een voor aanstaande positie bij een groot bedrijf. De slechte financiële positie van vader Weyts is in het stadje bekend geraakt. Jan en zijn vrouw Marie voelen zich hierdoor gebla meerd en vrezen dat dit de promotie van Jan in de weg zal staan. Inplaats van hun ouders te helpen, trekken zij zich terug en nemen een hautaine houding aan. De familie Weyts raakt steeds dieper in de put maar tenslotte komt alles toch weer op zijn pootjes terecht zodat tenslotte de zon achter de wolken tevoorschijn komt. Het is voor de regisseur de heer G. Groentjes zeer zeker een zware taak ge weest om behalve de regie ook nog een der hoofdrollen voor zijn rekening te nemen. Dat dat zwaar is geweest, heeft de prop volle zaal nauwelijks kunnen merken. Hij speelde de rol van Karei Weyts met zulk een overtuigingskracht, dat dit spel soms boven het amateurisme uitsteeg. Mevrouw Zandbergenvan de Eynde was als de echtgenote van Karei Weyts een uitsteken de kracht, die opviel door haar eenvoudig, ontroerend spel. De rol van W. Teuthof als de hoogmoedige Jan kan eveneens goed genoemd worden en de niet altijd even eerlijke zoon Karei vond in L. Spil een waardig vertolker. Het zou ons te ver voe ren alle andere medespelenden hier te me moreren: zonder uitzondering waren zij op elkaar ingesteld. Onder de aanwezigen be vond zich de voltallige R.K. Geestelijkheid. De avond werd door de voorzitter, de heer P. de Vries, geopend. Tweede contactavond van „Blauw-Zwart" Evenals de eerste, is ook de tweede con- tactavond van de R.K. Supporters Vereni ging „Blauw-Zwart" uitstekend geslaagd. Maandagavond waren in het Jeugdhuis aan de Overtoom meer dan zestig leden tegen woordig, toen de voorzitter, de heer C. Kuis, het openingswoord sprak. De avond werd gepasseerd met klaver jassen, Na spannende strijd kwam het kop pel P. TheislingP. Lute met 5130 punten als overwinnaar uit de bus. De heren G. LuteP. Res behaalden 5110 punten of de tweede prijs. Het duo W. MolenaarG. Hoogevorst werd winnaar van de marsen- prijs. De prijzen bestonden uit krentenbro den, zes halve kazen, rollades en andere vleeswaren. Pastoor Goes 67 jaar Donderdag 10 Januari hoopt pastoor Goes zijn 67ste verjaardag te vieren. Om 8.15 uur zal een II. Mis worden opgedragen, waar de kinderen zullen zingen. De bestu ren der diverse verenigingen en organisa ties zullen in de gelegenheid worden ge steld, de jarige hun gelukwensen aan te bieden. Kunstkring „Elckerlyc" geeft Korea-avond De kunstkring „Elckerlyc" organiseert op Donderdag 17 Jan een voordrachtavond in het „Corso Theater". De voordracht zal gehouden worden door de Ned. militaire deskundige luitenant kolonel B. Koning, die spreeKt over Korea en enige „ophelderingen" zal geven over de gebeurtenissen in het Midden-Oosten. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 27) Lynne, die bezig was haar witte dok- tersjas aan te trekken, draaide zich abrupt om. Ze fronste. „Ik begrijp niet, wat u bedoelt, zuster. Waarmee wilt u me ge lukwensen?" Het meisje glimlachte geforceerd. „Met uw verloving natuurlijk", zei ze langzaam. „U hebt zich toch met dr. Mannerley ver loofd?" Lynne moest even iets wegslikken. Ze wilde geen boosheid of wat voor gevoelens ook tonen. Ploe was 't mogelijk, dat de kliniek dit nieuws nu al wist! Niemand wist het toch immers! Of waren dit alleen maar de romantische gedachten van een sentimenteel verpleegstertje, die in zo'n weekend dadelijk iets bijzonders moest zien „Het wordt tijd, dat we aan 't werk gaan, zuster", zei ze kalm, maar het meisje bleef haar veelbetekenend aankijken. „Iedereen weet 't", zei ze rustig. „Juffrouw I Naar de president-kerkvoogd de heer J. I L. Pfundt mededeelde, zal men zich, zo het 1 genoemde bedrag er niet op een of andere wijze komt, genoodzaakt zien de kerk te sluiten. Uiteraard zullen de kerkleden hier door van de diensten verstoken blijven, waardoor het gevaar niet denkbeeldig is dat in de toekomst de Hervormde Gemeen te ophouden zal te bestaan. Naar wij verder vex-namen zijn de restauratiekosten van het schip cix-ca 175.000,doch ook dit zal wel helemaal tot de vrome wensen blijven behoren. Tenzij men zich ook in de lande meer voor dit oude monument zal gaan in teresseren, en van deze belangstelling ge tuigenis gaan afleggen door meer en grotex-e bijdragen. Daarom laten de kerk voogden, predikant en kerkeraad de nood kreet horen: Helpt ons door Uw gelde lijke bijstand de ondergaxxg van de oud ste dorpskerk boven het IJ, die nu aan de zox'gen van de Nedex-lands Heiwormde Ge meente is toevertrouwd, te verhoeden. Alle giften worden in gx-ote dankbaarheid aan vaard, op postx-ekening 222846 der Kerk voogdij (Restauratiefonds). Opera-concerten in voorbereiding Het Beverwijks Gemengd Zangkoor „Zang en Vriendschap", dat op 2 Ja nuari 1948 werd opgericht en zich se- dei'tdien als gevolg van belangrijke opera-concerten onder de bezielende leiding van Stephen Jansen een zeer goede plaats in het culturele leven heeft veroverd, gaat in het komende lustrumjaar diverse grote plannen uit voeren. Nu dit nieuwe verenigingsjaar is begonnen hebben bestuur en leden zich beraden het eerste lustrum te vieren met het geven van een tweetal concerten. Het voornemen bestaat, zoals het bestuur mededeelt, om in October van dit jaar een groots opgezet opera-concert te geven met de uitvoering van de meest bekende delen uit een tweetal opera's. De begeleiding zal geschieden door het Opera-orkest. In het voorjaar van 1953 wordt het tweede concert gegeven. De keuze hiervoor is gevallen op het bekende Requiem van Guiseppe Verdi voor koor, solisten en or- kost Dit werk wordt na de ,,Aida" beschouwd als waarschijnlijk het meest aangijpende uit het oeuvre van deze meester. Met de voorbereiding van de plannen heeft het koor met de repetitie van Maan dagavond bereids een aanvang gemaakt. In het K.S.A.-gebouw te Beverwijk heeft het gezelschap van Berry Kievits en Gerard Walden Dinsdagavond voor de winkeliers combinatie „De Spar" de „Spar"-revue 1952, onder de titel „Alles wat je hartje begeert" ten tonele gevoerd. Evenals vorig jaar was het programma uitstekend ver zorgd en met de vele nieuwe schetsen, waarin Berry Kievits, Gerard Walden en Harry Boda het leeuwendeel voor hun re kening namen, heeft het talrijke nubliêk zich danig geamuseerd. De schets ..Babies", waarin een door haar man verlaten vrouw haar man met een telegram uit Amerika terugroept om zijn pas geboren zoon te komen bewonderen, wekte een ware lach- orkaan op. Mede door het zangtrio bestaande uit Jo Penning, Leny van Lettow en Rita Spencer, soms bijgestaan door de „Exentric dancer" Harry Woodson en de goede muzikale be geleiding van Martin Erich's show- en revue-orkest kunnen de organisatoren op een alleszins geslaagde avond terugzien. Vooraf sprak een Spar-propagandist het openingswoord, waarbij hij mededeelde dat dit de zesde voorstelling was van een serie van 50 voorstellingen in Noordholland. Tevens werd een film over de Spar-zomer- tochten 1951 vertoond. Op Dinsdag 5 Februari zal er een reprise worden gegeven. Speeltuincentrale Ten bate van de Beverwiikse speeltuin centrale zal op Donderdag 10 Januari een filmvoorst.elling worden gegeven in het Luxor Theater. Vertoond zal worden de kleurenfilm „Jody en het herten jong". Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Ku- Klux-Klan". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Kim". Donderdag 10 Januari. Raadhuis Beverwijk, 10 uur: Spreekuur wethouder Sociale Zaken. Het enigszins larmoyante spel van R. Feenstra en K. Spierings onder de titel „Achter de wolken schijnt de zon", oefent een nog steeds onvexmindex-de aantrek kingskracht op het amateurtoneel uit, het geen overigens niet zozeer te verwonderen valt, als men rekening houdt met de eisen, welke een groot gedeelte van het publiek nu eenmaal stelt. De beide auteurs hebben hier in ieder geval terdege en bewust op gespeculeerd en zij namen alle reeds dik wijls beproefde middelen te baat om hun doel te bereiken. En gezien het hoge op- voeringscijfer, gecombineerd met het grote succes, dat hun stuk telkens weer behaalt, zijn zij hierin voortreffelijk geslaagd. Van enige originaliteit bij de intrige en de per soonstyperingen is geen sprake. De hax'd ploeterende winkelier, waarvan de ene zoon zich wegens een rijk huwelijk voor zijn afkomst schaamt, terwijl de andere de be kende slechte weg bewandelt, vinden een dankbare tegenhanger in de trouwe, lief hebbende dochter. Waarbij komt dat de nobele kostganger precies op het juiste moment een gewichtige uitvinding doet, waardoor de situatie keurig wordt gered. Het dreigende faillisement wordt voorko men, 'de hatelijke schoondochter krijgt een gevoelig lesje en de slechte zoon komt tot inkeer, zodat niemand aan het slot de edel moedige Jasper zijn chai'mante Annie mis gunt. Dinsdagavond was het de „Meer Vreug- de"-kern van de K.A.B. welke in hotel ""wst te Bakkurn de zon weer in het zwaar ueproefde gezin van Karei Weijts liet schij nen en zij deed dit op een wijze, die het publiek in de stampvolle zaal de gehele avond hartelijk liet meeleven. Van dit succes nam G. Groentjes die tevens de niet altijd even onberispelijke reeie ver zorgd had ongetwijfeld het leeuwendeel voor zijn rekening. Hij sneelde deze Karei Weijts met een bx-ede, gulle humor en droeg in de ernstige scène veel tot de bewogen heid bij. Mevrouw Sandbex-gen-Van der Ende had meer moeite met haar rol, maar de auteurs gaven haar ook weinig anders te doen dan de hele avond te weeklagen en te snikken. Het hooghartige echtnaar werd niet onverdienstelijk vertolkt door W.Teut hof en Gré Lutz. waarnaast Annie Zonne veld als de toegewijde dochter, met haar verloofde Jasner. büzonder sympathiek ge speeld door A. Zijlstra, voor het vereiste contrast zorgden. De lang niet gemakkelijke rol van Karei was bii L. Soil eveneens in goede handen, Annie Groentjes completeer de de bezetting met een komische typering van de winkeljuffrouw met een spraak gebrek. Zoals gezegd, was het succes ook ditmaal weer büzonder groot en ongetwijfeld zullen de snelers, evenmin als het publiek dat er hoorbaar van genoot, de keuze van dit stuk ook maar een moment hebben betreurd. JAN VAN DAM. Rijksbndra<re voor Burgemeester Rijkenspark verhoogd Bij Koninklijk Besluit van 21 November 1951 is, op grond van het bepaalde in ar tikel 12 der Boswet 1922, aan Velsen, te rekenen van 1 Januari 1951 af, voor de tijd van 5 jaren een jaarlijkse bijdrage van f 1200 verleend in de kosten van aankoop en instandhouding van het „Bur gemeester Rijkenspark". Daarvoor bedroeg de rijksbijdrage f 1000.per jaar. De algemene regelen, waaronder deze subsidie wordt verleend, zijn vastgesteld bij Koninklijk Besluit van 27 April 1938. Aangezien deze voorwaarden niet be zwarend zijn, wordt de raad voorgesteld de bijdrage te aanvaarden. Onder de auspiciën van Felison, de ver eniging ter bevordering van beeldende kunsten in de gemeente Velsen, wordt er in de leeszaal in de Heidestx-aal IJmuiclen- Oost een tentoonstelling gehoudexx van werk van de 70-jarige amateur-schilder D. van der Molen. De heer Van der Molen is een gepension- neex-d employé vaxx de Hoogovens, die sinds zijn 35ste jaar bij de muze der beel dende kunst in het geVlei zoekt te komen. Of deze lieftallige muze, die ook dikwijls zo wreed kan zijn, hem wel eens een glim lach vex-leent, zal wel altijd een geheim blijven dat in de schoot der Goden ver- box-gen ligt. Onbekend met haar oordeel hebben wij ons dus als eenvoudige sterve lingen met de heer Van der Molen, via diens schildex-ijen, te confx-onteren en dan moet gezegd wox-den dat deze minnaar der kunst het niet laag bij de grond zoekt. In zijn toelichting lezen wij bij voox-beeld bij een schilderij getiteld „Kettingroker": „Decoratief. Concept bepaald door „de si garetten", die alle pex-soonlijkheid absor beren en die verder ook stylistisch de ge geven vox-m dicteren." Verder heeft hij het ei-gens over „opzettelijk dx-amatisch gehou den coloratuur". Hierbij gaat het echter niet om een portret van een zangeres, maar om een duinlandschap, zodat hij wellicht „coloriet" bedoelt. Nu is het zó dat de heer Van der Molen toch juist een héél klein ietsje te veel ge zien heeft om leukweg een prettige Zon dagsschilder genoemd te worden en aan de andere kant weer te weinig eruditie bezit om de grenzen van zijn bepex-kte vermo gens vast te stellen. Toch heeft iemand als Van der Molen af en toe de verrassende argeloosheid van de amateur die hem er toe bi-engt een mans portret te schildex-en van een volstrekt candide expx-essie, terwijl hij er niet voor schroomt daax-boven een vurig i-ood te pro- jecteren dat nergens vandaan komt en op het bureau waarvoor de man gezeten is een beeldje te plaatsen van een smid, die het ijzer smeedt wanneer het heet is. Dat er voor mij een niet te beredeneren charme schuilt in de volstrekte ongei-ijmd- heid van een dergelijke in ripoline geschil- dex-de beeltenis mag een raadsel blijven. Bescheiden schaar ik me dan in de scha duwen dier Muzen, wier ondoorgrondelijk orakel ons in een ander leven misschien 'geopenbaard zal worden. OTTO B. DE KAT Dinsdagavond stak de Hoogovenmonteur W. de H. uit Beverwijk toen hij op de hoofd weg naar het bedrijf fietste naar links de weg over. Hij lette niet op het verkeer- en wex-d door een langs komende motorfiets aangereden. Met een gebroken linkerbeen, een gewond gelaat en vex-moedelijk een her- .senschudding is De H. in het Rode Kruis- ziekenhuis in Beverwijk opgenomen. De sleepboot „Zwai-te Zee", die enige dagen geleden in moeilijkheden gex-aakte na aanvax-ing met de eigen sleep, wordt thans door de „Witte Zee", eveneens van L. Smits en Co., naar Rotterdam gesleept. Dinsdagavond om 19 uur werden de Cas- quets gepasseerd, enige eilandjes ten Wes ten van Chex-boux-g aan de ingang van het Kanaal. Donderdag of Vrijdag hoopte men in Rotterdam aan te komen. De sleep had een snelheid van ongeveer vijf mijl per uur. Alles is wel aan boord. Zo dreven ze al uren op zee, zonder dat ze raad wisten. De zon steeg steeds hoger, en ze zagen maar altijd niets dan die golven die maa.r eentonig om hen heen klotsten. „Waren we maar niet zo ondeugend geweest om aan boord van de boot te gaan," jammerde Bunkie. Maar ja.zo gaat het nou altijd. Het berouw komt na de zonde! Het hielp niet, of ze er spijt van hadden; ze zaten nu eenmaal op de boot en ze wisten niet hoe ze er weer af zouden komen. Treurig en ongerust zaten ze bij elkaar. Het werd steeds later, het was al middag. Toen sprong Oepoetie plotseling overeind. „Een boot! Ik zie een boot.kijk, daar!", riep hij. Ze keken. En ja warempelheel in de verte zagen ze een donkere stip, en een rookkolom. „Ja", schreeuwde Rick opgewonden. Dat is 'n boot! Hij komt hierheen!" Laten we roepen en zwaaien!", stelde Bunkie voor. „Wacht nog maar even," zei Oepoetie. „De boot is nog veel te ver weg, ze zouden ons toch niet horen." De zeesleepboot kwam steeds dichterbij Vanmorgen om kwart voor acht liep op de Velsense Rijksweg ter hoogte van de Meer- vlietstraat de 66-jarige V. O. B. uit Zaandam aan de linkerkant van zijn bakfiets in de richting van de pont. De bakfiets was niet verlicht, de reflectoren werkten niet en de witte verf op de spatborden was nagenoeg verdwenen. Dit was een van de oorzaken waardoor de hem achteropkomende motor rijder J. v. d. E. uit Haarlem, die bovendien verblind werd. door een tegenligger, een bot sing niet kon vermijden. De Zaandammer is na de eerste hulp in het Anthonius Zieken huis opgenomen, waar men een linker dij beenbreuk en ernstige vleeswonden consta teerde. De motorrijder kwam er inet schaaf- wondjes af. Het Bx-itse stooxnschip „Audacity" meld de in de afgelopen nacht, dat het onmid dellijk hulp nodig had, daar het veel water binnenkreeg. Het bevond zich 52 mijl Noord oost ten Noorden van het eilandje Small ten Westen van Ax-gyll (West-Schotland). Er waren nog geen reddingsboten uitgezet. Het Bx-itse schip „Rockabill" berichtte later, dat het zich in de nabijheid van de „Audacity" bevond en zou trachten het schip op sleeptouw te nemen. Het 314 ton metende Duitse scheepje „Elbing 4", dat 28 December uit Stockholm naar Kolka in Finland vertrok, wordt ver mist. Het Zweedse radiostation Stavsnaes heeft de schepen verzocht uit te zien en eventuele meldingen te richten aan het radiostation. Reuter verneemt in Great Yarmouth dat de Sovjet-Unie in contanten zal betalen voor duizenden vaten gezouten najaars haring uit Oost-Engsiand. Een woordvoer der voor de Associated Herring Merchants verklaarde, dat de Sovjet-Unie het grootste deel zal afnemen van de uit 86.000 vaten bestaande partij gezouten haring en dat het hier een contante transactie gold. Een groot gedeelte van de Russische aankopen is reeds verscheept. Deze maand zullen nog meer ladingen naar de Sovjet-Unie worden verzonden. Woensdag 9 Januari Thalia, 20 uur: Het laatste duel. Rex: geen voorstelling. Donderdag 10 Januari Thalia, 20 uur: Eroica. Rex, 20 uur: Caba retrevue. Abelenstraat, 20 uur: lezing over Albert Schweitzer. Aagtedijk, 7 van Montevideo, Annenkerk, 8 van Aden naar Suez. Alhena, 6 van Buenos Aires naar R'dam. Aletta, 7 van Telokanson te Singapore. Aldegonda, 7 van Pladju naar Bangkok. Albireo, 7 480 m. Z. St. Vincent. Algenib, 7 110 m. ZW. Finisterre. Amstelstad, 7 250 m. Z. Flores n. Beiruth. Amstelvaart, 7 340 m. NW. Finisterre. Arundo, 7 300 m. Z.ZW. Bermudas. Aaisdijk, 7 570 m. NO. Bermudas n. Le Havre Altair, 4 te Paranagua. Arnedijk, 7 700 m. ZW. Azoren. Afamak, 7 van Hamburg naar Antwerpen. Averdijk, 6 van New York te Boston. Beverwijk, pass. 8 Gibraltar. Britsum, 7 van Newport News n. Nederland. Baarn, 8 van Curasao naar Cristobal. Boskoop, 8 van La Guaira n. Curasao. Bloemfontein, 8 Lorenzo Marques. Bn'tOela, 7 v. Palembang h. Soerabaja. Bawean, 6 v. Samarinda n. Balikpapan. Blijdendijk, 7 330 m. W.ZW. Flores. Bonaire, 7 240 m. W.ZW. Madeira. Bali, 7 bij Kp. Bougaroni. Barendrecht, 7 580 m. W. ten Z. St. Helena. Bennekom, 7 300 m. N.NO. Bermudas. Boschfontein, 7 90 m. NO. Derna n. Antw. Caltex Nederland, pass. 7 Pantellaria. Ceram, 7 van Alexandrië n. Genua. Caltex Leiden, 7 van R'dam n. Sidon. Coryda, 7 van Curasao n. Auckland. Cottica, 7 1220 m. ZW. St. Maria. Callisto, pass. 7 Bahamas. Clavella, pass. 7 Sir. Yucatan. Delfshaven, 7 bij Ouessant. Duivendijk, 7 300 m. W.NW. Finisterre. Drente, verin; 8 10 u. v. R'dam naar Antw. Enggano, 8 v. Chitagong te R'dam. Esso Amsterdam. 7 300 m. W.NW. Finisterre. Farmsum, 7 50 m. N. Ouessant. Friesland (KRL), verm. 8 ca. 12 u. v. R'dam naar Stavanger en Oslo. Gragëland, 7 van Rio de Janeiro. Gaasterland, 7 v. Buenos Aires te Amsterdam. Grootekerk, 7 dwars Kp. St. Vincent. Gouwe, verm. 10 gereed na verbouwing daarna Setubal of Casablanca. Haarlem, 8 te Curasao. Helicon, 7 van Maracaïbo n. Ciudad Trujillo. Hestia, 8 van Barranquilla te Curasao. Hydra, 8 van Amsterdam te Bremen Haulerwijk, pass. 7 ten Z. Lands End. Hector, 7 v. Pandirma n, Mytilene. Hera, 7 600 m. ZW. Fayal n. R'dam. Heelsum, 7 160 m. NO. Bermudas n. Le Havre. Hermes, 7 van Guanta naar Carapanco. Indrapoera, pass. 7 Gibraltar n. Marseille. Iris 7 van Gothenburg naar Amsterdam. Java, 6 van Suez naar Aden. Kota Agoeng, 6 van Halifax n. Boston. Klipfontein, 7 280 m. W.ZW. Walvisbaai. Kedoc, 7 70 m. NO. Derna. Lawak, 7 van Cebu naar Singapore. Leuvekerk, 7 van Dubai te Bahrein. Loppersum, 7 van Casablanca n. Nederland. Luna, 7 te R'dam. Leerdam. 7 900 m. O. ten N. Kp. Race. Lieve Vrouwelcerk, 7 260 m. O. Madras. Limburg, pass. 7 Tarifapoint. Langkoeas, 7 bij kreta n. Cyprus. Marpessa, pass. 7 Azoren. Mataram, 7 v. Djeddah n. Suez. Mentor, pass. 7 Ouessant n. Alexandrië. Mitra, 7 80 m. O. ten N. Billiton. Modjokerto, 7 nog te Pangkal pinang. Muiderkerk, 7 400 m. NO. St. Helena. Murena, 7 v. Livorno te Sidon. Maetsuycker, 5 van Tj. Priok te Fremantle. Marken. 7 380 m. W. ten N. Key West. Mirza, 7 ter hoogte v. Djeddah. Myonia, 7 bij NO. punt Celebes. Nestor, pass. 7 Ouessant n. R'dam. Noordam, 7 330 m. W. Scilly's. Nieuw Holland, 7 in Bandazee. BINNENLAND Naar aanleiding van de vele ongevallen als gevolg van een slechte of niet brandende achterverlichting, zowel bij auto's als bij rijwielen, heeft de KNAC zich gewend tot de ministers van Justitie en Binnenlandse Za ken met het verzoek strenger toezicht op het voeren van een goede achterverlichting te doen uitoefenen. De „Willem Ruys" wordt Donderdag morgen te Rotterdam terugverwacht van de 24ste reis naar Indonesië. De ontscheping der passagiers zal Donderdagmorgen om 8 uur beginnen. Oranje, pas. 7 Perim naar Colombo. Oranjefontein, 8 Kaapstad verwacht. Ootmarsum, 7 van Galveston naar Brownsville Ondina, 7 v. Bahrein te Umm Said. Oranjestad, 7 920 m. NO. Barbados. Ovula, 7 120 m. ZW. Azoren. Oberon, 7 v. Pta. Cardon naar Guanta. Prins Maurits, pass. 7 Gibraltar. Prins Fred. Hendrik, 7 v. Valencia le Burriana. Prins Willem II, 7 350 m. N.NO. Bermudas. Prins Willem IV, 7 in Golf v. Biscaye. Folydorus, 5 van New York te Philadelphia. Pygmalion,, 8 van Houston te New Orleans. Raki, 7 van Algiers naar Port Said. Rempang. 7 van Soerabaja naar Probolinggo. Roepat, 8 te Soerabaja. Ruys, 7 v. Manilla n. Singapore. Rijnkerk, 7 van Bombay naar Karachi. Ropblah, 27 v. Amsterdam te Karlshamn. Rijnland, 7 100 m. Z. Kp. St. Marta Granda. Sibajak, 7 440 m. NO. Willemstad. Salland, 7 van Amsterdam te Buenos Aires. Stad Breda, 9 ca. 24 u. Hoek v. Holland vcrw. Stad Haarlem, 9 ca. 22 u. Hoek v. Holland verw. Stad Maassluis, 7 van Gibraltar. Stad Vlaardingen. 10 1 u. Hoek van Holland verwacht van Narvik. Saidja 7 te Pladiu. Scherpendrecht, 7 380 m. ZZO. Sable eil. Schie, 7 in Golf van Biscaye. Singkep, 7 te Mauban. Stad Dordrecht, 7 bij Lissabon. Stanvac Pendopo, 7 te Tj. Uban. Sunetta, 7 bij Trinidad verwacht. Swartenhondt, 7 v. Soerabaja n. Cheribon. Schiedijk, 4 van Semarang. Sliedrecht, 7 390 m. ZW. Durban. Sloterdijk, 7 120 m. NO. Massawa. Taragan, 7 van Tj. Priok n. Singapore. Talisse, 8 te Balikpapan. Tjisadane, 8 Mauritius verwacht. Themlsto, 8 v. Baltimore te IJmuiden. Tabian, 7 dwars Cherbourg n. Savona. Ternate, 7 270 m. NO. Bermudas. Tero, 7 540 m. Z.ZW. Bermudas. Tjibesar, 7 300 m. O. Kaapstad. Tomini, 7 van Tjilatjap naar Tj. Priok. Tomori, 7 v. Padang naar Singapore. Tamo, 8 bij Kp. Frio verwacht. Tiberius, 8 300 m. O. Curasao. Van Heutz, 4 van Singapore naar Kobe. Willem Ruys, 7 dwars Lissabon. Willemstad, 7 te Madeira. Wlnsum, 8 dwars Finisterre. Winterswijk, 8 v. R'dam te Venetië verwacht. Waterman, 7 420 m. ZO. Socotra naar Aden. Westerdam, 7 170 m. Z.ZO. Sable eil. IJsel, pass. 7 Ouessant. Zaan, 8 van R'dam. Zijpenberg, 7 in Golf van Biscaye. Zonnewijk, 7 400 m. ZW. Scilly's. KLEINE VAART Argo, 7 op Schelde. Barendsz, 7 van Rostock naar Stettin. Bernisse, pass. 7 Fahno eiland. Brem, 7 v. Oporto te Antwerpen. Breezand, verm. 8 v. Billingham n. Kingslynn. Birmingham, 7 v. d. Tyne naar R'dam. Bianca, 8 nog te Liverpool. Batavier Hl, pass. 8 Finisterre. Bernina, 8 van R'dam te Malmö. Caland, pass. 7 Ouessant. Dacapo, 8 van Gent naar Hamstat. Dorinda, pass. 8 Holtenau. Franka, 8 van Ajaccio te Boston. Fiducia, 8 v. Middelharnis naar Boston. Frisia, 7 van East Ham te Stanlow. Gaasterland, 7 van Harlingen te Leith. Hartel, 7 van Hamburg tc Antwerpen. Hasewint 3 te Lagos. Hebe Nobel, 7 van R'dam te Goole. Heemskerk, 6 van Fodyke te Southampton. Hoflaan, verm. 8 van Londen n. Duinkerken. Houtman, 7 van R'dam te Par. Hagno. 7 te Dublin van R'dam. Henriëtte. 7 van R'dam te Londen. Import, 3 v. Vera Cruz naar Coatza Coalcos. Jokurna 7 van Hamburg n. Grangemouth. Jozef Swenden, pass. 7 Elbe. Lies, 8 van Partington te Duinkerken. Larix, 5 Kiel gepass. naar Stockholm. Marabun, 7 van Lissabon naar Op'orto. May Star, 8 van Antwerpen te Vlissingen. Michel Swenden, 5 v. Port Talbot n. Antw. Mies, 8 van Bremen te Hamburg. Marcella, 8 v. Vlaardingen n. Gonfreville. Markab, 9 van Delfzijl te R'dam verwacht. Matar, 7 v. Wirmar n. Newcastle. Noordland, pass. 6 Small's. Nettie, 8 v. Koge te Wisrnar. Noord. 8 van Billingham n. Stanlow. Noorderhaven, 8 v. Oxelosund n. Delfzijl. Oostzee, 7 op rede' Skoghall. Okko Bosker, 4 van New Orleans n. Pto. Ca- bello. Oleum, 5 v. Aberdeen op de Tyne. Prins Bernhard, pass. 7 Lands End. Peter Swenden, 6 van Foyness te Newport. Pavo, 6 te R'dam v. Tonnay Charente. Ponto, 6 van Gefle naar Zaandam. Prinses Wilhelmina, 7 van Sas van Gent naar Stralsund. Prima, 7 100 m. ZW. St. Nazaire. Shamrock, 7 van Boston naar Goole. Soemba, pass. 7 Ouessant. Spora, 9 van Bayonne te Londen verwacht. Sporota, 7 van Wismar n. Ayr. Swallow, 7 in Golf van Biscaye. Strijpe, verm. 8 van Swansea naar Cardiff. Saba, 7 van R'dam te Arendal. Servus, 7 van Halmstad naar Weston Poijt. Shamrock, 7 van Boston naar Goole. Sirius, 7 van Duinkerken te Londen. Soemba, pas. 7 Ouessant. Spes, 7 van Norrköping n. d. Tyne. Spora. 9 van Bayonne te Londen verwacht. Sprotoa, pass. 8 Brunsbüttel. Spurt, verm. 8 v. Port Talbot n. Barrydock. Seaham, 7 v. d. Tyne naar R'dam. Tilly, pass. 7 Oland. Toni, pass. 7 Texel. Trianca, pass. 7 Wight. Timor, 7 van Antwerpen naar Palnacki. Tromp, 8 van Swansea te Honfleur. Trompenburgh, pass. 7 Brunsbüttel. Urmajo, 8 van Duinkerken te Antwerpen. Van Brakel, 7 van Hamburg te Avonmouth. Willem Barendsz, pass. 7 Wight. Westkust, 7 van R'dam te Hamburg. Wim, 8 te Antwerpen van Duinkerken. Walenburgh, pass. 7 Ouessant. Westlaan, 8 v. R'dam naar Hamburg. IJsel, 7 van Swansea naar Malo. SLEEPVAART Ebro, n. Istanboul met watertank en sleepboot 7 bij Dardanellen. Poolzee, n. Alexandrië met ss. Aldinga 7 bij Cairns. Mannerley heeft opgebeld, om te vragen, of u er al was Lynne mompelde een verwensing. Mil- Iicent had toch zeker niet met opzet het nieuws verspi-eid, terwijl haar uitdrukke lijk gezegd was, er niet over te spreken? Zou ze werkelijk, onmiddellijk na hun ver trek, naar de telefoon gegaan zijn „Als iedereen het weet, heeft het inder daad geen zin meer het tegen te spreken", zei ze zo opgewekt mogelijk. „En zullen we nu aan de slag gaan?" „Ik hoop dat u gelukkig zult worden", zei het meisje op een wonderlijke toon. „Maar ik hoop alleen Lynne keek haar bezorgd aan. „Voelt u zich werkelijk goed? U bent anders dan andei'S, mag ik niet eens even uw pols voelen?" Het meisje wendde zich af. „Ik ben geen patiënt van u", zei ze kortaf. „U hebt pa tiënten genoeg, die het heerlijk vinden, als u over hen doktert. Ik voel me pilma". Lynne kon het wonderlijke en onaan gename gedrag van haar verpleegster niet plaatsen. Ze voelde zich ontstemd en be zorgd tegelijkei-tijd. Ze had Helen James altijd een aardig meisje gevonden, dat uit stekend werkte en prettig met alle patiën ten, jonge en oude, omging. Haar vreemde afwijzende houding was volkomen onver wacht en zeer onaangenaam. Het meisje moést iels hebben, piekerde ze. Maar toen de verpleegster in de loop van de dag in haar vreemde houding bleef volharden en zo nu en dan zelfs brutaal optrad, zag Lynne zich genoodzaakt haar enkele malen scherp terecht te wijzen. Tegen het einde van de middag was er zo'n onaangename spanning tussen beide vrouwen, dat Lyn ne met een gevoel van opluchting een boodschap in ontvangst nam, met de vraag of ze zuster James een half uur aan dr. Mannerley kon afstaan. Ze was blij, het meisje een ogenblik kwijt te zijn en haar onderzoekende, doordringende blik niet op zich gericht te voelen. Toen de grootste druk voox-bij was, kwamen diverse collegas bij haar binnenvallen om, ieder op eigen wijze, gelukwensen aan te bieden. Werkelijk ièdereen scheen al van het gi-ote nieuws op de hoögte te zijn. Ze zag Preston pas weer aan het eind van de middag en ze merkte onmiddellijk dat hij ontstemd was over het uitlekken van hun geheim, maar dat het hem niet verbaasde. „Ze zijn van plan een grootse receptie voor ons te organiseren", zei hij met iets ironisch in zijn stem. „Het hele ziekenhuis is ondersteboven over het geval, in jaren is er niet zoiets romantisch voor gevallen". Ze huiverde even bij het horen van zijn sarcasme. „Verpleegsters zijn altijd een tikje romantisch", merkte ze luchtig op. „We moeten hun plezier niet bedexwen met onze prozaïsche opvattingen. Ze zou den het hoe dan ook vroeger of later te weten gekomen zijn, nietwaar?" „We zouden hen nó de huwelijksplech tigheid op de hoogte gesteld hebben", zei hij kort af. „Zo iets brengt altijd onnodige opschudding te weeg. De dii-ectrice heeft me er de hele middag al over doorgezaagd, en één van mijn patiënten vroeg me, of we in het ziekenhuis trouwden. Ik voelde me werkelijk een beetje gegrepen....". Ze trachtte haar ontstemming niet te laten merken en na enkele ogenblikken kwam er een verontschuldigend lachje op zijn gezicht. „Laten we er vandoor gaan", stelde hij voor. „De ziekenhuissfeer werkt vandaag op mijn zenuwen. Ga mee een eind rijden, dan eten we onderweg ergens in een klein hotelletje". Toen ze later op de avond in een ouder wets buiten-restaurant tegenover elkaar aan tafel zaten, vertelde hij haar, dat zus ter James hem om overplaatsing verzocht had. „Ik heb haar beloofd, dat ik haar vei'zoek aan de betreffende instantie voor zal leggen", zei hij en Lynne meende enige spijt in zijn stem te horen. „Het meisje schijnt moeilijkheden te hebben". „Ze heeft zich bij mij de hele dag nogal zonderling gedragen", gaf Lynne toe. „We moeten haar echter niet verliezen. Preston. Ze is één van onze beste verpleegsters. Geloof je, dat ze ruzie met een van haar collegas heeft gehad, of iets dergelijks?" Hij keek haar even aan en scheen op het punt iets te zeggen, maar veranderde dan van gedachte. „Laten we ons niet 't hoofd breken over haar. Lynne. Wanneer zal onze trouwdag zijn, heb je daar al over nagedacht? 't Heeft geen zin le wachten. Tussen haakjes besef je, dat het erg onver standig van je was om Millicent te vragen na ons huwelijk bij ons te blijven wonen?" „Waarom? Ze scheen zo in de war door het idee, dat je weer ging trouwen, dat ik het gevoel had, dat ik een vriendelijke geste moest maken. Ik ben bovendien geen huisvrouw. „Ik wil niet gedi-ieën leven", zei hij na drukkelijk. „Ik wil alleen met jou zijn, Lynne". „Je vergeet Jessica", zei ze zacht, ont roerd door zijn onverwachte uitlating. „Zie je in haar ook een ongewenste dei-de?" „Je houdt van het kind, hè Lynne?", vroeg hij dringend. „Het is zo belangrijk, dat je iets voor haar voelt. Het is om Jessica, dat ik....". Hij aarzelde even. Op dat moment be gon een dansband te spelen. Hij pakte Lynne bij een hand. „Kom mee, lieveling, we gaan dansen. Ik heb nog nooit met je gedanst!" Even flitste de herinnering aan Jim- mie's woorden door haar heen: „Ik wil met je dansen, Lynne, en met je lachen en spelen Preston danste goed, misschien iets té precies. Als ze haar ogen dicht deed, dacht Lynne zou 't zijn alsof ze weer in Jimmie's armen was. Maar met iets van schuldge voel besefte ze, hoe gevaarlijk en weinig loyaal zulke gedachten waren. Ze dwong zichzelf tot vrolijke, luchtige conversatie met Preston en na enige ogenblikken merkte, ze, hoe ze het prettig vond met hem te dansen en hoe ook deze hele avond wonderwel paste in hun rustige verhou ding. De weken verstreken en de opwinding in het ziekenhuis en de kliniek over hun aanstaand huwelijk nam steeds meer toe. Dr. Harris belde Lynne op om haar geluk te wensen. „Mannerley is een beste kerel, Lynne", zei hij op z'n bekende, ietwat brute manier, „maar is hij wel goed ge noeg voor jou. Je huwelijk zal toch niet het einde van je dokterswerk betekenen?" „Waarom zou het dokter? Mijn vrou welijke patiënten behandelen me graag een beetje beschei-mend, om niet te zeggen neerbuigend, omdat ik niet behoor tot de grote massa der getrouwde vrouwen. Mijn huwelijk zal mijn prestige verhogen", zei ze lachend. Hij lachte echter niet terug. „Ik maak geen grapje, Lynne", zei hij ernstig. „Het is erg belangrijk, dat je de juiste man kiest. Voor jou is dat belangrijker dan voor andere vx-ouwen. In een gewoon ge val lijdt alleen de vrouw in kwestie, van een verkeerde keus, maar in jouw geval zullen honderden eronder lijden, wanneer je je leven aan de zijde van een verkeer de man inricht. Jouw leven is niet alleen van jezelf „Was u 't niet, dr. Harx-is, die mij enige tijd geleden aanriedt om vooral ook een eigen leven te leiden?", merkte ze droog jes op. „Zo iets meen ik me te herinneren". „Je hebt gelijk", gaf hij grimmig xoe. (Wordt vervolgd), 'j

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6