Eenvoudig Radiobelasting nooit officieel ingegaan? steek liever een SIGAAR op! "De Kleins Vflecelt/ 3 Jaarwedden Gedepu teerden worden verhoogd Bemanning reddingboot Brandaris pnderscheiden Studentenparlement komt 28 Januari bijeen Dampo in het gezin Probleem voor Schiedam se kantonrechter Uitspraken Haarlemse rechtbank Dr. Drees in Amerika Minister Wemmers ter sprake in de Bondsdag Van "He UeftL is toch maar je ware Internationaal Academisch Instituut Agenda voor Haarlem Post Duitse firma's gestraft Oost-Duitsland gaat in de handel West-Duitse luchtvaart komende? Griekenland en Turkije in Atlantisch commando DONDERDAG 17 JANUARI 1952 W'j P wbÊÊMMMM De beslissing welke speen zij vandaag eens op haar flesje zal zetten, bezorgt deze miniatuur-uitgave van het vrouwelijk geslacht kopzorgen. Al is ze pas vijf maanden oud, problemen kent deze Italiaanse baby dus al. Voor wie het interesseren mocht: na rijp beraad besloot zij haar flesje melk met de derde speen van rechts te drinken. Provinciale Staten Tijdens de middagzitting van de Provin ciale Staten werd door vier leden een voor stel ter tafel gebracht, dat een verhoging van de jaarwedde der leden van Gedepu teerde Staten van 6500 tot 7500 behels de. Slechts de communistische fractie toon de zich een tegenstandster. De heer Gort zak (C.P.N.) beklaagde zich er over dat een argumentering van dit voorstel achter wege was gebleven en betoogde dat het onaanvaardbaar was dat de leden van Ge deputeerde Stalen niet met de huidige jaar wedde konden rondkomen en dat er voorts geen sprake van kan zijn dat hun werk ondergewaardeerd zou worden. De heer Gortzak verklaarde dat zijn fractie pas met deze verhoging accoord zou gaan, wanneer Gedeputeerden de levensomstandigheden van het werkend volk hadden helpen ver beteren. Spreker keerde zich vervolgens tegen de verhoging van de presentiegelden van de Statenleden. Mocht de vergoeding van 10 voor enige leden niet voldoende zijn, aldus de heer Gortzak, dan zouden de fracties de taak op zich kunnen nemen om hun leden een verdere genoegdoening te geven. Hij verzocht Gedeputeerde Staten het voorstel om de vergoedingen op 15 te stellen, terug te nemen. De heer Kuiper (C.P.N.) drong er op aan de salarissen van het provinciaal per soneel met tien percent te verhogen. De heer DeRoos (P.v.d.A.) verdedigde de jaarwedde-verhoging voor Gedeputeer den door aan te voeren dat in bijna alle andere provincies die jaarwedde al ver hoogd was. De presentiegelden voor de Statenleden moesten volgens hem zodanig worden vastgesteld dat iedereen, finan cieel gesproken, in staat zou zijn lid van Provinciale Staten te worden, zonder dat in de vorm van verschillende vergoedingen onderscheid des persoons wordt gemaakt. De manier waarop in deze provincie de t.b.c.-bestrijding ter hand wordt genomen, ondervond lof van de heer G r i b 1 i n g (K.V.P.), die echter de overtuiging zei te hebben dat het periodieke onderzoek door de bevolking niet kan worden betaald, zon der dat op den duur aan dit onderzoek afbreuk wordt gedaan. De heer Polak (C.P.N.) noemde de gezondheidszorg een chaotisch geheel, waaraan het particulier initiatief geheel vreemd is. Dr. S a j e t (P.v.d.A.) toonde zich er een voorstander van de praenatale zorg uit te breiden. De consultatiebureaux verkeren volgens hem veelal in een deplorable toe stand. Ook de t.b.c.-bestrijding kan nog verbeterd worden. De heer Rustige (C.H.U.) van Gede puteerde Staten zegde toe een en ander nader te onderzoeken. De heer Sietsma (P.v.d.A.) leverde critiek op de samenstelling van het Heem raadschap van de Wieringermeer, die vol gens hem verre van ideaal is. Hij maakte zich voorts zorg over de kustverdediging: De laagwaterlijn verschuift over de gehele lengte; vooral ten Zuiden van de Honds- bossezeewering wordt de toestand gevaar lijk. De heer Sietsma achtte het voorts noodzakelijk dat enige wegen werden ver beterd. De geprojecteerde weg Nadorst Hoornhuis achtte hij urgent, evenals het aanleggen van een weg van Alkmaar naar Omval. Spreker bepleitte tenslotte verbete ring van de weg langs de Westzijde van het Noordhollands kanaal, die aansluit op de nieuwe weg van het station te Uitgeest naar Akersloot. De heer Voorthuizen (V.V.D) gaf ADVERTENTIE als zijn mening te kennen dat het vier jarenplan voor de wegen vertraging heeft ondervonden en dat de perspectieven som ber zijn: „Het getal vier zal wel gewijzigd moeten worden." De hoofdweg Haarlem Afsluitdijk is volgens de heer Voorthuizen op de begroting stiefmoederlijk bedeeld en de weg HembrugWormerveer is te gering van breedte en heeft teveel bochten. Een onderzoek ernaar achtte hij gewenst. De tol bij Maartensdijk is een doorn in het oog van de heer De Jong (A.R.) Utrecht heeft de weg HilversumUtrecht als tertiair geclassificeerd. Het Noordhol landse gedeelte wordt door Noordholland als secundair beschouwd: „Zou Utrecht dit voorbeeld volgen, dan zijn we van de tol af". Tol bij Maartensdijk Vanmorgen heeft het lid van Gedepu teerde Staten, de heer De Vries (Ar beid) meegedeeld, dat het college van Ge deputeerde Staten van Utrecht een brief heeft gezonden, waarin zij bericht, dat opruiming van de tol bij Maartensdijk gedurende tien jaar een bedrag van 11.500 per jaar zou vergen. Aan de pro vincie Noordholland is gevraagd voor een derde in de kosten bij te dragen. De spre ker merkte op, dat daaraan geen gevolg kan worden gegeven, omdat het college op het standpunt staat, dat Utrecht zelf de tol moet opruimen, zoals ook Noordholland alle tollen uit eigen middelen heeft opge ruimd. Tunnelbouw De heer Vermeulen (A.R.) merkte op, dat de toestand bij de pont over het Noordzeekanaal steeds slechter wordt. Het lijkt er wel op, dat men verder van huis is dan kort na de bevrijding. De Duitsers hebben in de oorlog van de spoorbrug ge bruik gemaakt. Men zou geneigd zijn te zeggen, dat het aanbeveling zou verdienen dit voorbeeld te volgen. Wat toon mogelijk was, moet nu ook kunnen geschieden. Op bepaalde tijden kan het autoverkeer de spoorbrug passeren. De spreker beval de gedachte aan. De heer Voorthuyzen (V.V.D.) herinnerde er aan, dat bij Velsen en bij de Hembrug drieduizend auto's per dag over het Noordzeekanaal gaan. Vele uren gaan door het wachten verloren. Het is daarom noodzakelijk, dat de tunnels gereed komen. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Prakker (Arbeid) was van mening, dat de mogelijkheid van de spoorbrug bij Vel sen gebruik te maken, op vele bezwaren stuit. Het spoor- en het scheepvaartver keer moeten voortgang hebben en volgens de spreker zal het niet mogelijk zijn een regeling te treffen. In de oorlog was er geen scheepvaartverkeer en de Duitsers konden de treinen laten rijden wanneer zij wilden. De enige oplossing is de tunnel zo spoedig mogelijk te bouwen. In hotel Nap te West-Terschelling is de bemanning van de motorreddingboot „Brandaris" van de K.N.Z.H.R.M. onder scheiden voor de redding van 22 opvaren den van de Duitse stoomtrawler „Stein- butt", die op 22 November van het vorig jaar tengevolge van een mijnexplosie nabij het lichtschip Terschellingerbank zonk. De zilveren médaille van de reddingmaat schappij werd uitgereikt aan de schipper Klaas Tot, de bronzen médaille aan J. de Beer, stuurman, II. van Heuvel, motordrij ver en aan E. J. de Beer en H. Spits, op stappers. Allen ontvingen bij hun onder scheiding een getuigschrift. De voorzitter van de K.N.Z.H.R.M., jhr. C. F. J. Quarles van Ufford, reikte de médailles uit in aan wezigheid van de directeur, de heer H. Th. de Booy. Op de gereserveerde tribune van de Eer ste Kamer heeft de zoon van voorzitter mr, Jonkman een deel der debatten bijgewoond, kennelijk om ervaring op te doen. Hij is namelijk minister-president van het Stu dentenkabinet en op 28 Januari zal hij in de vergadering van het studentenparle ment het woord moeten voeren. Want „de geachte afgevaardigden" hebben zich ern stig voorbereid op de behandeling van het wetsontwerp dat het geven van nadere voorschriften betreffende de candidaatstel- ling voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de gemeenteraden omvat. In een officieel bij de Landsdrukkerij verzorgd Voorlopig Verslag hebben de „vele", „verscheidene", „sommige" en „andere" leden hun inzichten over het ingediende wetsontwerp kenbaar gemaakt. Daarop zal het Studentenkabinet nog een Memorie van Antwoord uitbrengen en dan kan op 28 Januari de mondelinge gedach- tenwisseling beginnen. ADVERTENTIE Gezondheid komt in. Bij hoofd-, neus- en borstverkoudheid Voor de kantonrechter te Schiedam stond gisteren een ambtenaar van de gemeente secretarie te Vlaardingen terecht omdat hij had geweigerd radiozegels te plakken. Zijn verdediger, mr. T. G. Scheer uit Den Haag, betoogde dat de Nederlandse regering in Londen in 1944 een beschikking had uit gevaardigd, waarbij werd bepaald dat ieder, die een radio-toestel gebruikte of zou gebruiken, twee maanden na de bevrijding hiervoor radiobelasting zou moeten beta len. Op 10 October 1945 werd echter, aldus mr. Scheer, in het Staatsblad een wijziging op deze beschikking gepubliceerd, waarbij de datum van inwerkingtreding van deze wijziging niet werd opgenomen. Tot op dit ogenblik zoekt men vergeefs naar enig stuk waaruit blijkt dat de radio-belasting op enig nader bepaalde datum in het verleden is ingegaan. Het hoofd van de afdeling radio van het ministerie van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen, mr. A. W. Schade van Wes trum, kon ter zitting niet aantonen, dat deze datum wel ergens was vastgesteld. Om volkomen zekerheid te hebben vroeg de kantonrechter hem alsnog naspeuringen te doen. Over veertien dagen zal de zaak dan wederom dienen. Koor uit Oost-Duitsland naar West-Europa Het Oost-Duitse „Kreuzchor" uit Dresden in Saksen is uitgenodigd voor een tournée door "West-Europa in het komende voor jaar, aldus meldt de „Sachsische Zeitung". Het koor, dat onder leiding staat van pro fessor Rudolf Mauersperger, winnaar van de nationale prijs van Oost-Duitsland, zou Zweden, Denemarken, België en Nederland bezoeken. Het heeft ook uitnodigingen ont vangen om naar Engeland en Frankrijk te gaan. De tournée zou in Februari met een bezoek aan Hongarije beginnen. De Haarlemse rechtbank veroordeelde he denmorgen de 30-jarige J. H. C. K. uil. Krom menie wegens verduistering tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van 't voorarrest. De officier van Justitie, mr. B. van der Burg. had veertien dagen geleden acht maanden tegen hem geëist. K. had in Februari van het vorig jaar een trapnaaimachine en een salon- kast die hij in huurkoop had, verkocht. De Amsterdamse hotelbediende A. G. H. H. werd wegens diefstal van twee fietsen ver oordeeld tot vier maanden met aftrek van het voorarrest. Mr. Van der Burg had zes maanden gevangenisstraf geëist. De voormalige nachtwaker van de Beij- nesfabriekon te Beverwijk, die tijdens zijn nachtronden meer dan eens geld van arbei ders en werksters stal. werd conform de eis van de officier veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijk en vier maanden onvoorwaar delijk. met aftrek van het voorarrest en een proeftijd van drie jaar. NEW YORK (A.F.P.). Woensdag heeft dr. Drees te New York op een bijeenkomst van het genootschap NederlandAmerika verklaard, dat het Atlantisch pact een van de „steunpunten" van de Nederlandse bui tenlandse politiek en niet slechts een hulp middel in de koude oorlog tegen de Sovjet- Unie is. De Nederlandse regering baseert al haar pogingen op het vermoeden, dat het karakter der Atlantische gemeenschap blij vend is, aldus dr. Drees, en alle inspan ningen om tot een Europese eenheid te komen worden door de Nederlandse rege ring eveneens bezien wat betreft de wijze, waarop zij kunnen worden vervlochten met de belangen van de Atlantische ge meenschap. De premier bevestigde, dat economische kracht en economische stabili teit onontbeerlijke elementen zijn in de strijd tegen het communisme. „Om in staat te zijn tegenstand te bieden aan het impe rialisme, dat de naam communisme draagt, moeten wij ook militair krachtig zijn," al dus dr. Drees. De Nederlandse regeringsvoorlichtings dienst deelt mede, dat aan de minister president, dr. W. Drees, die op het ogen blik een onofficieel bezoek aan Amerika brengt, voor zijn terugreis naar Nederland het ere-doctoraat van de universiteit van Maryland zal worden aangeboden. (Reuter). In een artikel van de „New York Times", gewijd aan het verblijf van dr. Drees in de Verenigde Staten, wordt gezegd: „Wij kunnen niet over het hoofd zien hoe snel de Nederlandse regering de UNO steun gaf, toen de invasie in Korea begon". Na te hebben vermeld, dat dr. Drees een jaar doorbracht in Buchenwald, zegt de „New York Times", dat hij behoorde tot de groep ondergrondse werkers, die besloot de geest van verzet tegen de nazi tirannie na de oorlog om te schakelen in een streven naar herstel". BONN (ANP). Een uitlating van de Nederlandse minister van Verkeer en Wa terstaat, de heer H. H. Wemmers, werd Woensdag in de Duitse Bondsdag als ge tuigenis a décharge aangevoerd toen de socialisten in een interpellatie het ontslag vroegen van de Duitse minister van Ver keer Seebohm. Seebohm, lid der Duitse Partij, had op een partijbijeenkomst een geruchtmakende rede gehouden, waarin hij verkondigde dat hij „eerbied had voor alle symbolen waaronder Duitse soldaten gevallen wa ren". Seebohm had daarmee, zo meenden de socialisten, een duidelijk eerbewijs aan het hakenkruis gebracht. De leider der fractie der Duitse Partij, die Seebohm in bescherming nam, gebruikte daarbij het argument, dat minister Wemmers bij zijn recente bezoek aan Duitsland van zijn Duitse collega niet de indruk had gekregen als zou deze nationaal-socialistisch gezind zijn. Minister Wemmers had zich tegen over de Duitse ambassadeur in Den Haag vol lof over de persoon van Seebohm uit gelaten en diens Europese denkwijze ge loofd. In een tamelijk roerige zitting, waar in de socialist Grewe Adenauer met de verantwoording voor de woorden van See bohm wilde belasten, heeft de kanselier zelf medegedeeld, dat hij Seebohms ver zekering heeft aanvaard, dat het haken kruis niet bedoeld was geweest. „In mijn kabinet is geen plaats voor iemand, die zich voor het hakenkruis buigt", aldus Adenauer. Adenauer moest echter toegeven, dat de tekst van Seebohms rede inderdaad tot misverstand aanleiding had kunnen geven. ADVERTENTIE wmmm.I mÊwmM k< V I Wonderlijk, zoveel mannen als er op vliegen om een kleinigheid... en hoeveel schijnbaar gezonde mannen zo nerveus zijn als een renpaard aan de startstrcep. Dat zijn in de regel de duidelijke symp tomen van INHALOSE,-het gevolg van in haleren en kettingroken. Die symptomen waarschuwen u. Steek liever een sigaar op. Een sigaar kalmeert en smaakt heerlijk! Alleen een SIGARENroker haalt uit tabak alle goeds, dat de natuur en de mense lijke zorg erin hebben gebracht! En Wat Zegt Eva? Bijna so Vroi%n hond, a!le de» d'at V'"- &Gea staat" mw" Eerste cursus begint in October De directeur van het Internationaal Aca demisch Instituut, prof. dr. S. Hofstra, heeft in een persconferentie medegedeeld, dat de oprichting van het instituut in we tenschappelijke kringen zeer wordt toege juicht. De plannen voor de toekomst richten zich op een breed terrein van wetenschap oriëntalistiek, sociale en economische we tenschap. Met een cursus bestuurweten- schappen zal in October een begin worden gemaakt. Het aantal studenten die in eigen land candidaatsexamen hebben ge daan en die hier hun doctorale studies zul len voltooien zal in het begin klein zijn, ook omdat er een zeer zorgvuldige selectie zal plaats hebben. Voor Nederland ligt hier op weten schappelijk gebied een ruim arbeidsveld. De taak van het instituut is vooral een ideologische, in de edelste zin des woords. Zij richt zich op het bevorderen der goede internationale betrekkingen. Prof. Hofstra gewaagde met veel ingenomenheid van de uitnemende samenwerking, welke tussen de Nederlandse universiteiten op dit terrein is tot stand gekomen. Het onderwijs zal in het Engels worden gegeven. Dat is een van de redenen waarom het instituut niet in een der Nederlandse universiteiten kan worden ondergebracht. Er worden twee groepen studenten ver wacht, één uit het Oosten, waartoe contact met India en Pakistan wordt nagestreefd. Prof. Hofstra zal daarvoor een reis naar het Oosten maken. De tweede groep wordt uit het Westen verwacht. Ter propagering van de ideeën, welke het instituut wil ver wezenlijken, zal prof. dr. J. J. L. Duiven- dak, hoogleraar te Leiden, een reis naar de Verenigde Staten maken. De docenten zullen voor een belangrijk deel Nederlandse hoogleraren en deskun digen zijn. Getracht zal worden experts uit Angelsaksische en Oosterse landen aan het instituut te verbinden. Nu de beslissing over de vestiging van het instituut ten gunste van Den Haag is Amsterdam, Den Haag, Hilversum, Utrecht, Arnhem. BALANS OPRUIMING DONDERDAG 17 JANUARI Minerva (Heemstede): Wim Sonneveld's cabaret „Artistenpension", 8.15 uur. Zuider kapel: Spreker ds. J. Verboom, 8 uur. Frans Halsmuseum: Haarlems Kunst Gemeenschap, voordracht Anton van Duinkerken, 8.15 uur. Spaarne: „In de schaduw van de misdaad", 14 j., 2 en 9.15 uur. Frans Hals: „Samson en Deliiah", 14 j., 8 uur. Rembrandt: ..De melk weg heeft geen wegenwacht", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Het ding", 18 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 j., 7 en 9.15 uur. City: „Three little words", alle leeft., 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 18 JANUARI Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. De Leeuwerik: Stichting „Practische Emigran ten Voorbereiding". 8 uur. Rembrandt, Palace: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 ën 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. (Nieuw programma). Elke Woensdagavond komt onze wekelijkse kaartvriend binnengestapt, daar kunnen wij de klok en de kalender op gelijkzetten. Hij is ons in het kaarten verre de baas, omdat die kunst hem aangeboren is. Hij kan door onze kaarten heenzien en onze plannen ra den, daar is niet tegen op te troeven. Rond het middernach telijke uur stapt hij dan op met al ons kleingeld en om het goed te maken zegt hij dan: Volgen de keer beter. Jaja, volgende keer gaat het inderdaad beter, want dan neemt hij nog wat méér mee. Alia, wij troosten ons ermee dat hij tussen het kaarten door aardige verhalen vertelt, daar moeten wij toch wat voor over hebben. Wij spelen zo maar wat raak ruiten en klaveren op, zoals het uitkomt, wij gooien wat neer met een Franse slag. Klinkt het niet dan botst het wel. En in tussen zetten wij onze oren open om zijn belevenissen te horen, die hij met vuistslagen op tafel smijt. Hij vertelt op echte kaarters- manier, met veel geweld en bij horten en stolen. Maar het is wel wat kleingeld waard, en wij betalen met plezier. Het is dat ge geen zaken man zijt zoals ik, zegt hij, dan zoudt ge trouwens wel wat be ter kunnen kaarten. Maar dan zoudt ge ook weten hoe ons leven zonder noodzaak vergald en vergrimd wordt door de ambtenarij van onze tijd. De ambtenarij en de secretaressen zijn twee uitvindingen om de zakenman zijn hemel te doen verdienen via een aardse lij densweg. Ge ziet hoe ik geen harten bijspeel maar schoppen, en ik zal u vertellen waarom, daar kunt ge wat van opsteken. Ik speel geen harten bij omdat ik die niet heb. En nu die ambtenarij ik zeg u dat ze een zakenman het bloed onder de nagels uit halen op de regeringsbureaux en de bedrijfschappen of hoe het al lemaal heten mag. Het zou niet zo erg zijn wanneer ge er nu en dan eens zoudt kunnen bin nenlopen zoals ik bij u binnen loop dat ge als zakenman zoudt kunnen zeggen: Kijk, hier ben ik, en laten we er eens over praten om het aan de steel gestoken te krijgen. Maar hoe gaat.dat. Ge komt bij een portier en die weet van niets, maar hij wil alles weten. Als hij alles weet, loopt ge door gangen en over trappen tot ge bij een secretaresse komt. O. die secretaressen. Ze zetten u op een bankje in de corridor tegenover een foto van het Koninklijk Huis en daar kunt ge dan met uw grote teen gaan zitten spelen tot Sint Juttemis of daaromtrent. Zo af en toe komen ze eens wat vragen, en ze doen alsof ze Petrus aan de hemelpoort zijn. Aan de hemelpoort, ja, maar erin komt ge niet. Ze willen alleen het naadje van uw sok ken weten voor de aardigheid. En als ge durft te zeggen dat ze er geen dit-en-dat mee te maken hebben wat ge komt doen, en dat ge het wel aan haar baas zult vertellen als ze die eindelijk eens wil voorlei den, dan kunt ge uw Bruintje wel naar de vilder brengen. Neen mijnheer, lief-weertje spelen moet ge en tegen haar lachen en zeggen dat ze zo een betoverend bloesje aan heeft. Als ge er dan nog wat knip oogjes bij doet, hebt ge kans dat ge zo tegen vijven de mijn heer te zien krijgt die ge heb ben moet. En die komt dan 'vertellen fat ge morgen maar eens moet terugkomen. Het spijt me dat ge met uw hand vol klaveren zit, als het harten waren geweest zoudt ge gewonnen hebben. Nu is het potje voor mij, om zo te zeggen. Maar nog eens over die amb tenarij. Ik heb vorige week gezien hoe eenvoudig het zou kunnen. Ik heb daar plotseling ontdekt dat er enkel een stuk uit de puzzle van het leven hoeft weg te vallen om de dingen simpel voor elkaar te krijgen. Ik had die dag op veertig bankjes naar Koninklijke Hui zen zitten kijken, ik had twin tig portiers wijzer gemaakt en dertig secretaressen knipoog jes gegeven. Ik had op vijftig deuren geklopt en honderd maal verteld wie ik spreken wou. Het was alsof ik Onze- lieveheer zelf bezoeken wilde en toch was het alleen maar de secretaris van de commissie van de sectie der afdeling van het bureau voor enzovoort. Toen heb ik er opeens tabak van gekregen. Ik heb de laat ste secretaresse, die ik onder ogen kreeg, verteld dat haar groene bloesje leek op een spruitjesveld in November en ik ben door de gangen en cor ridors naar buiten gestampt met een lawaai als van het laatste oordeel. Daarbuiten op de hoek was zo een nietig, verstolen kroegje, ge kent dat, zo'n cafétje dat zijn ogen dichtknijpt van ver borgen plezier. Daarbinnen was het leeg genoeg om hol lawaai te maken. Er zat nog een sukkelaar op een hoog stoeltje aan het buffet met een citroentje-suiker voor zich. hij staarde erin alsof hij van een hoge berg naar beneden keek. Wij hebben met wat rondjes van mijn kant van dik hout planken gezaagd, ge kunt zo onbetamelijk vrolijk worden als ge eerst flink kwaad zijl geweest. Hij was iemand die het ook moeilijk had. zei hij, hij was er even tussenuit geknepen om een opkikkertje te nemen. Het werd een opkikker om ontzag voor te krijgen, maar toen vertelde hij mij iets waar van ik achterover sloeg. Want hij was de secretaris van de commissie van de sec tie der afdeling van het bureau voor enzovoort, die ik de gan se dag had achternagelopen zonder hem te kunnen vangen. En zo ziet ge hoe eenvoudig het leven is, wanneer ge er eens een stuk tussen uit durft knippen om weg te gooien. Nog eenvoudiger dan kaar ten. om zo te zeggen. Tenminste voor u, want dit potje is weerom voor mij. J. L. Anonymus: U hebt uit het oog verloren dat democratie geen re geringsmethode is, doch een le vensbeschouwing. Als er weinig is dat pleit vóór democratie, dan -is er toch in ieder geval dit bij: „de mocratie is een uiting van bescha ving, en daardoor de onafscheide lijke graadmeter van de culturele ontwikkeling van een volk". Als aan onze democratie nog het een en ander mankeert, dan zullen we moeten zorgen dat onze inner lijke beschaving nog wat groter wordt. gevallen, komt de kwestie van de inrich ting van het instituut aan de orde. De studenten zullen volgens het Engelse col lege-systeem worden gehuisvest. Amster dam zou daarvoor ongeveer een millioen moeten investeren. De gemeente Den Haag zal de verbouwing van het paleis Noord einde voor haar rekening nemen. De be stekken zijn reeds gereed. BONN (Reuter). De Amerikaanse Hoge Commissaris heeft bij wijze van voor lopige maatregel economische sancties in gesteld tegen 42 Duitse firma's, die strate gische materialen hebben verkocht aan landen van het Russisch blok. De Ameri kaanse autoriteiten hebben bepaald, dat deze firma's geen schaarse grondstoffen uit de Verenigde Staten meer kunnen be trekken. Voorts hebben de autoriteiten besloten, dat aan deze firma's geen gelden uit het tegenwaardefonds van de Marshall hulp voor beleggingen zullen worden toe gewezen. De West-Duitse ,autoriteiten hebben hun medewerking toegezegd voor de toepassing der sancties. Deze autoriteiten zullen ook zelf een onderzoek instellen. BERLIJN (Reuter). Een woordvoer der van de Oost-Duitse regering heeft Woensdag bekend gemaakt, dat Oost- Duitsland voornemens is om dit jaar te be ginnen met de bouw van Oceaanschepen voor zijn handel met het Verre Oosten, in de eerste plaats met communistisch China. Hij deelde verder mede, dat de plannen voor 1952 tevens omvatten: voltooiing tegen 1 Mei van een nieuw kanaal, dat het binnenlandse scheepvaartverkeer van Oost- Duitsland onafhankelijk zal maken van de kanaalsluizen in West-Berlijn, bouw van nieuwe en vergroting van beslaande wer ven langs de Oostzeekust en bouw van kustmotorschepen voor het verkeer tussen Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie en tus sen de Oost- en de Noordzee. BERLIJN (A.F.P.) Volgens het met Amerikaanse vergunning verschijnende Berlijnse blad „Der Abend" heeft het hoofd van de afdeling luchtvaart van het West- Duitse ministerie van Verkeer en Verbin dingen, dr. Knipfer, de Berlijnse bond van vliegers van de voormalige Lufthansa medegedeeld, dat dit jaar een nieuwe Duitse maatschappij voor luchtvervoer zal worden opgericht, die aanvankelijk waar schijnlijk de beschikking zal krijgen over tien vliegtuigen. Wegens de lange lever tijden van nieuwe vliegtuigen zou de nieuwe maatschappij buitenlandse toestel len moeten huren, waarmede diensten in West-Duitsland (met uitzondering van West-Berlijn) en buitenlandse lijnen, zoals op Zuid-Amerika. zouden moeten worden onderhouden, aldus dr. Knipfer. Reuter meldt echter dat het West-Duitse ministerie van Verkeer en Verbinding heeft tegengesproken, dat vliegtuigen zul len worden gehuurd. Hij voegde er aan toe, dat verlichting van het verbod van het vliegen van West-Duitsers onderwerp uitmaakte van onderhandelingen tussen Bondskanselier Adenauer en de Westelijke geallieerden. De West-Duitsers zouden geen voorberei dingen kunnen treffen voor het instellen van luchtvaartdiensten voordat deze be sprekingen waren geëindigd, aldus de woordvoerder. LONDEN (Reuter). Te Londen is Woensdagavond vernomen, dat Engeland er thans in toegestemd heeft, dat Grieken land en Turkije deel zullen uitmaken van generaal Eisenhowers Europese comman do in het Atlantisch pact. Verwacht wordt, dat de Atlantische raad op zijn bijeen komst in Februari in Lissabon zal beslis sen, dat Griekenland en Turkije volwaar dige leden moeten worden. De volgende bijeenkomst van de Atlan tische raad zal op zestien Februari te Lis sabon worden gehouden. De bijeenkomst, die oorspronkelijk twee Februari zou worden gehouden, werd op verzoek van Frankrijk uitgesteld, daar dit land meer tijd wilde hebben om proble men, verband houdend met het Europese leger, op te lossen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5