„Vooruitzichten van de vishandel in de naaste toekomst pessimistisch" Geen afbraak Geniesluis Beverwijk rHoe is het ontstaand Een Eeuw geleden Voorzitter van Kamer van Koophandel: Castricum Velsen Santpoort Beverwijk IJmuiden Bob Scholte zong in het Rex-theater A.s. Zaterdag laatste dag UITVERKOOP I. KAN J Uitgaan in Haarlem Laaiende Pijn van Zuurbrand op de maag - een kwelling voor velen. Agenda voor Haarlem GOEDE ZAKEN ORANJEBOOM BIER! VOOR BLOEMEN DAUDEY Heffing schoolgeld voor gymnasium GJee MORRIS èejéeij[ca twj! BARTELJORISSTRAAT^Q^TEL 15439 Het spoorkaartje wordt per 1 Februari duurder Hr. Ms. Piet Hein naar Korea Vissers sloegen een V 1 aan de haak In Korea gesneuveld Dit woord: UITZET VRIJDAG 11 JANUARI 1952 In de Donderdagavond gehouden ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken heeft de voorzitter, de heer J. J. Swens een terugblik geworpen op het afgelopen jaar en het volgende meegedeeld: Het aantal binnengekomen vaartuigen in het Staatsvissershavenbedrijf bedroeg pl.m. 13.800, waarvan 163 buitenlandse, met een bruto-inhoud van pl.m. 3.120.000 m3. Voor 1950 waren deze cijfers respectievelijk 12.941, 186 en 2.889.829. Het aantal gedokte schepen bedroeg in 1950 410 tegen 372 in 1950. De aanvoer op de Rijksvisafslag bedroeg: 1951 pl.m. 70.000.000 kg (1950 59.283.173), waarvan verse haring pl.m. 29.000.000 kg (21.876.905), totale opbrengst ruim 28.000.000 22.114.077). De IJmuider vloot voor zover actief aan de visserij deelnemend, bestaat aan het einde van 1951 uit 22 stoomtrawlers (vorig jaar 27), 14 motortrawlers (13), 7 motor- loggers (8), 43 motorkotters en botters (40), terwijl voorts nog 52 roeiboten (46) voor de visserij zijn ingeschreven. Van de trawlers zijn 17 stoom- en 8 motortrawlers geëigend voor bevissing zo wel van de Noordzee als van verder af ge legen visgronden; vijf stoom- en zes motor trawlers zijn van een uitsluitend voor de Noordzee geschikt type. Het merendeel der reeds sinds enkele jaren opgelegde kusttrawlersvloot werd in 1951 op grond van gestegen schrootprijzen voor de sloop verkocht. Thans zijn nog elf stoomtrawlers opge legd; het merendeel hiervan zal t.z.t. waarschijnlijk eenzelfde bestemming krij gen. Voor het rederij bedrijf valt het te betreuren, dat de traditionele plaats van de kuststoomtrawlervloot als aanvoerders van platvis door de na-oorlogse ontwikke ling voor hen geheel verloren is gegaan; vooral de buitengewone stijging van de kolenprijs (1939: 9.75, 1945: 24. 1951: 61.60 per ton), die een zo overheersende betekenis heeft voor de bedrijfskosten van «toomtrawlers, heeft de exploitatie dezer schepen onmogelijk gemaakt; hun plaats is in de eerste plaats ingenomen door een gemoderniseerde, van sterke motoren voor ziene motorkottervloot. De trawlervloot heeft zich ook in 1951 in de eerste plaats toegelegd op de vanggebieden in de Noord zee; ruime makreelvangsten in het voorjaar waren oorzaak, dat verschillende schepen, die anders de IJslandse wateren zouden hebben opgezocht, thans op de Noordzee bleven en op deze wijze de grote risico's, aan de uitoefening der visserij in verre wateren verbonden, konden vermijden. Toch werden nog 40 reizen naar IJsland, Lofoten, Bereneiland, Barendszzee en En gelse westkust gemaakt, veelal echter met teleurstellende resultaten. Beperkte gelegenheid tot aanvoer in En gelse havens rechtstreeks van de visgron den bleef bestaan, uit welke hoofde 67 reizen op de Engelse markt werden ge maakt. Een proefneming met markten in Schotland kan als niet geslaagd worden beschouwd. Een aantal dezer reizen op En geland werd gemaakt ter verlichting van de situatie in de IJmuider haven tijdens het haringseizoen, waar tengevolge van de grote aanvoeren vaak vele dagen op lossing moest worden gewacht. Een zo grote mate van overeenstemming ten aanzien van de haring kon niet worden bereikt; hier moest worden volstaan met het stellen van een minimumprijs en af levering van overschotten aan vismeel- fabrieken. De haringvangsten waren ruim, zodat grote hoeveelheden aan de vismeel- fabrieken toevloeiden. Daar de overheid wegens de hieraan verbonden deviezen- belangen blijk gaf van belangstelling voor de binnenlandse vismeelproductie en de hieraan verbonden levering van grond stoffen, terwijl bovendien de bij de vis- meelbereiding verkregen haringolie een behoorlijk prijsniveau behield, kon door de vismeelfabrieken een naar omstandigheden redelijke hoewel de kostprijs niet benade rende prijs voor de grondstof worden be taald. Haringseizoen geslaagd Het haringseizoen kan dan ook in het al gemeen als geslaagd worden beschouwd. Dit haringseizoen is bovendien verlengd doordat enige schepen dit jaar na be ëindiging der haringvangst op de Noordzee overgegaan zijn tot uitoefening der haring visserij in het Kanaal, een voorbeeld dat wellicht in volgende jaren op ruimere schaal navolging zal vinden en voor de toekomst van belang kan zijn. Teleurstellend was zeer zeker de haring export, waarvan die naar Tsjechoslowakije een verdere aanzienlijke daling toont, ter wijl het contingent voor West-Duitsland wederom te laat afkwam om voor het traw lerseizoen nog van betekenis te zijn. Vergeleken met voorgaande jaren ver tonen de besommingen per zeedag een stij gende tendenz, terwijl ook de vangsten in het algemeen enige verbetering tonen. Ech ter tonen ook de bedrijfskosten eenzelfde tendenz; de prijzen van vele der benodigde materialen zijn tot ongekende hoogte ge- ADVERTENTIE Maar talloze lijders aan brandend maag zuur wapenen zich daar tegen met Digestif Rennie. Een prettige afdoende remedie: één of twee Rennies laten smelten op de tong. dadelijk na tafel. D&n van zuurbranden geen spoor meer. Eigenlijk hoorde iedereen Rennies bij zich te steken, als 't niet voor eigen gebruik is, dan voor een disgenoot, want o zo velen lijden aan deze pijnlijke angstaanjagende kwaal. VRIJDAG 11 JANUARI Stadsschouwburg: Ballets Jooss, 8 uur. Nassauplein 8: Theosofische Vereniging, spreekster mejuffrouw H. Kool, 8 uur. Wil- helminastraai 22: Vereniging van spiritisten „Het Licht", 8 uur. Spaarne: „In de scha duw van de misdaad", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Samson en Delilah", 14 j., 8 uur. Minerva (Heemstede): „Waarom Millie trouwde", 14 j„ 8.15 uur. Rembrandi: „De melkweg heeft geen wegenwacht", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Het ding", 18 j. 7 en 9,15 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 j., 7 en 9.15 uur. City: „Thre^e little words", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 12 JANUARI Stadsschouwburg: „M'n zoon Roy", 8 uur. Rembrandt, Palace, Luxor: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: 2.30, 7 en 9.15 uur. stegen. Hoezeer het ook nu het bedrijf moelijk valt, het hoofd boven water te hou den, blijkt wel uit het feit, dat een rederij het gehele jaar niet aan het bedrijf deel nam en twee goede schepen, geschikt voor IJslandvisserij, heeft opgelegd: bovendien bereikte ons juist voor het einde van 1951 nog het bericht, dat een belangrijke rederij doende is, haar drie stoomtrawlers (olie stokers) van het grootste type te verkopen en het bedrijf te liquideren. Groothandel in vis Al waren de aanvoeren van verse zeevis en verse haring in het afgelopen jaar niet onaanzienlijk, zo moeten wij helaas consta teren, aldus de voorzitter, dat de IJmuider visserijvloot, als gevolg van de zeer een zijdige aanvoeren, in het algemeen niet aan de vraag van de handel heeft kunnen vol doen. Dit heeft dan ook zeer onaangename gevolgen gehad voor de visvoorziening in binnen- en buitenland. De consument ver langt ook wel eens andere vis dan uitslui tend haring en makreel. Voor enkele vissoorten bestond een van overheidswege opgelegde minimum-inkoop prijs op de afslag. Deze gaf in het algemeen weinig aanleiding tot klachten. Daarnaast werden door de reders voor enkele andere vissoorten, alsmede voor verse haring,even eens opvangprijzen ingevoerd. De hoogte dezer prijzen heeft een gezonde ontwikke ling van de handel helaas te dikwijls in de weg gestaan. De aanvankelijk na 1945 gestelde hoop volle verwachtingen konden nog steeds niet in vervulling gaan. In het algemeen zijn de vooruitzichten voor de naaste toekomst van de vishandel dan ook pessimistisch gestemd, aldus besloot de heer Swens zijn mede delingen. „St. Thomas" toog naar de Haarlemmermeer Woensdag speelde de R.K. Damclub „St. Thomas" een uitwedstrijd voor de bonds- competitie tegen „Cruquius" in de Haar lemmermeer. Het is een spannende strijd geworden waarvan er vier partijen moes ten worden afgebroken (in gunstige stel ling voor de Castricummers). De uilslagen waren: „Cruquius"„St. Thomas". C. A. van MaartenC. Reynders afgebr.; W. RoestC. van der I-Iimst 11; A. van der WaardG. Sprenkeling 02, S. van de DagJ. Vendel afgebr.; A. RuighaverA. de Zeeuw afgebr.; A. van der MareiB. Beentjes 0—2; H. KoopmanP. Ruiter 11; C. J. KraakJ. van Velzen 11; A. VermaasC. Juffermans 20; K. Bood P. Rietveld afgebr. Voorlopige uitslag: 57 voor „St. Thomas". Recordschaarste op de groenteveiling' Alle voorgaande slechte records zijn op de Castricumse veiling in het midden van deze week finaal gebroken. De prijs, die men voor andijvie kreeg werd daardoor goed: 4144 cent per kilo. Er is een goede vraag naar sjalotten geweest, die 30 cent deden. Witlof ging-van de kar voor 26 cent per kilo en boerekool voor 41/2 tot 11 cent. De tuinders kregen voor spruiten A 13 a 43 cent en voor de B-kwaliteit slechts 10 a 14 cent per kilo. Peen kon een koper vin den tegen 811 cent. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Odette Therese Jozepha Maria, d. van J. J. J. Hendriks en M. J. Bon, Oude Haarlemmerweg 32; Johannes Marinus, z. van G. A. Sneep en A. Mewe. L. Toepoel- straat 4; Irene Guda. d. van K. Hemstede en Catharina Gorter, Poelvenstraat 19. ONDERTROUWD: Nicolaas Maria Glorie te Castricum en Maria Cornelia Poel te Cas tricum; Engelbertus Zonneveld te Castricum en Agatha Glorie te Castricum; Cornelis Hol lander te Castricum en Theodora Helena de Winter te Castricum. OVERLEDEN: Antonia Visser, oud 74 j., wed. van A. Postmus, wonende te 's Gra- venhage. ADVERTENTIE Sedert Juli 1949 heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken zich actief bezig gehouden met het probleem van de afbraak van de Geniesluis te Beverwijk. Deze sluis maakte deel uit van een militaire verdedigings gordel. De sluis kon worden afgebroken, de sloopkosten moesten echter worden be taald door ae gemeente Beverwijk. Ter zake zijn verschillende besprekingen ge voerd met het gemeentebestuur van Be verwijk en met een aantal betrokken be drijven. De sloopkosten worden geraamd op een bedrag van 50.000. Om de afbraak te kunnen financieren, zou de gemeente Beverwijk een geldlening tot het genoemde bedrag moeten aangaan. Ingevolge de des betreffende bepalingen mag de gemeente voor dergelijke geldleningen echter maxi maal een rente van 3 3/4 procent vergoe den. Het benodigde bedrag kon worden gefourneerd tegen een rente van 4% pro- ADVERTENTIE Bronsteeweg 6 - Heemstede Telef. 35759 - na 6 uur 10859 Bij de wet van 24 November 1949 betref fende de heffing van schoolgeld voor het middelbaar en voorbereidend hoger onder wijs is onder meer artikel 22 der hoger- onderwijswet gewijzigd. Het tweede lid van genoemd artikel bepaalt thans, dat de ge meenteraad de heffing en de invordering van het schoolgeld voor de gymnasia regelt. Burgemeester en Wethouders stellen de gemeenteraad voor het besluit te nemen, dat in een ontwerp is afgedrukt op een gemeenteblad. Aan het ontwerp voor de verordening tot heffing van het schoolgeld ontlenen wij het volgende: Het schoolgeldjaar is gelijk aan het cursusjaar. Maatstaf is het totale be drag, dat is verschuldigd wegens inkom sten- en vermogensbelasting. Het school geld bedraagt, voor zover niet anders is bepaald, per leerling en per schoolgeld jaar 15, vermeerderd met zeven percent van elke 20 die de schoolgeldmaatstaf 60 te boven gaat, met dien verstande, dat niet meer dan 600 is verschuldigd. Bedraagt de maatstaf minder dan 60 dan hoeft geen schoolgeld betaald te worden. Schaakclub „Santpoort" sloot Kerstgambiet af Op de eerste clubavond van schaakclub „Santpoort" in het nieuwe jaar sprak de voorzitter, de heer Schweitzer de wens uit, dat 1952 niet alleen voor de leden zelf maar ook voor de club een voorspoedig jaar mag worden. Hij deed hierbij een beroep op alle leden om „Santpoort" voor verder afglijden te behoeden na de recente twee nederlagen. Deze avond is voorts het jaarlijks Kerst gambiet besloten. Drie avonden bevochten de leden elkaar met het z.g. Schara-Hennig- gambiet, telkens met een andere variant; een en ander onder de beproefde leiding van de heer W. Schuurman. Later hoopt hij over dit gambiet nog eens een causerie te hou den. Prijswinnaars werden tenslotte: De Boer, Van Dijk, Steyn en Spook met 3 pun ten; Baljet met 2'A punt; Bilder en Van Duyn met 2 punten; v. d. Bronk, Vosman. Kaan, Schweitzer en Winters met 114 punt. Ieder van hen ontving een aardige ver rassing. Tenslotte nog enkele competitie-uitslagen: Groep: I: BrugmanG. Schuurman 14; PelsW. Schuurman 1414. Groep II: BilderVan Zeggeren 10. Groep III: Van DijkNederlof 10. Groep IV: HoogzaadVulling 01. Dinsdag 15 Januari komt prof. dr. A. D. de Groot de leden bezighouden. cent. Mede via de Kamer van Koophandel is aan de betrokken bedrijven gevraagd, of zij bereid zouden zijn aan de gemeente het verschil van 3/4 procent tusen de ge vraagde en de te bieden rente te vergoe den. Indien dit bereikt zou kunnen wor den, zou de Geniesluis nog voor het ko mende zomerseizoen geslecht kunnen zijn. Dezer dagen ontving de Kamer echter het bericht, dat de belanghebbende bedrijven niet bereid gevonden konden worden de gevraagde rente-overbrugging voor hun rekening te nemen. Kort daarop heeft de Kamer de burge meester van Beverwijk medegedeeld, dat er volgens de Kamer alles aan was gedaan om tot een oplossing van de moeilijkheden te geraken. Nu deze zaak echter is vast gelopen en er ook geen uitzicht bestaat, dat een oplossing mogelijk is werd de burgemeester geadviseerd de onderhavige kwestie nu maar te laten rusten. Beverwijk-reserves hebben een goede kans op redding Zowel de dammers van Beverwijk III als die van DCIJ II speelden hun laatste wed strijd voor de tweede klasse der Haarlemse damcompetitie. De verrassende overwinning welke de man nen van Snel behaalden op de IJmuidena- ren komt juist op tijd. Met zes punten en nog een behoorlijke kans om de afgebroken wedstrijd gelijk te spelen, kan het Beverwijk tiental, ten koste van Halfweg II, de degra datie nog ontlopen. De gedétailleerde uitslag luidt: C. SnelD. Ott 20; A. HoflandH. Nieuwenhuizen 20; J. van ZutphenJ. Broek 20; G. van der WaalW. van Wort 11; K. Kortekaas H. Leeuw 20; G. TaffijnH. Langbroek 02; K. KikkeP. van der Bos 20; D. van AsBrouwershaven 20; D. NijmanBra- venboer 11; J. VerhaarVan Dijk 20. De eindstand luidt dus 164 in het voor deel van de Beverwijkers. Op 12 Januari zal hel 400 jaar geleden zijn, dat de St. Janskerk te Gouda afbrandde. Zaterdag zal dit feit en het herstel der kerk in Gouda herdacht worden. Op de foto: de St. Janskerk die nog steeds het stadsbeeld van Gouda beheerst. (Luchtfoto K.L.M.), ADVERTENTIE GABARDINE REGENJASSEN Onder auspiciën van het Benelux Thea terbureau werd gisteravond in het Rex- Theater een cabaret-voorstelling gegeven, waardoor onder meer het contact tussen Bob Scholte en het Hollandse publiek na vele jaren werd hernieuwd. Bob Scholte verwierf zich voor de oorlog als refrein zanger bij de radio een grote populariteit en vertoefde de laatste jaren in België, waar hij evenmin over succes te klagen schijnt te hebben. Momenteel is hij met een klein gezelschap door Nederland op tournee. In IJmuiden bleek zijn naam nog voldoende aantrekkingskracht te hebben behouden om de zaal behoorlijk te vullen. Toch viel zijn optreden enigszins tegen. Hij is een tikje te zelfverzekerd, hij brengt zijn liedjes met teveel zorgvuldige maniertjes naar voren. Maar zijn stem is heus niet van grootste allure en de teksten, die hij gebruikt, zijn van het beproefde recept. Het is vrijwel allemaal over eeuwige liefde en trouw, waarbij de afdeling sentimenta liteit nog eens extra door de rode schijn werpers werd belicht. Vandaar dat er voor enige originaliteit, zoals bij voorbeeld een aardige parodie op „De derde Man", slechts weinig plaats overbleef. Nee, dan Coos Speenhoff, die stuurt ten minste recht op zijn doel af en hoewel hij met zijn optreden nu ook niet bepaald fijn zinnig te werk gaat, heeft hij het publiek reeds na enkele minuten geheel in zijn handen en kan hij er bij wijze van spreken mee doen wat hij wil. Hij voert hele ge sprekken met de zaal over de meest uit eenlopende onderwerpen, de bon-mots vliegen over het voetlicht en daarbij slaagt hij er nog in het publiek de zonderlingste teksten uit volle borst te laten meezingen. Geen wonder dat hij stormen van applaus oogstte. Wij hebben in dit programma thans ook persoonlijk kunnen kennismaken met „De zingende zusjes", twee door de radio be kende charmante Vlaamse „vedettes". Zij vormen een niet onwelluidend duet, dat zichzelf vlot met een guitaar en een accor deon begeleidt. Ook zij demonstreerden daarbij het kennelijk tekort aan behoor lijke teksten in de Nederlandse taal; de moderne tekstdichters komen kennelijk nog steeds niet uit boven het peil van: eeuwige trouw rijmt op vrouw en sterrenpracht op zwoele nacht. Het kleine gezelschap werd gecomple teerd door Cas Oosthoek die niet alleen Bob Scholte vaardig aan de vleugel begeleidde, maar in zijn solistisch optreden als accor deon-virtuoos bewees tussen zijn talloze kunstbroeders een plaats in de topklasse in te nemen. JAN VAN DAM ADVERTENTIE Wat Kan kan kan Kan alleen JUWELIER - HORLOGER BARTEL JORIS STRAAT 2 Telefoon 13004 HAARLEM In het Statenluds te Beverioijk werd Don derdagavond het eerste Tiental van de Beverwijkse Damclub gehuldigd wegens het behalen van het kampioenschap in de eerste klasse van de Kennemerlandse damcompetitie. De heer J. J. Warmerdam, voorzitter van het district Kennemerland, feliciteert de voorzitter van de Beverwijkse Damclub de heer P. C. Bais. Rechts de captain van het eerste tiental de heer R. Conradie. Vooral op korte afstand is de tariefsverhoging gering Op 1 Februari zullen de Nederlandse Spoorwegen overgaan tot het invoeren van een partiële verhoging van het reizi gers- en goederentarief, zulks tengevolge van de in de loop van 1951 sterk gestegen prijzen van voor de spoorwegen onmisbare grond- en hulpstoffen, kolen en electrische energie en de stijging van lonen en socia le lasten. De reizigerstarieven over afstanden be neden 22 km. zullen ongewijzigd blijven, wat betekent dat de prijs van de meeste trajectkaarten niet verhoogd zal worden. De tarieven op de kortere afstanden zullen slechts weinig verhoogd worden, omdat die tarieven in verhouding tot de tarieven op langere afstanden, bij de vorige verhoging al zwaar belast werden. De Nederlandse Spoorwegen hebben alle pogingen in het werk gesteld om de ver hogingen tot een minimum te beperken. Zo zal bijvoorbeeld de prijs van weekkaarten gemiddeld slechts 1.8 pet. stijgen. De prij zen van de algemene abonnementskaarten gaan 6 pet. omhoog en het tarief voor jeugdkaarten blijft onveranderd. Bij het goederenvervoer worden alleen de wagen ladingen in prijs verhoogd en wel met 7 procent. Van de weekkaarten zal 54 pet. niet duurder worden, 20 pet. met 5 cent wor den verhoogd, 13 pet. met 10 tot 20 cent, 8 pet. met 25 tot 50 cent en 5 pet. met meer dan 50 cent. Voor enkele reizen loopt de verhoging van 22 km. af. geleidelijk van 4 tot 15 pet. op. Van 150 km. af, daalt dit percentage weer geleidelijk. Voor retours loopt de verhoging van 3 tot 15 pet. op. Door deze verhoging, die dus voorname lijk de tarieven voor grotere afstanden betreft, is het reizen sinds 1939 gemiddeld 91 pet. duurder geworden. Zo betaalde men in 1939 voor een enkele reis van Am sterdam naar Maastricht f 4.50. Op het ogen. blik kost die reis f 6.05 en van 1 Februari af moet men er f 6.90 voor betalen. Deze prijsstijging ligt overigens nog ver beneden de prijsstijgingen van levensmiddelen, brandstoffen en kleding; zij staat ook in generlei verhouding tot de prijsverhogin gen, die de voor een spoorwegbedrijf be langrijke materialen sinds 1939 hebben ondergaan. De ontvangsten van de spoorwegen voor het personenvervoer zullen tengevolge van deze tariefswijziging nog geen 5 pet. stij gen. De ontvangsten voor het goederen vervoer zullen met iets meer dan 4 pet. worden verhoogd. Ondanks de aanstaande tariefswijziging blijft het reizen in Nederland goedkoper dan in welk ander West-Europees land ook. Een enkele reis derde klas over twin tig kilometer kost. na deze verhoging, in ons land f 0.75, in België daarentegen f 1.35, in Frankrijk f 0.95. in Engeland f 1.50 en in Zwitserland f 1.80. Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein", onder bevel van kapitein-luitenant ter zee A. H. W. von Freitag Drabbe, zal op 18 Januari uit Den Helder vertrekken naar de Koreaanse wateren ter aflossing van Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen". Het schip vertrekt om elf uur des och tends. Moedermelkcentrale Blijkens een verslag van de Moeder melkcentrale van het Rode Kruis, mede onder leiding van het Groene, het Wit- Gele en het Oranje-Groene Kruis, werd in 1950 in Zwanenburg-Halfweg 14.750 liter moedermelk ingezameld, in Hoofddorp 66.200 liter en in Nieuw-Vennep 13.900 liter. Het resultaat van de inzameling van de Moedermelkcentrale in de Rode Kruis- afdeling Haarlem bedroeg in 1950 117.350 liter. Een paar hengelaars, die op de Brase- mermeer in de gemeente Woubrugge aan het vissen waren, hebben een V-l aan de haak geslagen. De vissers hebben het oor logstuig naar een sloot gesleept en daarna de politie gewaarschuwd. De Mijnopruimingsdienst zal het projec tiel demonteren. De V-l zal niet tot ont ploffing worden gebracht, aangezien dit gevaar zou kunnen opleveren voor een in de nabijheid gelegen dijk. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Korea zijn gesneuveld: op 22 December 1951 sergeant G. Teunissen, afkomstig uit Bandoeng. Hij was 27 jaar, ongehuwd en afkomstig van het regiment Grenadiers en Jagers; op 4 Januari 1952 de eerste luitenant J. G. H. Gunning, afkomstig uit Diepenveen. Hij was 27 jaar, gehuwd en afkomstig van het regiment Oranje-Gelderland. Met dit merkwaardige woord duidt men aan al datgene wat een meisje aan kleding, linnengoed enzovoorts ten hu welijk meebrengt. Om de betekenis van het woord te kunnen nagaan, moet men. ver in de geschiedenis terugkeren. Oor spronkelijk kocht de aanstaande echtge noot de heerschappij of voogdij van de vader over zijn dochter. Maar zij be hield haar recht op een deel van de vaderlijke bezittingen bij zijn dood, ten zij de vader haar bij het huwelijk aller lei meegaf en haar daardoor uit haar rechten op de nalatenschap zette. Wat hij haar meegaf heette dientengevolge: de uitzet. Soms was die zeer omvang rijk: honderden lakens, slopen, hemden, servetten, schorten, enz.; een lijkwade en een stel eiken planken voor de dood kist hoorden er ook bij. Maar het kwam ook voor dat het enige wat het meisje meekreeg was: haar eertje en haar kleertje. TONEEL EN CABARET Vrijdag 11 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: Ballets Jooss met Wereldstad, Fantasie, Colombinade en De groene tafel. De voor naamste solisten zijn Noëlle de Mosa, Ulla Söderbaum. Beatrijs Vitringa, Hans Ziillig en Rolf Alexander. Er werken drie pia nisten aan het programma mee. Zaterdag 12 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: Het Vrije Toneel met een door Cruys Voor- bergh geregisseerde voorstelling van „M'n zoon Roy" van Bruce'Walker. Medespelen den: Elly van Stekelenburg (als gast), Sara Heyblom. Riek Schagen. Cor Ruys, Ton van Duinhoven en anderen. Zondag 13 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: Reprise van het blijspel „In Londen staat een huis" door het Vrije Toneel met Sophie Stein (als gast), Cor Ruys en vele anderen. Zondag 13 Januari, Concertgebouw, 8 uur: Herman Rinket's variété met Lou Bandy, De Chico's en Kitty Prins. Maandag 14 Januari, gebouw St. Bavo, 8 uur: Het Thé&tre de Mime van Etiënne De- croux met onder meer „Antiek duel" en „Kleine soldaten" voor de Haarlemse Kunstgemeenschap. Moderne Franse pan tomimes. Maandag 14 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: Abcnnementsvoorstclling van „M'n zoon Roy" door het Vrije Toneel (zie Zaterdag). Woensdag 16 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: De Haagse Comedie geeft een abon nementsvoorstelling van „I-Iet meisje van buiten" door Clifford Odets met de regis seur Paul Steenbergen, Myra Ward, Kees Brusse en anderen. Woensdag 16 Januari, Minerva-Theater, Heemstede: De Poesjenellekelder uit Maastricht (Poppentheater Jan Nelissen) met een kindervoorstelling (2.30 uur) en een nieuw spel over het leven van Dr. Faust (8.15 uur). Donderdag 17 Januari, Minerva-Theater, Heemstede, 8.15 uur: Het cabaret Wim Son- neveld met „Artistenpension". Hieraan werken mede: Emmy Arbous. Lia Dorana, Diny de Neef, Wim Sonneveld. Albert Mol, Guus Verstraete en Han Beuker. Vrijdag 18 Januari, Stadsschouwburg, 8 uur: Voor de vereniging „Geloof en Weten schap" geeft de Nederlandse Comedie de landelijke première van „De Cocktailpar tij" door Thomas Stearns Eliot, vertaald door mr. M. Nijhoff. onder regie van Johan de Meester. Met Ank van der Moer. Mien Duymaer van Twist. Ellen Vogel, Han Beniz van den Berg, Ton Lutz. Fons Rade makers, Allard van der Scheer en anderen. MUZIEK Maandag 14 Januari. Tuinzaal Concertge bouw, 8 uur: Het Röntgcnkwartet (Joachim Röntgen. Piet Nijland, Manuel Steuer en Cornelis Preuyt) concerteert onder auspiciën van de Stichting Duinrell. Dinsdag 15 Januari, Minerva-theatcr, Heem stede, 8.15 uur: Recital door de pianist Fred Luyken, die onder meer werken van Schubert speelt. Dinsdag 15 Januari, Concertgebouw, 8 uur: H.O.V,-concert onder leiding van Toon Verhey met medewerking van de Franse cellist Pierre Fournier. Programma: ouver ture „De verkochte bruid" van Smetana, het Celloconcert van Dvorak en de Tweede Symphonic van Brahms. Woensdag 16 Januari, Frans Halsmuseum, 8 uur: Openingsavond van het programma der Volksuniversiteit in de Renaissance- zaal. Sas Bunge (piano) speelt composities van Bach, Mozart. Schumann, Bartök en Ravel. DIVERSEN Dinsdag 15 Januari, gebouw Theosofia, 8 uur: ds. J. de Graaf spreekt voor het centrum- Haarlem van de Soefi-beweging over Rus sische iconen. Woensdag 16 Januari, Lion d' Or aan de Kruisweg, 8 uur: Voor Les Conférences Franqaises spreekt de heer Roger Gouze over het onderwerp „A travers les propos d' Alain". Woensdag 16 Januari, Concertgebouw, 8 uur: Steravond van de NCRV met film en het ensemble „Vrij en Blij", onder leiding van Wessel Dekker. Donderdag 17 Januari. Frans Halsmuseum, 8 uur: Lezing door Anton van Duinkerken (prof. dr. W. Asselbergs) over „Het levens gevoel van de moderne mens" voor de Haarlemse Kunstgemcenschap. TENTOONSTELLINGEN Het Huis Van Looy: Kersttentoonstelling van werk van Haarlemse schilders en beeldhouwers, verlengd tot 28 Januari, dagelijks van 1012.30 en van 13.3016.30 uur, des Zondags van 1417 uur. Het voor malig woonhuis van de schrijver-schilder Jac. van Looy is op Donderdagen te bezich tigen van 1012 en van 1417 uur, op Zondagen van 1417 uur. Kunsthandel Leffclaar, Grote Markt: Ex positie van schilderijen en aquarellen van Bob Buys uit Amsterdam. Tot 10 Februari, dagelijks van 1017 uur. Museum Enschedé, Klokhuisplein: Tentoon stelling van grafisch werk van Jan van Krimpen ter gelegenheid van diens zestig ste verjaardag. Tot 27 Januari op werk dagen van 105 uur. Dinsdagavond 15 Januari 8 uur: rondleiding met deskundige voorlichting door S. L. Hartz. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 10 Januarij 1852 PARIJS Minister De Morny heeft in eene circulaire de prefecten gelast de drie bekende republikeinsche woorden iveg te nemen De minister verklaart in de«e circulaire: ,,De voortreffelijkste zinnebeelden verliezen hun edel ken merk. zoodra zij de herinnering aan kwade dagen opwekken. Aldus moeten de drie woorden „Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap", wanneer men die op hen zelve beschouwt, als eene treffende leus worden aangemerkt Doch vermits men die woorden nooit anders heeft zien verschijnen dan in tijden van onlusten en burgeroorlog, heeft hunne plaatsing p onze openbare gebouwen steeds do voorbijgangers verontrust en bedroefd. Ik verzoek u mitsdien die woorden onverwijld te doen verdwijnen"

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5