Drie IJmuidenaren gaan de weg helpen banen naar Sentani Drie Nederlandse trawlers vandaag in Oostende binnen Problemen op de honderd velden Dankbaar relaas van een van Schweitzers apostelen Jaap m. Jlex Theater1 14 m m n 1 jjj gj ml JU i! m 18 m B ii H fH j§§ if m g§ NM m Hf if 8 JJf 11 fff ij! jij Iü Noodsprong, geen „overtreding" dagen m Jjjj iff Ui Hf fH Hl m m jjp Jf§ Ui ut B mi fj! i§§ (ff fff üf iü 11 u jj§ §§J up (ff fjj ill ju H Éi Binnenkort Nederlanders naar Ethiopië 5 Ontsluiting van Nieuw-Guinea heeft ook hun hulp nodig Drie uitwedstrijden voor de IJmond-handballers DE MAN DIE MIJ GEGEVEN WERD DE PIONIERS „Neutrale" kleuterschool opende haar poort Suomi"-groep naar Zaandam Watervliet-korf bal aspiranten voor een kampioenschap (Wekelijkse damrubriek onder redactie van B. Dukel) Agenda voor Veisen wé. ■ém wk Ten geleide NA EEN BEZOEK BAKKERIJ MANTEN VRIJDAG 11 JANUARI 1952 Vanavond gaat de eerste van een drietal IJmuidenaren aan een reis beginnen, die hem naar een afgelegen plekje van de aardbol moet brengen: Hollandia op Nieuw Guinea. Over veertien dagen volgen nummer twee en drie. Aan de andere kant van de wereld zullen drie jonge mannen meehelpen aan een stukje pionierswerk, dat de Amsterdamse Ballastmaatschappij door de rimboe van dit enorme eiland zal voeren tot een eenzame plaats, achtendertig kilometer verderop. Daar ligt sinds de tijd der Amerikanen namelijk een pietepeuterig klein vliegveldje, waar een Constellation niet eens durft te landen, met de lokkende naam „Sentani". Verloren in het oerwoud en vergeten sedert de strijd tegen de Jappen. Af en toe landt er een Dakota, maar dan is dat veldje ook helemaal vol. De Ballastmaatschappij gaat van Hollandia naar dat Sentani een weg aanleggen een weg van achtendertig kilometer, vijftien maanden vochtige warmte en met tien betonnen bruggen over ravijn en rivieren. Morgenavond start J. Vermandei, de uitvoerder, van Schiphol met bestemming Nieuw Guinea, over twee weken volgt zijn broer H. Vermandei tegelijk met de zoon Frits, van Velsens wethouder van Sociale Zaken, de heer F. J. A. Strijbosch, als ad ministrateur. Dit trio IJmuidenaren, pex-soneelleden van de Ballastmaatschappij ziet de onge wisse toekomst bij de evenaar met jeug dige nieuwsgierigheid en gezonde ambitie tegemoet. Ze zullen daar natuurlijk niet alleen als Hollanders zijn, want de hele nederzetting van de Amsterdamse onder neming op Nieuw Guinea zal tenslotte vijftien man bedragen en als er na deze eerste klus nog meer te doen valt, komen de gezinnen achterna. Wegwijzer De huizen staan al, het meubilair is onderweg (compleet met ijskast, zoals een van het driemanscchap ons vertelde) en verder zullen ze het waarachtig wel rooien, zo ver van honk. Het Nederlandse gouvernement heeft de Ballastmaatschappij deze weg-aanleg op gedragen. Het wordt niet een gans nieuwe verbinding tussen Hollandia en Sentani, want de Amerikanen hebben daar inder tijd al een paar bulldozers door de jungle gejaagd, maar sindsdien is die „weg" zo zwaar verwaarloosd, dat hij practisch on bruikbaar werd en de ontsluiting van het binnenland onmogelijk bleek. Daarom moe ten die vijftien Nederlanders „eventjes" overkomen. Over vijftien maanden zal er wel een keurige weg liggen met tien be- tonbruggen en een nette richtingaanwijzer bij het begin: „Sentani, 38 km.". Regiewerk Het is regiewerk. dat wil zeggen, dat de ondernemer geen risico draagt en daar zit natuurlijk voor degeen, die aan het avon tuur beginnen iets geruststellends in. De vijftien Nederlanders zullen hun lager per- MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uitsluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: J. H. van Ginkel, Kennemerlaan 123, tel. 4058; A. J. van Leusen. v. Tuylweg 34, tel. 4323. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Kennemer Apotheek, Wijk aan-Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 6 uur en Zondagavond 11 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tele foon 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Zondagsdienst van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondagmorgen 9 uur wordt waargeno men door de arts: C. W. Fierstra, Zeeweg 88, tel. 3737; van Zondagmorgen 9 uur tot Maandagmorgen aan het spreekuur: C. van Wielink, Duinvlietstraat 109. tel. 4105. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, telefoon 3383 door lopende nachtdienst. Tijdens het week einde neemt waar: Apotheek Dunwijk, Po pulierenlaan 44, tel. 3388. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts D. Mansholt, Vinkenbaan 23, tel. 8320 te raadplegen. Apotheken Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse straatweg 145, tel. 8249. Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. 16760 (K 2500). PU In de dicht beboste Malvern Hills-vallei in Engeland legt men een telefoonkabel met behulp van een hef schroef vliegtuig. Voor dit werk, dat enkele uren duurde, waren volgens de oude methode vele dagen nodig geweest. soneel uit de Papoeas van het eiland re- cruteren, die volgens de informaties sterk Nederland-gezind zijn en voorts krijgen ze voor dit kostbare karwei de beschikking over de modernste Amerikaanse machines als draglines, bulldozers en een nieuwe ling, die „graper" heet en vlotweg een talud schaaft, een greppel delft en nog veel meer noten op zijn (diesel)zang heeft. Het wordt hard aanpakken, ginds. De werktijden liggen tussen half zeven en half een; daarna wordt het smoorheet en dus „onwerkbaar" weer op Nieuw Guinea, althans in de lagere streken. De Ballastmaatschappij zet haar zoveel ste post uit in het buitenland: drie IJmui denaren zullen hem helpen bezetten. Good luck en succes! ADVERTENTIE Electr. Technisch Bureau Fa L. HOOGERS Trompstraat 30 - Telefoon 4516 De competitie wordt voor de handbal vereniging „IJmond" Zondag voortgezet met drie wedstrijden. De kampioensploeg van IJmond I-dames gaat op bezoek bij Rood Zwart in Krommenie. De thuiswed strijd werd gewonnen en dus mag van de kampioenen worden verwacht, dat zij ook in deze wedstrijden op beide punten beslag zullen leggen. Voor de IJmond 3 dames komt er een moeilijke uitwedstrijd tegen Rapiditas 2 in Haarlem. Toch moet het voor de Velsense dames mogelijk zijn om hun plaats op de ranglust te verbeteren. De heren van IJmond 2 trekken ook naar Haarlem voor een ontmoeting met BGV 2, die in het voordeel van de IJmonders kan eindigen. De samenstelling van de elftallen is: Dames IJmond I: H. Nabben; L. Mossel en C. v. d. Plas; J. Konz, L. Meijer-Konz en M. de Jager; M. van Vliet, D. Marckelbach, M. Klesser, R. van Dongen en H. Porck. IJmond 3: T. Aardenburg; T. Gr'apen- daal en L. Hendrikse; L. Vissinga, A. Stek en J. Hiemstra; J. v. d. Vlis, J. Tervoort, A. Eckhard-Oortwijn, T. Vazel en T. Groen. Heren: IJmond 2: H. Mol; H. Boom en W. Grapendaal; T. Prinsse, M. Menist en J. van Buren; H. Garritsen, G. Kramer, J. Molenaar, J. van Eden en G. Wooning. Nadat de drie IJmuidense trawlers Tho- rina, Post Boy en Claesje, die door de storm tijdens de visserij op Kanaalharing werden overvallen, enige dagen in de haven van Duinkerken hebben gelegen om op beter weer te wachten, hebben de rederijen gis termiddag de knoop doorgehakt en hun schepen naar Oostende gestuurd. De haring, in totaal een duizend kisten, dreigde na melijk te bederven en het was niet verant woord de haring naar IJmuiden over te varen, daar de vangsten gering waren en de kwaliteit onderweg dan nog meer te lijden zou hebben. De drie trawlers hebben de duizend kis ten vandaag normaal in België „geïmpor teerd", nadat de benodigde medewerking van het Bedrijfschap voor Visserijproduc ten daarvoor verkregen was. Onrust overbodig België heeft de directe aanvoer van Ne derlandse haring verboden, zodat deze gang van zaken ongetwijfeld de nodige onge rustheid in visserijkringen te Oostende zal veroorzaken. Daar de drie IJmuidense schepen echter een bijzonder schrale vangst aan boord hebben en de verkoop in Oosten de duidelijk een noodmaatregel is als ge volg van het slechte weer en het dreigend bederf van de lading, mag hierin zeker geen aantasting van de Belgische regels noch een plotselinge Nederlandse haring invasie worden gezien. De haring is bovendien niet in de ge meentelijke vismijn van Oostende afgesla gen. maar in de koopvaardijhaven gebracht, zoals elke normale vracht. Desondanks heerste in Belgische visserij kringen vrijwat opwinding over wat men ADVERTENTIE „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf HEDEN t/m MAANDAG met Margaret Lockwood. WOENSDAG en DONDERDAG Romantiek en avonturen in Amerika's Noordwesten. In Technicolor. - 18 j. als een aantasting der Belgische belangen ziet. Als de drie schepen hun vangsten heb ben gelost (de Post Boy had 600 kisten, de Thorina 200 en de Claesje eveneens 200) gaan de trawlers opnieuw ter Kanaalvis serij. ADVERTENTIE speciale aanbieding in SERVIEZEN tegen sterk verlaagde prijzen Ziet vooral onze Serviezen-étalage. Meer verklappen we niet. JQOMPSTO. 66 IJMUIDEN OOST TEL. 5557 De „neutrale" kleuterschool, die is onder gebracht in de nieuwe openbare school aan de Van Diepenstraat, opende zoals wij gisteren reeds meldden Donderdagmor gen om 9 uur voor de eerste maal haar poort om met het onderwijs een aanvang te maken. Uiteraard was hiervoor van de zijde der ouders grote belangstelling daar hun puk ken in vrijwel alle gevallen ook voor het eerst het pad naar school betraden. De ontvangst van de 75 kleuters was allerin nemendst en na de gewone waterlanders van enkele kinderen waren zij in de mooie school en bij het zien van het prettige ma teriaal toch wel gauw op hun gemak ge steld. Als extra verrassing had het bestuur voor deze eerste keer de attentie de kleintjes aan hun eigen tafeltje te verrassen met een zakje snoep. De jaarlijkse gewoonte van de K.A.V. Suomi om een sportdag te beleggen met de Athletickvereniging Zaanland, zal Zater dag 19 Januari worden nagevolgd: van de Velsense athleten trekt die dag een grote groep naar Zaandam voor het sportcontact. De heren van beide verenigingen spelen een voetbalwedstrijd en de dames een handbalontmoeting. Deze dag wordt beslo ten met een feestavond, die wordt verzorgd door de ontvangende vereniging. In de Watervliet-korfbalfamilie gaan hoog gespannen verwachtingen uit naar de aspiranten, van wie de A-ploeg Zaterdag middag in de uitwedstrijd tegen Aurora te Santpoort kampioen kan worden. Deze A-aspiranten, die ongeslagen zijn en in de huidige competitie bijna 'honderd doelpunten scoorden in alle negen gewon nen wedstrijden, zullen dus hun uiterste best doen de ere-titel te veroveren. De Watervliet C-aspiranten ontvangen Haarlem. De korfbalsport blijkt overigens bij de jeugd wel ingang te vinden, want deze week kon de korfbalvereniging „Water vliet" de zestigste aspirant inschrijven, zo dat deze club (met de vijf senioren-twaalf tallen) tot de grootste van Kennemerland behoort. Watervliet I is vrij, maar moet nog vier wedstrijden spelen. De plaats op de rang lijst, die dringend verbetering behoeft wil len de groen-gelen gevaar voor degradatie omzeilen, kan nog gewijzigd worden. Van de vier te spelen wedstrijden krijgen de Watervlieters er nog twee thuis en wel Landlust, van wie uit werd gewonnen en de hekkensluiter Aurora. De uitwedstrijd tegen ZKV zal misschien wegens gebrek aan een terrein voor de Zaankanters op „Watervliet" worden gespeeld. 77—30 52—35 64—55 43—33 43—35 51—66 48—64 41—66 40—75 Voor Zondag zijn vastgesteld: Watervliet 4DSV I, Animo Ready 2Watervliet 5. S. V. K 11 0 0 22 Oosterkwartier 7 1 2 15 Landlust 6 3 2 15 5 3 3 13 Z. K. V 4 3 3 11 Groen Geel 4 0 7 8 K. V. D 3 2 6 8 Watervliet 1 2 9 4 Aurora 1 0 10 2 Op 26 Januari zal Koningin Juliana in Doesburg de nieuwe brug over de IJsel openen. De oude schipbrug annex tol) zal dan verdwijnen. VRIJDAG 11 JANUARI Nutsbiblioilieek: Geopend van 19 tot 21.30 uur. Thalia, 20 uur: „Vrouwen zonder naam". Rex, 20 uur: „De man die mij gege ven werd". Abelenstraat 1, 20 uur: Lezing over Albert Schweitzer voor de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen. ZATERDAG 12 JANUARI Thalia, 19 en 21.15 uur: „Vrouwen zonder naam". Rex, 20 uur: „De man die mij ge geven werd". De nummering van het bord Van de 100 ruiten zijn alleen de 50 zwarte ruiten genummerd. Op de lange lijn vindt men steeds bij zwart 5 en voor wit 46 aan de linkerhand. Bij zwart begint steeds de telling 1 aan de tric-trac-lijnen aan de rechterhand. Het volgende diagram tot voorbeeld. l 2 3 4 5 (De gearceerde vakjes gelieve men door te nummeren). Enkele minuten van aandacht op dit dia gram zijn slechts nodig om te begrijpen dat zwart met een stuk op ruit 1 slechts naar ruit 6 of 7 kan spelen. Dus noteert men 1—7 of 1—6. Bij het slaan b.v. zwart 2 st. op 1 en 7, wit 2 stukken op 16 en 18 noteert men na 7—11, wit verplicht van 16x7, 1x23. Nu enkele belangrijke artikelen uit het spelreglement van de Kon. Ned. Dambond. Deze artikelen goed onthouden daar ze veelal tot scherpe gedachtenwisseling aan leiding kunnen geven, als de partijen niet op de hoogte zijn. Ie. Slaan is steeds verplicht, zowel voor uit, als achteruit. 2e. Meerslag gaat steeds voor. Bij dam- of schijf slag blijft het vrije keuze. 3e. Men mag niet twee keer over een en hetzelfde stuk slaan. Dit zullen wij met een voorbeeld aan tonen, daar het zelfs gevorderde dammers zijn die zich nog wel eens aan overtreding schuldig maken. wk Él Z:Z. ém Wé ém. ém mm, wm MM?. W/ff/'. vmyy/s ém nn Zwart 4 stukken op 9, 19, 40, 45. Wit 6 stukken op 22, 32, 37, 38, 43, 50. Zwart was in dit partij-eindspel aan zet. Overtuigd van zijn overwicht speelde zwart 4044. Slaan van wit verplicht met 50x39. 4550 dam. Aan zet moest wel 3833 door wit geschieden. Maar er dreigt dam afnemen met 3328. Zwart moest dus wel met de dam vluch ten naar 45 (dus de zet 5045). En om deze stand gaat het nu. Want is men met het spelreglement op de hoogte dan kan wit problematisch winnen. Stand na 5045: Zwart 1 dam op 45, 2 stukken op 9 en 19. Wit 6 stukken op 22, 32, 33, 37, 39, 43. Wit is aan zet en doordat wit nu 3934 speelt moet zwart eerst de slag uitvoeren en mag daarna pas de stukken van het bord verwijderen. Dus moet de dam vijf stukken slaan en dan halt houden en de overgesprongen Mede ook op het aandringen van de vele dammers in Santpoort, Driehuis, IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Cas- tricum zal, na een onderbreking van haast 10 jaar, onze damrubriek weer wekelijks verschijnen. Een decennium is voorbijgegaan; lief hebbers van ons spel zijn verdwenen, maar een nog grotere schare is geko men, die ontspanning in dit spel vindt. Geroutineerde dammers van de Ken- nemer clubs zullen in onze rubriek steeds iets aantreffen, dat hen interesseert, terwijl het tevens de bedoeling is, par tijen in club- of competitieverband voor de KNDB gespeeld, in deze rubriek te analyseren en toe te lichten. Voor de nog grotere aanhang onder de huis-, tuin- en keukendammers, tij dens schafturen van bedrijven, in de huiskamers of op het ziekbed, hopen wij een plaatsje in de -rubriek te reser veren en daar onder meer op vragen in te gaan Wij hopen daarom op de medewerking van de Kennemer dam mers. Bepalen wij ons in deze eersteling tot het aangeven van cijfers op het bord, omdat de kennis der nummering van de 50 zwarte ruiten voor iedere liefhebber een noodzakelijk iets is. schijven verwijderen, 45x18x31x48x39x28 en nu is wit weer aan zet, omdat de dam niet 2 keer over het stuk op 22 mocht, dus wint wit met 32x3. 4e: als het spel is vastgelopen, en er kan niet verder worden gespeeld, dan is de kleur die aan zet is verloren. Voorbeeld: Zwart 4 st. op 16, 21, 26 en 34. Wit 5 st. op 31, 32, 37, 45 en 50. Wit aan zet wint door stukoffer 4540, 3450, 3127. Nu staan vier stukken op het bord en zwart is aan zet, doch het spel staat strategisch voor zwart verloren. Alle correspondentie dezer damrubriek te richten naar de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 121, IJmuiden. Geconfronteerd te worden met „grote mannen" kan niet anders dan nuttig zijn voor de gewone sterveling, vooral als het een figuur betreft als professor Albert Schweitzer, de bui tengewoon begaafde, die zich volko men in dienst der mensheid heeft ge steld. In het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Abelenstraat hebben leden van 't Nut en vele belangstellenden geluis terd naar een causerie, die de heer K. Junius Ingeman hield, naar aanleiding van zijn bezoek aan Lambarene, de plaats waar Schweitzer zijn groots werk verricht. Wij kunnen zo zei de spreker van deze avond, Afrika niet zien zonder Albert Schweitzer, men kan zelfs de wereld niet zien zonder de ideeën van deze mens. Schweitzer, de man van buitengemene ge leerdheid, die naast zijn theologische, me dische en filosofische kennis de enige man ter wereld is, die bijvoorbeeld alle, maar dan ook alle werken van Bach uit het hoofd speelt. Hij is een man die over let terlijk alles kan meespreken, maar dit is niet het belangrijkste, aldus de heer Inge man. Zijn kracht ligt in zijn „Christendom van de dag". Christendom, aldus Schweit zer, is het stellen van een daad. En hij voegde in zijn gesprek met de heer Inge man eraan toe: we hebben 200 jaar alleen maar gepreekt. Deze mens en Christen is de meest eenvoudige figuur die men zich denken kan. Een van de grootste dingen, die hij deed is, dat hij in een ontzagwek kend. grote streek de negerbevolking zo ge heel pacificeerde, dat deze mensen nu rustig samenleven. Door zijn voorbeeld, door zijn levensideaal heeft hij dit be werkt. Als we zien, dat we niets zijn. Wanneer, zo zegt Schweitzer, wij blan ken gaan zien dat we niets zijn en zeker niet uitblinken boven vele zwarten, dan kan er wereldvrede komen. De mensheid denkt niet meer. Alleen als de wereld los komt van politieke leuzen en kerkelijke dogma's, kan zij genezen. In Lambai-ene, aldus de heer Junius, komt ge tot zelfkennis en tot het gevoel dat ge met de mystiek van het leven en met de waarachtige waarheid in aanraking zijt ge weest. Wanneer de bezoeker Schweitzer vraagt waarom hij naar Afrika is gegaan, dan luidt zijn antwoord: „Om goed te maken wat de blanke mens in het Oosten heeft verpest." Schweitzer is iemand op wie nimmer tevergeefs een beroep wordt ge daan, op welk tijdstip ook en welk geloof men ook belijdt. Standsverschil zal er niet bestaan. Dit is een zaak van innerlijke beschaving van hen die zich voor dit werk beschikbaar stellen, want daardoor alleen kan men hel pen Ethiopië tot bloei te brengen. Keizer Selassie heeft het grootste vertrouwen in de Nederlanders, zo zei spreker. Amerika's inconsequentie Dat er in de wereld nog veel geschiedt in woord maar niet metterdaad blijkt, al dus spreker, uit het feit dat men in Ame rika de negers het leven ondragelijk maakt, doch vromelijk bijdragen zendt aan Schweitzer „voor de arme negers in Afrika". Men is nog vaak heel ver van het prac tisch Christendom af. Het verschil tussen Franciscus van Assisi en Schweitzer is dat de eerste zijn leven inrichtte uit een oogpunt van levens verzaking, de laatste vindt zijn doel in levensaanvaarding. Deze woorden sprak de voorzitter de heer IJ. R. Reitsma ter inlei ding en hij voegde eraan toe: De mensheid is grote dank verschuldigd aan een man van zo groot formaat als Albert Schweit zer. Velsen-IJmuiden is mede dank verschul digd aan het departement van het Nut, dat de inwoners der gemeente gelegenheid gaf een blik te werpen in het dagelijks leven van zulk een grote figuur als Schweitzer. Ethiopië open voor Nederlanders De heer Ingeman, die nog dagelijks de vruchten plukt van zijn contact met Schweitzer, heeft vele werelddelen bezocht en bewoond als planter, zodat hij ook eigen ervaringen vertelde uit de Belgische Congo en Ethiopië. Europa, aldus spreker, heeft in Ethiopië een vriend in de persoon van Haile Selas sie, de Christenkeizer. Enige jaren geleden heeft deze vorst een schrijven gericht tot Koningin Juliana met het verzoek hem een der oud gouverneurs- generaal van Indië als adviseur aan zijn hof toe te wijzen. Thans telt het Ethiopische hof niet minder dan vijf Nederlandse ad viseurs, ernstige werkers met grondige koloniale ervaring. Keizer Haile Selassie zet nu in 1952 de poorten van zijn rijk wijd open voor het Nederlandse volk. Nederlandse maatschap pijen zullen binnenkort advertenties plaat sen in de dagbladen om Nederlanders in hun dienst werk te verschaffen in Ethiopië. Dit wordt dus geen emigratie, maar een invoeren van hetzelfde systeem als eertijds in Indonesië. Er is evenwel één groot ver schil: er komt in Ethiopië geen koloniaal gebied, het wordt een samenwerken op basis van gelijkheid van blank en zwart. ADVERTENTIE Heerlijke lichte BOTERALLERHANDE 0.80 per half pond Driehuizerkerkweg 70 Telefoon 4128 SCHEEPVAART IJMUIDEN Donderdag 10 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Master Nicolas van Zeebrugge. Amstc-lstroom van Leith. Schie van Kimassi. Al garve van Swansea. Kor- morant van Londen. Kylebank van Rotter dam. J. v. O Idenb a rn e v el t van een proef tocht. Vliestroom van Huil. Berkelstroom v. Tynemouth. Rijnstroom van Londen. Kyver- nistis van Hull. Touro van Rotterdam. Ar- detta van Rotterdam. Vertrokken zijn: Sarpeton naar La Guaira. Sandre naar Rotterdam. Trompenburg naar Parijs. IJstroom naar Portsmouth. Agamem non naar Antwerpen. Gambia Palm naar Londen. Bido naar Rotterdam. Fairwood Oak naar Swansea. Gooiland n. Buenos Aires. Weer niets. Behalve een paar kotters en loggers, die voor het slechte weer naar binnen vluchtten met kleine plat- en fijn visvangsten, was er Vrijdag helemaal geen trawleraanvoer. In en uit. Donderdag kwamen binnen (tot 17 uur) de KW 70 en de coaster „Vera" als bijlegger. Naar zee vertrokken de KW 48 en de Deense kotter LL 948, die een lading makreel had gebracht. Naar binnen vertrokken de kotters UK 140 249 162 126 75 176 15 en de UK 64. Stand van zaken. Hoewel er nog vele factoren in het spel zijn bij het bepalen van de binnenkomst der trawlers voor het begin van de volgende week, kunnen er volgens de vertrekdata worden verwacht de Haarlem, de Bergen, de Mary, de Bloe- mendaal, de Abraham en de Maria van Hattum, die allemaal de 3e Januari naar zee zijn vertrokken. Polderman alleen? De Johannes Pol derman, die Donderdag al op de thuisreis was met 70 kisten makreel, 50 koolvis en kabeljauw, 50 gestripte wijting, 150 schel vis en piepers, 75 dichte wijting, 40 diver sen en 60 stuks stijve kabeljauwen, had op dat moment nog niets definitiefs losgela ten over het tijdstip van markten: Zater dag of Maandag. Van andere trawlers voor de Zaterdagmarkt is nog niets bekend. Ook Zaterdag dus zullen de kotters en loggers nog voor wat aanvulling moeten zorgen. De aanvoer voor Donderdag bepaalde zich hoofdzakelijk tot de 1300 kisten rond- vis van de Simon de Danser uit de Ba- rendszzee. Als gevolg van de schrale rondvisaanvoeren van de laatste dagen waren de prijzen uitstekend: voor Ba- rendszzeekwaliteiten zijn er zelfs uiterma te hoge prijzen geboekt. De grote kabel jauwen varieerden van f 110 tot f 100 en de middelsoorten deden f 86. Ook de schel vis bleek in trek te zijn: kleine en groot- middelschelvis schommelde van f 40 tot f 38 per kist en de kleinmiddel was de meest gevraagde soort en noteerde tot f 45 per 50 kilo. De noteringen voor de plat en fijnvis bleven vrijwel gelijk aan die van Woensdag. Grote tongen noteerden f 4,25 per kilo en de grove slips haalden de f 1,70. De paar kisten schol, die uiter aard vlot van de hand gingen, verwissel den voor f 56 tot f 67 van eigenaar voor de grotere soorten en voor f 67 tot f 45 per kist voor de kleine Il-soorten. In to taal werden aangevoerd 1800 kisten, waar van 85 fijnvis, 185 schol, 300 schelvis en jumbo's en 875 kabeljauw en gul. Toch kon dit niet uit. De besomming van de Simon de Danser, die Donderdag marktte, bedroeg f 42000. Hoewel dit een „hand vol geld" lijkt te zijn en het resul taat ontegenzeggelijk, gezien de geringe aanvoer, bevredigend genoemd mag wor den, kan deze drieëneenhalve-weekse reis niet als geslaagd worden beschouwd. Een dagbesomming van ongeveer f 1700 voor deze reizen, die door de enorme kosten in ware expedities ontaarden, kan de „scha de" zowat dekken, maar brood zit er toch niet in. De KW 70 werd de hoogste van de loggers en kotters met f 7000. Marktnieuws. Prijzen: Gr. tong 4,25- 3,85, gr.m. tong 3,25-2,65, kl.m. tong 2,65- 2,40, kl. tong I 2,65-2,35, kl. tong II 1,73- 1,57, tarbot I 3,25-2,65 per 1 kg. Tarbot IV 72-58, gr. schol 56-48, gr.m. schol 67-54, kl.m. schol 67-65, kl. schol I 66, kl. schol II 67-40, schar 49-38, bot 47-42, wijting 38-22 per 50 kg. Aanvoer: 82 kisten tong en tarbot, 185 schol, 23 schar, 10 bot, 305 schelvis, 95 wijting, 875 kabeljauw en gul, 15 wolf, 200 diversen, totaal 1790 kisten. Besommingen: IJM 43 Danser f 42.000, KW 70 f 6.960, IJM 67 f 920, IJM 7 f 1010 KW 92 f 590, KW 21 f 590, KW 31 f 680, IJM 229 f 1100, IJM 11 f 1270.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7