De „Old Vic" gaf in Nederland wereldpremière „King Lear" Nieuw reglement geeft ieder volstrekt gelijke kansen Dansles Voor de laagste prijs de kwaliteitsslager H. BUTTER vraagt: meisjes Costuums Kwartjes Reclame „Restricties op invoer van materiaal fnuikend" NET MEISJE Holtapkarpetten Opruimingsprijzen UMUIDER KLEDINGMAGAZIJN 7 Vertoning van barbaarse schoonheid Ingezonden stukken Rallye wordt besloten met internationale sport- en toerwagenraces Uitbreiding belasting gebied der gemeenten? Luidsprekers Pracht belegging flinke meisjes en Metalen P. POTTERSTRAAT 26 Jan Goochem B. VAN FRANK Exceptionele aanbieding PINDAKAAS IVEarcelis Zuiver wollen DONDERDAG 10 JANUARI 1952 De wasemkap Uitspraken Haarlemse rechtbank Post voor Korea-vrijwilligers Ford-directie over de ontslag aanvraag Van uitstapje kwam rechtszaak Halve ton boete geëist tegen de A.T.O. TULPEN - RALLYE 1952 Sluiter clubkampioen der Haarlemse Damclub Sport in 't kort Vermist Duits schip terecht Mogelijkheid wordt thans onderzocht zeevisgroothandel DEZE WEEK De onsterfelijkheid van Shakespeare schuilt mede hierin dat de meeste van zijn werken in zekere zin onvoltooid blijven, hetgeen wil zeggen dat men doorgaans na iedere nieuwe opvoering het gevoel over houdt dat er nog meer van te maken moet zijn. Nu heeft het gezelschap van de Old Vic uit Londen eergisteren in Rotterdam en gisteren in Den Haag de eerste voorstel lingen gegeven van „King Lear" onder regie van Plugh Hunt en wederom bleef men na afloop zitten met het besef dat er iets huiveringwekkend groots was be naderd doch niet bereikt, ondanks het ovationele applaus dat speciaal Stephen Murray, de vertolker van de titelrol, in ontvangst mocht nemen. Men kon trouwens niet zeggen dat er een nieuw element aan de bestaande opvattingen was toegevoegd of dat deze verder waren uitgediept, want om te beginnen maakten de talenten der medewerkenden een te bescheiden indruk en in de tweede plaats had de regisseur zich voornamelijk toegelegd op een demon stratie van de wel eens in twijfel getrok ken speelbaarheid. Maar zijn mise-en-scène mocht er dan ook wezen! Hugh Hunt (wij kenden hem reeds door zijn dynamische „Hamlef'-ver- toning in het Holland Festival van 1950) heeft er kennelijk naar gestreefd de pri mitieve geestesgesteldheid van de personen uit dit epische treurspel uit een barbaarse atmosfeer te laten voortkomen. Van bijna ongekende pracht waren de costuums van Reece Pemberton, die arrangementen in de enigszins theatrale geest der late renais sance mogelijk maakten, mede dank zij de even practische als suggestieve „paravents" of schuifdécors. Zo magnifiek als de on heilszwangere belichting van de achter grond was, zo zonderling werkte soms het ontbreken van Let voetlicht en van schijn werpers uit de zaal, waai'door menigmaal deze „bewegende schilderijen" aan een film in technicolor deden denken. Bij het geven van een beoordeling der spelprestaties is het moeilijk niet in een vergelijking te vervallen, maar de eerlijk heid gebiedt mij te zeggen dat ik dikwijls moeite heb gehad de koning Lear van Al- bert van Dalsum uit mijn herinnering te bannen. Deze Nederlandse acteur speelde die rol in 1948 vaak te krampachtig en met veel minder technisch kunnen dan waar over Stephen Murray bleek te beschikken, maar met een tot in de vingertoppen door trillende bewogenheid, aldus alle overgan gen doormakend van een eigenzinnig heer ser, via het deerniswekkende stadium der verstandsverbijstering tot de sidderende tederheid van een gelouterd mens. Hij be reikte daardoor hoogtepunten (en daarbij denk ik speciaal aan het weerzien met Cordelia: „Wij willen nu ten kerker en saam als vogels in de kooi er zingen") waaraan zijn Engelse collega bij lange na niet toekwam. Doch daartegenover stond dat er een allesomvattende greep op de persoonlijkheid was gedaan, die zeer in drukwekkend genoemd kan worden. Een compliment dat men trouwens de verto ning als geheel evenmin onthouden mag, want deze verliep consequent binnen de limiet van de gekozen stijl. Uitstekend en veelbelovend was van Murray vooral het begin, waarin hij Lear voldoende majesteit verleende om hem ook later, tijdens zijn voortdurende afta keling „every inch a king" te doen blijven. Hij deed zich kennen als een onbeheerste tyran, gewend om gehoorzaamd te worden op het geringste teken, trots en zelfverze kerd, maar toch ook met het nukkige en zeurderige van een oude man, wiens enor me krachten weldra snel en sissend geblust zullen worden. Aan drift en bezieling ont brak het hem ook in het verdere verloop van dit treurspel geenszins, doch bij de laatste uitbarstingen van zijn reeds smeu lend gevoel (zoals bijvoorbeeld in de scène var. het misschien wat al te realistische noodweer op de hei) haalde hij niet de volle toon, die verschrikking moet zaaien en medelijden oogsten. Ofschoon ik het gevaar besef van steeds maar weer op nieuw een bijzondere interpretatie op de voorgrond te willen schuiven, dunkt het mij duidelijk dat Shakespeare ook hier de noodlottige gevolgen heeft willen bewijzen van de mateloosheid waardoor „het kwaad tenslotte zichzelf verslindt" zoals in „Troilus en Cressida" wordt gezegd. Om dit te illustreren waren de exclamaties van deze Lear ter vervloeking van zijn kwaadaardige dochters reeds te jammer lijk. Hier had de hooghartigheid van de Een technisch ambtenaar bij de Dienst voor Volkshuisvesting te IJmuiden-Oost schrijft ons naar aanleiding van ons artikel „Interieur van uw keuken" in onze editie van Zaterdag 5 Januari onder meer: Ik las in dit artikel: „Over de noodzake lijkheid van een wasemkap hoeft niet meer geschreven te worden". Dit houdt dus in, dat de schrijfster zeer ovei-tuigd is van de noodzakelijkheid van zo'n kap. Daarmee kan ik het niet geheel eens zijn. Een nor male wasemkap wordt boven de stookplaat aangebracht, omdat het de bedoeling is dat de opstijgende dampen via de wasemkap en een daarin aangebracht ventilatiekanaal, worden afgevoerd. Deze ventilatiekanalen zijn echter meestal koud en trekken slecht, met als gevolg dat de kap vrij vlug vol damp hangt, waardoor de nieuw aange voerde damp onder de kap uitwolkt en zich door de gehele keuken verspreidt. Veel damp ontstaat bij het afgieten van aard appelen en groenten, boven de gootsteen of het afwassen, hetgeen ook niet onder de wasemkap geschiedt. In de huidige volks woningen treft men dan ook dikwijls geen wasemkap aan. Wèl een ventilatiekanaal in de muur of het plafond. Dit kanaal trekt dan wel niet zo sterk dat alle damp onmid dellijk wordt afgevoerd, het werkt con stant en zal alle dampen op normale wijze verwijderen. Door de wasemkap weg te laten krijgt de architect bovendien meer vrijheid in het indelen van de keuken. Wasemkanalen worden veelal gecombi neerd (om economische en aesthetische re denen) met andere kanalen, die meestal midden in de woning gelegen zijn, zoals die voor de schoorsteen, met als gevolg dat het fornuis aan een binnenmuur zal moeten worden geplaatst. Brengt men geen wasem kap aan, dan hoeft men het fornuis niet per se in de donkerste hoek van de keuken te zetten, maar kan het ook bijvoorbeeld onder het raam een plaatsje krijgen. (Van redactiewege ingekort). machtswellusteling, die mede daardoor zichzelf te gronde richt, een laatste uiting moeten vinden. Heel mooi waren de op flakkeringen van zijn zwaar beproefd ver stand in zijn seniele hulpeloosheid. Over de rest van de bezetting moet ik kort zijn. Bij de zedeloze en overspelige dochters (Freda Jackson en Coral Browne) lag het kwaad er al te dik opgesmeerd om ook nog iets van instinctieve reactie te suggereren. Charmian Eyre, die men hier kent door haar medewerking aan de voor stellingen door de intussen opgeheven Young Vic, was wat koppigheid aangaat geheel haar vaders dochter in het eerste bedrijf, doch liet verder haar spel tezeer vervlakken. Andre Morell gaf Kent de goedmoedige en bezoi-gde trouwhartigheid, waar deze rol om vraagt en John Phillips had als (de in een onvervalst grand-guig- noltafreol blindgestoken) Gloucester zowel zwakke ais opvallend goede momenten. Lee Montague maakte Edmund tot een duivelse schurk en Leo McKern lanceerde de tekst van de nar met fijnzinnige scherp te van gevoel, echter zonder de aandoen lijke gewondheid waarmee Jo Sternheim destijds zoveel indruk maakte. Ondanks de vele tekortkomingen had deze opvoering door de Old "Vie één kwa liteit, die onvervangbaar is: zij openbaarde de volledige schoonheid van de machtige en meeslepende soms adembenemende poëzie. DAVID KONING. De Haarlemse rechtbank veroordeelde hedenmorgen de Heemsteedse zakenman W. S. conform de eis van de officier van Justitie tot zes maanden gevangenisstraf, wegens uitlokking van valsheid in ge schrifte en gebruikmaking van een vals geschrift. S. had in 1946 zijn vrouw er toe bewogen een kwitantie groot 22.653,43 te schrijven met de ondertekening V., zijnde een Joodse landgenoot die dit bedrag van de firma te vorderen had. De vrouw van S. werd veroordeeld tot één maand voorwaar delijk, met een proeftijd van twee jaar. Tegen haar was twee maanden voorwaar delijk geëist. De Haarlemse koopman A. S., die van een vriend 300 had losgekregen voor „een handeltje", maar er met het geld van door ging zonder zich verder om het handeltje te bekommeren, werd veroordeeld tot zes maanden met aftrek. Er was acht maan den tegen hem geëist. Brieven voor de militairen van het Ne derlandse aanvullingsdetachement op weg naar Korea moeten uiterlijk op 11, 20 en 24 Januari en 3 Februari ter post bezorgd worden. Het adres moet bevatten: rang, naam en voorletters, legernummer, aanvullings detachement N.D. V.N. „aan boord Empire Fowey", Amsterdam, Schiphol Militair. Na 3 Februari moet het adres luiden: rang, naam en voorletters, legernummer, Nederlands Detachement Verenigde Naties N.A.P.O. 5100, Amsterdam, Schiphol Mi litair. Brieven tot en met 10 gram en brief kaarten kunnen tegen het binnenlands tarief worden gefrankeerd. De directie van de N.V. Nederlandse Ford Automobiel Fabriek te Amsterdam heeft een nadere toelichting gegeven op de ontslagaanvraag, die bij het gewestelijk arbeidsbureau is ingediend voor het ont slag van honderd arbeiders. Eind 1947 werd door de regering mede gedeeld, dat er per 1 Januari 1948 geen dollars meer beschikbaar zouden komen voor de aankoop van automobiel-mate riaal in de Verenigde Staten. De materia len zouden uit Europa betrokken moeten worden. De fabriek werd toen geschikt ge maakt voor de bouw van Engelse, Franse en Duitse wagens en het materiaal zou van de plaatselijke industrieën uit de Europese landen betrokken worden. Men was met deze voorbereidingen zo goed als klaar aldus de mededeling van de directie toen in Nederland een fabriek verrees, die dollars nodig had om materiaal uit Ame rika te betrekken. De Ford-directie was toen van mening, dat zij, nu er voor deze fabriek dollars ter beschikking waren, hier evenzeer recht op had. Twee jaar ge leden werden aan Ford en ook aan (je importeurs belangrijke restricties op- gelégd op materiaal-invoer. Materiaal voor de bouw van vrachtwagens in de klasse van 3,5 tot 7 ton mocht niet meer worden ingevoerd. Met dit materiaal werden in Amsterdam de wagens opgebouwd. Het productieschema van de Ford was zo inge richt dat, indien er minder personenauto's werden vervaardigd, dit kon worden op gevangen bij de fabricage van vrachtwa gens en bestelauto's. Deze mogelijkheid is er nu niet meer. Hoewel het afgelopen jaar een neergaande verkoop te zien gaf, is naar het oordeel van de directie het ver zadigingspunt voor personenauto's in Ne derland nog niet bereikt. Daarbij komt, dat de belangrijke leveranties van vroeger aan het leger, de P.T.T., de N.S. en de ATO, nu niet meer bij de Ford komen. Het te veel aan arbeiders in het afgelopen jaar heeft men aanvaard in de hoop, dat er een bevredigende oplossing voor de moeilijk heden zou komen. De directie heeft de hoop hierop nog geenszins opgegeven. „Wij vragen geen bescherming of monopolie positie", aldus de directeur, „maar bijvoor beeld om te beginnen opheffing van de De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, eiste hedenmorgen één maand gevan genisstraf en ontzegging van de bevoegd heid om een motorrijtuig te bêstifren voor de tijd van één jaar, tegen de 45-jarige bloembollenkweker H. T. P. P. uit Nieuw Vennep, die er van werd verdacht in de nacht van 8 op 9 April van het vorig jaar in Haarlem een auto te hebben bestuurd, terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde. De verdachte ontkende dit echter en deed omstandig uit de doeken wat hij die dag zoal had gedaan. Met een Amerikaanse gast was hij naar Alkmaar en Santpoort getogen, na eerst in de morgen thuis een borreltje te hebben gedronken, 's Avonds ging de reis naar Haarlem, waar zij in een café aan het Houtplein belandden. De ver dachte verzekerde daar géén alcohol ge dronken te hebben, hoewel de verbalisant verklaarde dat hij de indruk wekte zulks wèl gedaan te hebben. Toen hij de auto namelijk, op aanwijzing van een taxi-chauf feur op het Lorentzplein aanhield, ont waarde hij een sterke parfumlucht en con stateerde verder dat de verdachte, toen hij mee naar het bureau werd genomen, aller minst vast op zijn benen stond. Een collega van P., die de bewuste avond in hetzelfde café had gezeten, verklaarde daarentegen dat P. geen sterke drank had aangeraakt die avond. De Amerikaan wèl. En dat was ook wel goed te zien. Mr. B. Stomps, die als verdediger van de verdachte optrad, voerde aan dat de par fumlucht niet afkomstig kon zijn van de tabletten die verdachte wellicht ingenomen zou kunnen hebben, cm de dranklucht te weren. In de morgenuren had hij een fric tion genomen en als gevolg van de regen, rook die ook 's avonds nog sterk. Mr. Stomps achtte het ten laste gelegde niet bewezen, betreurde het dat geen bloedproef van de verdachte was genomen en vroeg vrijspraak. De rechtbank zal op 24 Januari uitspraak doen. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft tegen een 48-jarige chef-commies van de A.T.O. wegens een deviezenovertreding een geldboete geëist van 50.000. Deze zaak diende reeds voor de vierde keer voor een rechterlijke in stantie. Ten laste was gelegd, dat in de boeken van de A.T.O. te Rotterdam 260.000 waren gecrediteerd ten name van een niet- ingezetene en wel buiten de Nederlandse Bank om. De procureur-generaal hield er rekening r.uu uiuuuieui -genei dal mciu tri icAcinnt restricties. Het moet mogelijk zbn dat wy meg dgt de A T 0 de eventueel op te leg- ook ons aandeel m de herbewapening le veren. De voertuigen, die het leger nodig heeft, kunnen wij ook produceren. De lei ding van het concern in Amerika heeft zich afgevraagd waarom de Nederlandse Fordfabriek, die sedert 1924 bestaat, zo ongelofelijk weinig waardering ondervindt. In België is dat bijvoorbeeld heel anders. Het is niet onmogelijk dat de gehele pro ductie nog eens naar België wordt ver plaatst en Amsterdam alleen een „service station" blijft". gen boete zal betalen. Het hof zal uitspraak doen op 23 Januari. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De Tulpen-Rallyc, het Nederlandse auto sport-evenement, dat in enkele jaren is uitgegroeid tot een van de allerbelangrijkste wedstrijden op de internationale autosport kalender, wordt dit jaar wéér anders. En wéér beter. Hoe dat mogelijk is, daar zullen zelfs ingewijden zich het hoofd over breken, maar ieder jaar slagen de organisatoren van de RAC-West er weer in, om de opzet zo te wijzigen, dat de rallye nóg sportiever wordt, dat de kansen van meneer Jansen met een wegluis en die van meneer Pieterse met een opgefokt „sportkanon" nóg gelijker worden. Dat laatste immers heeft bij de RAC-West altijd voorgezeten en met de richtlijnen van dit jaar is zij daar weer een grote stap dich terbij gekomen. Zo heeft de opzet van de Tulpen-Rallye 1952 wee,r een principiële wijziging onder gaan. Of liever gezegd de sterrit zelve niet, al is het aantal speciale étappes, die door moeilijk terrein met een verhoogd gemid delde moeten worden gereden, verhoogd tot vijf. Maar ook dit jaar zullen er zonder twijfel weer strafpuntlozen zijn. En om bij dezen tot een klassement te komen, heeft men willen afzien van alleen maar de be- hendigheidsproef aan het einde. Er komen nu drie, mogelijk zelfs vier klassementsproe ven, waarvan aile op één na tijdens de Rallye zelf zullen worden gereden. Bij deze proeven zullen de klim- en dalingscapaciteiten van rijders en wagens duchtig aan de tand wor den gevoeld. En voorts is er een soepel- heidsproef, die geheel en al in de top-ver- snelling en zonder ontkoppelen moet worden gereden, om de makkers, die hun motoren te zeer hebben opgefokt, er uit te zeven. De laatste proef is de spectaculairste. De vijf tien besten uit iedere van de negen klassen, zullen dan namelijk op een circuit (mogelijk het Zandvoortse) een race van omtrent een half uur mogen rijden. Dit houdt tevens in, dat voor het eerst in Nederland internatio nale sport- en toerwagenraces te zien zullen zijn en het spreekt boekdelen voor het ver trouwen, dat de KNAC in de RAC-West stelt, dat zij deze aan de regionale club heeft wil len toevertrouwen. Dat daarmee een eerste stap in de richting van de decentralisatie van de racer ij in Nederland is gezet, is hier mee wel duidelijk. In de hierboven genoemde klassements proeven kunnen de deelnemers winstpunten vergaren, die echter nooit strafpunten kun nen opheffen. Wil men de Rallye dus win nen, dan moet men in ieder geval, de sterrit zelve beter dan de anderen hebben gereden. Een tweede afwijkende regeling is de in deling der verschillende klassen. Er zijn niet minder dan zeven toerwagenklassen: tot 750 cc., tot 1150 cc., tot 1400 cc., tot 1600 cc. tot 2000 cc., tot 3000 cc. en boven 3000 cc. De sportwagens worden verdeeld in twee klas sen, onder en boven de 1500 cc. In eigen klasse Een van de belangrijkste maatregelen is nu, dat iedereen in zijn eigen klasse winst en strafpunten verzamelt. De wegluis hoeft dus niet tegen de Jaguar op te tornen, maar kan door in zijn eigen klasse meer winst punten te verzamelen dan de Jaguar in de zijne, toch hoger in het algemeen klassement komen. Men zou hier hei theoretische be zwaar tegen aan kunnen voeren, dat de mogelijkheid van een verschillend gehalte in de diverse klassen bestaat, maar wij ach ten deze vondst nochtans een enorme stap vooruit. Dan zijn er nog een aantal andere wijzi gingen. Èr zijn dit keer geen geldprijzen het gaat om de sport en de inschrijvings gelden hoefden hierdoor niet omhoog en er zijn enige veranderingen met betrekking tot de startplaatsen. Deze zijn: Den Haag, Flensburg, Dusseldorf, Brussel, Londen, Parijs. München, Bern, Clermont Ferrand en Grenoble. De gezamenlijke route begint dit jaar reeds in Brussel en voert over Reims, Rouges. Clermont-Ferrand, Le Puy, Valence, Bellegarde, Besangon, Gerardmer, Luxem burg, Clervaux, Eindhoven naar Noordwijk. Een groot deel van Nederland krijgt dit keer weer wat van de Rallye te zien, want uit enige startplaatsen moeten de deelnemers dit keer zo ongeveer heel Nederland door. Ziedaar, de voornaamste nieuwigheden van de Tulpen-Rallye. Maar naast dit nieuwe blijven alle oude succesnummers gehand haafd. Onder andere dat men gewoon als toerist ook aan deze Rallye zijn plezier kan beleven, want de klassementsproeven zijn niet verplicht. De bevrediging van gewoon sportief groot-toerisme kan men er dus ook uit halen. En wat er ook bij het oude zal blijven, zijn de perfecte organisatie en de strikt sportieve sfeer van deze Rallye, die voor Nederland en de bollenstreek van zo or.gernc-en grote propagandistische waarde is. Na een zeer enerverende strijd, waarin pas in de laatste partij de beslissing viel, is J. B. Sluiter Jr. er in geslaagd wederom beslag te leggen op het clubkampioenschap hoofd klasse van de Haarlemse Damclub met slechts een punt verschil op J. W. van Darte len. Sluiter behaalde 35 punten uit 19 par tijen en Van Dartelen 34 uit 19. De verdere stand is: 3. H. W. F. Pas 25 p.; 4. H. T. Luif 24 p.; 5. J. P. van Eijk 23 p.; 6. Nico Blom 22 p.; 7. G. Eising 21 p.; 8. J. H. Meure 21 p.; 9. A. Smit 20 p.; 10. G. de la Rie Sr. 20 p.; 11. J. H. Blom 19 p.; 12. G. Bakker 17 p.; 13. C. B. de Laat 16 p.; 14. J. Boerkool 15 p.; 15. J. van Houwinger. 14 p.; 16 A M. Reedijk 14 p.; 17 J. J. Koren 13 p,; 18. J. Otter 12 p.; 19. G. Valkema 11 p.; 20. C. J. Moes 4 p. C. J. Moes degradeert naar de 1ste klasse. HHIJC VERLOOR VAN DüSSELDORF. Op de Hokij te Den Haag werd voor de competitie om de West-Europacup de ijs- hockeywedstrijd HHIJC—Diisseldorf ge speeld. De Duitsers wonnen met 52. De tussenstanden luidden: 1—3. 1—0, 0—2. (Reuter) Woensdag is in de Zuid-Finse haven Kotka het als vermist opgaven 327 ton metende West-Duitse schip „El- bing IV" aangekomen. De kapitein ver klaarde dat het schip door hevige storm met Nieuwjaar in de territoriale wateren van Estland was gedreven. Russische pa trouilleschepen hielden de „Elbing" aan en de tien leden van de bemanning wer den ondervraagd. Dinsdagavond laat werd het schip toe gestaan de Estlandse wateren te verlaten. Bij de behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp inzake voorzieningen ten aanzien van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten is met al gemene stemmen een amendement van de heren Hofstra en Maenen aanvaard, waar in werd bepaald dat uitkeringen aan de gemeenten over de dienstjaren 1948, 1949 en 1950, die niet reeds vóór 1 October 1951 hebben plaats gehad, zullen worden ge boekt op een geblokkeerde rekening van het rijk, welke rente draagt van 1 Januari 1951 af. Deblokkering vindt uitsluitend plaats na machtiging van de ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken. In de thans verschenen Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer wordt ge zegd, dat het in de bedoeling ligt, de de blokkering in een nader te bepalen aantal jaren haar beslag te doen krijgen. Voorts zal het mogelijk zijn, de geleidelijke de blokkering in bepaalde gevallen te door breken. Een regeling hiervoor is thans in voorbereiding. Het ligt in de bedoeling de bijzondere uitkering te herzien voor gemeenten, die door deblokkering in haar geldbehoeften over 1951 en 1952 zouden kunnen voor zien. Over de vooruitzichten voor 1953 wordt in de Memorie van Antwoord gezegd, dat wordt nagegaan of het aanbeveling ver dient de grond- en personele belasting ge heel te bestemmen voor het belastinggebied der individuele gemeenten. Ook wordt on derzocht of andere belastingen voor een deel ten goede van de individuele gemeen ten zouden kunnen worden gebracht. Het blijkt echter dat maatregelen van deze aard op grote technische moeilijkheden stuiten en dat het gevaar voor „belasting vluchtheuvels" ontstaat, vooral indien het zou worden gecombineerd met het over brengen van de grond- en personele belas ting naar de gemeenten. Een positieve toezegging over een ge deeltelijke compensatie voor het wegval len van de Ondernemingsbelasting kan bij de huidige stand van zaken niet worden gedaan. ENGELS Conversatie, gram matica, emigratie, handels correspondentie, opleiding alle examens etc. Mej. J. Pool, lerares Engels M. O., Bl.daalsestr.w 40, Santpoort Station, tel. 8458 (K 2560). BREIWERK aan huis gevr. Trompstraat 132, IJm. Eet Vuyk's ZEEUWS TAR WEBROOD en prima Witte brood. Ons krentenbrood is gelijk tulband. J. J. Vuyk, Pr. Steynstr. 35, IJmuiden. WONINGRUIL. Flink vrij huis vrije poort en flink erf voor woning IJm.-O. huur f 5.75. Pres. Krugerstr. 60 c„ IJmuidèn. WONINGRUIL. Huis nabij Ziekenhuis en Zeeweg voor huis IJm.-O., Driehuis of Santpoort. Inlicht. IJselstr. 15 boven. WONINGRUIL Santpoort— IJmuiden. Corn. Janus en Zn., Stationsweg 81, Velsen. Vraagt inlichtingen. TE KOOP: eiken dressoir, spiegel, z. g. a. n. voetbalsch. m. 42 en h. fiets zonder wie len (1. model) Na 6 u. Kom- burgstr. 50 zw. IJmuiden. TE KOOP: h. fiets f 15, kachel f 12.50, 3 wiel. kind. fietsje f 10. Popelstr. 11, IJm. Oost. OOK UW ADRES voor rood koper f 3 per kg., brons f 2 per kg., zwaar geel koper f 1.60 per kg., gasgeysers f 2 per kg., lompen 45 ct. en couranten 18 ct. per kg. Parkstraat 10, bij het Stat. Haarlem. Inschrijvingen Januariclubs. Snelprivéles op elk gewenst uur. JULIANAKADE 6 Tel. 4733. IJmuiden. Verh. huisje IJmuiden f 3000 rente 7 pet. Br. IJ 429. Ter overn. aangeb. een N.V. Brieven IJ 428 Gevraagd: voor halve dagen. Aanmel den mevr. de Rooy, Driehui- zerkerkweg 100. Na 7 uur. én de hoogste kwaliteit bieden wij U aan Pracht runderlappen 1-60 p. p. Varkenscarbonade met kleine beentjes., 1.70 p. p. Gehakt 1.50 p. p Vet 1-10 p. p. Extra grote sortering fijne vleeswaren. Als extra reclame y2 pond heerlijke leverworst voor 0.40 Beleefd aanbevelend, Kennemcrlaan 50 - Telefoon 4310 Velser Rubberfabriek Hollandia te Velscn-Noord Zich aan te melden dagelijks van 8—6 uur: Dood weg 24—28, Velsen-Noord. GEVRAAGD voor alle afdelingen. Wasserij HOEK EN VAART, Bloe- mendaalsestraatweg 17, Santpoort-Station, IJMUIDER OUD PAPIER CENTRALE geeft nog steeds de hoogste prijs voor Carton en pakpapier geen 0.06, maar 0.08 Tijdschriften en boeken 0.10 Kranten 0-15 Geeft U op voor onze afhaaldienst. Let op gewicht en prijs. per kg per kg per kg koopt alleen bij de bekende TEXTIELKOOPMAN B. v. FRANK omdat B. VAN FRANK voor zulke LAGE PRIJZEN verkoopt. Zwanendons Flanel 1.50 1.25 99 ct. p. meter I'almbeach, kreukvrij 3.90 Tweedstcffen, 150 breed 4.90 Effen zijde, 90 breed 1-50 Flanellen Nachtjaponnen, alle maten 4-90 Japonstoffen, Lakens, Slopen, Baddoeken, Nylon kousen, Pyama's voor Heren en Dames, alles voor halve prijs. WIJ HEBBEN HONDERDEN ARTIKELEN, dus naar de BEKENDE TEXTIELKOOPMAN FLORESSTRAAT 10 HAARLEM-N. (De Floresstraat is, waar Donderdags markt wordt gehouden). Ons devies is: GROTE OMZET, KLEINE WINST in onze balansopruiming Partij prima 12 en 16 els 49.59.- en ƒ69— Ziet de étalages N.V. WONINGINRICHTING Tulianapark 58 - 60 - 62 bij Soendaplein Telefoon 13661 MARCELIS onovertrefbare 90 ct per pot statie 10 ct. MELLONA ZUIVERE BIJENHONING ƒ0.55, ƒ0.90, ƒ1.25 per pot Bij artikelen een rijke Bron aan Vitaminen voor Uw kinderen. Koffie- en Pinda-branderij TROMPSTRAAT 14 IJMUIDEN (OOST). 2 RIJ- MODEL 39-50 Hoge korting op al onze aanwezige goederen GEEN aparte voorraden zonder korting. Al onze Dames-, Heren- en Kinderconfectie tegen werkelijke Oosterduinweg 18 - IJmuiden-Oost - Ook verkoop op Voorzorgzegels. Tel. 4074 100 gr. Edammer kaas 25 ct. 50 gr. Thee 25 ct. 1 grote rol Beschuit25 ct! 200 gr. Petit Beurre 25 ct. 4 Spritsstukken 25 ct. 150 gr. Zwarte ballen 25 ct. 150 gr. Am. bonen 25 ct. 150 gr. Lila bonen 25 ct 150 gr. Buttereream 25 ct! 100 gr. gesneden Drop 25 ct. 100 gr. echte Chocoladekorrels 25 ct. 100 gr. echte Chocoladevlokken 25 ct. 150 gr. Anijshagel 25 ct. 150 gr Vruchtenhagel 25 ct. 250 gr. Krul Vermicelli 25 ct. 250 gr. Macaroni 25 ct. 250 gr. Siam Rijst 25 ct. 1 blik Tomatenpuree 25 ct. 1 flesje Puddingsaus 25 ct. 1 pak Custard 25 ct. 1 dubbel stuk Huishoudzeep 25 ct. 1 stuk Toiletzeep 25 ct. 2 Pansponsen 25 ct. 3 repen 49 ct. 250 gr. Exquis (een heerlijk koekje)55 ct. Frisco Doperwten M II 78 ct. Frisco Doperwten MI 90 ct. Frisco Sperciebonen 78 ct. Verkrijgbaar bij de Centra Kruidenier

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3