NOC werkt aan voorbereiding der zomerspelen te Helsinki Regeling assurantiebemiddeling aangenomen Eind 1952 achttien procent van de Amerikaanse productie voor defensie Truman legt economisch rapport over Inkomsten uit export bereikten een record ASPIRIN De radio geeft Vrijdag B. en W. van Zandvoort willen Bloemendaal dagvaarden Een selecte ploeg wordt samengesteld PANDA'S HEREN-LEVEN J 2 Defensie Europa Over onteigening van grond aan Noord - boulevard „Radmar" nog niet vlot EERSTE KAMER Alleen de V.V.D. - fractie tegen ZATERDAG OPRUIMING BOEKEN - LOOSJES Sea-otter maakte noodlanding Indonesische journalisten weer thuis Verdwaalde watervogel Indonesische reacties op geval-Westerling DONDERDAG 17 JANUARI 1952 WASHINGTON (Reuter) President Truman heeft Woensdag zijn jaarlijkse economische rapport aan het Congres voorgelegd. Hij deelde onder meer mede dat het verschil tussen de Amerikaanse invoer en uitvoer het afgelopen jaar vier maal zo groot is geworden. In 1951 be reikte de waarde van de Amerikaanse uitvoer van goederen en diensten het in vredestijd ongekend hoge cijfer van ruim 20 milliard dollars. Ook de invoer bereikte een recordcijfer, hetgeen echter niet weg nam, dat het uitvoeroversehot aanzienlijk groter was. Truman wees er in zijn rapport op, dat de hulp aan het buitenland in 1951 in veel kleiner mate is gestegen dan het uitvoer oversehot, en dat hierdoor goud en dol lars uit de reserves van andere landen weer naar de Verenigde Staten zijn gaan vloeien. Om het toenemende uitvoeroversehot van de Verenigde Staten te verminderen, herhaalde Truman zijn beroep op het Congres om de wettelijke bepalingen te herroepen, die de Amerikaanse invoer van bepaalde goederen, zoals zuivelpro ducten en andere landbouwproducten uit Europa en elders beperken. President Truman heeft in zijn bood schap nog het volgende gezegd: Wij staan thans aan het begin van een periode, waarin de lasten, verbonden aan de uit voering van ons defensieprogramma, aan zienlijk zwaarder zullen worden. Niet al leen zullen de defensie-uitgaven stijgen, doch tevens zal het weerstandsvermogen van onze economie aan een nog zwaardere proef onderworpen worden. De verster king van onze defensie, die in verband met onze veiligheid absoluut noodzakelijk is, zal nog meer vergen en betekent een nieuwe aanval op ons welvaartspeil. Een verdere stijging van de regeringsuitgaven is onvermijdelijk en ondanks de nieuwe belastingen, die zijn voorgesteld, moet worden aangenomen, dat er dit jaar een aanzienlijk tekort op de begroting zal zijn, welk tekort in het komende jaar nog gro ter zal worden. Door dit begrotingstekort en door de zware eisen, die aan onze eco nomie gesteld zullen worden, zal het ge vaar voor inflatie toenemen. De defensie-uitgaven zullen dit jaar van 45 milliard dollar tot bijna 65 mil liard dollar stijgen. Dit betekent, dat te gen het eind van dit jaar niet langer 14, doch bijna 18 procent van de waarde der totale Amerikaanse productie aan de de fensie zal worden besteed. In 1952 zal meer dan 1/3 van de productie der Ame rikaanse metaalverwerkende industrieën en bouwmaatschappijen bestemd zijn voor defensiedoeleinden. Meer dan 1/4 van de koperproductie en ongeveer de helft van de aluminiumproductie zal gebruikt wor den voor de constructie van militaire in stallaties en voor de vervaardiging van militaire goederen. Ofschoon de defensie-uitgaven dit jaar de grootste stijging te zien zullen geven, ADVERTENTIE Bij zwore kou ol griep voorziet het regeringsprogramma in een verdere verhoging van deze uitgaven in het kalenderjaar 1953. Men mag niet aannemen, dat de uitga ven voor de uitvoering van Amerika's vei ligheidsprogramma in 1954 tot een nor maal peil zullen dalen. De moeilijkste problemen zullen in de komende 12 maanden rijzen. Als de Ver enigde Staten die tijd eenmaal door zijn, zullen de voortdurende toeneming van de productie van grondstoffen en de vermin derde behoeften voor militaire doeleinden er toe leiden, dat de moeilijkheden af nemen. Intussen zal het echter noodzakelijk zijn het gebruik van schaarse grondstof fen voor tal van producten in vredestijd te beperken. Speciaal moet de aandacht gevestigd worden op dat deel van Amerika's krachts inspanning, dat ten doel heeft het weer standsvermogen van andere vrije landen te verhogen. In de twee jaar van het Mar shall-plan voor het uitbreken van de strijd in Korea steeg de industriële productie van de West-Europese landen met 30 pro cent. Niettegenstaande dat was hun her stel nog verre van volledig toen zij zich genoodzaakt zagen de nieuwe zware lasten voor de defensie op zich te nemen. Sedert Juni 1950 hebben zij hun strijdkrachten aanzienlijk uitgebreid en hun uitgaven voor de defensie ruim verdubbeld. Ter wijl hun industriële productie in dit tijd vak met nog 15 toegenomen is, is deze nog aanzienlijk kleiner dan voor de de fensie en economische stabiliteit nodig is. „Wij moeten een realistisch standpunt innemen tegenover hulpverlening aan het buitenland", zo zeide president Truman. „Terwijl wij ons bewu9t zijn van de be perktheid van onze economie, moeten wij ook inzien, dat sommige andere landen een economische en politieke druk te verdragen hebben, die veel ernstiger is dan wij ken nen. Het komt er op aan, dat wij de vrije wereld veiliger moeten maken om zelf vei lig te zijn". In het Bijbelhuis aan de Herengracht te Amsterdam is Woejisdag de nieuwe Bijbel vertaling, waaraan 26 jaar is gewerkt, aan vertegenwoordigers der Kerken uitgereikt. De voorzitter van het Nederlandse Bijbel Genootschap prof. dr. F. W. Grosheide (rechts), reikt de eerste Bijbel uit aan dr. W. J. de Wilde, Hervormd predikant te Den Haag en vice-president van de Generale Synode. ADVERTENTIE N/4.AllGMAAL ZWAN£NB£RG'S ROOKh/ORSr.KOLOSSAAL NA 2M£R/G, 2W£V£NO 'JSGSHOT. 2WAN€HB£R(r'S ROOKWORST y /NR5POT. ADVERTENTIE Alleen Aspirin is voornen van hét Bayer- kruis, het symbool van vertrouwen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Schoolradio. 12.50 Voor zieken. 11.20 Voor dracht. 11.40 Kamerkoor. 12.00 Orgel en ac cordeon. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansorkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Platen. (Om 14.50 Voordracht). 16.00 Muziekpraatje en platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Prijzen- praatje. 19.40 Feestgetijden, causerie. 20.00 Groot symphonie-orkest van het N. I. R. 20.40 God heeft de mensen nodig, causerie. 21.00 Platen. 21.50 Buitenlands overzicht. 22.05 Theaterorkest, -koor en solisten. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Schoolradio. 10.05 Koor en orkest. 10.45 Philharmonisch Orkest. 11.00 Voor zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. -12.30 Weerbericht. 12.33 Koper kwartet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Piano en orgel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Schoolradio. 14.20 Phil harmonisch orkest. 15.15 Zang en piano. 15.45 Platen. 16.00 Voor zieken. 18.00 Nieuws. 18.15 Onderwijs en opvoeding, causerie. 18.22 Platen. 18.35 Regeringsuitzending: Wat be tekent Japan voor Indonesië?. 18.45 Uitkijk post. 18.55 Platen. 19.05 Militaire reportage. 19.15 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.35 Viool en orgel. 19.52 Actuali teiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Koor, omroeporkest en solisten. 21.10 Brabants halfuur. 21.40 Amusementsmuziek. 22.10 Om de toekomst van Nederland, klank beeld. 22.30 Platen. 22.45 Kerkelijke causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.25 Lichte mu ziek. 23.4024.00 Amusementsmuziek. TELEVISIE (N.C.R.V.) Experimenteel programma. 20.1521.45 Kroniek van actuele en interessante zaken; Filmjournaal; Jiu Jitsu, schermen en panto mime; Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Schoolradio. 15.30, 16.15 en 16.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Klankbeeld. 18.10 Causerie. 18.20 Platen. 18.30 Voor sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Actualiteiten. 19.50 Feuilleton. 20.00 Filmmuziek. 20.15 Sym phonie-orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Universiteit, 22.45 Pla ten 22.55—23.00 Nieuws. De Lucifer: „Roxy, ik hou van je" De Roxy: „Dat zeggen ze allemaal" B. en W. van Zandvoort stellen de raad voor om de gemeente Bloemendaal voor de Haarlemse rechtbank te dagvaarden, teneinde onteigening te verkrijgen voor stroken duinterrein in totaal met een oppervlakte van 45860 vierkante meter aan de Noordboulevard, toebehorend aan Bloemendaal. Alle pogingen om met de gemeente Bloe mendaal tot een minnelijke schikking te komen, zijn vastgelopen. Bloemendaal vraagt voor deze grond f 147.175.waar tegenover een aanbod van de gemeente Zandvoort staat van f 4586. B. en W. verklaren, dat de gemeente Bloemendaal deze gronden destijds even eens door onteigening heeft verkregen en wel uitsluitend voor de aanleg van een duinweg en „ter bestrijding van de werk loosheid". Men betaalde er toen acht cent per vierkante meter voor. Men acht het daarom niet redelijk, dat deze gemeente thans dezelfde gronden wil verkopen voor een prijs, die ruim veertig maal zo hoog is. In een brief van 8 Januari deelden B. en W. van Bloemendaal mede, dat bij de door hun bepaalde prijs rekening werd gehou den met de exploitatiemogelijkheden van deze gronden en de daaraan grenzende ter reinen, een opvatting die volgens B. en W. van Zandvoort irreëel is, omdat ter plaatse volgens het streekplan en het uitbreidings plan vrijwel geen bebouwing is toegestaan. De te onteigenen gronden op enige on beduidende stroken na moeten boven dien geheel worden benut voor de daarop aan te leggen rij- en wandelpaden, par- keerstroken en taluds, waarmee men zo spoedig mogelijk wil beginnen. Het ge bruik als parkeerterrein zal nimmer winst gevend kunnen zijn, omdat de opbrengst in geen verhouding staat tot de aanlegkosten. De kosten voor uitzending van Neder landse sportsmen naar Helsinki zijn drie maal meer per persoon dan in 1948 voor de uitzending naar Londen. Toen bedroeg het aantal deelnemers(sters) 168 en officials ruim 40, doch over enkele maanden zal de ploeg klein in getal zijn. Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité is van mening dat alleen die sportsmen voor uit zending in aanmerking komen, die een dra gelijk figuur slaan. Het is definitief, dat in de volgende maand enkele schaatsrijders in Oslo zullen starten en dat hockey- en zwemploegen in Helsinki uitkomen. Het bestuur van het N.O.C. onderzoekt in samenwerking met de sportbonden wie er kans maken om uit gezonden te worden. De prestaties worden nagegaan. Daardoor is het nog niet te zeg gen of de Nederlandse voetbalploeg de reis .J naar Helsinki zal maken. Misschien wordt de beslissing pas genomen, als begin April de wedstrijd BelgiëNederland gespeeld is. Vermoedelijk zullen de sportbonden over enkele dagen bericht krijgen voor welke takken van sport ook nog candidaten aan gewezen kunnen worden voor de zomer spelen. De reden van het uitzenden van een kleine selecte ploeg is het feit, dat het N.O.C. niet over voldoende contanten be schikt om een groot aantal athleten aan te wijzen. Het bestuur had verwacht, dat de sportbonden medewerking zouden verlenen door de contributie met 10 cent per- lid te verhogen. Alleen het Nederlands Golf- comité, de roei- de hockeybonden, de Kon. Nederl. Amateur Schermbond, en de Vereniging van leraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland hebben besloten de contributie der leden te verhogen ten gunste van het N.O.C. Ver der zal de K.N.V.B. een toeslag vragen op de entreegelden voor de voetbalwedstrijd NederlandZweden (14 Mei). Een speciaal ruiterfonds is gevormd waarvoor voorstel lingen werden gegeven in het circus ,,'t Hoeke". Het bestuur van het N.O.C. juicht het toe, dat de Nederlandse bevolking bereid is gelden beschikbaar te stellen voor de uitzending van athleten. De voetbalclub „Feijenoord" besloot een bijdrage van de leden te vragen,tafeltennissers uit Den Haag verzamelden een bedrag van 100 en dan zijn er plannen op 1 Februari een sport avond in de Stadsgehoorzaal te Leiden te houden en op 22 Mei een gala-bijeenkomst in het City-theater te Amsterdam. In ver schillende plaatsen van ons land worden bridge-drives gehouden; het comité van voorbereiding is in Den Haag gevestigd. Drie omroepverenigingen houden op 26 Januari (20.05 uur VARA en K.R.O.) en op 29 Januari (21.30 uur AVRO) een luis terwedstrijd ten bate van het N.O.C., waar voor een televisie- en een radiotoestel, bromfietsen, een horloge en een fototoestel als prijzen worden beschikbaar gesteld. Op de postkantoren zullen binnenkort sluitzegels verkocht worden, waarvan de opbrengst voor het N.O.C. bestemd is. Zoals bekend heeft het Nederlands Olym pisch Comité zijn werkterrein uitgebreid. Het brengt adviezen uit bij de voorberei ding om sportaccomodaties tot stand te brengen. zaamheden is er in het afgelopen jaar veel voorbereidend werk verricht, doch de zichtbare resultaten waren in 1951 minder dan in 1950, doordat de gemeentebesturen te kampen hebben met zeer grote moei lijkheden op het gebied van de kapitaals investering. Wel is in het afgelopen jaar de basis gelegd voor allerlei nieuwe plannen voor de toekomst. De samenwerking tussen de sportbonden is van dien aard, dat zij elkaar niet beconcurreren, als er kansen bestaan beslag te leggen op terreinen of zalen. Woensdagmiddag omstreeks kwart voor vijf was de Britse boot „Radmar", die Za terdagavond op de Maasvlakte ten Zuiden van de Nieuwe Waterweg op uitreis aan de grond liep, even drijvende. Om kwart over vijf seinde de „Radmar" echter dat de tros, die haar met de sleepboot „Witte Zee" ver bond, was gebroken. Het is nog niet be kend, of de „Radmar" wellicht eerst een gedeelte van de lading zou moeten lossen voordat opnieuw zou worden geprobeerd de boot vlot te krijgen. Er zijn in de afgelopen nacht geen sleep boten uitgevaren om te trachten de „Rad mar" los te slepen, daar het water niet hoog genoeg is gekomen. Hedenavond tegen 6 uur is het weer hoog water, zodat dan misschien nieuwe pogingen kunnen wor den ondernomen. (Van onze parlementaire redacteur) Aan de aanneming met 28 tegen 14 stem men van het wetsontwerp tot toezicht op het credietwezen, dat evenals in de Tweede Kamer ook in de senaat niet alleen tegen stand ontmoette bij de Anti-Revolution- nairen, maar tevens bij de V.V.D. en de Christelijk-Historischen, ging nog enige re- en dupliek vooraf. Hiervan is vermel denswaard het politiek-staatsrechtelijke steekspel tussen mr. Pollema (C.H.) en minister Lieftinck. Deze laatste werd op dit punt overwinnaar. De C.H.- woordvoerder had verklaard met zijn frac tie het met de minister eens te zijn over de noodzaak van credietcontróle, maar voor die groep was bovenal het bezwaar dat zij niet wilde dat bij verschil van inzicht over hetgeen wel of niet monetair wenselijk is bij crediet-beperking de minister van Fi nanciën, maar een onafhankelijk orgaan het beslissende woord zou spreken. Neen, zei minister Lieftinck, want het zou vol komen strijdig met de Christelijk-Histo- rische staatsrechtelijke opvattingen zijn om de Kroon voor zulk een orgaan te laten wijken. In een dergelijk geval is het op grond van de Bankwet en van het Regle ment van de ministerraad de Kroon, dat wil zeggen het Staatshoofd nu niet slechts door de minister van Financiën, maar door het kabinet geadviseerd, die beslist. Met deze stoot had inderdaad ridder Lieftinck ridder Pollema uit het zadel gelicht. Na het koffie-uur, waaraan een nog vrij lang debat over het wetsontwerp inzake een regeling van het assurantiebemidde- lingsbedrijf vooraf was gegaan, behaalde minister Lieftinck opnieuw een zege. Niet alleen dat hij het voorstel er zonder hoof delijke stemming met alleen aantekening van het tegen der V.V.D. door kreeg, hij kon ook met zekere voldoening vaststellen thans steun bij een brede basis te hebben gevonden. Alleen prof. Molenaar (V.V.D.) en zijn geestverwanten vonden de huns in ziens te kostbare en al te geperfectionneerde regeling waardeloos. De heren Van Lies- Blijkens het verslag der werk-hout (K.V.P.) en Oosterhuis (Arbeid) be valen haar met vuur aan, Laatstgenoemde omdat hij de waarborgen tegen beunhazerij vooral ook van betekenis achtte met het oog op de volksverzekering. Ook mr. Vixeboxse (C.H.) en mr. Rip (A.R.) konden met het ontwerp meegaan. De A.R.-woordvoerder moest invallen voor zijn geestverwant Schipper. Heel eerlijk zei hij dankbaar gebruik te maken van de hem door zijn fractiegenoot verschafte „spiek briefjes". Volgende week Dinsdag en Woensdag komen de nieuwe Winkelsluitingswet en de Noodregeling Gemeentefinanciën in openbare behandeling. ADVERTENTIE ja... ff raag ADVERTENTIE GR. HOUTSTRAAT 100. RIJKSSTRAATWEG 125. 18. „Maar dit is ontzettendstamel de Panda, terwijl hij neerzonk op een flard van een afgebroken stoel. „De Vleermuis moet een ontzettende rover zijn! Alles is kapot of weg! Uw huis is geruïneerd, Graaf Gaston!" „Jae vervelend, hah?", ant woordde de Graaf van Gaep tot Gaep. „Ik kan waerlijk niet zeggen dat het is wat ik me had veurgesteld! Het huis is leeg en nu moet ik weer allerlei nieuwe zaeken aen gaen schaffen, hah? Bah! Vervelend! Echt interessante veurvallen vallen nooit veur waer ik bij ben!" „Mag ik mij een opmerking veroorloven, Uw Graafschap?" opperde de onbewogen Hyacinthus Hoe- peldum. „Men leest meermalen, dat mis dadigers de merkwaardige gewoonte heb ben om terug te keren naar de plaats van hun misdrijf„Zelfs misdaedigers hebben niet dergelijke opwindende ge- weunten," meende de Graaf. „Staek dus deze onzin, hah?" „Wanneer ik mij mag veroorloven om mijn mededeling te vol tooien," vervolgde Hyacinthus, „dan zou ik op willen merken dat ik slinkse, slui pende voetstappen verneem achter gindse deur!" „Watdat moet dan de Vleer muis-rover zijn!", hijgde Panda, en hij griste Hyacinthus de wandelstok van de graaf uit de handen, om op alles voorbe reid te zijn Woensdagmorgen heeft een Sea-otter van de Marineluchtvaartdienst wegens motorstoring een noodlanding moeten ma ken op een weiland bij de Westeinder plas sen. De vier inzittenden bleven ongedeerd. Het toestel werd niet beschadigd. DJAKARTA (Aneta) De zes Indone sische journalisten, die acht maanden als gasten van de Nederlandse journalisten federatie in Nederland hebben vertoefd, werden na hun terugkeer in Indonesië toe gesproken door de waarnemend secretaris generaal van het ministerie van voorlich ting, Harjoto. Deze zeide, dat de gehele reis tot voldoening heeft gestemd, ook om dat de groep de eer van haar land heeft hoog- gehouden. Hij deelde voorts mede, dat de uitzendingen van journalisten naar het buitenland zullen worden voortgezet, mogelijk zelfs met verdubbeld aantal. Een Roodkeel-zeeduiker, een watervo gel die zich ophoudt in de omgeving van rotsgebergten en slechts bij uitzondering in ons land'komt, was dezer dagen met de storm landinwaarts gedreven en in een vijver in Overveen neergestreken. Het was omwonenden opgevallen, dat de vogel de vleugels niet kon gebruiken. De dierenbe scherming werd gewaarschuwd en met behulp van twee mannen van Publieke Werken slaagde men er na een half uur in de vogel te pakken. Het bleek, dat de vleugels door stookolie vast waren gaan zitten. Het dier is waarschijnlijk op zee in een olieplek terecht gekomen. De dierenbeschermers zijn er in gc slaagd de olie te verwijderen, waarop di vogel naar het Bloemendaalse strand Radar. De politie-auto's in Rochester (New York) gebruiken een kleine radar installatie, welke, naar men zegt, de snelheid van een auto registreert, die binnen dertig meter afstand passeert. Wie kaatst. In kringen van Tsjechoslo waakse vluchtelingen in München lS vernomen, dat generaal Roeska, die de voornaamste uitvoerde." van de zuive ring van verleden jaar in het Tsjecho- Slowaakse leger zou zijn geweest, zou zijn gearresteerd. Brug. De staalfabrieken van Krupp jn Essen hebben plannen uitgewerkt voor een brug over de Bosporus, waardoor het Europese en het Aziatische deel van Turkije met elkaar verbonden zouden worden. Volgens een mededeling van de directie van de staalfabriek vertrouwt I zij erop, dat de Turkse regering de op dracht voor de bouw van deze brug aan Krupp zal geven. Voorstel. Een republikeinse afgevaardigde in het Amerikaanse Huis van Afgevaar- digden, Timothy Sheehan, heeft voor. gesteld een commissie van vijf in te stellen, die een onderzoek zal instellen naar de mogelijkheden en de wijze waarop Canada tot de Verenigde Staten zou kunnen toetreden. Dit zou volgens hem wederzijds voordeel kunnen op leveren Uitgerangeerd. De communisten in de West-Duitse Bondsdag hebben enige van hun parlementaire rechten ver loren. Een fractie, die het recht heeft moties in te dienen en in parlementaire commissies vertegenwoordigd te zijn, moet thans in plaats van tien minstens vijftien leden tellen en er zijn slechts veertien communistische afgevaardig den in de Bondsdag. Isolement. 222 reizigers van de trein, die sinds Zondag in de Sierra Nevada in gesneeuwd is, zijn gisteren bevrijd uit hun isolement. Eerder op de dag wer den een arts, voorraden en een radio zender per hefschroefvliegtuig neerge laten. Het plaatsje Alturas met een be volking van 2290 zielen, gelegen op een helling van de Sierra Nevada, is van voedselleveranties verstoken. De aan wezige voorraden zijn evenwel nog vol doende; Ook het stadje Reno, het be kende centrum voor echtscheidingen, is door de sneeuw geïsoleerd. Toestand. De Amerikaanse democratische senator Eastland heeft het Congres ver zocht „de noodtoestand af te kondigen om zo spoedig mogelijk duizenden com munistische samenzweerders in de Ver enigde Staten te arresteren". De Ameri kaanse wet op de binnenlandse bevei liging staat het ministerie van Justitie toe alle revolutionnaixte personen in hechtenis te nemen, als een noodtoe stand is afgekondigd. Kogelvrij. Het Amerikaanse leger maakt bekend, dat de volgende maand 1400 kogelvrije vesten van nieuwe makelij in Korea beproefd zullen worden. De vesten wegen slechts vier kilogram. Zij kunnen revolverkogels tegenhouden en zijn bestand tegen granaatscherven, af komstig van een ontploffing op een meter afstand. De samenstelling bestaat uit een aantal lagen nylon en een mate riaal, waarvan de samenstelling niet bekend gemaakt is. Afscheid. Gisteren is officieel in Ottawa vernomen, dat Lord Alexander, gouver neur-generaal van Canada, over twee weken naar Londen zal vertrekken om een functie te bekleden in het kabinet van Churchill. Er doen hardnekkige ge ruchten de ronde dat een Canadees tot opvolger van Alexander zal worden benoemd. Aanbod. Blijkens een bericht van Tass wenst de Sovjet-Unie houtproducten uit te voeren en heeft dit land voldoende hout om aan alle vraag uit Europese en enkele ovei'zeese landen te kunnen voldoen. Het hoofd van het Sovjet- houtuitvoerbureau heeft volgens het Tass-bericht verklaai-d, dat de houtpro ductie in de Sovjet-Unie toeneemt. Het aanbod van hout in het ovei-ige deel van de wereld neemt echter snel af als ge volg van onjuiste bosbouwmethodes en bosbranden. Bevrijding. Leger en luchtmacht der Phi- lippijnen werken samen bij de bevrij ding van Christen-slaven in de provin cie Lanao. Moro-stammen hebben na melijk Christenen overvallen en als slaven verkocht. Sommige gevangenen zijn meisjes beneden de twintig jaar, die gedwongen zijn vrouwen te worden van Moro-oppei-hoofden. Tot nu toe zijn zeventien slaven bevrijd. Een slaven handelaar der Moro's is gevangen geno men. Stamleden der Moro's, die" naar de bergen vluchten, worden thans door legereenheden vervolgd. DJAKARTA (Aneta) De Indonesische en Nedeidandse bladen in Djakarta reage ren heftig op de rede, die Westerling via de „wire-recorder" in de Dierentuin in Den Haag heeft uitgesproken. De bladen bezigen daarbij zonder uitzondering scher pe bewoordingen. Het blad van de Masju- mi „Abadi", vraagt zich af: „Wat moeten wij nu geloven van het goede voornemen van de Nederlanders om de goede atmos feer te bewaren?" Ook Indonesië hoopt op de beste resul taten van de besprekingen in Den Haag, zo schrijft „Berita Indonesia" Maar men dient niet te trachten de pas begonnen be sprekingen te vertragen door gebeurtenis sen, die ogenschijnlijk in het leven geroe pen woi'den om de sfeer te vertroebelen, zoals „het geval-Westerling in de Dieren tuin". „Het Nieuwsblad" schrijft: „Met het de mocratisch beginsel voor ogen hebben de autoriteiten de vergadering niet verboden en nagelaten de rede van „de Turk" te voren te contx-oleren. Het wordt meer dan tijd, dat de Nederlandse regering toont, dat zij zich er van bewust is, welke gevaren de ware democratie hierdoor bedx'eigen. Ook onder een democratisch bewind is het gewenst, dat men de aspiraties van idio ten in bepaalde banen leidt". De „Nieuwsgier" vraagt zich af, waar om de Nederlandse regering deze agitatie toelaat. „In naam der democratie? Wie in naam der vrijheid kinderen men lucifers laat spelen, is een dwaas". De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, mr. Subardjo, heeft aan Aneta medegedeeld, dat Indonesië van oordeel is, dat de bijeenkomst in de Die rentuin niet dienstig kan zijn voor de goe de verstandhouding tussen Indonesië en ■^ederbnd. Dit is door de waarnemend Hoge Commissaris in Nederland aan de gebracht om de vrijheid terug te krijgen. 1 Nedei'landse regering medegedeeld.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2