Besprekingen over de unie en Nieuw Guinea zijn begonnen •Clowntje Riek Lynne Thorn's dilemma Toespraken van staatssecretaris Blom en professor Supomo Carl sen door Lloyds gedecoreerd Generaal Templer Hoge Commissaris voor Malakka Financiële Gemenebest conferentie in Londen Uitvaartdienst van maarschalk Delattre De zaak-Van der Putten Franse tapijt-ontwerper in Haarlem Directeur Amsterdams Concertgebouw zal feestelijk worden gehuldigd Toezicht op het Credietwezen Arrestatie in de roofzaak in Halfweg Kistenfabriek in as gelegd 4 Vertraagd vertrek stuurde New Yorks plannen in de war Engeland, arme bankier Minister Staf ziet af van verder onderzoek Voor de kinderen Vorming van een „Rudolf Mengelbergfonds" Burgerlijke stand van Haarlem Wetsontwerp in Eerste Kamer aangenomen Felle brand in Overschie FEUILLETON WOENSDAG 16 JANUARI 1952 Dinsdagmiddag is in Den Haag in de Lairessezaal op het Binnenhof de eerste plenaire vergadering gehouden van de leden en adviseurs der door de regering van de republiek Indonesië aangewezen missie on der leiding van prof. dr. Raden Supomo en van de door de Nederlandse minister-pre sident ingestelde interdepartementale com missie onder leiding van de staatssecreta rissen mr. N. S. Blom en L. Götzen. Voor het begin der besprekingen werden rede voeringen uitgesproken door staatssecre taris Blom en prof. Supomo. Staatssecretaris Blom herinnerde eraan, dat Indonesië een voortgezette samenwer king en een goede onderlinge verhouding gaarne op prijs stelt, doch dat in Indonesië gemeend wordt, dal het voortbestaan van de Nederlands-Indonesische Unie aan zulk een in het belang van beide landen zijnde samenwerking en goede verhouding in de weg staat, en dat het Nieuw Guinea- of Irian-probleem daarvoor eveneens een struikelblok vormt. De Nederlandse regering heeft zich be reid verklaard mede te werken aan een ge zamenlijke bestudering van de vraag, welke herziening van de basis der wederzijdse be trekkingen voor beide partijen aanvaard baar zou zijn. Met betrekking tot het Nieuw Guinea- probleem deed de Nederlandse regering weten, dat zij een voor beide landen aan vaardbare oplossing van dat vraagstuk niet zag, omdat de wederzijdse uitgangspunten daarvoor te ver uiteen schijnen te liggen. Toch kon de Nederlandse regering zich er mede verenigen dat ook het Nieuw Guinea- probleem bij de te voeren besprekingen aan de orde zou komen. Het voorbereidend overleg verliep zeer voorspoedig en was reeds in zijn eindfase, toen de inbeslagneming geschiedde op een Nederlands schip van in transit zijnde re geringslading, ten dele bestaande uit wape nen en ammunitie, bestemd voor de over heid in Nieuw Guinea. De Indonesische regering heeft hiervoor een motivering gegeven. Bevredigd is de Nederlandse regering daardoor niet, maar de motivering heeft het haar mogelijk ge maakt deze aangelegenheid los te maken van de unie-besprekingen. ,.Het heeft geen zin te verbloemen", al dus mr. Blom. „dat het ons in Nederland niet ontgaat, dat de redenen, welke tot de verlate aanvang van onze besprekingen hebben geleid op een of andere wijze ver band houden met het Nieuw Guinea-pro- bleem, maar ondanks dat probleem geldt voor Nederland dat het belang van onze beide landen een vruchtbare samenwer king vordert", zo zei mr. Blom. „Het is steeds de Nederlandse politiek geweest en het is dat nog om al het mogelijke te doen om een goede samenwerking tussen onze LONDEN (Reuter). Kapitein Carlsen van de „Flying Enterprise" is Dinsdag in de zaal van Lloyds gedecoreerd met de zil veren Lloyds-médaille. Duizenden leden van het personeel van Lloyds waren bij de plechtigheid aanwezig en velen klommen op bureaux en tafels om beter te kunnen zien. De president van Lloyds, Matthew Drys- dale, speldde Carlsen de médaille op de borst, verklarend dat Carlsen door zijn heldhaftig gedrag de schoonste tradities van de zee had hooggehouden. De gezag voerder zelf wist niets anders te zeggen, dan dat hij maar moeilijk kon begrijpen j wat er eigenlijk om hem gaande was. „Het is niets" In een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie heeft kapitein Carlsen verklaard, dat hij liever niet zo in New York wordt ontvangen als men zich daar voorstelt. „Ik ben van mening, dat ik niets gepresteerd heb. Het zou een andere zaak zijn, als ik er in was geslaagd de „Flying Enterprise" in veilige haven te brengen. In feite heb ik slechts getracht mijn plicht te doen en ik heb mijn verlies genomen als een goed ver liezer". De plannen voor de grootse ontvangst van kapitein Carlsen zijn overigens in de war gestuurd door onvoorziene moeilijk heden met het Amerikaanse vliegtuig, dat hem naar New York zou vervoeren. Twee uur na het passeren van het Ierse vliegveld Shannon moest dit toestel terugkeren wegens een defect aan de verwarming van een der vleugels, waardoor gevaar voor ijsafzetting ontstond. Het vertrek van Carlsen is daardoor vertraagd tot heden middag twee uur, zodat de gezagvoerder niet voor Donderdag in New York kan arri veren. De organisatoren van het „helden welkom" begonnen hedenmorgen ijlings hun voorbereidingen te herzien. beide landen te bevorderen. Wij zien daar in wel degelijk ook een Nederlands belang en in die overtuiging willen wij ook thans naar positieve resultaten streven. Wij hopen daarom, dat onze besprekingen kunnen bij dragen tot een verbetering van de betrek kingen welke waarlijk wel enige verbete ring behoeven". Prof Supono antwoordt In zijn antwoord aan staatssecretaris Blom zei prof. Supomo onder meer: „De betrekkingen, die momenteel tussen onze beide landen bestaan, zijn verre van gezond te noemen. De twee grondoorzaken hiervan zijn: de Indonesisch-Nederlandse unie, die voor Indonesië onacceptabel is gebleken en in beider belang opgeheven moet worden, omdat zij een hindernis vormt voor een goede samenwerking tus sen Indonesia en Nederland, en de Irian- of Nieuw Guinea-kwestie, die eveneens een ernstig struikelblok vormt voor het bestaan van goede betrekkingen tussen onze beide landen. Het is goed, dat wij deze beide kwesties gelijktijdig behandelen, aangezien de op lossing van de ene kwestie zonder dat de andere kwestie mede opgelost wordt, een kwaal zou achterlaten, die de volledige gezondmaking van de Indonesisch-Neder landse betrekkingen zou blijven belem meren. De besprekingen zullen niet direct for meel bindend zijn voor de regeringen. De Indonesische regering stelt er even wel prijs op dat indien zij tot positieve resultaten mochten leiden, over deze resul taten zo snel mogelijk door de beide rege ringen een beslissing zal worden genomen". Als jonge souvereine staat wenst Indo nesië volledige inhoud te geven aan haar souvereiniteit. Dit betekent, dat Indonesië iedere overeenkomst zal verwerpen, die in breuk maakt op haar souvereiniteit. De verhouding Indonesië-Nederland ver keert nog in een phase van groei. Daarom moet niet worden gezocht naar een vorm van samenwerking, die straks knellend zal blijken te zijn voor één van beide lan den en dus als vorm van samenwerking opnieuw ongedaan moet worden gemaakt. Het wezen der samenwerking is primair, de vorm is slechts van secundaire bete kenis en moet als zodanig worden prijs ge geven, zodra zij niet meer aan het doen functionneren van die samenwerking be antwoordt. Omdat de nieuwe verhouding Indonesië- Nederland nog in ontwikkeling is. ziet de Indonesische regering geen heil in het zoveel mogelijk formeel vastleggen van de terreinen van samenwerking. Alleen dat gene moet geregeld werden, waaraan wer kelijk behoefte bestaat. Tenslotte verklaarde prof. Supomo dat de bewuste wil tot samenwerking aan de zijde van de Indonesische regering steeds aanwezig is. Hij hoopte namens de Indonesische re gering van ganser harte, dat de besprekin gen tot vruchtbare resultaten mogen lei den. LONDEN (A.F.P.). Generaal Sir Ge rald Templer is benoemd tot Hoge Commis saris van Malakka, aldus een officieel te Londen uitgegeven communiqué. Templer zal, behalve de gewone burger lijke verantwoordelijkheden van Hoge Commissaris, ook tot taak hebben het lei den van alle militaire en politiële operaties. Verder is de benoeming voorgesteld van een adjunct-hoge-commissaris voor de duur van de noodtoestand in Malakka. Templer was tot op heden opperbevel hebber van het Oostelijk militair gebied der Britse eilanden. Singapore De koloniale secretaris van Hongkong, John Fearns Nicoll, is benoemd tot gouver neur en opperbevelhebber van Singapore, als opvolger van Sir Franklin Charles Gim- son. De Koning heeft de benoeming be krachtigd. LONDEN, (Reuter) De ministers van Financiën van negen landen van het Britse Gemenebest zijn Dinsdag besprekingen begonnen over de financiële crisis, waarin PARIJS (Reuter) De uitvaartdienst voor maarschalk Jean Delattre de Tassigny begon vanochtend met een mis in de Notre Dame, opgedragen door de aartsbisschop van Parijs, mgr. Feltin, die geassisteerd werd door de pauselijke nuntius mgr. Ron- calli. Onder een laaghangende, gryze wolken lucht was een reusachtige menigte samen gestroomd op het plein voor de Notre Dame, dat door een dubbel cordon van mi litairen in groot tenue was afgezet. Voor alle ramen van de gebouwen in het rond, en zelfs op de daken, hadden de mensen zich verzameld om van de plechtigheid getuige te kunnen zijn. De ontstoken straatlan taarns waren omfloersd. In het schip van de kathedraal was een haag gevormd van vierhonderd vlaggen, door oudstrijders gedragen. De weduwe van de maarschalk nam plaats ter rechterzijde van de katafalk. Een andere plaats bij de katafalk was ingeno men door de keizerin van Annam. Op de vragen van het Tweede Kamerlid de heer Ritmeester (V.V.D.) over de zaak- Van der Putten heeft minister Staf thans geantwoord, dat de rapporten van de com- missie-Huysmans, die destijds zijn uitge bracht aan de commandant van het Ko ninklijk Nederlands-Indonesisch Leger en ii j- die voor intern gebruik in dat leger waren het sterhnggeb.ed thans verkeert, en d.e bestcmdi aan de voorzitter van de Tweede ernstiger is dan de beide anders crises, die dit gebied reeds sedert de oorlog heeft door gemaakt. De Provinciale Staten van Utrecht heb ben besloten tot het vervaardigen van een provinciale vlag, die in rood en wit wordt uitgevoerd en noch de Hollandse leeuw, noch het"Utrechtse stedelijke wapen, maar uitslui tend het kruis uit het wapen van het oude bisdom Utrecht zal voeren. De bijeenkomst, waaraan ook hoogge plaatste financiële functionarissen en eco nomische deskundigen van Engeland, Ca nada, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid- Afrika, India, Pakistan, Ceylon, Zuid- Rhodesia, de Britse koloniën en andere overzeese gebiedsdelen van Engeland deel nemen staat onder leiding van de Engelse minister van Financiën, Butler. Het voornaamste doel der bijeenkomst der besprekingen is een einde te maken aan de achteruitgang van de goud- en dollar reserves van het sterlinggebied, die thans het gevaarlijk lage niveau van 843 millioen pond sterling hebben bereikt. Het sterling gebied, waarvan Engeland de bankier is, heeft thans niet alleen met het dollargebied, doch ook' met de rest van de wereld, in clusief de Europese betalingsunie, een pas sieve betalingsbalans. Ten behoeve van de besprekingen der ministers is door ongeveer 45 financiële functionarissen en economische deskundigen van de landen van het Gemenebest een Eveneens heeft hij afgezien van het nemen Kamer ter vertrouwelijke kennisneming door de leden zullen worden aangeboden. Het rapport van de commissie-Zaayer is reeds op 11 Juli 1951 aan de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer ter vertrouwelijke kennisneming door de leden aangeboden. De minister stemt in met de conclusies van het rapporl-Zaayer. Hij zou een ver der onderzoek gewenst achten, indien dit slechts mogelijk ware. Hij is echter van oordeel dat er als gevolg van de omstan digheden zoals de overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië geen moge lijkheden meer zijn om door het instellen van een verder onderzoek te komen tot een objectieve en juiste reconstructie van wat wel en niet waar is van de beweerde mis standen. Nu zijns inziens een dergelijk onderzoek tot de praktische onmogelijkheden behoort en op goede gronden mag worden aange nomen, dat het niet tot het verkrijgen van een zuiver beeld van de beweerde misstan den in Indonesië zal kunnen leiden, heeft hij van het instellen daarvan afgezien. statistisch overzicht samengesteld. In kringen van het Engelse ministerie van Financiën noemt men de conferentie een bijeenkomst van gelijke deelgenoten, voor wie het van groot belang is, dat de wederzijdse waarborgen en voordelen, welke de landen van het gemenebest ge nieten. gehandhaafd blijven. Een van de belangrijkste punten van be- snreking wordt vermoedelijk gevormd door de vraag, of het sterlinggebied dollar- leningen moet trachten te verkrijgen van de Amerikaanse regering, van particuliere Amerikaanse belangen of van de wereld bank. Felix de Nobel en Bode Rapp kregen Franse onderscheiding De musicus Felix de Nobel en de zangeres Bodi Rapp zijn door de Franse regering tot „Officier d'Académie" benoemd. Jan Klaassen hield de zak in de hoogte. „Er zit 'n heleboel geld in!", zei hij. „Allemaal voor de huisbaas!" „Jaaa!", riepen de kinderen. „Nou hoop ik maar, dat ik geen rover tegenkom", zei Jan Klaassen. Maar kijk. net. had hij het gezegd, of daar kwam opeens 'n woeste rover, met 'n zwarte baard en een geweer, op Jan Klaassen toe gerend. „Hier dat geld!", brulde de rover. „Dat kan ik wel gebruiken!" „Maar dat geld moet ik naar de huisbaas brengen, meneer de rover!", zei Jan Klaassen verschrikt. „Kan me niet schelenhier die zak met geld of ik schiet je morsdood!", schreeuwde de rover. „Oooooo!", zeiden de kinderen. „Wat 'n lelijke dief! Niet geven, hoor, Jan Klaassen." Maar Jan Klaassen keek naar het gevaarlijke geweer van de rover. En de rover pakte hem ineens de geldzak af! Dat was 'n lelijke streek. Maar wacht eventjes. daar pakte Jan Klaassen een flinke stok en.pats, pats, pats!, daar tracteerde hij de rover mee op 'n flink pak slaag „Goed zo!", juichten cje kinderen op straat van enige maatregel tegen de heer Van der Putten. De vraag van de heer Ritmeester, of het waar is, dat rapporten over de zaak-Van der Putten welke rechtstreeks bestemd waren voor de minister, door ambtenaren van zijn ministerie onderschept en ver anderd zijn, beantwoordt minister Staf ont kennend. De N.V. Textielfabriek Elias biedt aan het gemeentebestuur van Eindhoven voor de trouwzaal van het Zaterdag te openen stadhuis een groot, in eigen atelier te ver vaardigen wandtapijt aan, dat ontworpen is door Jean Lurgat, een van de belang rijkste Franse vernieuwers van de gobe linkunst. Ook Koningin Juliana bezit een door hem ontworpen wandkleed. Het voor Eindhoven bestemde tapijt zal pas over een jaar gereed zijn. De heer Lurcat heeft echter een ontwerp op ware grootte gemaakt (2.60 bij 4.50 meter) en kwam daarmee gisteren naar de- Werk plaats tot herstel van antieke textiel te Haarlem, waar twee arbeidskrachten van de genoemde textielfabriek al gedurende enige maanden worden opgeleid in de kunst van het gobelinweven. De renaissance van de tapisserie in Frankrijk begon en ontplooide zich ge durende de periode tussen de beide we reldoorlogen. Schilders als Georges Rou- ault, Fernand Léger, Braque, Picasso en Lurgat waren de grote gangmakers, van wie vooral de laatstgenoemde, door zijn zeer persoonlijke stijl en liefde voor het vak, school heeft gemaakt. Hij streeft in de eerste plaats naar vereenvoudiging, on der meer door een krasse beperking van het aantal tinten in zijn symbolische voor stellingen, waarin speciaal hanen een grote rol spelen. Zodoende wordt een aanzien lijke besparing op het arbeidsloon verkre gen, waardoor het mogelijk is dat moderne gebouwen met aesthetisch volkomen ver antwoorde wandtapijten worden versierd. Bij het ontwerp ten behoeve van het Eindhovense stadhuis heeft Lurgat echter terdege rekening gehouden met de spreek woordelijke Hollandse nuchterheid. Het bestaat uit een plattegrond van de gemeen te, een molen, een fabriek, een aantal oude geveltjes en een flatgebouw dit alles tegen een zwart fond, doortrokken met Jean Lurgat (met geblokt jasje) bekijkt in de werkplaats voor antieke textiel te Haarlem met bedrijfsleider F. Visser een daar ter restauratie aanwezig antiek gobelin. welig kronkelend klimop. De perspectief doet denken aan middeleeuwse of kinder tekeningen. Tien keer komt er in verschil lende kleuren de letter E in voor en verder staat er een op de bouw van het stadhuis en de burgerzin toepasselijke Latijnse spreuk op te lezen. Er zijn meer tonen in verwerkt dan van Lurgat verwacht werd. Op 1 Februari wordt Rudolf Mengel berg, directeur van het Concertgebouw te Amsterdam, zestig jaar. Hij zal dan tevens gedurende 35 jaar aan het Concertgebouw en het Concertgebouw Orkest verbonden zijn. Op initiatief van de vei-eniging „Con certgebouwvrienden" heeft zich een ere- comité en een huldigingscomité gevormd. Van het eerste maken deel uit: jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-voorzitter van de Raad van State en president van de N.V. Het Concertgebouw, prof. dr. F. J. Th. Rutten, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, staatssecretaris mr. J. L. M. Th. Cals, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, commissaris der Koningin in de provincie Noordholland en mr. Arn. J. d'Ailly, burgemeester van Amstex-dam. Het huldigingscomité, onder voQrzitter- schap van mr. H. J. Reinink, bestaat uit cii-ca 125 leden, onder wie binnenlandse en buitenlandse componisten en dirigenten Rudolf Mengelberg werd in 1917 aan gesteld met de opdx-acht de samenstelling van de programma's te verzorgen. In 1925 werd hij benoemd tot onder-directeur en in 1936 volgde zijn benoeming tot direc teur, waarbij de gehele leiding, zowel op artistiek als. op administi-atief gebied, op zijn schouders werd gelegd. Bijzondere manifestaties tijdens deze 35-jarige werk zaamheid waren in 1920 het Mahlerfeest, in 1922 het Franse muziekfeest en in 1935 het Nederlandse muziekfeest. De jubilaris heeft desgevraagd als zijn wens te kennen gegeven dat, zo men er toe wil overgaan hem een of ander hulde blijk aan te bieden, hij het liefst zou zien dat een bedrag gestort zou worden in een fonds ten bate van oud-leden van het or kest en personeel van het Concertgebouw, van wie een aantal door de stijging van de kosten voor levensonderhoud in zeer moeilijke omstandigheden verkeert. Het comité heeft deze gedachte tot de zijne ge maakt en de vei-eniging „Concertgebouw vrienden" verzocht het „Rudolf Mengel bergfonds" op te richten. Op Zatei-dag 2 Februari worÉt in de grote zaal van het Concex-tgebouw een feestconcert gegeven, hoofdzakelijk gewijd aan de uitvoei-ing van werken van de jubilaris, onder leiding van Rafaël Kubelik met belangeloze medewerking van Jo Vin cent (sopraan), Coi-ry Bijster (sopraan), Laurens Bogtman (bariton), Johan Schmitz (declamator), het Toonkunstkoor en het Amsterdams Ox-atox-iumkoor. De gehele opbx-engst van dit concex-t zal in het „Rudolf Mengelbergfonds" worden gestort. HAARLEM, 15 Januari 1952 ONDERTROUWD: 15 Jan., J. N. C. Bakker en J. de Boer; T. Braakman en L. J. C. Opdam. GEHUWD: 15 Jan., A. J. M. Koster en M. A. W. Los; A. C. H. J. Jeursen en A. A. van der Meer BEVALLEN van een zoon: 14 Jan, G. Burggraeve—van der Walle; C. A. Brunsting Krijt; 15 Jan., G. M. W. KokBeidschat; A. Voutede Boer, 2 z. BEVALLEN van een dochter: 12 Jan., C. F. Struijk—Reus; 14 Jan., M. C. H. Hendrikse Groot; S. C. van der Pligt—Gijs; 15 Jan., C. Verhagen—Schouten; 15 Jan., E. H. Pas- Vlek. OVERLEDEN: 13 Jan., A. P. Tabbers 73 j Herensingel; A. L. de Jong, 78 j., Van Ólden- barneveldtlaan. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft vanochtend met 28 tegen 14 stemmen het wetsontwerp tot toezicht op het credietwezen aangenomen. Tegen stemden de Anti-Revolutionnai- ren, de V.V.D. en de C.H. Bij het onderzoek naar aanleiding van de inbraak, die het vorig jaar in de Kerst nacht bij de kassier van de Boerenleen bank bij Halfweg werd gepleegd, waarbij een brandkast werd geforceerd en f 60.000 verdween, is de 72-jarige Amsterdammer zonder beroep G. J. gearresteerd. Deze is voor de Officier van Justitie bij de Haar lemse x-echtbank geleid en bevindt zich thans in voorarrest. G. J. is een oude be kende van de justitie, hij heeft reeds 25 jaar van zijn leven in de gevangenis door gebracht. Dinsdagavond is de kistenfabriek van de Gebr. Willems aan de Kleiweg in het voor malige Overschie in vrij korte tijd afge brand. Met de 70 vierkante meter grote houten loods, waarin het fabriekje is ondex-gebi-acht, is een grote hoeveelheid hout voor kratten vexdoren gegaan. De bx-andweex-, die met negen stralen het vuur bestreed, kon de loods niet meer redden, maar wel zijn enige andex-e loodsen en woonhuizen op het terrein door het harde werken van de brandweerlieden behouden. Over de oorzaak van deze brand, die on geveer 30.000 gulden schade heeft vex-oor- zaakt, is nog niets bekend. Verzekering dekt deze schade. De verloren gegane loods had de fabriek in huur van de eigenaar in Bleiswijk. Voorbijgangei's, die omstreeks kwart voor acht de vlammen ontdekten, bonden direct met emmers water de strijd aan. Aange wakkerd door de wind breidde het vuur zich echter snel uit in de loods en de dui zenden plankjes voor veilingkratjes, die er in waren opgeslagen, verbrandden. Toen de brandweer verscheen viel er van de loods al niet veel meer te redden. In enox-me hoe veelheden werd het water uit de sloot, die voor het tex-rein loopt, opgepompt en deels op het vuur, deels op de twee woonhuizen voor de loods en op de cellulose-lakopslag- plaats van de meub'elfabriek Lindhout ex*- naast gespoten. De vlammen lekten reeds aan de inmiddels onti'uimde woonhuizen, maar metgrote inspanningslaagde de brand weer er in het vuur tegen te houden. Om streeks negen uur was het gevaar voor uitbreiding van de brand geweken. Het bestuur van de Coöperatieve Groen- tenveiling „De Tuinbouw" te Leeuwarden heeft de directeur en twee van diens mede werkers geschorst. De reden van deze schor sing is niet bekend gemaakt. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 33) „Vind je niet, dat je voor vandaag ge noeg uitleg gegeven hebt?", vi-oeg hij bit ter. „Verdwijn maar i'ustig naar dat el lendige ziekenhuis van je en haast je vooral niet. Wat onze huwelijksreis betreft, daar zullen we maar niet meer aan begin nen. Misschien is het een troost voor je te horen, dat ik even opgelucht ben als jij, dat we die klucht niet behoeven op te voeren. Je hebt me vandaag al diverse malen voorgehouden, dat we beiden „ver standige" mensen zijn. Ik ben index-daad verstandig genoeg om niet de px-etentie te hebben, dat ons huwelijk iets meer zou zijn dan wat het oorspx-onkelijk bedoelde te zijn: een zakelijke overeenkomst, die, als beide paxdners hun rol goed spelen, we derzijds kan voldoen. Laten we echter geen verdere illusies koesteren....". Ze bleef roerloos staan. Even voelde ze een waanzinnige impuls om hem te sme ken zijn woorden terug te nemen. Maar hij had zich al van haar afgewend en leunde met zijn hoofd op zijn ai-men tegen de schoorsteen. Ze liep langzaam naar de deur. Haar zelfvertx-ouwen was weg, haar trots gebrokenToen ze de deurknop in haar hand hield, hoorde ze hem haar naam noemen. Even kwam er iets van hoop in haar hart terug „Lynne", zei hij rustig, „vergeet vooral je stethoscoop niet. Dat is een instrument, dat je tenminste begrijpt. Ik heb soms wel eens het gevoel, dat je op de plaats, waar andere mensen een hart dragen, een stethoscoop hebt.... Misschien is dat gelukkig voor je.... ik weet 't niet." HOOFDSTUK VI. Lynne ging niet naar het ziekenhuis. In plaats daai-van wachtte ze in haar kamer tot Millicent en Jessica thuis kwamen. Ze besefte duidelijk, dat haar huwelijk al gestrand was, voordat het eigenlijk be gonnen was, en dat er zelfs weinig hoop meer was om hun vriendschappelijke ver houding van vroeger intact te houden. Preston voelde zich diep vernederd door haar optreden en in de eenzaamheid van haar kamer had Lynne gx-ote spijt van haar dwaze inval. Toch hield ze zichzelf voor, dat Preston dit verdiende. Had hij haar tenslotte niet tot een voorwerp van spot voor alle vrienden en bekenden ge maakt door deze liefdeloze „mariage de raison"? Ze hoorde Millicent thuiskomen en naar de bibliotheek gaan. Wat er tussen Pres ton en haar besproken werd, zou ze nooit weten, maar enige tijd later hoox-de ze Millicent op haar kamer bezig, en weer later hoox-de ze Rita, het dienstmeisje, een taxi opbellen, om Millicent naar het sta tion te brengen. Lynne voelde zich op gelucht dat ze tenminste haar schoonzuster die dag niet meer onder ogen behoefde te komen. Toen Rita een poosje later ver- legen, met een hoogx-ode kleur, aan haar deur klopte om te vragen, hoe Jessica thee moest drinken, glimlachte Lynne het meis je bemoedigend toe. „We zullen als ge bruikelijk theedrinken", zei ze kalm. „Zeg meneer, dat ik beneden kom. Jes sica kan natuurlijk met ons theedrinken". Het meisje keek haar vragend aan. „Maar we hadden begrepen, dat u op reis zoudt gaan, juffx-ouw... mevrouw...", stamelde ze. „Juffrouw Millicent heeft ons een week vacantie gegeven, met ingang van vanavond. Ze zei, dat u op de huwe lijksreis ging en dat ze zelf ook wegging, •zodat wij vrij konden kx-ijgen". „De dokter heeft zijn plannen moeten veranderen", zei Lynne rustig. „Ik hoop, dat je niet te ex-g teleurgesteld bent, Rita. Ik zal ervoor zorgen, dat je een andere keer vacantie krijgt. Dokter en ik kun nen helaas momenteel onmogelijk weg, het is heel jammer, maar er is niets aan te doen. Juffrouw Millicent is al vertrokken, zoals je weet." Het meisje keek Lynne met een vreemd lachje aan. „Daar hebben we geen spijt van", zei ze. „Op juffrouw Millicent waren we in de keuken niet ex-g gesteld, als ik 't u eerlijk zeggen mag". „Ik heb 't niet graag, dat je over je vorige werkgeefster met mij praat", rnex-k- te Lynne vx-iendelijk, maar ernstig op. „Tussen haakjes, ik zal je hulp hard no dig hebben voox-taan. Ik moet bekennen, dat ik niet bepaald een prima huisvrouw ben, en daarom moet je me helpen om geen al te grote blunders te maken". Het meisje keek haar enigszins verlegen aan en glimlachte. Ze wist kennelijk niet goed, wat ze hierop moest antwoorden. „Ik hoop, dat u het hier prettig zult heb ben, mevx-ouw", stamelde ze. „Als u 't me eerlijk vraagt: we kunnen hier in huis wel iets van wax-mte en gezelligheid gebruiken. Juffx-ouw Millicent en meneer konden niet zo erg goed met elkaar opschieten, en wat het kleine meisje betreft....". „M'n beste Rita", onderbrak Lynne haar, „als er iets is, dat ik niet kan tolei-eren, dan is het het geroddel over de mensen hier in huis. Als je daaraan wilt denken, zullen we het samen heel goed kunnen vinden. Wil je nu aan meneer gaan zeg gen, dat ik over een minuut of vijf bene den kom en wil je Jessica zeggen, dat ze haar handen moet wassen?" Ondanks haar kalme manieren en haar vaste wil, dat het personeel geen vermoe den mocht krijgen, dat er iets niet in orde was, voelde Lynne hoe ze opzag tegen de taak, die ze te vervullen zou krijgen. Ten slotte vex-mande ze zich en daalde de trap af om thee te gaan drinken. Ze vond Px-eston in de bibliotheek, waar de thee tafel bij het open vuur geschoven was, en waar een opgewonden Jessica naast haar vader vol ongeduld op haar wachtte. Er heerste een sfeer van gezellige huiselijk heid, die alleen door haar bittere gedach ten bedox-ven werd. Hier waren inderdaad alle uiterlijke factoren aanwezig voor een gelukkig samenleven: een mooi comfox-ta- bel huis, een succesvol dokter en een echt genote, die even bekwaam was, een aller liefst dochtertje.en wat was het resul taat? Als ze gedacht had dat Preston door een woord of gebaar zou tonen, dat ze een heftige wooi-denwisseling hadden gehad, kwam ze bedx-ogen uit. Ze moest, min of meer tot haar spijt, toegeven, dat zijn manieren ten opzichte van haar uitermate coi-rect waren, en gedurende het theedrin ken begon hij weer te gelijken op de Pres ton, die ze nu al jaren kende en bewon derde, Jessica, die zich var^geen moeilijk heden bewust was, babbelde onophoudelijk, zonder zich er veel van aan te tx-ekken, of haar vx-agen al of niet beantwoord werden. „Je hebt dr geen idee van, hoe mooi je er in de kerk uitzag, Lynne", zei ze vol enthousiaste verering de jonge vrouw aankijkend. „Pappie, mag ik Lynne zeg gen, of moet ik Mammie zeggen? Ze is m'n moeder niet, dat weet ik, ik heb al een andere mammie hè? Die was erg mooi. Tante Millicent zegt, dat ze knapper dan Lynne was, is dat waar Pappie? Zag mijn eigen moeder er als bruid mooier uit dan Lynne?" Preston glimlachte, maar Lynne merkte dat hij haar blik vermeed. Ze voelde dat hij het een pijnlijk onderwex-p vond om over te praten, maar er was geen mede lijden in haar na alle vernedex-ing, die ze zelf ondergaan had. Het kind, dat geen antwoord op haar vraag kreeg, probeerde het op een andere maniex-. „Tante Millicent huilde", vertelde ze met iets van triomf in haar stem. „Ze huilde in haar slaapkamer en ik moest haar beloven nooitZe hield plotse ling op en een vuurrode kleur kwam op haar wangen. Lynne keek haar schex-p aan. „Wat moest je beloven?", vx-oeg ze kortaf. Jessica aarzelde. „Nietsantwoordde ze dan langzaam. „Je hoeft iemand niet te vertellen, wat je beloofd hebt, is het wel? Het was bovendien een dwaze be lofte....". Het kind keek vexdegen en Lynne be sefte, dat ze door het een of ander van haar stuk gebracht was. Ze dacht aan het geen Millicent haar over Jessica's moeilijke karakter gezegd had en peinzend sloeg ze het kleine meisje gade, dat naast haar vader ging staan en deze vraag opnieuw stelde. „U hebt gezegd, dat we naar zee zouden gaan", zei ze met een klagelijk stemmetje. „Waarom gaan we niet?" (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6