Westerling en Boelhouwer vragen, „iets te dóén" ABgusilooP Voorzitter der K.A.B. wenst thans een vrije loonvorming Dames van Beverwijk kampioen Aanhoudende Mannentaal in een Dierentuin De radio geeft Woensdag Hü maant tot voorzichtigheid met „rechtervleugelaars" in de K.V.P. PANDA'S HEREN-LEVEN 2 Dr. J. Schouten ontvouwde bezwaren tegen regeringsbeleid Autobestuurder reed na na aanrijding door Nederlandse gewonden terug uit Korea Gestrande „Radmar" nog niet vlot gesleept Den Haag wil 20 millioen lenen Dammen Competitie-uitslagen Om die wereldtitel Pijnen en klachten - ook nog slapeloze nachten Overwinningen van Euwe en Rellstab Motorsport Programma voor de motorrijders Sport in 't kort eenmaal I =2aA Wfk ■AAf de sigaret met het grootste aantal vaste rokers! HANDBALCOMPETITIE V olleybalprogramma DINSDAG 15 JANUARI 1952 Op een bijeenkomst van de Nederlandse Volksunie in de Haagse Dierentuin heeft de voormalige kapitein Westerling gister avond zijn met enige ophef aangekondigde rede gehouden. Zij was getiteld „Ik klaag aan". Mochten de circa tweeduizend aan wezigen verondersteld hebben, dat ondanks het voor hem gereed liggende arrestatie bevel Westerling persoonlijk ten tonele zou verschijnen, dan hebben zij zich deerlijk vergist. Want de man die aankondigde, dat hij binnen afzienbare tijd de Indonesische regering van het tapijt zal vegen, had er de voorkeur aan gegeven gebruik te maken van een wire-recorder en zelf veilig op zijn onderduik-adres te blijven. Volgens de voorzitter van de Volksunie, de heer B Boelhouwer, verblijft Westerling echter momenteel wel in Nederland. De voorzitter las zelfs een telegram voor van Westerling dat uit Haarlem was verzonden en waarin hü zei: „U kunt binnenkort op belangrijke gebeurtenissen rekenen". Westerling zou door de heren Van Del den en Van der Spek, twee bestuursleden van de Landelijke Organisatie van Oud- illegale strijders, die inmiddels door het bestuur van deze organisatie volkomen ge desavoueerd zijn, over de grenzen van Frankrijk en België (hij verbleef in Parijs) zijn gebracht. De heer Van Del den voerde op de bijeenkomst nog even het woord om te verklaren, dat de bestuursleden, die hem buiten de deur zetten, saboteurs van de vaderlandse zaak zijn. Nadat de heer Panman, secretaris van de Volksunie, daar op een couplet van „Alle man van Neêr- lands stam" had gedeclameerd, begon het feest in ernst. De wire-recorder werd aangezet en draaide Westerling's aanklacht af. Deze nu bevatte weinig nieuws. De heer Westerling bleek het met het Indonesië-beleid van de rege ring niet helemaal eens te zijn en voorts gaf hij een nauwkeurige opsomming van alle mislukte acties, die door hem in de loop der jaren zijn ondernomen. Hij insi nueerde, dat generaal Spoor vermoord zou zijn en verhaalde van de overval op Ban doeng en de actie tegen Djakarta, waar de Indonesische regering uit het zadel gelicht zou worden, een onderneming, die scheef ging door het verraad van een officier. Ook het verhaal van zijn verdere omzwervingen kwam krakerig van de draad. Hij deed tenslotte (a la Oubol van de Groene Am sterdammer) een beroep op „U en ik en wij allemaal" om de strijd te beginnen voor de nationale belangen, om het initiatief te nemen, om vertrouwen te hebben en om een krachtige regering te vormen. Iets duidelijker Iets duidelijker was de voorzitter van de Nederlandse Volksunie, de heer Boelhou wer, in zijn rede. Deze duidelijkheid was mede te danken aan zijn stemvolume, dat de microfoons van de Dierentuin op een even zware proef stelde als het geluid van de sprekers, die hier een jaar of tien ge leden optraden. De techniek van het fluis teren, het donderen, het sarcastisch flemen en de ziedende verontwaardiging was hem geheel en al eigen, alleen reageerde het publiek nog niet zo disciplinair als deze stijl verlangt en lardeerde het enige malen een korte stilte met een donderend „ja" als het „neen" moest wezen. In zijn rede onder het motto „Wat Wes terling wil", betoogde hij, dat de N.V.U. zich de strijd voor de vrijheid van Neder land en Indonesië ten doel stelt. Zij wenst een organisatie van Nederlands denkende mannen en vrouwen om een eind te maken aan de afbraak-politiek der socialisten ADVERTENTIE Ge hebt kou gevat, gij hoest en een scheurende pijn tenge volge van het veelvuldig hoes ten beklemt Uw borst. Reinig Uw luchtwegen van het ge vaarlijke slijm met HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Platen. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Voordracht. 12.15 Dansorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Dansorkest. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Instrumentaal trio. 13.40 Orgel. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Piano en cello. 15.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Interview. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Platen. 19.00 De Katho lieken en het socialisme. 19.15 Pianospel. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Promenade orkest. 20.40 Mensen, die men schuwt. 21.40 Concertgebouw-orkest en soliste. 22.25 Tus sen Mens en Nevelvlek. 22.40 Instrumentaal kwartet. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Woord voor de dag. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.20 De Amou rette van Cathérine D' Orléans. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Surinaamse volksmuziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Harpmuziek. 13.50 Jeugduitzending: Wat wil je weten?. 14.00 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Marinierskapel en solist. 15.45 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano duo. 18.30 Orgel. 19.00 Christelijk vereni gingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Pla ten. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Commentaar Familiecompetitie. 20.20 Con certgebouw-orkest en solist. 21.iO De nieuwe Bijbelvertaling. 22.00 Geestelijke liederen. 22.30 Evangelisch commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuw:. 23.15 Platen. 23.20 Hoe zit dat met mijn kind?. 23.3524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Instrumentaal kwintet. 12.30 Weerberichten. 12.34 Instrumentaal kwintet. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Kroniek. 13.35 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30, 16.15, 16.30 en 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Dans muziek. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Bariton en piano. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 De zingende molens, operette. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.5523.00 Nieuws (ovatie). De heer Boelhouwer deelde mee reeds vijf jaar op zijn tanden te hebben gebeten, maar daar nu genoeg van te heb ben. „Het moet uit zijn met de partij-poli tiek", riep hij uit, „de slem des volks moet spreken". Westerling wil, aldus de heer Boelhou wer, de Indonesische regering wegvagen en van dat land een sterke, weerbare militaire en sociaal-economische eenheid maken, die niet langer aan de leiband van Moskou loopt. Maar ook in Nederland moet hande lend worden opgetreden. Niet door de mi nisters op hun gezicht te timmeren, al be staat daar het verlangen toe, maar door iets te doén. De heer Boelhouwer was van me ning, dat de Partij van de Arbeid nog des kundiger is op het gebied van de afbraak dan de Duitsers (instemmend geloei uit de zaal). De R.T.C.-overeenkomst is een ze venmaandskindje, dat reeds lang is over leden en nu ligt te stinken, zo deelde hij nog fijntjes mee (gelach). Vóór de oorlog was Indonesië een rechtsstaat, waarin ieder zijn natje en zijn droogje had. Als wij de nationale geest doen herleven, kan het dat weer worden (applaus). Westerling had wel op deze avond aan wezig willen zijn, maar hij had gehoord, dat hij dan aan Indonesië zou worden uit geleverd. „En hij prefereert het om op eigen gelegenheid naar Indonesië te gaan", zo riep de spreker uit (goedkeurend ge brul). „Westerling heeft enige plannen met Soekarno die niet mals zijn. De republiek Indonesië moet worden geliquideerd (dave rend gejuich). En wij hier krijgen een sterke regering (gejuich en gestamp). Wij gaan orde op zaken stellen (begerig gejoel). Sta op en vecht!" zo eindigde de heer Boel houwer zijn rede. Daarop stonden de tweeduizend inder daad als één man op. Maar ze gingen ge woon hun jas uit de garderobe halen en tramden huiswaarts. De fractieleider der Anti-Revolution- naire Partij in de Tweede Kamer, dr. J Schouten, heeft in een openbare vergade ring te 's Hertogenbosch gesproken over de politieke toestand en de taak der Anti-Revolutionnairen. Hij zag in het samengaan van K.V.P. en P. v. d. A. de oorzaak van de huidige moeilijkheden en zei dat de K.V.P. meer malen bij „het politieke touwtrekken" over de grens gegaan was, die onder geen enkele omstandigheid overschreden had mogen worden. Ten opzichte van de P. v. d. A. merkte dr. Schouten op, dat de so cialisten met het probleem worstelen de maatschappij in de staat te doen versmel ten met behoud van de menselijke vrijheid, die ook door de P. v. d. A. als levend ken merk van de samenleving wordt erkend. Wat de woningbouw betreft zei dr. Schouten dat het aantal van 50.000 wonin gen per jaar gehandhaafd moet kunnen blijven. Hij was van mening dat het mi nisteriële en het kabinetsbeleid in deze steeds onduidelijker wordt. Tegen industrialisatie bestaan geen prin cipiële bezwaren van de zijde der A.R. Dr. Schouten keerde zich echter tegen de Zandagsarbeid die door de overheid aan bepaalde bedrijven in sommige omstan digheden wordt toegestaan. De nationale premielening noemde de A.R.-fractieleider speculeren op de begeerte naar hazardspel. Tegen het financiële beleid gedurende de laatste zeven jaar voerde dr. Schouten een tweetal bezwaren aan: de regering ging meermalen over tot het speculeren op toe komstige inkomsten en de uitbreiding van het overheidsapparaat geschiedde op een zo kostbare wijze, dat het volk deze niet dragen kon. Bij Woudenberg is Maandagavond de 41- jarige ongehuwde boerenarbeider H. Vlas- tuin uit Ederveen door een auto aangereden. De wielrijder werd ernstig gewond en is korte tijd later overleden. De automobilist is doorgereden. De verbondsraad van de Katholieke Ar beidersbeweging hield gisteren en vandaag zijn jaarvergadering op „Meeuwenoord" te Baarn. In zijn openingsrede stelde de ver- bondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruyn, de vraag of er na zeven jaar centralistisch loonbeleid geen reden is de teugel eniger mate te vieren door maxima en minima vast te stellen, waarbinnen het overleg van ondernemers- en arbeidersvakbeweging zich kan bewegen. Ook dient volgens de voorzitter de vraag te worden gesteld of bij een gunstige ont wikkeling van de economische verhoudin gen niet allereerst gedacht moet worden aan de lonen van de arbeiders, met andere woorden of in dat geval de reële inkom stenverlaging van 5 pet, welke voor alle werknemers geldt, niet geheel of gedeel telijk dient te worden gecompenseerd. Rechtvaardigheid is een betrekkelijk be grip, zo zeide de heer De Bruijn; in het belang van land en volk hebben de arbei ders het vorig jaar, hoewel hun lonen minimaal zijn, een door de regering ver langde positieverslechtering van 5 pet aan vaard. De regering zegde toe, behoudens onvoorziene omstandigheden, het daarbij te laten. Toen de prijsstijging, een zij het ge ringe compensatie noodzakelijk maakte, heeft de regering nagelaten die compensatie verplicht op te leggen, waardoor de zwak- sten werden gedupeerd, zei de heer De Bruijn, die deze houding in hoge mate onbegrijpelijk vond. De officiële budget- cijfers van het prijsverloop leken de laat ste maanden bevredigend, maar men is er nog niet, aldus spreker, die dacht aan de verhoging van de electriciteitstarieven, de abonnementsprijzen der dagbladen, de spoorwegtarieven en de ziekenfondspremie. De huishuren staan officieel op 115, doch daarbij verwaarloost men volgens de heer De Bruijn het feit, 'dat de huren van dui zenden arbeiderswoningen liggen op 175 a 180. Het verheugde de heer De Bi-uijn dat steeds meer wordt ingezien, dat het ver langen naar productieverhoging en vergrote investering, zonder dat de arbeiders delen in de kapitaalvergroting.rechtvaardigheids- halve en feitelijk ontoelaatbaar is. Sprekende over de positie van de arbei ders vond de verbondsvoorzitter het merk waardig dat de arbeiders in sommige krin gen worden benijd om hun lonen en hun sociale zekerheid. Het verheugde hem, dat de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond onlangs heeft gezegd, dat voor degenen, van wie redelijkerwijze niet kan worden verwacht, dat zij uit de opbrengst van hun arbeid in alle omstan digheden voor zich zelf kunnen zorgen, het geneesmiddel der sociale verzekering moet worden toegepast. Het overleg met de groep- Steenberghe De heer De Bruijn besprak ook het over leg tussen de K.V.P. en de groep-Steen- berghe. Hij zei onder meer: De groep Steenberghe-Duynstee heeft een dertiental punten ter discussie gesteld. Uit deze punten blijkt, dat de belangstel ling van de heren, hetgeen niet bevreemdt, zal uitgaan naar zaken, die meer direct de arbeiders raken. Uiteraard is het de bedoe ling om door middel van hun vertegen woordigers de partij in de door hen ge wenste richting te leiden. Het schijnt in Op het vliegveld Valkenburg arriveer den gistermiddag vijf Nederlandse oorlogs gewonden uit Korea. Het waren soldaat F. L. Berends uit Scheveningen, sergeant 1ste klasse H. J. Bij rij uit Haarlem, sergeant 1ste klasse C. F. Holman uit Goes, sergeant P. Piekstra uit Valkenswaard en soldaat W. Rooyakkers uit Berhem. Het Amerikaanse troepentransportschip „Generaal MacRae" had hen tezamen met een aantal gewonde Grieken, Fransen en Belgen naar Athene gebracht. Een Ameri kaans vliegtuig vervoerde hen vandaar naar Brussel. Een Nederlandse Dakota bracht hen gis termiddag naar Valkenburg bij Leiden. hun bedoeling te liggen, dat de stemmen van de Steenberghe-Duynstee-aanhangers moeten gewogen worden, omdat hun aantal op zichzelf weinig gewicht in de schaal legt. De Katholieke Volkspartij, aldus de heer De Bruijn, „moet het hebben van de arbeiders en arbeidersvrouwen, van de boeren en middenstanders met hun vrou wen. Het partijbestuur en de partijraads vergadering dienen tot voorzichtigheid met deze heren te worden gemaand. Men moet oppassen, dat de zorg om één stem te win nen of te behouden er niet toe leidt, dat er duizend of tienduizénd stemmen verloren gaan. Teveel te geven aan het betrekkelijk geringe aantal „rechtervleugelaars" kon op den duur wel tot niet begeerde consequen ties leiden." De sleepboten „Ganges" en „Blanken burg", het bergingsvaartuig „Walrus" en de reddingboot „President Jan Leis" heb ben zich Maandagmiddag alle naar de bij Hoek van Holland gestrande „Radmar" be geven voor een nieuwe poging het schip vlot te slepen. Om vijf over vier scheen deze poging met succes te worden bekroond: de „Gan ges" en de „Blankenburg" hadden vastge maakt en trokken de „Radmar" los. Het schip bleef echter hevig stoten en om tien minuten voor vijf zat het weer vast. Daar op moesten de sleepboten, het bergings vaartuig en de reddingboot zich opnieuw terugtrekken voor het vallend tij. Hedenmoi-gen voeren de twee genoemde sleepboten weer uit maar door het slechte weer was het niet mogelijk een tros aan de „Radmar" vast te maken. Het wachten is weer op hoog water De Haagse gemeenteraad heeft besloten ten behoeve van de woningbouw een geld lening aan te gaan van 20 millioen tegen 4 percent rente met een looptijd van 25 jaar. Bouw van tweede crematorium staat nog niet vast Naar aanleiding van het bericht over een crematorium in Dieren, dat afkomstig was van de afdeling Arnhem van de Ver eniging voor Facultatieve Lijkverbranding, deelt het hoofdbestuur van deze vereniging mede dat in de op 22 October gehouden ledenvergadering het bestuur slechts werd opgedragen voorbereidende maatregelen te nemen, welke tot de oprichting van een tweede crematorium konden leiden. Er wordt thans onderhandeld over de aankoop van een terrein in de gemeente Rheden. Over de bouw zullen voorlopig geen be sluiten te verwachten zijn. Daartoe is bo vendien de toestemming nodig van de over heid. De mededelingen over terreinen, bouwplannen en bouwkosten zijn volgens het hoofdbestuur onjuist. In de competitie van de Koninklijke Ne derlandse Dambond zijn gespeeld: Tweede klasse: DÓS (Haarlem) behaalt het afdelingskampioenschap. Hoofddorp DOS 515; CruquiusSt. Thomas 57 (einduitslag 10—10 of 9—11); Halfweg II— VKD II 10—10; Haarl. Damclub III—Sportief 119; Beverwijkse Damclub IIIIJmuiden II 16—4; Het Noorden—St. Bavo II 13—7. Derde klasse: Sportief II—VKD III 8—12; Diagonaal I—Hillegom II 8—12; VKD III— Kijk Uit II 10—10. in deze klasse heeft Hillegom II de leiding met 10 punten uit 5 wedstrijden, gevolgd door St. Thomas II (Castricum) met 8 punten uit 5 wedstrijden. Promotie-degradatie lstc-2de klasse. Deze wedstrijden zijn als volgt vastgesteld: 24 Januari Beverwijkse Damclub IIDOS I en 31 Januari DOS I—Beverwijkse Damclub II. De houdt ADVERTENTIE Door steeds kwellende Rheumatische Pijnen..» Daar brengt Kruschen Salts redding en uit komst. 'n Wonder, hoe de kleine dagelijkse dosis Kruschen Uw bloedzuiverende organen eer op gang helpt en stimuleert tot de jeugdige krachtige werking, nodig om het bloed zuiver te houden. Dan geen zich opho pende onzuiverheden meer. Want met de hulp van Kruschen voert 't lichaam die af lhngs natuurlijke weg. Ook voor U is er alle reden Kruschen te nemen zo heilzaam als 't is. Voor Uw organen, voor de zuiverheid van Uw bloed. Kortom voor Uw algeheel welzijn, prettig, behagelijk vrij van pijn... Koninklijke Nederlandse Dambond dit jaar een internationaal tournooi om de wereldtitel waaraan twaalf landen zul len deelnemen en waarbij de wereldtitel de inzet zal zijn. Het gemeentebestuur van Am sterdam heeft zich garant verklaard voor f 2500. Kampioenschap van Nederland De wereldkampioen P. Roozenburg zal we gens studieredenen niet deelnemen aan de strijd om de titel van kampioen Van Neder land 1952, waarvoor hem door de KNDB dispensatie is verleend. Dit tournooi zal in de maanden Februari en Maart worden verspeeld in twee groepen en een finale. Jeugdkampioenschappen De jeugdkampioenschappen vergen reeds weer de aandacht. Het slot zal wederom zijn een week vacantie voor rekening van de KNDB in een vacantiehuis op de Veluwe. In die week zullen de provinciale finalisten uitmaken wie jeugdkampioen 1952 zal zijn. Hoogoventournooi Bij de Maandagavond voortgezette partijen in het veertiende Hoogoven-schaaktournooi heeft Donner, na twee nederlagen, remise gespeeld. Hij ontmoette de Joegoslaaf Kostitch. Euwe boekte zijn tweede zege en wel in de partij tegen zijn landgenoot Kramer. Hij heeft tweeënhalve punt en deelt de eerste en tweede plaats met de Diutser Rellstab, die gisteren van Bouwmeester won. Verder eindigde de partijen Van Scheltin- ga (Nederland)—Fuderer (Joegoslavië) en O' Kelly de Galway—Yanovsky remise. De stand na de derde ronde luidt: 1. en 2. Euwe en Rellstab ieder 214 punt; 3. Fuderer 2 pnt.; 4, 5. en 6. Kostitch, Kelly de Gal way en Yanovsky, ieder 1!4 punt; 7. 8. en 9. Kramer, Bouwmeester en Van Scheltinga, ie Ier 1 punt; 10. Donner punt. In Utrecht is de kalendervergadering van de K.N.M.V. gehouden. Vorige seizoenen hebben de Nederlandse wegracers er over geklaagd, dat de buiten landers alle hoge prijzen wegslepen en om aan deze klacht tegemoet te komen wil de commissie de eerste, tweede en derde prij zen lager stellen en er nog een zevende prijs aan toe voegen. De kalender voor het seizoen 1952 werd als volgt samengesteld: 5 April: K.N.M.V.-voorjaarsrit; 18 Mei: internationale wegraces Zandvoort; 13 Juli: K.N.M.V. rondrit en réunie naar Breda; 27 Juli: internationale wegraces Zandvoort (zijspannen); 17 en 18 October; K.N.M.V.- kampioensrit. Overige internationale wedstrijden: 15 Juni: internationale terreinwedstrijden te Markelo; 22 Juni: internationale terrein wedstrijden te Schijndel; 28 Juni: T.T.- races te Assen; 10 Augustus: internationale wegraces te Etten; 10 Augustus: internatio nale terrein wedstrijden te Lichtenvoorde; 23 Augustus: internationale wegraces te Tubbergen. NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN BADMINTON TE HAARLEM. Op de ba nen van de badmintonclub Duimvijck in het Krelagehuis te Haarlem zullen op 2 en 3 Februari de nationale kampioenschappen badminton worden gehouden. GIEL DE ROODE WINT VAN IVOR GER MAIN. In een partij ovèr tien ronden heeft de Nederlandse weiter Giel de Roode op punten gewonnen van Ivor Germain (Brits Guyana). Ongeveer zes maanden geleden had De Roode dezelfde tegenstander reeds ontmoet en eveneens op punten verslagen. HET OLYMPISCH VUUR. Het Olym pisch vuur zal tijdens de zomerspelen op het platform van de 75 meter hoge stadiontoren te Helsinki geplaatst worden. Het zal ver in de omtrek van de stad zichtbaar zijn. ENGELSE BEKERCOMPETITIE. Maan dag werden in Engeland twee bekerwed strijden uit de derde ronde overgespeeld. Stoke City versloeg Sunderland met 3—1 en speelt in de vierde ronde uit tegen de win naar van de over te spelen wedstrijd Cardiff CitySwindon. Coventry City won met 41 van Leicester City en ontmoet in de vierde ronde Burnley, op het terreinvan laatst genoemde club. 'S' v* 'M :-s J.' I li ADVERTENTIE v.': Ij.70 KING'S M Zondag werd de vijfde kampioen bekend. De dames van Beverwijk zijn door het terug trekken van Bato 2 onbereikbaar geworden voor de CSV en Foresters reserves. Het wachten is nu nog op de sterkste van de afdeling eerste klasse heren, wil de lijst voor Noordholland-Zuid volledig zijn. Intussen zullen we op deze kampioen nog wel even moeten wachten. De leiders in deze klas wonnen als verwacht hun wedstrijden, waar bij die zege van BGV wel het overtuigendst was. Deze ploeg gaf Bato zelfs in zijn be wuste laatste kwartiertje geen kans zijn tegenspel te ontplooien. BGV won verdiend met 14—6. Concordia 2 was evenals verleden week HOC 2 de baas, zij het dat de zege met kleinere cijfers werd behaald (3—10). De Adelborsten lieten zich op het veld van OSS niet verrassen en stelde de punten met een 814 overwinning in veilighei.d BGV staat thans met 19 punten aan de kop, gevolgd door AHV met 18 punten en Concordia 2 met 17 punten uit respectievelijk 10, 10 en 11 wedstrijden. OSS is afgezakt. In de districts tweede klas gaven de dames van Bato moedig partij in het duel tegen HAV, doch moesten met 48 de mindere blijven. Zaalhandbal Op de laatste dag van de zaalhandbal competitie hebben de Haarlemmers (de da mes- en herenploeg van Concordia) zich duchtig geweerd. De dames speelden tegen het sterke HHC vooral in den beginne een uitstekende partij. Door de dames Vromen (3), Stuy (1) en Handgraaf (1) kon een voor sprong van 5—2 geboekt worden. HHC kwam echter op het einde geducht opzetten. Alleen mejuffrouw Handgraaf kon nog eenmaal doelpunten, maar daarna was het woord aan de Hilversumsen, die gelijk maakten (66). Hoewel de herenploeg vr Concordia niet geheel volledig was, gaf hij voldoende de toon aan, om al spoedig een voorsprong op Amersfoort te behalen, die niet meer werd prijsgegeven. Bij de rust was het al 73 voor de Haarlemmers, welke stand ondanks ver woede pogingen van Amersfoort, om het heft in handen te krijgen, werd verhoogd tot 12—6. De uitslagen waren: Hoofdklasse: dames: UDIZeeburg 33; ZAC—Hygiëa 9—5. District West A. Tweede klas dames B OSS—Tonegido 2—7; HAV—Bato 8—4. Afdeling Noordholland Zuid Eerste klas heren: OSSAHV 814; HOC 2Concordia 2 3—10; BGV—Bato 146. Tweede klas heren: OSS 2Tonegido 2 2—0; BGV 2—IJmond 2 9—5. Tweede klas dames A-I: HOC 2Gita 2 0—5. Zaalhandbal Heren: Amersfoort—Concordia 612; AHC APGS 19—9; HHC—Blauw Wit 9—11; AalsmeerAmersfoort 126. Dames: ConcordiaHHC 6—6; Amersfoort —HHC 2—4; Niloc—ADA 5—0. 16. Panda en Graaf Gaston beklommen de taxi, en Panda riep de chauffeur toe: „Vlug! Wij hebben haast! Breng ons on middellijk naar het huis van Graaf Gaston van Gaep tot Gaep! Het is leeggeroofd! De Vleermuis heeft het uitgeplunderd! We moeten opschieten!" „Wat u zegt!", mom pelde de chauffeur, diep onder de indruk. De enige die zijn kalmte geheel bewaarde tijdens de dolle taxi-rit die thans volgde, was Graaf Gaston, maar niettemin scheen hij iets opgewekter dan gewoonlijk. „Het klinkt waerlijk aerdig!", merkte hij op. „Ik heb me in lange tijd niet zo weinig verveeld gevoeld, zag! Maer ik moet eerst nog met eigen ogen zien dat het waer is. Het is te mooi. Mijn leven zou zo geheel anders worden, hah?" Nu wanneer ddt het was wat hij wenste, dan scheen hij zijn zin gekregen te hebben; de taxi arriveerde namelijk op het terrein van een verwoes ting, zoals men zich dit nauwelijks zou kunnen denken. Het huis, dat eens een voorname woning was geweest, zag er uit alsof er een hevige orkaan overheen was getrokken; de deuren hingen uit hun hengsels, ramen waren ingeslagen, en ver wrongen overblijfselen van kostbare meu belstukken duidden aan, met welk een ge weld de ruwe Vleermuis-rover zijn gruw zaam werk had bedreven. Alleen Hyaciu thus Hoepeldum, de bediende van de graaj was onveranderd. ..Welkom thuis, uw Graafschap!", sprak hij afgemeten. „Het wil mij voorkomen, dat ik u een onaan gename mededeling moet doén." Carrière. Wijlen Hitler's financiële des kundige, dr. Hjalmar Schacht, heeft in Hamburg verklaard, dat de berichten uit Caïro, volgens welke hij raadsman van de Egyptische regering voor finan ciële zaken zou worden, erg „overdre ven en voorbarig" zijn. Schacht zei, dat als de Egyptenaren hem voor een func tie zouden aanzoeken, hij bijzonder heden zou moeten hebben over het doel en de aard van het werk. Hij zei voorts, dat hij voor het ogenblik in Duitsland zou blijven. Onlangs heeft Schacht een reis van acht maanden gemaakt naar Indonesië, India, Thailand, Egypte en Italië,waar hij besprekingen over finan ciële aangelegenheden heeft gevoerd. Grootspraak. De Russische ambassadeur in India heeft bij zijn bezoek aan de inter nationale jaarbeurs te Bombay ver klaard, dat de Sovjet-Unie aan India kapitaalgoederen kan leveren tegen be taling in rupees of andere valuta. Hij verklaarde voorts, dat binnen vijf jaar geen ander land tegen de technische methodes van de Sovjet-Unie zou op kunnen. Vroeg terug. Ieder jaar komt een groep van 60 k 100 lepelaars, die hun winter kwartier in Egypte hebben, op Texel broeden. Maandagmorgen zijn vier lepelaars op dit eiland aangekomen. De beesten waren zeer vermoeid en hon gerig. De overkomst is dit keer bijzon der vroeg, andere jaren kwamen de beesten veelal in de maand Maart. Reuze-kevers. Het vivarium van de „Jar- din des Plantes" te Parijs heeft onlangs vijftien levende „goliaths" uit Kameroen ontvangen, die 6 k 7 centimeter lang zijn en tot de grootste kevers ter wereld behoren. Boter bij de vis. De Noorse politie te Ham. merfest heeft de schipper van de Britse treiler „Paynter" wegens vissen binnen de Noorse territoriale wateren een boete opgelegd van 17.500. Dit is de eerste boete van deze aard sedert het Inter nationale Hof in Den Haag ten gunste van Noorwegen uitspraak deed in het visserijgeschil met Engeland. De schip per heeft tot heden de tijd om te be slissen of hij de boete zal betalen of dat hij de zaak voor de rechter zal brengen. Bankier. President Truman heeft William H. Draper Jr., een New Yorkse bankier, benoemd tot reizend ambassadeur in Europa op grond van de wet op de wederzijdse beveiliging. Hij is de opvol ger van Charles M. Spofford, die af treedt na de Atlantische conferentie te Lissabon. Draper krijgt de titel „spe ciaal vertegenwoordiger in Europa". Hij zal de Amerikaanse regering vertegen woordigen en verantwoording aan pre sident Truman schuldig zijn. Levenslang. In de gevangenis van Luik is op 67-jarige leeftijd een gevangene overleden, die 48 jaar onafgebroken in de gevangenis heeft doorgebracht. Kuren. Zondag is Otto Nuschke, premier van Oost-Duitsland en voorzitter van de christen-democratische partij in Oost- Duitsland, voor een lange kuur naar de Sovjet-Unie vertrokken. Voorwendsel. De Argentijnse politie heeft medegedeeld dat te Buenos Aires 61 communisten zijn gearresteerd. Zij zou den van plan zijn geweest „ongeregeld heden uit te lokken onder het voor wendsel een betere levensstandaard te eisen." Halfzuster. De Amerikaanse maritieme raad heeft besloten de „Halaula Victory" gebouwd in 1945 en metende 7607 ton, aan de „Isbrandtsen" te verhuren in- plaats van de „Flying Enterprise". De „Flying Enterprise" werd in 1944 ge bouwd en mat 6711 ton. Het schip was ook niet zo snel als het aangebodene. Vice-admiraal Cochrane, van de fede rale maritieme raad, zeide dat het „meer dan verheugend" zou zijn, indien kapi tein Carlsen het bevel over het nieuwe schip zou krijgen. Zoals gemeld heeft de maatschappij Carlsen een nieuw schip beloofd. Kleintje. Een vliegtuig, dat het kleinste straalvliegtuig en tevens het eerste toe- ristenvliégtuig met straalaandrijving heet te zijn. heeft vandaag van het vliegveld Villacoublay bij Parijs zijn eerste vlucht gemaakt. Het toestel weegt slechts 95 kg en geheel geladen 730 kg. Het is 5 meter 12 cm lang, heeft een vleugelwijdte van 7 meter 20 cm en één motor, waarmede een snelheid van 350 km per uur kan worden ontwikkeld. Stiefzuster. Kapitein Franklin B. Weaver, kapitein van het vrachtschip „Flying Trader" van de Isbrandtsen Line, is ge arresteerd als verdacht van moord op een lid van zijn bemanning in October van het vorig jaar. Weaver zou op een reis van Manilla naar Japan de 24-jarige kok William Harvey hebben doodge schoten. De „Flying Trader" is een zusterschip van de „Flying Enterprise". Discipelen. De Hongaarse plaatsvervan gende premier Rakosi heeft verklaard dat het vijfjarenplan in gevaar komt als „het liberalisme jegens schenders van de arbeidsdiscipline voortduurt". „Vele communisten," aldus Rakosi, „schijnen bevreesd krachtige maatrege len toe te passen, zoals correctieve ar- beid, tegen overtreders van de arbeids discipline. In de mijnbouw melden zich Zondags duizenden arbeiders voor werk aan, omdat zij dan dubbel betaald wor den, maar zij blijven op werkdagen thuis". Mijn. Te Stellarton (Nova Scotia, Canada) zijn in een kolenmijn door een ontplof fing waarschijnlijk 19 mijnwerkers om het leven- gekomen. Elf lijken zijn ge borgen. Oud peil. De haven van Dortmund had in het afgelopen jaar een omslag van 3.5 millioen ton en heeft daarmee het peil van 1935 weer bereikt. De omslag was 1.25 millioen ton hoger dan in 1950. Zes tig procent van de aanvoer bestaat uit erts en Dortmund is thans de grootste ertshaven van het Noordelijke Ruhr- gebied. Het programma voor Woensdag in het Kre lagehuis luidt: Dames, eerste klas A: Die Raeckse—VCR; GVVCK; RapiditasVelox. Dames, eerste klas B: Haarlem—Rapiditas KI. Houtstraat—VCR 2; OVRA—Velox. Heren, eerste klas: PSCB—VCR- Die -eckse—Velox; IHJ—CIOS. Heren, tweede klas A: HBCBGV' 'randweer 2—HVS 2; CIOS 2—MSO. Heren, tweede klas B: PSVH 2—HVS 3 b; Ramplaan—Velox 2; PWNDamiate. Heren, tweede klas C: VCR 3—Brandweer 3;OVRA 2—HVS 3a; PWN 2—VCR 3-

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2