ORCAM Belgische crisisEuropese crisis IN DE WERELDPOLITIEK Een Eeuw geleden 3 Burgemeester begon het nieuwe jaar in de cel Vermomde politiemannen betrapten straat-dobbelaars Scholieren groeven telefoonkabel op Agenda voor Haarlem Eenheid der Evangelisch Lutherse Kerk wordt hersteld A. V er schoor overleden G. Polak Daniels overleden Verdreven Duitsers DOUWE Anne de Vries een jaar naar Suriname De K.L.M. bestelt zes Convairs 340 N.V.V.-voorzitter critiseert regering Ruitersport Prix d'Amérique Clubmatch van „Kennemerland" /^Hoe is het ontstaan)"^ Dit woord: GRASDUINEN Ontnuchtering Zeeuwse Bonten en Blauwen moeten verdwijnèn i DINSDAG 15 JANUARI 1952 Een van de slachtof fers van de storm die in het voorbije week end woedde ivas het Franse stoomschip Agen(4186 ton) dat op de beruchte Goodwin-zandbanken in tweeën werd ge slagen. Het schip was onderweg van Dakar naar Rotterdam,, doch werd in het Kanaal een prooi van de elementen. Kapitein Maurice Landreau bleef tot het laatst op zijn schip en kon daarna door een red dingboot in veiligheid worden gebracht. Een luchtfoto van het ge teisterde schip op de zandbanken. In het bij de watersportliefhebbers wel bekende dorpje Woubrugge is een nieuw record gevestigd. Bijna veertien dagen heeft men stil kunnen houden, dat de burgemees ter, de heer J. C. van Wageningen, het nieuwe jaar is begonnen met een verblijf van twee uur in de cel op het gemeentehuis, zo vertelt het Algemeen Handelsblad. Op Oudejaarsavond had een inwoner van Nieuwveen te veel jenever gedronken, hij had de verhoudingen uit het oog verloren, deed hinderlijk tegen de dienstdoende poli tieman van Woubrugge en het gevolg was, dat hij in zijn kraag werd gegrepen, gevan kelijk werd meegevoerd en in de cel van het gemeentehuis werd opgeborgen. De po litieman waarschuwde het hoofd van de politie, de burgemeester van Woubrugge, dat hij een dronken man had opgesloten. Bovendien vertelde hij zijn chef, dat hij om twaalf uur naar huis ging, omdat zijn dienst dan was afgelopen. Het nieuwe jaar was een kwartier oud toen de burgemeester kennis wilde nemen van de welstand van zijn arrestant. Hij opende de celdeur en werd door de Nieuw- vener, die enigszins was bijgekomen, beet gepakt en de cel ingeslingerd. De celdeur ging op slot en de Nieuwvener nam de benen. Twee uur lang heeft de burgemees ter geschreeuwd, tegen de deur geschopt en gerammeld. De brugwachter, die naast het gemeentehuis woont, hoorde het lawaai wel, maar wist niet precies waar het van daan kwam. Bovendien was het Oud en Nieuw en daar hoort wat lawaai bij! Ein delijk begon het te lang te duren en hij ging op onderzoek uit. Op zijn vraag wie daar zo'n herrie maakte, hoorde hij: Ik ben de burgemeester! Maak onmiddellijk de deur open! De brugwachter bevrijdde de burgervader, die op een wel eigenaardige manier het jaar 1952 is begonnen. Dat hij dit alles twee Weken stil heeft weten te houden in een dorp als Woubrugge is zo opmerkelijk, dat dit laatste alleen al de moeite van het ver melden waard is. De Haagse politie heeft dezer dagen een razzia gehouden in de Sirtemaslraat, waar in het openbaar op grote schaal om zeer grote bedragen bleek te worden gedobbeld. Een der spelers had zelfs zijn huisraad en kleding verkocht om te kunnen meedoen. De politie-agenten, die vermomd waren en op bakfietsen reden, hebben acht mannen aangehouden. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Maandagmorgen kwamen bij de P.T.T. in Den Plaag tientallen mensen klagen dat hun telefoon niet meer werkte. De technici die een onderzoek instelden kwamen tot de ontdekking dat in de Carpentierstraat een stuk van zes meter uit een telefoon kabel ontbrak. De politie werd gewaar schuwd en deze hield al spoedig drie kna pen van 15 jaar aan. die bekenden dat zij Zaterdagavond de kabel opgegraven en er een stuk tussenuit gezaagd hadden. Door het aan een opkoper te verkopen wilden zij zich geld verschaffen hetgeen niet ge lukt was. Door de vernieling van de kabel waren 336 telefoonaansluitingen buiten werking gesteld. ADVERTENTIE DINSDAG 15 JANUARI Gemeentelijk Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Minerva (Heemstede): Piano avond Fred Luijken, 8 uur. Stads Evangeli satie, Lange Herenstraat 6. conferentie 3 en 7.30 uur. Haarlemse Kegelbond: Emigratie filmvoorstelling, 8 uur. Spaarnc: „In de schaduw van de misdaad", 14 j., 2 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Samson en Delilah", 14 j„ 8 uur. Rembrandt: „De melkweg heeft geen wegenwacht", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Het ding", 18 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mor gen is te laat", 14 j.. 7 en 9.15 uur. City: „Three little words", alle leeft., 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 16 JANUARI Minerva (Heemstede): Poppentheater van de Poesjenellenkelder uit Maastricht, 2.30 uur, jeugdvoorstelling; 8.15 uur: „Het leven van' Doctor Faust". Berkenstraat 10: Lezing C. P. de Ruiter over „Wie is de anti- Christ?", 8 uur. Nassauplein 8: Soefi-bewe- ging, ds. J. de Graaf over „Russische Iconen", 8 uur. Rembrandt, Palace: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. (Zie programma agenda van Dinsdag). Te Amsterdam is een vergadering ge houden van het Hersteld Evangelisch Lu thers Kerkgenootschap. Met algemene stemmen werd besloten tot hereniging met de Evangelisch Lutherse Kerk. De synode der Evangelisch Lutherse Kerk zal op 24 Januari bijeenkomen om een zelfde beslis sing te nemen. Daarmede is dan een einde gekomen aan een scheiding, die meer dan 160 jaren beide kerken verdeeld heeft. Directeur van de Kon. Rotterdamse Llovd Op Oud Eik en Duinen in Den Haag is Maandag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer A. Verschoor, in leven directeur van de Koninklijke Rotter damse Lloyd. De heer Verschoor werd op 21 Februari 1895 te I-Iellevoetsluis geboren. Hij begon in 1913 zijn loopbaan bij de Internationale Crediet- en Handelsvereniging te Rotter dam, welke onderneming tevens hoofd agente is van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. In 1919 werd de heer Verschoor uit gezonden naar Tandjong Priok. Op 1 Januari 1936 werd hij agent voor scheeps- zaken te Batavia. Toen door de bezetting van Nederland de directie van de Lloyd te Rotterdam werd afgesneden van de be windvoering over haar schepen en haar belangen in het buitenland, werd de zetel der maatschappij naar Batavia verplaatst en werd het beheer over de Rotterdamse Lloyd overgedragen aan de Internationale Crediet- en Handelsvereniging, in welker directie ook de heer Verschoor werd opge nomen. De oorlogstoestand maakte in 1942 ook het verblijf in Batavia verder onmoge lijk, zodat de zetel van de Lloyd toen werd verplaatst naar Willemstad op Curagao. De heer Verschoor heeft in deze oorlogsjaren als directeur de belangen van de Rotter damse Lloyd behartigd. De heer Verschoor was tevens lid van de bewindvoering van het Netherlands Shipping Committee in New York. Toen in April 1946 de zetel van de Lloyd weer naar, Rotterdam werd over gebracht, werd de heer Verschoor als deel genoot opgenomen in de firma Wm. Ruys en Zonen, die de directie voert over de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd. De heer Verschoor was ook ondervoor zitter van de Nederlandse Redersvereni ging. In het Rode Kruis-ziekenhuis te 's Gra- venhage is op 67-jarige leeftijd overleden de heer G. Polak Daniels, ere-voorzitter van de Nederlandse Journalisten Kring en oud-hoofdredacteur van „Het Vaderland". De heer Polak Daniels begon op 1 De cember 1903 zijn journalistieke loopbaan bij de „Delftse Courant". Op 1 Januari 1905 ging hij naar het vrijzinnig-democra tische dagblad „Land en Volk". Op 15 De cember van dat jaar werd hij redacteur binnenland aan „Het Vaderland". Daar werd hij spoedig belast met het Kamerverslag. Van 1918 tot 1940 schreef hij het Kameroverzicht voor „Het Vader land". Voorts was de heer Polak Daniëls medewerker van het liberale weekblad „De Vrijheid". Van 1920 tot 1940 was hij bestuurslid van de Nederlandse Journalistenkring. In 1939 werd hij tot voorzitter gekozen. Na de inval van de Duitsers in Mei 1940 nam hij ontslag uit zijn functies in het journalistieke verenigingsleven. Na de be vrijding had hij zitting in het voorlopig comité, dat zich met de heroprichting van de Journalistenkring had beziggehouden. Hij werd lid van de Persraad en van de Perszuiveringscommissie. Uit deze com missie vroeg hij later ontslag omdat hij niet wilde medewerken aan een zijns in ziens van het tijdelijk Persbesluit 1945 af wijkende uitvoering. Van 19451951 was de heer Polak Daniëls hoofdredacteur van „Het Vader land". Het bericht van zijn heengaan zal in de kring van ons vak diepe indruk maken. De ouderen onder ons hebben hem gekend als een collega met grote gaven van hart en verstand, die met diepe, eerlijke over tuiging zijn werk verrichtte en van wiens fijnheid van geest wij hebben genoten. Op een congres van de „belangenge meenschap van uit Nederland en koloniën verdreven Duitsers" heeft Maandag te Düsseldorf de voorzitter van deze vereni ging, Hans Stein, verklaard dat sedert 1944 ongeveer 10.000 Duitsers uit Nederland en koloniën zijn uitgewezen met achterla ting van hun particuliere vermogen. „Vol gens documenten was echter slechts vier procent van de tijdens de oorlog in Ne derland wonende Duitsers lid geweest van de voormalige N.S.D.A.P.", beweerde hij. De belangengemeenschap heeft een brief aan de Amerikaanse president gezonden, waarin gezegd wordt dat in eerste instan tie de Koningin van Nederland in staat is de particuliere vermogens aan de betrok kenen terug te geven. „Dit is een voor waarde voor een vreedzame samenwer king tussen Duitsland en Nederland". Het slot van dit fraaie betoog luidde: „Dui zenden Duitsers hebben zeven en een half jaar lang onder onmenselijke omstandig heden in 115 Nederlandse concentratie kampen gezeten". ADVERTENTIE De auteur Anne de Vries, die sinds 1949 in Zeist woont, zal op 21 Maart met de „Cottica" naar Suriname vertrekken. Hij gaat daar met medewerking van Surinaamse leerkrachten nieuwe lees- en taalboekjes voor de lagere scholen schrijven. In Suriname wordt Nederlands onderwijs materiaal gebruikt. De kinderen lezen in deze tropische gebiedsdelen nog steeds de belevenissen van Ot en Sien, die sneeuw ballen gooien, schaatsenrijden, boterbloemen plukken en een dag naar Volendam en Mar ken gaan. Daar de heer De Vries met zeden en volk vertrouwd moet raken, zal hij ruim een jaar met zijn gezin in Suriname blijven. G. H. 's-GRAVESANDE WORDT VRIJDAG 70 JAAR De schrijver en journalist G. II. 's-Gra- vesande hoopt Vrijdag zijn zeventigste verjaardag te vieren. Hij publiceerde onder meer: Verzen, De verluchting van het boek, De herleving van de Nederlandse boek drukkunst, Sprekende schrijvers, Nachte lijke vangst, Verzen uit het ziekenhuis, Journalistieke herinneringen, Onze letter kunde in bezettingstijd en Het tweede ge zicht van Menno ten Braak. Bfj de Koninklijke Lcderfabrick N.V. tc Oisterwijk zijn wegens slapte in het bedrijf 80 man ontslagen. Naarmate het kouder wordt stijgt de belangstelling van de meeuwen voor het afval uit de IJmuider Vishal. Krijsend en klapwiekend jagen zij hier op buit rond de haven. Ofschoon de Belgische kabinetscrisis op het eerste gezicht door zuiver binnenlandse verhoudingen werd veroorzaakt en de problemen ervan weinig hebben uit te staan met internationale aangelegenheden, is het toch opmerkelijk dat zelfs deze ogen schijnlijk interne crisis bij nadere beschouwing samenhang blijkt te hebben met de situatie van Europa-als-geheel. Het moge opnieuw een bewijs zijn van de stelling, dat langzamerhand, en ondanks de ontkenning van conservatieve zijden, Europa zich als een organisch geheel aan het ontworstelen is aan de boeien der nationale gemeenschappen. Deze stelling vindt dagelijks meer steun in allerlei duidelijk waarneembare ontwikkelingen, doch het Is des te interessanter haar ook te toetsen aan minder in het daglicht tredende feiten, zoals deze Belgische „nationale" aan gelegenheid. Op 20 October 1951 dreigden de Bel gische vakbonden met een algemene sta king, wanneer de regering van minister president Pholien geen uitweg zou trach ten te vinden in de wanverhouding tussen lonen en prijzen. De stijging van de kosten van levensonderhoud waren tengevolge van de gebeurtenissen op internationaal terrein, niet het minst tengevolge van de oorlog in Korea, gestegen tot boven de draagkracht der arbeiders zonder dat er een compensatie der lonen tegenover stond. De regering gaf toe aan de druk der ar beiders en verhoogde de lonen, doch toen kwam zij in ernstige botsing met de con servatieve vleugel der Christelijke Volks partij, de regeringspartij, die Pholien ver weet dat zij een zwakke houding tegen over de vakbonden had aangenomen. Hierdoor deed zich de merkwaardige si tuatie voor, dat de regeringspositie ver zwakt werd door tweeledige critiek van haar eigen mandaatgeefster. Afgezien van de factoren die meespeelden zou het logisch geweest zijn dat de Kamer, waarin een meerderheid der C.V.P. bestaat, door een eenvoudige stemming de regering had laten duikelen en nieuwe figuren voor de vol gende homogeen-katholieke regering naar voren had geschoven. Doch de partij schrok voor deze dras tische stap terug, omdat zij terecht weinig goeds van nieuwe verkiezingen verwachtte. De socialisten dringen voortdurend aan op nieuwe verkiezingen, omdat zij reden heb ben om te veronderstellen dat de binnen landse verhoudingen een verschuiving hebben ondergaan, nadat de Konings kwestie indertijd de uitslag der algemene verkiezingen beïnvloedde. De C.V.P. kan zich niet veroorloven mede te werken aan nieuwe verkiezingen, omdat haar meerder heid in Kamer en Senaat op het spel staat. Vier zetels in de Kamer en zeven in de Senaat geven haar thans de meerderheid in deze twee organen der volksvertegen woordiging, en zij wil die behouden om voor de toekomst een homogeen-katholieke samenstelling van het kabinet te kunnen continueren. Dit alles is wel van zuiver-binnenlandse allure, doch het betekent slechts een reeks bijkomstige moeilijkheden als uitvloeisel van het eigenlijke probleem: De steeds verdergaande onwillekeurige inpassing van België in het Europese „gemenebest" die gepaard gaat met dezelfde ontwrichting van zijn binnenlandse huishouding als die, welke andere Europese landen op het ogenblik het hoofd te bieden hebben. De Belgische economische en financiële situatie is het, die de vakbonden in de opositie tegen hun eigen regering drijft en de con servatieve vleugel van de C.V.P. verbolgen maakt door de buitenmatig hoge belas tingen, waarmede bewapening en loons verhoging moeten worden bestreden. Die financiële en economische situatie is zo direct afhankelijk van die der overige Europese landen, dat een genezing niet mogelijk zal zijn zonder de medewerking van die andere landen. Dit is de grote moeilijkheid waarvoor de Belgische regering zich gesteld zag en daarom vragen de vakbonden zowel als de Belgische ondernemers eigenlijk maar één ding: Een premier die voldoende geschoold is in financieel-economisch opzicht om het probleem te kunnen overzien en aan te vatten. Intuïtief vragen zij hiermede het optreden van een figuur, die de Belgische situatie in haar groter Europees verband kan zien en behandelen. De partijdiscipline en het principe van de saamhorigheid der standen.' zoals die in de C.V.P. altijd een machtsfactor van belang zijn geweest, raken op de achter grond bij de steeds duidelijker opdoemende noodzaak om verouderde wijzen van re geren te vervangen door een progressieve politiek-der-grote-lijn. Hoewel het partij bestuur tracht de noodzaak van nieuwe verkiezingen te voorkomen, wijst alles in België er toch op dat ook de C.V.P.-kiezers desnoods de geringe meerderheid in Kamer en Senaat zouden willen riskeren om een gezond beleid te zien inplaats van de op niets goeds uitlopende lapmiddelen van loonsverhoging en belastingpersen. Reeds thans zijn de vakbonden weer ontevreden over de volgens hen te geringe loonsver hogingen. De nieuwe premier, wie dat ook zal zijn, zal onmogelijk de oude politiek van de vicieuze cirkel kunnen volgen zon der het gevaar te lopen zowel de C.V.P. zelf als de traditie van de homogeen-ka tholieke regering voor grote veranderingen te moeten plaatsen. De afgetreden minister van Financiën, Jean van Houtte, heeft thans een kabinet samengesteld waarvan verwacht wordt dat het zich méér dan het vorige op binnen landse problemen zal concentreren. Gezien de afhankelijkheid der Europese landen van de algemene economische toe stand van het gehele continent, ligt ook in dat opzicht voor België de duidelijk aan de dag tredende noodzaak van een Euro pese politiek op dit terrein. De nieuwe premier zal zijn taak als ho peloos bevinden, wanneer hij niet sterk genoeg is om het algemene beleid van zijn regering te richten op Europa. Dit is een ervaring die tal van Europese premiers zullen moeten bevestigen, wan neer zij tenminste geneigd zijn de ware moeilijkheid van hun taak openlijk aan de boom te slaan. J. L. De K.L.M. heeft bij de Consolidated Vul- tee vliegtuigenfabriek te San Diego zes Convair 340 verkeersvliegtuigen besteld. Ter vervanging van de Douglas DC-3- toestellen die sinds 1945 dienst doen in het West-Indische bedrijf der K.L.M. zal daar eind 1953 een aantal moderne tweemotorige vliegtuigen moeten komen, waarvoor de Convair het meest geschikt wordt geacht. De K.L.M. heeft thans twaalf Convair 240-verkeersvliegtuigen in gebruik op haar Europese net. Zeven daarvan kwamen in het najaar van 1948 in dienst, de rest be gin 1949. De Convair 340 is een vergrote editie van de 240, heeft een groter vleugeloppervlak, een langere romp, een hoger startgewicht, krachtiger motoren en verscheidene inwen dige verbeteringen. Gepoogd werd in de 340 een economisch alternatief voor vier motorige verkeersvliegtuigen te verwezen lijken met behoud van de voordelen van het tweemotorige vliegtuig. De 340 zal 44 passagiers kunnen vervoe ren, tegen 40 in de 240, en bovendien voor namelijk op de kortere afstanden ongeveer 2000 kg meer lading. De 340 heeft een actieradius die twee keer zo groot is als die van zijn voorganger. Te zijner tijd zal worden besloten of deze vliegtuigen in Europa dienst zullen doen waardoor een aantal Convairs 240 naar de West zal worden overgevlogen, dan wel dat enkele nieuwe Convair 340 vliegtuigen in West-Indië zullen worden gebruikt. De voorzitter van het N.V.V. de heer H. Oosterhuis, heeft te Almelo in een rede scherpe critiek geoefend op het regerings beleid ten aanzien van de woningbouw, de bestrijding van de werkloosheid en het be wapeningsprogramma. „De oorzaak van de werkloosheid is de credietvoorziening in Nederland", zo zei de heer Oosterhuis, „een staaltje van onge breidelde kapitalistische staatspolitiek, die meer dan ergerlijk is. De woningbouw stag neert, omdat de beleggers een rente van 4i/2 procent wensen. Zij dienen te beden ken." dat het aantal werkloze bouwvakar beiders bijna gestegen is tot 24.000. Een krachtige en vooral anders gerichte rege- ringspolitiek had dit kunnen voorkomen". „Wordt het niet de hoogste tijd", zo vroeg de N.V.V.-voorzitter, „dat de regering haar consumptiepolitiek gaat wijzigen, of moe ten de werkloosheid, de loon- en de con sumptiepolitiek ondergeschikt zijn aan het militaire bewapeningsprogramma en aan het streven naar een sluitende betalings balans? Het N.W. kan geen militaire po litiek aanvaarden, waarbij de arbeiders worden vergeten en niet voldoende aan dacht wordt geschonken aan sociale, cultu rele en zedelijke zaken". „Het N.V.V. zal tonen, wat het waard is als de regering niet op korte termijn haar politiek, die sociale onrust veroorzaakt, herziet", aldus besloot de heer Oosterhuis zijn rede. Met het oog op de .Prix d'Amérique", die Zondag 20 Januari te Vincennes in Frankrijk wordt gelopen en de grote belangstelling, die er van Nederlandse zijde voor dit belang rijkste drafnummer in Europa bestaat, zijn de courses op Zondag op Mereveld geannu leerd. Voor de met tien millioen francs aan prij zen begiftigde „Prix d'Amérique" zijn 21 paarden ingeschreven, waaronder 2 paarden uit Duitsland en 4 uit Italië. De wereld kampioen der pikeurs Charley Mills zal wederom de Franse crack „Chambon" rijden. In het bijzijn van een vijfhonderdtal be langstellenden hield de Kynologenclub „Kennemerland" haar jaarlijkse clubmatch in het Krelagehuis. Het werd een uitermate geslaagde dag met een maximum aantal in geschreven honden. Een schare van zeer ervaren keurmeesters, onder wie dr. A. J. M. Ilolmer en de heer P. M. C. Toepoel. beoor deelde de honden. Winnaar van de match werd de langharige Duitse staande hond Astra, eigenaar de heer G. J. J. M. Eldering uit Bloemendaal. Deze eerst nu geregistreerde hond zonder stam boom werd onafhankelijk van elkaar door het publiek en de keurmeesters tot winnaar uitverkoren. Bijzonder aardig was de gecostumeerde kinderwedstrijd met costuums passend bij de door de kinderen voorgeleide honden. De kleine Rembzrandt met het typische Oud- Hollandse kooikerhondje verkreeg met recht de eerste prijs. Met grote aandacht werd naar het boeiend relaas van de bekende africhter Toman uit Duivendrecht geluisterd. Hij gaf een psy chologische uiteenzetting betreffende de windhond-teef, welke in de omgeving van Duivendrecht een groot aantal schapen heeft doodgebeten. Hij gaf tevens een demonstra tie met de herdershond, welke de daderes had opgespoord. Deze laatste werd ook ge demonstreerd en bleek onder de leiding van de heer Toman een beter leven te zijn be gonnen. 1 Algemeen bekend is de uitdrukking: ergens in grasduinen: naar hartelust zich ergens mee bezig houden. Zo zal een boekenliefhebber zeggen: ik heb een paar uur zitten grasduinen in die biblio theek. Het is duidelijk dat grasduinen, zo gebezigd, een werkwoord is. Oor spronkelijk echter is het een zelfstandig naamwoord. Oudtijds zei men: in gras duinen gaan en bedoelde: volop genie ten. Grasduinen zijn dan met gras be groeide heuvels. Anderen menen, naar mij voorkomt met meer grond, dat grasduinen de plekken in de weide zijn waar het gras het weligst groeit en het dichtst staat. Een koe die in grasduinen gaat, zoekt dus de beste plekken uit, krijgt het beste en lekkerste gras. Daar mee stemt overeen dat ergens in gras duinen ook voorkomt in de betekenis: I ergens van smullen, met smaak toe- ^^tasten. Ik heb een vreselijke teleurstelling ge had. Onlangs was ik ergens diep in de vader landse provincie, met het doel enkele be roepsaangelegenheden af te wikkelen. Het plan daartoe was nogal plotseling opge komen en er was geen tijd geweest alle mensen, die ik wilde bezoeken, daarvan vooraf kennis te geven. Vandaar, dat ik mij plotseling met enkele uren vrij in dat kleine, Zuidelijke stadje bevond. Want sommige van die mensen waren niet aan wezig. Ik dwaalde een beetje verlaten dooi de stille straten, vervuld van het vriende lijke soort eenzaamheid, dat dergelijke plaatsjes altijd uitstralen op wie er niet helemaal thuis is. Een bioscoop trok de aandacht. Er draaide een griezelige film: de plaatjes gaven een overmaat van vurende gangsters en politiemannen, gierende auto's en mooie meisjes aan. Het leek een pas sende afwisseling op de fatsoenlijke rust van het provincie-stadje en ik kocht een kaartje. De auto, die mij voor deze gelegen heid was afgestaan, liet ik veilig temidden van het kleine marktje, dat midden in de stad aan de gang was, staan. Een kwartier te laat begon de hoofdfilm. Zij begon in hoge mate serieus. Er kwa men enkele gouverneurs van Amerikaanse staten, belangrijk achter enorme bureaux zittend, op het doek om te vertellen, dat deze film historisch was: dat de bende, waar het om ging in hun staten had ge opereerd. En dat uit het verloop toch wel duidelijk bleek, dat de misdaad geen vruch ten afwer *t aan wie haar bedrijft. De gou verneur van Maryland zei zelfs en daar werd iedereen in de bioscoop even stil van dat hij hoopte dat deze film een derge lijke heilzame invloed op het publiek zou hebben, dat mogelijk mensen in de zaal er door van het pad, dat naar het politie bureau leidt, zouden worden gehouden. Ik heb daar diep over nagedacht en het mèt de gouverneur van Maryland gehoopt. Het leek mij een mooi streven en al was de film dan niet zo ei-g goed, misschien zat er toch wel wat in, dacht ik door alle revol- vervuur van de bende en de politie heen. Bijna gesticht met diepe goedheid kwam ik tegen vijf uur de bioscoop uit. Vol idealis tische gedachten liep ik terug naar de markt, die inmiddels afgelopen bleek; om cle auto te halen. Tussen de ruitenwisser en het raairi stak een klein papiertje. „U hebt hier geduren de enkele uren op een verboden plaats ge parkeerd", stond er op. ..Teneinde verdere moeilijkheden te voorkomen, kunt u zich het best even aan het politiebureau in de Veemarktstraat vervoegen: daar zult u ter zake deze overtreding een proces-verbaal ontvangen." E. P. De hoofdafdeling Akkerbouw van de Stichting voor de Landbouw heeft besloten om een teeltverbod van Zeeuwse blauwe en bonte aardappelen te bevorderen. Deze soorten zijn economisch van geringe bete kenis. De bonten en blauwen zullen geheel moeten verdwijnen, omdat zij uiterst ge voelig zijn voor virusziekten, waardoor zij een gevaar vormen voor de teelt van poot- aardappelen. ADVERTENTIE NV ROWNTREE - AMSTERDAM Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 15 Januarij 1852 LONDEN. Het fraaije nieuwe stoom schip Amazon, van 2000 ton en 800 paardenkrachten, dat van Southampton voor zijn eerste reis naar West-Indië was vertrokken, is op zestig mijlen af stand van de Sorlings-eilanden in brand gevlogen en weinige uren later, geheel vernield, gezonken. Temidden van eenen zwaren storm hebben de 4 9 passagiers en de 110 leden der equipage gepoogd zich in de sloepen te begeven, hetgeen slechts aan 37 personen is gelukt De anderen zijn op het brandende schip of in de woeste zee omgekomen. Bij de lading van de Amazon bevond zich voor eene waarde van 22.000 ponden sterling aan goud en kwikzilver. De stoomboot maatschappij lijdt door het verlies van de Amazon eene schade van 84.000 pon den sterling. Na 'het verlies van zeven barer schepen sinds 1S41 had zij hare vaartuigen niet verzekerd Het ontstaan van den brand wordt toegeschreven aan het heet-wsrden der machinerie. Na het vertrek va.n Southampton moesten de stoomwerk tuigen tweemalen tot stilstand gebracht worden, omdat sommige stukken in staat van gloeiing verkeerden, zooals meermalen met nieuwe machines ge beurt Tijdens den brand heeft men de stoomwerktuigen niet kunncr. doen stilstaan, zoodat liet brandende aar- tuig, mede opgestuwd door den storm, met eene snelheid van 13 knoopen in het uur is voortgedreven.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5