De „Zwarte Zee" (met groot gat aan bakboord) weer thuis Gewetensconflict noopt Velsens raadsveteraan tot afscheid Stap blij door de wereld! STERK Anker deed het belangrijkste werk om de „Frameggen" vlot te krijgen „Ome Lou" in de verdrukking „Als wij eens naar de „Flying Enterprise" hadden kunnen gaan Loodsdiensten moesten weer binnenblijven Twee Wijsmuller-mensen aan het woord Santpoort 8 Elftallen voor morgen De elftallen voor „Noord Burgerlijke stand De heer A. ten Broeke niet langer vertegenwoordiger van de CHU ZATERDAG 12 JANUARI 19 52 Vrijdag is de zwaar beschadigde zee sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst in de thuishaven Maassluis aangekomen. De „Witte Zee" had de boot binnengesleept. De „Zwarte Zee" had Zondagochtend 30 December op de Atlantische Oceaan de „Angusbrae" op sleeptouw genomen. Dit Engelse schip had zijn roer verloren. Er werd koers gezet naar Bristol. Des mid dags kwam het Deense schip „Björn Clau sen" in de nabijheid. Het schip wilde tus sen de „Zwarte Zee" en de „Angusbrae doorvaren. Op de seinen van de „Zwarte Zee" dat de Deen een gevaarlijke koers stuurde probeerde de „Björn Clausen" vergeefs langs de „Zwarte Zee" heen te komen. De sleepboot werd met grote kracht aan bakboord aangevaren. Doordat de „Zwarte Zee" om de Deen te ontwijken achteruit was gaan slaan, kwam de sleep kabel in de schroef. Gelukkig had de „An gusbrae", die op de „Zwarte Zee" kwam aandrijven, tijdig de sleeptros los kunnen maken, anders waren de gevolgen mis schien nog veel erger geweest. De stuur loze Engelsman, die een vrij grote snel heid had liep nu net de „Zwarte Zee" mis. Het gat, door de aanvaring ontstaan, was vrij groot en de boot maakte water. De sloepen werden half gestreken om bij het eerste sein gereed te zijn en iedereen deed de zwemvesten aan. De oliebunkers werden leeg gepompt, om te maken dat de „Zwarte Zee" hoger kwam te liggen. Toen dat geschied was, kon de schade beter op genomen worden. Zo goed en zo kwaad als het ging werd met beddegoed en met alles, LeeuwardenVSV v. d. Wint C. Schoon. Kunst Hazeveld, J. Schoon. Stijger Thoolen, Tielrooij, M. den Dunnen. v. d. Kuil, De Graaf Hilversum 3—VSV 2 Broekhuisen P. v. d. Klooster. A. de Vries A. de Gelder, Fortuin. Veldman J. Souwens, W. v. Gelder, v. d. Sluis, Zwanenburg, Dekker Velsen 2—VSV 3 Serné v. Dongen, Gerrits v. d. Lugt. Kloosterman, Zeuw Buding, Warmenhoven, Zeuw. Janson, P. de Graaf De elf van CSV Zondag gaat CSV naar Hoorn om daar de strijd aan te -vangen tegen Hollandia. De Castricummers komen met de volgende op stelling in het veld: doel: J. Edam; achter: C. Blei en C. Boot; midden: J. Docter, K. Veldhuizen en A. Docter; voor: E. Riethorst, J. Schenk, H. Jacobs, H. Har tog en J. Kirii- melaar. KinheimDCIJ (op Tussenwijk): Kin- heim: H. B. Daniels; A. Paap en W. Mol; J. van Hesselingen, W. Groeneveld en S. de. Vries: J. Ivluskee, Th. v. Vuuren. J. H. v. d. Wateren. A. Prinssen en C. Luntz. VVBZilvermeeuwen (op Watervliet): VVB: C. v. Veelen; G. v. d. Veldt en K. Kil; A. Both, P. Helder en C. Hoen; H. Souverein, F. Bruinzeel, Commandeur, J. v. Loon en W. ZandT- IEV—EDO 3 (op Rooswijk): IEV: L. Hars- veld; H. Zonneveld en W. Michel; A. Lee ring, P. v. d. Berghe en S. Slotemaker; J. Schavemaker, H. Duin, W. Castricum, H. Prinsen en J. v. d. Vliet. SCHEEPVAART IJMUIDEN Vrijdag 11 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Schippersgracht van Rafsö. Zonnewijk van New Orleans. Michaël van Philadelphia. Helena van Bremen. Nestor van Rotterdam. Marak N. van Gothenburg. Vertrokken zijn: Rijn naar Hull. Jelö naar Oslo. Finn naar Londen. Vinga naar Rotter dam. Campen naar Bohus. Fiducia naar Savona. wat maar voor de hand lag, het gat voor lopig gedicht. Achttien uur heeft men ge wacht. totdat de „Oceaan" verscheen. De Deen bleef in de buurt, om hulp te verle nen maar het was niet nodig. De „Oceaan" sleepte de „Zwarte Zee" naar St. Nazaire, waar een noodreparatie werd verricht. Daarna ging de reis, gesleept door de „Witte Zee" naar huis. „Het is jammer dat het zo gelopen is", zeiden de leden van de bemanning, „want als wij eens naar de ..Flying Enterprise" hadden kunnen gaan! We hadden het schip vast binnengebracht". Het onstuimige weer van gistermiddag heeft de loodsdiensten van de diverse Ne derlandse havens weer danig dwars ge zeten. De eerste, die dit keer de strijd tegen de schuimende branding en de fel-uitschieten- de wind opgaf was de IJmuidense loods boot. welke om 1 uur in de middag rustiger water opzocht, om 6 uur gevolgd door die van Hoek van Holland. Vlissingen legde om kwart over negen in de avond, toen de Zuidwester de stormgrens al overschreden had, het bijltje er bij neer. De windkracht was 8 en in de buien kwamen hagel en weerlicht voor. Slechts degenen, die 't steigerende dek van de loods boten uit ervaring kennen, weten welk een hard stuk werk voor onze zeegaten en ha vens wordt verzet, als er storm op til is en de zee verandert in een wild, wisselend berglandschap, dat de bemanningen van de loodsvaartuigen dodelijk vermoeit. ADVERTENTIE LICHT- EN KRACHT-INSTALLATIES Fa. L. H O O G E R S Erkend P.E.N.-installateur Trompstraat 30 - Telefoon 4516 GEBOREN: M. Dekker—van Klooster, d., Parallelstraat 7. Velsen-N.; J. M. Vissinga— Tol. d.. Lange Nieuwstraat 704, IJmuiden-O.; J. H. DijkstraMol, d., Trompstraat 153, IJmuiden-O.; W. Schuin-van der Hoek, a., van Galenstraat 26, IJmuiden-O.; R. J. Zwar ter—Akkerman. d., Gulikersstraat 16, IJmui den; K. Mollema—Poepjes, z., van Wasse- naerstraat 27. IJmuiden-O.; J. M. de Greef Los, z., Parallelstraat 12, Velsen-N.; N. M. J. Boudesteijnvan Kampen, d., Eemstraat 34, IJmuiden; A. C. E. MaasDonker, d., Zee weg 160, IJmuiden-O.; W. Hendriksde Jong, z.. Eikenstraat 32. IJmuiden-O.; K. Lindeman —Bal. z„ Piet Heinstraat 62. IJmuiden-O.; M. ZwaaijDam. z.. Pres. Krugerstraat 21, IJmuiden; G. GrootoonkSchooneville, z.. Vareniusstraat 19, IJmuiden-O.; M. G. van der ZonSchram, d., van der Peelstraat 3, Velsen-N.; M. van der Schoor—Groen, z., Lange Nieuwstraat 434, IJmuiden-O. OVERLEDEN: G. Glas, 75 j., weduwe van J. Krab. Zeeweg 311, Driehuis; A. Verëll. 77 j„ echtgenoot van J. H. Benist, Duinvliet- straat 122, Velser,-N.; C. Buren, 61 j.. we duwnaar van M. Leek, Anemonenstraat 14. Santpoort; C. de Jong, 31 j., echtgenoot van W. Bakkum. Doelmanstraat 9, Velsen-N. ONDERTROUWD: L. van Gelder. Snel- liussiraat 16, IJmuiden en J. F. van der Vlis, Trompstraat 193. IJmuiden-O.; J. S. de Vries, Tetterodestraat 82, Haarlem en A. J. Deelder Zeeweg 285, IJmuiden-O.: A. P. C. Baak, Iepenstraat 1, IJmuiden-O. en N. Braams, Halkade 2. IJmuiden; K. Folkers, Hagelin- gerweg 154. Santpoort en M. E. Stoker, Ber kenstraat 36, IJmuiden-O.; J. van Tiggelen, Gladiolenstraat 25, Santpoort en A. Dekens, Westerwijkstraat 7, Velsen-N.; J. W. A. Joosten, Rijksweg Zuid 33, Eist en S. A. de Kraker. Spaarndammerweg 12. Santpoort; J. Zaagstra. Velserduinweg 137, IJmuiden-O. en N. van Duiin, Vlierstraat 10. IJmuiden-O. GÉHUWD: W. Prinsen en H. Bannink, Adm. de Ruyterweg 162, Amsterdam; J. J. Grimminck en W. Rolvink, de Ruijterstraat 150, IJmuiden-O.: L. R. van den Berg en C. A. Soonius, Stolstraat 13, IJmuiden-O.; B. P. A. Melis en E. M. Gigengack: C. Stam en C. J. Duiker; F. C. van der Vlies en C. M. Clement, van Dalenlaan 63, Santpoort; Th. H. D. Deerenberg en E. van Bockom Maas; A. J. Veldhuis en A. Bakker, Eksterstraat 173, Haarlem. Na bijna achtentwintig jaren zal de zetel, die ingenomen werd in Velsens raadzaal door de heer A. ten Broeke, door een ander icorden bezet: onverioacht is het bericht gekomen dat. deze vertegenwoordiger van de Christelijk-Historische Unie zijn ont slagaanvrage hcejt ingediend. Ook voor de insiders" en het college van burgemeester en wethouders was dit een volkomen ver rassing. Nu de belangstelling zowel voor de „Flying Enterprise" als de „Frameggen" aan het wegebben is, moge een laatste te rugblik wellicht werken als het plaatsen van een kurk op een boordevolle fles. De „Flying Enterprise" is op het schepenkerk hof gebleven en heeft een lichte waas van geheimzinnigheid achter gelaten; de „Fra meggen" echter ligt beschadigd maar be houden in Den Helder te wachten op wat beter weer om naar Rotterdam gesleept te worden. Gisteren spraken wij twee mannen, die aan het bergingswerk van de Noor heb ben deelgenomen, F. Jonkman, een 24- jarige machinist uit Amsterdam en Kees Seegers, de 41-jarige geroutineerde IJmui dense zeesleepvaarder, die van alle mark ten thuis is. Beide bergers zijn in dienst van N.V. Wijsmuller. „Het is vrij vlot gegaan", moesten zij toegeven, „maar dat was hoofdzakelijk een gevolg van het slechte weer. Bij kalme zee ADVERTENTIE Laat U niet hinderen en remmen door schoenen, waar van U last hebt. Wij hebben die elegante gemakkelijke schoenen, die U zoekt. Schoe nen voor Uw voeten Kennemerplein - IJmuiden Hoofdstraat 136 - Santpoort (Experts voor beter schoenwerk) had er lang niet zoveel water gestaan en dan hadden we waarschijnlijk moeten wachten tot springtij. Een anker heeft het belangrijkste werk gedaan. De sleepboten hielpen natuurlijk ook wel, maar de schuit is eigenlijk vlot gekomen door 't hieuwen op een drieëneen half tons anker, dat wij Zondag in zee had den laten zetten. Toch waren de sleepboten onmisbaar, want aan de trossen is hard gescheurd, het geen ongetwijfeld tot versnelling van het bergen heeft bijgedragen." Er is aan één stuk door aangepoot op de sleepboten, die ten eerste onder stoom en bovendien „stand by" moesten blijven. See gers, die al meer dan 25 jaar op een zee sleper vaart, vertelde dat aan boord van de „Stentor" een filmverslaggever van Po lygoon de gang van zaken op het celluloid had willen vastleggen. „Hij heeft een prachtreportage kunnen maken, volgens mij, maar hij lag finaal voor „pampus": De „Stentor" steigerde in het slechte weer uiteraard als een wild paard op een „ro deo". Kapitein Moerman, de 64-jarige leider van de bergingswerkzaamheden, is dagen achtei-een niet uit de kleren geweest. „Dat is de vitaliteit zelf", prijst Jonkman, die zijn assistent is geweest aan boord van de „Frameggen". Niet voor te stellen Beiden waren het er roerend over eens, dat de meeste mensen aan de wal zich niet kunnen voorstellen wat er allemaal bij een dergelijk karwei komt kijken. ..De techniek van de berging is moeilijk," zegt Seegers. „Wij moeten met zo enorm veel factoren rekening houden. Misschien kan u zich herinneren, dat de sleepboot „Oceaan" te gen de „Frameggen" is gebotst.De „Oceaan" is tussen twee haakjes een houten Ameri kaanse sleper met twee schroeven. De mast van die trekker knapte af en sloeg op de btfk van de Noor, waardoor vier man haast over boord gingen." De beide Wijsmullerianen waren blij dat het werk „plat" was. Ondanks de routine en hardheid gingen deze dagen hen niet in de doorweekte kleren zitten. Het zaakje is echter met succes geklaard, hetgeen de hoofdzaak is. Critiek op „Turmoil" Dat kan de veertigkoppige bemanning van de „Turmoil" niet zeggen. „Twee sleep boten voor de „Flying Enterprise" en de Amerikaan was bepaald niet in die fnui kende storm gekomen", aldus Kees Seegers. DRIJVENDE MIJN Het Duitse scheepje „Benno" meldde gis teravond ter hoogte van Zandvoort voor de Nederlandse kust een drijvende mijn. Gedurende 27 jaren heeft de heer A. ten Broeke de belangen van de Christelijk Historische Unie in Velsens raad behar tigd. Thans heeft hij zijn zetel ter beschik king gesteld. Wat de heer Ten Broeke genoopt heeft clit besluit te nemen? In korte woorden heeft hij het ons verteld: De reden ligt in een persoonlijke zienswijze, in vei-band met uitlatingen van een der hoofdbestuurs leden van de C.-H. U. inzake het door hem behandelde onderwerp „Een teken". Ik kan, zo voegt hij er aan toe, niet aanvaar den dat iemand van een bepaald beginsel, vastgelegd in een pai-tijprogramma, zich als een tweeslachtig mens gedraagt. Verder zwijg ik hier over, een goed verstaander heeft een half woord nodig. „Ik heb", aldus de heer Ten Broeke, „mij altijd één der leden van het grote gezin „Velsen" gevoeld en heb nog steeds waar dering voor ieders beginsel, mits eerlijk ge dragen en waarlijk beleefd. Van het werk als lid van de raad neem ik node afscheid. Het wei'k is mij gedurende al deze jaren lief geworden. In de x-aadzittingen van vroeger was meer onderlinge strijd, omdat de tegenstel lingen in de beginselen scherper waren af gesteld. Tegenwooi'dig, en de heer Ten Broeke zegt dit met een tikje weemoed, is de ondex-linge vex-houding tussen de raads leden niettemin minder kameraadschappe lijk. Mijn prettigste tijd is geweest van 1923 tot 1931, omdat we toen als gemeente een zelfstandige politiek konden voeren. Druk, maar niettemin leerzaam was de tijd van de steunverlening in de crisis, omdat men daardoor de noden van de bevolking leei'de kennen en dit kweekte sociaal ge voel. (De heer Ten Broeke was een der oprichters van het fonds bijzondere no den). Waar vroeger de raad volledige zeg genschap had in de uitbi-eidingsplannen, heeft hij nu alleen nog maar een advise rende stem in de wederopbouw. Dit maakt het werk niet aantrekkelijker". Het besluit tot heengaan, dat hij na rijp beraad nam gaat deze man kennelijk zeer ter harte. Maar volkomen eerlijk als hij is, voelt hij het als een leugen pax'tijzaken te moeten vex-dedigen waar hij niet met zijn gehele hart achter staat. Het zal niettemin vreemd zijn de heer Ten Broeke niet meer in Velsens bestuur- derenrij te zien en de gelederen der vete ranen alleen nog maar te zien vei-tegen- woordigd door de heren Maas en Visser. uitgevaren visserijvaartuigen Trawlvissery Donderdag 20 December: st. Tzonne IJM 1 (Barendszzee) Donderdag 3 Januari: st. Haarlem IJm .1, Bergen IJM 16, Mary IJM 61, Bloemendaal IJM 71, Abraham VL 77; mt. Maria van Hatt.em IJM 10. Johannes Polderman IJM 20, Thorina IJM 33 (harentrawl), Post Boy IJM 35 (haringtrawl), Shamrock IJM 129, Claesje RO 45 (haringtrawl). Vrijdag 4 Januari: st. Vios I IJM 24, Lim- burgia IJM 54; mt. Wiron IV IJM 209; ml. Hubertha Gerarda KW 9, Noox-dzee KW 47, Geslaagd Op het te Haarlem gehouden examen voor praktijkdiploma boekhouden is geslaagd de heer C. Kaay uit Santpoort. Jan KW 50, Eendracht KW 168, Adjowico RO 9. Zaterdag 5 Januari: st. Catharina Duyvis IJM 60; mt. Alkmaar IJM 31, Batavia IJM 99; mk. Nelly v. B. IJM 23, Karei Doorman KW 227. Maandag 7 Januari: st. Tubantia IJM 37; mt Eveline IJM 116; ml. Verwachting IJM 204, Willem Cornelis KW 16, Dirk KW 19, Cornelis KW 24, Concordia KW 26. De Ver wachting KW 28, Margrietha Maria KW 29, Helena KW 39, Everard Christina KW 40, Floris KW 59, Elizabeth KW 64, Noordster KW 67. Saturnus KW 69, Jan KW 84, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Ge broeders KW 108. Avontuur KW 114, Petro- nella KW 125, Wilhelmina II KW 138, Arie KW 155, Gebroeders KW 166. Vooraan VL 115; mk Poolster IJM 11, Rex IJM 228, Mag- da IJM 272, Haarlem I IJM 276, Albatros IJM 277, Nrvima I AM 16, Marianne KW 10, Samenwerking KW 21, Anne Marie KW 27, Pieter Cornelis KW 31. Tiny KW 34. Prinses Margriet KW 51. Hermina IV KW 53, Twee Gezusters KW 77. Jacoba KW 92. Koningin Juliana KW 133, Clazina Johanna RO 3, Tiny Dieuw WR 33. Dinsdag 8 Januari: st. Flamingo IJM 25, De Hoop IJM 73; ml. Janna KW 163. Woensdag 9 Januari: st. Vikingbank IJM 183; ml. Bertha KW 38, Huiberdina Gijsber- tha KW 85, Java KW 159, Zeemeeuw KW 170 Donderdag 10 Januari: st. Norma Maria IJm 6; mt. Allan Water IJM 34; ml. Cornelis Marinus KW 48. Haringdryfnetvisserü Donderdag 3 Januari: ml. Gorredijk IJM 75, Borneo KW 127. Grond aangeboden in Santpoort Aan de gemeente zijn de volgende percelen te koop aangeboden: het complex gronden, met opstallen, de zogenaamde combinatie Hagelingen, toebehorende aan de erven van wijlen J. Th. Cremer; een gedeelte van het complex gronden, bekend als de combinatie Huis te Velsen en toebehorende aan P. W. Janssen, mevrouw D. Spencer-Moore-Cremer en dc erven van wijlen mevrouw A. Noëll- Cremer; drie percelen grond eigendom van P. W. Janssen. De eigenaren vragen voor de grond, met inbegrip van de zich daarop bevindende op stallen, een koopsom berekend naar f 1 per m.2. Het bezit van de betrokken grond is voor de gemeente, wegens de realisering van het nog in voorbereiding zijnde plan van uitbrei ding in onderdelen van groot belang. De Bedongen koopsom waarmede het Prij- zenbureau voor Onroerende Zaken te Haar lem zich kan verenigen, achten burgemeester en wethouders billijk. De totale oppervlakte van de grond be draagt ongeveer 19 ha, 77 a. 33 ca., zodat met deze aankoop een bedi-ag van ongeveer f 197.733 is gemoeid. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad deswege voor de boven omschreven grond met opstallen in het be lang van de Volkshuisvesting aan te kopen. De film „De man, die mij gegeven werd", welke tot en met Maandag door Rex gepresenteerd wordt, behandelt een onderwerp waarover in het verleden reeds vele meters celluloid de studio's verlaten hebben: de innerlijke strijd en de moei lijkheden van iemand, die het gezichtsver mogen vexdoren heeft. In niet alle geval len verdienen der-gelijke films de lof, die hun scheppers er over zwaaien. De film, die deze week in Rex op het witte doek komt is evenwel uitermate posi tief: haar nobele karakter verloochent zich nergens. Maragaret Lockwood geeft een bewon derenswaardige creatie van een blind ge worden jonge vrouw, die ondanks haar ge brek de ware levenspartner blijkt te zijn voor de zoon van een graaf ergens aan de Rivièra. Diens liefde is in wezen de basis van het zelfvertrouwen van zijn echtge note. Een jaloerse vrouw lijkt haar on dergang te gaan werden, maar enige val strikken die zowel psychologisch als heel banaal om-te-doden zijn opgesteld, hebben toch niet de uitwerking welke verwacht werd. Lydia (Margaret Lockwood) wordt na melijk geopereerd en kan daarna weer zien. De breuk, die door toedoen van de in trigerende vrouw tussen haar en haar man geschapen was, wordt in de slotscène (uiteraard) hersteld en de oorzaak van de moeilijkheden krijgt (natuurlijk) haar ver diende salaris zonder enige aftrek. Vrouwen zonder naam (tot en met Maan dag in Thalia). In deze op het film festival van Venetië in 1950 bekroonde rolprent geeft de Hongaarse regisseur Geza Radvanyi op indrukwekkende wijze de el lende weer, waarin vrouwelijke displaced persons, die in een concentratiekamp zit ten opgesloten, verkeren. Een grote ver dienste van deze knappe cineast is onge twijfeld dat hij zich in dit ontroerende filmwerk niet verliest in een speculatie op valse sentimenten. Hij komt tot een rake typering van de moreel stukgeslagen vrou wen, die vechtend om het behoud van haar zelf en haar kinderen zich storten in een poel van egoïsme en liefdeloosheid en tege lijk toch ook weer de hulpvaardigheid aan de dag leggen van mensen die elkaar nodig hebben. De verleiding om de kamp bewakers als onsympathieke, gevoelloze elementen te tekenen, heeft hij weten te weerstaan. Hij schetst hen als machtelozen, die stuk voor stuk begrip hebben voor de benarde situatie waarin hun gevangenen leven. Het verhaal is triest, geladen met tragiek en diep menselijk vei-tolkt. We zien er een Joegoslavische, echtgenote van een ver moorde verzetsheld, naast de Franse vrouw die een Duitser huwde en een Parijse lichtekooi tegenover een beruchte nazi verpleegster. Geza Radvanyi richt de ca mera op de wanhoop van de kampbewo ners, maar hij schildert ook het vertrou wen in een betere toekomst. De geschie denis op zichzelf doet er verder weinig toe. De hoofdzaak is gebleven: het leed van velen, waaraan de bevrijding geen einde bracht. Vrouwen zonder naam in een film, die wij gaarne aanbevelen L. v. B. Zondagmiddag wordt in Thalia de kleurenfilm „Het boek der wildernis" ge presenteerd. Dit Sir Alexander Korda- product is gemaakt naar het bekende boek van Rudyard Kipling. In de hoofdrollen spelen Saby, de jungle-boy, Patricia O'Rourke en Faith Bx-ook. Een aardige rol prent met talrijke fraaie natuuropnamen „Onder zwarte vlag" (Maandag tot en met Woensdag in Thalia). Waar kapers zijn liggen fabelachtige schatten. Kapers en schatten bij elkaar geteld geven als uit komst titanische gevechten. In deze pira- tenfilm vertolken Charles Laughton, Bar bara Britton en Randolph Scott de hoofd rollen en zij doen dat voortreffelijk. Een bonte bemanning ruige zeebonken, gex-e- cruteerd uit het schuim van de Newgate gevangenis, laat maar al te veel blijken, interesse te hebben voor alles wat blinkt. Inti-igues, moord en plunderingen zijn aan de oi-de van de dag. De gi'ootste schui'k is echter de kapitein van de galei, een krui per voor de koning, die ten koste van wie of wat ook, in de gunst des konings wil blijven, hetgeen hem tot aan de slotscène lukt. Een spannend verhaal voor liefheb bers. „De Pioniers" (Rex). De technicolor brengt uit het onuitputtelijke boek der vroege Amerikaanse geschiedenis een epi sode die bij de film geen onbekende is: de strijd van kolonisten tegen Indianen en tegen elkaar, tegen onrecht en misdaad in eigen gelederen en tegen de wraak van een vertrapt en verdrongen inheems volk. Deze strijd maakte harde mensen en tal rijke slachtoffers, maar schiep een kolonis tenras dat in zijn ruige romantiek de din gen des levens beleefde op een mapier, die thans nog de harten des avontuurlijken sneller doet kloppen. De film weet derge lijke stof te exploiteren. De kleurige ge schiedenis, die uitstekende fotografie en voortreffelijk spelersmateriaal toont (Dana Andrews, Brian Donlevy en Susan Hay- ward) en bovendien nog een aangenaam vleugje humor bezit, is het voordbeeld van de super-moderne Wild-West-story. HsMs. vhegdekschip Karei Doorman" is Donderdagmiddag voor een oefenreis uit Rotterdam naar de Nederlandse Antillen vertrokken. Het schip dat onder commando staat van kapitein ter Zee G. Koudijs, wordt 23 Januari te Willemstad verwacht Het vertrek van de „Karei Doorman" uit de Rotterdamse haven. De eigenaar van de enige „vaste" con sumptie-kiosk in Velsen-bezuiden het ka naal, de heer L. Winter, ofwel „ome Lou", zoals de vaste bezoekers hem plegen aan te spx-eken, is echt géschrokken, toen hij hoorde, dat zijn bloedeigen standplaats ver pacht gaat worden. Sedert 1933 is de ver gunning op aanvx-aag zonder strubbelingen elk jaar verleend. Natuurlijk heeft ome Lou nu op z'n eigen plaatsje ingeschreven, maar helemaal gerust is hij er niet op. „Als ik weg zal moeten, breek ik m'n tentje af", vertelde hij xxiet iets vreemds in zijn stem. „Ik help m'n dorstige, vei'kleumde en hon gerige klanten nu alweer elf jaar aan hun bakje leut met een sprits en in die tijd heb ik een vriendenreeks gekregen, waarvan een paar al gezegd hebben, dat zij niet meer zullen „aansteken" op de hoek van De Genestetlaan en de Driehuizerkei'kweg als ome Lou zijn boeltje moet pakken". 's Morgens om zes uur komt Winter naar zijn kiosk waar hij de koffie bruin gaat maken, want om zeven uur komen de eex-ste melk-, olie-, vodden- en gi'oenteboeren in zijn tentje. Om vijf uur 's avonds heeft ome Lou zijn laatste pijpjesdrop, toffees van een cent en eindjes zoethout voor die dag onder het glazen luikje door geschoven waar de jeugdige clientèle op haar beurt een stuivertje of centje in de hand van de vriendelijke „ome" legt. „Ik werk ongeveer elf uur per dag voor een zeer karig weekloontje. Na Sinterklaas is het heel matig geweest. Ik heb de reactie op de kooplust in December heel goed kun nen merken". Winter is sedei't 1927 geestelijk sex-geant van het muziekcorps van het Leger des Heils in IJmuiden. Hij blaast de bariton en in de zangbrigade laat hij zijn bas klinken. Zondag wordt ome Lou 53 jaar, een festi viteit, die zeker niet onopgemerkt zal voor bijgaan in zijn tentje bij het ci-ehxatorium. H. J. Vivi Gioi en Frangoise Rosay spelen belangrijke rollen in „Vrouwen zonder naam", een film die Zaterdag en Zondag in Thalia gepresenteerd wordt. Een dramatische rolprent over vrouwen zonder land, zonder paszonder mannen. Toneelconcours in Santpoort De amateux--toneelvex-eniging „Amicitia" van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Sant- poox-t, opgericht 1 Januari 1912, heeft ter gelegenheid van haar veertigjax-ig bestaan een concour-s uitgeschreven. Een vijftal to neelverenigingen, te weten: „Concordia" uit Velsen, „Genesius" uit Overveen, „Jan van Dommelen" uit Santpoort, „Vriend schap zij ons doel" uit Haarlem en „C.J. M.V." uit IJmuiden heeft medewerking toegezegd. „Amicitia" heeft zich in de afgelopen veertig jaar ten doel gesteld de belangstel ling op toneelgebied gaande te houden zo wel bij de inwoners van het Provinciaal Ziekenhuis als bij die van andere instel lingen, zoals het Sanatoxdum Bloemendaal en Kareol, en trad ook op voor het Sant- poorts publiek. Dank zij de welwillende medewerking- van cle eerste geneesheer-directeur, dr. P. van der Esch, kan het concours in de to neelzaal van het Provinciaal Ziekenhuis plaats hebben. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Marktnicuws. Prijzen: Gr. tong 4.35- 4,20, gr.m. tong 3—2,70, kl.m. tong 2,40- 2,35, kl. tong I 2,55-2,35, kl. tong II 1,73- 1.57, tarbot I 335-3,15 per 1 kg. Tarbot III 62, tax-bot IV 60-55, gr. schol 49-46, gr.m. schol 60-57, kl.m. schol 70-67, kl. schol I 61-59, kl. schol II 70-43, schar 48-44, wij ting 32-27,50, kl. gul 36 per 50 kg. Gr. ka beljauw 141 per 125 kg. Aanvoer: 80 kisten tong en tarbot, 110 kisten schol, 14 kisten schar, 76 kisten wijting, 10 kisten kabeljauw en gul, 10 kisten diversen .to taal 300 kisten. Besommingen: KW 91 f 6000, KW 89 f 5110, KW 107 2850, KW 34 f 3950. Schraalhans keukenmeester. De Vrij dagmarkt was, zoals verwacht werd, stief moederlijk bedeeld. Maar enkele kotters en loggers waren binnen, die het slechte weer hadden getrotseerd, met bijzonder magere aanvoeren plat- en fijnvis. Door dit geringe aanbod bleven de noteringen op een hoog peil. De grote tong deed op z'n sloffen f 4,35 per kilo en voor de grove slips telde men grif f 1,75 neer. Hetzelfde gold bij de schol. Voox-zover er nog grote soorten werden aangebracht, konden hiervoor noteringen worden geboekt van eventjes f 70 per 50 kilo. Fantastische prijzen zijn er voor de mooie schol 2 ge maakt: f 70 tot f 65 per kist. Enkele kistjes wijting deden het al even goed met f 32 tot f 30 per kist. Totaal zijn er aange bracht 300 kisten, waarvan 80 fijnvis, 110 schol, 14 schar, 76 wijting en 10 kabel jauw en gul. Stormrcisje. De loggers en kotters, die Vrijdag binnen kwamen om te mark ten zagen de met veel moeite verkregen vangsten beloond met redelijke opbreng sten. Zo besomde de KW 91 f 6000, de KW 89 f 5110, de KW 107 f 2850 en de KW 34 f 3950. Bofje. De Mary zorgde vandaag voor een welkome verrassing. Hoewel de han del aanvankelijk aannam, dat het schip niet eerder dan Maandag aan de afslag zou komen, is hij toch maar voor vandaag gearriveex-d. De aanvoer bedroeg 150 kis ten schelvis en piepers, 40 wijting, 200 zwarte en blanke koolvis, 100 makreel en 60 diversen. Verder moesten de loggers de markt completeren. In- en uitvoer. Vrijdag kwamen bin nen tot 16 uur: KW 89 34 12 77, IJM 75. Naar zee vertrok de Sir Lancelot. Naar binnen gingen de UK 220 66 70 en 4. Drie voor Maandag. Voor de afslag van Maandag zijn op de thuisreis de ti-awlex-s Johannes Polderman, Haarlem en Bergen. Van deze schepen kwamen nog geen vangstmeldingen door. Nog even volhouden. De trawler „Abraham" had Vi-ijdag een vangst van 700 kisten, namelijk 100 schelvis en pie pers, 300 wijting, 75 koolvis, 45 gul en ka beljauw, 100 makreel en 80 divex-sen. De „Abraham" zou nog enkele dagen door blijven vissen. Het werk gaat verder. Omtrent de Tzonne, die enkele dagen na de Simon de Danser naar de Barendszzee is vertrok ken, kwam tot heden nog geen thuisvaart melding binnen. Mede door het oponthoud in Hai'stad kan worden aangenomen dat ditmaal de gebruikelijke reisduur van drie weken zal worden overschreden. Nieuwe motor. De motoxiogger Gi-ietje KW 20, welke na het beëindigen van de haringvisserij naar Katwijk vertrok, is in IJmuiden tex-uggekeerd met aan dek een nieuw dekhuis met brug. Een en ander is vervaardigd door de firma gebr. Zwitser in Katwijk. De fix-ma G. Hoek Zonen zal het schip nu onderhanden nemen, het dek huis plaatsen en de 100 pk motor ver-van- gen door een Stork Diesel motor van 240 pk.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10