Beverwijks Jeugdorakel aardige primeur voor Nederland JÊM Lynne Thorn's dilemma ■Clowntje Rick Velsen-Noord Castricum IJmuiden 4 Nationale eersteling deed al stevige schreden Interessante discussies over jeugdwerk, onderwijs en opvoeding Agenda voor Beverwijk Theo van der Pas komt Chopin spelen FEUILLETON „Opwaarts" vierde zilveren jubileum Watervliet- A-adspiranten kampioen Andijvie wordt duurder Voor de kinderen Damclub Sportiefhoudt haar twee straf punten Scheepvaart DINSDAG 15 JANUARI 1952 Gisteravond is in Beverwijk een nationale eersteling geboren in de vorm van een kleine Olympus, of liever een „jeugdorakel" onder auspiciën van de Beverwijkse Jeugdraad. Dit forum, waarin een aantal deskundigen op het terrein van jeugdwerk, onderwijs en opvoeding heeft zitting genomen, beantwoordde vragen, welke van tevoren schriftelijk waren ingezonden. Het was een gezonde boreling in dat zaaltje aan de Meerstraat en de kraamvisite, waarvoor nauwelijks plaats genoeg bleek, heeft zich kennelijk verheugd over haar eerste vlotte en uitstekende schreden op het goede pad. Onder voorzitterschap van de journa list K. Thomas gaf het jeugdorakel zijn visie op de gestelde vragen, die de kwali ficatie „werkelijke problemen" over het algemeen zeker verdienden. Voorts hadden zitting dr. H. Voorzanger, kapelaan H. Jan sen, mevrouw Demmers-Wieck, de heren J. A. H. de Klerk en F. Bruins, van wie vooral dr. Voorzanger degene was, die voor het juiste afgepaste snuifje humor zorg droeg. Het was jammer, dat ds. R. D. Wiersma niet achter de groene tafel verschenen is, want, dat zou de toch al interessante dis cussie bepaald nog meer gestimuleerd heb ben. De heer P. van der Esch, voorzitter van de Beverwijkse Jeugdraad, opende de eer ste zitting van dit Jeugdorakel met een kort speechje, waarin hij onder meer mee deelde, dat het initiatief voor deze primeur is gekomen van de leiders der verenigingen in de gemeente, die zich speciaal belast hebben met het jeugdwerk. „Zij zijn zo vrij geweest het idee over te nemen van de mensen, die in het verleden reeds een forum gehouden hebben. Dit jeugdorakel is eigenlijk gelijkwaardig aan dergelijke zittingen, met het grote verschil echter, dat dit college uitsluitend vragen behan delt, die direct of indirect met de jeugd beweging in verband staan, zodat het be grip primeur toch zijn waarde heeft". De heer Thomas, tussen twee haakjes een voortreffelijk leider der discussie, merkte voor de start nog op, dat er geen mondelinge vragen aan het orakel gesteld konden worden, hetgeen de levendigheid tussen zaal en college in eerste instantie enigszins leek te beïnvloeden. „Hiervoor hebben wij een practisch argument", aldus de voorzitter. „Door middel van selectie krijgen wij uiteraard een veelzijdig aantal vragen, wat de interesse niet in geringe mate ten goede kan komen". „Gemeenschappelijke basis" Op het papiertje, dat als eerste uit de hoed \yerd gekozen, was de vraag gesteld: „Onder de jeugd zou in toenemende mate een sexuele verwildering te bespeuren zijn, vooral waar het betreft misdragingen op school, straat en in verenigingsverband. Wat kan een jeugdleider nu doen om dit effectief tegen te gaan?" Over een pro bleem, dat al langere tijd de aandacht vraagt, werd hier het oordeel van het orakel verzocht en het was -bijzonder be langwekkend te horen hoe een arts, een onderwijzer, een moeder, een geestelijke en een oud-jeugdleider het geval van alle zijden belichtten. Over de gehele linie was men het er wel over eens dat primair bij de ouders de taak ligt hun kinderen een goede voorlichting te geven. Vóór de korte pauze behandelde het jeugdorakel een viertal vragen, die geen van alle aanleiding gaven tot spoedige overeenstemming. Het bleek wel, dat het forum enigszins teleurgesteld was over het geringe aantal ingezonden vragen. Na het kwartiertje rust bestond er gelegenheid voor de toehoorders terug te komen op hetgeen er voor de pauze besproken was, waar evenwel slechts zeer matig gebruik was gemaakt werd. Wellicht een bewijs van bevrediging over de mening en de eindconclusie van het orakel. Een der vragen na het kopje koffie luid de: is er een kans op instandhouding van het jeugdorakel. Zou het te verwezenlijken zijn het in deze vorm te laten voortbestaan, eventueel als een raadgevend college naast de Beverwijkse georganiseerde jeugdbe weging. Dr. Voorzanger zei hierover: „Er blijkt wel degelijk een gemeenschappelijke basis te bestaan en ik heb met plezier meege daan aan de discussies". De voorzitter dacht in de eerste plaats aan het aantal vragen, dat binnen zou kunnen komen. „In ieder geval zouden de zittingen van het jeugdorakel toch een incidenteel karakter dragen. Maar daarnaast is het wellicht niet onmogelijk een miniatuur-gesprekcentrum voor de orakelleden te organiseren. Wij zullen dit echter niet af laten hangen van het ogenblik, maar naar aanleiding van deze zitting nog eens enkele besprekingen DINSDAG 15 JANUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Actie in de Stille Zuidzee. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Aan de Rivièra. WOENSDAG 16 JANUARI Bioscopen: Zie Dinsdag. voeren met belanghebbenden, waarna wij altijd nog een beslissing kunnen nemen", waarmee het gehele college zich gevoeglijk kon verenigen. Nochtans mochten de eerste al zeer ste vige stappen van dit ééndagskindje er zijn en dat is een verheugend verschijnsel. Wederom heeft de Mij. tot bevordering der Toonkunst, afdeling Beverwijk, een van de vooraanstaande kunstenaars uit genodigd voor een concert. Donderdag zal Theo van der Pas achter de vleugel in Luxor plaats nemen voor een Chopin-voordracht. Plet is voldoende be kend, dat v. d. Pas' Chopinvertolkingen in onze concertzalen een grote faam hebben. Het programma, waarmee hij onlangs te Haarlem uitbundig succes heeft gehad, vermeldt tussen twee Polonaises, een veel kleurig overzicht van Chopin's werken. De pianist heeft daaruit een rijk gevarieer de keus gedaan, zodat ongetwijfeld velen dit unieke concert zullen willen bijwonen. „De verloren zoon" De toneelvereniging „Oefening Baart Kunst" zal op Dinsdag 22 Januari het to neelspel in 3 bedrijven „De verloren zoon" ten tonele brengen. De regie is in handen van mevrouw Ruth-Snel en het stuk zal in het Kennemer Theater worden opge voerd. „Trouwen" De geheelonthouders toneelvereniging „Nieuw Leven" zal op Maandag 21 en Woensdag 23 Januari in het Kennemer Theater het blijspel in drie bedrijven „Trouwen" van N. W. Gogel. vertaald door A. Saalborn. De regie is in handen van de heer Jan Velzeboer. Filmavond personeelsvereniging S.I.H.I. De personeelsvereniging der N.V. Machi nefabriek C. Maters zal in het veilingge bouw ,,'t Centrum" op Donderdag 17 Januari een filmavond organiseren. De Koninklijke Rotterdamse Lloyd zal enige films vertonen over de „Willem Ruys" en „Het leven der Balinezen". „Vriendenkring" blijft ongeslagen aan de kop De Beverwijkse klaverjasvereniging „Vriendenkring" heeft wederom een ont moeting in winst omgezet: de tiende. Het ziet er naar uit dat „Vriendenkring" dit jaar de „Wijkertoren" weer in haar bezit krijgt. De recente match werd gespeeld tegen de klaverjasclub „Langeveer" uit Haarlem en met 4354 winstpunten gewonnen. De stand was: „Vriendenkring" 26376 punten, 17 mar sen en 11 gewonnen, winstpunten 4354. „Langeveer" 22022 punten, 5 marsen en 7 gewonnen. Verliespunten 4354. Doopsgezind Zangkoor houdt zijn jaarvergadering De leden van het Doopsgezind Gemengd Zangkoor zullen Maandagavond, 21 Januari inplaats van de repetitie in de kerkekamer van de Doopsgezinde kerk aan de Meer straat bijeenkomen voor de jaarvergade ring. Behalve de gebruikelijke punten ver meldt de agenda een bestuursverkiezing. Aftredend, maar herkiesbaar zijn de dames R. v. Balen en C. KramerBleeker, eerste en tweede penningmeesteresse. Van bestuurszijde zullen enige medede lingen worden gedaan. Geslaagd De Beverwijkers P. H. Hoogeveen, M. van Brussel, J. P. Rozemeyer en F. Hamers slaagden voor het praktijk-examen Boek houden van de Nederlandse Associatie. Lezing voor de lasclub Voor de leden van de Lasclub „Velsen en omstreken" van de Nederlandse Vereni ging voor Lastechniek" wordt Donderdag avond in het ontspanningslokaal van de N.V. De Plaatwellerij een lezing gehouden. Ir. W. Gerritsen van een transformato- renfabriek zal het onderwerp „Krimpen en krimpverschijnselen" behandelen. Vervolgens zal een film worden vertoond over de eerste gelaste mijnschacht in Ne derland. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 32) Ze zag een kleur op zijn wangen komen en even aarzelde hij met zijn antwoord. „Er is.iets dat ik je moet vragen", zei hij langzaam. „Zou je het heel erg vinden als Jessica met ons meeging? Ik weet dat ik veel van je vraag, maar Millicent is aan vacantie toe en heeft een erg prettige uitnodiging van oude vrienden gekregen; ik wilde naar niet teleurstellen en....". Ze voelde zich verstijven. Het was dus waar, wat zuster James had gezegd. Hij wist, dat Millicent zou vertrekken.... Hij had dringend iemand nodig gehad om Millicent te vervangen en had haar een geschikte persoon gevonden. Nu wilde hij zelfs het kind uit zijn eerste huwelijk mee nemen op hun huwelijksreis. De mensen zouden nog meer kunnen lachen.... „Ik moet me even gaan verkleden", zei ze kortaf. „Ik ben zo klaar en dan kun nen we zien, wat we doen. Natuurlijk heb ik geen bezwaar, dat Jessica meegaat, waarom zou ik?" „Lynne, lieveling Ze rende de trappen op en wilde zijn stem niet meer horen. Ze wilde voor al les even alleen zijn. In haar kamer trok ze haastig en ruw de grijze jurk uit, welke ze als een vod op de vloer liet vallen. Uit de klerenkast, die zij samen met Millicent ingericht had, koos ze een eenvoudig zij den pakje en 'rok dat aan. Daarna ging ze kalm naar de telefoon. Als ze van iets zeker was, dan was het van haar besluit, dat ze niet met Preston naar Cornwall zou gaan. Ze zou haar taak hier in dit huis op zich nemen, ze zou al haar verplichtin gen, die uit dit huwelijk voortkwamen, stipt vervullen, maar ze ondernam geen huwelijksreis met een man, die openlijk aan iedereen te kennen had gegeven, dat hij niet van haar hield, dat hij haar ge bruikte als kinderverzorgster voor het kind uit zijn eerste huwelijk en als huishoud ster. Zoals iedere vrouw had ook Lynne romantische dromen gehad over de huwe- lijksreis, die ze eens met de man harer keuze zou maken. De gedachte, dat ze thans met Preston een idylle op zou moeten voe ren, die in werkelijkheid niet bestond, was haar ondragelijk. Vastberaden draaide ze een nummer. Na even wachten, herkende ze de stem van de teiefoniste uit de kliniek. Ze verdraai de haar stem enigszins en vroeg of dr. Charles May aanwezig was. „Dr. May, de tandarts?", vroeg de tele foniste. „Hij is er wel, mevrouw, maar hij is met een patiënt bezig. Hij komt maar „Zo waarlik helpe mij De R.K. gemengde toneelvereniging „Op waarts" vierde Zaterdagavond in gebouw „Concordia" het feit, dat zij gedurende een kwart eeuw de parochianen in Velsen- Noord van gepast amusement heeft voor zien. De moderator J. Voortwist feliciteer de de vereniging met dit jubileum. Met gespannen aandacht heeft het pu bliek daarop de wederwaardigheden ge volgd van Nelis van der Mortel, die met zijn gezin door Govert Louws, de rijke hereboer, willens en wetens naar de onder gang wordt gevoerd, alleen omdat Dora van der Mortel in haar jeugd Govert's lief de heeft versmaad. De dochter Tonnie vindt in Albert Louw een toegewijde beschermer, maar zij wantrouwt zijn goede bedoelingen, zodat hij tenslotte op zee vergetelheid zoekt. Inmiddels wordt het Tonnie duidelijk, dat zij hem steeds heeft miskend. En wanneer Albert na een lange afwezigheid de boer derij weer bezoekt, vindt hij een geheel ander meisje terug. Govert toont oprecht berouw over zijn handelwijze en bekent dan in één moeite door ook degeen te zijn ge weest, die Nelis van der Mortel voor een aanzienlijk bedrag heeft benadeeld. Op deze geforceerde wijze wordt het stuk met een toneel vol gelukkige mensen afgesloten. Dat is zo ongeveer de „originele" intrige van „Zo waarliik helpe mij", een spel van het land, door Tom Dekker, waarmee „Op waarts" heeft gemeend haar jubileum te moeten vieren. Een stuk om hevig enthou siast over te zijn is het allerminst; het amateurtoneel moest dergelijk zwak maak werk nu toch eindelijk eens van de hand wijzen. Het druipt van vals sentiment en de figuren zijn voor het grootste gedeelte ongeloofwaardig getekend. P. Bos speelde de meedogenloze Govert Louws met een strakke geladenheid, J. P. Hagen gaf van Willem de Doler een aardige Flierefluiter-typering, waarmee hij zich als een der besten van dit ensemble onder scheidde. Hieronder mag ook mej. R. Bak ker zich rekenen, die de kordate Tonnie vlot en met overtuiging op de planken zet te. De tegenspoed van het echtpaar Van der Mortel werd door P. M. Langeveld en mevrouw Van Noordt met de vereiste be rusting uitgebeeld. Het was jammer dat de kapper Nelis zo'n zonderlinge grime had toebedeeld. De regisseur had trouwens bij zijn aanwijzingen over het algemeen meer rekening dienen te houden met het boeren- milieu, waarin dit stuk speelt. Ook in zijn mise en scène was hij niet altijd even ge lukkig. Na afloop van de voorstelling betrad een vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur het toneel om de vereniging met haar jubileum te complimenteren. Spreker deelde vervolgens mede, dat het gemeente bestuur de verrichtingen der diverse ver enigingen, met het oog op een subsidie, met de grootste belangstelling pleegt te volgen en wenste „Opwaarts" ook in ver band hiermede nog vele succesrijke opvoe ringen toe. Hierna werd de vereniging door de voorzitter van het R.K. Amateur toneel gefeliciteerd en vervolgens ontving het bestuur van de heer Langeveld als ju bileumgeschenk 119 nieuwe donateurs. Nadat de voorzitter de sprekers had be dankt overhandigde hij een fraaie oorkon de aan mevrouw Marsveld, die „Opwaarts" reeds van de oprichting af met haar vol ledige medewerking ter zijde heeft gestaan. Een gezellig bal besloot het samenzijn. JAN VAN DAM Bijeenkomst van de Vrouwenbond N.V.V. Voor Donderdagavond aanstaande heeft de afdeling IJmuiden van de Vrouwenbond N.V.V. een bijeenkomst georganiseerd in het gebouw Wilhelminakade 73. De heer P. Kruit van de Textiel- en Kledingbond uit Leiden, zal spreken over het onderwerp „Welk belang heeft de vrouw bij een sterke vakbeweging". Hot kampioenschap van de Watervliet A- aspiranien. dat al gedurende enige weken werd verwacht, is behaald. Tegen de Haarlemse Aurora-A-korfbal- aspiranten wisten de Velsense gasten hun overwinningenreeks voort ;e zetten. Welis waar werden het geen dubbele cijfers, zoals in verschillende wedstrijden, maar de 30 overwinning was genoeg. De jeugdige Wa- tervlieters bleven ongeslagen. De andijvie loopt cp de Kennemer vei lingen sterk in prijs op. Het heeft welis waar een hele tijd geduurd, voor de tuin ders er een behoorlijke prijs voor kregen, want wekenlang bracht zij niet mèer dan 9 a 10 cent per kilo in het laatje. De no tering van Maandag aan de Castricumse groentenveiling bedroeg echter al 64 cent per kilo. Spruiten gingen ook al duur van de hand: de eerste kwaliteit werd verkocht voor 22 a 58 cent en de tweede besomde 14 a 21 cent per kilo. Boeren kool werd matig aangevoerd en bracht het van 5 tot 9!4 cent. Rode kool deed 7 14 cent en groene kool 8 cent per kilo. Witlof werd in een behoorlijke hoeveelheid aangevoerd; de eerste soort bracht 25 a 31 cent, de twee de soort 12-15 cent per kilo op. De note ring van peen bedroeg 7-13)4 cent per kilo. Slordige Castricummers Aan het politiebureau Dorpsstraat 1 zijn inlichtingen te krijgen over de volgende gevonden en verloren voorwerpen. Ge vonden: zakmes met kurketrekker, cyper se kat, kinderportemonnaie*inhoud f 0,35, poes. bruine portemonnaie inhoud f 0,33. Verloren: zilveren armband Zeeuws mo del, verchroomd dames-polshorloge, da- mes-portemonnaie inhoud f 25.46, geruite hoofddoek, bromfietsketting, zwart lederen portemonnaie inhoud f 10 en enig klein geld, donkerbruine gebreide dameshand schoenen. Escapade werd paard noodlottig Het paard van de Castricummer K. B. is aan de Beverwijkerstraatweg aangere den door een personenauto, komende uit de richting Alkmaar. Het dier raakte zo danig verwond dat het later moest wor den afgemaakt. De oorzaak moet gevon den worden in het feit dat het paard kans had gezien van een stuk braakliggend land te ontsnappen en de straat opliep. Denk om uw achterlicht De groepscommandant van de rijkspo litie te Castricum verzoekt ons het wiel- rijdend publiek er nogmaals op attent te maken dat ieder rijwiel voorzien moet zijn van een behoorlijk brandend achterlicht. Ook de K.N.A.C. heeft aan de minister verzocht op de naleving van deze bepaling scherp toe te zien. Werkloosheid in Castricum Volgens gegevens, verstrekt door het bu reau van Sociale Zaken in Castricum be droeg het aantal werkzoekenden op Zater dag 12 Januari 18 personen. Zij waren verdeeld over de volgende groepen: bouw vakarbeiders 12, losarbeidevs 3, land arbeiders 1, tuindersknechten 1, hand werksters 1. Nieuw stuk bij het P.W.N.-toneel De toneelclub van het P.W.N. te Bloe- mendaal, regisseur de heer H. J. van El ven uit Castricum. heeft in studie het blij spel in drie bedrijven ..Muggen om de kaars" van H. de Wilde. Het ligt in de be doeling dit stuk Woensdag 6 en Vrijdag 8 Februari voor het personeel van het P. W. N. te Castricum in hotel Borst op te voeren. 'j*;j:. i ïT 1130 Ze moesten nog even wachten. Er kwamen nog meer kinderen aangelopen, die alle maal vol verwachting voor de poppenkast bleven staan. Het rood-jluwelen gordijn was nog dicht. Daarachter was het toneel, waarop aanstonds de poppen zouden verschijnen Eindelijk hield de man op met z'n getrommel; er waren nu kinderen genoeg. Hij kroop achter de kast en verdween. Vol verwachting keken de kinderen naar boven. En jawel.daar ging langzaam het rode gordijntje openze konden het toneel zien. „Haaa!", juichten de kinderen. En toen huppelde opeens een leuke, gekleurde pop het toneel op. „Hallo, kinderen", riep hij met 'n schel stemmetje. „Weet je wel wie ik ben?" „Jan Klaassen!", riepen ze allemaal. „Juist", riep de pop. „En kijk eens, wat ik hier hebEen zak vol geldDaarmee moet ik de huisbaas de huur gaan betalen!" Kennemer damkampioenschappen naderen De jaarljjkse strijd om het Kennemer damkampioenschap zal in de eerste week van Februari beginnen. Vorig jaar namen er over vijf klassen verdeeld 120 spelers uit Haarlem en omstre ken aan deel. In de afdeling Noord werd geklasseerd: Santpoort, IJmuiden, Velsen, Beverwijk, Uitgeest, Heemskerk en Castricum. De or ganisatie is opgedragen aan Beverwijk, Sportief, D.C.IJ. en St. Thomas. Voor Haarlem organiseert de Haarlemse Damclub het toux-nooi; Hillegom, Heem stede, Halfweg en Bennebroek vormen sa men de afdeling Zuid. Cruquius en de dam club St. Bavo uit Heemsted is in dit rayon de organisatie opgedragen. Na 1 April zal de finale worden ver speeld. Lange en hevige discussies zijn er op de vei-gadering, waar dit bekend werd,, veroor zaakt door de twee strafpunten aan dam club „Sportief", welke door de wedstrijd leider zijn opgelegd in de ontmoeting St. ThomasSportief. De wedstrijd wordt op nieuw gespeeld en de leider is naar de let ter van het spelreglement van de K.N.D.B. in het gelijk gesteld. Sportief behoudt daai'door de twee straf- punten en het team is door dit besluit van de districtsbond Kennemerland in de tweede klasse der clubcompetitie in de gevaren- zóne terecht gekomen. D.O.S. kampioen tweede klasse Door een ovex-winning op Hoofddox-p en door het feit dat de medecandidaat V.K.D. II tegen Halfweg gelijk speelde, is het de damclub D.O.S. uit Haarlem gelukt, kam pioen harer afdeling te worden. Bcx-k en zijn mannen gaan nu proberen via de promotiewedstrijden naar de eerste klasse te komen. Degradatiewedstrijden tegen D.O.S. zullen de Beverwijk-reserves moeten spelen. Alchiba, 13 130 m. Z. Esperance n. Aden. Aletta, 13 van Telokanson naar Pladju. Algenib, 12 400 m. W.NW. St. Vincent. Alioth, pass. 13 Dungeness. Altair, 12 ten anker voor Santos. Amstelvaart, 12 510 m. W.ZW. Flores. Antonia, 13 te Pladju. Armilln, 12 te Singapore. Axeldijk, 12 225 m. W.NW. Finisterre. Albireo, 13 180 m. ZW. Madeira naar Antwerpen. Almkerk, 13 540 m. Z. ten W. Cocos eil. Amstelpark, 13 320 m. W. ten N. Finisterre. Arkeldijk, 13 230 m. ZO. Kp. Race. Aalsum, 13 420 m. O.NO. Abaco. Alp'nard, 13 dwars Accra naar Freetown. Averdijk. 13 te Norfolk. Arcndsdijk. 10 te Santos. Bawean, 12 v. Pasir naar Bandjermasin. Blitar. 12 te Banjuwangi. Barendreclit. 13 700 m. NW. ten W. Kaapstad. Bengkalis, pass. 13 Natuna eil. n. Tj. Prlok. Bonaire, 13 840 m. NO. Barbados. Boschfontein. 13 bij Lissabon naar Antwerpen. Blommersdijk, pass. 13 v. Vlissingen. Caltex Nederland, pass. 13 Finisterre. Caltex Pernis. 13 van Sidon naar R'dam. Caltex The Hague, 14 van R'dam te Sidon. Caltex Utrecht, 13 van Sidon te R'dam. Ceram, 14 te Genua. Caltex Delft, 14 v. Sidon te R'dam. Cronenburgh, 12 van Londen te R'dam. Clavella, 12 v. Corpus Christi naar Curasao. Callisto, 13 810 m. ZW. Flores. Caltex Leiden, pass. 13 Galeta eil. Celebes, 13 bij Lissabon naar Algiei-s. Cleodora, 13 ten anker Pta. Cardon. Cottica, 13 370 m. NO. Fayal naar Plymouth. Cio, 10 v. Cristobal naar Pto. Cabello. Delft, 14 te Antwerpen. Diemerdijk, 12 v. Vancouver te R'dam. Dongedijk, 12 van R'dam op proeftocht. Danae. 14 Genua verwacht. Duivendijk, 12 960 m. O. Bermudas. Duivendrecht. 13 770 m. NO. Sombrero. Eemdijk, 13 te Antwerpen. Edam, 12 280 m. Z. Kp. Race n. Antw. Eendracht, 12 100 m. O. Malta. Enggano, 12 v. Bremen naar Hamburg. Etrema, 14 van Thameshaven te Jarow verwacht Edam. 13 350 m. ZO. Kp. Race n. Antw. Ena, 14 v. Mariel op Meer v. Maracaïbo. Esso Amsterdam, 13 850 m. NO. Sombrero. Esso Rotterdam. 13 480 m. ZW.t.W. Lands End. Friesland (SSM), 13 v. Sunderland te Londen. Friesland (KRL) 13 v. Stavanger te Oslo. Farmsum, 13 330 m. ZW. Flores. Gadila. 13 v. Singapore ten anker Rio de Plata Gooiland, pass. 13 Finisterre n. Rio de Janeiro. Graveland, 12 v. Bahia naar Las Palmas. Garoet, 12 van R'dam naar Soerabaja. Gaasterland, 13 van Amsterdam te Bremen. Gaasterkerk, pass. 13 Daedalus. Grootekerk, 13" 180 m. Z. Siera Leone. Heemskerk, 12 te Genua. Haulcrwijk, 12 van R'dam naar Cuba. Helena, 13 van Amsterdam naar W. Xndië. Hydra, 13 van Hamburg te Antwerpen. Heelsum, 13 100 m. N. Azoren. Hestia, 13 van San Lorenzo naar Las Salinas. Hoogkerk, 13 dwars Capri naar Port Said. Hector, pass. 13 Kp. Malea naar Messina. Hecuba, 13 280 m. NO. Pto. Rico. Helicon, 13 290 m. Z. ten O. Kp. Hatras. Hercules, 13 in Golf van Biscaye n. Gibraltar. Ittersum, 14 van R'dam te Baltimore. Japara (KPM), 13 van Sanana naar Makassar. Java, 13 360 m. ZO. Guardafui n. Belawan. Kota Agocng, 10 van Tj. Priok te New York. Kota Baroe, 13 van Marseille. Kaloekoe, 13 van Meulaboh nar Oleholeh. Kedoe, pass. 13 Port Sudan naar Aden. Kota Gede, 13 v. R'dam te Rake. Kieldrecht, 13 bij Kp. Guardafui n. Aden. Klipfontein, 13 dwars Siera Leone. Lawak, pass. 13 Sabang naar Madras. Langkoeas. 13 van Port Said naar Aden. Laurenskerk, 13 van Genua naar Port Said. Lawak, pas. 13 Sabang naar Madrs. Lemsterkerk, 14 Bahrein verwacht. Leuvekerk, 13 te Damman. Loenerkerk, 13 te Aden. Lombok, 13 van San Pedro naar San Francisco Loppersum, 14 of 15 v. Casablanca te Vlaardin- gen verwacht. Lekkerkerk, 13 van R'dam te Hamburg. Leerdam, 13 180 m. ZO. Kp. Sable. Maaskerk, 14 te Takoradi. Maasland, 13 te Las Palmas. Madoera. 11 van Cristobal naar Trinidad. Malea, 13 van Singapore te Bombay. Manoeran, 14 te Southampton. Mapia, 13 te Soerabaja. Marisa. 12 v. Pta. Cardon te Pauillac. Marpessa, 13 van Tamplco te Avonmouth. Molenkerk, 12 van Dakar naar Le Havre. Muiderkerk, 12 te Kaapstad. Marken, pass. 12 Bermudas. Mataram. pass. 12 Malta. Meerkerk, 12 te Genua. Maas. 13 ten anker La Takia. Mariekerk. 12 300 m. O. Chagos n. Aden. Macuba, 13 350 m. N.NW, Bombay. Mentor, pass. 13 Pantellarla n. Alexandrlë. Mitra, 13 370 m. W. Thursday eil. Merwede, 13 120 m. W. ten N. Finisterre. Mirza. 13 100 m. N.NO. Golf van Solum. Noordam, 13 van R'dam te New York. Nestor, 14 van Amsterdam te Hamburg. Nieuw Holland, 15 v. Soerabaya te Sydney verw. Nigerstroom, pas. 13 Finisterre. Ootmarsum, 12 v. New Orleans n. Charleston. Oranjefontein, 14 te East London. Oranjestad. 13 te La Gualra. Oranje. 13 230 m. O. Dondrahead n. Belawan. Oberon, 14 van Nickerie te Demerara. Polyphemus, 12 van Minicoy naar Aden. Prins Willem IV, 13 vn Hamburg te R'dam. Prins Maurits, 13 v. Valencia te Dublin. Prins Willem van Oranje, 14 van R'dam naar Tanger. Prins Alexander. 13 640 m. W.ZW. Ouessant. Prins Willem III, 13 500 m. NO. Casquets. Prins Willem V. 12 rede Abidjan. Pygmalion, pass. 13 Santiago Cuba. Parkhaven, 12 140 m. Z. Rio Grande do Sul. Poseidon, 12 v. Port of Spain n. Ciudad Trujillo Radja, 14 te Singapore. Rempang, 13 v. Tj. Priok naar Singapore. Roepat, 13 te Tj. Priok. Roeblah, 13 van Karlshamn te Amsterdam. Reniersz, 12 v. Dongala naar Makassar. Rotula, 13 op Elba. Rodas, 13 v. Kingston naar Trinidad. Rijndam, 13 300 m. Z.ZO. Kp. San Antonio. Rijnland, 13 160 m. Z. Recife n. St. Vincent. Scherpendrecht, 12 v. Portland n. Philadelphia Soestdijk, 12 van Port Said naar Halifax. Stad Dordrecht 12 van Sagunto te R'dam. Stad Leiden, van Hallfax te R'dam. Salatlga, 13 van Penang. Sibajak, 13 360 m. N.NO. Galapagos. Stad Breda, 13 van R'dam naar New Orleans. Stad Vlaardingen, 12 van Vlaardingen naar Hampton Roads. Stad Maassluis, 13 50 m. N. Burlings. Stanvac Pendopo, 13 v. Penang n. Port Swetten- ham. Straat Malakka, 12 te Mombassa. Swartehondt. 14 te Soerabaja v. Tj. Priok. Sambas, 13 300 m. Z. Cambodia Point. Sarangan, pass. 13 Sabang. Scherpendrecht, 14 v. Portland n. Philadelphia. Sliedrecht, 13 260 m. NO. Comro eil. Sommelsdijk, 13 van Londen te Bremen. Stad Alkmaar, 13 490 m. O. ten N. Abaco. Straat Soenda, 13 860 m. NW. Tristan da Cunha. Tabian, 13 te Savona. Tegelberg, 14 Durban verwacht. Ternate, 13 van R'dam te Philadelphia. Tjlpanas, pass. 13 Sabang naar Singapore. Tjisadane, 12 van Maurits naar Mombassa. Tosari, 13 te Mena el Alahmadi. Tomori, 13 van Singapore. Tongkol, 13 van Hamburg te R'dam. Titus, 13 te Piraeus. Tero, 19 v. Santiago de Cuba te R'dam verw. Tankhaven II. 12 v. Tj. Priok te Palembang. T.iibesar, 12 250 m. W. Kaapstad. Tjipondok, 12 v. Singapore naar Isabella. Tjiwangi, 14 v. Tj. Priok te Singapore. Tankhaven I, pass. 13 Kp. Padaran. Taria, pass. 13 Anamba eil. Twali, 13 550 m. O.ZO. Socotra n. Makalla. Tjiluwah. pass. 13 ten Z. Hainan. Trajonus. 14 v. Maracaïbo te Port au Prince. Tiberius, 13 bij Kp. San Antonio. Utrecht, 13 van Penang naar Port Swettenham. Veendam, 13 van Southampton. Van Heulsz, 12 van Hongkong naar Kobe. Waterman, pass. 13 Port Said. Wieldrecht, 13 v. Beira te Rastanura. Winsum, 12 te Vlaardingen. Winterswijk, 13 van Venetië naar Sfax. Westerdam, 14 van New York te R'dam. Woensdrecht, 13 200 m. W. Kreta. IJsel, 12 te Algiers. Zaan, pass. 12 Ouessant. Zeeland (KRL), 13 te Sungeigerong. Zijpenberg, 13 120 m. NO. Algiers. KLEINE VAART Albert, 12 rede Whitestable. Att, 13 geankerd Lundy eil. Barracuda, 13 van Lykskll naar Lubeck. Bianca, 12 180 m. NW. Gironde. Bernina, 12 v. Gothenburg naar Parijs. Citadel, 13 op Elbe. Cateli, verm. 14 van Duinkerken n. Le Treport. Corona, 12 van Nystad te Koge. Daje Bohmer, pass. 14 Finisterre. Doklaan, 13 v. Civita Vecchia te Genua. Dacap, 13 van Halmstad te Gothenburg. Deni, 12 van A'dam te Faxe. Depa, 12 te Hamburg van Rostock. Elsenburgh. 12 v. Port Lyautey naar Casablanca Evertsen, 12 van Lelegue te Par. Enrica, 13 dwars Lissabon. Hast I, 12 van Vlissingen naar Southampton. Hebe Nobel. 12 van Goole te Terneuzen. Heemskerk, 13 van Southampton te Caen. Hoe Vinces, 14 v. Oostende te Honfleur verw. Hoflaan, pass. 12 Dungeness. Holland, pass. 12 Arendal. Hondsrug, 12 van Sarpsborg te Larvlk. Hoogezand, 13 v. Casablanca te Pt. de Bouc. Jakob Oorburg, 12 van Antw. naar Bordeaux. Jozef Swenden, 11 van Leith n. Middlesbro. Kemphaan, 15 van Bristol te Waterford verw. Kortenaer, 13 van R'dam te Huil. Leendert, 14 te Cherbourg. Lies, 12 van Hamburg naar Boness. Leny, 13 van Londen te Treport. Markab. 13 v. Maassluis te Boston. Matar, 12 v. Cuxhaven naar Newcastle. Maymere, 13 Greenock baal geankerd. Meike, 12 bij Helwick. Mies. 13 van Hamburg naar Boness. Maartje, 13 te Bremen van Stettin. Marletje Bohmer, 13 te Stalsund v. Vlaardingen. Miarkab. 13 v. R'dam te Snellhaven. Matthew. 14 v. Waterford te Casablanca verw. Mizar, 14 te Antwerpen v. Liverpool. Netta, pass. 13 Estaca Point. Nijcnburgh, 12 v. Oskarshamn naar Amsterdam. Nelly, pass. 13 Holtenau. Noorderhaven. 14 Cuxhaven. Norma, 14 van R'dam naar Londen. Oceaan, pass. 13 Brunsbüttel. Oostzee, pass. 14 Gexel. Palma, pass. 12 Lizard. Peter 14 dwars Hoek van Holland. Prinses Wilhelmina, 13 van Stralsund n. Stettin. Prior, 13 in Golf van Biscaye. Ransel, 12 in Kattegat. Remmert, pass. 13 Casquets. R. P. S.. 13 dwars Dublin. Rapid, 13 van Parijs naar R'dam. Shamrock, vertr. 14 v. R'dam naar Amsterdam. Spos, 13 v. Norrköping op de Tyne. Sporota, 14 te R'dam (bunkeren) n. Ayrm. Sandenburgh, pass. 13 Kp. Vilano. Silaplana, 13 van Kopenhagen te Antwerpen. Silvretta, 13 v. Casablanca naar Nantes. Sirius, 13 te Londen v. Duinkerken. Soemba, 13 van Londen te Vlaardingen. Spurt, 13 van Barr.vdock naar Dublin. Timor, verm. 14 v. Torquay n. Palnavki. Toos, 12 van Mathil naar Porsgrun. Trianca, pas. 14 Brunsbüttel. Wiebold Bohmer. pass. 13 Dungeness. Wim, 14 te Grangemouth v. Antw. Wota, 12 in de Oslofjord. Westpolder, 12 v. Lissabon te Oporto verwacht. Wickenburgh, 13 van Bordeaux naar Casablanca SLEEPVAART Ebro, 13 van Sulina naar Istanboel met si.boot. Humber, 14 van Istanboel naar R'dam. Noordzee, 12 v. de Clyde te Melbourne met baggermolen. Oceaan, 13 van Vigo naar Duinkerken met stoomschip. Poolzee, naar Alexandrië 13 9' 40" Z. 135' 17" O. twee keer per week in de kliniek en heeft het dan altijd erg druk „Ik weet 't", zei Lynne kalm. „Maar dit is ei-g belangrijk. Zegt u hem maar, dat ik uit het ziekenhuis opbel. Mijn naam doet niet ter zake Ze wachtte weer en zag in gedachten de roodharige tandarts voor zich. Hij zou in twijfel zijn, of hij al of niet naar de telefoon moest gaan. Ze kende Charles May goed en er was altijd een prettige ver standhouding tussen hen. Er was een tijd geweest, dat ze de indruk had gekregen, dat hij méér dan noi-maal in haar geïnte- i-esseerd was, maar ze had verdere toena dering onmogelijk gemaakt, daar ze na de geschiedenis met Jimmie voor zo iets .niet in de stemming was. Toen ze hem hoorde antwoorden, klonk zijn stem kortaf. „Charlesje rpi-eekt met Lynne Thorn", zei ze. „Wil je me een grote dienst bewijzen?" „Lynne Thorn"?, herhaalde hij ongelo vig. „Die trouwt vandaag....". „Dat weet ik, Charles", zei ze ongedul dig. „Luister goed, ik ben index-daad ge trouwd, maar er is een speciale reden, waarom ik nu onmiddellijk naar het zie kenhuis wil, en jij moet me helpen aan een goed voorwendsel. Bel me over enkele minuten op, dat er een dringend geval is en dat ik absoluut moet komen....". „Allemensen, Lynne", protesteerde hij, „dat kan ik niet doen. Ik haat Preston Mannerley, omdat hij jou ingepikt heeft, maar ik kan niet meedoen aan dergelijke flauwe grapjes....". „Het is geen grap, Charles", zei ze ern stig. „Het is een zaak van het grootste belang voor mij. Betekent dat niets voor je? O Charles, ik ben heus geen verlegen jong meisje, dat nu op het laatste ogen blik tegen de huwelijksreis opziet, maar ik heb m'n speciale, zeer gegronde reden, waarom ik vandaag niet met Preston naar Cornwall wil vertrekken. Als je werkelijk een goede vriend van me bent, bel me dan op. Ik ga heus later hier terug, ik tracht me niet te onttrekken aan m'n verplich tingen, het is geen kindex-achtig spelletje, dat ik speelCharles, alsjeblieft, help me?" „Goed," antwoordde hij enkel, „ik zal het doen. Maar als 't een grap is. „Nogmaals, het is géén grap," zei ze bit ter. „Ik zweer je, dat ik nog nooit in mijn leven zó ex-nstig ben geweest. Je belt dus?" Na zijn belofte gekregen te hebben, legde ze de hoorn op de haak. Ze begon zich verder aan te kleden. Ze voelde zich opeens doodkalm, nu ze wist, dat ze deze klucht van een huwelijksreis niet zou be hoeven op te voeren. Toen de telefoon ging, liet ze de bel enkele malen over- gaan, voordat ze antwoordde. Ze wilde er zeker van zijn, dat Preston 't ook gehoord had. Enige ogenblikken later ging ze naar beneden en riep Preston. „Ik ben in de bibliotheek", riep hij te rug en langzaam liep ze naar dit vertrek toe, dat ze sinds het innige moment, dat ze er met Preston beleefd had enige we ken geleden, thans voor het eerst weer betrad. Ze voelde een warme intimiteit haar tegemoet komen. Twee diepe stoelen stonden naast het open vuur en op een laag tafeltje stonden diverse flessen. Pres ton's gezicht zag echter bleek en zijn houding was gereserveerd. Hij stond tegen de schoox-steenmantel geleund en keek haar zwijgend aan. „Prestonik weet niet hoe ik 't je zeggen moet", begon ze stamelend. „Ze hebben me zo juist uit het ziekenhuis op gebeld Hij toonde geen verrassing. „Ze"?, vroeg hij zacht. „Wie bedoel je met „ze"? „Ik bedoel de directrice", verbeterde ze, „er is een vrouw, één van mijn speciale patiënten, die een lelijke terugval gehad heeft, ze willen, dat ik kom kijken. Ik heb natuurlijk gezegd, dat ik net getrouwd was. „Dat weet de directrice heus wel", melk te hij op en ze voelde zich blozen. „Je bent niet erg goed in het vertellen van leugens, he Lynne?, voegde hij eraan toe, terwijl hij haar onderzoekend aankeek. „Je doet 't nog slechter dan Jessica en die is er al bar slecht in.Ga door met je verhaal". „Wel, de directrice heeft me in ieder geval opgebeld"', hield ze koppig vol, „en hoewel ze haar excuses aanbood, dat ze me op dit ogenblik lastig moest vallen, leek het haar de enige oplossing, dat ik naar het ziekenhuis kwam. Het behoeft natuurlijk niet lang te duren, Preston, maar het zal te iaat worden om nog naar Corn wall te vertrekken, geloof je niet? Mis schien kunnen we dat 'n andere keer doen. Hij maakte geen enkele beweging. Er was slechts een vreemde glimlach op zijn gezicht, een glimlach zonder vrolijkheid of warmte. „Er is iets, dat ik je vergat te zeggen, liefste", zei hij luchtig. „Het moet op dit moment vx-ij vervelend voor je zijn dit te horen. Mijn telefoon hier staat in verbin ding met die van boven. Als jij boven belt, tinkelt hier mijn telefoon, en vaak neem ik dan automatisch de hoox-n van de haak in de mening, dat ik opgebeld word. Ik heb ex-g veel plezier gehad in jouw conver satie met de goede Charles May. Was het werkelijk nodig, die aardige jongeman zo in verlegenheid te brengen? De directrice of een verpleegster, zijnde van je eigen sexe, zouden je toch veel gemakkelijker hebben kunnen helpen?" Ze stond doodstil, haar gezicht zag bleek en haar hart bonsde. Wét haar gevoelens voor hem ook mochten zijn, op dit moment overheerste een gevoel van medelijden. Ze besefte duidelijk, wat dit voor hem moest betekenen. „Preston", begon ze, „Preston, als je me de gelegenheid wilt geven om een en ander uit te leggen Hij richtte zich op uit zijn leunende houding en ze schrok van de uitdrukking van woede en vex-achting, die op zijn ge zicht was gekomen. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6