Breedband-blik wordt „dompeiblik" Hoge snelheden in een machtig nieuw bedrijf Nutsbibliotheek nadert de negenhonderd leden Velsens cultuurcentrum krijgt gestalte ANTWOORD OP EEN VRAAG Boekenschat breidt zich eveneens uit 5 Hot dip of Electrolyse In het toekomstige Moerbergplantsoen Intérieur gespeend van elke overdaad Agenda voor Veisen Velsense politiehonden in het eerste gelid Vijfde kotter voor WIRON Zesendertig woningen Velser accordeonisten Ontspanningsavond voor ouden van dagen Zestig jaren C.J.M.V. in IJmuiden SVIJ won van WH met 3-2 Uniformiteit in het reddend zwemmen Kampioenskansen voor „Diagonaal" dalen DINGDAG 15 JANUARI 1952 De vervaardiging van blik, die tot nu toe een privilege van Ihet buitenland is geweest, zal binnen afzienbare tijd een der aantrekkelijkste onderdelen van het groeiende Hoogovencomplex aan het Noordzeekanaal gaan worden met de blikfabriek van de Breedband N.V. wordt Nederland immers goed deels onafhankelijk van de invoer van dit zo belangrijke materiaal. Het staal, dat de „basis" van blik vormt, leveren de Staalfabrieken der K.N.H.S. uegen die tijd in voldoende mate de capaciteit van de machtige ovens zal verdubbeld worden zodat alleen nog het tin, dat de glanzende en bescher mende laag op de ragdunne plaat legt, uit den vreemde zal moeten komen. De vervaardiging van blik door de Breedband N.V. zal dus een verant woord economisch project verwezenlijken en bovendien de structuur van het fabriekenleger in IJmuiden niet onaanzienlijk veranderen. Blik is van oorsprong warmgewalste stalen plaat, die niet dikker dan 0.30 tot 0.20 millimeter mag worden en na het „warmwalsen" in de zware koudwalsen tot deze geringe omvang wordt terugge bracht. Als smeermiddel wordt daarbij palmolie gebruikt. Maar na het koudwalsen wijkt het toekomstige blik af van de baan, die in de beide walser ij eri van de Hoog ovens („Oost" en „West") al zo'n stevige traditie is geworden. De palmolie was daar het begin al van, want de „oude" walserijen, die dikkere plaat vervaardigen, gébruiken een melk achtige emulsie, die wel wat op boorolie lijkt. Het zou anders om een bepaalde reden wel aan te bevelen zijn, de normale witte olie ook bij cle blikfabricage te ge bruiken, want die verdwijnt bij het gloeien van de plaat na het walsen direct en de palmolie blijft er hardnekkig aan zitten. Voor het vertinnen is nu juist een bizonder nauwkeurig gereinigd grondproduct nodig en palmolieresten zouden het hele verdere procédé in de war kunnen sturen. Zodat er dus een schoonmaakbaan aan te pas komt, die de dunne plaat voor het gloeien van de palmolie ontdoet. Dit gebeurt met caustische soda in een tank de olie wordt door de soda verzeept en de band wordt weer netjes schoon. Vervolgens borstelt een borstelmachine, samen met een hete douche er de rest af, maar dat is nog niet genoeg, want een tweede, veel langere sodabak zorgt ervoor, dat alle minuscule overblijfselen van olie verdwijnen, waar bij dan voor alle zekerheid een electrische stroom door het staal wordt geleid, zodat er kleine gasbelletjes aan de oppervlakte ontstaan, die ook nog meehelpen, om de olie er af te jagen. Als er dan nog eens na drukkelijk geborsteld is en de band is in heet water afgespoten, kan er aan drogen gedacht worden. De machinale snelheid in de schoonmaakbaan bedraagt.36 kilo meter per uur. Geen „koud" kunstje Het gloeien van de band is geen „koud" kunstje, maar geschiedt op dezelfde inge wikkelde wijze als in de bestaande walse rijen van dikker plaat. Maar het materiaal is daardoor veel te zacht geworden, zodat het allereerst een harding moet ondergaan in het hardingswalstuig, waar de band met een vaartje doorheentippelt. De toch al dunne plaat valt hier nog verder af en wel met vier procent, waaruit mag worden af geleid, dat voorzichtigheid hier de moeder van het latere conservenblik is. Ondanks de hoge snelheid. Vaak zal de band nóg een keer door de wals moeten, om op de ver eiste dikte (of liever dunte) te komen en de machinerie, die hiervoor zorgen moet is al een fabriek op zichzelf, waar bepaalde spanningen in het materiaal worden opge roepen om het zo egaal mogelijk te laten worden. De hardheid van liet blik is een belang rijke zaak de Amerikanen, die ons in de blikfabricage het een en ander hebben kunnen Ieren, spreken van „tempers" als ze het over de hardheidsgraad hebben. Nummer 1 is het hardst, nummer zes het zachtst. De groentenconscrvenfabriek heeft hard blik nodig, temper 1 dus, de lieden, die hoestpastilles in blikken doosjes slijten, kunnen met temper 5 of 6 toe, omdat deze doosjes gestampt worden en het harde ma teriaal direct zou scheuren. Het vertinnen van het blik, dat door de Breedband volgens het dompelsysteem zal worden gedaan, gebeurt niet in band maar in plaatvorm: een knipbaan hakt de band in stukjes van meestal 510 maal 710 millimeter. Bij de Breedband komen er twee van deze machines, die elke seconde tien meter in stukjes kunnen hakken. Na dat het op-vertinnen-na-voltooide-product nog op kwaliteit gesorteerd is (machinaal met behulp van een diktemeter en een „gaatjesmeter", die er dank zij een foto- electrische cel de geperforeerde stukjes uit wipt) volgt de vertinning in de dompel baden. Acht tinbaden Acht grote baden zullen bij de Breed band ervoor zorgen, dat van het onooglijke ODOOOOOCOOOCCOOCOOOOOOOCODOOOOOOCOOOOCOCCCCC<3COCCOOOCO!j Het procédé, dat in de nieuwe thans snel vorderende Hoogovens-uitbreiding de „Breedband N.V." voor de fabricage van blik zal worden toegepast, heeft velerlei gissingen doen ontstaan: de hlikfabrikanten, die de conserven-in- dustrie van materiaal voorzien, hebben zich afgevraagd, of de Hoogovens het zogenaamde „gedompelde" (of hot- dipped) blik zouden gaan vervaardigen of het electrolyiische blik. Uit bijgaand artikel blijkt, dat de keus op de eerste methode is gevallen. Voor gedompeld blik wordt de gebeitste, in stukjes geknipte dunne stalen plaat via een vloeimiddel door het gesmolten tin gehaald, dat zich dan op de plaatjes afzet, die daarna via een bad van palm olie naar een luchtkoelings-apparaat verhuizen. De tinlaag op dit blik is dus altijd iets oneffen maar het is wel sterk, al vraagt het procédé vrij veel tin. Bij electrolyse wordt een dunnere tin- laag langs electrische weg op de stalen plaat neergeslagen en bovendien kan men de band „aan een stuk" vertinnen. Dit tin is uitermate geschikt voor de automatische verwerking tot verpak kingsmateriaal, daar de tinlaag zeer egaal op het stalen „vlies" is aange bracht. Wij ontleenden bijgaande gegevens aan een artikel van de heer A. Ohm in het personeelblad der Hoogovens, „Samen". stukje staal een glinsterend stukje blik wordt gemaakt. De zuignappen van de voedingsmachine pakken telkens een plaat je van de stapel en leggen het netjes tus sen geleiderollen, die het op zijn lange weg naar de blinkende eindstaat zullen voeren. Maar eerst worden ze nog eens ge ducht gebeitst, zodat ook de allerlaatste roest- of vuilvlekjes er af gaan met behulp van 2 zoutzuur. Daarna duiken de plaat jes de tinpot in, waar het gesmolten tin en een vloeimiddel (net als bij solderen) tegen de plaatjes worden gesmeerd. Palm- olie zorgt er bij het verlaten van de pot voor, dat het tin bij deze hoge temperatuur niet oxydeert. En dan komt het einde van de lange weg: een sodaspoelbak reinigt het blik van de aanhangende palmolie en een poëts- machine wrijft de plaatjes met flanellen rollen en zemelen tot ware stukjes zilver. Nog één keer wordt dit eindproduct op fouten bekeken en dan gaat het in stapels de reis naar de fabrieken beginnen, die er de meest wonderlijke zaken van zullen vervaardigen van speelgoed tot melk- blikjes toe. Er wordt hard gewerkt op de steigers rond het reeds danig uit de kluiten gewas sen gebouw voor cultureel en sociaal werk te IJmuiden-Oost in het geprojecteerde Moerbergplantsoen. De benedenverdieping staat overeind en de muren van de eerste étage gaan omhoog. Niet denkbeeldige stagnaties voorbehou den, zal dit cultuurcentrum eind April of begin Mei officieel geopend kunnen wor den. Tien zaaltjes zullen dan ter beschik king staan voor vergaderingen, bijeenkom sten, bruiloften en partijen. Op 17 October van het vorig jaar zijn de werkzaamheden begonnen met het graven van de bouwput en tot nu toe heeft de bouw nog slechts drie dagen gestagneerd door een lichte vorstperiode. Over drie we ken ongeveer hoopt men zover te zijn, dat de eerste spanten van de kap geplaatst kunnen worden. Het gebouw is 43.16 meter lang en 15.09 meter breed; de hoogte wordt, gerekend naar het puntje van de versierde schoor steen, IOI/2 meter. De heer J. P. Koopen, de gemeente-architect, heeft alles zo eenvou dig maar degelijk mogelijk ontworpen, waardoor de toch al niet geringe bouwkos ten nog zo laag mogelijk zijn gebleven. Hij heeft tevens rekening moeten houden met het uitbreidingsplan voor Nieuw-IJmuiden, dat langzaam maar zeker vaste vormen be gint aan te nemen. Zo zal de Hofstedestraat, waaraan het „gespalkte" gebouw op het ogenblik te vinden is, mettertijd verdwij nen. Hiermee was een moeilijkheid gescha pen, omdat men nog niet definitief weet, of de riolering van de nieuwbouw al ge plaatst is, als het Cultuurcentrum zijn (houten) deuren opent. Is dit niet het ge val, dan wordt het gebouw aangesloten op de riolering die onder de Hofstedestraat loopt. HET INTERIEUR De hoofdingang komt aan de Oostelijke zijde van het gebouw, in het midden van de lange kant. Over een betegelde vloer wandelen de bezoekers door tochtdeuren. In de hal zijn zowel links als rechts toilet ten aangebracht, links voor de heren en rechts voor de dames. Tegenover de ingang in de hal kan men z'n overkleding in een ruime garderobe laten ophangen. Een 32 meter lange gang wordt onderbroken door de hal. Aan het einde van deze Noordelijke cor ridor is de deur van de grote benedenzaal, die 14 meter lang en 6 meter breed Is en waar ongeveer 120 personen de vergade ringen of festiviteiten zullen kunnen volgen. DINSDAG 15 JANUARI Geb. Gerard Doustraat 62, 20 uur: Bij bellezing, spreker de heer J. M. Visser uit Voorburg. Thalia, 20 uur: „Onder zwarte vlag". Rex, 20 uur: „De pioniers". WOENSDAG 16 JANUARI Raadhuis, van 14 tot 15 uur: Spreekuur wethouder van Onderwijs. Witte Kruisgebouw, Kennemerlaan 125, van 14.30 tot 15 uur: Kraamcentrum spreekuur. Thalia, 20 uur: „Onder zwarte vlag". Rex, 20 uur: „De pioniers". Tien ramen zorgen overdag voor een uit stekende verlichting en 's avonds geeft een aantal eenvoudige lampen voldoende hel derheid. Tussen de hal en de grote zaal ligt een kleinere ruimte, evenals in de Zuide lijke vleugel. Aan het einde van de gang aan deze zijde is een keuken aangebracht, die de scheiding vormt tussen twee zaaltjes, elk 6.33 bij 5.79 meter. Op de eerste étage, waar men door mid del van een trap in de bovenhal kan komen, is de situatie enigszins anders. Boven de herentoiletten is hier de vestiaire, terwijl aan de andere kant van de hal de heren en damestoiletten zijn samengevoegd, ge separeerd door een betegelde muur. Is parterre de grote zaal aan de Noorde lijke zijde, op de bovenverdieping komt deze juist aan de andere kant van het ge bouw, terwijl op de eerste étage Noordelijk twee zaaltjes, gescheiden door een koffie- keuken, gebouwd worden. Alles van de zelfde afmetingen als op de begane grond. In feite is boven de indeling dus precies andersom als beneden. De grote zalen zijn gebouwd in de rich ting Oost-West. Naast de dubbele voordeur komen zij lichten, aansluitend op een glaspui die naar boven het verlengde vormt van de hoofd ingang. Zoals blijkt, is het intérieur zo eenvoudig mogelijk gehouden. Over de meubilering is nog niet beslist. Noch een toneel, noch kel ders zijn aangebracht. Het gebouw zal gas- verwarming krijgen, de zalen houten vloe ren en een fleurig behangetje en de pos ten van de hoofdingang een verfraaiende kunstgranietbedekking. Voor de beveiliging is aan de achterzijde een stalen brandtrap geprojecteerd, terwijl in de gangen brandblusapparaten worden geplaatst. Voor de verre toekomst zijn nog enkele plannen in voorbereiding, die echter moe ten wachten op het belangrijkstede centjes. Op het oefenterrein van de vereniging ..Wilskracht en Geduld" te Beverwijk is Zondag de slotfase van de jaarlijkse ccmoe- titie-wedstrijd voor politiehonden gehouden met de „Zeeburgbeker" als inzet. Aan deze wedstrijd namen 7 honden, waarvan drie van de IJmuidense vreniging O.B.K. deel. Begunstigd door zeer goed weer, had de wedstrijd een vlot verloop. Na harde strijd bleek dat de heer Dangerman met zijn hond „Cora" met 275 punten voor de tweede maal beslag legde op de beker. Door de heer Blenk met zijn hond „Max" werden 272 punten en door de heer Dijkers met zijn hond „Rex" werden 244 punten be haald: een goede dag voor O.B.K. Hout en houtstof voor Van Gelder Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Zaterdag aangekomen het Finse s.s. „Mercur", dat van de Finse haven Sörnas •en lading van 550 vadem hout aanvoerde. Van Gothenburg kwam het Noorse s.s. „Ulefoss" voor dit bedrijf aan met een lading van 2100 ton houtstof. „WIRON V" een groot schip Uit Woubrugge, waar het bij „De Dage raad" werd gebouwd, kan deze week in IJmuiden worden verwacht het vijfde schip van de rederij Wiron, welk vaartuig de naam Wiron V (IJM 208) heeft gekre gen. Het is een zusterschip van de pas in de vaart zijnde Wiron I (IJM 210). Met een bruto inhoud van '83 ton beho ren deze schepen tot de grootste van de kottervloot. De lengte tussen de loodlijnen bedraagt 22.67, de breedte 6.03 en de holte 2.60 meter. De voortstuwing geschiedt door een 4 cyl. 4 tact Industrie Diesel motor van 200 pk. De Wiron V is het derde nieuwe schip dat door de rederij in de vaart wordt gebracht. Verleden jaar Januari kwam de Wiron IV (IJM 209) in de visserij en in Juli werd de Wiron I (IJM 210) aan de vloot toege voegd, alle gebouwd bij De Dageraad in Woubrugge. Een derde kotter van deze afmetingen, Gerdy Mia genaamd, dat gebouwd is in opdracht van de gebr. Van der Windt's Handelmaatschappij in Vlaardingen, is naar Noorwegen verkocht en inmiddels daar heen overgebracht. Eind Januari zal een vierde schip van dit type gereed komen. Dit vaartuig is uitgerust met een 240 pk Industrie motor, en zal eveneens naar het buitenland gaan. Behalve de verbouwing aan de Robert William (KW 123), die zoals eerder ge meld van stoomlogger tot motorlogger wordt verbouwd en uitgerust zal worden met een 400 pk Bolnes motor, heeft de werf nog de opdracht ontvangen voor de bouw van twee motorkustvaartuigen, waarvan de een een 300 pk Industrie motor zal krijgen en de andere uitgerust wordt met een 350 pk Bolnes motor. voor verheugde gezinnen Van de grote complexen woningen, die de aanneemmaatschappij „Beverwijk" in de „Meerweiden" bouwt, is Maandagmorgen het tweede hoogbouw-blok aan de Wijker- oogstraat opgeleverd. Dit blok omvat, even als het eerste nu geheel bewoonde blok, zesendertig woningen, waarvoor Zaterdag morgen de eerste vergunningen zijn afge geven. Gisteren kregen de overige geluk kige gezinshoofden hun vergunning. Van deze 36 woningen zijn er dertig aan gewezen voor personeel van Van Gelder's papierfabriek en zes voor PEN-personeel. Duitse haringaanvoer in 1951 gestegen Volgens de slot-statistiek bedroeg de Duitse haringaanvoer in 1951 tot en met 22 December 612.983 kantjes. In 1950 tot en met dezelfde datum 473.655 kantjes, aldus meldt de „Visserij wereld". Propaganda-avond voor de blinden Het. comité van voorbereiding van de Nederlandse Bündenbond heeft voor Woensdag 23 Januari in de Goede Herder kerk een propaganda-avond georganiseerd. Op deze avond zal de film „Een van ons" vertoond worden. De bekende blinde pro pagandist Johan van den Berg uit Den Haag zal de aanwezigen toespreken over het leven en de organisatie der blinden. Uit deze gemeente zal evenwel ook een bij drage worden geleverd en wel door het kinderkoor „De Goede Herder", onder lei ding van Joop Huizinga. Zaterdagavond gaf de Velser Accordeon vereniging een concert in het geheel bezette Patronaatsgebouw, waardoor dit nauwelijks twee jaar oude ensemble zijn bestaans rechten overtuigend bewezen heeft. Onder de bekwame leiding van de dirigent de heer Rijk Kofman, werden opmerkelijke resultaten bereikt en het enthousiasme waar mede de leden zich aan zijn aanwijzingen onderwerpen, houdt voor de toekomst nog verdere beloften in. De heer Groenewoud, die dit concert als secretaris van de Nederlandse accordeonvereniging bijwoonde, vond in dit succes dan ook een gerede aanleiding een kort propagandadistisch woord tot het pu- blieg te richten, waarbij hij vooral de ouders aanspoorde hun kinderen door het lidmaat schap van deze vereniging niet alleen een nuttige, maar ook een aangename ontspan ningsmogelijkheid te schenken. De aspiranten-afdeling maakte een char mante indruk. De lichtblauwe muziek standaards, met de in zilver uitgevoerde emblemen, deden het uitstekend. Doordat de jeugdige musici de nummers bovendien nog verrassend zuiver van toon ten gehore brach ten, mag hier zeker van een opmerkelijk resultaat gesproken worden. Trouwens, deze vereniging beschikt zelfs nog over meer paradepaardjes. Zo heeft de 16-jarige Roelie Everhuis reeds een clublied gedicht, dat op de vlotte muziek van Rijk Kofman door drie meisjes werd gezongen en een bijzonder groot succes behaalde. Voor een komisch intermezzo zorgde Frans Eykhof, die met zijn conférences liedjes en imitaties ware lachsalvo's wist te ontketenen. Als Franly, de sneltekenende excentriek, bleek hij nog andere pijlen op zijn boog te hebben, waarvan de punten niet altijd even fijn geslepen waren. De jeugdige Manja Cordova, die onlangs bij een wedstrijd voor amateurs in de Apollo-hal te Amsterdam de eerste prijs behaalde, bewees met haar op treden dat zij deze onderscheiding volkomen had verdiend. Zij verwierf vooral met haar jodelhedjes veel bijval. Voor Dinsdag 22 Januari heeft de commis si e voor ontspanning van Ouden van Dagen weer een gezellige ontspanningsavond voor de „oudjes" georganiseerd. Het muziek- en toneelgezelschap „Musicorda" zal het pro gramma verzorgen. Het programma ziet er als volgt uit: 1. Optreden van Musicorda; 2. „Kee moet verhuizen" (een komische één-acter)3. optreden van de Antolie's; 4. ,J31ufwater" (een één-acter); 5. Opnieuw optreden van Musicorda; 6. Wij zoeken een huis (een één- acter); 7. en 8. 9. Musicorda sluit. De ouden van dagen worden voor acht uur in de grote zaal van het Patronaats gebouw verwacht. Gymnasium-schoolgeld voor kinderen uit eenzelfde gezin In aansluiting op ons bericht over de heffing van schoolgeld voor het onderwijs aan het gymnasium „Felisenum" te Velsen, delen wij nog mede, dat het verschuldigde bedrag wordt verminderd met een vierde deel, indien twee of drie, en met de helft, indien vier of meer kinderen uit hetzelfde gezin bij de aanvang van het tijdvak, waar over het schoolgeld is verschuldigd, leer ling zijn van een school voor lager onder wijs, kweekschoolonderwijs daaronder be grepen, nijverheidsonderwijs, middelbaar onderwijs, voorbereidend hoger onderwijs of hoger onderwijs in Nederland, voor zo ver het onderwijs buiten de avonduren wordt gegeven. Zestig jaar geleden is in IJmuiden een afdeling van de C. J. M. V. opgericht en het „Mosterdzaadje", zoals de vereniging werd gedoopt, is in die tijd uitgegroeid tot een lommerrijke boom in wiens schaduw onder meer een jongemannenafdeling, twee knapenclubs, een mondorgelclub, het mu- ziekensemble „Die Rooiroks" en een toneel club verpozing zoeken. Op 22 Februari werd de afdeling gesticht en nu na zestig jaar zal men de herden kingsfeesten inluiden met een herdenkings dienst die 24 Februari in de Nieuwe Kerk aan de Kanaalstraat wordt gehouden en waar ds. S. Kranenburg uit Amsterdam, voorzitter van de provinciale commissie van de C.J.M.V. voorgaat. Op 25 Februari recipieert het bestuur van 18.3019.30 uur in de consistorie van het gebouw voor Christelijke Belangen in IJmuiden, waarna om 20 uur „Die Rooi roks" een uitvoering geven voor de leden van de jongensclubs en hun ouders. Op deze avond zal tevens de mondorgelclub voor de eerste maal „en plein publique" optreden. In het Patronaat aan de Zeeweg worden op 26 Februari oud-leden, leden en dona teurs in de gelegenheid gesteld het spel in drie bedrijven van de hand van mr. J. H. Penning, dat tot titel draagt „Een zondaar" te komen beluisteren. De regie is in handen van de heer C. Roskam. Na een uiterst spannende wedstrijd is SVIJ er weer in geslaagd een overwinning te behalen, zodat men nu reeds in 4 achter eenvolgende wedstrijden ongeslagen is ge bleven. De overwinning van Zondag werd behaald op het sterke VVH, dat over het algemeen wel beter speelde, zowel voor als na de rust, hoewel SVIJ niet zwakker was Goed spel van de achterhoede belette even wel de gevaarlijke VVH-voorhoede haar ge wone spel te ontplooien; de middenlinie gaf, in tegenstelling met vele andere wedstrijden, het middenveld niet prijs en steunde de voorhoede behoorlijk in de rug. Reeds direct na de aanvang nam WH het spel in handen, SVIJ beperkte zich tot snelle uitvallen, welke niet van gevaar ontbloot waren. Na een kwartier nam WH de leiding, toen uit een scrimmage de bal voor de voe ten van de rechtshalf kwam. die hard en onhoudbaar inschoot 10. Het spel golfde nu een tijdlang heen en weer. Vijf minuten voor de rust speelde de rechtsback van WH de bal onnodig met de hand. Uit een straf schop maaakte Kramer gelijk en in dezelfde minuut scoorde rechtsback van Baar het tweede doelpunt uit een prachtig genomen corner van De Bie. Daarna kopte Braams nog een keer tegen de lat en miste Hoope voor open doel een prachtkans. Na de rust scoorde VVH al spoedig de gelijkmaker en een verwoed gevecht ontspon zich nu om de overwinning, welke tenslotte bij SVIJ terecht kwam. Uit een goed opgezette aan val kwam de bal bii Kramer die hoog in schoot 32. Wat WH ook probeerde, de op volle toeren spelende SVIJ-achterhoede, met Brouwer aan het hoofd, gaf geen kans meer weg en onder grote spanning kwam het einde. De ontmoeting van Waterdoo 3 met SVIJ 3 eindigde in een grote overwinning voor de laatste, namelijk in 71. De uitslag van de juniorenwedstrijd Terrasvogels BSVIJ A werd met 32 door Terrasvogels gewonnen. Na zijn besprekingen met president Truman in Washington begaf Churchill zich naar New York om zijn oude vriend, de Amerikaanse financier en staatsman Bernard M. Baruch, te ontmoeten. De beide staatslieden die elkaar reeds 35 jaar kennen, brengen een rustige middag door in Baruch's appartement in New York. Iedere Maandag- en Vrijdagavond van zeven tot half tien bestaat er in de Nutsbibliotheek aan de Heidestraat in IJmuiden-Oost gelegenheid boeken te ruilen of zich als permanent lezer te laten inschrijven. En elke Maandag en Vrijdagavond komen de helpers en helpsters in de bibliotheek handen te kort om aan de verlangens der gega digden tegemoet te komen. Gisteravond werd het 881e lid ingeschre ven. Men heeft, in tegenstelling tot voor gaande jaren, een apart lokaal als boe kenbergplaats in kunnen richten. Maar zelfs deze ruimte met van boven tot on der gevulde boekenplanken langs de wan den, dreigt te klein te worden. Deze week nog werd een honderdtal nieuwe exem plaren aangeschaft en het aantal gere gistreerde boeken bedraagt tot nu toe 3031. Het gebeurt wel eens dat een dreumes na een half uur terug komt met de bood schap: vader zegt dat dat niet het goeie boek is. Hetgeen zoveel wil zeggen als: het boek staat hem bij nadere beschou wing niet aan, dus ruil het maar voor een interessanter. Hier loopt men echter niet zo spoedig in: het was een gevraagd num mer op het boekenlijstje, dus dient men de consequenties te aanvaarden. Meermalen komt het voor dat om klok slag half tien nog een man of zes binnen wandelen, omdat het „dan pas zo lekker stil is". Dit is echter het meest onaangena me dat men de dames en heren biblio thecarissen kan aandoen. Want na half tien wacht nog een zee van opruimwerk en alles wat ze in de bibliotheek verrich ten, doen zij per saldo geheel belangeloos en een van deze dames woont zelfs aan het uiterste eind van Haarlem, bij Heem stede. Zij is een oud-inwoonster van IJmuiden en als zodanig heeft dit Nuts- werk haar volle sympathie. Dit Nutswerk is dan ook nodig en een eresaluut aan de werksters en werkers, die op deze wijze meehelpen het culturele werk in Velsen te stimuleren is zeker op zijn plaats. Het werk neemt echter zo danige afmetingen aan, dat uitbreiding van het corps gewenst wordt. Vrijwilli gers voor! Dezer dagen verscheen de vierde druk van de „handleiding tot het Redden van Drenkelingen". Deze druk wijkt aanzienlijk af van de drie vorige. De reddingsbrigades in Noordholland zijn nu aangezocht hun technische leiders af te vaardigen naar een op initiatief van het district Noordholland van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen te houden bijeenkomst, waar de heer J. D. Timmermans uit Velsen voorzitter van de districtsexamencommis sie de verschillen zal toelichten. Deze bij eenkomst wordt Zaterdag 19 Januari te Haarlem in hotel „De Leeuwerik" gehou den. Katwyker kotter! Voor de firma N. Haasnoot in Katwijk aan Zee is bij de firma S. Seymonsbergen in Amsterdam een groot model kotter in aanbouw. De rederij heeft momenteel een drietal loggers, de Noordzee (KW 74), Annie (KW 54) en de Voorwaarts (KW 140), waardoor het de eerste Katwijkse haringrederij zal zijn die een kotter in de vaart brengt. Het vaartuig dat 115 ton meet en ruim 25 meter lang is heeft de naam Dine Marie en de merken KW 57 gekregen. Het vorige schip onder het nummer KW 57 was de motorlogger Motor I eveneens van de fa. Haasnoot, welke evenwel niet uit Duitse dienst teruggekeerd is. Nieuwe loggers. De Scheveningse Sleep- helling waar momenteel twee kotters in aan bouw zijn voor de Nederlandse Hout Import Mij. in Amsterdam, de Nehim II AM 17 en Nehim III AM 18 heeft de opdracht ontvan gen voor de bouw van twee loggers, nl. één voor de Rederij J. J. van der Toorn Azn. en de andere voor de Fa. A. van der Zwan Zonen, beide te Scheveningen. Marktberichten. Prijzen: Heilbot 2.90 2.33; gr. tong 3,65—3,30; grm. tong 2,26—1,96; kim. tong 2,32—1,91; kl. tong I 2,45—2,17; kl. tong II 1,80—1,55; tarbot I 2,05—2,20, per kg. Tarbot III 9276; tarbot IV 7050; schar- tong 48—37; gr. schol 4436; gr.m. tong 5750; kl.m. schol 71—60; kl. schol I 6354; kl. schol II 46—34; schar 47—24; bot 39—37; v. haring 26—21; makreel 30—23; gr. schel vis 66—61; gr.m. schelvis 64—60; kim. schel vis 5852; kl. schelvis I 4944; kl. schelvis II 36—22; wijting 2815: gr. gul 57—52; midd. gul 45—43: kl. gul 31—27; kl. haai 27.50—25; poontjes 24; kl. koolvis zw. 3230: kl. kool- vis wit 3631, per 50 kg. Gr. kabeljauw 252144; gr. koolvis zw. 9077; gr. koolvis wit 124112; gr. leng 122—110, per 125 kg. Aanvoer. 335 kisten tong en tarbot, 6 kisten heilbot, 17 kisten tongschar en schartong, 675 kisten schol, 29 kisten schar, 19 kisten bot, 12 kisten haring. 380 kisten makreel, 1875 kisten schelvis, 1340 kisten wijting, 100 kisten kabeljauw en gul, 9 kisten leng, 35 kisten haai, 13 kisten poon, 190 kisten kool vis, 75 kisten diversen. Totaal 5110 kisten. Besommingen. IJM 20 Polderman f 16.200; IJM 71 Bloemendaal f 10.300; IJM 16 Bergen f22.300: 2 trawlers met f47.700: SCH 101 f4770: RO 9 f2960: IJM 221 f7750; IJM 204 f 1850; KW 59 f2650; KW 34 f3140; KW 24 f3940; KW 28 f 1990: KW 162 f5100; KW 22 f6180: KW 50 f2770; KW 44 f3910: KW 168 f 6290; KW 83 f 4760; KW 124 f 4230; KW 147 f5400: KW 16 f3120; KW 9 f— Beste Maandag. Het was gisteren on danks een aanvoer van ruim 5100 kisten, raak met de prijzen. Met uitzondering van wat minderen soorten, kon de geforceerd-hoge markt, die ontstond door de geringe aanvoer van de vorige week, worden gehandhaafd. Zo werden voor de schelvis bij een aanvoer van ruim 1800 kisten nog noteringen ge bokt van f 66 tot f 60 voor de grovere kwaliteiten en f36 tot f25 voor de braat- soorten. De voor export bestemde kabeljauw deed het best en varieerde van f225 tot f250 per 125 kilo. De ruim 400 kisten makreel verdwenen als sneeuw voor de zon voor f 30 en f 25 per kist. De tong vormde de bekende uitzondering op de regel met wat zakkende prijzen f3,65 per kilo voor de lappen en f 1,65 voor de slips. Totaal zijn er dus aan gevoerd 5100 kisten waarvan 335 fijnvis, 675 schol, 380 makreel, 1857 schelvis, 1340 wij ting, 180 kabeljauw en gul, 35 haai en 190 koolvis. Mooi. Met uitzondering van de Bloe mendaal, die niet hoger kwam dan tot f 10.300, brachten de trawlers het er Maandag goed af. De Haarlem stak ze als vanouds allemaal de loef af met een besomming van f24.000, waarop de Bergen volgde met f 23.700. Verder besomde de Vios f 23.500 en de Polderman f 16.200. Van de loggers die gemiddeld f3500 tot f 4000 maakten werden de Katwijk 22 en de Katwijk 168 ieder met f6200 de hoogste. Schimmetje. Als gevolg van het slechte visweer van de vorige week kon geen der nog varende trawlers voor vandaag binnen zijn met een vangst van betekenis. De aan voeren waren dus ook Dinsdag weer beperkt. Twee loggers, die van Maandag bleven over liggen, de Katwijk 9 mrt 35 manden tong. 20 schol, 34 wijting en de KW 26 met 10 manden tong, 28 schol, 64 wijting en 10 stuks stijve kabeljauw, deelden samen de eer en de prijzen. Geen vetpot. Voor morgen zal er ook nog weinig aanvoer zijn. Maandagavond was alleen de Maria van Hattum bekend, die op dat moment Zuid-over kwam stomen maar nog geen vangst losliet. Verder wordt aan genomen, dat ook de Limburgia present zal zijn. Met deze twee boten zal het voor de middenweekse markt dus geen vetpot worden. Hoge ogen. De „Abraham" die een pracht schip vis heeft, zal zijn geluk morgen in Grimsby beproeven. De vangst bedraagt 920 kisten waarvan 130 kisten schelvis, 180 piepers, 180 gestripte wijting, 100 diversen, 100 koolvis, 50 kabeljauw en gullen, 140 ma kreel, 20 heek en 20 kisten haaien en rog. Vanavond met het late tij zou de trawler in Grimsby aankomen. Steken staken. De weerberichten voor de trawlvissers, die ver over de 58e breedte graad vissen, werden Maandag wat beter. Hoewel er nog een dikke bries stond, kon er toch weer worden gevist, wat er Zaterdag en Zondag helemaal niet bij was. Vorige week kreeg de Santpoortse dam club „Diagonaal" in haar clublokaal de reservisten uit Hillegom op bezoek. De ont moeting was voor de derde klasse van Haarlem en omstreken belangrijk, daar bei de tientallen nog geen verliespunten hadden. Het is een spannende strijd geworden, waar in tenslotte Diagonaal met 128 verloor. Hillegom II gaat nu met 5 gespeelde wed strijden aan de kop en als Woensdagavond van VKD III wordt gewonnen, is de club kampioen. In de tweede klasse behaalde DOS de titel en in de eerste klasse werd Bever wijk afdelingskampioen. De uitslagen luiden: tweede klasse Hoofd dorpDOS 515; CruquiusSt. Thomas voorlopig afgebroken met 57 in het voor deel van de dammers uit Castricum. Cru quius meent echter dat het verder spelen gelijk spel oplevert. Halfweg II—VKD II gelijk: HDC III—Sportief 11—9; 't Noorden —St. Bavo II 13—7. In de staartgroep hebben Sportief, Bever wijk III, Cruquius en St. Thomas alle 6 punten. Onderaan staat Halfweg II met 5 punten. St. Bavo II speelt tegen VKD II. De uitslagen in de derde klasse luiden: Sportief-reserves verliezen met 128 van VKD reserves. VKD III en Kijk Uit II delen de punten. De positie van de IJmuider reser ves is met 5 gesp. 5 verl. hopeloos. Promotie en degradatie De competitieleider heeft al twee wed strijden voor de promotie en degradatie vast gesteld. De 24ste Januari Beverwijk IIDOS; 31 Januari DOSBeverwijk II. Sportief Vrijdag tegen Halfweg 2 De onderlinge competitie bij de IJmuiden se damclub „Sportief" is voortgezet. De uit slagen waren: Groep A: P. Bakker—A. Ras 20; J. de RuiterJ. de Boer 02. Groep B: P. WesterwalP. Schaap 11; H. VeldmanH. Out 20; H. Dijkhuizen E. Wijker 20; C. v. OsK. Lichtendahl 1—1: A. v. d. Harst—W. Post. 0—2; M. Men ger—R. Koffeman 2—0. Het eerste tiental zal Vrijdag Halfweg II ontvangen. Wil „Sportief" een ietsje ruimer adem halen, dan moet deze wedstrijd gewonnen worden. f

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3