Nieuwe huizen en de tunnel: Velsens belangrijkste desiderata Minder schoolgeld voor Gymnasiumleerlingen „Boete" op zitten-blijven gehandhaafd Velsen schroeft de vermakelijkheids belasting terug tot twintig procent NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER KWINT Rioolwaterzuivering wordt afgestemd op 79.000 inwoners; monsterwaterleiding dwars door gemeente voor de Hoogovens Old Clothes Mew VELSENS RAAD BIJEEN Waardiger entree Waarderpolder Steun van belang voor culturele ontplooiing Bedreigd ensemble wordt door zuster geholpen WOENSDAG 16 JANUARI 1952 5 Burgerlijke verdediging eind 1952 paraat T roosteloos en hopeloos M. J, N. van den Berg overleden BELANGWEKKEND RAADSSTUK „IJmuidens Roem" gaat „Excelsior" steunen De traditionele Nieuwjaarsrede van Velsens burgemeester heeft aan het begin van de eerste zitting van de gemeenteraad in 1952 drie kwartier in beslag genomen en een terugblik geworpen op de ontwikkeling der gemeente in het achter ons liggende jaar. Uiteraard beheersten twee dringende zaken deze uitgebreide kroniek: de woningbouw en de tunnel onder het Noordzeekanaal, punten waarover de eerste burger der gemeente een gematigd optimisme kon laten doorklinken. „Ik geloof dat het goed is voor hen, die leiding moeten geven aan de bouw van een nieuwe stad hier aan de zee om telkens weer opnieuw geconfronteerd te worden met het grootste sociale euvel, n.l. de woning nood", aldus mr. M. M. Kwint, die verder terugziend op het jaar 1951, reden zag om tevreden, verheugd en misschien zelfs wel tot zekere hoogte trots te zijn. Na te hebben vermeld, hoe Velsen bij het naderen van de 51.000 zielen het voor oorlogse bevolkingspeil al weer overtreft en met tevredenheid te hebben gememo reerd, dat de gemeentelijke reserve de 5.000.000 bereikt heeft bewijs van de credietwaardigheid van Velsen nam hij het raadswerk in het afgelopen jaar in ogenschouw, daarbij de diverse hoogte punten in het gemeentelijk leven aantip pend. Yeisen weer naar Edmonton Eind Mei zullen Velsenaren en Edmon- tonners elkaar weer in Engeland ontmoe ten, aldus mr. Kwint, die voorts gewaagde van de wijzigingen, die Velsen ondergaat als gevolg van de industrialisatie in mid- den-Kennemerland. Zaken, welke ten dele ook in de begroting voor 1952 terug te vinden zijn. De nieuwbouw in „nieuw" IJmuiden kreeg eveneens de lof, die haar toekomt en in dit kader noemde de voorzitter van de raad terloops de aanzienlijke particu liere bouw (het nieuwe Robaver kantoor, het Hervormd Verenigingsgebouw, de Ge reformeerde kerk aan de Zeeweg, de Hin- ateliers aan de Kalverstraat en de vele herbouwplichts-vervullingen Oud-IJmuiden beperkte zich tot nieuwe wegen en sanering van bestaande straten, welke sanering zal worden voortgezet ook in de vorm van het slopen van onherstel baar-verwoeste panden. Riolering; voor 79.000 mensen Met het oog op de groei van Velsens in wonertal wordt de uitbreiding van de be staande rioolwaterzuivering tot een capa citeit van 79.000 inwoners noodzakelijk. Plannen voor deze uitbreiding zijn in voorbereiding; verwacht wordt, dat in 1952 met de uitvoering van het werk zal kunnen worden begonnen. Wegens de in 1951 gereedgekomen ka naalverbreding zijn door de gemeente enige werken ter plaatse uitgevoerd en is de Stationsweg b 1 ij v e n d voor het door gaande verkeer gesloten. Alle tekenen wijzen er op, dat in 1952 door de Rijkswaterstaat een begin zal wor den gemaakt met de bouw van de tunnels onder het Noordzeekanaal en met de uit voering van de daarmede verband hou dende werken. In overleg met de gemeente worden door de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken plannen voorbereid voor de aanleg van een waterleiding van de Jan Gijzenvaart naar de nieuwe fabriek van de Breedband N.V. Een zware doorgaande waterleiding van het P.W.N. zal door de gemeente worden getraceerd; een ontwerp voor het betrok ken tracé-gedeelte is in overleg met de ge meente vastgesteld. Plannen voor uitbreiding en verbouwing van het gemeentelijk gymnasium „Felise- num", alsmede voor de bouw van een gemeentelijke huishoudschool, kwamen besteksklaar en zijn bij de daarvoor aan gewezen instanties ter goedkeuring aan geboden. Ten slotte is in bewerking genomen een plan voor de bouw van een gemeentelijk badhuis te IJmuiden. De gegevens over de woningbouw en de daardoor geholpen gezinnen hebben wij al eerder uitvoerig gepubliceerd, zodat wij dit deel van de Nieuwjaarsrede kunnen laten rusten; de bouw van het verzorgingshuis voor ouden van dagen in de Rivierenwijk werd in dit opzicht door mr. Kwint met belangstelling tegemoetgezien. Werkloosheid steeg iets Hoewel het gemiddeld aantal werklozen hoger was dan in 1950 en hieronder vrij veel bouwvakarbeiders zijn .geweest, kan in deze gemeente nog niet van een grote werkloosheid worden gesproken, zo zei mr. Kwint. Hij constateerde voorts, dat de algemene gezondheidstoestand in Velsen goed is; het aantal besmettelijke zieken was gering. Gelukkig kon het Antoniusziekenhuis tot een capaciteit van 200 bedden worden uit gebreid. Experimentele slachthuizen Over het nog steeds „hangende" abat toir, dat voor Velsen een der meest slepen de kwesties is geworden, merkte de burgemeester het volgende op: De grote moeilijkheid is, dat een thans te bouwen abattoir door de hoge stichtings- kosten dermate onrendabel is, dat zeer grote tekorten op de exploitatie te ver wachten zijn. Hierin staan wij niet alleen en het is misschien interessant om te vermelden, hoe omstreeks Augustus de Engelse minis ter of Food Mr. Webb in het parlement deze materie heeft besproken niet alleen, maar tevens de zeer belangrijke mede deling heeft gedaan, dat de twee nieuwe sober opgezette experimentele slachthuizen te Fareham en Guildford zo voldoen dat nu zeven soortgelijke in verschillende andere plaatsen zullen worden gebouwd. Mogelijk is, dat nadere bestudering van dit Engelse systeem ook hier de oplossing kan brengen. Gezien de belangrijke functie op hygi ënisch gebied, welke de vleeskeuringsdienst verricht, zou het niet juist zijn hem tot stiefkind der gemeente te maken. Politiekwesties De verbetering of vervanging van de politie-afdelingsbureaux is nog steeds ge wenst en zal in het bijzonder t.a.v. IJmui den West door de uitbreiding van de be bouwing noodzakelijk worden. De scholing van de reserve-gemeente- politie gaat voort. Ofschoon niet groot in aantal, is deze groep een waardevolle aan vulling, zo zei mr. Kwint; het gehalte is goed te noemen en verwacht kan worden, dat zij, indien nodig, haar taak naar be horen vervult. Er vonden 300 verkeersongevallen plaats. Hierbij werden 6 personen gedood en lie pen 9 slachtoffers zwaar lichamelijk letsel op. Dat de pontveren, vooral in de zomer maanden, bijzondere prestaties van de politie vragen is nog onverminderd van kracht. Weliswaar zijn de tunnelplannen in een gunstiger stadium gekomen, doch voor en aleer deze oeververbinding tot stand zal zijn gebracht dient een tussen tijdse nood-oplossing (uitbreiding aantal ponten) te worden aanvaard. Tot het ge reedkomen van de tunnel blijft een niet onbelangrijk deel van het politiepersoneel onttrokken aan de normale taak. Ten aanzien van de misdrijven tegen de zeden is een verhoging van het aantal ter kennis van de politie gekomen feiten waar te nemen; een verschijnsel, dat ook in andere gemeenten in niet mindere mate is vast te stellen. Een gelukkige omstandig heid is, dat een groot aantal daders aan de justitie .kon worden overgeleverd. Strandbezoek Ook dit jaar vroeg het strandbezoek veel aandacht van de politie. Het aantal strand en kampeerhuisjes werd uitgebreid. Het geheel verliep ordelijk. De Vrijwillige Red dingsbrigade deed ook in dit jaar weer goed werk. Nog steeds heeft de politie bemoeiingen met uit de oorlog achtergebleven explosie ven. Vooral bij het voor bebouwing gereed maken van terreinen wordt dit gevaarlijke tuig gevonden. Passagieren De passagierende buitenlandse zeelieden geven bij herhaling aanleiding tot orde verstoringen, waaraan soms krachtdadig een einde moet worden gemaakt. Ernstige verstoring van de openbare orde kwam niet voor, al werden bij de staking van de arbeiders, werkzaam aan de bouw van de Breedband, vele inspannende diensten van het personeel gevraagd om erger te voor komen. Voorts wijdde de burgemeester ruim schoots aandacht aan de burgerlijke veilig heid en hij deelde mee, dat Beverwijk en Velsen tegen het eind van dit jaar een kernorganisatie zullen hebben, die het mo gelijk maakt in deze A-gemeente de gehele B.V. te mobiliseren. Via de gasprijs verhoging, de nieuwe zinker en de brandweer kwam mr. Kwint bij de activiteiten der industrie terecht en hij merkte op, dat er in 1951 150 zeesche pen met grondstof voor Van Gelder zijn binnengekomen; meer dus dan in 1950. De productie bewoog zich dan ook in stijgen- Even gebruikelijk als de nieuwjaars rede is het antwoord daarop namens de raad door de nestor, in dit geval nog de heer A. ten Broeke. Hoewel hij de dank baarheid ten opzichte van het in 1951 bereikte kon onderschrijvenwees hij speciaal op oud-IJmuiden, dat zozeer achterblijft bij de ontwikkeling van de wordende stad aan de zee, ondanks het feit, dat dit deel de vestibule der ge meente is. Speciaal noemde de heer Ten Broeke die in deze zelfde raad zijn ontslag aanbood de „hopeloze en troosteloze" situatie voor de passagie rende zeelui in oud-IJmuiden, waar door zij in drankhuizen en wat daarmee annex is, terecht komen. de lijn. Ook de K.N.H.S. dreven de produc tie gestaag op. Middenstandsproblemen Minder optimistisch was de burgemees ter ten opzichte van de middenstand en hij duidde enerzijds op de slechte resultaten in diverse branches, om aan de andere kant te herinneren aan de zwakke organisatie van de middenstand, waaruit vaak z.g. „buurtcampagnes" ontstonden, die volgens mr. Kwint vooral in IJmuiden tot eigen schade hebben geleid. Hij zeide, dat er ge streefd zal worden naar een gezonde regeling. Visserij aspecten De jaarcijfers van de visserij brachten de burgemeester op de ondergang van de kuststoomtrawlers, de eenzijdige haring visserij en andere aspecten en hij nam apart de dreigende verkoop van de drie „zeerovers" onder de loupe. Tenslotte her innerde hij nog even aan de feestviering bij het 75-jarig bestaan van Noordzee kanaal en IJmuiden. SCHEEPVAART IJMUIDEN In de haven van IJmuiden zijn Dinsdag binnengekomen: Echo van Rotterdam. Sham rock van Rotterdam. Corona van Cotea. Agamemnon van Rotterdam. Albert D. van White's Table Dione van Swansea. Mjolner van Stockholm. Jagersfontein van Antwer pen. Argos van Rotterdam. Vertrokken: North Down naar Dublin. Boreas naar Bremerhafen. Gevoelig verlies voor Scheveningen-Radio Het plotseling verscheiden van de bureau chef van Radio-Scheveningen, de heer M. J. N. van den Berg, betekent voor deze instelling ongetwijfeld een gevoelig verlies. De heer Van den Berg heeft in de periode van groei en ontwikkeling, die het radio verkeer met schepen sinds 1926 en vooral in de jaren van de tweede wereldoorlog heeft te zien gegeven, er veel toe bijgedra gen om „Scheveningen-Radio" zijn goede naam in scheepvaartkringen te geven en dit station te maken tot wat het is gewor den: 's werelds op één na grootste. Geboren op 6 Augustus 1897 in Den Haag, trad Marie Johan Nicolaas van den Berg op 1 November 1915 als telegrafist in dienst van de P.T.T. op het telegraafkantoor in Den Haag. In de jaren tussen 1915 en 1925 legde hij de nodige dienst- en ontwikke lingsexamens af en klom op tot telegrafist eerste klasse. Op grond van zijn bekwaamheid werd hij op 16 Januari 1925 te werk gesteld op het radio-kuststation van „Scheveningen Radio", dat destijds nog „Scheveningen Haven" heette. Toen op 1 Augustus 1926 het bedrijf naar IJmuiden werd overge plaatst, ging de heer Van den Berg mee. Via de rangen van adjunct-commies en commies werd hij in 1946 bevorderd tot hoofdcommies en op 1 Januari 1948 tot bureauchef, wat voor ambtenaren in deze categorie de hoogst bereikbare rang is. Tijdens de oorlog werkte de heer Van den Berg op het kantoor van het telefoon district Haarlem en daar is hij gedurende enige jaren belast met de functie van chef van de afdeling radio-distributie. In de illegaliteit heeft hij zijn sporen verdiend. In de jaren na de oorlog heeft hij zijn beste krachten gewijd aan de wederopbouw van het tijdens de bezetting geheel geliqui deerde kuststation, tezamen met enige andere tot „de oude garde" behorende col lega's en deswege mocht hij in 1946 een bijzondere dankbetuiging ontvangen van de directeur-generaal. Sindsdien heeft hij ver schillende belangrijke functies op het kust station bekleed, onder andere die van chef van de afdeling administratie en van plaatsvervangend directeur. Donderdag om 12 uur wordt het stoffelijk overschot van de heer Van den Berg op de begraafplaats ..De Biezen" bijgezet, nadat er eerst in de Hervormde kerk in Santpoort een rouwdienst is gehouden. ADVERTENTIE reinigt uw kleding Chemische reiniging Koningsplein 8 - IJmuiden - Tel. 4888 HET IS DINSDAGAVOND „kliekjesdag" voor Velsens raad geweest: de laatste zitting voor de begroting. Die komt volgende week Dinsdag om twee uur onder de hamer met haar jaarlijkse aanhef van algemene beschouwingen door de diverse fractieleiders naar alle waarschijnlijkheid dit keer een zeer omvangrijk en wellicht oikant „hors d'oeuvre". Er zijn gisteravond in totaal niet minder dan 23 agendapunten afgewerkt, waarvan er enige echter aanleiding gaven tot spitse debatten. Zo over het vermenigvuldigings- cijfer voor de schoolgeldheffing, dat echter in afwachting van de nieuwe wettelijke regeling niet teruggebracht is op 1 voor het lager onderwijs en Ve voor de ULO- scholen. Op dit punt kregen de communisten de kous op de kop, zoals ze eveneens de strijd verloren voor een wijziging in de verordening op de schoolgeldheffing voor het gymnasium. ms Het wrakke bruggetje in de toegangsweg tot de voor industrie-uitbreiding bestemde Waarderpolder gaat in de toekomst verdwijnen. De werkzaamheden daartoe zijn nu bij de Oude Weg begonnen. Een overzicht van het werk. Ook over de brief van de minister aan de raad over de Burgerlijke Verdediging had de C.P.N.-fractie het een en ander aan te merken. Hierin stond namelijk, dat de raad eerst gewonnen moet worden voor de idee van de B.V., waarna de burgerij ge makkelijker het van haar verlangde offer zou brengen. Maar de heer Kruisman vond het maar een euvele ministeriële moed, om offers te vragen van een toch al geplaagde arbeidersbevolking, die niets van „oorlogsvoorbereidingen" moet heb ben, waaronder hij de B. V. rangschikte. „De raadsleden willen toch ook niet vech ten?" vroeg hij ernstig en hij voelde meer voor een positief beraad over de vrede. De voorzitter kwam er tussen met de opmerking, dat een causefie over dit onderwerp dat van de B.V. dus mis schien niet zo kwaad zou zijn. Schoolgeld in bespreking Waarna de hernieuwde vaststelling van het thans geldende vermeningvuldigings- cijfer aan de orde kwam en de heer Den Hollander (Comm.) zich verbaasd toonde over de Katholieken. Hij herinnerde zich namelijk een adres van de Katholieke Bond voor het Gezin over de verlaging der schoolgelden en vond het vreemd, dat de Katholieke x-aadsfractie nu niet onmiddel lijk op het vinkentouw zat, om munt te slaan uit de hernieuwde vaststelling. Er kwam meteen een communistisch voorstel achteraan, dat het cijfer voor het L.O. op 1 en voor het U.L.O. op wilde stellen. De heer Nuyens (Kath.) vroeg wet houder A s c h o f f (Financiën) vriendelijk de zaak even uit de doeken te doen, waar aan deze volgaarne voldeed: Velsen behoort tot de gemeenten met het laagste vermenigvuldigingseijfer en boven dien staat de nieuwe wettelijke regeling inzake de schoolgelden op stapel, zodat het niet gewenst is op de komende oekase van de minister vooruit te lopen. Dat was de heer DenHollander niet met de wethouder eens, temeer niet, omdat de gemeente nu niet langer noodlijdend is, zoals indertijd bij de behandeling van het Katholieke adres. De heer Nuyens hielp hem uit de droom, door te zeggen, dat het Katholieke principe niet veranderd is, maar dat het loyaal lijkt om te wachten op de ministeriële plannen in deze. Waarna het C.P.N.-voorstel sneuvelde. Boete op zitten-blijven? De nieuwe verordening op de schoolgeld heffing voor het gymnasium „Felisenum" bracht het debat ongeveer in hetzelfde vaarwater: weer was het de heer Dén Hollander, die bezwaar maakte. De heer T o n i n o richtte echter een aanval- letje op een bepaald punt van de verorde ning, die zegt, dat voor de zittenblijvers 11/2 x zoveel schoolgeld moet worden be taald. Dat werd hem echter later door de wethouder ontstreden, die het aldus uitlegde (en inderdaad spreekt de verorde ning hierover): een zittenblijver, die al eerder gedoubleerd heeft op een vorige middelbare school, betaalt V/2 x het school geld. Als systeem bleef de heer T o n i n 0 het echter minder fraai vinden, dat de ouders „gestraft" worden voor het soms onvermijdelijke doubleren van hun sprui ten en hij meende, dat de gymnasiale leer stof wel eens net boven het bevattingsver mogen der leerlingen uitreikt. De Katho lieke afgevaardigde was voor een wat royalere verzachting van dit bepaald on- Als belangrijk onderdeel van het gemeentelijk streven, de culturele ontplooiing een kans te geven in Velsen, nu de financiële basis voor een dergelijk project aanwezig is in de vorm van de meevaller uit de ondernemingsbelasting, moge de ver laging van de vermakelijkheidsbelasting gelden. Een van de grootste remmen op die ontplooiing is de vermakelijkheidsbelasting en de gemeente greep dan ook direct haar kans, om hier iets af te knabbelen en in de begroting voor het jaar 1952 bij het bekend worden van de Rijksuitkering een post op te nemen, die het mogelijk maakt de belasting op vermakelijkheden tot in het algemeen 20 procent terug te brengen, nadat het tarief eerst 35 procent was. De totale vermindering aan inkomsten van de gemeente, die hieruit voortvloeit mag op rond f 5500 geschat worden. De bijbehorende concept-verordening is thans verschenen en wij ontlenen daaraan het volgende: De belasting bedraagt voor vermakelijk heden, tot welke toegang wordt verleend tegen betaling, 20/120 van de onzuivere opbrengst. De belasting voor elke vermakelijkheid, waarvoor geen toegangsgeld verschuldigd is, bedraagt voor elke 50 m2 (of gedeelte daarvan) van de voor bezoekers bestemde oppervlakte, waaronder ook gaanderijen en balcons zijn begrepen, f 1.met een mini mum van f 2.50 en een maximum van f 12.50. De belasting bedraagt voor het maken of doen horen van muziek, in welke vorm ook, in een lokaal, waar „gelagen" worden gezet, of in een daaraan grenzend lokaal, bij een oppervlakte in de zin van het tweede lid van dit artikel van: minder dan 50 m2, per jaar f 80.per maand f 10.per week f 5.en per etmaal of gedeelte daar van f 2.50 m2 tot beneden 75 m2 onder scheidenlijk f 100.f 12.50; f 6.25; en f 2.50; 75 m2 tot beneden 100 m2 onder scheidenlijk f 120.f 15.f 7.50 en f 3.100 m2 tot beneden 150 m.2 onder scheidenlijk f 160.f 20.f 10.en f 4.150 m2 tot beneden 200 m2 onder scheidenlijk f 200.f 25.f 12.50 en f 5.200 m2 tot beneden 300 m2 onder scheidenlijk f 240.f 30.f 15.en 6.300 m2 tot beneden 400 m2 onder scheidenlijk f 320.f 40.f 20.en f 8.400 m2 en daarboven onderschei denlijk f 400.—; f 50.—; f 25.— en f 10.—. Voor kermisvermakelijkheden kan, wan neer de heffing en invordering van de be lasting voor de verstrekking van toegangs bewijzen op bezwaren stuit, in afwijking van het eerste lid van dit artikel een be lasting worden geheven naar de opper vlakte van de ingenomen standplaats, tot een bedrag van f 0.30 per vierkante meter per dag. Vrijstellingen Van belasting zijn vrijgesteld: a. muziekuitvoeringen, welke ter voldoe ning aan subsidievoorwaarden, door de gemeente gesteld, worden gegeven; b. danscursussen en danslessen, onder lei ding staan van een tot het geven van lessen bevoegd persoon: c. vermakelijkheden, welke rechtstreeks door of vanwege de gemeenten worden gegeven; d. vermakelijkheden, gegeven op gemeen telijke terreinen of in gemeentelijke ge bouwen, wanneer in de voorwaarden van verpachting of verhuur het bedrag der belasting op vermakelijkheden af zonderlijk is bepaald; e. de aan de vermakelijkheid medewer kenden en zij, a'ie de vermakelijkheid uit hoofde van hun beroep bijwonen, een en ander overeenkomstig een nadere, door burgemeester en wethouders te treffen regeling; f. familiefeesten. Vrijstelling of ontheffing van de belasting wordt verleend voor: a. bazars en tentoonstellingen van voor werpen van land- en tuinbouw, nijver heid, zendings-, missie of jeugdarbeid, drankbestrijding, wetenschap of kunst, voor zover de toegangsgelden geen recht geven tot bijwoning van aan de tentoon stelling verbonden vermakelijkheden; b. voordrachten of lezingen, al dan niet door lichtbeelden of films toegelicht of ter aanmoediging van het bezoek daar bij vertoond, welke een uitsluitend gods dienstig, wetenschappelijk, staatkundig of sociaal karakter dragen; c. vermakelijkheden, waarvan de zuivere opbrengst uitsluitend strekt tot jeugd- vorming of tot weldadige doeleinden en van de onzuivere opbrengst niet meer dan 70 voor onkosten wordt afge trokken; d. kosteloos toegankelijke sportwedstrij den: e. onderwijsfilms, uitsluitend vertoond aan scholieren; f. bijeenkomsten, gehouden om leerlingen in de gelegenheid te 9tellen aangeleerde vaardigheden aan hun ouders of geno digden te tonen en welke worden opge luisterd door een voorstelling of uit voering, mits deze-niet voortduren na 23 uur en het toegangsgeld niet meer bedraagt dan f 0.50 per bezoeker; g. één uitvoering per jaar, uitgaande van plaatselijke verenigingen wanneer geen hoger toegangsgeld dan f 1.per be zoeker wordt gevraagd en het doel der vereniging niet voornamelijk bestaat in het organiseren van vermakelijkheden; h. vergaderingen van plaatselijke vereni gingen, waarin als aanvulling van het programma lichtbeelden of films, als bedoeld in artikel 1, tweede lid, sub 2, van de Bioscoopwet of daarmee gelijk te stellen films, worden vertoond, en indien het doel der vereniging niet voornamelijk bestaat in het organiseren van vermakelijkheden en geen toegangs prijs wordt geheven; i. vermakelijkheden van plaatselijke ver enigingen op nationale feest- of gedenk dagen, met uitzondering van kermissen en lunaparken. Moeilijke bioscoopexploitatie Nadat het college van B. en W. heeft vastgesteld in het bijbehorende raadsstuk, dat de oude verordening dringend aanvul ling behoefde, en mede advies uitbrengend op een eerder gedaan verzoek van de ex- ploitante van het Rex-theater tot verla ging van de vermakelijkheidsbelasting, zeggen B. en W.: Het staat wel vast, dat de financiële mo gelijkheid tot behoorlijke bioscoopexploi tatie vlak na de bevrijding belangrijk beter was dan thans. In de laatste jaren is het bioscoopbezoek beduidend minder ge worden, hetgeen tot uitdrukking kwam in de opbrengst van de belasting. In gemeen teblad no. 56 van 1948 moest o.a. worden opgemerkt dat de belasting diende te wor den verhoogd, om de teruggang van het aan de gemeente toevallende belastingbe drag tot staan te brengen. Die noodzaak tot verhoging werd overigens door de regering bepleit, ten einde het terrein der publieke vermakelijkheden tot een rijker vloeiende bron van inkomsten voor de gemeenten te maken. Aan de oude regeling, welke overigens gebonden was aan meer heffingen, lag de gedachte ten grondslag, dat het redelijk moet worden geacht om, indien een ge meente haar eigen belastinggebied niet vol ledig gebruikt, haar ten bate van het ge meentefonds en dus ten bate van andere gemeenten, afstand te laten doen van een evenredig deel van haar aandeel in het ge zamenlijk belastinggebied der gemeenten. De opheffing van de kortingsregeling bij de jongste wijziging van de betrokken wet en de teruggang van het bioscoopbezoek, als gevolg waarvan een behoorlijke bioscoop-exploitatie bezwaarlijker wordt, drongen 011s in de richting van belasting verlaging. Daarbij komt, dat wij de moge lijkheid van vertoning van cultureel en sociaal-paedagogisch verantwoorde films, welke helaas soms door geringer bezoek worden gekenmerkt, niet gaarne door een te zware belastingheffing zouden opheffen of verminderen. Belastingverlaging in deze mag dus niet worden afgewezen. Een hef fing van 20 voor bioscoopvoorstellingen is in onze gemeente verdedigbaar te achten. Gelet op het verband tussen de verschil lende heffingen dient ook het z.g. opper vlakte-tarief enigszins te worden verlaagd, terwijl voornamelijk om administratieve vereenvoudiging te bereiken het bestaande tarief van 50 voor bepaalde vermake lijkheden, dat slechts een minimale op brengst heeft, tot 20 dient te worden te ruggebracht. derdeel, bijvoorbeeld na overleg over leer ling met curatorium of rector. Ook de voorzitter vond de gewraak te bepaling niet erg sympathiek, maar de heer Verbeek (Arbeid) kwam op voor de selectie van de leerlingen: veel kinderen horen niet thuis in het middelbaar en hoger onderwijs en een „garantie" voor aanpak ken moet er toch wel zijn. Er is nog uitvoerig over gediscussieerd; het advies van de schoolhoofden over al of niet voorzetten der studie kwam in het geding en wethouder A s c h o f f merkte tenslotte op, dat er een flinke verlaging in het voorstel is verwerkt, terwijl er boven dien nog gezinsreductie wordt gegeven: als dit ontwerp door de raad wordt afge stemd, raakt de gemeente de overheids subsidie voor haar gymnasium kwijt! Een communistische motie, om het des betreffende „zitten-blijf'-artikel te schrap pen, kwam er niet door, zodat de verorde ning ongewijzigd werd geaccepteerd, ken nelijk echter met een gevoel van onbevre digdheid in de hoofden van diverse leden der vroedschap. Verhuur van bunker De verhuur van een der bunkers in het duin bij de strandweg maakte eveneens diverse opinies los. De heer Den Hollander (Comm.) vreesde, dat de marine er oorlogsdoeleinden mee wilde najagen en de heer Maas (Kath.) vroeg zich af op deze bunker, waarvoor 4000.per jaar huur geboden is, de uitbreidingsplannen niet in de weg staat. Wethouder Visser (O.W.) ant woordde voorzichtig, dat de marine over wier doel men natuurlijk van gedachten kon verschillen „er wel geen fabriek in zal laten draaien" en hij deelde de heer Maas mee, dat de bunker niet in de weg staat. De communisten stemden tegen het voor stel. Pachtperikelen De koop van grond in Santpoort, onder meer van de erven Cremer ten dienste van de toekomstige plannen als de spoorlijn eenmaal omgebogen is en het nieuwe sta tion Santpoort bij de Hagelingerweg er staat, kon bij de heer V a n V e e n (Kath.) weinig waardering oogsten Hij meende, dat de gemeente deze grond te goedkoop in handen krijgt ten nadele van de pach ters, die er straks afgezet worden, maar de wethouder bezwoer hem, dat deze aan koop in het algemeen belang is, daar er straks speculatie met de dan in waarde stijgende percelen mee voorkomen wordt. „We verlengen de pacht tot zolang we de grond nog niet nodig hebben" zei de heer Visser, om vervolgens op te merken, dat dit college, noch het volgende zou willen spelen met de belangen der pachters. „Viskunde" Over de nieuwe cursussen voor viskunde en visverwerking aan de Visserijschool kreeg de redactie der betrokken raads voordracht een veegje uit de pan van de heer Groot (Arbeid), die het woord „vis kunde" wat raar vond en „viskennis" beter Nederlands achtte. Wethouder De Boer (Onderwijs) zei, dat dit woord zo in de wet staat en ant woordde de heer L ip s, dat de Unie-bonden wel degelijk alle geraadpleegd zijn bij de voorbereiding dezer cursussen. Hij ont hulde voorts, dat zowel het fileren als het conserveren tot het lesrooster zullen beho ren, om tenslotte de heer Den Hollander cp een tirade over het visserijbedrijf te antwoorden, dat het gemeentebestuur de ontwikkeling in de visserij gadeslaat en zelfs voor is met de modernste visserij- school van West-Europa (wij verwijzen in dit verband naar een artikel over de Visserijschool elders in dit nummer, red.). De commissiebenoemingen werden ver volgens conform de voordracht afgewik keld, zodat dr. A. P. J. M. Vugts herbe noemd is in de commissie van advies voor de toekenning van studiebeurzen, mevr. I. B. HofmanVlas haar mandaat in de ad viescommissie van Sociale Zaken eveneens verlengd zag en mr. L. Vorstman toetrad tot het curatorium van het Gymnasium. De IJmuidense mandolineclub „Excel sior" heeft een paar benauwde jaren ach ter de rug: ondanks het hoge peil, waarop haar uitvoeringen in de loop der tijden bleven staan, raakte zij financieel steeds meer aan de grond. Een tweede bekende IJmuidense muziekvereniging „IJmuidens Roem" heeft zich thans echter het lot ucm de benarde zuster aangetrokken tv, gaat haar helpen. Deze hulp kan wellicht voor komen, dat een der weinige ense mbles, die zich op het tokkelinstrument in deze con treien toeleggen, verloren gaat, want de plannen tot algehele stopzetting van de uitvoeringen door „Excelsior" lagen al klaar. IJmuidens Roem is met het graag aan vaarde aanbod gekomen. Excelsi'.or te steu nen door middel van een grote avond in het Patronaatsgebouw, die de negentiende Februari zal plaats hebben. Dan concer teert IJmuidens Roem, een der beste ac- cordéongezelschappen van Kennemerland, samen met een fleurige Haarlemse kapel, die zich „Alpenroos" noemt en izieh heeft toegelegd op de vertolking van Beierse en Zwitserse muziek in bijbehorende kledij. Er komt ook een jodlerin en bovendien zullen Jetty Koning en Geert Nu; ven de avond een beetje in de sfeer van het caba ret trekken door de opvoering va. 1 een aantal schetsjes. Er is bal na en dik alles wordt door IJmuidens Roem georganiseerd om de middelen van Excelsior wat steviger te maken.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7