Castricums Hervormden met sluiting der kerk bedreigd VSV krijgt Zondag een hele kluif aan de uitwedstrijd tegen Leeuwarden Lynne Thorn's dilemma Clowntje Riek Spanning bp de vleet in de lagere regionen Beverwijk Heemskerk En dat zal hoogstwaarschijnlijk opheffing der gemeente met zich brengen 4 Eerste raad m een nieuw jaar FEUILLETON Aardige operette van „Kindergeluk" Voor de Inmdereiï Verbouwing van het Gemeentehuis Sprenkel installatie wordt beproefd Agenda voor Beverwijk DONDERDAG 10 JANUARI 19 52 VSV zei te hel nieuwe jaar in met een gelijk spel tegen DOS en zoals in ons vorige over zicht al doorschemerde: dit was een uitslag die in de lijn öer verwachtingen lag. Voor de kopgroep te zwak en veel te sterk voor de staart van de eerste klas B, is VSV echt het type van een club uit de middenmoot die zo <-.f en toe nog wel eens voor een ver rassing kan zorgen. Zondag speelt VSV weer uit en wel tegen Leeuwarden, van welke club op eigen ter rein verloren werd. De Noordelijken weer den zich tot dusverre niet slecht In de nieuwe omgeving en VSV zal er dan ook een hele kluif aan hebben. Op meer dan een gelijk spel wordt zeker r.iet gerekend. Voor Stormvogels was het Zondag geen slechte dag: zelf wonnen de blauw-witten met 5—3 van Helder en HVC. de enige club, die minder verliespunten had dan de Vogels, verspeelde z'n voorsprong van één punt door een gelijk spel tegen AFC. Thans heb ben de blauw-witten hun lot dus weer helemaal in eigen hand, en er mag niet uit het oog worden verloren, dat HVC, ZFC en WA alle nog op „Schoonenberg" komen. De ..Stormpieten" moeten echter nog wat geduld uitoefenen, want de komende Zondag zijn ze vrij. Noordelijke aspecten Het werd vorige Zondag in het Beverwij- ker Sportpark geen herhalirïg van de 81 overwinning, welke De Kennemers destijds in Amsterdam op Spartaan behaalde, maar al moest dan genoegen worden genomen met de kleinst mogelijke zege. de beide punten waren binnen en met 15 uit 14 slaan de rood zwarten geen slecht figuur, wat het best geïllustreerd wordt door het feit. dat de leiders der afdeling ..slechts" 5 winstpunten meer hebben. Ook de Kennemers is Zon dag vrij. In 3 A deed Kinheim zeer verstandig door met 31 van Rivalen te winnen. De Kin- heimers hebben na 15 wedstrijden nu even veel verliespunten als Velsen en Rivalen, welke laatste club echter nog maar 14 wed strijden heeft gespeeld. Ook Velsen deed het niet kwaad door tegen APGS gelijk te spelen <11). Zou deze goede inzet van het nieuwe jaar voor Kinheim en Velsen een blijvend herstel betekenen? Zondag is er voor beide clubs een belang rijke wedstrijd vastgesteld. Kinheim ont vangt DCG. dat één wins'Dunt meer heeft dan de Velsensren. terwijl bij Velsen het Amsterdamse RKAV1C oo bezoek komt. dat met 9 punten uit 13 wedstrijden onderaan staat en Zondag j.l. met niet minder dan 60 van Vitesse verloor. Kinheim verovert o.i. zeker één punt, terwijl we voor Velsen zelfs moed op 2 pumen hebben. In Castricum speelt Vitesse onder het motto ,.nu of nooit" tegen O WO. De Am sterdammers hebben 21 punten uit 13 wed strijden, de Castricummers hadden voor dit puntenaantal 2 wedstrijden meer nodig. Ver liest Vitesse dus. dan kan het zijn kam pioensplannen wel aan de kant zetten, maar wint het nu, dan blijven we nog hoopvol gestemd. Terrasvogels verloor met 52 van TOG. Daarvoor kwam het wat nauwer in aanraking met de staartclubs, maar de stormbal be hoeft nog niet gehesen te worden. En als Zondag a.s. van De Meteoor gewonnen wordt en daarop bestaat zeker wel kans dan is er voorlopig helemaal geen vuiltje meer aan de lucht. In 3 B leverde DEM een alleszins te loven prestatie door tegen Hilversum gelijk te spelen. En als het een beetje wil, keren de DEM-ers Zondag van DEC ook niet met legen handen huiswaarts. Wijk aan Zee kon het niet tegen Bever wijk bolwerken en aing kansloos met 3—0 ten onder. En daar IW „de brutaliteit" had tegen CSV gelijk te spelen, hebben de Wijk aan Zee'ers momenteel weer de meeste ver- Gas inplaats van kolen Bij een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de verwarming van de leslokalen der R.K. Meisjesschool (St. Antoniusschool) aan de Zeeweg in IJmuiden-Oost onvoldoende is. De oorzaken hiervan moesten gezocht worden enerzijds in een constructiefout van de rookkanalen, anderzijds in het te kleine formaat van de in gebruik zijnde kachels. Vernieuwing van een en ander zou een be langrijk bedrag vorderen en daarbij zou een minder gewenst systeem van verwarming blijven gehandhaafd. Het gebruik van kachels in een schoolgebouw is zeer onhygiënisch en brengt ook andere bezwaren met zich mede, zodat burgemeester en wethouders met het schoolbestuur van oordeel zijn, dat het juist is om tot vervanging van de kachels door gasverwarming over te gaan. De raad zal zijn goedkeuring Dinsdag hieraan geven. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 9 Januari kwamen de haven van ÏJmuiden binnen: Trompenburgh van Stock holm. Sambre van Parijs. Fairwood Oak van Antwerpen. Agamemnon van San Juan. Rena van Norfolk. Capella van Hudixvall. Wibold Böhmer van Vigo. Maasstroom van Wor kington. Rondo van Djakarta. Westerdok van Londen. Delfinus van Rotterdam. Canada van Karlshamn. Vertrokken zijn: Amstelpark naar Newport News. Johan van Oldenbarnevelt n. Noord zee. Binger Herman naar Norfolk. Phoenix naar Kopenhagen. Halton R. Carrey naar Southampton. Egret naar Rotterdam. Deni naar Faese. Maria Theresia naar Hampton Roads. GEEN AANVOER IN SCHEVENINGEN Hedenmorgen was er in Scheveningen geen aanvoer van verse vis uit zee. Alle kustvissersvaartuigen liggen vanwege het ruwe weer binnen. liespunten. Zondag spelen ze uit tegen QSC; we hebben niet veel hoop! CSV krijgt zware reis Alkmaarse Boys ontvangt Beverwijk en dat belooft een spannende wedstrijd te wor den, want beide clubs zijn van vrijwel gelijke kracht. We houden het dan ook maar op een gelijk spel. CSV zal het in Hoorn tegen Hollandia zwaar te verantwoorden krijgen. We durven zelfs niet eens op een gelijk spel te hopen. De belangrijke ontmoeting ADOJHK eindigde in een gelijk spel en daar KBV won, liep deze club één puntje op ADO in. Maar de Heemskerkers hebben altijd nog een voor sprong van 3 punten. En Zondag winnen ze natuurlijk weer van TDW. VVB ontvangt Zilvermeeuwen, dat met 19 punten uit 15 wedstrijden de derde plaats bezet, terwijl VVB met 18 punten uit 14 wedstrijden de vierde plaats deelt met JHK. In deze ontmoeting zal het dus zeker span nen. Dat WB meer dan een gelijk spel zal behalen, wordt niet aangenomen. De agenda voor de openbare vergadering van de raad van Velsen op Dinsdag 15 Ja nuari 1952,, om 9.30 uur, in het gemeentehuis, luidt 1. Vaststelling notulen en verslagen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Verhoging van het maximum-crediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. 4. Machtiging tot het aangaan van rekening- eourant-overeenkomsten. 5. Aanvaarding van een bijdrage van het Rijk ingevolge artikel 12 der Boswet 1922 voor het ..Burgemeester Rijkenspark". 6. Vaststelling van een verordening tot be paling van het vermenigvuldigingscijfer voor de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager-, voortgezet gewoon lager- en uitge breid lager onderwijs in de gemeente Velsen. 7. Vaststelling van een verordening op de heffing van scbooleeld voor de gemeentelijke cursus voor opleidirg tot het middenstands diploma „Algemene Handelskennis". 8. Wijziging en hernieuwde vaststelling van de verordening tot heffing van school ed voor het onderwijs aan het gymnasium Felisenum in de gemeente Velsen. 9. Verkoop van grond. 10. Verhuur van woningen. 11. Verhuur van bunker te ÏJmuiden. 12. Aangaan van een grondruiling te Sant poort. 13. Verhuring van een gedeelte grond, met nnstal, aan he* Staatsbedrijf der Posterijen, Te'egrafie en Telefonie. 14. Verpachting van weilanden in de Vel- serbroekpolder. 15. Aankoop en ruiling van grond te Sant poort. 16. Aankoop van grond te Santpoort. 17. Verhoging van de gemeentelijke bij drage in de kosten van de Protestantse Maria Bewaarschool, te Velsen, over het jaar 1951 en van het voorschot daarop. 18. Verlenen van subsidie aan het Instituut voor Midd^nstandsontwikkeling. 19. Instelling commissie van biistand voor de volksgezondheid en vaststelling van een verordening, omtrent de samenstelling en werkkring dezer commissie. 20. Verzoek van het bestuur der R.K. Schoolvereniging „St. Laurentius" te IJmui den-Oost. om, ingevolge artikel 72 der Lager- onderwijswet 1920, de benodigde gelden uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor de verandering van inrichting van de R.K. Meisjesschool, door vervanging van de kolen- kachels door gasverwarming. 21. Oprichting van een cursus in viskunde én het verwerken van vis aan de Gemeente lijke Visseri.ischool te ÏJmuiden. 22. Benoeming van: a. een lid van de Commissie van advies in zake de toekenning van studiebeurzen (aftreding dr. A. P. J. M. Vugts); b. een lid van de Commissie van advies voor de Gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken (aftreding mevr. I. B. Hofman-Vlas); c. een lid van het College van curatoren van het gymnasium Felisenum. Naast deze agendapunten zullen de vol- genda stukken en mededelingen „ter tafel" worden gebracht a. brieven omtrent ter goedkeuring inge zonden Raadsbesluiten; b. een verslag van de gehouden contréle ap kas en boeken van de gemeente-ontvanger: c. een dankbetuiging van de vereniging ..Santpoort's Bloei" voor het verleende sub sidie ten behoeve van de verlichting van de ijsbaan; d. een verzoek van de Bond van Neder lands Overheidspersoneel (B.N O.P.) om aan het oersoneel 'n dienst van deze gemeente een Kerstgratificatie toe te kennen. B. en W. stellen de raad voor dit af te wijzen, e. een verzoek van dezelfde Bond om de tiidehike ziektekostenregeling voor bet ge meente-personeel te verten^en tot 1 Januari 1954. ITn de vergadering van 4 December is ter z.eke reeds een besluit genomen). f. een schrii'-en van bewoners van de Jacob Catslaan te Driehuis over het onderhoud van een in die leao gelegen terreintje (in handen ter afdoening); g. een sehrüven van de heer A. ten Broe- ke. waarbij hij ontslag neemt als lid van de raad. Mededelingen 1. Het college heeft besloten, de verschil lende voorstellen en adviezen aan de ver gadering voortaan eerst te doen verschijnen, nadat zo nodig de betrokken commissie van biistand haar advies heeft uitgebracht. 2. bij de stukken is ter inzage gelegd een brief van de minister zonder portefeuille van 15 December 1951 omtrent de Burgerlijke Verdediging. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 28) „Wanneer trouw je? Denk erom dat je me uitnodigt! De bruiloft van mijn eigen dochter heb ik niet meegemaakt, maar de jouwe wil ik dan toch niet missen!" Lynne's stem klonk kalm, toen ze beleefd vroeg: „Gaat 't goed met Jean?" „Hoe zou ik 't weten?", zei hij zuchtend. „Niemand vertelt me ooit iets. Toen ik jou vroeg om met mij naar de Glaxa-club te gaan om het jolige stel te ontmoeten, heb je me laten zitten. Zou je nu nog niet eens een avond mee kunnen gaan?" „Ik heb geen enkele avond vrij, dokter", verzekerde ze hem haastig. „Preston en ik hebben zoveel afspraken. Wilt u Jean mijn groeten doen, als u haar ziet....". Ze hoordé hem iets mompelen en daar na werd het gesprek afgebroken. Ze hoop te, dat iemand Jirnmie van haar aan staand huwelijk op de hoogte zou stellen. Ze zou graag willen, dat hij wist, dat iemand anders haar wel de moeite waard vond om mee te trouwen! Het waren min derwaardige en kinderlijke gedachten, maar ze kon er niets aan doen. Het was een wonderlijk toeval, dat Nan degene zou zijn, die ervoor zorgde, dat haar wens in dit opzicht vervuld werd. „Ik heb vanavond een afspraak", ver telde Nan op een avond, terwijl ze het eten voor Lynne en zichzelf klaarmaakte. „Een vriend van me heeft me meegevraagd naar de Glaxa-club. Speelde daar die vriend van jou niet?" Lynne wendde zich af: ze was bang dat Nan de blos, die op haar wangen kwam, zou zien. Maar Nan ontging niets en ze keek Lynne onderzoekend aan. „Heb je nog een boodschap voor hem?", vroeg ze luchtig. Lynne wreef met grote zorg een glas schoon. „Je kent hem toch niet?", zei ze zacht. Nan snoof verachtelijk. „Je hoeft een bandleider toch niet te kennen", zei ze spottend. „Als jij een boodschap hebt, zorg ik wel, dat hij die krijgt." „Ik wil helemaal geen boodschap zen den. Waarom zou ik? Ik heb Jirnmie Mathei-s niets meer te zeggen. Het is uit tussen ons....". „Is dat werkelijk waar?" Nan keek haar ernstig aan. „Lynne, zeg me eens, is dat huwelijk van jou wel verstandig? Kijk me niet zo hautain aan, liefje; ik weet, dat je denkt, dat 't mij niet aangaat, en gelijk heb je tot op zekere hoogte. Maar ik ben nu eenmaal erg op je gesteld, Lyn ne, en daarom kan ik niet ziende blind Driehonderd jaar geleden, op 7 April 1652, zette de Nederlandse chirurgijn Jan van Riebeeck voet aan wal bij Kaap de Goede Hoop. Ter gelegenheid van dat feit wor den dit jaar in Zuid-Afrika grootse feesten gehouden. Als steun bij de bouw van een Van Riebeeck-monument te Kaapstad worden in Nederland speciale postzegels uitgegeven. Zij verschijnen in vier waar den cn zijn ontworpen door de heer R. J. Drayer. Ecji portret van Jan van Riebeeck, geschilderd door J. Coeman, diende hem als voorbeeld. Nieuwe cursus aan visserij school In de uitbreiding van de gemeentelijke visserijschool te ÏJmuiden is ook begrepen een lokaliteit voor het geven van onderwijs in viskunde en het verwerken van vis. Een zodanige cursus kan wegens Rijkssubsidie aan deze school niet verbonden worden voordat de oprichting en instandhouding hiervan door de gemeenteraad nodig zijn geoordeeld. De vakgroep groothandel in vis, alsmede de Centrale Bond van werknemers in het Transportbedrijf, afdeling ÏJmuiden, zijn van mening, dat bedoelde cursus in een dringende noodzaak zal voorzien. Mede hierdoor stellen Burgemeester en Wethou ders de gemeenteraad voor, te verklaren, dat hij de oprichting en instandhouding van een cursus in viskunde en visverwer king aan de gemeentelijke visserijschool te ÏJmuiden noodzakelijk acht. Damkampioenen en hun aanvoerder worden gehuldigd Dcor geheel dammend Kennemerland worden Donderdagavond in het clublokaal van de damclub Beverwijk de aanvoerder van Beverwijk I P. C. Bais en zijn mannen in het Statcnhuis te Beverwijk gehuldigd. De BDC 1 werd in de afgelopen damcom- petitie kampioen in de eerste klasse en men gaat nu promotie-wedstrijden spelen voor de hoofdklasse. Een gevaarlijke hoek Herhaaldelijk doen zich gevaarlijke ver keerssituaties voor op de hoek van de Beecksanglaan en de Zeestraat te Beverwijk. De oorzaak hiervan is de beplanting, die op deze hoek het uitzicht beneemt. De A.N. W.B. heeft zich reeds ten tweede male tot het gemeentebestuur van Beverwijk gewend en er op gewezen dat, tenzij de be planting met spoed wordt weggehaald, ongelukken hier niet kunnen uitblijven. Een menigte juichende kinderen vulde Woensdagavond met vele ouderen de grote zaal van het K.S.A.-gebouw, waar de ge heelonthouders-kinderclub „Kindergeluk" de operette „Marjolijntje in Sprookjesland" opvoerde. Jo Mulder schreef dit zangspel met ken nis van zaken. De muziek laat zich gemak kelijk zingen en heeft een eigen cachet, omdat de componiste zich niet bediend heeft van cliché-wijsjes, zoals zo dikwijls in kinderoperettes het geval is. De hande ling blijft daarbij steeds boeiend, vooral voor de jonge toeschouwers die, zoals ge bruikelijk is, hun lof of critiek niet onder stoelen of banken staken. Bijkans veertig jaar bestaat „Kinder geluk"; zij, die met het moeilijke jeugd werk bekend zijn, weten welke opofferin gen de leidsters en leiders van een ver eniging voor kinderen zich moeten ge troosten. Dat het bestuur dezer vereniging er trots op is, dat „Kindergeluk" ondanks de vele tegenslag, die men in die jax-en ondervonden heeft, toch aan dit jubileum toekwam, is begrijpelijk. Men is reeds ijve rig in de weer met de voorbereiding tot de jubileumviering: een revue door en voor kinderen. Ook deze avond kenmerkte zich weer door de goede verzorging van alles wat met zo'n uitvoering van een kinderoperette samenhangt. De costuurnpjes waren kleur rijk. het décor van het sprookjesland met de levensgrote bloemen werkte op de fan tasie van het jonge volkje in de zaal, er werden bevallige dansjes uitgevoerd, vlot gezongen en gespeeld. Het hoogtepunt was het avondeten der kabouters op de reuzen- paddestoelen. Uit alles bleek dat er hard gewerkt was, niet in het minst door de muzikale bege leidster, de pianiste mevrouw Lieuwes. Voordat Marjolijntje in het sprookjes land ronddoolde, hebben de jongste leden van „Kindergeluk" een aantal Dalcroze- liedies gezongen en gespeeld. Dalcroze is de man geweest, die een halve eeuw ge leden kinderliedjes in een voor die tijd nieuwe vorm schreef en er tevens het ca chet „speelliedjes aan gaf. „Kindergeluk" had enkele van de meest bekende ingestu deerd, waarbij het zingen boven het spelen ging. Dal ze desondanks amusant waren pleitte voor de onbevangenheid waarmee de jonge garde ze uitvoerde. A. J. VAN DER WEIJDEN De toekomstige ouderdoms voorziening Op Dinsdag 29 Januari komen de leden van de N.V.V. Bestuurdei'sbond Bever wijk bijeen in de dansschool Dors aan de Koningstraat in Beverwijk, om er te luis teren naar een rede van de heer H. J. Wevers. Het onderwerp voor deze avond luidt: De toekomstige ouderdomsvoorzie ning. Verwijten tegen het Katholicisme In de bovenzaal van het Beverwijkse K.S.A.-gebouw sprak rector Kraakman gisteravond voor de Culturele Dienst van de K.A.B. over het onderwerp „Wrijfvlak- ken in de Kerk". „Van alle kanten wordt er nog al eens critiek geleverd op de Katholieke Kerk of op haar geestelijken", zo begon rector Kraakman zijn lezing. „In eerste instantie is critiek welkom, mits zij op de juiste plaats ter kennis wordt gebracht en indien zij op kennis van zaken berust en door edele motieven ge dragen wordt." Aangezien uiteraard niet alle grieven op deze avond behandeld konden worden, roerde de rector in hoofdzaak het verwijt aan, als zou de Kerk een „kapitalistische instelling" zijn. Hij zette voorts met voor beelden uiteen welk een toer het op het ogenblik is om de balans van uitgaven en inkomsten in evenwicht te houden. Deze avond is opgeluisterd door het eer ste optreden van het Katholiek Gemengd Zangkoor. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelia Maria, d. van J. G. Beentjes en W. Limmen; Maria Catharina, d. van H. Pereboom en A. de Munk; Agatha Maria,'d. van F. Glorie en M. C. van Roon; Cornelis Bartholomeus, z. van C. Zonneveld en J. Winkelhuijzen; Maria Antonia, d. van C. M. Duin en M. P. C. Ravelli; Petrus Jo hannes, 7.. van P. de Ruijter en W.P. Oosten dorp; Cornelis Gerardus Maria, z. van G. H. de Ruijter en A. Zonneveld; Gerardus Nico- laas F. J.. z. van J. J. Rozing en C. G. Bruin; Sipke Rein, z. van G. Veenstra en Para dijs. 'GEHUWD: J. F. G. de Ruijter en A. A. Verdonk; J. v. Riessen en M. S. Gerritsen. Zoals wij In oitze vorige editie al meld den, verkeert de Nederlands Hervormde gemeente te Castricum in ernstige moei lijkheden wegens de penibele toestand van haar kerkje. Ds. L. Cannegieter ziet in zijn gedachten in de naaste toekomst de kerk gemeenschap uit het dorp al in zijn geheel verdwijnen, als er niet snel hulp geboden wordt. Deze predikant legt voor de historie van het kerkgebouw een grote belangstelling aan de dag en hij grijpt thans naar het laatste middel om de aan hem toevertrouw de kudde bijeen te houden, die uiteen dreigt te vallen zodra het bouwvallige Godshuis gesloten moet worden. In overleg met de kerkvoogd en de ker- keraad zal er getracht worden de kerk diensten voorlopig in het verenigingslokaal te doen plaats vinden. Dit 'lokaal is een ruimte die in het jaar 1938 ten behoeve van het verenigingswerk in de kerk werd Op de sleepboot had men het scheepje inmiddels ontdekt. De kapitein vond het vreemd, dat. het scheepje zomaar, met opgerold zeil, op de golven dobberde. Hij keek er aandachtig naar door z'n verrekijker. ,.Ik zie alleen maar drie jongens op die schuit en anders niemand", mompelde hij. Toen de sleepboot dicht bij het Kabouterscheepje was gekomen, boog de kapitein zich over de verschansing en riep hen aan; hij vroeg, wat er met hen aan de hand was. „Wij zijn schipbreukelingen!", riep Bunkie. „Komt u ons helpen?" „We zijn weggedreven net de boot!", riep Rick. »Zoeen raar geval'.", zei de kapitein. „Wacht maar, we zullen jullie overnemen!" De sleepboot iverd vlak naast het scheepje gestuurd; dat moest voorzichtig gebeuren, anders konden de schepen wel eens hard tegen elkaar botsen „Noil", riep de kapitein. „Eén voor één overspringenik zal je 'n handje helpen!" En Bunkie werd aan boord van de sleepboot getrokken. ingebouwd. Het heeft een oppervlakte van vijf bij zeven meter vijftig, en zal niet meer dan een zestigtal kerkgangers tegelijk kun nen herbergen. Bovendien is het uit zacht- board bestaande plafond niet geheel lek vrij, en de reuk die er hangt als gevolg van rotting der verschillende houtconstructies, kan niet bepaald aangenaam genoemd wor den. Ds. Cannegieter ziet echter geen an dere mogelijkheid. In overleg met de architect, die de restau ratie van het koor van de kex-k voltooide, voorzag men het zwaar-Iekkende dak van het schip sinds 1949 begin 1950 van asphalt- papier wat een bedrag vergde van rond 2000. Nu vraagt men zich af, hoe het mogelijk is. dat het dak binnen een jaar weer een zware lekkage kan vertonen. Ds. Cannegieter moest het antwoord hierop schuldig blijven. Toen de Castricumse gemeenteraad begin 1951 de begroting voor dat jaar goedkeur de, was er een post voor enige verbouwin gen aan het raadhuis gefiatteerd. In de tekenkamer van Openbare Werken en in de administratie van Gemeentewerken kon het daglicht maar slecht naar binnen ko men, doordat deze afdelingen maar over één raam de beschikking hadden. Men is thans doende aan de achterzijde van het raadhuis twee grote dakkapellen aan te brengen die de beide afdelingen van meer licht gaan voorzien. De voorkant dus het gedeelte langs de Dorpsstraat van het dak wordt met nieuwe leien belegd en aan de achterkant worden de oude leien gebruikt voor een kleine reparatie. Het karwei dat onder leiding staat van het hoofd van de dienst Openbare Werken, de heer L. Hendriks, neemt ongeveer veer tien dagen in beslag en wordt door enige Castricumse firma's uitgevoerd. De vrijwillige Castricumse brandweer zal vanavond om 8 uur uitrukken om de nieu we sprenkel-installatie, welke is aange bracht in de toren van de kerk der Neder lands Hervormde gemeente aan een uitge breide proef te onderwerpen. Deze oefening staat onder leiding van de commandant der olaatselijke brandweer, de heer J. W. Beiersbergen. Wat meer keus. Hoewel er Woensdag nog lang niet voldoende werd aangevoerd om aan de grote vraag te voldoen, was er toch wat meer keus door de binnenkomst van twee trawlers en enkele loggers en kotters. De notex-ingeix bleven nog hoog en voor enkele soorten werden zelfs buitexx- sporig hoge koersen geboekt, onder meer voor de grote kabeljauw, die als export artikel bijzonder in (rek was en waarvoor f 288 per 125 kilo werd betaald. Ook de zwarte kolen waren peperduur: goede kwaliteiten noteerden ruim f 125 per kist. De gangbare soorten voor binnenlands ge bruik, zoals de grote en middelschelvis- soorten deden f 88 en ook de braat werd hoog betaald met f 80 tot f 40 per 50 kilo naar gelang de kwaliteit. De afnemers van de platvis lieten zich ook niet onbetuigd: grote schol vondvlotte kopers voor f 80 en f 75 per 50 kilo en de schol 2 deed f 62 en f 50. De tong kon de hoge prijzen van de laatste dagen, ondanks de wat rui mere aanvoer, handhaven op f 4,55 per kilo voor de laptongen en f 1,80 per kilo voor de grove slips. De weegbot was niet te be talen: enkele partijen gingen van de hand voor f 3,65 per kilo. Totaal werden ex- aangevoerd 100 kisten fijnvis, 165 schol, 40 makreel, 215 schelvis en piepers, 540 wijting en 34 kabeljauw en gul. Dat ging. De geringe aanvoer in acht genomen werden er door de trawlers, die Woensdag aan de afslag kwamen, nog re delijke besommingen gemaakt. Zo wist de Dirkje het. tot f 16.450 te brengen voor een 14-daagse x-eis en de Eli Chénévière boekte f 13.580, eveneens voor een 14- daagse reis. Van de kotters en loggers, die verder nog marktten, werd de IJM 209 de hoogste met maar liefst f 9.180. Tweede werd de kotter HD 79 met f 6.830. Vandaag verre vis. Zoals al eerder is gemeld, verscheen Donderdag alleen de S. de Danser met een Barendszzee-aanvoer van 1200 kisten. Daar het weer niet ex-g meewerkt, ziet het er niet naar uit dat tegen het weekeinde nog verse visboten zullen binnenkomen, temeer daar de eer ste schepen nog van zeer „jonge" vertrek data zijn, n.l. van Donderdag en er van vissen nog geen sprake kon zijn. Wel wer den Vrijdag en Zaterdag enkele Noord- loggers verwacht. Kanaalnieuws. De goede vangsten van Dinsdag in het Kanaal zijn weer he lemaal op; tot Dinsdagmiddag ging het goed, maar later op de dag werd het slechte weer spelbreker, en wel zodanig dat de trawlers en loggers een goed heen komen zochten in een der dichtstbijzijnde havens: Duinkerken. Tot Woensdagmid dag kwam er in de weersgesteldheid nog geen vex-andering, zodat ook toen de sche pen binnen bleven. Inmiddels zijn enkele loggers uit het Kanaal vertrokken. De KW 41 gaf er de brui aan en stoomde de Noord in oin het op de vis te gaan probe ren. De twee loggers Gorredijk en KW 127, die daar nog met de vleet vissen, bleven op deze vissex-ij. In en uit. Woensdag kwamen binnen: KW 35 41 31, IJM 52 277 209. UK 186 126 176 61, RO 29, MS Bonaire IJM 74. Naar zee vertrokken de KW 38, UK 186, KW 170 en de KW 85. Mooi resultaat. De „Janny", die zoals al eerder is gemeld als eerste in 1952 te Scheveningen aan de afslag kwam met 250 kisten Bréskensharing, kreeg gemiddeld f 20 per kist, zodat een besomming van f 5000 voor deze korte reis kon worden gemaakt. Op honk terug. De Piscator-boot RO 15, die ruim drie maanden uit de vaart is geweest, zal binnenkort weer in de ploeg komen. Woensdag kwam dit schip na een grondige reparatiebeurt aan de machine in Amsterdam weer te ÏJmuiden binnen. Marktnieuws. Prijzen: Heilbot 3,30-3, gr. tong 4,55-3,75, gr.m. tong 3,50-2.60, kl.m. tong 2,75-2,35, kl. tong I 2,55-2,25, kl. tong II 1,80-1,60, tarbot I 3.65-2,75 per 1 k.g. Tarbot II 114, tarbot III 82-80, tarbot IV 89-69, schax-tong 67-64, gr. schol 59-52, gr.m. schol 67-62, kl m. schol 86-72, kl. schol I 77-62, kl. schol II 62-39, schar 48- 35 ,bot 46-43, makreel 27-22,50, gv. schel vis 88-71, gr.m. schelvis 84-76, kl.m. schel vis 75-74, kl. schelvis I 73-64, kl. schelvis II 59-35, wijting 36-15, kl. gul 42-33, kl. haai 49-41, poontjes 26-16, kl. kool vis wit 65 per 50 kg. Gr. kabeljauw 288-162, gr. koolvis zw. 128-122, gr. leng 144 per 125 kg. Aanvoer: 100 kisten tong en tarbot, 3 heilbot, 7 tongschar, 165 schol, 30 schar, 10 bot, 40 makreel, 215 schelvis, 540 wij ting, 34 kabeljauw en gul, 3 leng, 7 kl. haai, 65 poon, 26 koolvis, 25 diversen, to taal 1270 kisten. Besommingen: IJM 32 Elie f 13.680, RO 53 Dirkje f 16.420, IJM 74 f 4.530, HD 79 f 6.830, RO 3 f 370, KW 35 f 400, IJM 277 f 560. IJM 52 f 2.130, IJM 209 f 9.180, RO 29 470, TX 33 1.250. zijn, terwijl jij op het punt staat een weg op te gaan, die niet naar je geluk zal voe ren.... Je hield van Jirnmie". Nan, gebruik je verstand", drong Lynne aan. „Ik ben officieel verloofd met Pres- ton Mannex-ley. Dat andere was een op pervlakkige geschiedenis....". „Zeg me maar eerlijk, dat ik me niet met je zaken moet bemoeien", zei Nan droogjes. „Maar nog eenmaal, Lynne: weet je zeker, dat het voorbij is? O, ik weet heus wel, dat hij met iemand anders ge trouwd is intussen, maar dat maakt geen verschil voor jou, als je nog van hem houdt. Het zal een hel voor je worden, als je met Preston trouwt en in je hart is nog het verlangen naar Jirnmie. En voor Preston zal dat ook allesbehalve aan genaam zijn". „Als je Jirnmie ziet," zei Lynne rustig, „doe hem dan mijn hartelijke groeten en vraag, hoe 't met hem en Jean gaat. Je kunt hem dan bovendien vertellen, dat ik binnenkort ga trouwen". Nan begon op haar beurt ijverig iets schoon te wx-ijven. „Is dat alles?" „Wat zou er verder nog zijn"?, vroeg Lynne luchtig. „Schei uit met je bezorgd heid over mij, Nan! Ik ben van plan erg gelukkig te worden. Om je helemaal ge- rust te stellen: iedereen in het zieken huis is er geweldig mee ingenomen en vindt het de grootste ^gebeurtenis sinds jaren!" DONDERDAG 10 JANUARI Luxor Theater, 8 uur: „Jody en het herten jong", filmvoorstelling voor speel tuincombinatie. VRIJDAG 31 JANUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Storm warning. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Aan de Rivièra. W.B. Theater, 8 uur: Me- dogenloze jacht. Nan lachte, maar toch was ze nog niet helemaal ovexiuigd. Na veel heen- en weergepraat werd de huwelijksdag vastgesteld. Deze zou vlak voor Kerstmis zijn. Daar Lynne geen ouders meer had en ook geen naaste fa milie, aanvaardde ze Millicent's voorstel om een receptie te houden in een groot restaurant in Hampstead, vlak bij haar toekomstige woning. Millicent was erg aax-dig en hielp met alles, ze organiseex-de de kleinste détails en adviseerde Lynne bij het kopen van een uitzet. Ze had een uit stekende smaak en wist precies datgene te kiezen, wat nodig was. Lynne had een vaag gevoel, dat Preston haar groeiende vriendschap met Millicent met weinig enthousiasme gadesloeg, maar ze kon eenvoudig niet de moed opbrengen om de hartelijke pogingen tot vriendschap van de oudere vrouw af te slaan. Jessica leerde ze steeds beter kennen. Ze kreeg hoe langer hoe meer plezier in het aantrekkelijke kleine meisje, dat bin nenkort haar dochtertje zou worden. Wat Preston zelf betreft, ook deze leer de ze, haax-mate de huwelijksdag naderde, steeds meer waax-deren. Hij was vol zor gen voor haar en hij boeide haar uiter mate. Lynne voelde dan ook diep in zich een gevoel van geluk en tevredenheid, waai*van ze zich steeds stex*ker bewust werd. Haar werk nam haar ook op een andere manier in beslag dan vroeger, ze werd er nog meer door geboeid, nu ze steeds alles met Preston kon bespreken, die iedere dag weer met een gewillig oor en scherp verstand naar haar luist ex-de. Ze was steeds meer in zijn huis in Hamp stead en Nan maakte haar lachend het verwijt, dat ze haar bijna nooit meer zag. „Ik zal je missen, Lynne", zei ze op een avond, toen ze samen bij het vuur zaten. Tussen haakjes, ik heb Jirnmie Mathers laatst je boodschap overgebracht. Je hebt nooit meer over hem gesproken, vandaar dat ik 't je nog niet vertelde". Lynne keek voor zich uit. „Wat zei hij?", vroeg ze luchtig. „Niets, helemaal niets", antwoordde Nan. „Maar ik kx-eeg de indruk, dat hij 't vrese lijk vond". „Vond hij 't vreselijk, dat iemand anders met mij wilde trouwen?", vx-oeg Lynne en haar stem had een wonderlijke klank. „Of vond hij 't erg, dat hij zelf mijn goede kwaliteiten onderschat ïiad? Was Jean er ook?" „Nee....". Nan keek Lynne aan met haar eerlijke bruine ogen. „Lynne, er gaat 't gerucht, dat die twee het samen niet zo erg goed kunnen vinden. Ik bedoel Jirnmie en Jean.Je weet, hoe zulke dingen be kend worden. Een man als Jirnmie staat te veel in het middelpunt om veel privé-leven te hebben. Ik heb gehoord, dat zij nogal moeilijk te hanteren zou zijn Lynne stond op en gaapte. „Het is jam mer voor hen", zei zij laconiek. „Nan, ik val om van moeheid, zullen we naar bed gaan?" Nan's ogen schoten vuur en er kwam een vuurrode kleur op haar gezichtje. „Wat is er toch met je?", riep ze ver- ontwaax-digd uit. „Je bent tegenwoordig zo hard als staal. Neem een waax-schuwing van mij aan, Lynne, ik weet, wat het is iemand met je hele hart lief te hebben. Je hebt me zelfs eens van de dood ge red.. het leven had geen waai-de meer voor me...,". Lynne sloeg een ax-m om Nan's schou ders en trachtte haar te kalmeren. Ze had nooit geweten, waarom het meisje destijds getracht had zich van het leven te bero ven, en ze had er nooit naar gevraagd. Ze had gehoopt, dat Nan wat het ook ge weest mocht zijn erover heen zou ko men, maar helemaal bleek dit dus nog niet het geval te zijn. Ze gaf Nan een kalme rende poedex-, voox-dat ze ging slapen. Zelf gelukte het haar die nacht niet in te sla pen. Ze lag te woelen en te pièkeren en tenslotte kwamen de verlossende tranen. Toen ze Jimmie's telegx-am had gekregen, had ze geen kik gegeven, maar nu liet ze haar tranen de vrije loop, niet wetend waarom ze eigenlijk huilde. Was het omdat Jirnmie niet van haar hield, of omdat zij nog altijd van hèm hield? Of had 't iets te maken met het feit, dat hij met Jean niet gelukkig bleek te zijn? (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6