Kampioenstiental van BDC gehuldigd -Clowntje Riek ROBSON P YAM A'S Lynne Thorn's dilemma Van Scheltinga toch naar schaaktournooi Vooral PEN-Centrale verwekt schadelijk gas Castricum EEN AANTAL STERK IN PRIJS VERLAAGD ZIET DE KOOPJES ETALAGES PH. DE KONING Filmavond voor het speeltuinwerk THALIA Agenda voor Beverwijk Toran komt niet GLADIOLEN-VERGIFTIGING Voor de Minderen Rundveefokkers bijeen Zuiver Wollen JAPONSTOF, 30 breed Nu bijv. COUPONS 3 METER voor 11.90 en 9.80 - diverse modekleuren Er zijn n\i volop MOLTON DEKENS nu 4.98 - 3.98 - 2.98 ZWAAR GRASUNNEN, 180 breed 3.95 per nu voor meter Betaal minder! Ga naar Oosterduinweg Umuiden Scheepvaart FEUILLETON VRIJDAG 11 JANUARI 1952 Daar de clubavond van de Beverwijk.se damclub van de Woensdag in veilingge bouw ,,'t Centrum" naar de Donderdag in net „Statenliuis" aan de Velserweg is ver schoven werd Donderdagavond bij de in gebruikname van het nieuwe clublokaal direct de gelegenheid aangegrepen het eerste tiental van de Beverwijkse dam club ojjicieel te huldigen met het behalen van het afdelingskampioenschap. Hierbij sprak de voorzitter van BDC de heer P. C. Bais het welkomstwoord, waarbij hij in het bijzonder welkom heette het voltallige districtsbestuur en de afgevaar digden van alle damverenigingen welke BDC in deze competitie ontmoet heeft. Namens het districtsbestuur voerde de voorzitter de heer J. Warmerdam 't woord. Hij herinnerde in het kort aan het verloop der competitie en feliciteerde de vereni ging met het behaalde kampioenschap van het eerste tiental. Hij sprak de hoop uit dat BDC in de komende promotie-wedstrij den succes zal hebben, zodat de zo be- Ten bate van het Beverwijkse speeltuin werk werd Donderdagavond in het Luxor Theater te Beverwijk een filmavond gege ven, welke werd geopend door de voorzit ter van de speeltuincombinatie, de heer G. Rijkhof. Hij deelde mee, dat een soortge lijke avond zal worden gehouden, op Don derdag 27 Maart. Tevens bracht" hij dank aan de burgemeester van Beverwijk, de directie van het Luxor Theater en aan de politie, voor de welwillende medewerking. Het was voor de organisatoren verheu gend, dat het theater geheel was gevuld, hetgeen te verwachten was met het ver tonen van de film „Jody en het herten- jong". De geschiedenis van Jody en het jonge hertje is al oude kost, zodat wij een beschouwing over deze film achterwege zullen laten. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Hendrik J., z. v. C. van Vene- ma en J. Comijs; Wichert, z. van L. Brantjes en L. Duiveman; Elisabeth J. M., d. van v. Hooff en A. G. Commandeur: Carharina A. M., d. van W. J. Mooij en C. KI. Kuijs; Otto J., z. van O. v. Veen en E. Tromp; Pieter, z. van P. Vergunst en Cl. de Boer; Cornelia Fr.. d. van P. Slings en A. H. Prins; Alida A., d. van Chr. Gertenbach en A. M. Houtenbos; Wilhelmina C.. d. van J. Hendrikse en Chr. Klein; Sil, z. van H. Veldhuijzen en C. J. Kesteloo. ONDERTROUWD: L. Lever en KL Buis man; D. J. IJpma en E. M. Schellevis; P. v. Vuuren en J. Douwstra: W. D. Grapendaal en J. C. v. Dorp; A. J. Schelvis en M. A. Brasser; N. C. Boon en A. C. Braas. OVERLEDEN: C. de Kruif, 69 j„ geh. met A. de Kruijff; S. Hittema, 71 j„ geh. met J. J. Warners; J. A. ter Hoeve, 80 j. ongeh.; J. Fr. W. Schuchart, 52 j., geh. met T. M. van 't Padje; L, M. Boerlage, 82 j„ geh. met S. D. Schiff; A. Tuinman, 85 j., wed. van S. Lief hebber. GETROUWD: J. Blaauw en J. C. van Leij- den; A. Schriemer en T. Hartog; A. L. Stet en J. M. M. Konijn; J. M. v. Noort en C. Luiken. (het theater met de beste films) vertoont HEDENAVOND 8 uur ZATERDAG en ZONDAG aanvang 7 en 9 15 uur een verbijsterend realistische film VROUWEN ZONDER NAAM Vrouwen zonder paspoort, zonder land, zonder mannen Uitgestoten door de wereld Indrukwekkend en aangrijpend. Alléén toegang boven 18 jaar. MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG aanvang 8 uur Charles Laughton als Captain Kidd in ONDER ZWARTE VLAG Een vloedgolf van wilde avonturen en romantische verwikkelingen ZONDAGMIDDAG aanvang 3 uur de fantastische kleurenfilm HET BOEK DER WILDERNIS met SABU DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij op veelvuldig verzoek slechts één speciale voorstelling van het onvergetelijke filmwerk „Jody en het Hertenjong" Zelden zag U mooier en boeiender film! Verwacht: SIMSON en DELILA. Vrijdag 11 Januari. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Actie in de Stille Zuidzee". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur; „Aan de Rivièra". W. B. Theater, 8 uur: „Meedogenloze jacht" Zaterdag 12 Januari. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Actie in de Stille Zuidzee". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Aan de Rivièra". W. B. Theater, 8 uur: „Meedogenloze jacht" geerde promotie naar de hoofdklasse, waaruit BDC twee jaar geleden is gede gradeerd, een feit zal zijn. Ook de vertegenwoordigers van de an dere damverenigingen brachten bij monde van hun afgevaardigden de felicitaties van hun verenigingsbesturen over en boden gezamenlijk vier spellen damstenen aan, een geschenk dat door de Beverwijkse Damclub, zoals de heer P. C. Bais in zijn dankwoord duidelijk liet uitkomen, hoge lijk werd gewaardeerd. H.O.S.C. IV—Lasker 5—5 Het vierde tiental van de Hoogovenschaak club heeft Woensdagavond in het Statenhuis aan de Velserweg een wedstrijd gespeeld tegen Lasker uit Uitgeest. Het was een span nende wedstrijd waarbij de tientallen de punten deelden. De uitslagen luidden: HOSC IV —Lasker 5—5. C. J. Wiesell—C. v. d. Kom mer 01; J. BenninkL. v. d. Kommer 10; C. ZoonJ. Vermeulen 14'4; K. Comis K. Stolp 01; A. J. BoomhouwerT. Dil 2'A; M. MaasC. Schenk 10: Ger Haver manJ. Bos 10; J. UittenbogaardJ. v. d. Kommer 01: P. StilJ. C. v. d. Kommer 10: P. van Oostendr. j. LI. Druyf 01. Ook voor de onderlinge competitie werden nog enkele wedstrijden gespeeld. Het resul taat was: Afdeling I: J. Zoontjes—M. P. Sui ker lAV4; ir. D. G. Huygenir. E. F. Pelfzer 1—0: P. Zwart—A. P. de Bruin 1—0; Th. SpijkerA. Spijker afgebroken. Afdeling II: P. HartP. Hoope 0I: M. SoetemanJ. Beentjes afgebroken: P. Hartir. L. H. Derks 10; A. SlingsH. de Vries léV4. Afdeling III: E. RijkenP. Boot 10; G. Schouten P. Siebers 01: P. H. JanssenD. Oort 10; P. H. JanssenP. Siebers 14V4; G. Schou tenD. Oort 01. De tournooi-commissie van het naderen de Hoogoven-schaakfestijn zal wel nooit hebben durven dromen, dat de ooievaar ook een uitstekende medewerking kan ver lenen. Er kwam n.l. het onverwachte be richt, dat de Spanjaard Toran, thans in Urugay verblijf houdend, niet op tijd in Beverwijk zal kunnen arriveren. De tour nooi-commissie herinnerde zich de komst van de ooievaar bij één van de schaak vrienden van het Hoogoven-tournooi: Van Scheltinga. Deze had aanvankelijk zijn deelname aan het tournooi moeten afzeg gen, in verband met een in de schaakweek te verwachten, blijde gebeurtenis. Gelukkig vond deze echter Zondag plaats (een flinke dochter), zodat ijlings de voorzitter en de wedstrijdcommissie, met dr. Euwe aan het hoofd, naar de gelukkige ouders togen, waarop de Amsterdammer besloot toch naar Beverwijk te komen. In 1953 het derde lustrum-tournooi Voor de derde lustrumviering in 1953 is de Hoogoven-tom-nooiclub reeds thans be zig met het maken van de plannen, die dit tournooi tot een zeer belangrijk schaak evenement zullen maken. Men stelt zich voor een internationale hoofdgroep te formeren, waaraan 20 spe lers zullen deelnemen, waarvan 14 buiten landers. Hiervoor zullen circa 10 jonge meesters van rond 20 jaar en circa 10 oudere meer geroutineerde spelers worden uitgenodigd. Deze wedstrijd zal worden gehouden van 9 Januari tot 1 Februari 1953. Tevens zullen als van ouds tien-, acht-, zes- en vierkampen worden georga niseerd en wel iets later dan gewoonlijk, namelijk van 26 Januari tot en met 1 Februari. Blijkens onlangs verschenen officiële rapporten lijdt de bloembollenteelt in Mid- den-Kennemerland ernstige schade door de niet afgewerkte gassen van de vele in dustrieën in dit gebied. Onderzoekingen hebben nu aangetoond, dat de P.E.N.-cen- trale te Beverwijk de voornaamste ver wekker is van deze giftige gassen. De toppen van de bladeren van irissen, gladiolen, tulpen en andere bolgewassen vertonen een bruine kleur en sterven af, waardoor de bloemen voor de verkoop waardeloos worden. De streek waar deze schade voorkomt beslaat de gemeenten Be verwijk, Heemskerk en Velsen, maar het hevigst gedupeerd zijn de kwekers in het gebied van het voormalige „Holland op zijn smalst". De gassen hangen als een damp boven de tuinderijen en verwoesten de planten, wat sommige tuinders al duizen den guldens heeft gekost. Stappen die door de Kennemer bloem bollenkwekers bij de directie van het P.E.N.-bedrijf zijn ondernomen, hebben echter niet tot resultaten geleid, zodat men thans een bezwaarschrift aan Gedeputeer de Staten van Noordholland voorbereidt, waarin een beroep gedaan wordt op de be palingen van de Hinderwet. De meest voor de hand liggende maatregel ter bestrijding van dit ernstige euvel is het verhogen van de fabrieksschoorstenen, waardoor de zware gassen minder snel naar de grond zakken. Met het oog op de nadering van het voorjaar bepleiten de kwekers snel in grijpen. Promotie- en degradatiewedstrijden „Sans Atout" De Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout'] heeft Woensdagavond in het „Witte Kruis" badhuis aan de Baanstraat voor de groepen A en C, promotie- en degradatiewedstrijden gespeeld. In groep A degraderen deze maal de heren Hart—Zandbergen, Hendriks—Koopman schap, de KruyfHoogeboom en BlomNij- man. Van groep C promoveren de heer en mevrouw Thomas, de heer en mevrouw Tand en de heren van Groningenv. d. Wal met v. Eekhout—Bosman. De uitslagen luidden: Groep A. 1. heren ZoontjesSchelvis 8914 m.p.; 2. heren van GroningenKleine 87 m.p.; 3. heren SpruitBakker 86'4 m.p.; 4. heren Braam—Stiphout 8414 m.p.; 5. mevrouw van Essenheer de Laleyne 8214 m.p.; 6. da mes Hamelde Boer 79 m.p.; 7. heren Boom v. d. Vlugt 77 m.p.; 8. heren van Balen Heine'7614 m.p. 9. heren Hart—Zandbergen 7114 m.p.; 10. heren BosBloemendaal 69 m.p.: 11. heren GrootPlooy 69 m.p.; 12. HendriksKoopmanschap 68 m.p. 13. heren Krab—Tabak 67 m.p.; 14. Tabak—Hoogeboom 64 m.p.; 15. heren de Kruyf—Hoogeboom 5414 m.p.; 16. heren BlomNijman 51 m.p. GroeD C, volgens het Schevenings systeem. Noord-Zuid: 1. heren van EekhoutHaver 83 m.p.: 2. mevrouw Admiraalheer Groot 7014 m.p.; 3. heer en mevrouw Tand 6914 m.p.; 4. heer en mevrouw Thomas 69 m.p.; 5. dames BraamTabak 48 m.o. Oost-West: 1. heren KlesserSchaafsma 66'4 m.p.; 2. heren van Groningenv. d. Wal 59 m.p.; 3. heer en mevrouw van Aalst 5514 m.p.; 4. heren KuisNijman 58 m.p.; 5. dames Rey- merSchaaafsma 51 m.p.; 6. heren Hoen Kerkhoff 48 m.p. Onderlinge wedstrijd volgens het Howell systeem: 1. dames FrisStiemer 39 m.p.; 2. heer en mevrouw Winkel 36'4 m.p.; 3. heren BerléeHoogeboom 35 m.p.; 4. heren van Zon—Admiraal 3314 m.p.; 5. heren Gelder mans—v. Zutphen 3212 m.p.; 6. heer en me vrouw Tabak 32 m.p.; 7. heren Worst—Lut- tik 26V4 m.p.; 8. dames GroenKamphuis 17 m.p. Zo werden PJck, Bunkie en Oepoetie aan boord van de sleepboot overgebracht. Eén voor één waren ze door de stevige handen van de zeelieden aangepakt en veilig aan boord geholpen. Toen bond men een stevige kabel aan de boeg van het Kabouterscheepje want dat werd op sleeptouiv genomen. En zo ging het op weg naar de haven. Ziezo", zei de kapitein. „En vertel nou maar eens, hoe jullie met die schuit op zee verzeild raakten!" Ja. dat wilden ze wel doen.... Maar ze zouden toch eerst wel graag wat te eten hebben, omdat ze al 'n nacht en dag zonder een kruimel zaten. Toen de kapitein dat hoordekregen ze eerst ieder 'n stuk of wat stevige boterhammen met spek en 'n kroes thee. Ze zaten in de kajuit en hapten gretig in het brood, want ze waren uitge hongerd. Zodra ze hun honger wat hadden gestild, begonnen ze te vertellen. Ze zeiden, hoe ze stilletjes met het schip waren gaan zeilen, hoe ze op 'n zandbank terechtgekomen waren en hoe ze toen 's nachts waren weggedreven, helemaal de zee op, terwijl ze sliepen. „Hmzozo!", bromde de kapitein. „Nou, ik denk, dat er wat voor jullie zal opzitten, als je thuis komt!" Verzorging van kamerplanten In gebouw de Harmonie heeft de afdeling Beverwijk van de bond van plattelands vrouwen een vergadering gehouden. De presidente mevrouw Van Weelderen-Mid delkoop, heeft in haar openingswoord de aanwezigen alsnog de beste wensen voor 1952 aangeboden. Tot leden der kascommissie werden be noemd: de dames Wevers-Joor en Berk- houwer-Joor. De heer A. de Ruiter heeft de aanwezi gen hierna in een genoeglijk praatje het een en ander verteld over het verzorgen en behouden van snijbloemen en kamer planten. Aan de hand van een paar voor beelden liet de heer De Ruiter zien hoe de vrouw haar kamerplanten moet verzorgen om er langer plezier van te hebben. „Worteltje 6" voor de tweede keer koeienkampioen Als gevolg van het sterk toenemende ledental, is enige jaren terug besloten de rundveefokvereniging „De Duinstreek" te splitsen in de rundveefokverenigingen „Noord" en „Zuid". Onder voorzitterschap van de heer G. Veldt. Jzn. uit Castricum, hield „Zuid" Donderdag in hotel W. Borst te Bakkum haar jaarvergadering en ondanks het slech te weer waren er van de 74 leden meer dan zestig aanwezig toen de voorzitter met enkele woorden het afgelopen jaar over zag. Behalve goede resultaten kregen vele veeboeren tengevolge van het mond- en klauwzeer flinke klappen en de voorzitter adviseerde de leden dan ook hun veestapel tegen deze gevreesde ziekte te laten vacci neren. Blijkens een ingekomen stuk heeft de vereniging op 5 Juni 1951 de koninklijke goedkeuring verkregen. Verder kon de secretaris-penningmeester de heer N. Veldt Pzn. uit Castricum mededelen, dat op 27 Maart te Castricum een stierenvoorkeuring wordt gehouden, gelijktijdig met die in Alkmaar. In Uitgeest vindt een dergelijke keuring 1 April plaats. De Centrale keuring zal dit jaar worden gehouden op Vrijdag 25 April in de Bergerhout te Alkmaar. Van de Stichting Centrale Melkcontróle Dienst was een schrijven binnengekomen waarin werd medegedeeld dat de toege kende subsidie voor het verenigingsjaar 1 Juli 1950— lJuli 1951, 1663,45 bedroeg. De controleur-stamboekhouder de heer Jac. Duyn liet een zeer uitgebreid verslag over het afgelopen verenigingsjaar horen. Er bleek uit dat de 74 leden gezamenlijk 1041.65 ha weiland en 52.30 ha bouwland in gebruik hadden. Het totaal aantal melk koeien bedroeg 1151 stuks, tegen 612 stuks ander vee. Kampioen melkgeefster Vervolgens gaf de heer Duyn aan de hand van staten de melkproductie van de dieren der leden weer. Als algemeen kam pioen der vereniging kwam voor de tweede keer Worteltje 6 van de wed. L. Schermer uit de bus. Tevens is door de controleur bet feit herdacht dat 25 jaar geleden het lid der vereniging de heer S. N. Zuurbier het initiatief nam om in deze contreien met de georganiseerde melkcontróle te beginnen. Vervolgens bracht de secretaris-penning meester een punctueel financieel verslag uit; tot leden der kascommissie werden benoemd de heren A. Kaptein (Egmond- Binnen) en C. B. Twisk (Castricum) en met een grote meerderheid van stemmen herkoos men de voorzitter en het bestuurs lid de heer Joh. Mooy (Egmond-Binnen), die beiden periodiek aftredend waren. Nadat de voorzitter zijn dank had be tuigd voor het in hem gestelde vertrouwen, reikte hij de medailles uit aan de prijswin naars van de in 1951 gehouden tentoon stelling te Bergen. In de rondvraag kwam allerwege de wens naar voren om het sala ris van de controleur-stamboekhouder te verhogen. Het bestuur zegde in deze zijn medewerking toe. Pastoor Goes vierde zijn verjaardag Onder grote belangstelling vierde de al gemeen gewaardeerde herder van de R.K. Parochie in Castricum pastoor G. Goes Donderdag zijn 67ste verjaardag. Als eerste verrassing voor de jarige, die om 8.15 uur de mis opdroeg in de parochie kerk, werden de gezangen uitgevoerd door een twintigtal priesterstudenten uit beide parochies en door de schoolkinderen. In de ochtenduren kwamen enige deputaties uit het jeugdwerk de jarige pastoor gelukwen sen aanbieden. De leden van het R.K. Kerk- en Armbestuur alsmede de bestuur ders van organisaties en verenigingen maakten later op de dag van de gelegen- heid tot feliciteren gebruik. ADVERTENTIE C<MpQH& Aagtekerk, 8 van Yokohama naar Hongkong. Akkrumdijk, 9 van Genua. Alphacca, 9 van Sanlos. Amsteldijk, 10 te Antwerpen. Amstelkerk, 9 van Lagos naar Luanda. Altair, 9 van paranagua naar Santos. Ampenan, 9 van New Orleans n. Newport News Arendskerk, 9 van R'dam naar Hamburg. Aalsum, 9 720 m. O. Bermudas Alchiba, 9 200 m. Z. Adelaide. Algenib, 9 160 m O. Funchal Madeira. Alamak, 9 75 m. NW. Den Helder. Aludra, 9 180 m. N.NO. Madeira. Amstelpark, 9 bij Dover verwacht. Amstelstad, 9 150 m. ZO. St. Maria. Amstelvaart, 9 270 m. NO. Flores Andijk, 9 450 m. N.NW. Flores. Arkeldijk, 9 500 m. W. Lands End. Aldegonda, pass. 9 ten N. Singapore eil. Annenkerk, 9 150 m. N. Masawa. Arundo, 9 330 m. O. Bahamas. Bengkalis, 9 van Manilla naar Tj. Priok. Blitar, 10 te Makassar. Breda, 9 van Pisco naar Callao. Baud, 9 van Bangkok naar Singapore. Bennekom, 9 290 m. Z. Kp. Race. Bonaire, 9 650 m Palma naar Barbados. Britsum, 9 300 m. NW. Bermudas. Baarn, 9 200 m NO. Carthagcna. Bali, 9 200 m. W.ZW. Kreta. Bandjermasin, pass. 9 ten N. Soerabaja. Caltex Utrecht, pass. 9 Kp. St. Vincent. Callisto, 8 240 m. NO. Abaco. Caltex Leiden, 9 in Golf van Biscaye. Cottica, 9 730 m. ZW. St. Maria. Castor, 10 v. Carupano te Trinidad verwacht. Ceram, 9 280 m. ZO. Str. Messina naar Genua. Coryda, 9 80 m NO. Panama. Duivendijk, pass. 9 Azoren. Danae, 9 van Gibraltar naar Algiers. Diemerdijk, 19 van Le Havre naar Antwerpen. Delfshaven, pass. 9 Finisterre naar Las Palmas. Esso Amsterdam pass 9 Azoren. Ena, 8 v. Mariel n Meer v. Maracaïbo. Esso Rotterdam, 9 730 m. ZW. Flores. Friesland (SSM), 9 van Londen n. Sunderland. Friesland (KRL), 9 v. R'dam te Stavanger. Graveland. 9 van Victoria naar Ilheus. Grootekerk, 9 van Teneriffe n. Port Elizabeth. Ganymedes, pass. 9 Zuidkust Haiti. Gordias, 10 v. Alexandrië te Catania. Gaasterkerk, pass. 9 Str. Messina n. Port Said. Heemskerk, pass. 9 Gibraltar naar Marseille. Hera, pass. 9 Azoren naar R'dam. Helicon. 9 van Ciudad Trujillo n. Puerto Plata. Hersilia, 10 v. Paita n. Callao. Ileelsum, 9 640 m. O.NO Bermudas n. Le Havre Hestia, 9 v. Curacao naar Maracaïbo. Indrapoera, 10 te Marseille. Jagersfontein, 10 van Hamburg naar Antw. Kota Inten. 9 van Belawan naar Singapore. Kota Agoeng, 9 van Boston. Kaloekoe, 9 van Padang naar Sibolga. Klipfontein, 9 470 m. NO. St. Helena. Lieve Vrouwekerk, 11 Colombo verwacht. Langkoeas, 9 te Famagusta. Leerdam, 9 540 m. O. ten Z. Kp. Race. Lawak, 9 dwars Miri naar Singapore. Loenerkerk, pass. 9 Brothers. Maasland, pass. 9 Kaap Verdische eil. Mndoera, 10 bij Panamakanaal verwacht. Meerkerk, pass. 9 Gibraltar naar Genua. Maashaven, 10 v. Cienfuegos te R'dam. Mataram, pas. 9 21.45 u. Port Said. Maas, 9 v Alexandrië naar Beiruth. Marpessa, 9 420 m. NO. Flores. Mentor, pass. 9 Lissabon naar Alexandrië. Mitra, 9 40 m. N.NO. Lombok. Mirza, 9 in Golf v. Suez. Noordam. 9 780 m. O. ten N. Kp. Race. Nieuw Holland. 9 bij Tursday eil. Oranje, 9 150 m. ZO. Socotra naar Colombo. Ovula, 9 400 m NO. Azoren. Oberon, 10 te Port of Spain verwacht. Omala, 9 120 m. NO Banka. Ondina, pass. 9 Runsal Jebel. Polydorus, 9 van Philadelphia n. Galveston. Prins Maurits, pass. 9 Finisterre. ADVERTENTIE 1e. 2e. gewone HALVE prijs PR US KENNEMERLAAN door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 29) Alle medewerkers uit het ziekenhuis waren natuurlijk voor de huwelijksplech tigheid uitgenodigd. De kliniek was Zater dags gesloten, zodat de diverse collega's gelegenheid zouden hebben aanwezig te zijn, terwijl ook enige verpleegsters en de directrice zich een ogenblik vrij zouden maken om dit heuglijk gebeuren niet te missen. De ontvangstzaal in Hampstead was smaakvol met bloemen versierd, en Lynne, die zelf weinig tijd had gehad om de voorbereidingen te treffen, moest toe geven, dat Millicent een en ander uitste kend geregeld had, veel beter waarschijn lijk dan ze 't ooit zelf voor elkaar gekregen zou hebben. De huwelijksplechtigheid zelf zou plaats vinden in een klein kerkje, waar Preston een enkele keer wel eens met Jessica heen ging. De huv. elijksr.Lsplonnen waren nog 'n gesloten boek voor Lynne. Preston wilde jongensachtige plezier niet bederven. Ze zagen elkaar weinig de laatste dagen voor hun huwelijk, omdat ze 't beiden zeer druk hadden. Er viel zó veel te regelen, voordat ze samen zouden kunnen vertrekken. Lyn ne was zo gelukkig geweest een Jonge dok ter te vinden, die haar tijdens haar huwe lijksreis wilde vervangen, en Mannerley hoopte een oude studievriend te vinden om zijn plaats in te nemen. Ze werkten beiden tot 's avonds laat en hielden weinig tijd voor elkaar over. Vlak voor de huwe lijksdag braken ze er nog eens een avond samen tussen uit en gingen naar hetzelfde buitenrestaurant, waar ze al eerder ge weest waren. Preston was stil, op het on beleefde af, maar ze trachtte hem te ver ontschuldigen: hij was oververmoeid van het harde werken. Zelf vond ze het niet erg, weinig te zeggen en rustig naar de andere gasten te kijken. Tegen middernacht kwam er opeens een groepje jonge mensen het restaurant bin nenvallen, dat de rustige sfeer volkomen verstoorde. Preston sloeg de druktemakers geërgerd gade, maar Lynne keek geamu seerd. Deze vrolijke jonge mensen hadden blijkbaar elders al gedineerd en enkele mannen van het gezelschap hadden stevig gedronken. Lynne vroeg zich af, hoe deze mensen morgen hun werk weer behoorlijk zouden kunnen verrichtenOp dat moment ontdekte ze in het groepje opeens Jean. Ze klemde haar handen om de tafel rand. Preston keek haar aan. Hij zag haar bleek worden en een blik van ontsteltenis vroeg hij kortaf. Ze antwoordde niet, maar staarde als gefascineerd naar de mooie jonge vrouw die het centrum van de vro lijke groep vormde. Jean was magerder geworden, maar haar schoonheid was nog opvallender dan vroeger en Lynne moest blijven kijken. Iedere dokter zou onmid dellijk kunnen vaststellen, dat Jean op haar zenuwen leefde en dat ze al haar wilskracht nodig had, om met haar tere gestel een waanzinnig leven van uitgaan en nachtelijke feesten vol te houden. Ze wilde iets zeggen, maar er kwam geen woord over haar lippen. En Jean, die blijk baar voelde, dat ze aangestaard werd, draaide zich om en keek Lynne recht in de ogen. Gedurende enkele seconden keken ze elkaar aan. Dan stond Lynne op, met een bruut gebaar haar stoel achteruit schui vend. „Breng me naar huis", zei ze kortaf. Preston volgde haar onmiddellijk, een en al zorg. „Het is die hitte hier, het is hier veel te warm.Houd je even goed, lief ste, we zijn zo buiten....". Terwijl ze naar de uitgang liepen, zag Lynne vaag hoe Jean het orkest een teken gaf, en even later hoorde ze de „Hochzeits- marsch" inzetten. Mensen draaiden zich om, jonge meisjes lachten.... Preston vloekte zachtjes en opende de deur voor haar. Toen deze achter hen gesloten was, leunde ze verward tegen hem aan. Hij keek haar vragend aan. „Wat is er met je aan de hand, Lynne?", vroeg hij. „Wie waren die mensen? Laat grapje van zo'n dwaas jong kind. Kende ze ons?" „Laten we naar huis gaan, Preston", drong ze aan. „En vraag me niets". Pres ton sprak er verder niet over en Lynne trachtte het voorval uit haar hoofd te zetten en al haar aandacht te concen treren op haar eigen huwelijk. Met veel zorg had ze het toilet, dat ze op de grote dag zou dragen, uitgekozen. Ze was tevre den over haar keuze: een nauwsluitende grijze jurk en een grote grijze hoed met rose garnering. In dat fraaie bruidstoilet kwam Lynne de volgende dag in de kerk aan, vergezeld door een oom, die ze niet goed kende, maar die toegestemd had om haar vader's plaats in te nemen. Preston wachtte haar op. Vaag zag ze de gezichten van verpleeg sters en dokters, die er allemaal vreemd uitzagen in hun gewone kleren. Ze zag de directrice zitten, die zich erg mooi ge maakt had, en ze zag Nan en verschillen de buren uit het flatgebouw. Ze voelde hoe hun warme sympathie haar toe- straalde en ze hief haar gezicht op. Een zonnestraal viel door het kerkraam naar binnen. Het was een kalme, korte plech tigheid. Na afloop, in de consistoriekamer, drong men om het bruidspaar heen. Lynne voelde zich als in een droom. Zo nu en dan keek ze naa.r de ring aan haar vinger. Ze was nu voortaan mevrouw Preston Mannerley. In de receptiezaal wachtten Millicent, hen. Jessica in een feestjurk met stijve witte strookjes en lichte blauwe linten. Ze rende op Lynne af en sloeg haar armen om haar. hals. „Ik houd van u", fluisterde ze opgewonden. „Ik houd toch zoveel van u. Lynne voelde onmiddellijk, dat er iets haperde, waardoor het kind niet helemaal zichzelf was. „Ik ben zó terug", zei ze haastig tot Preston en met het kleine meis je aan haar hand, ging ze naar een van de garderobes. Hier wasten ze samen hun handen en Lynne trachtte de opgewonden heid van het kind wat te kalmeren. Ze voelde zich wonderlijk ontroerd door Jes sica's aanhankelijkheid. Terwijl ze bezig was het jurkje van het kind nog even recht te trekken, hoorde ze achter het schot, dat de garderobe in tweeën deelde, stemmen. Eén ervan her kende ze als die van zuster James. Bij het horen van haar eigen naam, bleef ze on willekeurig doodstil staan. „Geloof je dat die twee gelukkig zullen worden?", vroeg de stem, die ze niet kende. Helen James lachte. „Hoe zou dat mogelijk zijn", antwoord de ze langzaam. „Ik geloof, dat je niet weet, waarom hij met haar getrouwd is. Je bent hier een nieuweling en dus kun je dat niet weten. Ik heb zijn eerste vrouw gekend, mijn broer kende haar ook, hij kende haar zelfs goed. Ze heeft Preston's leven een hel op aarde gemaakt. Hij heeft gezworen, dat hij op zijn beurt eens een vrouw zou laten lijden, zoals zij hem liet haar hiermee verrassen en ze wilde zijn in haar ogen komen. „Voel je je niet goed", je niet zo van streek brengen door een in een beeldige blauwe jurk, en Jessica op lijden. Hij was in die' tijd niet helemaal Parkhaven, 9 van Bahia Blanca naar R'dam. Prins Willem II, 9 500 m. O. ten N. Kp. Henry- Polyphemus. 9 200 m. W. Sabang. Radja, 9 van Soerabaja naar Semarang. Riouw, 4 te Makassar. Rondo, 9 te Amsterdam. Reyniersz, 9 v. Gorontalo naar Menado. Rodas, 10 te Kingston verwacht. Rijnland, 9 90 m. Z. Rio de Janeiro. Ruys, 9 180 m. ZO. Kp. Padaran n. Singapore. Salatiga, 9 van Singapore n. Port Swettenham. Schiedijk, 9 van Soerabaja. Singkep, 9 van Mauban naar Honolulu. Sibajak, 9 260 m. NO. Carthagena. Sarpedon, 10 van Buitenhuizen. Stad Breda, 10 te R'dam van Narvik. Stad Haarlem, 10 te Vlaardingen. Stad Alkmaar. 9 te Safi van Genua. Scherpendrecht, 9 240 m. ZO. Kp. Sable Stad Leiden, 9 490 m. N.NO. Flores. Stad Maastricht, 9 bij Casquets. Stanvac Djirak, 9 van Sungeigerong n. Singapore Stanvac Talang Akar, 10 v. Sungeigerong te Saingon verwacht. Straat Malakka, 9 ten anker Mombassa. Sunetta, 9 330 m. O Trinidad. Sliedrecht, 9 150 m. ZO. Lorenzo Marques Tamo, 10 te Montevideo verwacht. Teucer, 9 van New York naar Algiers. Tabian, 9 bij Oporto naar Savona. Tero, 9 170 m. O.ZO. Bermudas. Tibia, 9 500 m. NO. Barbados. Tjiwangi, 9 v. Makassar naar Tj. Priok. Triton, 10 te Philadelphia verwacht. Tarakan, 9 740 m. ZO. Halifax. Tawali, 9 bij Ceylon naar Makalla. Tegelberg, pass. 9 Reunion n. Lorenzo Marques. Telamon, 10 v New York te Curasao verwacht Tiberius, 9 360 m. O.ZO. Jamaica. Tomori, 9 in Str. Soenda. Trompenberg, 9 600 m. O.ZO. Bermudas. Utrecht, 9 van Colombo naar Penang. Waterland, 9 St. Vincent Kaap Verd. Westerdam, 9 420 m. O.ZO. Kaap Race. Willem Ruys, 10 v. Tj. Priok te R'dam. Willemstad, 10 te Madeira. Winsum, pas 9 Ouessant. Zeeland (KRL). 9 te Tegal van Tj. Priok. Zijpenberg, 9 55 m. N.NW. Burlings. KLEINE VAART Algarve, 10 v. Swansea te Amsterdam. Att., 10 v. Lissabon te Guernsey Audacia, 9 in Golf van Biscaye. Arnoudspolder, 9 van rede Cowes. Appingedam, verm. 10 v. Nantes n. Corcarneau Batavier III, pass. 9 Kp. Vincent. Blanca, 9 van Partington naar Bordeaux. Coolhaven, pass. 9 Gibraltar. Casablanca, vertrekt 9 v. Agadir n. Nantes. Cateli. 10 v Birkenhead te Duinkerken verw. Cornelia, vertr. 10 v. Duinkerken n. Wakskov. Corona, pass. 9 Holtenau. Duiveland, pass. 9 Dungeness. Dacapo. pas. 9 IJmuiden. Elisa, 9 60 m. ZW. St. Sebastiaan. Elsenburgh, 9 v Pt. Lyautey te Casablanca. Express. 9 v. Middlesbro naar R'dam. Fakir, verm. 10 v. Londen naar R'dam. Frejo, 9 v. Gothenburg te Grangemouth. FJevo, 6 v. Londonderry n. Londen. Frisia, 9 v. Stanlow n. Ellsmereport. Haskerland, 9 v. Goole te I-Iarlingen. Henrica, 9 180 m. W. Bordeaux. Kartel, 9 van Antwerpen naar Hamburg. Hada, 8 v Sete naar Casablanca. Hagno, 11 R'dam verwacht. Holendrecht, 9 nog te Krageroe. Jozina, 10 v. Gyon te Agadir verwacht Jakob Oorburg 9 van Londen naar Antwerpen. May Star, 9 bij Dungeness. Mizar, 9 nog rede Liverpool. Marcella, 10 c. R'dam te Gonfreville. Merak, pass. 10 Holtenau. Monica, 10 v. Cork naar Preston. Nijenburgh, 9 te Stockholm. Nelly, 10 v. Prosgrunn te Simrisham verw. Nettie, verm. 10 v. Bordeaux n. Port Lyautey Noord, pass. 10 Dungeness. Oise, 9 van Parijs naar R'dam. Palma, pass. 10 Dover. Prima, pass. 9 Casquets. R. P. S., 9 v. Londen naar Belfast Rijnhaven, pass. 9 Kp. Vilano. Remmert, vertr. 10 v. R'dam n. Antw. en Lis sabon. Saba, 9 van Ahrendal naar Gothenburg. Shamrock, pass. 9 Romer. Sobat, verm. 10 van Londen naar R'dam. Strijpe, 9 van-Cardiff naar Antwerpen. Sirius, vertr. 10 v. Londen naar Duinkerken. Soemba, 9 te Londen van Bordeaux. Spolanda, 9 v Rochefort te Bordeaux. Spora, 9 v. Bayonne te Londen. Ton, 9 van Antwerpen naar Glasgow. Trianca, pass 9 Zeebrugge. Twente, 9 van Londen naar R'dam. Tom van der Heide, 7 v. Marseille te Casablanca Trianca, 9 v. Calais naar Antwerpen, Veenenburgh, 9 te Middlesbro. Vrouwepolder. 11 van Antw. te Oporto verwacht Westlaan. 10 v. Rotterdam te Hamburg verw. Wcstpolder, 9 te Lissabon van Antwerpen. SLEEPVAART Ebro, 9 te ïstanboui v. R'dam. Noordzee, 9 37' 26" Zuid 150' 15" Oost. Witte Zee. pass. 9 Beachy Head. Zwarte Zee, gesleept pass. 9 Beachy Head. zichzelf, maar toch geloof ik, dat hij 't meende. Hij haat vrouwen sinds zijn vrouw zijn leven geruïneerd heeft. Hij houdt alleen van zijn dochtertje, dat aanbidt hij. Algemeen wordt aangenomen, dat hij Lynne Thorn tot vrouw genomen heeft om voor zijn kind te zorgen. Als zodanig is ze zeker 't beste wat hij krijgen kan. Hij wist bovendien, dat zijn zuster bij hem weg wilde, ze had 't hem al diverse keren gezegd, maar dit keer meende ze 't werke lijk. Hij wist niet wat hij beginnen moest en Lynne leek de oplossing". „Je gelooft dus niet, dat hij iets om haar geeft?" Helen James lachte weer. „Preston Man nerley zal nooit weer om een vrouw ge ven", zei ze. „Hij aanbad zijn eerste vrouw, totdat zij ieder gevoel van liefde in hem dood gemaakt had. Als je 't mij vraagt, of iemand, die Mannerley goed kent, dan trouwt hij met Lynne om iemand te heb ben, die zijn huis bestiert en voor zijn kind zorgt. Als ze eens wist, dat ze Milli- cent's taak over moest nemen, maar dan als onbetaalde huishoudster! Ik durf er wat onder te verwedden, dat het woord „liefde" tussen die twee nog niet genoemd is....". HOOFDSTUK V. Lynne had het gevoel, dat niemand haar ooit weer pijn zou kunnen doen. Ze voelde iets van een duizeling in haar hoofd en haar ledematen bewogen zioh automatisch. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6