Nog deze maand over het Europese een compromis leger Stalin zelf beval een Russische koerswijzigin Michael Scott voorspelt een rassen-oorlog in Zuid-Afrika Weerbericht Geschilpunten met Benelux zouden reeds zijn opgelost Faure wil zijn programma in Frans parlement presenteren Haarlems Dagblad Bombardement op Kamerleden van 23 DUITSERS VERWACHTEN: Geen discriminatie Het woord is aan. Maar Parijs gist reeds naar formateur van volgend kabinet „Politiek van Malan doet denken aan nazi-theorie eigen krijgsgevangenen Amerikaanse hulp aan Perzië opgeschort Demonstratie in Cairo Trein ingesneeuwd in de Sierra Nevada Russisch vredesplan in politieke commissie nochtans sceptisch ontvangen Noordelijke beschuldiging 6e JAARGANG No 160 jBureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terras weg 47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdred actie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 16 JANUARI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 13 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman Een van de zes voorstellen tot herziening van de Grondwet houdt in dat jongelui van drieëntwintig jaar lid van de Tweede Kamer en van Provinciale Sta ten moeten kunnen worden. Tot dusver is de leeftijdsgrens voor de verkiezing tot Tweede- of Eerste Kamerlid dertig jaar. De regering en de staatscommissie voor de grondwetsherziening willen haar dus met zeven jaar verlagen, dat wil zeggen: alleen voor de Tweede Kamer, niet voor de Eerste. Daar zou zij, volgens het voor stel, dertig moeten blijven. Waarom dit verschil? De staatscommissie heeft het niet willen maken, maar de regering wel. Zij heeft het niet toegelicht en uit het Voor lopig Verslag over het wetsontwerp blijkt dat „vele leden" voor het maken van zulk onderscheid niets voelen en wensen dat de regering dit nader zal motiveren. Misschien heeft zij alleen maar vastgehouden aan een traditie, die de gemiddelde leeftijd in de Eerste Kamer hoger doet zijn. Zulks staat nergens voorgeschreven, maar ge bruiken zijn vaak hechter gegrondvest dan geschreven bepalingen. Aangezien wij in een tijd leven, waarin zulke overwegingen minder gewaardeerd worden en het begrip „Raad der Ouden" zeker geen opgeld meer doet, is het natuurlijk moeilijk met zulk een argumentatie aan te komen. Misschien bedenkt de regering nog iets anders. Zij is niet gelukkig geweest met haar argumenten voor de verlaging van de ver kiesbaarheids-leeftijd. „Verscheidene leden" hebben die dan ook in de afdelingen be streden. Zij hebben het argument, dat de leeftijdsgrens voor actief en passief kies recht door aanneming van dit ontwerp ge lijk zal worden, „niet sterk" genoemd. Dat kan men zich voorstellen. Het is eigenlijk niet zozeer een argument als wel een sta tistisch gegeven. Deze leden hebben ver der opgemerkt, dat het niet hetzelfde is of men een mens van een bepaalde leeftijd in staat acht een keuze te doen uit bepaalde staatkundige beginselen, of hem geschikt vindt met vrucht aan parlementaire werk zaamheden deel te nemen. Dit kan men eenvoudiger zeggen, namelijk aldus: een bruikbare kiezer is daarom nog geen bruik baar Kamerlid. Nu, dit lijkt welhaast een waarheid als een koe. Het is door de re gering zelve beseft, want zij heeft aange voerd dat de voorgestelde uitbreiding van het aantal Tweede Kamerleden (van 100 tot 150) een goede gelegenheid biedt om tevens de leeftijdsgrens te verlagen. Dit argument heeft op de (nog steeds bedoel de) verscheidene Kamerleden een povere indruk gemaakt. Nu ja. Op mij ook. Maar wat wil de regering er onmiskenbaar mee zeggen? Dat als uit enige millioenen ver kiesbare Nederlanders honderdvijftig in- plaats van honderd volksvertegenwoordi gers gekozen moeten worden het eigenlijk wel nodig is er nog een millioen bij te halen, door de 23-tot-30-jarigen verkies baar te maken. Nu! Dat wordt toch blijk baar ingegeven door de gedachte dat een bruikbare kiezer daarom nog geen bruik baar Kamerlid is! Waarom de leeftijdsgrens voor het Twee de Kamerlidmaatschap met zeven jaar ver laagd moet worden is overigens niet duide lijk. Mij lijkt er alleen maar veel tegen. Met de verscheidene leden kan men erken nen, dat jongelui van drieëntwintig jaar nog aan het begin van hun leven staan, dat zij mogelijk wel met schoolse en theoreti sche kennis gewapend zijn, maar dat die nog niet aan de practijk is getoetst en in de practijk tot vruchtbaarheid gebracht en dat de parlementaire taak een volledig uitgegroeid zijn van de mens in het maat schappelijk leven vergt. Ook dit kan weer eenvoudiger gezegd worden: zij missen de nodige levenservaring. Ik geloof trouwens dat verreweg de meeste jongelui van drie entwintig, tenminste diegenen onder hen die niet aan verregaande zelfoverschatting lijden (de verstandigen dus. en die wil men toch hebben) er zich wel voor zouden wachten een figuur in het parlement te gaan slaan door er te vroeg in te ver schijnen. Tegenover de verscheidene leden, die in de afdelingen hun stem tegen het ontwerp hebben verheven, staan evenwel vele an dere leden die er zich niet tegen willen verzetten. Men zou dus zeggen dat het een mooie kans heeft aangenomen te worden, maar er moet een meerderheid van twee derden voor zijn, want die wordt vereist bij grondwetsherziening. De „vele leden" menen dat de voortschrijdende veroudering van onze bevolking, waardoor het over wicht te sterk bij de ouderen komt te lig gen, aanleiding zou kunnen zijn tot het verleggen van de leeftijdsgrens. Men zou op deze grond de mogelijkheid kunnen op peren, een maximum-leeftijd voor het Kamerlidmaatschap in te stellen. Zij even wel willen te oude leden blijkbaar com penseren door te jonge. Men zou kunnen zeggen dat de middelbai'e leeftijd hier slecht bij varen zou. Aangezien die de volle kracht des levens aangeeft is zij belangrijk. Twee leden van zevenenveertig jaar lijken tezamen qua leeftijd, energie en wijsheid, beter geschikt dan een lid van vierenzeven tig en een lid van vierentwintig, ofschoon de laatste twee gemiddeld ook zevenen veertig zijn. Ja. het is moeilijk bij lezing van het voorlopig verslag helemaal ernstig te blijven. De vele leden, die met het voorstel on verdeeld kunnen instemmen, zijn verder gegaan. Eerst hebben zij gezegd dat de leeftijdsgrens voor kiezers nu wel van 23 tot 21 jaar verlaagd kan worden om hem in overeenstemming met de burgerlijke meerderjarigheid te brengen. En daaron hebben sommigen hunner zich hardop af gevraagd, of die grens niet op achttien ge steld kon worden. Deze leden verwachten blijkbaar veel stemmen van de jeugd (op hün partij namelijk) en zouden misschien nog liever tot zestien gaan. Of tot twaalf. Maar reeds hun denkbeeld, achttien als leeftijdsgrens te stellen, „ondervond van vele zijden krachtige bestrijding". Want een groot deel van die jongelui heeft de schoolopleiding nog niet voltooid en is in elk geval nog niet zelfstandig te achten. Ook tegen éénentwintig zijn er bezwaren, al is dat in sommige landen reeds de leef tijdsgrens voor kiezers. Rest dus de animo van vele Kamerleden voor de vaststelling van een grens van 23 jaar voor het Kamerlidmaatschap. In het witte stuk mis ik een argument, dat de tegenstanders hadden kunnen aanvoeren. Ook in dit stuk wordt namelijk bij herha ling van het toenemende specialisme in het parlement gewag gemaakt.. Ik heb altijd Van de speciale correspondent van ANP) BONN Duitse eenheden van het Europese leger zullen met 2500 tanks worden uit gerust. Duitsland rekent er op 1500 jachtvliegtuigen te krijgen en voorts een kleine vloot voor de kustbescherming in Noordzee en Oostzee. Men taxeert hier het aantal in te brengen Duitse soldaten op rond 360.000, waarvan de helft in gevechtseenheden zou worden opgenomen. Deze mededelingen zijn Maandag te Bonn na lang stilzwijgen gedaan naar aanleiding van het verloop van de Parijse besprekingen. Theodor Blank, de „leider van het bureau voor het onderbrengen van bezettingstroepen", heeft aan de vooravond van zijn vertrek naar Parijs een zeer optimistisch geluid laten horen over vorderingen, die inmiddels in Parijs gemaakt zouden zijn, ter oplossing der nog om streden punten. Deze mededelingen stemmen overeen met Duitse persberichten uit Parijs, dat voor het einde dezer maand een compromis voor het verdrag over het Europese leger zal worden gevonden. Zowel Blank als diens secundantcn in Parijs hebben de mening geuit, dat inzake de budgetaire meningsverschillen met Benelux een compromis reeds bereikt zou zijn. Dit zou er volgens de Duitse lezing op neerkomen, dat tachtig tot negentig pro cent van de nationale verdedigingsbijdra- gen in eigen land zouden worden besteed en dat voor een overgangstijd de nationale parlementen de financiële zelfstandigheid hunner landen zouden zien gegarandeerd. Volgens Blank zal het verdedigingsverdrag worden aangevuld met financiële en eco nomische overeenkomsten Deze laatste zouden de wapenproductie moeten rege len. Daarbij stellen de Duitsers zich op het standpunt, dat alle deelnemende landen zich zouden moeten verplichten, slechts die wapens te produceren of in te voeren, waarvoor de gemeenschap toestemming geeft. Ook wapenproductie voor overzeese strijdkrachten zou volgens Duitse lezing aan controle der gemeenschap moeten wor den onderworpen. Hierdoor willen de Duit sers elke discriminatie voorkomen. De hier uit voortvloeiende economische maatre gelen zouden volgens Blank aan de goed keuring van de ministerraad moeten wor den gebonden en daardoor aan het nationale vetorecht bloot staan. Een bijzonder verdrag zal volgens de officiële Duitse lezing ook de verhouding tussen het Europese leger en de Noord- atlantische verdragsorganisatie moeten regelen. In dit opzicht heeft staatssecretaris Hallstein onlangs het balletje opgeworpen van een Duits lidmaatschap van de NAVO, waarmee hij zoals bekend op hevig Frans verzet is gestuit. Het feit, dat het Europese leger zal wor den geplaatst onder de Atlantische opper bevelhebber, brengt uiteraard voor Duits land complicaties mee, daar het van het lidmaatschap van het hoogste NAVO- orgaan, de politieke instantie die uiteinde lijk zal moeten beslissen over het gebruik van het leger, is uitgesloten. De oppositie in Duitsland bereidt zich er op voor om deze positie uit te buiten in haar propaganda tegen de militaire inschakeling. In hoofd zaak steunen de sociaal-democraten daarbij echter op hun grondwettelijke bezwaren. Dienstplicht? In dit verband verdient Blanks opmer king de aandacht, dat het te sluiten ver drag Duitsland tot het instellen van de dienstplicht zal binden. Het laat zich aan zien, dat daarover in Duitsland spoedig een hevige strijd zal losbranden. De regering heeft een dienstplichtwet aangekondigd, alhoewel sommige harer experts de mening huldigen, dat reeds de ratificatie van het verdrag haar tot het recruteren van sol daten zou kunnen machtigen Nu kan zulk een dienstplichtwet volgens de socialis tische opvatting eerst worden aanvaard na een wijziging van de in 194.9 geboren grond wet. Deze spreekt namelijk in het geheel niet over dienstplicht Voor zulk een grond wetswijziging zou een meerderheid van twee derden in de bondsdag nodig zijn en zij zou dus zonder medewerking der oppositie niet te verwezenlijken zijn. De juristen der Christelijke partij en ook Blank heb ben de overtuiging u'tgesproken dat de huidige grondwet hier wel in voorziet. Daarnaast zeggen zij, dat het recht tot ver dediging verbonden is aan de nationale souvereiniteit en dus niet uitdrukkelijk in de grondwet behoeft te staan. De nieuwe pogingen van Adenauer om besprekingen met de socialistische leiders te openen, zul len er zeker op gericht zijn nog een ge meenschappelijke lijn te ontwerpen. Ook in kringen der regeringscoalitie opereert men in een zo vitale beslissing niet graag met louter juridische argumenten. Veel kans op een vergelijk bestaat er echter niet. De socialisten hebben zelfs al aangekon digd, dat zij de wettelijkheid van een even tuele dienstplicht door het constitutionele gerecht zullen laten onderzoeken. Krijgen zij ook bij deze instanties geen gelijk, dan willen zij de dienstplichtigen aanraden ge bruik te maken van het in de grondwet ver ankerde recht tot dienstweigering. Merk waardigerwijs spreekt dezelfde grondwet, die over dienstplicht zwijgt, namelijk wel over het recht om deze te weigeren. In het regeringskamp is men van mening, dat het socialistische argument voor een grond wetswijziging hierdoor wel zeer verzwakt wordt. NEW YOR.K (Reuter) Volgens be richten uit Washington hebben de Verenig de Staten de militaire hulp aan Perzië op geschort, omdat de regering-Mossadeq nog geen overeenstemming heeft getekend, waarin zij zich accoord verklaart met de Amerikaanse wet op de wederzijdse veilig heid. In genoemde berichten wordt gezegd, dat de Amerikaanse ambassadeur te Teheran, Loy Henderson, besprekingen voert met Perzische leiders en dat de verschepingen mogelijk later zullen worden hervat. Functionarissen in de Amerikaanse hoofdstad zouden hebben verklaard, dat de Perzische regering niet voor de vastgestelde datum van 8 Januari heeft getekend en ook geen blijken hadden gegeven van te willen tekenen. CAIRO (Reuter). Dinsdag hebben ongeveer 500 studenten en scholieren van middelbare scholen te Cairo gedemon streerd legen elke vorm van bemiddeling in het Egyptisch-Britse geschil. De be togers eisten onmiddellijke evacuatie van de Britse troepen uit de Suez-kanaalzöne. De betogers marcheerden op in de rich ting van de Britse en de Amerikaanse ambassade en het bureau van de premier. Onderweg wierpen zij een tramwagen om en poogden deze in brand te steken, toen de politie tussen beide kwam. Het verkeer werd omgeleid en het district afgezet. Hierop verspreidde de politie de demon stranten met behulp van traangas en gum mistokken. Verscheidene jongens werden gewond. SAN FRANCISCO, (Reuter) Red dingsploegen van het Amerikaanse leger stellen pogingen in het werk om 226 per sonen, die in het Sierra Nevada-gebergte met de luxetrein „City of San Francisco" door noodweer gestrand zijn, uit hun isole ment te verlossen. De legerconvooien heb ben voedsel voor 2000 maaltijden bij zich. De trein, die op weg was naar het Wes ten, is het slachtoffer geworden van een zware sneeuwstorm, die aan de Westkust woedde. De reddingsploegen reizen met twee treinen die voorzien zijn van sneeuw- Baer-Oberdorf: Tussen recht en onrecht groeit het graan der advocaten. ploegen Een jeep op rupsbanden heeft de gestrande trein reeds bereikt met 160 kg voedsel, dekens en medicamenten. Vier reizigers die per hefschroefvlieg- tuig uit de gestrande trein zijn gehaald, hebben vei'klaard dat velen van de passa giers van kolendamp te lijden hebben ge had en dat 27 hunner in ernstige toestand verkeren. De trein is geheel ingesneeuwd. PARIJS, 15 Januari (United Press en Reuter). „Stalin zelf heeft de verrassen de koerswijziging in de Russische atoom- politiek bevolen", deelde een Russische UNO-gedelegeerde mede in de politieke UNO-commissie, die het debat over ont wapening voortzette. „Het gehele Russische vredesplan, dat on der meer een voorstel voor een onmiddel lijke wapenstilstand in Korea en terugtrek king van alle troepen binnen 90 dagen uit Korea omvat", aldus de Wit-Russisclie ge delegeerde Koezma V. Kisseleff, „spruit voort uit een opdracht van Stalin." (Van onze correspondent te Parijs) De minister van Justitie ki het demissio naire kabinet, de 43-jarige radicaal Eddar Faure, heeft onder het half dozijn in- en formateurs, die sedert een goede week ge- poogd hebben een oplossing voor de Franse kabinetscrisis te vinden, tot dusver zeker de beste resultaten geboekt. Tenzij op het laatste ogenblik nog iemand een spaak tus sen de wielen wil steken -en de liefheb bers van die sport noch de spaken ontbre ken helaas kan men verwachten, dat Faure Donderdag of Vrijdag in de Kamer zijn programma zal ontvouwen. Als hij daarop een meerderheid verwerft, mét de onmisbare medewerking der socialisten, die hem niet kwaad gezind schijnen te zijn, dan kan hij beginnen aan de tweede en moei lijkste étappe van zijn taak: de samenstel ling van een regeringsploeg, die zijn pro gramma in daden om zal moeten zetten. Die opgave is daarom vooral zo moeilijk, omdat er in een kabinet niet meer dan een goede dertig man zijn onder te brengen, terwijl het aantal gegadigden voor een por tefeuille ongeveer het tienvoud van dat cijfer vormt. Met de teleurstelling van die gepasseerde ministers-in-hope dient men hier terdege rekening te houden bij een kansberekening, want herhaaldelijk is ge bleken, dat volksvertegenwoordigers, die in eerste instantie voor een regeringsprogram ma stemden, om zuivere persoonlijke over wegingen, hun stem in de tweede étappe aan het kabinet onthielden. Dit persoon lijke element dreigt nu nóg zwaarder te zullen wegen, wegens de jeugdige leeftijd van de candidaat-premier. Vele veteranen zullen het zo'n „broekje" moeilijk vergeven, indien hij van hun ervaring en deskundig heid geen gebruik gelieft te maken. In Den Haag zijn gisteren de besprekingen begonnen tussen een delegatie uit Indone sië en een Nederlandse interdepartementale commissie met betrekking ter herziening van de status van Nieuw-Guinea. Bij het begin der plenaire zitting van links naar rechts: mr. R. T. G. Djumhana (waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland)prof. Supomo, Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken mr. N. S. Blom en de heer L. Götzeii, staatssecretaris van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. 1 9 PARIJS (Reuter). De Anglicaanse predikant ds. Michael Scott, pleiter voor negerstammen in Zuid-Wcst-Afrika en criticus van de politiek der Zuid-Afrikaan se regering, heeft Dinsdag voor de derde maal getuigenis afgelegd voor de bcheer- schapscommissie der UNO. Hij uitte op nieuw scherpe beschuldigingen aan het adres der Zuid-Afrikaanse regering. De Britse vertegenwoordiger, Lord Tweedsmuir, sprak zich uit tegen dit der de getuigenis van ds. Scott. Hij zeide dat deze reeds twee maal in de gelegenheid was gesteld persoonlijk zijn standpunt naar voren te brengen en dat, indien hij nog iets aan zijn vroegere verklaringen had toe te voegen, dit beter schriftelijk kon geschie den. De andere leden der beheerschapscom- missie gaven er echter de voorkeur aan Scott voor de derde maal te doen getuigen. Volgens Scott doet de houding van de gemeend dat men daarvoor bij uitstek academici, natuurlijk met geduchte practi- sche ervaring na hun studie, nodig heeft. Vooral economen, juristen, en mensen van de zevende faculteit. Is dat niet meer zo? En is het wel helemaal in overeenstemming met de waardigheid van de Kamer als een geachte jeugdige afgevaardigde, na een benauwd verblijf in het zweetkamertje, zes maanden voor zijn doctoraal krijgt? r. p. regering-Malan denken aan de theorie der nazi's over het „Herrenvolk". Scott ver klaarde „wanhopige verklaringen" van leden der negerstammen in Zuid-West- Afrika te hebben ontvangen, die er op wijzen dat „in dit gebied de wetten van de mens afbreuk doen aan de geest van God". De niet-blanke bevolking van Zuid-Afrika treft volgens Scott voorbereidingen om pas sieve tegenstand te bieden aan de politiek van „blanke overheersing", die de regering- Malan volgt. Deze „passieve tegenstand" zou tijdens de komende Van Riebeeck-her- denkingsfeesten openlijk aan de dag treden. Volgens Scott zou in Zuid-Afrika een ...grote crisis" kunnen worden verwacht, die teweeg zou worden gebracht door de tegen stelling tussen de rassen in de unie. De afgevaardigde van Pakistan was van mening dat de Zuid-Afrikaanse regering Scott heeft verboden terug te keren naar het gebied der unie, omdat hij „onze aan dacht heeft gevestigd op de stem van het onderdrukte volk in Zuid-West-Afrika". Hij stelde voor dat de UNO de vertegen woordigers van de negerstammen in Zuid- West-Afrika een volledig verslag zou doen toekomen over de behandeling van deze kwestie door de UNO, „opdat zij weten dat wij hen niet vergeten. De beheerschapscommissie besloot ver volgens het vraagstuk Zuid-West-Afrika op haar agenda te houden, zodat de mogelijk heid bestaat een nieuwe resolutie in deze geest aan te nemen. TOKIO (Reuter). Het opperbevel van de UN.O. heeft heden toegegeven, dat vliegtuigen van de U.N.O. Maandagavond boven het gebied van het krijgsgevangen kamp le Kandong hebben gevlogen, toen, volgens beschuldigingen van Noordelijke zijde, dit kamp werd gebombardeerd, waarbij 20 krijgsgevangenen van de U.N.O. om het leven zouden zijn gekomen en 55 gewond. Volgens de verklaring van het opper bevel was het echter niet mogelijk na te gaan, of het kamp inderdaad was gebom bardeerd, aangezien de Noordelijken geen gegevens hadden verstrekt over de juiste ligging van het kamp. Voorts wordt gezegd, dat de beschuldi ging van de Noordelijken nog in onderzoek is en dat de U.N.O. zal informeren naar de juiste positie van het kamp. De Noorde lijken hadden weliswaar de ligging van hun krijgsgevangenkampen ten naaste bij op gegeven, maar dit beantwoordde niet aan de eisen van de conventie van Genève. Tenslotte wordt in de U.N.O.-verklaring gewezen op de passage uit de. conventie van Genève, volgens welke het niet ge oorloofd is krijgsgevangenen te gebruiken „om zekere plaatsen of gebieden te vrij waren voor militaire operaties". In de subcommissie voor toezicht op de naleving van een bestand werden heden geen vorderingen gemaakt. Men heeft nog steeds geen overeenstemming bereikt over het punt betreffende de aanleg van vlieg velden na het sluiten van een bestand. Zonder socialisten Voor het moment wordt algemeen ver wacht, dat Faure zich wel zal moeten be palen tot de samenstelling van een kabinet volgens de vorige formule: zonder de socia listen derhalve, ofschoon hij naar hun par lementaire steun zeker dingen zal. In be ginsel zal er dan dus niets gewijzigd zijn en de basis van de regering in de Kamer even smal blijven als tevoren. Men schrijft Faure echter het voornemen toe de steen, waarover Pleven struikelde, het reorgani satieplan voor de spoorwegen, van het regeringspad af te wentelen. Om zich de goedgezindheid der socialisten te verzeke ren, die zich als de natuurlijke beschermers van het' spoorwegpersoneel beschouwen, zou Faure dus af willen zien van het niet temin bescheiden voornemen der vorige regering het statuut van dit genationali seerde bedrijf in lichte mate te saneren. Waarmede nogmaals zal zijn aangetoond, dat het geringste initiatief tot binnenlandse verbetering een Frans kabinet het leven kost. Voor zover men nu al voorspellingen kan doen, zou men Faure's komende ploeg dus als een overgangsregering mogen om schrijven, met als voornaamste taak de goodwill der socialisten, die Pleven wat verspeelde, te herwinnen. Na de volgende val zou dan de geroutineerde Queuille kun nen trachten, zo meent men hier thans, de socialisten tot hun rentree te bewegen Meer dan een schijnoplossing wordt er dus door niemand verwacht. Duidelijk is name lijk wel gebleken, dat onder de huidige om standigheden de socialisten noch de Gaul listen bereid zijn tot actieve medewerking. Men blijft zo op de parlementaire steun van een dier twee partijen aangewezen Faure heeft de kant der socialisten gekozen In de politieke terminologie heet dat: het proces voor de reconstructie van de derde macht kan nog niet als rijp worden be schouwd. Eenvoudiger uitgedrukt kan men zeggen: het water is nóg niet hoog genoeg gestegen dan dat de politici tot eensgezinde redding zouden willen overgaan. Hij voegde erbij: „Zij, die de vrede waar lijk lief hebben zullen er op staan dat het Atlantisch pact teniet wordt gedaan, want dit is slechts een instrument om een derde wereldoorlog te bevorderen". Volgens Kis seleff is „het beruchte voorstel voor het instellen van een Europees leger niets an ders dan een rookgordijn voor de weder opbouw van een naar weerwraak dorstend Duits leger". Hij was ook van mening dat „de beslissing der Westerse mogendheden, om de over ontwapening handelende pun ten van het Russische voorstel naar de nieuwe ontwapeningscommissie te verwij zen, slechts ten doel hebben het een eerste klasse begrafenis te geven." Hij eiste be handeling ervan in de politieke commissie. De Noorse vertegenwoordiger Gundersen was van mening dat „geen land tej wereld beter in staat is 's werelds vrees te doen verdwijnen dan het machtige Sovjetrijk". De Sovjet-Unie bezit op militair gebied een grote meerderheid. Deze blijft ook, in dien het Russische voorstel, om alle strijd krachten ter wereld met een derde te ver minderen, aanvaard zou worden. In het Handvest der UNO is bepaald dat alle statenleden zich van oorlogvoering moeten onthouden en dat zij er naar zullen streven zich voordoende geschillen met vreedzame middelen op te lossen. Indien allen zich hieraan houden, is het niet nodig een nieuw vredespact van de grote vijf te sluiten, aldus Gundersen. De Zweedse afgevaardigde Richard San dler zeide dat zijn land voor de drie- mogendheden-resolutie zou stemmen, „daar de ontwapeningscommissie juist is ingesteld om voorstellen als het Russische te bestuderen". De Peruviaanse vertegenwoordiger dr. Andres Belaunde zeide te hopen dat de Russische zetel in de ontwapeningscommis sie niet open zou blijven en dat de com missie de door minister Wysjinski gedane voorstellen „in ernstige overweging zal nemen." De Britse gedelegeerde Selwyn Lloyd, leider der Britse delegatie, zeide dat het nieuwe Russische voorstel „niet het aan zien moet geven aan valse hoop". „De Wes terse mogendheden", aldus Lloyd, „wensen de instelling van een contröle-orgaan en toezicht op alle wapens, voordat zij kun nen instemmen met het verbieden van één bepaald wapen. Zij zullen het Zaterdag door minister Wysjinski ingediende voor stel in goed vertrouwen bestuderen. Zij achten het wenselijk de ontwapeningsvoor stellen te doen bestuderen door de ontwa peningscommissie. waarin twaalf staten vertegenwoordigd zijn." De heer Lioe Tsjieh. vertegenwoordiger van het nationalistische China, zeide: „De zogenaamde Russische concessies zijn on voldoende". De vertegenwoordiger van Australië, Sir Keith Officer, verklaarde dat „het nieuwe Russische voorstel slechts zeer ingewikkel de en moeilijke vraagstukken door elkan der schijnt te halen" en dat het „de indruk maakt slechts' een Russische zet te zijn in de politieke oorlogvoering." De Egyptische afgevaardigde Mahmoed Fawzi Bey vond verscheidene punten in het Russische ontwapeningsvoorstel „de moeite waard van een verdere bestudering." Hij steunde de Westelijke resolutie, om deze punten naar de ontwapeningscommis sie te verwijzen. De Oekrainse afgevaardigde zag geen reden om het Russische voorstel naar de ontwapeningscommissie te verwijzen en hij stelde de vraag waarom de politieke com missie het niet kon behandelen. De zitting der politieke commissie werd vervolgens tot Woensdag verdaagd. De ver tegenwoordigers van nog dertien staten hebben verzocht bij het algemene debat te mogen spreken. De verassing van het stoffelijk overschot van de heer G. Polak Daniëls. oud-hoofd redacteur van „Het Vaderland", zal Vrijdag geschieden in het crematorium te Velsen na aankomst van trein 13.30 uur te Driehuis- Westerveld. ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Matige, langs de Waddenkust af en toe krachtige of harde wind, hoofdzakelijk tussen West en Zuid- West. Vooral in de nacht iets kouder. 17 Januari Zon op 8.40 uur, onder 17.00 uur. Maan op 23.00 uur, onder 10.32 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 16 Januari Hoog water: 6.16 en 18.26 uur. Laag water: 2.00 en 14.12 uur Donderdag 17 Januari Hoog water: 6.48 en 19.00 uur. Laag water: 2.26 en 14.45 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1