„Driemanschap" leidt na twee „Hoogovenronden Het jaarlijks Beverwijks schaakfestijn weer in alle luister begonnen Derde klassers uit Kennemerland -Clowntje Riek Lynne Thorn's dilemma Donner verloor twee keer Joegoslaaf debuteerde brilliant Stormvogels won met 4-1 van Velox 4 Eerste zet en rode anjers voor Fietje Euwe Fuderer Handbal IJmond-reserves verloren van BGV II (9-5) Waterloo-VVD 4-4 11 Voor de kanderen Zilvermeeuwen bedwong VVB (1-2) Reserveploegen van Stormvogels FEUILLETON MAANDAG 14 JANUARI 1952 ft Het traditionele dinerdat de Hoog ovendirectie de deelnemers aan het Be- verwijkse tournooi offreerde, was een waar verbroederingsfeest: ondanks de taalverschillen en de daaruit voort vloeiende moeilijkheden hebben de meest uiteenlopende gasten zich met handen en voeten verstaanbaar weten te maken en de sfeer was het hele weekeinde bizonder plezierig. Als de Joegoslavische gast Fuderer Hollands probeert te babbelen en dat lukt soms ook nog krijgt hij de lachers op zijn hand: als deze gevoelige jongeman ach ter de piano kruipt en Chopin speelt, kan hij zeker zijn van de aandacht. Maar de eerste winst tegen Donner heeft hem toch wel de meeste populariteit gegeven. „Da's een serieus mannetje, die Joego slaaf. Hou rekening met 'ent" zeggen de kenners langs het schaaklijntje nu al. Fietje Euwe, een der dochters van dr. Max Euwe, opent hier met de eerste zet aan het bord van haar vader het veertiende Hoogoven-schaaktournooi, terwijl (van links naar rechts) de Canadese Yanofsky, de Hoogoven-directeur prof. Ten Doesschate en dr. Euwe toezien. „De voortreffelijk gerichte propaganda is het stevigste fundament van dit tour nooi" stelde de voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Schaakbond, de heer H. J. van Steenis, Zaterdagmiddag in hetfl'Be- verwijkse Statenhuis vast, waar het veer tiende Hoogoven Scliaaktournooi met een officieel tintje .begonnen is. „In internationale schaakkringen" zo vervolgde hij, „spreekt men over Hastings en Beverwijk, twee schaakcentra, die de laatste jaren op één lijn zijn gekomen, waarmee maar gezegd wil zijn dat het Hoogovenschaaktournooi een naam heeft gekregen, die alle schakers ter wereld ver trouwd in de oren klinkt". Het gezellige zaaltje was omstreeks kwart voor vijf tot in alle hoeken bezet met deelnemers, officials en belangstellen den, van wie velen elkaar na een jaar weer ontmoetten als, gewaardeerde wapenbroe ders. Als laatste spreker kwam de heer P. A. Veldheer, de voorzitter van de tournooi- commissie, achter de katheder. Hij heette allen hartelijk welkom en hoopte, dat spe ciaal de goede sfeer behouden zou mogen worden. „Volgend jaar vieren wij het derde lustrum. Wij hebben al plannen gemaakt, waarbij in de eerste plaats aan de jeugd is gedacht", beloofde hij. De heer Veldheer richtte een speciaal welkomstwoord tot het Joegoslavische echtpaar Bacic. En bos rode anjers was bestemd voor mevrouw Bacic, die op het nadrukkelijk noemen van haar naam even wel niet verscheen. Het bleek, dat zij wat was gaan rusten na de vermoeiende reis. Weshalve Fietje Euwe, de dochter van de grootmeester, de ruiker maar in ontvangst nam. Beverwijks burgemeester mr. H. J. J. Scholtens zeide zeer verheugd te zijn, dat ook dit jaar de belangstelling voor het tournooi weer gestegen was. Na enkele hartelijke woorden van de voorzitter van de Noordhollandse schaak bond, de heer H. J. Kuiper, sprak als laat ste prof. dr. J. F. ten Doesschate, directie lid der Hoogovens. „Wij denken een jaar lang aan arbeids productiviteit, productieverhoging en moei lijkheden, maar dan komt in datzelfde jaar één keer een oase van rust: het schaaktournooi. Deze confrontatie van werk en spel stellen wij hogelijk op prijs", aldus prof. Ten Doesschate, die als vervolg hierop vertelde, dat hij hoegenaamd niets wist van het schaakspel, maar hoe hij Vrijdagavond in een boek over de geschie denis van het schaken had zitten bladeren, Wegens het afgelasten van de dames wedstrijden Rood-ZwartIJmuiden I en Rapiditas 2—IJmond 3, kwamen alleen de heren van IJmond 2 in het veld in de uit wedstrijd tegen BGV 2. De IJmonders telden twee invallers, doch ook deze deelden in het vrij zwakke spel van de achterhoede, terwijl de Velsense aanvallers de kansen niet uitbuitten. BGV speelde ook geen aantrekkelijke wedstrijd, maar was gevaarlijker. Toch kon IJmond zich in de eerste helft vrij goed handhaven en bleef de balans aardig in evenwicht (3-2). Na de hervatting maakte BGV tij dens een inzinking van de bezoekers in korte tijd vier doelpunten (7-2). De eind stand werd tenslotte 9-5. waarbij hij enkele malen verbaasd was ge weest over de glorieuze ontwikkeling van dit prachtige spel. In vier talen sprak hij de buitenlanders toe. Frans, Duits en Engels ging zo voor de vuist weg, maar voor het Deens had hij een spiekpapiertje meege- bx-acht. Tot slot vex'klaarde prof. ten Does schate het veertiende Hoogovenschaak tournooi voor geopend. Fietje Euwe deed in het helle licht van de blitzlampen de eerste zet aan het bord van haar vader, waarmee tevens het schaakfestijn begonnen was. Waterloo is er niet in geslaagd een over winning te behalen. VVD opende na tien minuten de score, maar na een kwartier maakte Post gelijk. Nog voor de rust hielp Buding Waterloo aan een voorsprong van 21. Een minuut na de hervatting werd het 22, waarna een fout in de achterhoede van Waterloo het maken van een derde doelpunt voor VVD niet moeilijk maakte. Hierna zette Waterloo een krachtig offen sief in. Uit een pass van Bos schoot Post de gelijkmaker in. Toen kort daarna Post de stand op 43 had gebracht, had Water loo de kans op de zege. De IJmuidenaren bleven sterker en hadden met schieten wei nig geluk. Het slotoffensief van VVD werd beloond met de gelijkmaker (44). Overschrijving ingetrokken Naar wij vernemen, zou H. v. d. Sluis, die eerst zijn overschrijving van De Ken- nemers naar VSV had ingetrokken, thans hetzelfde hebben gedaan met zijn over- schrijvingsaanvrage naar Stormvogels. Twee keer is Donner in deze eerste dagen van het Beverwijkse Hoogovenschaaktour nooi ten onder gegaan. Eerst werd hij het willig slachtoffer van dr. Euwe, die hem in 49 zetten tot ovex-gave dwong; vervolgens bond de Joegoslaaf Fuderer hem met een glimlach aan zijn zegekar. Maar Kramer heeft zijn vriend Donner enigszins gewro ken er kwam tussen hem en de Joego slaaf tenminste een remise uit de bus. Na dit eerste begin van het schaakevenement dat vandaag in het Kennemer Theater voortgang vindt, leiden Euwe, Fuderer en de oude schaakrot Rellstab. Dat Fuderer Donner in niet meer dan zeventien zetten vloerde, mag een opmer kelijk staaltje heten, hoewel de~Wérdedi- ging van de Hollander vrij doorzichtig was. Tegen Yanofsky, de Canadese schaak meester, die met dr. Euwe altijd nog een appeltje te schillen heeft sinds deze beide scherpe spelers elkaar op het eerste Staun- ton-tournooi ontmoetten, kreeg dr. Euwe een kans. Maar toen de Nederlandse kam pioen zijn dame moest offeren tegen een toren en een loper, leken de kansen te keren. Remise bleef tenslotte de gulden middenweg. Zondag speelde Euwe zijn tweede partij; tegen Donner dit keer. Hij won glorieus met een puntig eindspel na een fraaie Spaanse partij en na de 49e zet moest Donner zijn koning omleggen. Rellstab: Duitser met fantasie Rellstab vond Zaterdag O'Kelly, de slimme Belg, tegenover zich. Het is een bizonder aantrekkelijke partij geworden, waarin de Belgische matador zijn huid duur verkocht in het eindspel stond de zaak zelfs op winst voor hem maar Rellstab wist er toch nog remise uit te branden. De rustige partij tussen Kramer en Van Scheltinga werd na 30 zetten remise gegeven. De Zondagse ontmoeting tussen Rellstab en Van Scheltinga (wit), bracht de Neder lander lelijk in het nauw: de offensieve West-Duitser lanceerde een enigszins won derlijke verdediging, die diverse omstan ders als een „Philidor" meenden te onder scheiden en ondanks de heftige druk van wit, bi~ak Rellstab de Nederlandse aanval tot gruis: het pleit was gewonnen en de fantasie had gezegevierd. Uitslagen en stand De uitslagen zijn: Eerste ronde: EeuweYanofsky V2Vz> Kramervan Scheltinga J/2Vz> Kostitsj Bouwmeester \'2Vz, O'KellyRellstab Vz—Vz- Tweede ronde: Van-ScheltingaRellstab 01, YanofskyKostitsj V2Vz< Donner Euwe 01, KramerFuderer l/2V2, BouwmeesterO'Kelly y2yz. Stand na de tweede ronde: 1., 2. en 3.: Euwe, Fuderer en Rellstab, leder iy2 pnt.; 4., 5., 6., 7. en 8.: Kostitsj, Kramer, Bouw meester, Yanofsky, O.Kelly en de Galway, ieder 1 pnt.; 9. v. Scheltinga, V2 pnt.; 10. Donner, 0 pnt. Terrasvogels bracht het tot een gelijk spel Bij Terrasvogels, dat gehoopt had nu eindelijk weer eens volledig in het veld te komen, ontbraken tenslotte toch nog doel man Akkerman en rechtshalf Van der Lin den, voor wie Rademakers en Akkerman jr. invielen. Reeds na vijf minuten passeerde Röbken op het zware terrein handig een paar tegen standers en gaf met een goed geplaatst schot zijn club de leiding (0-1). Na tien minuten maakte De Meteoor echter op fraaie wijze gelijk en toen weer tien mi nuten later Dortmundits hoofd de bal van richting veranderde, had De Meteoor zelfs de leiding (2-1). Ondanks het feit, dat de voorhoede van Terrasvogels het spel wat kort hield, kon Röbken, dank zij het feit, dat zijn club een strafschop kreeg toegewezen, voor de ge lijkmaker zorgen (2-2). Na de rust heeft Terrasvogels zich ge ruime tijd op verdedigen moeten toeleggen en toen De Meteoor uit een corner de stand op 3-2 had gebracht vreesden we het ergste voor de Santpoortenaren. De Amsterdam se aanvallers toonden zich echter meesters in.het missen van goede kansen. Toen de onvermoeibare Cobben er in slaagde zijn voorhoede weer wat aan het werk te zetten, zorgde Kok nog voor de gelijkmaker (3-3). Nuttige zege voor Velsen In de belangrijke strijd met RKAVIC heeft Velsen zich weer eens van de goede zijde laten zien. Door met 61 te winnen heeft het zijn positie verbeterd. De Velsenai-en waren over het geheel genomen doorlopend in de meerderheid. Reeds in de eerste helft kwam het overwicht tot uiting. De Velser- voorhoede speelde een snel open spel en herhaaldelijk verkeerde het doel van de hoofdstedelijke club in gevaar. Het duurde dan ook niet lang of Van Geen opende de score en nog voor rust werd het 30 dank zij doelpunten van Donker en Bakkum. Het werd na de rust een vrij eenzijdige vertoning doordat Velsen de lakens uit deelde en de Amstei'dammex's weinig ge legenheid kregen hun spel te ontplooien. Door Bakkum en Donker werd de score tot 50 opgevoerd. Daarna lieten de Vel- senaren de teugels wat vieren. Hierdoor kreeg RKAVIC gelegenheid wat meer in de aanval te komen en door toedoen van Gerritse slaagde de Amsterdamse ploeg er in de achterstand te verkleinen. (51). Maar daarmee nam Velsen geen genoegen en de spelers kwamen weer hevig opzet ten. Tenslotte maakte Donker het halve dozijn vol. DEM wint van DEC met 2-1 DEM is weer op de goede weg want ook nu weer werden twee punten behaald al was de uitslag tegen het Amsterdamse DEC aan de lage kant. Slechts met 21 bleven de Wijkenaren die over het alge meen op het zware, bijna onbespeelbare terrein, het vrij kalmpjes aan deden, in de meerderheid. Reeds in de eerste helft bleek dat DEM de beter spelende ploeg was. Het samen spel vlotte uitstekend maar men veiwiel in te kort spel, waardoor de Amsterdamse achtei-hoede steeds kon ingrijpen. Het duurde dan ook een half uur voordat De Boer DEM aan een voorsprong kon helpen. Van de aftrap kreeg dezelfde speler een bijna niet te missen kans, maar hij schoot de bal hoog over. Kort voor rust bemach tigde een der Amsterdammers bij een uit gooi van de doelman van DEM de bal en plaatste deze in het Wijker net. (11). In de tweede helft was het overwicht van DEM nog groter dan voor de pauze. Maar nog meer dan voor rust hield de Wijker voorhoede het spel te kort en miste Gelukkig bleef oom Tripje niet lang boos. Ze beloofden, dat ze niet meer zulke ondeugende dingen zouden uithalen, want ze zagen wel in, dat dat toch niet kon. Op een dag, toen Rick en Bunkie uit school kwamen, ontdekte Rick iets leuks. „Kijk daar eens, Bunkie!", riep hij. Bunkie keek. Op een pleintje tegen een tuinmuur, stond een hel gekleurde stellage. Een man met 'n grote hoed op en 'n trommel aan een riem, trommelde er lustig op los, zodat het ver in de omtrek te horen was „Een poppenkast!", juichte Bunkier „Daar gaan we gauw op af", zei Rick. En ze holden naar de poppenkast, waar al wat kinderen bij elkaar stonden. „De voorstelling gaat zo dadelijk beginnen!", riep de poppenkastman, en hij trommelde nog eens lustig door. „Fijn!", zei Bunkie. „Dat zal aardig worden!" daarbij diverse goede scoringskansen. Ein delijk boekte De Boer succes. DEM won dus met 21. Kinheim won van DCG (2-1) Tegen de frisse, jonge ploeg van DCG had Kinheim de handen vol en het is vooral aan de achterhoede met de uitstekende doelman Daniëls te danken, dat de gelijk maker, overigens verdiend, uitbleef. Reeds na drie minuten boekte Kinheim onverwacht succes toen Luntz de bal voor plaatste en de jeugdige Van Vuuren ge bruik maakte van een verdedigingsfout (1-0). DCG, dat prima samenspeelde en dit wat ver doorvoerde, lanceerde snelle aanvallen, waarbij Daniëls goed ingreep. Door snelle aanvallen was het spel aantrek kelijk. Doelpunten bleven uit. Na de hervatting behield gedux-ende een kwartier Kinheim het initiatief. Dit leidde tot een doelpunt, toen de DCG-verdedigers uit elkander werden gespeeld. A. Prinssen gaf een verre pass naar Muskee, die voor zette, waarbij Van Vuuren de bal aan v. d. Wateren toespeelde, die onhoudbaar scoor de (2-0) langs doelman v. d. Raay. DCG schiep zich nu vele goede kansen, maar had eex-st resultaat, toen Kinheim de buitenspel- val toepaste en de DCG rechtsbinnen voor zette naar linksbinnen Mom, die inkopte (2-1). Alkmaarse BoysBeverwijk 1-3 Beverwijk is er ditmaal in geslaagd Alk maarse Boys een nederlaag toe te brengen. In de aanvang ontliepen de krachten der partijen elkaar maar weinig. Er werd goed voetbal vertoond en het was duidelijk, dat de ploeg, die het eerste doelpunt zou sco- i-èn, een voorsprong zou hebben, die de doorslag zou kunnen geven. Beverwijk ver overde na 20 minuten door Van Lint de leiding. Met de 0-1 stand, die hiex-van het gevolg was, ging de rust in. Na de hervat ting was het eerste kwartier voor de thuis club, die de verdiende gelijkmaker scoor de. De Alkmaarders hadden blijkbaar te veel van hun krachten gevergd, want te genover de twee doelpunten, die Beverwijk in de resterende tijd op zijn naam bracht stelden zij niets meer. Van der Wel her overde de voorsprong voor Beverwijk met een hard schot en toen Bouvree twintig minuten voor het einde wegens hands een strafschop mocht nemen, deed hij dit op de juiste wijze. Door buitenspel van Bou- vi-ee gingen daarna nog enkele kansen voor de Beverwijkers verloren. HollandiaCSV 3-0 Eigenaardig is het dat CSV sinds zijn doelman G. de Heer door een beenbreuk van verder spelen is uitgeschakeld, geen overwinning meer heeft geboekt. Zondag toog het naar Hoorn om Hollandia te be kampen en ook deze wedstrijd is een ne derlaag geworden. Een misverstand tussen C. Blei en doel man J. Edam had tot gevolg dat de thuis club na 17 minuten de leiding nam (1-0). Edam heeft zich later van deze fout her steld. Ondanks hard werken van H. Hartog die voor het eex-st op de linkshalfplaats stond, gelukte het de bezoekers niet om de gelijkmaker te scoren. Het spel van de Cas- tricummers kwam na de hervatting iets beter tot zijn recht, maar het plaatsen van de bal liet veel te wensen over. De middenvoor der gastheren vergroot te 13 minuten na de rust de voorsprong (2-0). J. Kimmelaar, E. Riethorst en H. Jacobs konden tegen de goed werkende verdediging van Hollandia niet veel uit richten. Twaalf minuten voor het einde maakte d'e midvoor van de thuisclub na uitstekend samenspel met zijn rechtsbin nen er 3-0 van. Vitesse stelde teleur Cii-ca 2000 bezoekers zijn er getuige van geweest dat Vitesse zijn goede kans op het kampioenschap verspeelde. In de wedstrijd tegen OVVO is duidelijk naar voren geko men dat aan het spel van de Castricum- mers veel verbeterd moet worden. Het eer ste doelpunt der Amsterdammers ont stond al vrij spoedig. Door het mis sen van linksback W. de Wildt kreeg de midvoor van OVVO gelegenheid om.te doelpunten (0-1). Nauwelijks vijf minuten later maakte de thuisclub door toedoen van H. Eickhof ge lijk (1-1). Na de hervatting pakte OVVO direct weer flink aan, hetgeen tot resultaat had dat het de gastheren kon insluiten. Binnen vijf minuten scoorden de bezoekers twee doelpunten door toedoen van hun rechts binnen en middenvoor (1-3). Spoedig maakten de bezoekers aan alle onzekerheid een einde door doelman B. van Veen voor de vierde maal te passeren (1-4). De mid denvoor der bezoekex-s maakte er na 35 minuten spelen 1-5 van. W(jk aan Zee verloor opnieuw Wijk aan Zee heeft het in Wormerveer niet kunnen bolwerken en moest wederom met een nederlaag genoegen nemen. Voor de rust was de thuisclub over het algemeen iets sterker. Het was geen grootse partij voetbal, maar de strijd was spannend. De gastheren drukten het overwicht in een doelpunt uit. Wat Wijk aan Zee ook pro beerde, tot aan de rust kwam er geen ver andering in deze stand. Ook in de tweede helft was de strijd meer spannend dan fraai. Het zeer zware veld stelde hoge eisen aan de spelers en het bleek dat de thuisclub Stormvogels maakte van zijn vrije Zon dag gebruik door het spelen tegen een oude tegenstander uit de tweede klas, namelijk Velox uit Utrecht. De Utrechtenaren, die met hun 13 punten uit 14 wedstrijden in hun afdeling een plaats in de middenmoot bezetten en met dit aantal punten nóch aan de bovenste nóch aan de onderste plaats behoeven te denken, lieten meermalen aardig veldspel zien, maar zagen zich ten slotte toch door een beter spelend Storm vogels met 4-1 geklopt. Over het geheel kon de voorhoede van Velox niet op tegen het weer goed op dreef zijnde trio Venus Snoeks Sr.—Van den Oever. Vooral nu eerstgenoemde zich op zijn nieuwe plaats hoe langer hoe beter thuis gaat gevoelen, blijkt, dat op de verdediging van Storm vogels in de nog komende zware wedstrij den gerekend kan worden. De IJmuider voorhoede liet zich vooral in de eerste helft van haar goede zijde kennen. Doordat behalve De Boer nu ook Luppens zijn taak als verbindingsspeler be hoorlijk opvatte, werd het de Velox-ver- dediging niet gemakkelijk gemaakt. Op vallend was het groot aantal werkelijk goede schietkansen, dat de IJmuidenaren zich wisten te scheppen, maar eveneens op vallend was het, hoe men soms bij eenvou dige kansen niet tot een behoorlijk schot, laat staan tot een doelpunt kwam. Doordat het thans slechts een vriendschappelijke ontmoeting gold en Stormvogels bovendien aan het langste eind trok, zal over deze gemiste kansen niet getreurd zijn, maar wanneer het er straks tegen HVC of ZFC op los gaat en de Stormvogels-doelpunten eens duurder zouden zijn, dan. Zoals reeds gezegd, won Stormvogels met 4-1. De IJmuider doelpunten werden gemaakt door de immer zwoegende Ange- nent (3) en Van Onselen. zich beter aan de omstandigheden aanpaste dan de gasten. Vrij spoedig werd het met een goed schot 20 voor QSC. Toch gaf Wijk aan Zee zich nog lang niet gewonnen. Het duurde echter tot enkele minuten voor het einde vooraleer Vrijburg kans zag de achterstand te verkleinen, maar in de resterende minuten kon QSC zich tegen het felle offensief van de bezoekers staande houden. In een snelle, sportieve en aantrekke lijke wedstrijd, waarin WB de leiding nam, wist Zilvermeeuwen even voor het einde de gastheren te bedwingen en de positie op de ranglijst te handhaven. De gewijzigde voox-hoede van VVB vol deed in de aanvang goed. Vele kansen werden geschapen, die echter voorlopig door de goed spelende Zilvermeeuwen achterhoede werden onderschept. De aan val van de gasten was zeer bewegelijk en de midvoor, wat teruggetrokken, peilde de capiciteit van Van Veelen. WB was het meest in de aanval. Na 25 minuten ontving Van Loon de bal uit een pass door het midden om via de spil onhoudbaar te sco ren. (10). In de tweede helft drong de middenlinie van VVB te ver op. Een der gasten kopte de bal naar de linksbinnen, die na 20 mi nuten Van Veelen passeerde. (11). Vlak daarop schoot deze linksbinnen vlak voor het VVB-doel over. Souverein werd ver vangen door Morlang. Bij een hoekschop van links raakte Kil de bal half, waardoor de middenvoor van Zilvermeeuwen onge veer tien minuten voor het einde op drie meter afstand hard kon inschieten. (1-2). Het tweede sterker dan West-Frisia 2 Bij Stormvogels 2 stond de voox-malige linkshalf van het eerste elftal Goedhart tussen Smit als rechtsbuiten en Effern als midvoor opgesteld. Hij speelde, ook al door dat hij geruime tijd niet in actie was ge weest, natuurlijk nog wat onwennig op deze plaats, doch debuteerde met een uitstekend doelpunt en dat was in deze ontmoeting, waarin de doelpunten duur waren, heel wat waard. Doordat Effern in de eerste helft even eens voor een doelpunt had gezorgd en de IJmuider verdediging onder leiding van Laan zich de aanvallen van West-Frisia van het lijf had gehouden, ging de rust dus in met 2-0 voor Stormvogels. Na de rust kwam de IJmuider voorhoede niet meer tot doelpunten, mede doordat men door de bal te lang bij zich te houden het tempo drukte en ook, omdat het spel te kort gehouden werd. West-Frisia bracht het in deze periode tot één doelpunt, zodat Stormvogels een benauwde doch verdiende zege behaalde. Het derde scoorde er lustig op los St. Pancratius 2 maakte in de wedstrijd tegen Stormvogels 3 al een heel zwakke indruk, zo zelfs, dat ondanks het feit, dat de Vogels met de rust een 5-0 voorsprong hadden, getuigd moet m orden, dat ze nog tal van kansen ongebruikt hebben gelaten. In de tweede helft bracht St. Pancratius er iets meer van terecht, wat echter moge lijk zijn oorzaak vond in het feit, dat Stormvogels op de verkregen lauweren ging rusten en het te mooi ging doen. De Vogels wonnen tenslotte met 7-1. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 31) „Maar ik begrijp 't niet", riep Millicent uit. Er kwam een ontstelde uitdrukking op haar gezicht en een diepe blos op haar wangen. Ik weet zeker, dat ik je geen aan leiding gegeven heb om opeens zo tegen mij te spreken! Wat heb ik gezegd of ge daan, dat jou de indruk zou kunnen geven, dat ik spijt heb van het werk, dat ik voor mijn broer en zijn dochtertje heb gedaan? Ik heb zelfs nooit tegen je gezegd, dat ik een huwelijk opgegeven heb om datgene, wat ik als mijn plicht voelde, voort te zetten! Ik was ook graag bereid om na jullie huwelijk te blijven en jou te assis teren, maar als je op een dergelijke wijze tegen mij spreekt, pak ik natuurlijk mijn koffers. Ik heb alles gedaan om goede vrienden met je te worden, en het was heus niet gemakkelijk, gezien het feit, dat mijn broer het niet nodig vond me tevoren in te lichten over zijn plannen voor een andere regeling Lynne glimlachte bitter. „Wat een aar- ter hem aan. dige benaming voor ons huwelijk", merkte ze op. „Een andere regeling.Millicent, wees niet boos of verdrietig. Ik wilde je alleen maar zeggen, dat je niet langer be hoeft te doen alsof. Als je weg wilt, ga dan rustig. Ik zal heus Preston's huishou ding wel voor elkaar krijgen, en voor het geval ik mocht falen, kunnen we een goede huishoudster nemen. Wat Jessica betreft, heb ik 't gevoel, dat ik het meisje heel goed aan kan, ook al is ze erfelijk belast met opvliegendheid. Wat zou je ervan zeg gen, als we nu naar onze gasten teruggin gen?" Millicent greep haar arm en dwong haar zich om te draaien. Ze keek Lynne woe dend aan en er was geen spoor meer over van de vriendelijke vrouw, die haar met alles behulpzaam was geweest. „Goed, Lynne Thorn", als je dan de waarheid wil weten, kun je die horen", zei ze kwaadaardig. „Wil je graag horen, waarom mijn broer met je getrouwd is? Wil je zijn werkelijke mening over jou horen? Zal ik je vertellen, dat Preston nooit enig gevoel van liefde voor je ge voeld heeft....". Met een snelle beweging maakte Lynne zich los en verliet het vertrek. Ze liep de lange gang door en betrad de ontvangst zaal. De eerste, die ze zag was Preston. Hij stond enigszins apart van de vrolijke menigte, zijn gezicht zag bleek en er was een ontstemde uitdrukking in zijn ogen. Toen hij haar in 't oog kreeg, kwam hij onmiddellijk op haar af. Jessica liep ach- „Wat mankeert je, Lynne?", vroeg hij op gedempte toon. „Hoe verzin je 't om opeens zonder verklaring te verdwijnen? Voel je je niet goed?" „Ik heb hoofdpijn", antwoordde ze koel, terwijl ze met een vriendelijk glimlachje diverse gasten, die op haar toekwamen, geruststelde. „Ik nam een asperine en het is nu al een stuk beter. Het spijt me, dat ik je last bezorgde....". „Lynnebegon hij en fronste. Hij hield echter op, toen hij haar merkwaar dige starende blik op zich gericht voelde. Ze keek hem aan, alsof ze hem nog nooit eerder gezien had. Hij legde een hand over de hare en merkte tot zijn verbazing, dat ze even een gebaar van afweer maak te. Hij trok zijn hand onmiddellijk terug. Er kwam een harde uitdrukking in zijn ogen. „Ik zal blij zijn, als deze hele be weging voorbij is", zei hij kortaf. „Ik moet 't nog met je hebben over onze huwelijks reis. Kunnen we niet ergens even alleen samen praten?" „Een ogenblik geleden was je nog ver- ontwaax-digd, dat ik onze gasten in de steek liet", merkte ze droogjes op. „Vindt je 't niet nóg onbeleefder, als wij ons nu beiden terugtrekken? Als onze gasten weg zijn, hebben we toch tijd genoeg om te praten". Hij keek haar strak aan. „Het is toch niet zo, dat je liever niet alleen met me bent?", vroeg hij. Ze dwong zichzelf tot een kalm antwoord. „Dat zou vrij dwaas zal zijn, vindt je niet? Maar waarom kun nen we niet even wachten met praten? Het feest is toch gauw afgelopen en dan hebben we gelegenheid te over". Hij bleef haar strak aankijken, maar toen ze verder niets zei, liet hij haar opeens alleen en liep in de richting van zijn zuster, tot wie hij op zachte toon be gon te spreken. Millicent keek hem aan en knikte, terwijl er een glimlach op haar lippen kwam. Preston kwam hierna bij Lynne terug. „We gaan er vandoor", kon digde hij aan. „Millicent zal de aanwezi gen vei-tellen, dat we er tussen uitgetrok ken zijn, zonder iemand iets te zeggen. Mijn wagen staat buiten, voeg je in een minuut of twee bij me". Ze knikte zwijgend. Ze verti'ouwde haar stem niet. Ze begreep heel goed, dat Pres ton een verklaring van haar gedrag zou vragen, zodra ze alleen waren, en wat moest ze dan zeggen? Ze was tenslotte met hem getrouwd en had de consequenties te aanvaarden. Het was niet haar bedoeling zich aan deze consequenties te onttrekken, maar ze wilde alleen maar even tijd hebben om de situatie onder ogen te zien en zich aan te passen. Ze kon niet zo opeens al haar dwaze vrouwelijke dromen opgeven en de nuchtere realiteit aanvaarden. Hiervoor was tijd nodigZe had niet veel gele genheid gehad om over haar toekomst met Preston te dromen, maar toch was het moeilijk en pijnlijk om de weinige illu- van me zijn, gezien het feit, dat ik in de I sies, die ze gekoesterd had, op te moeten toekomst nog zovele malen alleen met je geven. Als ze maar even alleen kon zijn, tot de pijn in haar hart ophield en haar gezond verstand weer de bovenhand zou krijgen. Enige ogenblikken later zat ze naast Preston in de auto. Zwijgend reed hij terug naar het huis in Hampstead. Lynne vroeg zich, terwijl ze stilletjes naast hem zat af, of iemand in hen een „gelukkig paar zou herkennen, dat zo juist van de trouwplech tigheid terugkwam en op weg naar het eigen huis was Ze wist niet, dat een jong student een wit zijden schoentje achter aan de bumper van de auto had gebonden. Pas toen ze uit de auto stapten, ontdekten ze 't; Pres ton rukte het verontwaardigd los en gooide 't met een gemompelde verwensing in het struikgewas. Zwijgend liep ze het huis binnen en even later viel de huisdeur ach ter hen dicht. Ze waren alleen. Hij legde een hand op haar arm en dwong haar hem aan te kijken. Zijn ge zicht was bleek. Zijn stem was kalm, toen hij haar vroeg, wat er aan scheelde. „La ten we niet op deze manier starten, Lyn ne", vervolgde hij, toen ze niet antwoord de. „Er moet op die receptie iets gebeurd zijn, dat je van streek heeft gemaakt, en ik wil weten wat dat is. De Lynne, die naast mij in de kerk stond, was een heel andere dan de Lynne, die in de receptiezaal naar me toe kwam. Wat heeft die verandering teweeg gebracht? Lynneer is iets, dat je moet begrijpen „Ik begrijp het", zei ze snel, „maakt 't alsjeblieft niet te moeilijk Preston. We zijn beide verstandige mensen, laten we van ons huwelijk niet iets proberen te maken, wat onmogelijk is. We hebben ge meenschappelijke interesse, we houden beiden van Jessica, we kunnen goede vrien den zijn.... is dat niet genoeg?" Er kwam een vreemde blik in zijn ogen. We zouden 't ermee kunnen doen", zei hij langzaam. „Zoals je zegt, Lynne, we zijn beiden verstandig, maar ook verstan dige mensen verwachten van een huwelijk toch wel iets meer dan gemeenschappelijk begrip, geloof je niet? Ik heb een plan ge maakt voor onze huwelijksreis, Lynne, iets heel romantisch. Ex-gens in Cornwall ligt een klein dorpje, Clifdeen, ik ken het uit mijn kindex-jax-en, het is eenzaam en vex-laten en ligt in de ongerepte natuur. Ik denk wel, dat je 't er heerlijk zult vin den. Mijn vader had er een buitenhuisje en hij heeft dat mij nagelaten. Ik had nooit tijd om er heen te gaan en ik heb het ieder jaar verhuurd. Dit jaar bleef het toevallig leeg staan. Ik heb het voor ons in orde laten maken, Lynne zijn stem klonk nu warm en vol enthousiasme laten we daarheen rijden en alles hier achterlaten. Laten we alles vergeten en samenzijn Alles vergeten.... Alsof dat maar zó ge makkelijk ging! Ze zou willen, dat ze alles kón vergeten en samen met hem naar het kleine plaatsje, dat hij beschreven had, kon gaan om opnieuw de schone dx-oom te dromen, dat iemand haar liefhad „Wat doe je met Jessica?", vroeg ze. „Kan zij alleen bij Millicent blijven?" (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6