Wysjinski oppert nieuw voorstel ter overmeestering van de atoombom Toestand bij het Suez-kanaal wordt steeds ernstiger Weerbericht Washington Noordelijke positie in Korea verbeterd Russische verrassing in de politieke commissie Prof. Van Houtte nu formateur Beleefdheidsverdrag Het woord is aan Laatste eer voor maarschalk Delattre Perzië eist sluiting Britse consulaten Hevige aanval door Egyptische commando's op Britse troepen Generaal Mark Clark niet naar de Paus Dr. Drees te New York aangekomen Churchill in Canada Stap terug ten aanzien van controlestelsel De Belgische crisis Televisie verhevigt de koude oorlog JapanFormosa-China Compromis over finan ciering van het Europese leger? Perscontrole in de V.S. Veertien personen ziek na het eten van leverworst Dertig koeien omgekomen bij boerderijbrand Bouw van crematorium in Dieren Dorpen overstroomd 66e JAARGANG No 158 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47,Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.9S, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 14 JANUARI 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie O P R E CH T E H A AR L E W SCH E'' CO D R A ITT 296e JAARGANG No 11 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ENGELANDS GROTE MAN. Winston Churchill, is naar Washington getogen met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, en verscheidene technische adviseurs. Over die reis is al maanden te voren geschreven en betoogd. Dat is eigen lijk te zwak uitgedrukt. Er is in Engeland een geduchte ophef van gemaakt. Menig een heeft eruit kunnen afleiden dat, zoals dat in vroeger tijden ook is geschied, de twee grote machten van het Westen zich op voet van gelijkheid zijn gaan beramen op uitwegen uit de vele impasses van deze tijd en in vereende wijsheid die uitwegen geen vinden. Misschien zal menigeen er bij gedacht hebben dat tenslotte Churchill een groot man is, een man van zo verba zingwekkende vitaliteit en zo onversaagde moed als de wereld er zelden een gekend heeft en dat voor de na-oorlogse president Truman, die nimmer de leiding gehad heeft in zulke crises als hij gekend heeft, heel wat van hem te leren zou zijn. Maar nadat de beide belangrijke mannen langdurig beraadslaagd hebben is Donder dag een communiqué verschenen, dat niet veel meer dan vaagheden inhoudt en dat kennelijk is aangevuld met punten, waar over Engelsen en Amerikanen al vroeger onderhandeld hadden en het in hoofdzaak eens waren geworden. Aangevuld, om het niet al te leeg te doen schijnen. Dit com muniqué heeft in Engeland dan ook zeer teleurstellend effect gehad. De Times heeft er ironische opmerkingen over gemaakt, de Conservatieven zijn ontnuchterd, de La- bour-oppositie uit zich in bewoordingen, die aan de Duitse term Schadenfreude doen denken en haar orgaan, de Daily Herald, merkt op dat Churchill's aanhangers nu al leen nog kunnen hopen op de indruk, die zijn aanstaand optreden in een vergadering van het Congres zou kunnen maken. Chur chill is inmiddels naar Canada vertrokken; spoedig zal hij naar Washington terugkeren. Misschien is, na te grote verwachtingen, de teleurstelling ook wat te sterk uitge drukt. Achter de vaagheden van een com muniqué kan zich altijd iets verbergen, dat nog in staat van groei verkeert en bij een volgende ontmoeting der staatslieden ver der gerijpt zou kunnen zijn. Die mogelijk heid niet uitsluitend kan men overigens, het communiqué herlezend, en zich zijn voorgangers in overeenkomstige omstan digheden herinnerend, moeilijk ontkennen dat het zich in zijn vaagheid wel bijzonder onderscheidt. Het ziet er niet hoopvol uit. En daarbij is het goed te beseffen, dat te Washington geen sprake is geweest van een onderhandeling van twee grote machten op voet van gelijkheid. Want Amerika trekt in ieder opzicht aan het langste eind. Een En gels onafhankelijk blad heeft onlangs in onomwonden termen gezegd, dat Churchill uit een tweederangs-positie poogt een lei- leidende positie in de wereldpolitiek te be reiken en dat zijn grootheid veeleer ligt in zijn vitaliteit en durf dan in zijn politiek inzicht. Nog altijd blijft de vraag, of hij buiten een acute crisis, buiten een oorlog, een groot leider is. Voor het eerst verkeert hij nu sinds enige maanden in de positie waarin hij dat zou moeten bewijzen. Tevoren is hij alleen in oorlogstijd, in de periode 19401945. premier geweest en als leider van de oppositie heeft hij zich daarna geenszins onderscheiden. Het doet altijd wat kwalijk aan als men afbreuk poogt te doen aan de reputatie van een erkend grote persoonlijkheid. Anderzijds heeft ook zulk een man zijn beperkingen en het blad in kwestie, The Observer, is allerminst in be wondering voor Churchill's grote eigen schappen tekortgeschoten. Hij verkeert tegenover Amerika in een veel zwakkere positie en hij heeft hulp nodig: financiële bijstand en hulp in het Verre Oosten. Hij heeft evenals zijn voor gangers van Labour, maar eigenlijk in nog scherper vorm, medewerking aan de vor ming van een Europese Unie en ook deel neming in het Plan-Schuman en het Plan- Pleven (het Europese leger) geweigerd. De Amerikanen hebben ontwikkeling in deze richtingen juist steeds voorgestaan en op verwezenlijking gehoopt. Engeland heeft haar belemmerd, in wezen verhinderd. De stemming in Washington tegenover het maar voortruziënde, negativistische Europa is in de laatste tijd merkbaar strakker, nor ser, grimmiger geworden. Tegenover Euro pa met inbegrip van Engeland. De hui dige crisis in Frankrijk, als zij Churchill ertoe mocht brengen te zeggen dat men met een zo wankel bewind moeilijk kan samen werken, zal de Amerikanen allicht tot de opmerking nopen dat achteruitgang van zaken in de Europese landen juist bewijst, dat zij zich moeten verenigen om nieuwe kracht te kunnen verwerven. Dit soort be zwaren kan men niet overwinnen met een welsprekend betoog, het V-teken en de herinnering aan een strijd, die bijna zeven jaar geleden is geëindigd. Het Heden eist zijn V-teken. R. P. (Reuter). Generaal James van Fleet, de bevelhebber van het achtste Ameri kaanse leger in Korea, heeft Zondag ver klaard dat de Noordelijke legers in Korea thans over een grotere artilleristische vuurkracht beschikken, dan die der ver bondenen. „De geallieerde luchtmacht kan de bevoorrading der Noordelijke front troepen niet geheel verhinderen. De Noor delijke eenheden hebben hun stellingen verbeterd. Volgens berichten van de in lichtingendienst zijn hun fronteenheden thans op volle sterkte", zeide hij. In een commentaar op de wapenstil standsbesprekingen te Panmoendjom zeide Van Fleet: „Ik ben van mening, dat de Noordelijken vrede wensen. Zij hebben op harde wijze geleerd dat zij niet in staat zijn een oorlog te velde te winnen. Doch de vredesbesprekingen op zichzelf hebben een teleurstellend verloop gehad". Aan het Westelijk front van Korea is het gisteren tot hevige gevechten gekomen. De Noordelijken hebben een zware infanterie- aanval van de verbondenen afgeslagen. De laatsten deden een poging om twee heu veltoppen, die zij hadden verloren, te her winnen. De onderhandelaars in Panmoendjom kwamen gisteren weer geen stap vooruit. Vandaag trouwens evenmin. PARIJS, (Reuter) In (le politieke commissie van de UNO heeft de Russische afgevaardigde Wysjinski Zaterdag voorge steld dat zou worden besloten tot een ver bod van atoomwapens zodra er een inter nationaal controlesysteem bestaat, door middel waarvan op de handhaving van het verbod kan worden toegezien. Dit is een afwijking van de vroegere Russische eis dat eerst de atoombom wordt verboden en on middellijk daarna een controlestelsel in het leven wordt geroepen. Bij het indienen van zijn nieuwe voor stel zeide Wysjinski, dat het diende om enige meningsverschillen tussen Oost en West uit de weg te ruimen. Andere belangrijke punten in de nieuwe Russische ontwerp-resolutie zijn: Aan leden van de UNO moet worden ver boden deel te nemen aan het Atlantisch blok en oorlogsbases te hebben op buiten lands grondgebied. De oorlog op Korea moet onmiddellijk eindigen, de strijdkrachten moeten binnen tien dagen van de 38ste Breedtegraad wor den teruggetrokken en alle buitenlandse troepen moeten Korea binnen drie maan den verlaten. De ontwapeningscommissie zal niet later dan 1 Juni een ontwerp-conventie op stellen betreffende het verbod van atoom wapens de vernietiging van bestaande voorraden dezer wapens en de instelling van een strikte internationale controle. 1-Iet voorstel behelst ook: Vermindering met een derde van bewapening der „grote vijf" binnen een jaar. Een maand nadat de atoomwapens zijn verboden en de bewapening van de grote vijf met een derde is verminderd, moeten alle staten zich onderwerpen aan een wa pen telling. Verder wordt de instelling van een inter nationaal orgaan voor toezicht op het atoomwapenverbod, de vermindering der bewapening en de wapen tel ling gevraagd. Het bedoelde internationale orgaan zal het recht hebben op elk gewenst ogenblik een inspectie te houden, maar het zal zich niet mogen mengen in de binnenlandse aange legenheden van staten. Een wereldconferentie moet worden bij eengeroepen, niet later dan 15 Juli. ter be spreking van de vermindering van wapens en strijdkrachten en het verbod van atoom wapens. De grote vijf dienen met elkaar een vredespact te sluiten en andere staten uit te nodigen daaraan deel te nemen, Concessie (Reuter). In de resolutie wordt dus verzocht het verbod op atoomwapens en het instellen van een internationale controle gelijktijdig van kracht te laten worden. Dit betekent een belangrijke Russische con cessie. De Amerikaanse afgevaardigde Ernest Gross zeide, dat zijn delegatie, wanneer zij de resolutie onder ogen krijgt, niet de gehele nacht wakker zal blijven van het lachen. Gross zag in Wysjinski's woorden echter weinig tekenen van vooruitgang. Zijn delegatie zou zich verzetten tegen elke poging, opnieuw kwesties aan de orde te brengen, waarover de commissie in haar huidige zitting reeds een besluit had ge nomen. Doch elke bij nadere bestudering der resolutie te ontdekken vooruitgang zou toegejuicht worden. Wat Wysjinski over Korea had gezegd kwam volgens Gross (Van onze correspondent in Brussel) Koning Boudewijn heeft Zaterdagavond prof. Jean van Houtte, de minister van Financiën in het aftredende kabinet, tot formateur van de nieuwe regering be noemd. Politieke waarnemers zeiden, dat de heer Eyskens, die als vermoedelijke op volger van minister-president Pholien werd genoemd, het aanbod om een regering te vormen had afgewezen, omdat bijna on middellijk in conservatieve kringen en in sommige vlaamse kringen, die hem zijn houding in de koningskwestie niet verge ven, een campagne tegen zijn persoon zou zijn begonnen. Zondag begon Van Houtte onmiddellijk met zijn politieke raadplegingen. Het mag als vaststaand worden beschouwd, dat hij spoedig zal klaar komen met zijn nieuwe ploeg en een nieuw programma, maar dat het nieuwe kabinet niet voor Dinsdag a.s. in het parlement zal verschijnen. Indien men het program van de nieuwe homo geen-Katholieke regering, waaraan gedu rende deze week zal worden gedokterd, wil samenvatten, kan misschien worden ge zegd. dat het gematigd links zal zijn. Met andere woorden, opneming in het kabinet van de ex-premiers Duvieusart en Eyskens, die om hun anti-koningsgezinde houding 17 maanden werden verbannen, betekent, dat de politiek van de nieuwe regering meer rekening zal houden met de reacties van de socialistische oppositie. Als minister van Financiën was Van Houtte een openbaring. Met name slaagde hij er in om de zo weerbarstige en tot ont duiking van belasting steeds bereid gevon den Belgen bij vooruitbetaling hun belas tingen te doen storten. Inderdaad is het door Van Houtte ingestelde systeem een groot succes geweest. De vrije beroepen, handelaren en industriëlen genieten op basis van deze methode 20 percent reductie op hun definitief belastingbiljet, dat pas een jaar later komt. Het systeem heeft in 1951 meer dan 6 milliard francs voor de schatkist opgeleverd. neer op een verzoek aan de commissie, te rug te komen van haar besluit, de bespre king van de Koreaanse kwestie uit te stel len. De Engelse afgevaardigde Selwyn Lloyd opperde, dat Wysjinski zijn ontwapenings voorstellen en het voorstel tot duurzame controle zou voorleggen aan de ontwape ningscommissie, die de algemene vergade ring Vrijdag heeft ingesteld, en herhaalde de Britse belofte, elk voorstel te zullen bestuderen, dat de Sovjet-Unie te goeder trouw indient. De vergadering werd daarop verdaagd tot heden. Algemene Vergadering De Algemene Vergadering van de UNO heeft Zaterdag haar definitieve goedkeu ring gehecht aan een door het Westen ge steund plan dat ten doel heeft aan een toe komstige aggressie, waar ook ter wereld, het hoofd te bieden. De resolutie, ingediend door de Verenig de Staten, Engeland, Frankrijk en acht andere landen, werd aangenomen met 51 tegen 5 stemmen, bij drie onthoudingen. Zij was tevoren reeds in de politieke com missie aangenomen. De resolutie verzoekt de leden van de UNO speciaal geoefende en uitgeruste een heden beschikbaar te stellen voor gebruik door de wereldorganisatie en een raad van militaire deskundigen op te richten om behulpzaam te zijn bij het opleiden, orga niseren en uitrusten van het „schaduwle- ger". Een in de politieke commissie door amen dementen van Arabische en Westelijke landen drastisch gewijzigd Russisch voor stel tot een bijeenkomst van de Veilig heidsraad om te spreken over een ver mindering van de spanning in de wereld wapneer de raad de tijd voor zulk een bijeenkomst rijp achtte, werd aangenomen met 57 tegen nul stemmen, bij twee ont houdingen. Tweelmaal onderbrak Wysjinski Zater dag zijn rede in de politieke commissie om te protesteren tegen de schijnwer pers van de televisietoestellen. „Ik kan niet behoorlijk denken of spreken, wan neer mijn ogen door deze lichten worden verblind. Wij zijn geen filmspelers", aldus Wysjinski. „Ik ben er van over tuigd, dat de verhouding tot de andere delegaties zal verbeteren, wanneer wij in de vergaderzaal niet van die lichten le lijden hebben". De voorzitter zorgde er voor, dat de televisietoestellen werden uitgeschakeld. Na ruim twaalf jaar distributie is vandaag tenslotte het laatste gerantsoeneerde artikel de koffie „van de bon" gegaan. Reeds Zaterdag begon de wedren op de kruide nierswinkels en een Haagse winkelier had, om alle kofjieklanten snel te kunnen bedienen, voor zijn zaak een openlucht-ver koop georganiseerd die niet over gebrek aan belangstelling te klagen had. TOKIO, 12 Januari (A.F.P.) In gezaghebbende Japanse kringen is verklaard, dat de Japanse regering bin nenkort besprekingen zal beginnen met de regering van generaal Tsjang Kai Tsjek over een „beleefdheidsverdrag". Men wijst er op ,dat er geen sprake zal kunnen zijn van een vredesverdrag tussen Japan en nationalistisch China, voordat de betrekkingen tussen Japan en China ge normaliseerd zijn. Japan zou gaarne met de regering van Tsjang Kai Tsjek diplo matieke betrekkingen opnemen, doch op voorwaarde dat die regering als plaatse lijke regering van Formosa zal worden be schouwd. De kwestie van China zou hangende blijven. PARIJS. (Reuter) Volgens Franse kringen hebben de experts voor de finan ciering van het Europees leger te Parijs een compromis bereikt. Het zou op de volgende punten geba seerd zijn: De zes ministers van Financiën of Defen sie zullen beslissen over de financiële bij drage van ieder land (West-Duitsland, Frankrijk, Italië en de landen van de Be nelux). De parlementen van de landen zullen niet meer stemmen over een natio nale begroting van Defensie doch over de bijdrage tot een gemeenschappelijke de fensie. Indien een parlement de bijdrage niet goedkeurt zou in bepaalde gevallen de begroting van het vorige jaar voor het nieuwe jaar van kracht kunnen blijven. De ministers van Buitenlandse Zaken der zes mogendheden zullen aan het einde van deze maand in Parijs vergaderen, teneinde definitieve besluiten over de aanbeve lingen der deskundigen te nemen. De kwes tie van de financiering van het Europees leger is een van de belangrijkste struikel blokken bij de oprichting van genoemd leger. P. C. Brederode: De gave tot genieten wordt veel te weinig ontwikkeld. PARIJS, (United Press). Duizenden Fransen hebben Zondag gedefileerd langs het stoffelijk overschot van maarschalk De lattre de Tassigny, dat opgebaard is in de Dóme des Invalides, waar zich het graf van Napoleon bevindt. Bij kaarslicht trok een zwijgende stoet langs de baar in het mid den van het gebouw. Uit alle delen van de wereld blijven be wijzen van deelneming naar de Franse hoofdstad toestromen. De Nederlandse ambassadeur te Parijs, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, heeft namens de Nederlandse regering een condoleance-bezoek gebracht aan de weduwe van generaal Delattre de Tassigny. Tot na de begrafenis op Woensdag zul len van alle openbare gebouwen in Parijs de vlaggen halfstok waaien. De Franse minister voor verbonden sta ten, Jean Letourneau, zal met een bood schap van president Auriol voor de hoof den van de verbonden staten naar Indo china reizen. In deze boodschap wordt de staatshoofden verzekerd, dat Delattres werk „zonder enige onderbreking" zal worden voortgezet. LONDEN (Reuter). De Perzische re gering heeft Engeland verzocht, de negen Britse consulaten in Perzië 21 Januari te sluiten. In een nota, die de Perzische mi nister van Buitenlandse Zaken, Kazemi, aan de Britse ambassadeur, Shepherd, over handigde, wordt verklaard, dat de Perzi sche regering „niet langer kan dulden, dat Britse functionarissen zich in de binnen landse aangelegenheden van Perzië men gen". A.F.P. meldt, dat de correspondent van Reuter te Teheran, Keigam Margarditching, die de berichten uit Perzië voor Reuter verzorgde sinds zijn directeur Herman werd uitgewezen, Zaterdag is gearresteerd „wegens het verbreiden van valse berich ten". Een woordvoerder der Britse regering heeft te Londen medegedeeld, dat de Brit se ambassadeur te Teheran, Sir Francis Shepherd, de Perzische premier dr. Mossa- deq, die ziek te bed lag, heeft bezocht en hem namens zijn regering dringend heeft verzocht de Perzische eis tot sluiting der negen Britse consulaten in Perzië in te trekken. Mossadeq antwoordde hierop dat Perzië deze eis zou handhaven, zolang hij minister-president is. In Amerika is een commissie ven negen ingesteld, die tot taak zal hebben het uit oefenen van controle op het uitlekken van geheimen via de pers. President Truman heeft de „veiligheids order" uitgevaardigd. De commissie, aldus de president, heeft er ook op toe te zien, dat nieuws, dat geen geheimen bevat, ge publiceerd kan worden, en dat de order niet gebruikt wordt „om fouten te be dekken". ISMAILIA, (Reuter) In het afgelopen week-end is de strijd in de Suez-kanaal- zóne opgelaaid. Er had een botsing plaats tussen Britse militairen en leden van Egyp tische „commando-eenheden", waarbij twaalf Egyptenaren werden gedood, 15 ge wond en 41 gevangen genomen. Een Britse militair kwam om het leven. Britse officieren verklaarden later na drukkelijk, dat dit een gevecht in de volle militaire zin van het woord was. De Egyp tenaren vochten vastberaden. Britse vete ranen, die de strijd in Palestina hebben meegemaakt, zeiden dat het gevecht hevi ger was dan welk treffen ook tussen Joden en Britten in dat land. De Egyptische „com mando's" voerden aanvallen uit op Britse verdedigingsstellingen en wateiieidingwer- ken nabij de grote Britse opslagplaats te Tel el Kebir. Men verwacht dat de aanval len der Egyptische commando-eenheden in de kanaal-zone nog heviger zullen worden. Nadat de Egyptische commando-een heden uiteen waren geslagen, trachtten de restanten hunner troepen door het prik keldraad om de opslagplaats te Tel el Kebir te breken. Zij faalden hierin en verloren vier doden. De Britse militairen maakten wapens (waaronder stenguns en geweren) en sa- botage-materiaal buit. De Egyptische minister van Binnen landse Zaken, Foead Serag el Din Pasja, deelde na de wekelijkse bijeenkomst van het kabinet mee, dat in de afgelopen 24 uur bij botsingen met Britse troepen in het gebied van Tel el Kebir zes Egyptenaren om het leven zijn gekomen. Hiermee was WASHINGTON, 14 Jan. (Reuter). De perssecretaris van het Witte Huis heeft medegedeeld, dat de kwestie van de be noeming van generaal Mark W. Clark als ambassadeur bij de Heilige Stoel niet op nieuw aan de Senaat zal worden voorge legd, zulks op verzoek van de generaal zelf. De president zal een andere ambas sadeur aanwijzen. De mededeling van de president om Clark te benoemen, enkele maanden geleden ge daan, verwekte een storm van protest on der de protestanten evenals bij sommige invloedrijke Congresleden. Clark zou de eerste Amerikaanse am bassadeur bij de Heilige Stoel zijn geweest. Myron Tailor, die weliswaar de rang van ambassadeur had, werd indertijd als de persoonlijke afgezant van Truman naar het Vaticaan gezonden. Volgens regerings kringen is het Vaticaan een van de be langrijkste posten in Europa in verband met de „koude oorlog". het aantal doden, dat de afgelopen twee dagen in dit gebied aan Egyptische zijde is gevallen, gestegen tot acht, aldus de mi nister. De Britten hebben de Egyptische autoriteiten verzocht de lijken weg te ha len. In de loop van gisteravond wijzigde de onder staatscontrole staande Egyptische radio het program. In plaats van een mu zikale uitzending te geven, werden spreu ken uit de Koran voorgelezen als rouw voor de omgekomen Egyptenaren. De radio deed zulks onder pressie van bloedverwanten, die dreigden het station binnen te dringen, indien niet aan hun wens voldaan werd. In Cairo trokken studenten door de stad en gelastten alle amusementsbedrijven te sluiten als rouwbetoon. Hulp gevraagd Zaterdag heeft het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken een verzoek van de Britse regering gekregen om hulp bij het instandhouden van de normale scheep vaart door het Suezkanaal. De Noorse regering zal het verzoek deze week behandelen. Hetzelfde verzoek zou zijn gedaan aan de regeringen van de Verenigde Staten en Nederland. Het gaat hier om niet-militaire tech nische bijstand. In twee gezinnen te Steenwijk heeft zich voedselvergiftiging voorgedaan na het eten van leverworst van eigen slacht. Tien per sonen werden ziek. Acht hunner, onder wie vijf kinderen, moesten naar een ziekenhuis te Zwolle worden vervoerd. Vijf patiënten verkeren in vrij ernstige toestand. Ook bij een familie in Giethoorn, die ook van de leverworst had gegeten, deden zich bij vier personen dezelfde verschijnselen voor. De politie heeft de nog overgebleven worst in beslag genomen. Zaterdagavond omstreeks half tien is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van de heer W. Kwak in Abbenbroek op het eiland Voorne en Put ten. In enkele ogenblikken stond de boer derij in lichter laaie. De brandweer van Oudenhoorn was spoedig ter plaatse, maar kon weinig uitrichten, aangezien er niet veel water beschikbaar was. Dertig koeien vonden de dood in de vlammen, of werden zodanig gewond, dat zij door de politie moesten worden doodgeschoten. Vijf koeien en negen paarden konden worden gered. De voorraad hooi en alle landbouwwerk tuigen zijn verbrand. Het woonhuis kon behouden blijven. NEW YORK, 12 Jan. (RTR). De Ne derlandse minister-president, dr. W. Drees, is Zaterdag per vliegtuig te New York aangekomen. Dr. Drees verklaarde bij zijn aankomst, dat zijn bezoek officieus was, doch dat zijn besprekingen verschillende terreinen zou den bestrijken, waarvoor in Nederland be langstelling bestaat. Het onderwerp van zijn besprekingen kon hij niet nader aan duiden dan met de woorden „zaken van Europees belang, speciaal in verband met Nederland." In antwoord op een vraag zei dr. Drees, dat Nederland graag de vorming van een Europees leger verwerkelijkt zou zien, doch hij wilde niet spreken over Enge- lands weigering tot deelneming. De Nederlandse minister-president zal tot 17 Januari te New York blijven. Dan gaat hij een dag naar Buffalo en twee da gen naar Pittsburgh. Op 21 Januari staan een bijeenkomst met Acheson en een lunch met Truman op het programma. United Press meldt, dat van de aankomst van dr. Drees in de New Yorkse ochtend bladen uitvoerig gewag werd gemaakt. Commentaar op het bezoek wordt echter niet geleverd. Nederlandse diplomatieke zegslieden toonden zich sceptisch ten aanzien van een bericht in een New Yorks blad, waarin werd gemeld dat dr. Drees tijdens zijn verblijf in Washington zou pogen verdere Amerikaanse directe of indirecte hulp te krijgen, buiten hetgeen Nederland reeds is toegewezen krachtens de wederzijdse Vei ligheidswet en de aankooptoewijzingen. Deze zegslieden achtten iets dergelijks zeer onwaarschijnlijk, maar wel leek het hun mogelijk dat dr. Drees van zijn ontmoeting met Acheson gebruik zou maken om de minister te wijzen op de behoefte van vrije Nederlandse uitvoer naar de Ver enigde Staten, zodat de Nederlandse re gering beter kans van slagen zou hebben bij haar pogingen het dollargebrek te ver minderen. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken, dat het programma voor het bezoek van dr. Drees heeft voorbereid voordat men nog iets afwist van een in tocht van Carlsen, hebben dit program thans opnieuw in studie genomen. Zij overwegen het bezoek van dr. Drees aan de burgemeester van New York op een ander tijdstip te doen plaats vinden. Zij stellen zich op het standpunt dat de zaak vereenvoudigd kan worden, wanneer an dere regelingen worden getroffen. Carlsen zal Woensdag zijn zegetocht op Broadway houden. Dr. Drees zal enige dagen besteden aan het opstellen van de redevoeringen die hij in de Verenigde Staten zal houden. De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. M. van Royen, zou de mi nister-president terzijde staan bij het in- gereedheid brengen der toespraken. OTTAWA, (Reuter). De Britse pre mier, Winston Churchill, is Zondag ge heime besprekingen met zijn Canadese ambtgenoot, Louis St. Laurent, begonnen. Churchill bracht verslag uit over zijn te Washington gehouden besprekingen met president Truman. Ook zouden de staatslieden overleg heb ben gepleegd over het geheime plan voor een reorganisatie van de Atlantische ver dragsorganisatie. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, is inmiddels ook te Ottawa aangekomen en neemt aan de be sprekingen deel. De Vereniging voor Facultatieve Lijk verbranding zal over enkele maanden in Dieren beginnen met de bouw van een crematorium. De financiële en technische voorbereidingen zijn bijna voltooid. Het gebouw wordt veel eenvoudiger dan het crematorium te Driehuis-Westerveld. De kosten zijn geraamd op bijna 1 mil- lioen. dienstwoningen, grond en oven installatie inbegrepen. Verscheidene dorpen in Zuid-Limburg hebben veel last van de hoge waterstand van de Maas. Itteren is geheel geïsoleerd, een groot gedeelte van Obbicht staat blank en in Urmond is de kloosterkerk door het water ingesloten. Borgharen heeft geluk gehad, want als het water nog 10 centi meter was gestegen, was ook deze gemeen te geïsoleerd geweest. Zaterdag om 12 uur werd de scheepvaart op de Maas en het Julianakanaal gestaakt. De scheepvaart op de rivier kon Zondag worden hervat. WEER TOENEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Matige, later krachtige en langs de kust wellicht harde wind tussen West en Zuid. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt. Mor gen overdag veel bewolking met voor namelijk in het Noorden van het land enige regen en later op de dag iets zachter 15 Januari Zon op 8.42 uur, onder 16.57 uur. Maan op 20.36 uur, onder 10.12 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 14 Januari Hoog water: 5.12 en 17.19 uur. Laag water: 0.56 en 13.12 uur. Dinsdag 15 Januari Hoog water: 5.44 en 17.55 uur. Laag water: 1.30 en 13.44 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1