„Tegenstelling Oost-West beheerste economisch de toestand in 1951" 0ÜEST00K INSTALLATIES Een Engels betoog met een Nederlands commentaar fjïïï a 't&agstin/vufs J Dr. Drees vertrekt vanavond naarV.S. AKKERTJE Nieuwjaarsrede in Kamer van Koophandel Verbetering toestanden in Indonesië GROEN Co. De radio geeft Zaterdag f 298.- I 288.- I 377.- 69.50 29.- KÏSSETtZOON PANDA'S HEREN-LEVEN 2 bloemendaal telefoon 22143 VIRGINIA VIRGINIA De Frameggen in Den Helder Engeland en de Atlantische gemeenschap afd. meubelen afd. tapijten bedstel met binnenvering afp. dekens NIEUWENDIJK 164-170 AMSTERDAM - TEL. 49269 Kou gevat Indonesische studenten in Nederland VRIJDAG 11 JANUARI 1952 De heer J. J. Swens, die in de Donderdagavond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken opnieuw als voorzitter gekozen is, heeft in een Nieuwjaarsrede een beeld gegeven hoe het met het bedrijfsleven in het district in het afgelopen jaar is gegaan. De spreker kwam tot de conclusie, dat 1951 niet ge bracht heeft, wat gehoopt, en zeker niet wat gewenst werd. De problemen zijn van een zo ingewikkelde en veelomvattende aard dat veel tijd nodig zal zijn, om tot op lossing er van te geraken. Het gaat ons te langzaam, maar toch is er zeker geen reden tot ontmoediging. Voor hen, die vooruitzien, is er vooruitgang en zijn er lichtpunten. Als voorbeeld noemde de heer Swens de overeenkomst, die de heer B. F. Enschedé met de regering van Indonesië voor zijn bedrijf heeft gesloten en waarin de spreker, behalve een groot succes voor zijn firma, waarmee hij de heer Enschedé van harte gelukwenste, een symptoom meent te mogen zien niet alleen van de verbetering van de toestanden aldaar, maar ook van de verhouding van de Indonesiërs tegenover de Nederlanders. ADVERTENTIE De vergadering stond aanvankelijk onder leiding van de nestor der leden, de heer H. J. L. Klein Schiphorst. Gekozen werd tot voorzitter de heer J. J. Swens en de heren H. J. L. Klein Schiphorst en Ch. F. Visser werden opnieuw gekozen tot onder-voor- zitters. Tegenstelling Oost-West In zijn inleiding zeide de heer Swens in zijn Nieuwjaarsrede, dat in het afgelopen jaar het gehele economische leven beheerst werd door de tegenstelling OostWest. De spanningen daardoor ontstaan deden hun invloed gelden tot in de kleinste onderdelen van het bedrijfs- en maatschappelijk leven. De liberalisatie-idee, met enthousiasme be groet, vindt slechts schoorvoetend voort gang. De federatieve gedachte, waarvan ieder het grote nut voor verruiming van handel en industrie zonder twijfel inziet, komt in de praktijk geen stap verder. Geen land wil van zijn als hoogste goed be schouwde, maar toch reeds zo problema tische, souvereiniteit ook maar iets afstaan. Men is te zeer op verdediging van eigen industrie bedacht. Zelfs in engere kring, in de Benelux, schiet men maar zeer lang zaam op. En in nog engere kring, namelijk in eigen land, moet nog veel gebeuren, dat noodzakelijk is. De spreker noemde in de eerste plaats het bouwen van woningen. Behalve de demoraliserende invloed, die van het gebrek aan woonruimte uitgaat op de gehele bevolking, is er nog een economi sche kant aan. Industrieën, die zich moeten en overigens ook kunnen uitbreiden, kun nen geen arbeidskrachten aantrekken, om dat er geen huisvesting voor te vinden is. Voor industrieën is wel grond, maar wo ningen voor de medewerkers ontbreken. De spreker vervolgde: „Stelt u voor, dat de milliarden, die nu voor negatieve doel einden worden gebruikt, eens gebruikt zou den kunnen worden voor werken, die er op gericht waren de welvaart omhoog te voe ren, zou het dan niet gemakkelijker vallen eens een offer te brengen, waar dit ge vraagd zou worden, zou de liberalisatie niet een wat vlotter verloop' hebben, zou de federatieve gedachte niet sneller in wer kelijkheid omgezet kunnen worden, zouden er niet meer middelen beschikbaar zijn om woningen te bouwen en zou de uitvoering van vele nuttige werken niet in sneller tempo ter hand genomen kunnen worden?" „Heb ik te veel gezegd," aldus vervolgde de heer Swens, „dat de tegenstelling Oost- West de toestand in 1951 geheel en tot in alle onderdelen economisch heeft be heerst?" Dat mag echter en behoeft geen reden tot pessimisme te zijn. Er zijn feiten uit het jongste verleden, die het vertrou wen mogen geven in de capaciteit, de kracht en de volharding van ons volk en die ons de toekomst met vertrouwen kun nen doen tegemoet zien. Bedrijfsleven in het district Bij de opsomming over het bedrijfsleven in het district in 1951 herinnerde de heer Swens o.a. aan het gebrek aan goed ge schoold personeel in sommige bedrijven. Voor een gedeelte konden de moeilijkheden worden opgevangen doordat er in de her scholingscursus van de Rijkswerkplaats krachten werden opgeleid. De omzet in enige branches stegen door de situatie op Korea. Toen de spanningen verminderden nam de omzet af. In de branche van machinefabrieken was men in het algemeen over de gang van zaken tevreden. De plaatwellerij was goed van werk voorzien. De bezetting van het in het district gevestigde bedrijf, waar rij tuigen en spoorwagens gemaakt worden, steeg voor zover betreft de arbeiders van 564 tot 656 en het aantal beambten van 115 tot 127. De productie bestond voor het ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de vrouw. 10.00 Tijde lijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor arbeiders in continu bedrijven. 11.30 Cello en piano. 12.00 Metro- pole-orkest en solist. 12.30 Weerbericht. 12.33 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Klei ne Zonden, hoorspel. 13.30 Accordeon. 14.10 Voor de jeugd. 14.30 Koorzang. 14.50 Boek bespreking. 15.05 Amusementsmuziek. 15.30 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.45 Pla ten. 16.15 Sport. 16.30 Kamerorkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Amusementsmuziek. 18.35 Volksdansen. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerd programma. 21.15 Tiroler muziek. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Strijk- sextet. 22.30 Onder de pannen, hoorsDel. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.30 —24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Gewijde muziek. 10.00 Voor kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weerbe richten. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest en solist. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Accordeon. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.38 Gemengd koor. 16.00 Piano, duo. 16.20 De vliegende Hollander, causerie. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Piano. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Wes terse Defensie. 19.00 Filmprogramma. 19.15 Parlements-overzicht. 19.25 Amusements orkest. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Lichtbaken, cau serie. 20.30 Platen. 21.00 Gevarieerd program ma. 21.55 Platen. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.22—24.00 Philharmonisch orkest. overgrote deel uit rollend materieel voor de Nederlandse Spoorwegen, namelijk een aantal rijtuigen voor internationaal ver keer. Verder is een serie rijtuigen voor In donesië in bewerking genomen. Nog tot in de tweede helft van 1953 zal men goed be zet zijn met volgende orders van dezelfde opdrachtgevers. Bij de productie van staalwaren op de Hoogovens zijn in alle afdelingen record cijfers behaald. De omzet van draad van het in het district gevestigde bedrijf zal over 1951 ongeveer 3.500.000 bedragen, waarbij dan circa 3.500.000 kg staal zal zijn verwerkt. Ongeveer een bedrag van 300.000 zal zijn verloond. Het totale exportcijfer bedroeg 2.000.000. De voor uitzichten voor 1952 zijn onzeker. De artikelen in de cacao- en chocolade industrie bereikten een record aan prijs. De campagne in de suikerindustrie was dit jaar kleiner dan het vorige jaar, namelijk acht weken tegenover ruim dertien in 1950. De totale bietenverwerking was circa 30 minder. Het nieuws van de sigarenindustrie was zeer slecht. De fabriek in het district moest de fabricage stilleggen. De export van wijnen en likeuren steeg, doch de bin nenlandse verkoop daalde in de tweede helft van het jaar door de accijnsverhoging. Het bedrijf voor kousenfabricage kon door invoer van de nieuwste cottonbreimachine haar bedrijf belangrijk uitbreiden, waar door de productie sterke stijging vertoonde. Het personeel werd uitgebreid tot 1400 em ployés. De gang van zaken in geld- en effectenhandel in het afgelopen jaar was bevredigend. De vraag naar bankcrediet nam gaandeweg toe. In de brandstoffen- handel overtrof de vraag het aanbod. De grotere toevoer van kolen uit België helpt de achterstand op het gebied van de huis brandkolen te verkleinen. De gang van zaken in de eierhandel was niet onbevre digend: de binnenlandse markt gaf minder reden tot tevredenheid. Staatsvissersha venbedrij f Het aantal binnengekomen vaartuigen in de Staatsvissershaven bedroeg ongeveer 13.800, waarvan 163 buitenlandse. De totale aanvoer op de Riiksvisafslag bedroeg 70.000.000 kg v.j59.283.173 kg), waarvan verse haring ongeveer 29.000.000 kg (21.876.906) met een totale opbrengst van ruim 28.000.000 22.114.077). Bloembollenharidel Het jaar 1951 was voor de bloembollen- handel geen ongunstig jaar. De productie is vrijwel geheel naar het buitenland afge zet, waartoe de opheffing der contingen- tering in Engeland in belangrijke mate heeft bijgedragen. Inmiddels heerst er enige ongerustheid over het feit, dat de liberalisatie van de Europese handel eerder achteruit dan vooruit gaat. De resultaten van de tuinbouw in Ken- nemerland mogen niet ongunstig worden genoemd. De omzet aan de veiling Coöpe ratieve Tuindersvereniging Kennemerland was ongeveer een half millioen gulden hoger dan in 1950. Het wordt nog steeds als een dringende noodzaak gezien, dat de tuinders over wat meer glas gaan beschik ken, zulks voor spreiding en intensievere arbeidsverdeling. Aan een groot be- vloeiïngsplan wordt gewerkt. De heer Swens besloot zijn opsomming met een overzicht te geven van Schiphol en de K. L. M. Hótelbouw Zandvoort De voorzitter deelde mee, dat de Kamer Donderdag zich met een brief tot dr. W. L. Groeneveld Meijer, regeringscommissa ris voor het vreemdelingenverkeer en be last met de verdeling der Marshall-gelden voor het bouwen van hotels, heeft gericht, waarin gevraagd wordt om, indien de ge meente Zandvoort er niet in zou slagen voor 1 Februari de Marshall-gelden te plaatsen, de termijn van 1 Februari te willen verlengen. Voorts zeide de voorzitter, dat de direc tie van het Postkantoor bericht heeft, dat het in de bedoeling ligt in het pand Dec kerstraat 1, hoek Meester Cornelisstraat een postagentschap te vestigen en dat de plannen de Geniesluis in Beverwijk af te breken geen doorgang zullen vinden. CHIEF WHIP IOO% Na noodreparaties gaat het schip naar Rotterdam Donderdagmiddag is het Noorse s.s. „Frameggen" de haven van Den Helder binnengesleept. Duikers zullen een onder zoek instellen naar de schade, veroorzaakt door de stranding bij Petten waarna in Den Helder noodreparaties zullen worden verricht. Daarna zal het schip al of niet op eigen kracht naar Rotterdam gaan voor de definitieve reparaties in dok. De be manning blijft voorlopig aan boord. De belangstelling voor de aankomst in Den Helder was zeer groot, niet alleen van de zijde der inwoners. Uit tal van andere plaatsen waren belangstellenden naar de marinestad gekomen. ADVERTENTIE NN (Snip! A x N° SLAAPKAMER, 3 deurs kast, Toogledikant, in Old Fin. en Blank eiken CLUBSTEL, OLD FIN., met balpoten, geheel verend -239." HUISKAMER, blank eiken 3 zits BANKSTEL m. tafel Fraai WILTON karpet 200 x 300 f 54.88 225 x 325 f 81.98 Sterk HOLTAP tapijt 200 x 280 29.75 afp. bedden met 5 jaar garantie 2 pers. met kussens WOLLEN DEKENS 100% wol, 2 persoons i 1 i (Van onze Haagse redacteur) In ons land vertoeft op het ogenblik de heer Donald McLachlan, redacteur van het gezaghebbende Engelse weekblad The Eco nomist. In lezingen, welke hij in enige steden houdt, tracht hij een inzicht te verschaffen in het Engelse standpunt ten aanzien van Europese vraagstukken. De huidige Engelse politiek, zo betoogde hij, is er op gericht zowel op politiek, economisch als militair terrein zeer nauwe betrekkingen met de Verenigde Staten te onderhouden. Voor de politieke toekomst van Engeland is deze oriëntering van groot belang, maar de basis van de Engelse veiligheid en van de Engelse macht ligt in Europa. Churchill, zo zeide hij, zal in Washington Engelands wil om met de Verenigde Staten samen te werken demonstreren, doch dit zal dan dienen te geschieden op voet van gelijkheid. De heer McLachlan motiveerde deze zienswijze, met als zijn verwachting uit te spreken, dat het Britse Gemenebest in de komende 25 jaar sterker zou kunnen blij ken te zijn dan Amerika. Niettemin zal Engeland, in zijn streven om tot een nau were samenwerking met de Verenigde Sta ten te komen, de nodige voorzichtigheid moeten betrachten, zulks met het oog op de komende presidentsverkiezingen. De heer McLachlan, wiens uitspraken uiteraard niet het officiële Britse standpunt weergeven, had veel waarderende woorden voor de samenwerking in het Atlantisch pact en hij gaf als zijn opvatting te ken nen, dat het comité van ministers van dit pact reeds thans de machtigste groep ter wereld is. De heer McLachlan betoogde voorts, dat de onafhankelijkheid der afzonderlijke sta ten in het Atlantisch pact beter gewaar borgd zou zijn dan in een Europese federa tie, aangezien in een federatieve band de kleinere staten door de grotere zouden worden overheerst. Hij keerde zich scherp tegen de pogingen van het Europese conti nent om tot eenheid in een federatie te komen en motiveerde deze afwijzing met te zeggen, dat zulk een federatie niet sterk genoeg zou kunnen zijn en toch weer de bescherming zou nodig hebben van een grotere gemeenschap. Bovendien, aldus de heer McLachlan, zou zulk een federatie niet bestand blijken tegen de ondermijnende in vloed van de nationale belangen der aan gesloten landen. Volgens zijn mededelingen wil de Engelse regering haar samenwerking met Europa beperken tot incidentele gevallen van noodzaak. De uitlevering van een deel der nationale souvereiniteit is te enen male on aanvaardbaar voor de Engelsen. De heer McLachlan verbond daaraan de bewering dat ook in continentaal Europa niemand voor uitlevering van de souvereiniteit aan een hoger gezagsorgaan te vinden zou zijn. Wij hebben getracht in bovenstaande samenvatting een objectieve weergave te leveren van de uiteenzettingen van de heer McLachlan, doch achten het gewenst enig commentaar te doen volgen op zijn woor den, die wellicht misverstand zouden kun nen wekken. Het betoog van de heer McLachlan, dat zoals gezegd niet de mening van de Engelse regering weergeeft, is in vele détails aan vechtbaar. Het is natuurlijk zijn goed recht te trachten de afwijzende houding der En gelsen tegen een effectieve Europese een heid te motiveren, doch zijn argumenten waren allerminst overtuigend en in som mige opzichten zelfs gebaseerd op onjuiste veronderstellingen. Zijn pleidooi voor een Atlantische ge meenschap, volgend op zijn veroordeling van een eventuele Europese federatie, werd gegrond op een onmiskenbaar foutieve op vatting ten aanzien van de structuur en praktijk van een federatie in het algemeen. Hij betoogde dat de onafhankelijkheid van de bij het Atlantisch pact aangesloten lan den gewaarborgd is zonder dat zij gedwon gen worden hun souvereiniteit over te ge ven aan een hoger gezag, en dat in een federatie die onafhankelijkheid gevaar zou lopen. De juiste situatie is echter, dat de landen van het Atlantisch pact hun sou vereiniteit thans prijsgeven zonder enige invloed te kunnen uitoefenen op de grote beslissingen die genomen worden, terwijl zij in een federatie een staatkundig gefor muleerd aandeel in de federale regering zouden hebben. De vorming van een Atlan tische federatie waartegen de heer McLachlan zich eveneens keerde zou uiteraard aan de deelnemende landen gro tere zeggenschap geven dan het verdrag zoals dat thans tussen Amerika en de ver schillende Atlantische landen bestaat. Overigens is het niet zo, dat Europa zou moeten kiezen tussen een Europese federa tie of een Atlantische gemeenschap. In tegendeel, een goedwerkende Atlantische gemeenschap is afhankelijk van de mate van eenheid der aangesloten landen. Dit is in Amerika beter ingezien. Vandaar dat de Amerikaanse regering tracht een Europese eenheid te bevorderen. De heer McLachlan trachtte de afwij zende houding van Engeland voor een deel te verklaren uit het feit dat Engelands do minions afkerig zouden zijn van een te nauwe Engelse samenwerking met Europa. De voornaamste Engelse dominions echter hebben herhaaldelijk officieel ter kennis gebracht dat zij geen bezwaar zien in een dergelijke samenwerking, Australië en Canada hebben zelfs in regeringsverklarin gen gewezen op de w e n s e 1 ij k h e i d er van. Doch dit feit werd door de heer Mc Lachlan eenvoudig verzwegen. Eveneens in strijd met de dagelijks waarneembare fei ten is zijn bewering dat geen enkel Euro pees parlementslid geneigd zou zijn de na tionale souvereiniteit voor een deel aan een supernationaal gezagsorgaan over te geven. Het plan-Schuman, pas geratificeerd in het Nederlandse parlement, voorziet echter in een dergelijke souvereiniteitsoverdi-acht, evenals het plan-Pleven. Bovendien heb ben in de Raad van Europa delegaties uit nagenoeg alle daar vex'tegenwoordigde lan den uitdrukkelijk hun wens te kennen ge geven, een Europees gezag in te stellen voor de onderdelen van het regeringsbeleid die niet meer nationaal kunnen worden beheerst. Tenslotte: „Een Europese federatie zou uiteenvallen onder dwang van de tegen strijdige nationale belangen der aangeslo ten landen," aldus de heer McLachlan. Daar valt slechts op te antwoorden: De nationale belangen der Europese landen hebben hen de laatste jaren steeds nauwer naar elkander toesedreven, omdat die be langen slechts blijken te kunnen worden gehonoreerd door samenwerking. Een land, dat zich isoleert kan ziin nroblemen niet meer de baas. Steeds duidelijker wordt hef dat het enig grote nationale belang nog slechts bestaat in het steun zoeken bij an deren, het aangaan van belangengemeen schappen met anderen zonder het gevaar te riskeren dat de onafhankelijkheid verloren gaat. Die mogelijkheid ligt enkel in de federatieve vorm opgesloten. ADVERTENTIE SOPH I ASTRA AT-15 KORTE WOLSTR.4 TEL-13516 13. Panda gaf onmiddellijk toe aan de vermaningen van Jolliepop. Hij moest namelijk bekennen, dat hij een slecht ge weten had, want hij wist heel goed dat wedden niet behoorlijk is, en zeker niet om zulke geweldige bedragen als waar zijn nieuwe kennis hem toe verleid had! En daar nu bovendien die nieuwe kennis, die zich zo verveelde, eigenlijk maar verve lend was, kostte het Panda weinig moeite om een einde te maken aan deze vriend schapsbetrekking. Terwijl Jolliepop dus aan de voordeur de deftige Hyacinthus Hoepeldum uitliet, reikte Panda aan de achterdeur duizend ducaten toe aan de vreemdeling, waarbij hij opmerkte: „Hier is uw geld, meneermaar ik mag nooit weer met u weddeneneh eigenlijk kan ik niet langer met u om gaan„O.... wat hah?", vroeg de ander verveeld. „Zo-zo! Ach! Nu, dat maekt niets uit! Ik win toch altijd van je, en bovendien ben je affreus vervelend, zag! Ik ontmoet altijd alleen maer de meest vervelende dingen! Ik wed met je om vijf honderd ducaeten, dat ik je wéér ontmoet dat seurt vervelende dingen overkomt mij zo vaek! Nu dag, zag!" Diep voldaan begaf Panda zich nu weer naar zijn woon kamer, waar Jolliepop inmiddels alles ge reed maakte voor het belangrijke bezoek dat er zou komen. „Ik heb die wedder weggestuurd", sprak Panda. „Ik ga niet meer met hem om. Ik houd niet van dat soort personen„Dit is zeer loffelijk van ons, wanneer ik me mag veroorloven zulks ten berde te brengen," sprak Jolliepop goedkeurend. „Wij moeten zeer kieskeurig zijn in ons gezelschap, want wij zullen zeer binnenkort kennis maken met niemand minder dan de zeer voorname Graaf Gas ton van Gaep tot Gaep!" Nauwelijks was hij uitgesproken, of een keurige stem kon digde bij de deuropening aan: „Graaf Gas ton van Gaep tot Gaep!" Dat was Hyacin thus Hoepeldum, die aldus zijn meester binnen leidde. En wie was nu deze Graaf Gaston? Wel niemand minder dan de weddende zonderling, die Panda op straat had ontmoet. „Daer ben ik weer!", sprak hij. „Vervelend, hah? En nu heb ik wéér een weddenschap gewonnen, hah? Bah!" Minister-president dr. Drees zal heden avond van Schiphol vertrekken voor zijn on-officieel bezoek aan de Verenigde Sta ten van Amerika. Dr. Drees, die Zaterdag 12 Januari in New York zal aankomen, zal een bezoek brengen aan Bridgeport, een typisch voor beeld van een kleine Amerikaanse indus triestad. Hij zal deelnemen aan een lunch met David Dubinsky, voorzitter van de „International Ladies Garment Workers Union" en andere leiders van vakvereni gingen in New York. Hij zal een bezoek brengen aan de afdeling opvoeding en het gezondheidscentrum van deze vakbond. De minister-president zal verder aan zitten aan een diner van de Nederlandse Club in New York en een bezoek brengen aan burgemeester Vincent Impelliteri. Ook zal hij deelnemen aan een lunch van de „Netherland-America Foundation". In Pittsburgh zal dr. Drees enkele staal fabrieken bezoeken alsmede het hoofdkan toor van de „United Steelworkers". In Washington zal dr. Drees een bezoek brengen aan president Truman en aan de minister van Binnenlandse Zaken, Dean Aeheson. Hij zal aanzitten aan een lunch met de president en verscheidene leden van het kabinet. Dr. Drees zal tevens een bezoek brengen aan het capitool en aan een militair trainingskamp in de omgeving van Washington. Hij zal verder een recep tie bijwonen van de afdeling Washington van de „Netherland-America Foundation" en aanzitten aan een diner, dat wordt aan geboden door de Nederlandse ambassadeur in Washington. Tenslotte zal dr. Drees de jaarlijkse toe kenning van de Willem de Zwijger-prijs bijwonen. De minister-president zal op 24 Januari naar Nederland terugkeren. Resolutie. De economische commissie van de UNO heeft met 43 tegen nul stem men en vijf onthoudingen (de Arabi sche landen) een resolutie aangenomen welke bij de regeringen aandringt op het doen invoeren van agrarische her vormingen, in het bijzonder in onvol doende ontwikkelde landen, zulks om de boeren en landarbeiders te helpen, de economische ontwikkeling te steunen en bij te dragen tot het bereiken van politieke stabiliteit. Politie. De Japanse minister van Defensie Takeo Ohasji, heeft verklaard, dat na de ratificatie van het vredesverdrag Japan in staat zou zijn weer oorlogs wapens te vervaardigen. Geleidelijk zou de kracht van de Japanse politiereserve worden opgevoerd, aldus de minister. Voorts deelde hij vex'slaggevers mede, dat Japan in geval van een aanval niet alleen op de politiereserve zou steunen, doch dat het van plan was de verdedi ging in nauwe samenwerking met het Amerikaanse leger voor te bereiden. Ohasji voegde er aan toe, dat vele voor malige kolonels van het Japanse leger onlangs bij de politie in dienst waren genomen. Afwijzing. Luitenant-generaal Mihal To- karzewski, voormalig leider van een Poolse ondergrondse beweging tegen de Duitsers, heeft in een interview ver klaard, dat de mogendheden van het Noord-Atlantisch pact duizenden Polen, die vrijwillig dienst wilden nemen, heb ben afgewezen. Als het Westen bereid was geweest een Pools corps in het At lantisch leger op te nemen, „zouden de soldaten van de 70 aan de Sovjet-Unie onderworpen Poolse divisies de hoop hebben kunnen koesteren in geval van oorlog na desertie een plaats te vinden in de Westelijke legers", aldus Tokar- zewski. Kort leven. „Het leven van een Sovjet piano is kort, tengevolge van een gebrek aan bekwame pianobouwers en reserve- delen", aldus het litteraire Russische or gaan de „Literaturnaya Gazeta". „Het muziekinstituut van de Sovjet-Russische staat denkt waarschijnlijk dat de piano een gave Gods is en geen zorg behoeft", zo gaat het blad verder. „Het is voor gekomen, dat bekende pianisten, die bijvoorbeeld na^r Odessa kwamen, ge noodzaakt waren een concert af te zeg gen omdat het instrument een afschu welijke klank gaf". Beurs. De president van de Kamer van Koophandel van de Sovjet-Unie, B. Nesterov, heeft in Bombay verklaard, dat de Sovjet-Unie bereid is pauwe handelsbeti-ekkingen aan te knopen met alle landen „op basis van gelijkheid voor alle landen en overwegingen van weder zijds voordeel". Nesterov is de leider van een uit 50 leden bestaande delega tie, die de internationale industriebeurs zal bezoeken, die er heden wordt ge opend. Het Russische paviljoen is het grootste op de beurs. Het stelt machines, camera's, chirurgische instrumenten, bont, stoffen en krantenpapier ten toon. Proces. Te Warschau hebben vijf personen terecht gestaan op aanklacht van spion- nage. Het militaire gerechtshofvan Warschau heeft thans uitspraak gedaan. Drie der beklaagden zijn ter dood ver oordeeld, de anderen kregen levens lange gevangenisstraf. Verzoek. Gisteren heeft de West-Duitse regering het verzoek aan het gerechts hof voor grondwettelijke aangelegen heden gepubliceerd, volgens hetwelk de West-Duitse communistische partij be stempeld dient te worden als strijdig met de grondwet. Volgens het verzoek moet de partij met al haar nevenorga nisaties opgeheven worden en de partij- gelden geconfiskeerd. Voorstel. Dean Aeheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft voorgesteld, dat de V. S. en de Sovjet- Unie aan het internationale Hof van Justitie hun geschil voorleggen over 670 Amerikaanse schepen, die in de jongste wereldoorlog aan Rusland werden uit geleend. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat deze nieuwe stap om een vereffening te bereiken van de Russi sche rekening van 11 milliard dollar krachtens de leen- en pachtwet, gedaan is in een nota, welke Maandag aan de Sovjet-Russische ambassadeur Pan- joesjin is overhandigd. De Sovjet-Unie weigerde de schepen terug te geven en verwierp voorstellen om het geschil aan arbitrage te onderwerpen. Vertraging. De zes Herero-opperhoofden, die uitgenodigd zijn om te Parijs voor de UNO hun zaak betreffende de status van Zuid-West-Afrika voor te staan, hebben de regering van Zuid-Afrika er van beschuldigd het verlenen van reis- faciliteiten opzettelijk te vertragen. In een gezamenlijke verklaring verzoeken zij de vijf grote mogendheden een on partijdige commissie te zenden, die als getuige zou fungeren bij onderhande lingen, welke tussen de zes opperhoof den en de regering van de Unie van Zuid-Afrika gevoerd zouden worden. Uitsluiting. Naar in Bonn verluidt, eisen bestuursleden van de Christen-Demo cratische Unie uitsluiting van de voor malige bondsminister van Binnenlandse Zaken dr. Heinemann. Deze heeft zich herhaaldelijk voorstander verklaard van neutralisering van Duitsland en dezer dagen op een bijeenkomst te Kai- serslautern de bevolking van West- Duitsland opgeroepen zich tegen de voorgenomen herbewapening uit te spreken en onderhandelingen met Oost- Duitsland te beginnen. ADVERTENTIE Heem 'n Met de „Willem Ruys" arriveerden 29 Indonesische studenten die voor rekening van de Indonesische regering aan verschil lende onderwijsinstellingen in Nederland gaan studeren. Negen van hen gaan naar de Technische Hogeschool, vier zullen aan de rijksuniversiteit te Utrecht letteren, wijsbegeerte en psychologie studeren, zes zullen colleges volgen aan de Economische Hogeschool te Rotterdam, twee gaan naar de textiel-opleidingsschool te Enschedé. De andex-en zullen middelbare technische scholen, landbouwscholen en scholen voor typografie en leerbewerking bezoeken.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2