Zwalkende zeekroeg" rond 1875 trefpunt van dorstige vissers De Israëliet „Shulamith is van Fransen bloede 1 Kennemer Lantaarn Na het gelag bombardeerden de klanten elkaar met „vloten" Old Clothes New En nu is hij achter het ijzeren gordijn verdwenen als „Kassiopéa" Goed Autorijden D 7 ONDEUGDEN OP DE NOORDZEE Reddingboot voor 99 personen Agenda voor Velsen „Boekhouding" kampioen van Hoogoven-competitie REVUE VAN DE ZUÏDZIJ Matroos van de Gorredijk" overleden Kijk Uit'seerste schaakteam. koestert kampioensaspiraties Zuinigheid, die de wijsheid bedriegt Jump I speelde zich naar het kampioenschap ZATERDAG 12 JANUARI 1952 99 Het is niets nieuws, dat het Nederlandse volk halverwege de vorige eeuw in handel en wandel een enigszins andere weg volgde dan tegenwoordig. Zo'n honderd jaar geleden leefde een grote categorie der burgerij van aardappelen en jenever. De oorzaak? Ten eerste waren deze producten goedkope „voedingsmiddelen", waar men zich redelijk gezond bij voelde, ten tweede had een deel der mensheid toentertijd tè weinig vrije tijd en tè geringe inkomsten om zich edeler geneugten te kunnen permitteren. „Drinken" was in die dagen nog geen volkszonde. Als de vrouwen van wat minder aanzien 's middags de hoofden bij elkaar staken voor een babbeltje werden er gewoonlijk geen precieuse kopjes thee geschonken, maar grote „bellen oude klare". Op vissersschepen was de „borrel" een dei- onmisbaarste en voornaamste victualiën, die de mannen op de zeebenen moest houden althans dat dachten ze. Rond 1870 kwamen de eerste zeilloggers in de vaart, die inplaats van vér Noordelijk, zoals de „hoekers", „om de Zuid" en dus aanmerkelijk dichter bij huis op de haringjacht gingen. Het zeebanket kwam volgens de maatstaven in die tijd bij bergen aan de Vlaardingse en Maassluise afslagen. De tapkast lokte Het gouden tijdperk voor de Hollandse vissers was aangebroken. Bovendien bleek, dat de Nederlandse handelsgeest ook toen een glorie vertoonde, die de schrik joeg in de kringen van buitenlandse concurrenten. „Hé", moeten verscheidene handige Schiedamse jeneverstokers gedacht heb ben „hier valt wat te verdienen!" Zij laad den enkele zeilkotters en kleine loggers met jenever, sigaren en tabak en zonden die naar de visgronden waar een interna tionale vloot deze „zwalkende zeekroegen" zoals zij alras genoemd werden met luid gejuich begroette. Bij mooi weer was de jajemschuiteen trefpunt gelijk een cafeetje-op-de-hoek in een volksbuurt. De dorstige vissers roeiden in rappe vlekjes naar de lokkende tap kast. De heer Den Breems schetste de hierop volgende tafrelen kort en duidelijk: „Er werd ontzagwekkend gedronken door het internationaal ploegje ruige zeebonken. Want niet alleen Vlaardingse en Maassluise stuurlui en matrozen lustten hun oorlam, ook Engelse en Franse vissers zouden voor geen geld spuwen in „Schiedam's Roem". Meestentijds eindigde de vrolijke en luid ruchtige samenkomst in een opzienbarende ruzie, die uitliep op hete vechtpartijen tus sen de naties onderling. Waren de kroeg- vaarders terug aan boord van hun eigen schip dan werden de meningsverschillen tussen de schepelingen niet zelden voort gezet en bekrachtigd met een bombarde ment van oude „vloten" grote recht hoekige kurken, waar de vleet op dreef. Deze koene zee-oorlogjes waren uiter aard niet bevorderlijk voor een intensieve haringvisserij De Noordzee „drooggelegd" In 1887 werd de „jajemschuit" oii«er- werp van een internationale conferentie in Den Haag. Op grond van de besluiten kwam in de betreffende landen, uitgezon derd Frankrijk, een wet tot stand, waarbij de verkoop van sterke drank op de Noord zee buiten de territoriale wateren gewoon eventjes verboden werd. In onze Tweede Kamer verzette de af gevaardigde van Schiedam zich echter heftiglijk tegen deze wet, omdat naar hij met tranen in de stem verzekerd moet hebben de jeneverhandel op de vis gronden belangrijk genoeg was om vier a vijf branderijen in Schiedam aan het werk te houden. Dat was dan maar boud gezegd. De Schiedamse stokers hebben evenwel nog tot 1894 de tijd gehad om ongehinderd hun bankrekening met deze bron van in komsten te spekken. Frankrijk was hier de oorzaak van, want tussen de visserssche pen op de Noordzee voeren namelijk ook Franse „bistrots" waar de „vissers" het zout van de maatjes met de vloeibare zon neschijn van de wijn uit de hese kelen kon den spoelen. De wet was door Frankrijk immers niet aangenomen „Fortuinlijke" smokkelarij Na 1894 behoefden de vissers zich nog niet direct over een „leren tong" te bekla gen, want nu vertrok een aantal smokkel- kotters uit Schiedam. Deze scheepjes gin gen in naam degelijk ter visserij, maar tussen de collega's op zee werd de listig verborgen lading spiritualiën naar boven getorst. Dezer dagen is een proef genomen met een model van de reddingboten voor het nieuwe passagiersschip van de Zweden- Amerikalijn, dat te Vlissingen in aanbouw is. Dit schip wordt voorzien van acht met de hand voortbewogen schroefreddingboten voor 99 personen, vier motorsloepen voor passagiers, twee motorreddingboten met radiotelegrafie-uitrusting en twee boten voor gebruik in noodgevallen. De maat schappij De Schelde heeft in haar licht- metaalfabriek te Dordrecht op ware groot te een model van een lichtmetalen redding boot gebouwd, die, naar uit een proef bleek, ruimschoots plaats biedt aan het bereken de aantal van 99 personen. ADVERTENTIE reinigt uw kleding Chemische reiniging Koningsplein 8 - IJmuiden - Tel. 4886 ZATERDAG 12 JANUARI Thalia, 19 en 21,15 uur: „Vrouwen zonder naam". Rex, 20 uur: „De man die mij gegeven werd". ZONDAG 13 JANUARI Thalia, 15 uur: „Het boek der wildernis", 19 en 21,15 uur: „Vrouwen zonder naam". Rex, 15 en 20 uur: „De man die mij ge geven werd". MAANDAG 14 JANUARI Raadhuis, van 10 tot 12 uur: spreekuur Burgemeester. Nutsbibliotheekvan 10 tot 21,30 uur ge opend. Thalia, 20 uur: „Onder zwarte vlag". Rex, 20 uur: „De man die mij gegeven Werd". Deze activiteiten hebben de „Iepen" on der de Schiedammers een fortuin in de schoot gegooid. Lang heeft deze onderkrui perij niet geduurd, want vlak voor de thuishaven patrouilleerde de „Argus" een buitengemeen terechte naam voor dit scheepje van de douane. Door de ver scherpte controle op de uitgaande boten verdween deze smokkelarij langzaam maar zeker. Hiermee ging tevens een brokje be denkelijke romantiek verloren. Het glaasje-zonder-voetje heeft echter op zee zijn functie behouden. In eer en deugd. In het sportpaviljoen „Watervliet" is Vrij dagavond de voorlaatste ronde gespeeld van de bridgecompetitie, uitgeschreven door de afdeling bedrijfsontspanning van de Hoog ovens. Het team van de boekhouding, bestaande uit de heren Wigmanv.d. Wees en Zand bergenRoozenburg legde alvast beslag op de eerste prijs, aangezien de nummers twee op de ranglijst, de heer en mevrouw Van Aalst en de heer en mevrouw Zwaneveld, hen niet meer kunnen inhalen. De uitslagen luiden: Singer BoysBreesaap 24—59 m.p. MekogSparta 4442 m.p. Musketiers—Boek houding 40—58 m.p. De periode, waarin de haringvisserij langzaamaan de kinderschoenen ont groeide (en sommige dames nog geen thee maar gewoon jeneverkransjes hielden), baarde een schat van ro mantiek, die eensdeels nu reeds lang begraven is en aan de andere kant toch in de visserij voortleeft. Er zijn op het ogenblik nog maar weinig lieden, die kunnen verhalen van de eerste zeer lucratieve levensjaren der Hollandse loggervisserij. Een van hen is een ge- pensionneerd ambtenaar van het Cen traal Bureau voor de Statistiek in Den Iiaag, de heer M. den Breems, de ach terkleinzoon van een reder, die de be langrijke opbloei van Vlaardingens vis sershaven heeft mogen meemaken. De documenten en overleveringen zijn van vader op zoon gegaan, waardoor de nu 64-jarige grijzende Vlaardinger een vrij nauwkeurig beeld kan geven van het geen thans interessante historie is. Hierbij het verhaal van de „jajemschui- ten" excuseer het woord maar zo heetten de varende drankwinkels aan het eind van de vorige eeuw. Oudercommissie gekozen voor nieuwe school Vele ouders van de leerlingen, die op 21 Januari voor de eerste maal de nieuwe openbare lagere school aan de Van Die penstraat en Stratingplantsoen zullen bin nen gaan, waren Vrijdag in de fraaie gym nastiekzaal bijeen voor de eerste ouder avond, waaronder meer het schoolhoofd, de heer P. Bosua zich heeft voorgesteld. Er wordt begonnen met nog geen hon derd leerlingen, doch getracht zal worden dit aantal nog vóór 1 Februari op te voe ren tot 120, opdat een vierde leerkracht mogelijk wordt. De vijfde en zesde klasse blijven nu nog gehandhaafd in de ir. Krij- gerschool. Tenslotte zijn vijf leden voor de Ouder commissie gekozen: de heren W. van Gin- kel, J. Suyk en D. Smit en de dames 01- clenburger-Buur en Wegman-Retel. Snelle hulp was tevergeefs tt De 54-jarige Markense matroos van de IJmuidense logger „Gorredijk" (IJM 75), die gistermiddag op een afstand van twee uur stomen van de thuishaven ter hoogte van Noordwijk in een ziedende zee door een slag van de giek overboord sloeg en door zijn makkers even later aan dek kon worden gehesen, is aan de gevolgen van dit ongeluk overleden. Het is de 54-jarige gehuwde matroos Dirk Zondervan, vader van vijf kinderen. Alles is zoals wij in onze vorige editie al meldden gistermiddag nog in het werk gesteld, om de ongelukkige te helpen: tegen twaalven voer de reddingboot „Prins Hen drik" tussen de pieren van IJmuiden uit met een zuurstofapparaat aan boord, daar schipper Bert van Duyn radiotelefonisch dringend om medische assistentie had ver zocht met het oog op de précaire toestand van de drenkeling. Toen de Gorredijk al tussen de pieren was, is er nog een dokter aan boord gezet de zee buitengaats was te ruw om dat daar te doen maar het mocht niet meer baten: de matroos is over leden terwijl dokter De Vries nog aan boord was. De zoon van Zondervan voer eveneens op de „Gorredijk". Het stoffelijk overschot van de matroos is naar het lijkenhuisje bij het politiebureau overgebracht. IJmuiden was royaal in 1951 In het afgelopen jaar werd bij de Rijks postspaarbank te IJmuiden ingelegd: 1.096.348,12 en teruggevorderd: 1.470.819,79. NA DE DUITSE TRAWLER, die een paar weken geleden op deze plaats is bespro ken, is er voor vandaag een Franse stoomtrawler opgezocht. Frankrijk bouwde vlak na de eerste wereldoorlog al grote trawler's in vergelijking met Engeland en Duitsland althans. Frankrijk ligt nu eenmaal verder van de Noordelijke visgronden dan de andere West-Europese landen, die aan de visvangst deelnemen. Daarbij komt nog dat de Fransen met hun grote schepen de bij New Foundland gelegen visgronden opzoeken evenals de Portugezen en de Spanjaarden. De Senateur Duhamel (F. 631) die hierbij afgebeeld is, was een specifieke Franse stoomtrawler van groot formaat en eigenaardig is het dat Frankrijk dit schip niet zelf bouwde, maar dat aan de Schotten heeft overgelaten. 1-Iet was namelijk Hall, Russell Co. Ltd. in Aberdeen die het schip in 1927 op leverde aan de Société Anonyme Les Pêcheries de Fécamp. De bruto inhoud van de „Duhamel" bedroeg 913 ton en netto 361 ton, de lengte tussen de loodlijnen was 58,59, de breedte 8,48 en de holte 4,91 m. De werf in Aberdeen was een oude relatie van de Franse maatschappij. In 1920 was immers de „Simon Duhamel" daar al gebouwd, een schip van 585 ton bij een lengte van 52,04. breedte 8,23 en een holte van 4,27 m en ditzelfde schip kunnen we momenteel in de Vissershaven aan treffen, hoewel er heel veel aan vooraf gegaan is. Les Pêcheries de Fécamp deed het schip op een goeie of misschien kwade dag over aan Soc. Gravelinouse de Pêche te Boulogne. De naam Simon Duhamel verdween daardoor van het toneel en van die tijd af was het de „Capitaine Armand". Ging de Senateur Duhamel in de tweede wereldoorlog verloren, de vroegere „Si mon", zij het dan onder een andere naam, bleef behouden, doch vijf jaar na staking der vijandelijkheden, ging de trawler Frankrijk verlaten. Het vaartuig ging thuisbehoren in Tel Aviv. De Diepzee Vis serij Mij. Zrah had het aangekocht, het de naam Shulamith (TA. 17) gegeven en na aanvankelijk vanuit Oostende beheerd te zijn zagen we deze trawler in 1951 menig maal in IJmuiden. Inmiddels heeft men het schip wederom een andere nationaliteit ge geven. Eerst dus Frankrijk, daarna Irsael komt dit ruim 30 jaar oude schip thans on der Poolse vlag en natuurlijk heeft de gebruikelijke naamsverandering weer plaats gehad: „Kassiopéa" is er nog niet zo lang geleden opgeschilderd. Nieuwbouw Nadat de S.A. Les Pêcheries de Fécamp de Simon Duhamel had verkocht en de Senateur Duhamel nieuw in de vaart had gebracht breidde zij haar vloot geleide lijk uit. De in 1926 gebouwde Lucien Fom- taine, een schip van 1018 ton werd aange- kocsht en verdoopt in Cap-Fagnet. In 1929 werd weer een nieuwgebouwd schip in dienst gesteld, de Joseph Duhamel. het jaar daarop kwam de Simon Duhamel II de vloot versterken. Vijf jaar later werd de „Viking" als grootste schip der rederij, namelijk 1150 ton, in dienst gesteld, ook weer een product van de werf in Aberdeen. Maar toen in 1945 de balans kon worden opgemaakt hadden de vijf oorlogsjaren hun sporen wel achtergelaten. De rederij, die voordat de oorlog uitbrak de beschikking had over vijf flinke schepen van ruim 980 ton gemiddeld, moest ervaren, dat er drie in de strijd gebleven waren. Slechts de Cap-Fagnet en de Joseph Duhamel had den het er goed afgebracht, waarmede men dus de visserij kon voortzetten. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). Zusje van de Poolse „Kassiopéa" (ex-Shulamith)de „Senateur Duhamel' Dagelijks openen grossiers- en import firma's hun nieuwe kantoorruimten en magazijnen in het Groothandelsgebouw te Rotterdam, dat tot stand is gekomen in vrijwillige samenwerking van Rotterdamse groothandelaren, van wie bij het bombar dement in 1940 een totaal bebouwd opper vlak van 400.000 m3. aan kantoor- en op slagruimte werd vernietigd. Nog deze zomer zullen meer dan 150 deelnemers aan dit project in het 220 m. lange, 80 m. brede en 33 m. hoge gebouwencomplex, dat een totaal verhuurbaar oppervlak van 100.000 m2. heeft, hun intrek hebben genomen. Het gebouw is een ontwerp van de Rotter damse architecten Van Tijen en Maaskant. Rap ventje De kleine man, die Dinsdag naar het politiebureau op het Tiberiusplein huppelde met een gevonden portemonnaie in z'n rechterknuist geklemd zal niet geweten hebben, hoe dicht de rechtmatige eigenares van deze met liefst 80 gulden en een bril gevulde knip bij een ferme ze nuwinzinking is geweest, toen zij haar verlies luttele mi nuten tevoren had gemerkt. Deze ongeveer negenjarige jon geling wist helemaal nergens van, maar vond alleen maar een beurs, keek niet, dacht niks maar liep linea-recta naar de Tiberijnse hallen, waar hij een pluim van een agent kreeg en tevreden de klapdeur weer uitbuitelde. De verliezeres van de tachtig gulden, die onmiddellijk de toeverlaat van alle bedrukte verliezers opbelde, kreeg dus te horen, dat het jongetje net weg, maar de beurs terecht was. De agent vertelde later, hoe het jongetje argeloos had ge zegd, dat zijn moeder hem al toos voorhield: „wat je vindt moet je terugbrengen". En dat had het jongetje zonder dralen gedaan. Heel gewoon. Heel gewoon, maar bescha mend voor de meneren en me vrouwen, die een gevonden voorwerp als een meevallertje beschouwen en het „vergeten" direct even bij de hoeders der kwijtgeraakte zaken te melden. Ouders, Iet op! Zes Haarlemse mannen van om en de bij de acht jaren stapten in de avondschemering van Woensdag door de Kenne- merlaan, hoopvol opblikkend naar elke auto, die voorbij- stoof. Uit hoofde van zijn bei'oeps- nieuwsgierigheid heeft onder getekende gestopt met de uit nodiging om mee te rijden in de richting van de Spaarne- slad. Nou, graag hè. Dankuwelmeneerenwatteboffie dattemenoumeekennerije. Nou krijgemeteminstenietopons duvelvanmemoeder. Gevraagd, waarom deze jon gelingsvereniging zich op dit vreemde uur liftend door Ken- nemerland bewoog antwoordde de hoofdman, datte ze soches uit Haarlem waren vertrokken naar de IJmuidense duinen, want daar kèje lol hebbe. Nee, ze hadden niets gevon den. Echt niet, voel maar in me zakko, assu me niet gelooft. En als jullie nu eens niet terug hadden kunnen lopen of verdwaald waren in de duinen? Dan waren ze lekker in een bunker gaan maffen. De rooie heeft een jas aan en daar wazze dan onder gekrope. Commentaar is wijders over bodig. In rook Een Beverwijkse dame van de Matersweg kwam deze week snikkende bij de politie ver klaren, dat er driehonderd twintig gulden naar de barre biesjes waren gegaan. De po litie zette de speurdersneus in het geval en snuffelde net zo lang, tot de vierjarige zoon des huizes door de mand viel en argeloos vertelde, dat hij de mooie gekleurde briefjes uit de la in de kolenkit had gedepo neerd, vanwaar ze hoogstwaar schijnlijk via de kachel door de schoorsteen zijn verdwenen. Driehonderdtwintig gulden. Ge wurm De twee jeugdige gebroeders die een paar dagen geleden ijverig in de Zuidelijke dijk van het Noordzeekanaal aan het diep-delven waren en die door geüniformeerde wakers over orde en recht op de vuile vingertjes werden getikt, ble ken geenszins van plan te zijn hun woonplaats onder water te zetten. Al ware het gevaar niet denkbeeldig bij dit man moedig graafwerk met levens grote schoppen in de stugge klei van de waterwering. Maar de IJmuiderstraatweg en de achtergelegen wijken kunnen gerust zijn: het is uit met de ondermijnende arbeid dezer broederschap. En de bres is gedicht. De opzet van de noeste ar beid bleek het zoeken naar pieren ofwel wurmen te zijn, verklaarden de mannen ernstig en enigszins geschrokken te genover de betrappende gen darm. „Niet om mee te vissen, meneer, maar voor onze kie vit." „Voor onze kievit" her haalden de knapen, toen de agent een moment verwonderd opkeek bij het vernemen van deze ongewone drijfveer. „Die hebben we in de Kennemer- laan gevonden en nou had'ie honger en nou gingen we wur men zoeken." Heel simpel en heel logisch. Maar de grote mensen heb ben hun dijken helaas niet ge bouwd om kieviten van kleine jongetjes een wurmendiner te verschaffen (daar zou toch eens iets aan gedaan moeten worden, want waar blijft de maatschappij op die manier alle particulier initiatief wordt met grove voeten getreden), zodat de jongetjes hun schop pen opnamen en ontsteld naar huis gingen om de kievit kond te doen, dat hij het met nood rantsoenen moest stellen. In zijn achterhoofd heeft de politieman het bepaald naar gevonden, hoop ik. In elk ge val. de hongerende kievit is naar Velserbeek verhuisd, waar de pieren niet in dijken maar in de vrije natuur voor komen, zodat er toch nog een gelukkig eind aan het verhaal is. Ook voor de pieren in de dijk. Ondanks alles zijn jullie heerlijke jongens, jongens. Brandende streepjes Hoe riskant het achteloos plaatsen van zogenaamde droogi'ekjes om brandende kachels kan zijn, heeft een zorgzame huisvroxxw in het Santpoortse ervaren: toen zij even van huis was, vatte de drogende pyjamas-broek van heur heer gemaal stiekum vlam en de duplex-bovenbuur rook alx-as, dat het beneden niet pluis was en dat daar een zware pijp gerookt wex'd. De buur sloeg kordaat een ruitje in, wrong zich naar binnen en bluste de voortschrijdende broekebrand. Na vandaag: alle droogi'ekjes veilig-ver van alle brandende kachels. Om te onthouden Om verkeerd bellen van on ze geëerde telefooncliëntele te vooi'komen, woi'de hierbij mee gedeeld. dat het telefoonnum mer 5389 uitsluitend voor re dactiezaken geopend is; dat andere 5437 is bestemd voor advertenties en abonnementen en' alles wat daarmee annex is. Wij vinden het niet zo erg, als er verkeex'd gebeld wordt, maar u kost het allemaal maar extra centjes en extra moeite. Het „avondnummer" 8061 in Santpoort is alléén voor redac tiezaken. Dus niet voor adver tenties en abonnementen. Bats! Een foeterende juffrouw, die de tweeduizend weken nog maar net achter de rug heeft (kan zij eerlijk zeggen) schrijft een schotschrift tegen de lie den, die in de regen met een automobiel rondrijden en dan op hoeken van straten vrolijk door de kuilen van het Velsen- se plaveisel huppelen, welke plassen als gevolg van de op- gemelde regen in aardige mod- deidoadjes zijn veranderd. Alsdan lopen op de aangx-en- zende tx-ottoirs soms aardige juffrouwen ün nylons gestoken tot het dramatisch moment waarop de automobilisten flui tend om de hoek gaan en.... bats!!! Ge kent dat. Dat is soms heviger dan een complete moesson en een vol wassen douche samen en als de auto al kilometers verderop met zijn uitlaat kwispelt, staan die duizend weken verslagen op de trottoirs met haar ny lons naar de maan en haar an ders zo lieve hartjes vol bittex-e gramschap. Automannen: spaar de vrou- ven. mijdt plassen waar deze vrouwen zich nevens ophouden en vooi'kom begrijpelijk ge- foeter. LAMPENIER. Winst tegen „Het Oosten' De afgelopen week is voor de Kijk Uit- tientallen succesvol geweest, zowel het eei'Ste als het tweede wisten de volle winst binnen te halen. Kijk Uit II ondernam Dins dagavond de reis ï.aar Heemstede III en wist daar een 4!44V4 stand te behalen, maar de afgebroken partij staat voor Kijk Uit zeer gunstig, zodat hier alle kans is op een over winning. Plugboer aan het eerste bord kon het niet bolwerken; hij vergiste zich in een combinatie, wat hem op verlies van een stuk kwam te staan. Hillecamp maakte in de opening een blunder, hield echter nog stand, maar bij het afbreken gaf hij zich gewonnen. Scheurkogel stond al spoedig twee stukken voor, zijn tegenstander hield taai vol, maar kon verlies niet voorkomen. Spuls liet zich pardoes mat zetten. Bij Kraaienoord begon echter de victorie; hij verzekerde zich van de goede loper en dat was voldoende om te winnen. Ook Aarsen speelde een goede partij en wjst zijn tegenstander met een fraaie combinatie tot opgeven te dwingen. M. Lan- ser maakte handig gebruik van een onnauw keurigheid van zijn tegenstander in het eindspel, die de keuze had de dame te ver liezen of mat gezet te worden. Hijkoop speel de rustig en gedegen en had bij het afbreken een gewonnen stelling bereikt. Ringers kreeg een eindspel te behandelen, waarin hij een pion meer had, kon echter geen winst ont dekken en nam genoegen met remise. Ver- laak kreeg het hard te vei'duren. de pionnen van zijn tegenstander rukten onweerstaan baar naar voren en beslisten de strijd. Woensdag was Kijk Uit I aan de beurt om de strijd op te nemen tegen Het Oosten II. P Lanser verraste zijn tegenstander met een combinatie, die hij niet vermocht op te los sen en won gemaakkelijk. Gordijn boette bij een algemene ruil van stukken een toren in en bij het afbreken was zijn stand hope loos. De'Haas toonde zich in het eindspel van loper tegen loper en zes pionnen de meer dere en won. Tlendrikse wist :1 spoedig een pion te veroveren, maar in een toreneindspel kwam hij niet verder dan tot remise. Visser kreeg bij gelijke stelling d<_ dame „cadeau", die hij hoffelijk accepteerde. Stals speelde een gedegen partijtje dat bij het afbreken een x-emisestelling opleverde. P. de Boer was best op dreef en zegevierde; Kistemaker stond bij het afbreken in kwaliteit voor; M. Lanser had geen moeite om zijn partij tot een goed einde te brengen, maar Verlaak kon niet op tegen het puike spel van zijn tegenstander en verloor. Eindstand 52 voor Kijk Uit, met drie afgebroken partijen, die minstens 1'4 punt opleveren. Door dit resul taat gaat Kijk Uit I aan de kop van haar afdeling en beginnen er kampioenskansen op te dagen. Maandag spelen het vierde en vijfde tien tal een thuiswedstrijd tegen „De Uil" II uit Hillegom en VAS IV uit Amsterdam. Wie minder eet dan goed is, merkt pas later de schadelijke gevolgen. Maakt U te weinig reclame, dan komt U (later) bedrogen uit Adverteren in dagbladen maakt Uw zaak sterk, ook voor de toekomst. Bedenk, wat dagbladreclame vermag Dit blad brengt de naam er IN! Dinsdagavond heeft de bridgeclub Jump I een wedstrijd gespeeld tegen Kennemers I uit Santpoort en won deze na felle strijd met klein verschil. Door deze overwinning is Jump I kampioen van baar afdeling ge worden. Dit heugelijk feit werd Woensdagavond in hotel „Kennemei'hof" door de voorzitter bekend gemaakt, waarbij hij een stoffelijk blijk van waardering aan het quartet Jonker Wittebrood en KuiperMains overhan digde. Woensdagavond hebben drie teams een wedstrijd gespeeld. De uitslagen luiden: Jump II verliest van bridgeclub „1951" I met 5728 m.p.; Jump II wint van Sans Atout IX met 43—33 m.p.: Jump IV verliest van „1951" III met 6239 m.p. Tevens werd door de overige leden een „Howell" gespeeld. Hiexwan luiden de uitslagen: 1. Kuiper Mains 5214 p.; 2. Jonker—Wittebrood 48V4 p.; 3. en 4. HeynenWonink 3514 p.; 3. en 4. Mw. van DokLaman 35'4 p.; 5. dames Olden burgRolloos 34 p.; 6. Van der BurgKra mer 33 p.: 7. en 8. Mw. de Haas—Koudijs 30 p.; 7. en 8. dames Brouwer—Konz 30 p.; 9. De HaasKonz 25 p. ADVERTENTIE DUYN's AUTORIJSCHOOL Kalverstraat 20 - IJmuiden-Oost - Tel. 4806 EEöAfYKCr PLOTSELING IS ER een ontwikkeling in de Belgische affaire gekomen die door de Zuidelijke vakbroeders vermoede lijk wel met het praedicaat „dramatisch" getooid zal worden. Nadat eerst een Vem- mer al een achterdeurtje had opengedrukt in Oostende en met succes een haringvoor- raadje in de koopvaardijhaven had gelost daartoe vermomd als vrachtschip zijn er Vx-ijdag drie Nederlanders binnen gekomen, die hun stormvangsten aan de wal zetten. Duizend kisten van drie sche pen, duizend kisten, die met geen moge lijkheid naar IJmuiden of Scheveningen te krijgen waren omdat het dan allemaal „stank" was geworden, nog afgezien van de kosten. Deze gebeurtenissen zijn olie op het vuurtje in Zuidelijke visserijkringen om de Nederlandse visimpox't de voet verder dwars te zetten en de Benelux in dit spe ciale opzicht nog een poosje langer op te houden. Wij willen niet bewex-en, dat de motie ven van de Belgen zo onbegrijpelijk zijn, want hun angst voor een vrijgegeven im port uit Nederland is wel degelijk op enige aanwijsbare gronden gebaseerd, maar het ophangen van de hele zaak aan dit „inci dent" gaat toch wel wat ver. Er zit nu iets anders achter, iets, dat wellicht een oplossing kan forceren. Nu de affaix-e door deze „blokkadebreuk", die eigenlijk niets meer dan een noodsprong is, weer in de belangstelling ook van de regeringsautox-iteiten is getrokken, is de kans niet uitgesloten, dat beide partijen op het hoogste niveau weer gaan praten, om er eindelijk eens „uit" te komen. E EENHEID van het IJmuidense visse rijbedrijf is een kostbaar goed, dat niet genoeg beschermd kan worden. Die eenheid is nog verre van ideaal, dat kan zelfs een leek zien, als hij de Zuidzij langs wandelt. Toch is het de vraag, of de Belgen in dit opzicht verder zijn op dit pad dan wij de volkomen doorki'uising van de opvang- regeling door één bepaalde reder heeft ginds vele en grote brokken gemaakt en de gezamenlijke opvangerij was haast niet meer staande te houden, toen een der grootmachten er rustig „onderdoor kroop". IJmuiden heeft dat gelukkig niet ge kend, al zijn er momenten geweest, waarop de groothandelaar-reder zijn beide belan gen moest laten gelden en een partij koos, die niet die van de Zuidzij was. Is deze kracht van IJmuiden ondanks alles en wel degelijk een kracht wel licht een der vele oorzaken van de be nauwdheden rond Oostendes vismijn?

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9